29.1.2015   

HR

Službeni list Europske unije

C 29/13


Objava zahtjeva za izmjenu u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2015/C 29/07)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev za izmjenu u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

ZAHTJEV ZA IZMJENU

UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (2)

ZAHTJEV ZA IZMJENU U SKLADU S ČLANKOM 9.

„WELSH BEEF”

EZ br.: UK-PGI-0205-01136 – 30.7.2013

ZOZP ( X ) ZOI ( )

1.   Rubrika specifikacije proizvoda na koju se primjenjuje izmjena

    Naziv proizvoda

    Opis proizvoda

    Zemljopisno područje

    Dokaz o podrijetlu

    Način proizvodnje

    Povezanost

    Označivanje

    Nacionalni zahtjevi

    Drugo (Pojedinosti o inspekcijskom tijelu)

2.   Vrsta izmjene

    Izmjena jedinstvenog dokumenta ili sažetka

    Izmjena specifikacije registriranog ZOI-ja ili ZOZP-a za koji nisu objavljeni ni jedinstveni dokument ni sažetak

    Izmjena specifikacije koja ne uključuje nikakve izmjene objavljenog jedinstvenog dokumenta (članak 9. stavak 3. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

    Privremena izmjena specifikacije zbog obveznih sanitarnih ili fitosanitarnih mjera koje su uvela nadležna tijela javne uprave (članak 9. stavak 4. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

3.   Izmjena (izmjene)

Organizacija Hybu Cig Cymru – Meat Promotion Wales (HCC) jest organizacija koju vodi industrija, a odgovorna je za razvoj, promicanje i stavljanje na tržište velškog crvenog mesa. Organizacija HCC odgovorna je djelovati kao zaštitnik oznake ZOZP „Welsh Beef”.

Predloženim se izmjenama traži promjena starosti goveda u trenutku klanja radi uzimanja u obzir mlađih životinja.

Predlaže se izmjena specifikacije radi ponovnog određivanja raspona starosti goveda u kojoj su podobna za upotrebu ZOZP-a „Welsh Beef”. Raspon starosti određen u trenutačnoj specifikaciji smatra se prestrogim zato što se njime onemogućuje podobnost mlađih goveda (koja udovoljavaju zahtjevima specifikacije u svim drugim aspektima) za ZOZP. Predloženom se izmjenom traži prilagodba donje starosne granice goveda koja mogu biti podobna za ZOZP „Welsh Beef”; svi ostali zahtjevi specifikacije ostali bi nepromijenjeni. Kako bi se osigurala neprekinuta opskrba govedinom „Welsh Beef”, razmotrio pomak tržišnih utjecaja i pozitivno utjecalo na okoliš, predlaže se smanjenje raspona starosti s 24 na 12 mjeseci, čime bi se mlađim životinjama omogućilo da budu podobne, a istodobno izbjegla preklapanja s proizvodima koji se na tržište stavljaju kao teletina.

Predloženom se izmjenom traži dodavanje teksta u nastavku odjeljcima Opis proizvoda i Način proizvodnje registrirane specifikacije:

„Goveda koja se još nisu kotila kolje se u dobi između 12 i 48 mjeseci”.

Ta bi izmjena dovela do specifikacije koja:

ima pozitivan učinak na prehrambenu kvalitetu govedine „Welsh Beef”.

Provedena su mnogobrojna istraživanja radi dobivanja uvida u povezanost starosti u trenutku klanja i prehrambene kvalitete; konačan zaključak bio je taj da mlađe životinje imaju mekše meso u usporedbi sa starijim životinjama zbog svojstava kolagena u mesu.

Izmjenom specifikacije govedine „Welsh Beef” u odnosu na starost u trenutku klanja radi uzimanja u obzir mlađih životinja stoga bi se pozitivno utjecalo na prehrambenu kvalitetu govedine „Welsh Beef”,

ima pozitivan učinak na ekološki otisak govedine „Welsh Beef”.

Smanjenju emisije stakleničkih plinova koje proizvode goveda može se, među ostalim, pridonijeti ranijim tovljenjem (i klanjem) goveda. Ako se na tovljenje životinja za klanje utroši manje dana, životinja će u svojim uobičajenim probavnim procesima proizvesti manje metana, čime se smanjuje emisija stakleničkih plinova.

