10.12.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 442/1


Sažeti prikaz rezultata godišnjih revizija za 2013. godinu koje je Sud proveo nad europskim agencijama i drugim tijelima

(2014/C 442/01)

SADRŽAJ

 

Odlomak

Stranica

Uvod

1.- 5.

2

Informacije na kojima se temelje mišljenja Suda

6.

2

Revizijski rezultati

7.-20.

2

Mišljenja o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

7.- 8.

2

Mišljenja o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

9.-11.

3

Primjedbe koje ne dovode u pitanje mišljenja Suda

12.-20.

3

Primjedbe o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

14.

4

Primjedbe o zakonitosti i pravilnosti transakcija

15.

4

Primjedbe o unutarnjim kontrolama

16.

4

Primjedbe o izvršenju proračuna

17.-18.

4

Druge primjedbe

19.

4

Praćenje poduzetih mjera u vezi s primjedbama iz prijašnjih godina

20.

4

Zaključci

21.-23.

4

PRILOG I.

Prihodi (proračunska predviđanja, utvrđena materijalna prava i primljene svote) i planovi radnih mjesta agencija

6

PRILOG II.

Primjedbe koje je Sud iznio 2013. godine i koje ne dovode u pitanje mišljenje Suda

11

PRILOG III.

Praćenje poduzetih mjera u vezi s važećim primjedbama iz 2011. i 2012. godine koje ne dovode u pitanje mišljenja Suda

15

UVOD

1.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, Sud je proveo reviziju godišnje računovodstvene dokumentacije (1) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2013. te zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom za 32 decentralizirane agencije (2), 6 izvršnih agencija, Agenciju za opskrbu Euratoma, Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) i Mirovinski fond Europola (u daljnjem tekstu: agencije). Pojedinosti o agencijama obuhvaćenim revizijom, njihovim proračunima i osoblju nalaze se u Prilogu I.

2.

Ovaj sažeti prikaz donosi pregled rezultata godišnjih revizija koje je Sud proveo nad agencijama za financijsku godinu 2013. Cilj mu je olakšati analizu i usporedbu 41 posebnog izvješća Suda o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji agencija za 2013. godinu. Mišljenja i primjedbe Suda, kao i odgovori agencija, nalaze se u navedenim posebnim izvješćima. Ovaj sažeti prikaz nije ni revizijsko izvješće ni mišljenje.

3.

Decentralizirane agencije imaju važnu ulogu u provedbi politika EU-a, osobito u pogledu zadaća tehničke, znanstvene, operativne i/ili regulatorne prirode. Cilj im je omogućiti Komisiji da se usredotoči na donošenje politika te ojačati suradnju EU-a i vlada država članica spajanjem tehničkog i specijalističkog stručnog znanja s obiju strana. Sjedišta su im smještena po cijelom EU-u. Izvršne agencije pomažu Komisiji u provedbi programa potrošnje Unije. Osnivaju se na određeno vremensko razdoblje te im je sjedište na istom mjestu gdje i Komisiji.

4.

Proračun agencija za 2013. godinu iznosio je otprilike 2 milijarde eura (2012.: 1,6 milijardi eura), odnosno otprilike 1,4 % općeg proračuna EU-a (2012.: 1,2 %). Otprilike 1 milijarda eura osigurava se subvencijama Europske komisije, dok ostatak predstavljaju prihodi od pristojbi i drugih izvora. U agencijama je zaposleno otprilike 6  500 (2012.: 6  100) stalnih dužnosnika i privremenog osoblja, odnosno 14 % (2012.: 13 %) ukupnog broja djelatnika EU-a koji su odobreni općim proračunom EU-a (planu radnih mjesta). Osim toga, u agencijama radi i otprilike 2  900 drugih djelatnika (ugovorno ili ustupljeno osoblje).

5.

Iako je financijski rizik povezan s agencijama razmjerno nizak u usporedbi s ukupnim proračunom EU-a, rizik za ugled Unije je visok: agencije su izrazito vidljive u državama članicama te imaju znatan utjecaj na donošenje politika i odluka te provedbu programa u područjima od ključne važnosti za europske građane poput zdravlja, sigurnosti, slobode i pravde.

