9.12.2015   

HR

Službeni list Europske unije

C 409/90


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije za mala i srednja poduzeća za financijsku godinu 2014. s odgovorom Agencije

(2015/C 409/11)

UVOD

1.

Izvršna agencija za mala i srednja poduzeća (u daljnjem tekstu: Agencija ili EASME), sa sjedištem u Bruxellesu, zamijenila je i naslijedila Izvršnu agenciju za konkurentnost i inovacije (EACI) i osnovana je na razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2024. Provedbenom odlukom Komisije 2013/771/EU (1) kojom se stavlja izvan snage Odluka Komisije 2007/372/EZ (2). Njezin je mandat znatno proširen i obuhvaća upravljanje mjerama EU-a u područjima istraživanja i inovacija, konkurentnosti malih i srednjih poduzeća, okoliša i klimatske politike, pomorstva i ribarstva te, kao i prije, dijelovima Programa za konkurentnost i inovacije za razdoblje 2007.–2013., u čemu blisko surađuje sa sedam glavnih uprava Komisije.

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

2.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava Agencije. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

IZJAVA O JAMSTVU

3.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2014.; te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

Odgovornost uprave

4.

Uprava je odgovorna za pripremu i vjerno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija (5):

(a)

Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Agencije uključuju izradu, primjenu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i vjerno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške, odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije (6) te davanje razumnih računovodstvenih procjena u danim okolnostima. Ravnatelj odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Agencije nakon što ju je računovođa Agencije pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona u svim značajnim aspektima istinito i vjerno prikazuje financijsko stanje Agencije.

(b)

Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, primjenu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

5.

Odgovornost je Suda da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) podnese izjavu o jamstvu u pogledu pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da njome dobije razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Agencije značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

6.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do kojih je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i vjerno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi se zajamčila zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim priprema odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, razumnosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

7.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu osnova za izjavu o jamstvu.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

8.

Prema mišljenju Suda godišnja računovodstvena dokumentacija Agencije u svim značajnim aspektima vjerno prikazuje financijsko stanje Agencije na dan 31. prosinca 2014. te rezultate poslovanja i novčane tokove za godinu završenu tim danom, u skladu s odredbama Financijske uredbe Agencije i računovodstvenim pravilima koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

9.

Prema mišljenju Suda transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila 31. prosinca 2014. u svim su značajnim aspektima zakonite i pravilne.

10.

Primjedbama u nastavku ne dovodi se u pitanje mišljenje Suda.

PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM UPRAVLJANJU

11.

Količina odobrenih proračunskih sredstava prenesenih iz 2013. koja su stornirana 2014. godine (2 60  209 eura, tj. 20 % prijenosa (19 % 2013.)) ukazuje na to da su proračunske potrebe precijenjene krajem 2013., kao što je to bio slučaj prošle godine.

12.

Iako je u rujnu 2014. početni proračun Agencije izmijenjen i smanjen za 3 milijuna eura, Agencija je rezervirala samo 91 % smanjenog iznosa odobrenih proračunskih sredstava. Niska stopa izvršenja djelomično se objašnjava organizacijskim i operativnim izazovima povezanima s proširenjem mandata Agencije radi provedbe dodatnih programa i obavljanja dodatnih zadaća u bliskoj suradnji s Komisijom. Međutim, znatan iznos neiskorištenih proračunskih sredstava ukazuje na to da Agencija treba bolje planirati svoj proračun.

13.

To se također odražava u visini i povećanju razine rezerviranih odobrenih sredstava prenesenih u 2015., koja iznose 3,8 milijuna eura, tj. 17 % (2013.: 1,3 milijuna eura, tj. 8 %), od čega je najveći dio, odnosno 2,6 milijuna eura ili 72 % (2013.: 0,6 milijuna eura, tj. 35 %), povezan s glavom III. (rashodi za potporu programu), što nije u skladu s proračunskim načelom jedne godine.

PRAĆENJE MJERA PODUZETIH U POGLEDU PRIMJEDBI IZ PRIJAŠNJIH GODINA

14.