Izmjenom specifikacije govedine „Welsh Beef” u odnosu na starost u trenutku klanja radi uzimanja u obzir mlađih životinja stoga bi se pozitivno utjecalo na ekološki otisak govedine „Welsh Beef”,

rješava pitanje rastuće potražnje potrošača, trgovaca u maloprodaji i izvoznog tržišta za kvalitetnom govedinom „Welsh Beef”.

Iz istraživanja jasno je vidljivo da postoji pozitivan odnos između mekoće mesa i doživljaja okusa potrošača kad je u pitanju govedina proizvedena od životinja mlađih od 24 mjeseca. Zbog toga se, kao odgovor na tržišne zahtjeve, govedina u Walesu proizvodi na učinkovitiji način i goveda se kolje u mlađoj dobi kako bi se osiguralo da govedina „Welsh Beef” bude kvalitetan proizvod dobra okusa i mekane teksture.

Izmjenom specifikacije govedine „Welsh Beef” u odnosu na starost u trenutku klanja radi uzimanja u obzir mlađih životinja stoga bi se riješilo pitanje rastuće potražnje potrošača za kvalitetnom govedinom „Welsh Beef”.

Obrasci kupnje velikog broja trgovaca u maloprodaji (koji su predstavljali oko 90 % prodaje crvenog mesa u Velikoj Britaniji u 2011.) promijenili su se te sada nabavljaju mlađa goveda. Sedam najvećih trgovaca u maloprodaji u Ujedinjenoj Kraljevini u svojim trenutačnim politikama za nabavu proizvoda od govedine zahtijevaju da se goveda kolje u dobi od manje od 30 mjeseci, a najveći među njima zahtijeva da se goveda kolje u dobi od manje od 24 mjeseca za njihov prvoklasni raspon. Očekuje se da će se taj trend nabave mlađih goveda nastaviti među trgovcima u maloprodaji jer sve češće žele ispuniti zahtjeve potrošača koji traže govedinu visoke prehrambene kvalitete koja ne šteti okolišu.

Druge izmjene:

Izmjene pojedinosti o inspekcijskom tijelu: potrebne su radi ažuriranja informacija o imenovanom inspekcijskom tijelu za ZOZP „Welsh Beef”.

Pojedinosti o nadležnom inspekcijskom tijelu dodane su kako bi zamijenile one o prethodno imenovanom tijelu.

JEDINSTVENI DOKUMENT

UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (3)

„WELSH BEEF”

EZ br.: UK-PGI-0205-01136 – 30.7.2013

ZOZP ( X ) ZOI ( )

1.   Naziv

„Welsh Beef”

2.   Država članica ili treća zemlja

Ujedinjena Kraljevina

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.1. Svježe meso (i iznutrice)

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

„Welsh Beef” jest naziv kojim se označuju trupovi ili rasjeci mesa dobiveni od goveda najviše kvalitete (goveda koja se još nisu kotila), koja su okoćena i uzgajaju se u Walesu. Proizvođači govedine „Welsh Beef” usmjereni su na postizanje klasifikacije trupova konformacije kategorije R ili bolje te sadržaja masti oznake 4L ili manje. Vidjeti tablicu u nastavku.

Ciljna ljestvica EUROP za klasifikaciju trupova za govedinu „Welsh Beef”

 

Pokrivenost masnim tkivom

1

2

3

4L

4H

5L

5H

Konformacija

E

x

x

x

x

 

 

 

U+

x

x

x

x

 

 

 

-O

x

x

x

x

 

 

 

R

x

x

x

x

 

 

 

O+

 

 

 

 

 

 

 

-O

 

 

 

 

 

 

 

P+

 

 

 

 

 

 

 

-P

 

 

 

 

 

 

 

U prošlosti su tradicionalne pasmine u Walesu u najvećoj mjeri bile Welsh Black i Hereford. Te pasmine još uvijek predstavljaju temelj velške industrije govedine. Govedina „Welsh Beef” dobiva se od tradicionalnih velških pasmina, njihovih križanaca ili križanaca s bilo kojom drugom priznatom pasminom.

