20.7.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 264/93


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Prijedlogu direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2011/16/EU u pogledu obvezne automatske razmjene informacija u području oporezivanja

(COM(2016) 25 final - 2016/0010 (CNS))

i

Prijedlogu direktive Vijeća o utvrđivanju pravila protiv praksi izbjegavanja poreza kojima se izravno utječe na funkcioniranje unutarnjeg tržišta

(COM(2016) 26 final - 2016/0011 (CNS))

(2016/C 264/13)

Izvjestitelj:

Petru Sorin DANDEA

Suizvjestitelj:

Roger BARKER

Dana 9. i 10. veljače 2016., sukladno članku 113. i članku 115. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, Vijeće je odlučilo savjetovati se s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom o

Prijedlogu direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2011/16/EU u pogledu obvezne automatske razmjene informacija u području oporezivanja

(COM(2016) 25 final - 2016/010 CNS)

i

Prijedlogu Direktive Vijeća o utvrđivanju pravila protiv praksi izbjegavanja poreza kojima se izravno utječe na funkcioniranje unutarnjeg tržišta

(COM(2016) 26 final - 2016/011 CNS).

Stručna skupina za ekonomsku i monetarnu uniju te ekonomsku i socijalnu koheziju, zadužena za pripremu rada Odbora o toj temi, Mišljenje je usvojila 14. travnja 2016.

Europski gospodarski i socijalni odbor Mišljenje je usvojio na 516. plenarnom zasjedanju održanom 27. i 28. travnja 2016. (sjednica od 28. svibnja 2016.), sa 126 glasova za i 7 suzdržanih.

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

EGSO pozdravlja inicijativu Europske komisije kojom se predlaže da se pravila sadržana u OECD-ovu akcijskom planu BEPS (smanjenje porezne osnovice i preusmjeravanje dobiti, eng. base erosion and profit shifting) na ujednačen način uvedu u svim državama članicama. Tom se inicijativom doprinosi suzbijanju agresivnog poreznog planiranja koje provode neka transnacionalna poduzeća, a koje prema procjenama umanjuje proračunske osnovice država članica za 50 do 70 milijardi eura godišnje.

1.2.

Odbor smatra da bi – u ovom razdoblju polaganog i nesigurnog gospodarskog oporavka nakon krize, u svrhu jamčenja konkurentnosti europskih poduzeća, privlačnosti EU-a za ulaganja i dosljednosti međunarodnog poreznog sustava – poduzete mjere trebale biti u skladu s onim što je već dogovoreno na razini OECD-a i što već primjenjuju drugi međunarodni partneri.

1.3.

EGSO smatra da je važno nastojati uspostaviti uistinu jednake uvjete tržišnog natjecanja i jedinstven sustav koji se na isti način primjenjuje u svim državama članicama. Rizik od rascjepkanosti mora se ograničiti s obzirom na to da ona može ugroziti učinkovitost predloženih mjera.

1.4.

EGSO smatra da financijska društva ne treba izdvajati iz područja primjene Direktive o suzbijanju izbjegavanja poreza. EGSO preporučuje Komisiji i državama članicama da intenziviraju međunarodne pregovore u okviru institucija poput OECD-a ili skupine G20 kako bi se zajamčila ujednačena provedba na razini EU-a i OECD-a te kako bi se ispitalo mogu li se i na koji način predložena pravila primijeniti i na financijska društva.

1.5.

EGSO podržava prijedlog i predlaže da bi države članice trebale prihvatiti plaćanje u obrocima samo ako jedina svrha prijenosa nije smanjenje poreznog doprinosa poduzeća.

1.6.

EGSO se zalaže za to da se odredba o prijelazu primjenjuje izravno na sve porezne obveznike koji su ostvarili prihode u jurisdikcijama poznatim kao poreznim oazama.

1.7.

EGSO podržava pravila o kontroliranim stranim društvima iznesena u Prijedlogu direktive.

1.8.

S obzirom na to da agresivno porezno planiranje u načelu provode velika multinacionalna poduzeća, EGSO smatra da bi mala i srednja poduzeća trebala biti isključena iz područja primjene Direktive za borbu protiv izbjegavanja poreza i Direktive o administrativnoj suradnji.

1.9.