Pregled korektivnih mjera poduzetih kao odgovor na prošlogodišnje primjedbe Suda nalazi se u prilogu I.

IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda gospodin Milan Martin CVIKL, usvojilo je ovo izvješće na sastanku održanom u Luxembourgu 8. rujna 2015.

Za Revizorski sud

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsjednik


(1)  SL L 341, 18.12.2013., str. 73.

(2)  SL L 140, 1.6.2007., str. 52.

(3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o financijskom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratak prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

(5)  Članci 62. i 68. u vezi s člancima 53. i 58. Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 298, 26.10.2012., str. 1.).

(6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa (IFAC), odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(7)  Članak 162. Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012.


PRILOG I.

Praćenje mjera poduzetih u pogledu primjedbi iz prijašnjih godina

Godina

Primjedba Suda

Faza korektivne mjere

(Dovršeno/U tijeku/Predstoji/—)

2013.

Iako su stope izvršenja proračuna bile zadovoljavajuće za 2013. godinu, količina odobrenih sredstava prenesenih iz 2012. godine koja su stornirana u 2013. godini (2 15  000 eura, odnosno 19 % prijenosa) ukazuje na nedostatke u planiranju proračuna Agencije te nije u skladu s proračunskim načelom jedne godine. Ova storniranja prvenstveno su povezana s okvirnim obvezama koje su preuzete za redovne administrativne rashode.

Predstoji


PRILOG II.

Izvršna agencija za mala i srednja poduzeća (Bruxelles)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Europske unije u skladu s Ugovorom o funkcioniranju Europske unije (UFEU)

1.

Politika Unije u području okoliša doprinosi očuvanju, zaštiti i poboljšanju kvalitete okoliša, zaštiti ljudskog zdravlja, razboritom i racionalnom korištenju prirodnih bogatstava, promicanju mjera na međunarodnoj razini za rješavanje regionalnih, odnosno svjetskih problema okoliša, a osobito borbi protiv klimatskih promjena.

(članak 191. UFEU-a)

2.

Politikom Unije u području industrije jamče se uvjeti potrebni za konkurentnost industrije Unije ubrzanjem prilagodbe industrije strukturnim promjenama, poticanjem okruženja pogodnog za inicijativu i razvoj poduzetnika te njihovu suradnju i podupiranjem boljeg iskorištavanja industrijskog potencijala politika inovacije, istraživanja i tehnološkog razvoja. Države se članice u suradnji s Komisijom međusobno savjetuju te, prema potrebi, koordiniraju svoje djelovanje. Komisija može poduzeti bilo koju inicijativu korisnu za promicanje takve koordinacije, osobito inicijative kojima je cilj utvrđivanje smjernica i pokazatelja, organizacija razmjene najbolje prakse i priprema potrebnih elemenata za periodičko praćenje i ocjenu. O tome se u cijelosti izvješćuje Europski parlament.

(članak 173. UFEU-a)

3.

Cilj je energetske politike Unije zajamčiti funkcioniranje energetskog tržišta, zajamčiti opskrbu energijom u Uniji, promicati energetsku učinkovitost i uštedu energije te razvoj novih i obnovljivih oblika energije i promicati međupovezanost energetskih mreža.

(članak 194. stavak 1. UFEU-a)

4.

Cilj je Unije jačati svoje znanstvene i tehnološke temelje ostvarivanjem europskog istraživačkog prostora u kojem će istraživači, znanstvene spoznaje i tehnologija slobodno cirkulirati, i poticati je kako bi postala konkurentnija, uključujući u svojoj industriji. […] U tu svrhu Unija potiče poduzetnike […], uključujući male i srednje poduzetnike, istraživačke centre i sveučilišta, u njihovim visokokvalitetnim istraživačkim i tehnološko-razvojnim djelatnostima; podupire njihove napore koje ulažu u međusobnu suradnju i to poglavito kako bi istraživačima omogućila da slobodno surađuju s istraživačima iz drugih zemalja, a poduzećima da u cijelosti iskoriste potencijal unutarnjeg tržišta, osobito […] utvrđivanjem zajedničkih standarda i uklanjanjem zakonskih i poreznih prepreka toj suradnji. […]