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJE MIŠLJENJA SUDA

6.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu unutarnjih kontrola agencija. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave. Kako bi se razmotrili konkretni rizici koji se pojavljuju, revizijama za 2013. godinu poseban je naglasak stavljen na zakonitost i pravilnost transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima (u 11 predmetnih agencija, vidjeti Prilog II.) te na povezane unutarnje kontrole. Revizija postupaka zapošljavanja bila je usredotočena na praćenje poduzetih mjera u vezi s nalazima iz prijašnjih godina.

REVIZIJSKI REZULTATI

Mišljenja o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

7.

Završna računovodstvena dokumentacija svih agencija u svim značajnim aspektima pošteno prikazuje njihovo financijsko stanje na dan 31. prosinca 2013. te rezultate poslovanja i novčane tokove za tu dovršenu godinu, u skladu s odredbama primjenjivih financijskih uredbi i računovodstvenim pravilima koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik.

8.

Ne dovodeći u pitanje mišljenje Suda izraženo za agenciju EU-LISA, Sud u odlomku s posebnom napomenom (3) skreće pozornost na vrednovanje Schengenskog informacijskog sustava (SIS II), Viznog informacijskog sustava (VIS) i sustava EURODAC u računovodstvenoj dokumentaciji Agencije. U svibnju 2013. godine Komisija je nerazmjenskom transakcijom prenijela na Agenciju operativno upravljanje tim sustavima te je ono postalo glavna zadaća Agencije. U nedostatku pouzdanih i potpunih informacija o ukupnom trošku razvoja tih sustava, u računovodstvenoj dokumentaciji Agencije uknjiženi su po neto knjigovodstvenim vrijednostima koje su navedene u Komisijinim knjigama te su ažurirani na kraju godine. Ove se vrijednosti uglavnom odnose na hardverske i gotove softverske komponente te ne obuhvaćaju troškove razvoja softvera.

Mišljenja o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

9.

Kao i prošle godine, Suda je zaključio da su transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila zaključno s 31. prosincem 2013. bile zakonite i pravilne u svim značajnim aspektima za sve agencije osim za EIT (Europski institut za inovacije i tehnologiju) i Frontex (Europsku agenciju za upravljanje operativnom suradnjom na vanjskim granicama država članica Europske unije).

10.

Za EIT je izrađeno uvjetno mišljenje (4). Unatoč dodatnim poboljšanjima ex ante i ex post provjera koje Institut provodi, u vezi sa zakonitošću i pravilnošću transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima te zakonitošću i pravilnošću postupaka nabave utvrđena je značajna, ali ne i sveprisutna razina pogreške.

11.

Sud je uvjetno mišljenje izrazio i za agenciju Frontex. Još uvijek nema dostatnih revizijskih dokaza o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima. Iako je za ugovore o bespovratnim sredstvima koji su sklapani od lipnja 2013. godine uveden sveobuhvatniji sustav ex ante provjera, većina transakcija za 2013. godinu proizašla je iz ugovora o bespovratnim sredstvima potpisanima prije tog datuma. Mogući učinci su značajni, ali više ne i sveprisutni kao što su bili prošle godine (5).

Primjedbe koje ne dovode u pitanje mišljenja Suda

12.

Ne dovodeći u pitanje mišljenja koja je izrazio, Sud je iznio sveukupno 97 (2012.: 123) primjedbi za 35 agencija kako bi naglasio važna pitanja i ukazao na prostor za poboljšanja. Iznesene primjedbe odnose se na pouzdanost računovodstvene dokumentacije, zakonitost i pravilnost transakcija, unutarnje kontrole, izvršenje proračuna i druga pitanja poput dobrog financijskog upravljanja. Budući da su postupci zapošljavanja već nekoliko godina obuhvaćeni detaljnim revizijama, revizija za 2013. godinu bila je usmjerena na praćenje poduzetih mjera u vezi s nalazima iz prijašnjih godina u tom području (što je uzrok manjem broju primjedbi) (6).

Grafikon 1.

Broj primjedbi po naslovima

Image

Izvor: Posebna izvješća o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji agencija za 2013. godinu.

13.

Pregled iznesenih primjedbi za svaku agenciju nalazi se u Prilogu II. U nastavku se nalazi sažeti prikaz najčešćih primjedbi.

Primjedbe o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

14.

