Bruxelles, 10.12.2015.

SWD(2015) 276 final

RADNI DOKUMENT SLUŽBI KOMISIJE

SAŽETAK PROCJENE UČINKA

Priložen dokumentu

Prijedlog
UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA
o održivom upravljanju vanjskim ribarskim flotama i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1006/2008

{COM(2015) 636 final}
{SWD(2015) 279 final}


Procjena učinka moguće revizije Uredbe Vijeća (EZ) br. 1006/2008 o odobravanju ribolovnih aktivnosti koje ribarska plovila Zajednice obavljaju izvan voda Zajednice i o pristupu plovila trećih zemalja vodama Zajednice

A. Potreba za djelovanjem

Zašto? Što je problem koji iziskuje rješenje? Najviše 11 redaka

Aktualnom Uredbom o ribolovnim odobrenjima ne omogućuje se učinkovito i transparentno praćenje vanjske flote EU-a. Takva situacija predstavlja prijetnju održivom iskorištavanju ribolovnih resursa i mogla bi se negativno odraziti na ugled Europske unije na međunarodnoj razini.

Konkretno, mnoge odredbe aktualne Uredbe nisu dovoljno jasne i nisu u skladu s drugim pravilima, osobito onima povezanim s kontrolom i suzbijanjem nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova (NNN). Dolazi i do preklapanja između različitih razina uprave, što dovodi do nedosljednosti i zamornih postupaka. U slučaju izravnih odobrenja koje treće zemlje dodjeljuju plovilima EU-a izvan okvira sporazuma o partnerstvu u održivom ribarstvu (oko 150 do 180 godišnje) ne postoji okvir za izdavanje odobrenja niti su uspostavljeni kriteriji, što za posljedicu ima to da aktivnosti vanjske flote EU-a u velikoj mjeri ostaju netransparentne. Naposljetku, nije riješeno pitanje zlouporabe zamjene zastave niti pitanje zakupljivanja.

Što se nastoji postići ovom inicijativom? Najviše 8 redaka

Glavni cilj prijedloga jest uspostaviti dosljedan regulatorni okvir kojim bi se Uniji omogućilo da bolje prati svoju vanjsku flotu – nekoliko stotina plovila – bez obzira na to gdje djeluje i bez obzira na okvir u kojemu djeluje. U tom kontekstu cilj je dvojak:

(1) pojasniti i pojednostavniti regulatorni okvir koji je trenutačno na snazi otklanjanjem nedosljednosti i pravnih nesigurnosti i pojašnjavanjem raspodjele zadaća između Komisije i nacionalnih uprava;

(2) uvesti kriterije prihvatljivosti i postupak odobravanja za sve situacije u kojima plovilo Unije obavlja ribolovne aktivnosti izvan vodâ Unije, uključujući kriterije prihvatljivosti za izravna odobrenja („privatne povlastice”) te uvesti mjere za sprečavanje aktivnosti zlouporabe zamjene zastave.

Koja je dodana vrijednost djelovanja na razini EU-a? Najviše 7 redaka 

Ribarstvena politika u isključivoj je nadležnosti EU-a i načelo supsidijarnosti ne primjenjuje se na mjere kojima se pridonosi očuvanju morskih bioloških resursa. Osim toga, Uredbom bi se osigurala jedinstvena primjena pravila u čitavoj Europskoj uniji. Dodana vrijednost nastala bi i zbog uvođenja jasnih pravila primjenjivih na sva plovila registrirana u jednoj od država članica EU-a, čime bi se stvorili jednaki uvjeti za čitavu flotu EU-a aktivnu izvan vodâ Unije.

B. Rješenja

Koje su zakonodavne i nezakonodavne mogućnosti politika razmatrane? Daje li se prednost nekom odabiru? Zašto? Najviše 14 redaka 

U procjeni učinka razmotrene su ukupno četiri opcije:

Opcija 1.: ograničena izmjena Uredbe koja je trenutačno na snazi kako bi se osiguralo usklađivanje s odredbama Lisabonskog ugovora.

Opcija 2.: kao dodatak opciji 1. predviđa se da Komisija izradi smjernice za tumačenje odredaba aktualne Uredbe o ribolovnim odobrenjima koje nisu dovoljno jasne ili dovoljno precizne.

Opcija 3.: ograničena izmjena Uredbe koja je trenutačno na snazi kako bi se uklonili nedostaci, nedoumice i propusti u zakonodavstvu koje je trenutačno na snazi i prema tome postigao cilj, a to je osiguravanje nedvosmislenih odredaba državama članicama i privatnim subjektima.

Opcija 4.: donijela bi se nova Uredba s proširenim područjem primjene. Uključivala bi kriterije prihvatljivosti povezane s podnošenjem izravnih odobrenja i uredilo bi se zakupljivanje. Uključivala bi i odredbe o sprečavanju slučajeva zlouporabe zamjene zastave.

Opcija 4. objedinila bi pravnu sigurnost s proširenim područjem primjene, čime bi se dobio potpuni okvir kojim bi se uređivale aktivnosti vanjske flote EU-a u inozemstvu. Iz tog razloga ta se opcija smatra najučinkovitijom opcijom koja može ostvariti ciljeve politike, pridonijeti međunarodnoj vjerodostojnosti Unije i osigurati dugoročne koristi za flotu EU-a.