Uzimajući u obzir zahtjeve organizacija civilnog društva za većom transparentnošću u pogledu oporezivanja multinacionalnih poduzeća, EGSO preporučuje Komisiji da među odredbe Direktive o suradnji na području oporezivanja uključi i obvezu za države članice da objave izvješća o financijskim rezultatima koja podliježu automatskoj razmjeni informacija.

1.10

EGSO potiče Komisiju da dovrši postupak izrade europskog popisa država ili teritorija koji odbijaju poštovati standarde dobrog upravljanja na području oporezivanja. Smatra da bi taj popis trebao biti popraćen sankcijama za poduzeća koja nastavljaju provoditi aktivnosti u tim državama i na tim teritorijima.

1.11.

EGSO preporučuje Komisiji i državama članicama da odrede kraći rok primjene za pravila uz pomoć kojih se želi postići da se obveze preuzete tijekom pregovora u okviru postupka BEPS OECD-a provedu na ujednačen način u cijelom EU-u.

1.12.

S obzirom na potencijalni utjecaj na ulagačku klimu u Europi, EGSO je htio da se u Nacrt direktive uključi procjena učinka, što je uobičajeni postupak u vezi s prijedlozima kojima se uvode suštinske izmjene.

2.   Prijedlog Europske komisije

2.1.

U siječnju 2016. Europska komisija predstavila je paket mjera protiv izbjegavanja poreza koji je dio programa za poštenije, transparentnije i učinkovitije oporezivanje dobiti poduzeća (1).

2.2.

Paket mjera obuhvaća krovnu komunikaciju (2) u kojoj se iznosi politički, gospodarski i međunarodni kontekst borbe protiv agresivnog poreznog planiranja, kao i sljedeće glavne instrumente: Prijedlog direktive protiv izbjegavanja poreza, (3), Prijedlog direktive za izmjenu Direktive o administrativnoj suradnji (4), Preporuku Komisije o ugovorima o oporezivanju (5) i Komunikaciju o vanjskoj strategiji EU-a (6) u vezi sa suradnjom s trećim zemljama o upravljanju na području oporezivanja.

2.3.

U krovnoj komunikaciji izlaže se politički, gospodarski i međunarodni kontekst paketa mjera protiv izbjegavanja poreza. U tom se paketu nalaze mjere za prenošenje u nacionalna zakonodavstva dijelova akcijskog plana OECD-a povezanih sa smanjenjem porezne osnovice i preusmjeravanjem dobiti (BEPS), kao i određen broj novih dodatnih mjera na razini EU-a i država članica.

2.4.

Prijedlogom direktive za suzbijanje izbjegavanja poreza uvode se pravila za borbu protiv praksi izbjegavanja poreza kojima se izravno utječe na funkcioniranje unutarnjeg tržišta. Ta se pravila odnose na odbitak kamata, izlazno oporezivanje, odredbu o prijelazu (eng. switch-over), opće pravilo o zabrani zlouporabe, standarde za kontrolirana strana društva i okvir za suzbijanje hibridne neusklađenosti.

2.5.

Prijedlog direktive kojom se izmjenjuje Direktiva o administrativnoj suradnji obuhvaća mjere čiji je cilj provedba 13. mjere (7) akcijskog plana BEPS OECD-a u državama članicama. Te se mjere odnose na poboljšanje mehanizma za automatsku razmjenu informacija među poreznim upravama država članica, uključujući informacije o rezultatima poslovanja multinacionalnih poduzeća na kraju financijske godine.

2.6.

Preporukom Komisije koja predstavlja dio paketa mjera protiv izbjegavanja poreza nastoje se pojačati odredbe o ugovorima o oporezivanju koje su potpisale države članice kako bi se borile protiv praksi agresivnog poreznog planiranja.

2.7.

Komunikacija Komisije o vanjskoj strategiji određuje stroži i dosljedniji okvir za odnose s trećim zemljama u pogledu dobrog upravljanja na području oporezivanja.

3.   Opće i posebne napomene

3.1.

Odbor smatra da bi – u ovom razdoblju polaganog i nesigurnog gospodarskog oporavka nakon krize, u svrhu jamčenja konkurentnosti europskih poduzeća, privlačnosti EU-a za ulaganja i dosljednosti međunarodnog poreznog sustava – poduzete mjere trebale biti u skladu s onim što je već dogovoreno na razini OECD-a i što već primjenjuju drugi međunarodni partneri.

Direktiva za borbu protiv izbjegavanja poreza

3.2.