Radi ostvarivanja tih ciljeva Unija provodi sljedeće aktivnosti kojima nadopunjuje aktivnosti koje se provode u državama članicama: (a) provedba istraživačkih, tehnološko-razvojnih i demonstracijskih programa promicanjem suradnje s poduzetnicima, istraživačkim centrima i sveučilištima te njihove međusobne suradnje, (b) poticanje suradnje s trećim zemljama i međunarodnim organizacijama u istraživačkom, tehnološko-razvojnom i demonstracijskom području Unije, (c) širenje i vrednovanje rezultata u istraživačkim, tehnološko-razvojnim i demonstracijskim aktivnostima Unije, (d) poticanje usavršavanja i pokretljivosti istraživača u Uniji.

(članci 179. i 180. UFEU-a)

5.

Europski parlament i Vijeće, odlučujući u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom i nakon savjetovanja s Gospodarskim i socijalnim odborom, uspostavljaju […] ostale odredbe potrebne za provođenje ciljeva […] zajedničke ribarstvene politike.

(članak 43. stavak 2. UFEU-a)

Nadležnosti Agencije

(kako je utvrđeno Provedbenom odlukom Komisije 2013/771/EU)

Ciljevi

Agencija je odgovorna za upravljanje djelovanjem Unije u područjima potpore malim i srednjim poduzećima, energije, okoliša, pomorstva i ribarstva, poduzetništva i inovacija (uključujući ekološke inovacije). Povjerena joj je provedba dijelova sljedećih programa Unije:

(a)

Programa za konkurentnost poduzeća te malih i srednjih poduzeća (COSME) za razdoblje 2014.–2020.;

(b)

Programa za okoliš i klimatske aktivnosti (LIFE) za razdoblje 2014.–2020.;

(c)

Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo (EFPR), uključujući integriranu pomorsku politiku (IPP), kontrolu i znanstveno savjetovanje i znanje;

(d)

Okvirnog programa za istraživanje i inovacije za razdoblje 2014.–2020. (Obzor 2020.) – dijelovi u okviru dijela II. „Vodeći položaj industrije” i dijela III. „Društveni izazovi”.

Agenciji je usto povjerena provedba preostalih dijelova sljedećih mjera u okviru Programa za konkurentnost i inovacije: (a) „Inteligentna energija – Europa (IEE II)”, (b) „Inicijativa u području ekoloških inovacija”, (c) „Europska poduzetnička mreža”, (d) portal „Vaša Europa – Poduzetnici”, (e) „Europska služba za pomoć u području prava intelektualnog vlasništva”, (f) projekt „IPorta”.

Agencija želi zajamčiti „visokokvalitetnu potporu svojim korisnicima, provodeći politiku EU-a u djelo. Kao izvršna agencija Europske komisije, upravljamo znatnim dijelovima programa COSME, LIFE, Obzor 2020. i EFPR-a. Brinemo se da se mjerama koje se financiraju iz tih programa ostvare rezultati te dajemo Komisiji vrijedan doprinos u provedbi njezinih političkih zadaća.”

Zadaće

Agencija je odgovorna za sljedeće zadaće povezane s provedbom prethodno navedenih dijelova programa Unije:

(a)

upravljanje pojedinim ili svim fazama provedbe programa te pojedinim ili svim fazama posebnih projekata na temelju odgovarajućih programa rada koje je Komisija donijela, ako je Komisija Agenciju za to ovlastila instrumentom delegiranja;

(b)

donošenje instrumenata za proračunsko izvršenje prihoda i rashoda te provođenje svih operacija koje su potrebne za upravljanje programom, ako je Komisija Agenciju za to ovlastila instrumentom delegiranja;

(c)

pružanje potpore u provedbi programa, ako je Komisija Agenciju za to ovlastila instrumentom delegiranja.

Upravljanje

Upravni odbor

Sastoji se od pet članova i tri promatrača koje imenuje Europska komisija. Usvaja godišnji program rada Agencije nakon što ga odobri Europska komisija. Usto usvaja i administrativni proračun Agencije te njezino godišnje izvješće o radu.

Ravnatelj

Imenuje ga Europska komisija.