Tko podržava koju opciju? Najviše 7 redaka 

Opcije 1. i 2. ne podržava nijedna značajna skupina dionika, osim nekih udruženja ribara aktivnih u segmentu koji se ne bavi lovom tune, a koja aktualni okvir smatraju zadovoljavajućim. Opcija 3. tek bi dijelom ispunila očekivanja dionika koji se većinom zalažu za cjelovitu reviziju Uredbe o ribolovnim odobrenjima. Prema tome, može se smatrati da je opcija 4. dobila najveću podršku, uključujući onu država članica koje imaju velike vanjske flote, poput Španjolske, Francuske, Portugala, Poljske i Nizozemske, većine udruženja brodovlasnika i nekoliko nevladinih organizacija aktivnih u očuvanju prirodnih resursa.

C. Učinci odabrane opcije

Koje su prednosti odabrane opcije (uz one glavne)? Najviše 12 redaka

U odabranoj opciji (opciji 4.) gospodarski učinak ocjenjuje se pozitivno s obzirom na koristi od veće pravne sigurnosti za gospodarske subjekte i za javne uprave.

Pravila bi postala jasnija i sveobuhvatnija i čitav bi postupak trebao biti pojednostavnjen s obzirom na to da bi uloga svake uprave bila jasno definirana, čime bi se uklonila preklapanja i racionalizirao postupak odobravanja ribolovnih aktivnosti. Ekološke koristi povezane sa zaštitom živih morskih resursa bile bi optimalne jer bi se strožim praćenjem flote EU-a izvan vodâ EU-a pridonijelo poboljšanju upravljanja u ribarstvu i osiguralo bolju održivost ribolovnih resursa. To bi dopunilo pozitivni gospodarski učinak za prethodno navedene subjekte.

Međutim, nije moguće dati precizniju kvantifikaciju očekivanih koristi jer trenutačno nema dovoljno podataka o vanjskoj floti EU-a i o troškovima upravljanja ribarskom flotom u nacionalnim upravama. Naposljetku, može se smatrati da je društveni učinak ove opcije neutralan.

Koliki su troškovi odabrane opcije (uz one glavne)? Najviše 12 redaka

U odabranoj opciji (opcija 4.) postupanje s ribolovnim odobrenjima za sve vrste ribolovnih aktivnosti izvan vodâ EU-a (što znači dodatni broj ribolovnih odobrenja) zajedno s primjenom sveobuhvatnijih kriterija moglo bi značiti dodatno radno opterećenje u upravama na nacionalnoj i europskoj razini. Međutim iskustva s državama članicama u kojima taj sustav već postoji upućuju na to da se to može postići uz nepromijenjene razine ljudskih i financijskih resursa, pa prema tome bez dodatnih troškova. Osim toga, mogućnost upotrebe poboljšanih i standardiziranih IT alata trebala bi olakšati ostvarivanje tih zadataka i pojednostavniti postupak.

Što se tiče gospodarskih subjekata, oni bi prilikom podnošenja zahtjeva za ribolovno odobrenje trebali dostavljati sveobuhvatnije informacije, ali na temelju informacija koje već posjeduju te u pojašnjenim i standardiziranim postupcima, čime bi se ublažilo moguće dodatno opterećenje. Naposljetku, ova opcija nema nikakav negativni učinak u društvenom ili ekološkom smislu kao ni u pogledu konkurentnosti subjekata iz EU-a ili u pogledu međunarodne trgovine.

 

Kako će to utjecati na poduzeća, mala i srednja poduzeća i mikropoduzeća? Najviše 8 redaka

Najveći dio predmetne flote čine industrijska ribarska plovila koja love izvan vodâ EU-a. Brodovlasnici tih plovila u pravilu posjeduju flotu koja je sastavljena od nekoliko plovila pa uobičajeno ne bi bili obuhvaćeni kriterijima za definiranje MSP-ova. S obzirom na to da nema troškova za privatne subjekte, nisu predviđene nikakve posebne mjere za tu kategoriju gospodarskih subjekata.

Hoće li to znatno utjecati na državne proračune i uprave? Najviše 4 retka

Ne bi bilo znatnog utjecaja na državne proračune i uprave, samo manji utjecaj na uprave koje su nadležne za ribarstvo, većinom u smislu organizacije. Međutim, za Komisiju se može predvidjeti ograničeni trošak za IT upravljanje.

Hoće li biti drugih bitnih učinaka? Najviše 6 redaka

Jedini drugi bitni učinak bio bi za treće zemlje koje dodjeljuju povlastice za ribolov plovilima EU-a. Učinak je pozitivan jer bi poboljšani okvir za upravljanje vanjskom flotom EU-a mogao dovesti do dodatnih koristi za njih (bolje upravljanje ribolovnim resursima, veća transparentnost i borba protiv korupcije). Poboljšanjem kontrole plovila Unije, predloženom Uredbom pridonijet će se i stvaranju referentnog mjerila na međunarodnoj razini u pogledu upravljanja i kontrole vanjske flote, te prema tome sudjelovati u boljem globalnom gospodarenju ribolovnim resursima.

D. Daljnje mjere

Kada će se ova politika preispitati? Najviše 4 reda 

Komisija predviđa osnivanje stručne skupine sastavljene od članova iz nacionalnih uprava koja bi pratila provedbu Uredbe. Osim toga, evaluacija će se provoditi svakih pet godina nakon njezina stupanja na snagu.