Za četiri agencije iznesene su četiri primjedbe o nedostatcima u vezi s knjiženjem obračunanih obveza, cjelovitošću bilješki uz financijske izvještaje, računovodstvom dugotrajne imovine i usklađivanjem izvještaja dobavljača na kraju godine. (Prošle se godine pet od sedam iznesenih primjedbi odnosilo na nepotvrđene računovodstvene sustave koje su računovodstveni službenici agencija u međuvremenu potvrdili).

Primjedbe o zakonitosti i pravilnosti transakcija

15.

Izneseno je sedam primjedbi za sedam agencija. Šest primjedbi odnosi se na nedostatke u postupcima nabave u područjima poput transparentnosti postupaka ustupanja određenih zadaća vanjskim dobavljačima, usklađenosti poziva na nadmetanje i natječajnih specifikacija, dosljedne primjene kriterija prihvatljivosti/odabira i produživanja okvirnih ugovora. I prošle je godine iznesen isti broj primjedbi o postupcima nabave.

Primjedbe o unutarnjim kontrolama

16.

Izneseno je 17 primjedbi (2012.: 34) za deset agencija (2012: 22). U četiri slučaja (2012.: pet) odnosile su se na nedostatke u provedbi standarda unutarnje kontrole, ili zato što nisu bili usvojeni do kraja godine ili zato što su bili usvojeni i samo djelomično provedeni, ili zato što su korektivne mjere još bile u tijeku. Došlo je i do pozitivne promjene, odnosno, smanjenja broja iznesenih primjedbi o upravljanju dugotrajnom imovinom (sa sedam 2012. na dvije 2013. godine) i upravljanju bespovratnim sredstvima (s pet 2012. na dvije 2013. godine).

Primjedbe o izvršenju proračuna

17.

Visoka razina prijenosa rezerviranih odobrenih sredstava i dalje je najčešća primjedba u ovom području te se odnosi na 24 (2012.: 26) agencije. Iako se obično smatra da visoka razina prijenosa nije u skladu s proračunskim načelom jedne godine te da može ukazivati na nedostatke u planiranju i izvršenju proračuna, u mnogim je slučajevima do takvih prijenosa došlo zbog događaja (djelomično) izvan kontrole agencija (npr. računi ili prijave troškova nisu bili zaprimljeni do kraja godine) ili su opravdani višegodišnjom prirodom aktivnosti, postupaka nabave ili projekata.

18.

U sedam slučajeva (2012: devet) zabilježena je visoka razina storniranja prijenosa iz prijašnjih godina. Takva storniranja ukazuju na to da su prenesena odobrena sredstva dodijeljena na temelju precijenjenih potreba ili da nisu opravdana ni na koji drugi načini.

Druge primjedbe

19.

Iznesene su 22 (2012.: 27) druge primjedbe za 15 agencija (2012.: 20). Šest primjedbi odnosilo se na nepostojanje sporazuma o sjedištu s državama članicama u kojima su sjedišta agencija, dok je 11 primjedbi povezano s pitanjima dobrog financijskog upravljanja poput:

visine isplaćenih naknada za dežurstvo;

agencija koje djeluju na više lokacija (čak i unutar iste države članice): izgledno je da bi se centralizacijom sveg osoblja administrativni troškovi mogli smanjiti;

saldo novčanih sredstava u nizu agencija bio je viši od onoga što je opravdano operativnim potrebama (sveukupno 506 milijuna eura).

Praćenje poduzetih mjera u vezi s primjedbama iz prijašnjih godina

20.

Iz Priloga III. vidljivo je da su 2013. godine u vezi sa 192 važeće primjedbe s kraja 2012. godine korektivne mjere dovršene u 94 slučaja, da su bile u tijeku u 47 slučajeva te da su predstojale u pet slučajeva (za 46 primjedbi uglavnom povezanih s prijenosima proračunskih sredstava korektivne mjere nisu bile potrebne).

ZAKLJUČCI

21.

Sve su agencije sastavile računovodstvenu dokumentaciju u skladu s odredbama primjenjivih financijskih uredbi i računovodstvenim pravilima koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik.

22.

Sud je zaključio da su transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom zakonite i pravilne za sve agencije osim dvije. Za EIT i Frontex izražena su uvjetna mišljenja (uglavnom u vezi s transakcijama povezanim s bespovratnim sredstvima).