Vanjska revizija

Europski revizorski sud.

Tijelo zaduženo za davanje razrješnice

Europski parlament na preporuku Vijeća.

Sredstva stavljena na raspolaganje Agenciji 2014. (2013.)

Proračun

Operativni proračun

Rezervirano je planiranih 1  056,5 (1) (242,9) milijuna eura (od čega je 100 % iz općeg proračuna EU-a), a isplaćeno je 123,11 (2) (213,9) milijuna eura odobrenih sredstava (98,98 %) koja je izglasalo proračunsko tijelo. EASME izvršava operativni proračun pod odgovornošću Komisije:

za program COSME 95,0 milijuna eura,

za program Obzor 2020. 695,7 milijuna eura,

za EFPR 34,6 milijuna eura,

za program LIFE 229,9 milijuna eura,

za program IEE 1,3 (91,9) milijuna eura,

za Inicijativu u području ekoloških inovacija Programa za poduzetništvo i inovacije 0 (33,1) milijuna eura,

za mreže Programa za poduzetništvo i inovacije 0 (51,2) milijuna eura,

za program Marco Polo 0 (66,8) milijuna eura.

Administrativni proračun

24,5 (16,4) milijuna eura (100 %-tna subvencija EU-a) za administrativni proračun za koji Agencija ima samostalnu odgovornost.

Osoblje na dan 31. prosinca 2014.

Ukupan broj članova osoblja: 308 planiranih radnih mjesta, od kojih je 283 popunjeno (163 planiranih radnih mjesta, 161 popunjeno).

Radna mjesta za privremeno osoblje: 77 planiranih, od kojih je 61 popunjeno (37 planiranih, 35 popunjeno).

Ugovorno osoblje: 231 planirano radno mjesto, od kojih je 222 popunjeno (126 planiranih, 126 popunjeno).

Proizvodi i usluge 2014.

Godina 2014. bila je prva godina novog mandata Agencije koji se znatno razlikuje od prijašnjih mandata. Novi portfelj uključuje preostale dijelove Programa za poduzetništvo i inovacije i programa Inteligentna energija – Europa te nove programe Obzor 2020., COSME, LIFE i EFPR. Agencija je odgovorna za upravljanje djelovanjem Unije u područjima potpore malim i srednjim poduzećima, energije, okoliša, pomorstva i ribarstva, poduzetništva i inovacija (uključujući ekološke inovacije) u okviru sljedećih programa Unije.

Novi programi

Konkurentnost poduzeća te malih i srednjih poduzeća (COSME)

Program za istraživanje i inovacije (Obzor 2020.) u sljedećim područjima: energija, okoliš i resursi

Program za okoliš i klimatske aktivnosti (LIFE)

Europski fond za pomorstvo i ribarstvo (EFPR)

Preostali dijelovi programa

Sljedeći dijelovi Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije: Inteligentna energija – Europa (IEE) i programi ekoloških inovacija.

COSME – Program za konkurentnost poduzeća te malih i srednjih poduzeća odnosi se na jačanje konkurentnosti i održivosti poduzeća Unije i usmjeren je na poticanje poduzetničke kulture kako bi se promicalo osnivanje i rast malih i srednjih poduzeća (MSP).

Ključne aktivnosti

COSME je bio jedan od novih programa koji su delegirani Agenciji 2014. godine.

Priopćavanje i širenje informacija čine temeljne aktivnosti programa COSME. Primjerice, EASME je u suradnji s gospodarskom komorom grada Torina (partnerom mreže) organizirao godišnju konferenciju koja je privukla više od 700 sudionika te su, kao rezultat 2  000 neslužbenih i službenih poslovnih sastanaka, utvrđene 192 potencijalne poslovne mogućnosti.

Obzor 2020. – program EU-a za financiranje istraživanja i inovacija čiji je cilj poticati gospodarstvo i pružiti znanstvene i tehnološke temelje te industrijsku konkurentnost u budućnosti, pridonoseći pametnijem, održivijem i uključivijem društvu. Njime se jamči povećanje napretka, otkrića i novina tako što se dobre ideje prenose iz laboratorija na tržište.