Goveda koja se još nisu kotila kolje se u dobi između 12 i 48 mjeseci. Goveda se kolje i obrađuje u klaonicama/rasjekaonicama odobrenima u skladu s programima za provjeru organizacije Hybu Cig Cymru – Meat Promotion Wales (HCC) kako bi se osigurali zaštita marke ZOZP-a „Welsh Beef” i integritet. Tim se programom osigurava da je sva govedina marke „Welsh Beef” u skladu sa specifikacijom. Sve klaonice i rasjekaonice koje žele upotrebljavati oznaku „Welsh Beef” moraju svake godine dokazati inspekcijskom tijelu koje je imenovao HCC da je govedina u skladu sa specifikacijom ZOZP-a te da postrojenje posluje prema smjernicama najbolje prakse. HCC provodi i nasumične kontrole za provjeru odobrenja klaonice/rasjekaonice i dopuštenu upotrebu ZOZP-a marke „Welsh Beef”.

Govedinu se nakon klanja i rezanja može stavljati na tržište u obliku cijelog trupa, cijele polovice, dijela polovice (stražnja četvrtina, prednja četvrtina) ili dijelova govedine (uključujući mljevenu govedinu).

Profili mesa u načelu su zaobljeni, vrlo dobre razvijenosti mišića te širokih, debelih leđa do dobro zaokružene lopatice. Dobro razvijeni mišići čvrsti su na dodir, rahle i jednolike teksture te su uobičajeno tamno crvene boje s masnoćom žućkastobijele boje. Meso mlađih životinja uglavnom će biti mekše od mesa starijih životinja zbog svojstava kolagena u mesu. Meso je uobičajeno dobro prošarano masnoćom.

3.3.   Sirovine (samo za prerađene proizvode)

3.4.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla)

Goveda se uzgajaju ekstenzivno na pašnjacima unutar zemljopisnog područja, u skladu s tradicionalnim stočarskim praksama u pogledu uzgoja goveda u Walesu.

Ako se hrana za životinje upotrebljava kao dodatak ispaši, životinjska hrana mora biti podrijetlom iz zemljopisnog područja kad god je to moguće.

3.5.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Svaki proizvođač upravlja vlastitim stadom goveda koja se uzgajaju ekstenzivno na prirodnim pašnjacima. Životinje se prodaje klaonicama (po težini zaklane životinje) ili na stočnim tržnicama. Meso mora biti dobiveno od goveda okoćenih i uzgojenih u Walesu te zaklanih/obrađenih u klaonicama/rasjekaonicama s odobrenjem u skladu s programima za provjeru HCC-a. Životinje su zaklane i rezane u klaonici u skladu s priznatim specifikacijama industrije ili u skladu sa zakonodavstvom ili zahtjevima kupca.

Klaonice i rasjekaonice prihvatljive za programe za provjeru HCC-a nisu ograničene na određeno zemljopisno područje, Wales.

U svim fazama proizvodnje vode se zapisnici radi osiguranja sljedivosti proizvoda. U klaonicama se bilježe broj klanja, datum klanja, pojedinosti o klasifikaciji i masa hladnog trupa. Te se informacije prilažu trupu na etiketi i može ih pregledati HCC.

3.6.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.

3.7.   Posebna pravila za označivanje

Oznaka zemljopisnog podrijetla „Welsh Beef” mora se nalaziti na trupovima, dijelovima trupova ili narezanim dijelovima, s registriranim žigom HCC-a za govedinu „Welsh Beef” i simbolom za ZOZP.

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Čitav Wales.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

5.1.   Posebnosti zemljopisnog područja

Postoje mnogobrojni zapisi o velškom uzgoju goveda zbog njegove važnosti još od doba Kelta, Rimljana, Normana sve do danas, kao i mnogobrojna povijesna upućivanja na velški uzgoj goveda navedena u djelima Hewitta, „The Drovers’ Roads of Wales” i „Medieval Wales”.

Prepoznatljiva je značajka govedine „Welsh Beef” ta da se goveda hrane na bogatim pašnjacima Walesa koji su rezultat vlažne i blage klime i topografije Walesa.

Wales je okružen obalom dugom 1 200 kilometara te je u unutrašnjosti bogat prostranim i visokim krajolikom u kojem se isprepliću planine, brda, doline i jezera. Wales je zahvaljujući uobičajeno velikoj količini oborina na tom području savršeno prilagođen za nastanak prirodnih pašnjaka. Taj veliki smaragdni pokrov istkan iz bezbrojnih jutara bogate zelene trave, u spoju s vrijesom i autohtonim mirisnim divljim travama pridonosi prepoznatljivom okusu govedine „Welsh Beef”.