EGSO smatra da je važno nastojati uspostaviti uistinu jednake uvjete tržišnog natjecanja i jedinstven sustav koji se na isti način primjenjuje u svim državama članicama. Rizik od rascjepkanosti mora se ograničiti s obzirom na to da ona može ugroziti učinkovitost predloženih mjera.

3.3.

U Prijedlogu direktive poziva se na ujednačenu provedbu pravila određenih u akcijskom planu (8) OECD-a za BEPS u svim državama članicama, čime se nastoji suzbiti agresivno porezno planiranje na svjetskoj razini. Kao što je već naglasio u prethodnim mišljenjima (9), EGSO pozdravlja inicijativu Komisije i podržava napore koje ona ulaže u borbu protiv agresivnog poreznog planiranja koje provode određena multinacionalna poduzeća, a čime se – prema procjenama – umanjuju proračunske osnovice država članica za 50 do 70 milijardi eura godišnje.

3.4.

EGSO podržava predložena pravila za ograničavanje odbitka isplaćenih kamata u sektoru poduzeća, no ipak je važno da pravila EU-a budu kompatibilna s pravilima OECD-a te s njihovim provođenjem u Sjedinjenim Američkim Državama i drugim važnim gospodarskim jurisdikcijama. Koordinirani pristup na međunarodnoj razini pridonio bi ograničavanju aktivnosti agresivnog poreznog planiranja određenih multinacionalnih poduzeća koja isplaćuju „napuhane” kamate društvima kćerima koje se nalaze u jurisdikcijama s niskim poreznim stopama. EGSO poziva Komisiju i države članice da pojačaju međunarodne pregovore u okviru institucija poput OECD-a ili skupine G20 kako bi se zajamčila ujednačena provedba na razini EU-a i OECD-a te kako bi se ispitalo mogu li se predložena pravila primijeniti i na financijska društva.

3.5.

U pogledu pravila za izlazno oporezivanje EGSO podržava prijedlog i predlaže da bi države članice trebale prihvatiti plaćanje u obrocima samo ako jedina svrha prijenosa nije smanjenje poreznog doprinosa poduzeća.

3.6.

EGSO se zalaže za to da se odredba o prijelazu primjenjuje izravno na sve porezne obveznike koji su ostvarili prihode u jurisdikcijama poznatim kao poreznim oazama.

3.7.

EGSO podržava pravila o kontroliranim stranim društvima iznesena u Prijedlogu direktive.

3.8.

Imajući u vidu štetu koju agresivno porezno planiranje nanosi poreznoj osnovici država članica, EGSO preporučuje da Komisija i države članice odrede što je prije moguće rok za provedbu onih elemenata Direktive koji su u skladu s obvezama preuzetim u postupku BEPS u okviru sporazuma OECD-a i skupine G20. EGSO smatra da je razdoblje od tri godine, utvrđeno u Prijedlogu direktive, predugo.

3.9.

S obzirom na potencijalni utjecaj na ulagačku klimu u Europi, EGSO je htio da se u Nacrt direktive uključi procjena učinka, što je uobičajeni postupak u vezi s prijedlozima kojima se uvode suštinske izmjene.

Direktiva o izmjeni Direktive o administrativnoj suradnji (DAC)

3.10.

Imajući u vidu ozbiljnost posljedica porezne prijevare i izbjegavanja poreza, EGSO podržava pravila iznesena u Prijedlogu direktive o izmjeni Direktive o administrativnoj suradnji. Izvješća o financijskim rezultatima trgovačkih društava dio su informacija koje podliježu automatskoj razmjeni informacija među poreznim upravama država članica, što će povećati učinkovitost tog instrumenta koji služi za borbu protiv porezne prijevare, izbjegavanja poreza i agresivnog poreznog planiranja.

3.11.

EGSO smatra da bi se izvješća navedena u Prijedlogu direktive trebale primjenjivati samo na velika multinacionalna poduzeća o kojima je riječ u Prijedlogu te se ne bi trebala nametati malim i srednjim poduzećima za koja bi te izvješća imala nerazmjerne posljedice u vidu troškova. Ograničavanje te obveze na multinacionalna poduzeća čiji je konsolidirani promet veći od određenog iznosa moglo bi se pokazati kontraproduktivnim i diskriminirajućim.

3.12.