Inovacije u malim i srednjim poduzećima

Ključne aktivnosti

EASME je 2014. godine objavio četiri poziva na podnošenje prijedloga u okviru „Inovacija u MSP-ovima” programa Obzor 2020. te dva druga poziva „Iskorištavanje punog potencijala elektroničke suradnje” i „Projekti uz potporu klastera za nove industrijske lance vrijednosti” s rokovima u ožujku i travnju 2015.

Instrument za mala i srednja poduzeća

Ključne aktivnosti

Pokretanje novog instrumenta za mala i srednja poduzeća – riječ je o pozivu na podnošenje prijedloga koji je stalno otvoren i koji je ostvario veliki uspjeh s obzirom na to da je Agencija u četiri zasebna razdoblja zaprimila više od 8  000 prijava. Odabranim poslovnim idejama nastoji se uvesti nove proizvode, postupke i usluge.

Programom se predviđa podučavanje korisnika. Definirani su ciljevi podučavanja i izrađeni su metodološki početni paketi. Glavni rukovoditelji pomažu korisnicima instrumenta za MSP-ove da definiraju svoje prioritete u pogledu podučavanja i predlože jednog ili više mentora za sebe. Do kraja godine 39 MSP-ova definiralo je svoje potrebe i izabralo mentore te je Agencija sklopila ugovore s 21 mentorom.

Agencija pridonosi posebnom cilju „prijelaza na pouzdan, pristupačan, javno prihvaćen, održiv i konkurentan energetski sustav, s ciljem smanjenja ovisnosti o fosilnim gorivima u kontekstu sve većeg pomanjkanja resursa, povećane potrebe za energijom i klimatskih promjena” u okviru 3. društvenog izazova „Sigurna, čista i učinkovita energija.”

Ključne aktivnosti

Dvije od triju tema odnosile su se na ugovorna javno-privatna partnerstva u vezi s energetski učinkovitim zgradama. Treća se odnosila na javno-privatno partnerstvo u vezi s prerađivačkom industrijom (program SPIRE). Agencija je zaprimila 63 prijedloga, od kojih je 19 predloženo za financiranje.

Otvoreno je 15 tema u području mjera povezanih s istraživanjem i inovacijama te u području mjera u vezi s koordinacijom i potporom. Agencija je zaprimila 393 prijedloga, od kojih je 45 odabrano.

Rezultati prvog poziva na podnošenje prijedloga u području energetske učinkovitosti pokazali su da je potpora inovacijama u tom području, od istraživanja do maloprodaje, obećavajuća.

Agencija je u listopadu, u okviru informativnog dana o javno-privatnim partnerstvima koji je organizirao GU za istraživanje i razvoj, predstavila teme u vezi s financiranjem javno-privatnih partnerstava.

EASME je u prosincu organizirao informativni dan u Bruxellesu kako bi predstavio poziv na podnošenje prijedloga u području energetske učinkovitosti za 2015. u okviru programa Obzor 2020., kojem je prisustvovalo više od 550 sudionika.

Osoblje Agencije sudjelovalo je i na sastancima Europske komisije i dionika iz sektora industrije u vezi s budućim prioritetima energetski učinkovite gradnje i ugovornih javno-privatnih partnerstava u okviru programa SPIRE.

Agencija pridonosi ostvarivanju sljedećih posebnih ciljeva GU-a za istraživanje i razvoj i GU-a za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te male i srednje poduzetnike: stvaranje gospodarstva i društva koje se učinkovito koristi resursima (i vodom) te koje je otporno na klimatske promjene, zaštita i održivo upravljanje prirodnim resursima i ekosustavima, te održiva opskrba i korištenje sirovinama kako bi se zadovoljile potrebe sve većeg broja stanovnika u svijetu unutar održivih granica prirodnih resursa i ekosustava planeta u okviru 5. društvenog izazova „Klimatska politika, okoliš, učinkovitost resursa i sirovine.

Ključne aktivnosti

Agencija je 2014. godine bila odgovorna za provedbu poziva u okviru programa Obzor 2020. u okviru 5. društvenog izazova, osim poziva s velikom političkom važnošću ili onih koje su provela druga tijela.

