EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 18.12.2015.
COM(2015) 664 final
2015/0304(NLE)
Prijedlog
ODLUKE VIJEĆA
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 18.12.2015.
COM(2015) 664 final
2015/0304(NLE)
Prijedlog
ODLUKE VIJEĆA
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
OBRAZLOŽENJE
1.KONTEKST PRIJEDLOGA
Sustav EU-a za nadzor države luke utvrđen je u Direktivi 2009/16/EZ 1 (kako je izmijenjena), kojom su preinačeni i ojačani prethodni propisi EU-a u tom području koji su bili na snazi od 1995. Sustav EU-a temelji se na već postojećoj strukturi Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke (Pariški memorandum) koji postoji od 1982. U Direktivu 2009/16/EZ (kako je izmijenjena) uključeni su svi postupci i alati Pariškog memoranduma. Sve države članice EU-a s izlazom na more te Kanada, Rusija, Island i Norveška članice su Pariškog memoranduma. Europska unija nije članica Pariškog memoranduma.
Novi režim inspekcijskih pregleda (NIR) za nadzor države luke u EU-u i u okviru Pariškog memoranduma uspostavljen je 1. siječnja 2011. Kako bi NIR djelovao, svake se godine u okviru Pariškog memoranduma mora donijeti određeni broj odluka. Te odluke donose se konsenzusom na godišnjim sjednicama Odbora za nadzor države luke (PSCC) koji se sastaje u svibnju svake godine. Na temelju Direktive 2009/16/EZ odluke koje donese odgovarajuće nadležno tijelo Pariškog memoranduma postaju obvezujuće za države članice EU-a.
U skladu s člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u međunarodnim organizacijama kao što je Pariški memorandum kada su pozvane donositi akte koji proizvode pravne učinke mora se donijeti odlukom Vijeća na prijedlog Komisije.
Prijedlog je da se stajalište EU-a za Odbor za nadzor države luke utvrdi u skladu s dvostupanjskim pristupom. Odlukom Vijeća utvrđuju se vodeća načela i smjernice stajališta Unije na višegodišnjoj osnovi, a zatim se ono prilagođava za svaku godišnju sjednicu Odbora za nadzor države luke na temelju neslužbenih dokumenata Komisije o kojima raspravlja Radna skupina Vijeća za pomorski promet. Cilj je prijedloga utvrditi stajalište Unije za Odbor za nadzor države luke za razdoblje 2016. – 2019. Cilj je i uključiti načela te smjernice politike Europske unije za poboljšanje pomorske sigurnosti, zaštite od onečišćenja te uvjeta života i rada na brodu. U pripremi stajališta Unije uzimaju se u obzir i odredbe Ugovora iz Lisabona.
Komisija predlaže taj pristup zbog načina na koji se odluke donose u okviru Pariškog memoranduma. U skladu s internim pravilima Pariškog memoranduma, njegovi članovi i radne skupine zadužene za razvoj smjernica i uputa mogu podnijeti dokumente do šest tjedana prije sjednice Odbora za nadzor države luke. Tek su u tom trenutku svi podneseni dokumenti dostupni i Komisija može početi s analizom radi pripreme prijedloga koordiniranog stajališta Unije u skladu s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a koje zatim donosi Vijeće. Budući da je vrijeme za analizu, pripremu prijedloga Komisije i donošenje odluke u Vijeću veoma kratko, postupak za godišnje utvrđivanje stajališta Unije utvrđen je u Prilogu 2. Sljedeća Odluka obuhvaća razdoblje 2016. – 2019.
2. PRAVNI ELEMENTI PRIJEDLOGA
Sljedeća Odluka temelji se na Ugovoru o funkcioniranju Europske unije, a posebno na članku 100. stavku 2. u vezi s člankom 218. stavkom 9. kojim se predviđa da Vijeće na prijedlog Komisije donosi odluku o utvrđivanju stajališta koja u ime Unije treba zauzeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke. To se primjenjuje na stajalište koje države članice trebaju zauzeti u ime Unije u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma.
Direktiva 2009/16/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o nadzoru države luke (kako je izmijenjena) pravna je osnova za utvrđivanje načela kojih se države članice moraju pridržavati u okviru Odbora za nadzor države luke Pariškog memoranduma.
2015/0304 (NLE)
Prijedlog
ODLUKE VIJEĆA
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,
uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 100. i članak 218. stavak 9.,
uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,
budući da:
(1)Pomorska sigurnost, zaštita od onečišćenja te uvjeti života i rada na brodu mogu se učinkovito poboljšati time da se drastično smanji broj nedovoljno kvalitetnih brodova u vodama Europske unije strogom primjenom konvencija, međunarodnih kodeksa i rezolucija.