23.

Agencije su dodatno poboljšale svoje postupke poduzimanjem korektivnih mjera kao odgovor na primjedbe Suda iz prošlih godina. Ipak, postoji znatan prostor za poboljšanje, kao što je vidljivo iz velikog broja iznesenih primjedbi u vezi s 2013. godinom.


(1)  Sastoji se od „financijskih izvještaja” i „izvješća o izvršenju proračuna”.

(2)  Komisija je Europskoj agenciji za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde (EU-LISA) odobrila financijsku neovisnost 22. svibnja 2013. pa je ta agencija 2013. godine prvi put obuhvaćena revizijom koju provodi Sud.

(3)  Odlomak s posebnom napomenom upotrebljava se kako bi se pozornost čitatelja skrenula na nešto što nije značajno pogrešno prikazano u računovodstvenoj dokumentaciji, ali je toliko važno da bez toga korisnici ne bi mogli razumjeti računovodstvenu dokumentaciju.

(4)  Sud izražava uvjetno mišljenje kada revizor prikupi dostatne i primjerene revizijske dokaze te zaključi da su pogrešna prikazivanja ili slučajevi neusklađenosti značajni za godišnju računovodstvenu dokumentaciju ili povezane transakcije, ali ne i sveprisutni (kao što se navodi u odlomku 10.). Sud izražava uvjetno mišljenje i kad revizor nije u mogućnosti prikupiti dostatno primjerenih revizijskih dokaza na kojima bi utemeljio mišljenje i kad su mogući učinci te nemogućnosti na računovodstvenu dokumentaciju ili povezane transakcije značajni, ali ne i sveprisutni (kao što se navodi u odlomku 10.).

(5)  Za financijsku godinu 2012. Sud se suzdržao od izražavanja mišljenja.

(6)  Sud je u 2013. godini iznio 3 primjedbe o postupcima zapošljavanja (2012.: 17)


PRILOG I.

Prihodi (proračunska predviđanja, utvrđena materijalna prava i primljene svote) i planovi radnih mjesta agencija

 

2013.

2012.

Agencija

Matična glavna uprava

Područje politike

Predviđeni proračun prihoda (2)

(milijuna eura)

Promjena predviđenog proračuna prihoda

2013. vs. 2012.

Utvrđena materijalna prava (2)

(milijuna eura)

Primljene svote (2)

(milijuna eura)

Plan radnih mjesta (3)

Promjena plana radnih mjesta

2013. vs. 2012.

Predviđeni proračun prihoda4 (4)

(milijuna eura)

Utvrđena materijalna prava4 (4)

(milijuna eura)

Primljene svote4 (4)

(milijuna eura)

Plan radnih mjesta (3)

Decentralizirane agencije

 

 

 

 

 

 

 

 

Europska agencija za lijekove – EMA

SANCO

Zdravlje i potrošači

252

14 %

269

240

611

4 %

222

254

224

590

Ured za usklađivanje na unutarnjem tržištu – OHIM

MARKT

Unutarnje tržište i usluge

418

-3 %

189

189

861

11 %

429

176

176

775

Europska agencija za sigurnost zračnog prometa – EASA

MOVE

Mobilnost i promet

151

1 %

125

125

692

9 %

150

116

115

634

Europska agencija za upravljanje operativnom suradnjom na vanjskim granicama – FRONTEX