Izmjenama iznesenim u Prijedlogu direktive nastoji se potaknuti ujednačen prijenos 13. mjere akcijskog plana BEPS OECD-a u zakonodavstvo svih država članica. EGSO podržava stajalište Komisije prema kojem se borba protiv agresivnog poreznog planiranja može voditi samo na svjetskoj razini.

3.13.

Uzimajući u obzir opetovane zahtjeve organizacija civilnog društva koje traže veću transparentnost u pogledu oporezivanja multinacionalnih poduzeća, EGSO preporučuje Komisiji da među odredbe Direktive uključi i obvezu za države članice da obznane podatke iz izvješća koja podliježu automatskoj razmjeni informacija.

Preporuke Komisije u vezi s zlouporabom ugovora o oporezivanju

3.14.

Preporukom Komisije u nacionalno zakonodavstvo želi se prenijeti mjere 6. i 7. akcijskog plana BEPS OECD-a kojima se predlaže modifikacija ugovora o oporezivanju kako bi se smanjio rizik od toga da ih multinacionalna društva ne zloupotrijebe.

3.15.

EGSO podržava dvije klauzule protiv zlouporabe koje Komisija predlaže u Preporuci. Unošenje tih klauzula u ugovore koje države članice potpisuju međusobno ili s trećim zemljama znatno će smanjiti mogućnost da multinacionalna poduzeća izbjegnu oporezivanje ostvarenih prihoda uz pomoć proizvoljnog biranja najpovoljnijeg ugovora u svoju korist (eng. treaty shopping).

Komunikacija o vanjskoj strategiji za učinkovito oporezivanje

3.16.

Komunikacija Komisije sadrži vanjsku strategiju EU-a kako bi se osiguralo učinkovito oporezivanje poduzeća imajući u vidu globalnu dimenziju izbjegavanja poreza i agresivnog poreznog planiranja. EGSO se slaže s pristupom koji je Komisija usvojila.

3.17.

Komisija predlaže koordinirani pristup država članica u odnosu prema trećim zemljama u pogledu pitanja povezanih s poreznom transparentnošću. EGSO pozdravlja stajalište Komisije s obzirom na to da standardi u pogledu dobrog upravljanja na području oporezivanja koje su države članice pojedinačno primjenjivale na treće zemlje nisu osigurali uvjerljive rezultate na polju borbe protiv agresivnog poreznog planiranja.

3.18.

Imajući u vidu brze promjene poreznog okruženja u svijetu, potrebno je ažurirati kriterije EU-a u pogledu dobrog upravljanja na području oporezivanja. Komisija u tom pogledu predlaže niz novih kriterija u Prilogu I. Komunikaciji. EGSO pozdravlja inicijativu Komunikacije i potiče Vijeće da odobri te nove kriterije.

3.19.

EGSO podržava (10) zamisao o europskom popisu jurisdikcija koje odbijaju primijeniti standarde dobrog upravljanja na području oporezivanja. Trenutačno većina država članica ima vlastiti sustav popisa i sankcija u pogledu financijskih transakcija s tim jurisdikcijama. EGSO smatra da bi popis EU-a u kojem se određuju precizni kriteriji za utvrđivanje jurisdikcija koje se odbijaju ponašati po pravilima, kao i sankcije koje bi se primjenjivale na ujednačen način u svim državama članicama, bili puno učinkovitiji instrument za borbu protiv izbjegavanja poreza i agresivnog poreznog planiranja. U skladu s time EGSO se slaže s mjerama koje je Komisija iznijela u svojoj strategiji.

Bruxelles, 28. travnja 2016.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Georges DASSIS


(1)  http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/company_tax/anti_tax_avoidance/timeline_without_logo.png.

(2)  COM(2016) 23 final.

(3)  COM(2016) 26 final.

(4)  COM(2016) 25 final.

(5)  COM(2016) 271 final.

(6)  COM(2016) 24 final

(7)  http://www.oecd.org/tax/transfer-pricing-documentation-and-country-by-country-reporting-action-13-2015-final-report-9789264241480-en.htm.

(8)  http://www.oecd.org/ctp/beps-actions.htm.

(9)  Vidjeti mišljenje EGSO-a „Borba protiv poreznih prijevara i utaje poreza”, SL C 198, 10.7.2013., str. 34.

(10)  Vidjeti mišljenje EGSO-a „Paket mjera za poreznu transparentnost”, SL C 332, 8.10.2015., str. 64.