Agencija je imala ulogu upravitelja i sudionika u nekoliko poziva na podnošenje prijedloga, kao što su pozivi „Energetska učinkovitost”, „Otpornost na katastrofe” i „Plavi rast”.

Agencija je u studenome organizirala informativni dan o pozivima na podnošenje prijedloga 2015. u vezi s klimatskom politikom, okolišem, učinkovitošću resursa i sirovina u okviru programa Obzor 2020. Svrha tog događaja bila je potencijalnim podnositeljima prijedloga predstaviti pozive na podnošenje prijedloga za 2015. te pružiti smjernice za pripremu i podnošenje prijedloga.

Agencija upravlja Programom za okoliš i klimatske aktivnosti (LIFE) kojim se pruža potpora u postizanju posebnih ciljeva povezanih s politikom okoliša i klimatskom politikom na razini Unije i međunarodnoj razini.

Ključne aktivnosti

Agencija je upravljala sljedećim pozivima na podnošenje prijedloga koje su pokrenuli GU za okoliš i GU za klimatsku politiku: poziv na podnošenje prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava za poslovanje nevladinih organizacija u okviru programa LIFE s ukupnim proračunom od 9 milijuna eura, za koji je Agencija zaprimila 66 prijedloga.

Poziv na podnošenje prijedloga za projekte povećanja kapaciteta, za koji 15 država članica ispunjava uvjete prihvatljivosti, otvoren je do rujna 2015.

Agencija je ocijenila više od 250 prijedloga iz različitih područja djelovanja, kao što su klimatska politika (190 prijava) i dodjela bespovratnih sredstava za poslovanje nevladinih organizacija (66 prijedloga).

Agencija je aktivno sudjelovala u informativnom danu o programu LIFE za nacionalne kontaktne točke i organizirala dva informativna dana o dodjeli bespovratnih sredstava za poslovanje nevladinih organizacija.

Agencija je provela dijelove Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo (EFPR), čiji je cilj bio pridonijeti promicanju konkurentnog, ekološki održivog, gospodarski isplativog i društveno odgovornog ribarstva i akvakulture te potaknuti razvoj i provedbu integrirane pomorske politike (IPP) EU-a.

Ključne aktivnosti

Provedba dijelova Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo (EFPR) delegirana je Agenciji u listopadu 2014. GU za pomorstvo i ribarstvo odlučio je Agenciji delegirati 19 mjera EFPR-a.

Prva od tih mjera Agenciji je u praksi prenesena u prosincu. U suradnji s GU-om za pomorstvo i ribarstvo Agencija je pripremila ocjenu četiri poziva na podnošenje ponuda i jednog poziva na podnošenje prijedloga.

Inteligentna energija – Europa (IEE)

Ključne aktivnosti

Programom Inteligentna energija – Europa (IEE) podupire se energetsku politiku Europske unije i njezine ambiciozne obveze „20-20-20”, tj. smanjenje emisije stakleničkih plinova za 20 %, povećanje udjela obnovljivih izvora u proizvodnji energije do 20 % i smanjenje potrošnje energije za 20 %, koje je potrebno ostvariti do 2020.

Proračun za program IEE za koji je odgovorna Agencija izvršen je u cijelosti (67 milijuna eura) 2014. godine. Povrh toga, prosječno vrijeme potrebno za procjenu izvješća o projektu u okviru programa IEE te za isplatu sredstava korisnicima bilo je kraće od vremena utvrđenog ugovornim obvezama.

Programom Inteligentna energija – Europa ostvarena je konkretna korist za energetsku politiku EU-a. Analizom učinka programa IEE pokazalo se da su od 2007. projekti u okviru programa IEE medijima doprli do više od 40 milijuna ljudi diljem EU-a. Usto se njima omogućila opskrba energijom iz obnovljivih izvora za 7 milijuna građana u količini koja premašuje godišnju potrošnju električne energije te se uštedjela količina primarne energije istovjetna godišnjoj potrošnji električne energije više od 2 milijuna kućanstava. Osim toga, ti bi projekti trebali potaknuti ulaganja u održive izvore energije u iznosu od više od 3 milijarde eura.