HOME

Unutarnji poslovi

94

4 %

92

92

153

7 %

90

76

76

143

Europski policijski ured – EUROPOL

HOME

Unutarnji poslovi

83

-1 %

83

83

457

0 %

84

83

83

457

Europska agencija za sigurnost hrane – EFSA

SANCO

Zdravlje i potrošači

76

-1 %

76

76

351

-1 %

77

77

77

355

Europska agencija za pomorsku sigurnost – EMSA

MOVE

Mobilnost i promet

57

-3 %

58

56

213

0 %

59

54

53

213

Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti – ECDC

SANCO

Zdravlje i potrošači

58

0 %

59

59

198

-1 %

58

58

58

200

Prevoditeljski centar za tijela Europske unije – CDT

DGT

Prevođenje

52

8 %

54

50

206

-6 %

48

49

45

220

Europska agencija za okoliš – EEA

ENV

Okoliš

49

17 %

63

63

138

1 %

42

52

51

136

Europsko tijelo za jačanje pravosudne suradnje – EUROJUST

JUST

Pravosuđe

32

-3 %

32

32

213

0 %

33

33

33

213

Europska agencija za kemikalije – ECHA

ENTR

Poduzetništvo i industrija

99

200 %

98

98

503

7 %

33

35

35

470

Europska agencija za željeznice – ERA

MOVE

Mobilnost i promet

26

0 %

26

26

143

-1 %

26

26

26

144

Agencija Europske unije za temeljna prava – FRA

JUST

Pravosuđe

22

5 %

22

22

78

4 %

21

21

21

75

Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo – EBA

MARKT

Unutarnje tržište i usluge

26

24 %

26

26

93

37 %

21

19

19

68

Europska zaklada za poboljšanje životnih i radnih uvjeta – EUROFOUND

EMPL

Unutarnje tržište i usluge

21

0 %

21

21

101

0 %

21

21

21

101

Europska zaklada za osposobljavanje – ETF

EAC

Obrazovanje i kultura

20

-5 %

22

22

96

0 %

21

20

20

96

Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala – ESMA

MARKT

Unutarnje tržište i usluge

28

40 %

30

30

121

61 %

20

19

19

75

Europski centar za razvoj strukovnog osposobljavanja – CEDEFOP

EAC

Obrazovanje i kultura

19

0 %

18

18

100

-1 %

19

20

20

101

Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje – EIOPA

MARKT

Unutarnje tržište i usluge

19

19 %

18

18

80

16 %

16

14

14

69

Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama – EMCDDA

HOME

Unutarnji poslovi

16

0 %

16

16

84

0 %

16

16

16

84

Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu – EU-OSHA

EMPL

Unutarnje tržište i usluge

15

0 %

16

16

44

0 %

15

15

15

44

Ured Zajednice za biljne sorte – CPVO

SANCO

Zdravlje i potrošači

14

8 %

13

13

48

4 %

13

13

13

46

Agencija za europski GNSS – GSA

ENTR

Poduzetništvo i industrija

14

8 %

54

54

77

75 %

13

21

21

44

Europska agencija za kontrolu ribarstva – EFCA

MARE

Pomorstvo i ribarstvo

9

-10 %

9

9

54

0 %

10

10

10

54

Europski institut za jednakost spolova – EIGE

JUST

Pravosuđe

7

-13 %

8

8

30

0 %

8

8

8

30

Europska policijska akademija – CEPOL

HOME

Unutarnji poslovi

8

0 %

9

9

28

0 %

8

9

9

28

Agencija Europske unije za mrežnu i informacijsku sigurnost – ENISA

CONNECT

Komunikacijske mreže, sadržaji i tehnologije

10

25 %

10

9

47

0 %

8

8

8

47

Agencija za suradnju energetskih regulatora – ACER

ENER

Energetika

12

71 %

12

12

49

14 %

7

7

7

43

Europski potporni ured za azil – EASO

HOME

Unutarnji poslovi

11

57 %

10

10

45

18 %

7

2

2

38

Ured Tijela europskih regulatora za elektroničke komunikacije – BEREC

CONNECT

Komunikacijske mreže, sadržaji i tehnologije

4

33 %

4

4

16

0 %

3

3

3

16

Europska agencija za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde – EU-LISA

HOME

Unutarnji poslovi

34

 

19

19

120

financijska neovisnost od 2013.

Izvršne agencije

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu – EACEA

EAC

Obrazovanje i kultura

51

2 %

52

52

105

2 %

50

50

50

103

Izvršna agencija za istraživanje – REA

RTD

Istraživanje i inovacije

47

2 %

47

47

140

9 %

46

47

47

128

Izvršna agencija Europskog istraživačkog vijeća – ERCEA

RTD

Istraživanje i inovacije

40

3 %

40

40

100

0 %

39

39

39

100

Izvršna agencija za konkurentnost i inovacije – EACI

ENER

Energetika

16

0 %

16

16

37

0 %

16

17

17

37

Izvršna agencija za transeuropsku prometnu mrežu – TEN-TEA

MOVE

Mobilnost i promet

10

0 %

10

10

33

0 %

10

10

10

33

Izvršna agencija za zdravlje i potrošače – EAHC

SANCO

Zdravlje i potrošači

7

0 %

7

7

12

0 %

7

7

7

12

Ostala tijela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Europski institut za inovacije i tehnologiju – EIT