(2)Dok je za praćenje usklađenosti brodova s međunarodnim standardima za sigurnost, zaštitu od onečišćenja te uvjete života i rada na brodu u prvom redu odgovorna država zastave, za održavanje stanja broda i brodske opreme nakon pregleda u skladu sa zahtjevima konvencija koje su primjenjive na dotični brod odgovorna je brodska kompanija. Međutim, u nekim državama zastave došlo je do velikih propusta u primjeni i provedbi međunarodnih standarda.
(3)Stoga bi se ubuduće protiv nedovoljne kvalitete brodova trebalo boriti tako što bi i države luke trebale osigurati praćenje usklađenosti s međunarodnim standardima za sigurnost, zaštitu od onečišćenja i uvjete života i rada na brodu, uzimajući u obzir da inspekcijski nadzor države luke nije pregled i da odgovarajući obrasci inspekcijskog nadzora nisu svjedodžbe o sposobnosti broda za plovidbu. Usklađenim pristupom učinkovitoj primjeni tih međunarodnih standarda u obalnim državama članicama EU-a na brodove koji plove u vodama pod njihovom nadležnošću i koriste se njihovim lukama trebalo bi se izbjeći remećenje tržišnog natjecanja.
(4)U Direktivi 2009/16/EZ 2 (kako je izmijenjena) utvrđen je sustav EU-a za nadzor države luke preinakom i jačanjem prethodnih propisa EU-a u tom području koji su bili na snazi od 1995. Sustav EU-a temelji se na već postojećoj strukturi Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke, međunarodnoj organizaciji koja postoji od 1982.
(5)Kad su posrijedi države članice EU-a, Direktivom 2009/16/EZ postupci, alati i rad Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke djelotvorno se uključuju u područje primjene zakonodavstva EU-a. Na temelju Direktive 2009/16/EZ odluke koje donese odgovarajuće nadležno tijelo Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke postaju obvezujuće za države članice EU-a.
(6)Odbor za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke sastaje se svake godine i odlučuje o brojnim pitanjima koje je potrebno riješiti za funkcioniranje Direktive 2009/16/EZ.
(7)U skladu s člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u međunarodnim organizacijama kada su pozvane donositi akte koji proizvode pravne učinke mora se donijeti odlukom Vijeća na prijedlog Komisije.
(8)U skladu s internim pravilima Pariškog memoranduma, njegovi članovi i radne skupine zadužene za razvoj smjernica i uputa mogu podnijeti dokumente do šest tjedana prije sjednice Odbora za nadzor države luke. Tek su u tom trenutku svi podneseni dokumenti dostupni i Komisija može početi s analizom radi pripreme prijedloga koordiniranog stajališta Unije u skladu s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a. Budući da je vrijeme za analizu i donošenje prijedloga kratko, potrebno je utvrditi vodeća načela i smjernice stajališta Unije na višegodišnjoj osnovi te okvir za godišnje utvrđivanje stajališta Unije.
(9)Sljedeća Odluka trebala bi obuhvatiti razdoblje 2016. – 2019.,
DONIJELO JE OVU ODLUKU:
Članak 1.
Stajalište koje Europska unija treba zauzeti na godišnjim sjednicama Odbora za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke utvrđeno je u Prilogu 1. ovoj Odluci.
Članak 2.
Godišnje utvrđivanje stajališta koje Unija treba zauzeti na godišnjim sjednicama Odbora za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke provodi se u skladu s Prilogom 2. ovoj Odluci.
Članak 3.
Stajalište Unije utvrđeno u Prilogu 1. ovoj Odluci Vijeće ocjenjuje i, ako je potrebno, revidira na prijedlog Komisije, najkasnije do godišnje sjednice Odbora za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke u 2020.
Članak 4.
Ova Odluka stupa na snagu 1. siječnja 2016.
Sastavljeno u Bruxellesu
Za Vijeće
Predsjednik
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 18.12.2015.
