5.4.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 101/7


Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2014/C 101/07)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

JEDINSTVENI DOKUMENT

UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (2)

„ΣΤΑΦΙΔΑ ΣΟΥΛΤΑΝΙΝΑ ΚΡΗΤΗΣ” (STAFIDA SOULTANINA KRITIS)

GR-PGI-0005-01058-16.11.2012

ZOZP ( X ) ZOI ( )

1.   Naziv

„Σταφίδα Σουλτανίνα Κρήτης” (Stafida Soultanina Kritis)

2.   Država članica ili treća zemlja

Grčka

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Klasa 1.6. – Voće, povrće i žitarice u prirodnom stanju ili prerađeni

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

„Stafida Soultanina Kritis” je grožđica dobivena isključivo iz grožđa sorte Vitis vinifera L.

Karakteristike su ovog proizvoda:

zlatnožute je do smeđe boje, slatkog okusa, meke, ali čvrste konzistencije,

udio šećera: najmanje 75 %,

najveći udio vode: 16 %.

Kategorije su „Stafida Soultanina Kritis”:

Br. 0: birane grožđice, velikog zrna, oko 170 boba na 100 g (± 5 %), najviše 2 % peteljkovine, najviše 1 komadić peteljke odvojen od bobe po sanduku od 12,5 kg, najviše 2 komadića peteljke spojena s bobom po sanduku od 14 kg, jednolike boje od zlatnožute do jantarnožute, visokog stupnja čistoće, spremne za neposrednu potrošnju.

Br. 1: birane grožđice, velikog zrna, oko 200 boba na 100 g (± 5 %), najviše 2 % peteljkovine, najviše 1 komadić peteljke odvojen od bobe po sanduku od 12,5 kg, najviše 2 komadića peteljke spojena s bobom po sanduku od 12,5 kg, jednolike boje od zlatnožute do jantarnožute, visokog stupnja čistoće, spremne za neposrednu potrošnju.

Br. 2: klasične grožđice, zrna veličine koja otprilike odgovara količini od 250 boba na 100 g (± 5 %), najviše 4 % peteljkovine, najviše 2 komadića peteljke odvojena od bobe po sanduku od 12,5 kg, najviše 2 komadića peteljke spojena s bobom po sanduku od 12,5 kg, jednolike boje između jantarnožute i kestenjaste, spremne za neposrednu potrošnju ili za uporabu u poljoprivredno-prehrambenoj industriji.

Br. 4: klasične grožđice, zrna veličine koja otprilike odgovara količini od 290 boba na 100 g (± 5 %), najviše 4 % peteljkovine, najviše 4 komadića peteljke odvojena od bobe po sanduku od 12,5 kg, najviše 2 komadića peteljke povezana s bobom po sanduku od 12,5 kg, jednolike boje između kestenjaste i tamnosmeđe, spremne za neposrednu potrošnju ili za uporabu u poljoprivredno-prehrambenoj industriji.

3.3.   Sirovine (samo za prerađene proizvode)

Grožđe sorte sultanina vrste Vitis vinifera L. koje se uzgaja i bere na Kreti od sredine kolovoza do sredine rujna. Grožđe se mora brati na Kreti, s jedne strane zbog tople i suhe klime te dugih sunčanih dana što pogoduje proizvodnji grožđa, a potom i grožđica s velikom koncentracijom šećera, a s druge strane zato da bi sušenje počelo odmah nakon berbe čime se izbjegava kvarenje voća nakon odvajanja od grozda.

3.4.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla)

3.5.   Posebni koraci u proizvodnji koji se moraju provesti u određenom zemljopisnom području

Grožđe se uzgaja i prerađuje (u grožđice) u određenom zemljopisnom području. Prerada mora početi nakon berbe da ne bi došlo do kvarenja sirovine (grožđa), što znači da se mora odvijati u određenom zemljopisnom području.

3.6.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.

3.7.   Posebna pravila za označivanje

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Proizvod će se dobivati isključivo na Kreti.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

5.1.   Posebnosti zemljopisnog područja

Kreta se nalazi na krajnjem jugu Europe. Njezin zemljopisni položaj, klima te morfologija i kvaliteta njezina tla glavni su čimbenici koji su pridonijeli razvoju vinogradarstva na otoku. Specifične su karakteristike određenog zemljopisnog područja:

kretsko tlo bogato je kalcijevim karbonatom,

prosječna temperatura tijekom razdoblja cvatnje vinove loze je između 20 i 21 °C i može dostići 25 °C, dok je tijekom razdoblja oblikovanja plodova prosječna temperatura između 24 i 29 °C, do najviše 34 °C,

relativna vlaga je niska, kreće se približno između 50 % i 73 %,

90 % padalina bilježi se između listopada i travnja, dok su tijekom dugog razdoblja od pet do šest mjeseci slabe,

srednja vrijednost osunčanosti veća je od 7,5 sati dnevno. Lipanj, srpanj i kolovoz najsunčaniji su mjeseci.