Agencija je priopćila rezultate programa na različitim događanjima. Primjerice, Agencija je u lipnju 2014. u suradnji s GU-om za energetiku organizirala drugo izdanje Europskog tjedna održive energije (EUSEW), glavnog događanja EU-a namijenjenog javnim vlastima, agencijama za energiju, privatnim poduzećima, nevladinim organizacijama i industrijskim udruženjima koji su uključeni u pružanje potpore ostvarenju energetskih i klimatskih ciljeva EU-a. Tjedan je obuhvaćao i dodjelu nagrada, političku konferenciju na visokoj razini i 600 događanja s oko 1 00  000 sudionika iz EU-a i mnogih država diljem svijeta.

Održano je nekoliko događanja organiziranih u okviru inicijative Managenergy, posebno tijekom dana otvorenih vrata. Usto je osoblje Agencije prisustvovalo više od 100 sastanaka u vezi s projektom.

Ekološke inovacije

Ključne aktivnosti

Jedan od ključnih ciljeva Programa za poduzetništvo i inovacije jest pružanje potpore ekološkim inovacijama. Projekti ekoloških inovacija usmjereni su na čišću proizvodnju, upravljanje okolišem te nove proizvode i usluge, kako bi održiv razvoj postao poslovna stvarnost.

U 2014. godini naglasak je stavljen na:

Završetak poziva na podnošenje prijedloga za 2013. u vezi s ekološkim inovacijama u okviru kojeg je podnesen 461 prijedlog. Nakon evaluacije, za financiranje je izabrano 59 prijedloga. Na temelju raspoloživog proračuna potpisana su 42 sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava.

Tijekom godine se raspravljalo s nadležnim GU-ovima i drugim dionicima. Osim toga, održani su sastanci na kojima je Agencija aktivno sudjelovala u predstavljanju rezultata programa. U Ujedinjenoj Kraljevini održan je financijski sastanak s partnerima za ekološke inovacije i nacionalnim kontaktnim mjestima, tijekom Zelenog tjedna predstavljeni su projekti FICOB i EcoProFabrics, a u Španjolskoj je predstavljen projekt „Ekološke inovacije u okviru fondova EU-a”.

Projekti koje je sufinancirala Agencija međunarodno su priznati te su osvojili razne nagrade. Koordinator projekta PHOBIOR osvojio je nagradu „Energy Globe”, autonomna vlada Valencije izabrala je projekte LASERMARK i EcoBionet kao „najbolje europske ekološke projekte 2013. godine”, dok je koordinator projekta GEnIuS (MSP „Directa Plus”) izabran za uvrštavanje na popis „Italy Cleantech 10” među 10 malih i srednjih poduzeća u Italiji koja upotrebljavaju najčišće tehnologije.

Uzimajući sve navedeno u obzir, program ekoloških inovacija, u okviru preostalih dijelova Programa za konkurentnost i inovacije, i dalje se provodi velikom brzinom i s velikim uspjehom. Svi su projekti iz poziva na podnošenje prijedloga za 2013. ugovoreni, a većinu njih već se i započelo provoditi. Procjena tekućih projekata izvršena je u skladu s utvrđenim ciljevima te zaključena 2014. uz 100 %-tnu iskorištenost proračunskih sredstava.


(1)  Iznos obuhvaća sve kreditne linije.

(2)  Ibid.

Izvor: Prilog koji je dostavila Agencija.


ODGOVOR AGENCIJE

11.

Agencija na kraju svake godine provjerava sve obveze. Godina 2014. bila je iznimna kao prva godina ESME-inog novog mandata. Ova prijelazna godina obuhvaćala je mnoge promjene poput nove operativne strukture, mnogih organizacijskih promjena, novih programa te značajnog porasta broja zaposlenika u Agenciji. Agenciji je povjeren niz novih zadataka čije se povećanje u broju odrazilo i na proračun. Budući da je iznos plaćanja koja dospijevaju bio niži od očekivanog, storniran je dio proračunskih sredstava.

Kako bi ispravila stanje EASME uvodi mjere preciznijeg planiranja i praćenja proračuna.