13.2.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 42/16


Objava zahtjeva za izmjenu u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2014/C 42/11)

Ovom objavom dodjeljuje se pravo podnošenja prigovora na zahtjev za izmjenu u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

ZAHTJEV ZA IZMJENU

UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (2)

ZAHTJEV ZA IZMJENU U SKLADU S ČLANKOM 9.

„LIMONE DI ROCCA IMPERIALE”

EZ br.: IT-PGI-0105-01152-04.09.2013.

ZOZP ( X ) ZOI ( )

1.   Naslov u specifikaciji proizvoda na koji se izmjena odnosi

Naziv proizvoda

Opis proizvoda

Zemljopisno područje

Dokaz o podrijetlu

Način proizvodnje

Poveznica

Označivanje

Nacionalni zahtjevi

Ostalo (navesti)

2.   Vrsta izmjene

Izmjena jedinstvenog dokumenta ili sažetka specifikacije

Izmjena specifikacije registriranog ZOI-ja ili ZOZP-a za koji nisu objavljeni ni jedinstveni dokument ni sažetak

Izmjena specifikacije koja ne zahtijeva izmjenu objavljenog jedinstvenog dokumenta (članak 9. stavak 3. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

Privremena izmjena specifikacije zbog obveznih sanitarnih ili fitosanitarnih mjera koje su uvela nadležna tijela javne uprave (članak 9. stavak 4. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

3.   Izmjena (izmjene)

Opis proizvoda

Vrijednost koja se odnosi na kiselost soka promijenjena je s „manje od 5 %” na „4,5 % ili više” (4,5 g limunske kiseline/100 ml). Promjenu opravdavaju rezultati studije koju su 2012. proveli Konzorcij za promidžbu ZOZP-a Limone di Rocca Imperiale (Consorzio di Valorizzazione del Limone IGP di Rocca Imperiale) i Regionalna agencija za razvoj i usluge u poljoprivredi (Agenzia Regionale per lo Sviluppo e Servizi in Agricoltura — ARSSA). Tom je studijom bio obuhvaćen veći broj uzoraka uzimanih tijekom duljeg razdoblja nego što je to bilo u slučaju studije provedene 2007. na temelju koje je bila utvrđena sadašnja referentna vrijednost (kiselost < 5 %). Rezultati analiza provedenih u okviru studije iz 2012. ukazali su na promjenjivost parametara kiselosti zbog određenog broja okolišnih i uzgojnih faktora (temperature i oborine, pedološki uvjeti, fiziološki i nutritivni faktori itd.) koji u prethodnoj studiji nisu bili uzeti u obzir. Vrijednost navedenu u specifikaciji proizvoda treba stoga na odgovarajući način prilagoditi.

Način proizvodnje

Smatralo se primjerenim umjesto uputa o razmaku sadnje navesti jedinstvenu gustoću sadnje od najviše 700 biljaka po hektaru, ne praveći razliku između novih i postojećih nasada. Navedena promjena u skladu je s kretanjima u sektoru uzgoja limuna i korištenjem novim, manje izdržljivim podlogama koje postupno zamjenjuju podloge gorke naranče nakon problema prouzročenih virusom Citrus tristeza. Osim toga, ukidanje ograničenja u pogledu razmaka sadnje omogućit će uzgajivačima da unutar prethodno navedene najveće gustoće sadnje primjenjuju onaj razmak sadnje koji najbolje odgovara pedološkim uvjetima u njihovim nasadima i opremi za uzgoj koju primjenjuju.

JEDINSTVENI DOKUMENT

UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (3)

„LIMONE DI ROCCA IMPERIALE”

EZ br.: IT-PGI-0105-01152-04.09.2013.

ZOZP ( X ) ZOI ( )

1.   Naziv

„Limone di Rocca Imperiale”

2.   Država članica ili treća zemlja

Italija

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.6.

Voće, povrće i žitarice, u svježem stanju ili prerađeni

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Limone di Rocca Imperiale” rezervirana je za plodove kultivara iz skupine Femminello, koji pripadaju botaničkoj vrsti Citrus Limon Burm. Ti su limuni u regiji poznati pod nazivom „Limone di Rocca Imperiale”.

U trenutku stavljanja u promet, limuni „Limone di Rocca Imperiale” imaju sljedeća svojstva:

boja kore: od svijetlozelene do žute,

oblik: elipsast/duguljast do okruglast,

veličina plodova: srednji do veliki, dugi najmanje 53 mm;

masa: najmanje 100 g,

flavedo: bogat eteričnim uljima, jake i intenzivne arome i okusa, s udjelom limonena većim od 70 % (% ukupnih terpenskih ugljikovodika),

pulpa: limunsko žute boje, gotovo bez sjemenki;

sok: limunsko žute boje, izdašnost od najmanje 30 %, kiselost od najmanje 4,5 % (4,5 g limunske kiseline/100 ml).

Samo limuni svrstani u komercijalne klase „Extra”, „I” i „II” mogu nositi oznaku ZOZP „Limone di Rocca Imperiale”.

3.3.   Sirovine (samo za prerađene proizvode)

3.4.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla)

3.5.   Posebni koraci u proizvodnji koji se moraju provoditi u određenom zemljopisnom području

Sve faze uzgoja i berbe limuna „Limone di Rocca Imperiale” moraju se odvijati u utvrđenom zemljopisnom području.

3.6.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.

Plodovi koji se ne stavljaju na tržište odmah nakon branja mogu se čuvati na niskoj temperaturi. Ta temperatura ne smije biti viša od 11 °C. Pakiranje voća mora se obaviti u roku od najviše 60 dana nakon branja.