COM(2015) 664 final
PRILOG
Stajalište Unije u Pariškom memorandumu o suglasnosti o nadzoru države luke
Prijedlogu Odluke Vijeća
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
PRILOG
Stajalište Unije u Pariškom memorandumu o suglasnosti o nadzoru države luke
Prijedlogu Odluke Vijeća
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
Vodeća načela
U okviru Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke (Pariški memorandum) Unija:
a) djeluje u skladu s ciljevima koje želi postići, među kojima je prvenstveno poboljšanje pomorske sigurnosti, zaštite od onečišćenja te uvjeta života i rada na brodu drastičnim smanjenjem broja nedovoljno kvalitetnih brodova, a to namjerava postići strogom primjenom međunarodnih konvencija i kodeksa;
b) promiče provedbu usklađenog pristupa djelotvornoj primjeni tih međunarodnih standarda u članicama Pariškog memoranduma na brodove koji plove u vodama u njihovoj nadležnosti i koriste se njihovim lukama;
c) surađuje u okviru Pariškog memoranduma kako bi uspostavila sveobuhvatni inspekcijski program i ravnopravno podijelila opterećenje inspekcija, posebno donošenjem godišnjih obveza inspekcija sastavljenih u skladu s dogovorenom metodologijom utvrđenom u Prilogu 11. Pariškom memorandumu;
d) djeluje u okviru Pariškog memoranduma kako bi promicala zapošljavanje, zadržavanje i osposobljavanje potrebnog broja osoblja, među ostalim i kvalificiranih inspektora, u članicama Pariškog memoranduma, uzimajući u obzir opseg i značajke pomorskog prijevoza u svakoj luci;
e) osigurava da su mjere donesene u okviru Pariškog memoranduma u skladu s međunarodnim pravom, a posebno s međunarodnim konvencijama i kodeksima koji se odnose na pomorsku sigurnost, zaštitu od onečišćenja te uvjete života i rada na brodu;
f) promiče razvoj zajedničkih pristupa s drugim tijelima koja vrše nadzor države luke;
g) osigurava usklađenost s drugim politikama Unije, posebno politikama u području vanjskih odnosa, sigurnosti, okoliša i drugima.
Smjernice
Unija nastoji podupirati donošenje sljedećih mjera Pariškog memoranduma:
A. u cilju osiguranja nesmetanog funkcioniranja sustava EU-a za nadzor države luke iz godine u godinu u skladu s Direktivom 2009/16/EZ:
1. primjenjivati sljedeće elemente profila rizičnosti broda za odabir plovila za inspekciju:
a) bijela, siva i crna lista država zastave u skladu s formulom koja je razvijena u okviru Pariškog memoranduma i utvrđena u Prilogu Uredbi Komisije (EU) br. 801/2010 od 13. rujna 2010. o provedbi članka 10. stavka 3. Direktive 2009/16/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s kriterijima države zastave 1 ;
b) lista rezultata priznatih organizacija u skladu s metodologijom koju je donio Odbor za nadzor države luke na svojoj 37. sjednici u svibnju 2004. (točka 4.5.2. dnevnog reda);
c) prosječni omjer nedostataka i zabrana plovidbe za formulu rezultata kompanije na temelju Priloga Uredbi Komisije (EU) br. 802/2010 od 13. rujna 2010. o provedbi članka 10. stavka 3. i članka 27. Direktive 2009/16/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u odnosu na rezultate kompanije 2 , kako je izmijenjena;
2. osigurati da je svaka promjena odnosno svako ažuriranje postupaka i smjernica Pariškog memoranduma u skladu s ciljevima koje Unija želi postići, a to su prvenstveno poboljšanje pomorske sigurnosti, zaštite od onečišćenja te uvjeta života i rada na brodu;
B. srednjoročni je cilj razviti alternativnu metodu sastavljanja bijelih, sivih i crnih lista država zastave kako bi se povećala njihova pravednost, posebno u odnosu na države zastave s malim flotama.
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 18.12.2015.
COM(2015) 664 final
PRILOG
Godišnje utvrđivanje stajališta koje Unija treba zauzeti u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
Prijedlogu Odluke Vijeća
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
PRILOG
Godišnje utvrđivanje stajališta koje Unija treba zauzeti u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
Prijedlogu Odluke Vijeća
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Odboru za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke
Prije svake godišnje sjednice Odbora za nadzor države luke Pariškog memoranduma o suglasnosti o nadzoru države luke poduzet će se potrebni koraci kako bi se u okviru stajališta koje se izražava u ime Unije uzele u obzir sve relevantne informacije dostavljene Komisiji i svi dokumenti o kojima će se raspravljati koji su u nadležnosti EU-a u skladu s vodećim načelima i smjernicama iz Priloga 1.
U tu svrhu i na temelju tih informacija službe Komisije dostavljaju pripremni dokument u kojem su utvrđeni detalji predviđenog stajališta Unije Vijeću ili njegovim pripremnim tijelima na razmatranje i odobrenje dovoljno prije sjednice Odbora za nadzor države luke.
Stajalište Unije predviđeno u pripremnom dokumentu smatra se odobrenim, osim ako određeni broj država članica koji predstavlja blokirajuću manjinu izrazi prigovor tijekom sastanka pripremnog tijela Vijeća ili u roku od 20 dana od primitka pripremnog dokumenta, ovisno o tome što nastupi ranije. U slučaju takvog prigovora pitanje se upućuje Vijeću.