5.2.   Posebnosti proizvoda

Samo goveda koja su se okotila i uzgojena su u Walesu prihvatljiva su za dobivanje oznake „Welsh Beef”, čime se proizvod izravno povezuje sa zemljopisnim područjem na kojem se proizvodi.

Kako bi se osigurala stalna kvaliteta za potrošače, goveda moraju biti najviše kvalitete (goveda koja se nisu kotila) i treba ih zaklati u dobi od 12 do 48 mjeseci. Proizvođačima govedine „Welsh Beef” cilj je postići klasifikaciju trupova oznake teksture R ili bolje te sadržaj masti oznake 4L ili manje.

Prepoznatljiva značajka govedine „Welsh Beef” proizlazi iz utjecaja tradicionalnih pasmina koje su i dalje temelj industrije govedine „Welsh Beef”, a od kojih se dobiva govedina „Welsh Beef”.

Meso mora biti dobiveno od goveda koja su zaklana/obrađena u odobrenim klaonicama/rasjekaonicama. Životinje su zaklane i rezane u klaonici u skladu s priznatim specifikacijama industrije ili u skladu sa zakonodavstvom ili zahtjevima kupca.

5.3.   Uzročna povezanost zemljopisnog područja i kvalitete ili karakteristika proizvoda (za ZOI) odnosno određene kvalitete, ugleda ili drugih karakteristika proizvoda (za ZOZP)

Govedina „Welsh Beef” ima nekoliko prednosti u pogledu konkurentne proizvodnje. Tradicionalne pasmine uzgajaju se u idealnoj okolini uz upotrebu iskušanih i provjerenih tradicionalnih tehnika uzgoja kojima su pridodane suvremene metode rasploda. To za posljedicu ima jedinstvene značajke i prepoznatljivost govedine „Welsh Beef”.

Iz godine u godinu, iz generacije u generaciju, diljem Walesa, a u najvećoj mjeri na malim obiteljskim gospodarstvima, upotrebljavaju se nepromijenjene vještine u stočarstvu i upravljanju pašnjacima poljoprivrednika koji proizvode govedinu „Welsh Beef”, koristeći se prednostima prirodnog krajobraza za proizvodnju govedine najviše kvalitete. Svojom predanošću i teškim radom stoljećima pridonose visokim standardima kvalitetne proizvodnje na najučinkovitiji način koji najmanje šteti okolišu, istodobno oblikujući krajobraz, kulturu i identitet Walesa.

Većina gospodarstava u toj regiji jesu obiteljska gospodarstva koja se bave mješovitim uzgojem ovaca i goveda. Gospodarstva u Walesu u prosjeku su manja od onih u ostatku Ujedinjene Kraljevine. Manja prosječna veličina gospodarstva odražava se u manjim stadima goveda i u strukturi radne snage. Vještine stočarstva velških poljoprivrednika stočara prelaze s koljena na koljeno. Svaki proizvođač upravlja vlastitim stadom goveda koja se uzgajaju ekstenzivno na prirodnim pašnjacima. Životinje se prodaju klaonicama (po težini zaklane životinje) ili na stočnim tržnicama. U svim fazama proizvodnje vode se zapisnici radi osiguranja sljedivosti proizvoda.

Učinkovita proizvodnja i upotreba trave najvažnije su za uspjeh proizvodnje govedine „Welsh Beef”. Pašnjaci u velikom broju regija Walesa prošarani su vrijesom i autohtonim mirisnim divljim travama te pridonose prepoznatljivosti govedine „Welsh Beef”. Vještine upravljanja pašnjacima velških poljoprivrednika prepoznate su diljem svijeta te velški poljoprivrednici redovito osvajaju nagrade za vođenje pašnjaka.

Upućivanje na objavu specifikacije

(Članak 5. stavak 7. Uredbe (EZ) br. 510/2006 (4))

Trenutačna specifikacija proizvoda za govedinu „Welsh Beef” nalazi se na sljedećoj poveznici:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/278748/welsh-beef-pgi.pdf


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.

(2)  SL L 93, 31.3.2006., str. 12. Zamijenjena Uredbom (EU) br. 1151/2012.

(3)  Zamijenjena Uredbom (EU) br. 1151/2012.

(4)  Vidjeti bilješku 3.