Povrh toga, ljudski čimbenik igra važnu ulogu: uranjanje grozdova u lužnatu otopinu prije sušenja uvelike određuje karakterističnu boju krajnjeg proizvoda.

5.2.   Posebnosti proizvoda

Grožđica „Stafida Soultanina Kritis” odlikuje se svojom zlatnožutom do smeđom bojom, velikom količinom šećera i niskom količinom vlage. Najmanji udio šećera iznosi 75 %, a najviši udio vlage 16 %.

5.3.   Uzročno-posljedična veza između zemljopisnog područja i kvalitete ili karakteristika proizvoda (za ZOI) odnosno specifične kvalitete, ugleda ili drugih karakteristika proizvoda (za ZOZP)

„Stafida Soultanina Kritis” specifičan je proizvod čije su karakteristike rezultat pedoklimatskih uvjeta na Kreti. Zahtjev za registraciju zaštićene zemljopisne oznake temelji se na njezinoj kvaliteti (slatkoća, udio vlage).

Vapnenačko tlo koje prevladava na Kreti omogućuje brzi rast biljaka i ranu berbu, a plodovi su vrlo velike kvalitete i bogati šećerom. Minimalna količina padalina i mnogo sunca tijekom srpnja i kolovoza kada voće dozrijeva povoljno utječu na koncentraciju šećera. Poznato je da padaline tijekom toga razdoblja dovode do razrjeđivanja šećera u voću što umanjuje njegovu kvalitetu.

Boja proizvoda može biti od zlatnožute do smeđe, ovisno o sorti grožđa (sultanina) bijelog mesa i o toploj i suhoj klimi te velikom broju sunčanih sati tijekom pretvaranja grožđa u grožđice. Grožđe poprima smeđu boju zbog enzima čije se djelovanje zaustavlja povećanjem udjela šećera. Topla i suha klima te uranjanje grožđa u lužnatu otopinu prije sušenja dovodi do brzog gubitka vode i istodobnog povećanja koncentracije šećera, čime se zaustavlja pretvaranje zlatnožute boje u smeđu što onda grožđicama daje karakterističnu boju.

Niska relativna vlaga tijekom ljetnih mjeseci (koja u prosjeku ne prelazi 65 %) ne pogoduje razvoju plijesni na grožđu, tako da u krajnjem proizvodu nema okratoksina ni drugih mikotoksina. Količina vlage također ima povoljan utjecaj, posebno tijekom razdoblja cvatnje (60–70 %), što jamči dobru proizvodnju.

Dotična sorta stekla je gospodarsku važnost za Kretu nakon 1922. kada su onamo stigle maloazijske izbjeglice, donoseći sa sobom iskustvo takvoga uzgoja, te je postupno zamijenila sortu tachtas koja se dotad na otoku upotrebljavala za proizvodnju grožđica. Ubrzo nakon dolaska izbjeglica i širenja sorte sultanina započinje proizvodnja grožđica. Povijesni podaci pokazuju da je „Stafida Soultanina” kvalitetan kretski proizvod još od razdoblja između dva rata, koji je tijekom 12. i 16. međunarodnog sajma u Solunu 1937. i 1951. godine dobio dvije nagrade, što dokazuje iznimnu kvalitetu i ugled tog proizvoda. Veliki procvat vinogradarstva potaknuo je 1941. godine stvaranje udruženja zadruga proizvođača grožđica (ΚΣΟΣ). Ukratko, širenje kulture bilo je moguće zahvaljujući zadovoljavajućim cijenama koje je proizvod postigao prije i ubrzo nakon Drugog svjetskog rata, izvrsnim pedoklimatskim uvjetima koji su pogodovali kulturi, izvrsnoj kvaliteti proizvoda i cjenovnoj potpori koju država daje šezdesetih godina 20. stoljeća.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 5. stavak 7. Uredbe (EZ) br. 510/2006 (3))

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prodiagrafes_stafidaskritis151013.pdf


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.

(2)  SL L 93, 31.3.2006., str. 12. Zamijenjeno Uredbom (EU) br. 1151/2012.

(3)  Vidjeti bilješku 2.