3.7.   Posebna pravila za označivanje

Na deklaraciji na pakiranju mora biti jasno i čitljivo navedeno sljedeće:

oznaka ZOI „Limone di Rocca Imperiale” ispisana slovima većima od onih kojima su ispisane ostale riječi na deklaraciji,

logotip naveden u nastavku,

znak Europske unije,

komercijalna klasa („Ekstra”, „I” ili „II”).

Image

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Područje proizvodnje limuna ZOI „Limone di Rocca Imperiale” upravno je područje općine Rocca Imperiale.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

5.1.   Posebnost zemljopisnog područja

Iako je područje općine Rocca Imperiale pod utjecajem sredozemne klime, na njemu vlada, zbog posebne topografije, specifična mikroklima koja pogoduje rastu i razvoju ove kulture. To je područje sa zapada, sjevera i juga brežuljcima zaštićeno od sjevernih vjetrova, a s jugoistoka je otvoreno ublažavajućem utjecaju mora. Takvo prirodno okruženje pridonosi poboljšanju kvalitetnih svojstava proizvoda. Opskrbu vodom, koja je ograničavajući faktor u uzgoju limuna, u tom području osiguravaju prosječne godišnje oborine od oko 600 mm. Oborine su dobro raspoređene te su najobilnije u jesenskom/zimskom razdoblju te umjerene u proljeće početkom vegetacijskog ciklusa. U kasnijim fazama kulturu treba navodnjavati vodom iz vodonosnika koji se napajaju vodama iz masiva Pollino i, u manjoj mjeri, iz potoka koji se javljaju u zimskim mjesecima.

5.2.   Posebnost zemljopisnog područja

Posebna svojstva na kojima se temelji ugled limuna „Limone di Rocca Imperiale” jesu izdašnost soka od preko 30 % i udjel limonena veći od 70 %, koji zajedno s drugim komponentama daje voću snažnu i intenzivnu aromu. Ta svojstva oblikuju identitet limuna „Limone di Rocca Imperiale” na lokalnim, regionalnim i nacionalnim tržištima.

5.3.   Uzročno-posljedična veza zemljopisnog područja i kvalitete ili karakteristika proizvoda (za ZOI) ili specifične kvalitete, ugleda ili drugih karakteristika proizvoda (za ZOZP)

Na proizvodnom području značajnu ulogu igraju svečanosti koje se održavaju od početka osamdesetih godina i u sklopu kojih se organiziraju i degustacije tradicionalnih lokalnih proizvoda, među ostalim, i jela na bazi limuna „Limone di Rocca Imperiale”. Dugotrajna prisutnost proizvoda na ovom području te njegov ugled odražavaju se u uporabi limuna „Limone di Rocca Imperiale” u tradicionalnoj kuhinji, u kojoj se njegova kora bogata eteričnim uljima i njegov sok upotrebljavaju kako bi se poboljšali aroma i okus jela ili im se dao poseban pečat. Svečanost „Sagra dei Limoni di Rocca Imperiale”, koja se održava u prvoj polovici kolovoza u istoimenom naselju i dokazuje održivost tradicije duboko ukorijenjene na lokalnom području, već je nekoliko godina najpoznatiji događaj koji pruža priliku za degustaciju proizvoda. Intenzivna i postojana aroma voća omogućuje potrošaču povezivanje proizvoda s područjem Rocca Imperiale te se on time navikava razlikovati ga od drugih proizvoda i davati mu prednost u odnosu na druge proizvode. Osim toga, na gotovo svim sajmovima, svetkovinama i drugim tradicionalnim događajima lokalni je običaj ukrašavati ulične štandove limunima „Limone di Rocca Imperiale” izloženima u košarama ili posebno aranžiranima.

„Limone di Rocca Imperiale” nalazi se na popisu tradicionalnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Ministarstva poljoprivredne, prehrambene i šumarske politike od 2006. i uporaba naziva „Limone di Rocca Imperiale” ustaljena je već više od 25 godina. Naziv je u uobičajenoj uporabi za predmetni proizvod i u susjednim regijama, što dokazuju komercijalni i prijevozni dokumenti regionalnih poduzeća, župski dokumenti i sastanci koje organiziraju strukovne organizacije iz sektora poljoprivrede. Naposljetku, treba naglasiti da je danas uzgoj limuna „Limone di Rocca Imperiale” značajna sastavnica poljoprivrednog krajobraza pokrajine Alto Jonio Cosentino. Područja općine Rocca Imperiale u kojima se uzgaja ova kultura uistinu se i nazivaju „Giardini dei limoni di Rocca Imperiale” („Vrtovi limuna iz Rocca Imperiale”).

Kulturna, gospodarska i krajobrazna povezanost limuna „Limone di Rocca Imperiale” s lokalnim kontekstom stoga je posebno snažna.

Upućivanje na objavu specifikacije

(Članak 5. stavak 7. Uredbe (EZ) br. 510/2006 (4))

Ministarstvo je pokrenulo nacionalni postupak prigovora objavom prijedloga za priznavanje naziva „Limone di Rocca Imperiale” kao zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla u Službenom listu Talijanske Republike br. 165. od 16. srpnja 2013.

Cjelokupan tekst specifikacije proizvoda nalazi se na sljedećem web-mjestu:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

ili:

možete izravno pogledati početnu stranicu Ministarstva poljoprivredne, prehrambene i šumarske politike (http://www.politicheagricole.it) te odabrati „Qualità e sicurezza” (u gornjem desnom kutu zaslona) te zatim „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE”.


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.

(2)  SL L 93, 31.3.2006., str. 12. Zamijenjena Uredbom (EU) br. 1151/2012.

(3)  Vidi bilješku 2.

(4)  Vidi bilješku 2.