EAC

Obrazovanje i kultura

99

27 %

97

97

34

21 %

78

77

77

28

Agencija za opskrbu Euratoma (1)

ENER i RTD

Energetika te istraživanje i inovacije

0

0 %

0,1

0,1

25

0 %

0,1

0,1

0,1

25

Mirovinski fond Europola – EPF

HOME

Administrativni rashodi Europola

 

 

Ukupno

 

 

2  026

10 %

1  830

1  794

6  536

8 %

1  844

1  582

1  545

6  075

 

 

2013.

2012.

 

Udio Komisijine subvencije u prihodima agencija:

 

51,9 %

64,0 %

 

Predviđeni proračun prihoda agencija u odnosu na opći proračun EU-a:

 

1,4 %

1,4 %

 

Plan radnih mjesta u agencijama u odnosu na ukupan broj u okviru općeg proračuna EU-a:

 

14,0 %

13,1 %


(1)  Agencija za opskrbu Euratoma nije konsolidirana u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji EU-a.

(2)  Na temelju privremene konsolidirane godišnje računovodstvene dokumentacije EU-a za 2013. godinu.

(3)  Samo stalni dužnosnici i privremeno osoblje EU-a (AD i AST), na temelju plana radnih mjesta. Osim toga, u agencijama EU-a radi i otprilike 2  880 djelatnika na temelju privremenih ugovora ili ugovora o ustupanju osoblja).

(4)  Na temelju završne konsolidirane godišnje računovodstvene dokumentacije EU-a za 2012. godinu (usklađeno za OHIM).


PRILOG II.

Primjedbe koje je Sud iznio 2013. godine i koje ne dovode u pitanje mišljenje Suda

 

Ukupan broj primjedbi

Pouzdanost računovodstvene dokumentacije

Zakonitost/pravilnost transakcija

Unutarnje kontrole

Izvršenje proračuna

Druge primjedbe

Nedostatci u postupcima nabave

Ostalo

Standardi unutarnje kontrole nisu u potpunosti provedeni

Nekvalitetne kontrole dugotrajne imovine/popisa inventara

Nekvalitetne kontrole bespovratnih sredstava

Ostalo

Visoki iznosi prijenosa

Visoki iznosi proračunskih prijenosa

Visoki iznosi storniranja prijenosa iz 2012.

Nedovoljne obveze

Ostalo

Zapošljavanje

Dobro fin. upravlj.

Nema sporazuma o sjedištu s DČ-om

Ostalo

1

ACER – Ljubljana

3

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

X

 

X

 

 

2

BEREC – Riga

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

X

 

 

3

CdT – Luxembourg

4

 

X

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

X

 

4

CEDEFOP – Solun  (1)

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

CEPOL – Bramshill  (1)

3

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

 

 

 

6

EFCA – Vigo

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

7

CPVO – Angers

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

8

EACEA – Bruxelles

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

9

EACI – Bruxelles

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

10

EAHC – Luxembourg

3

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

11

EASA – Köln

3

 

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

12

EASO – Valletta  (1)

6

X

 

 

X

 

 

X

X

 

 

 

X

X

 

 

 

13

EBA – London

2

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

14

ECDC – Stockholm  (1)

4

 

X

 

 

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

15

ECHA – Helsinki

2

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

X

16

EEA – Kopenhagen  (1)

1

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

EFSA – Parma  (1)

3

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

EIGE – Vilnius

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

19

EIOPA – Frankfurt

4

 

 

 

X

 

 

XX

X

 

 

 

 

 

 

 

 

20

EIT – Budimpešta  (1)

4

 

 

X

 

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

21

EMA – London

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

EMCDDA – Lisabon  (1)

1

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

EMSA – Lisabon

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

ENISA – Heraklion

4

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

XX

 

 

25

ERA – Valenciennes

5

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

X

X

X

X

26

ERCEA – Bruxelles

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

ESMA – Pariz

4

 

 

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

XX

 

 

28

ETF – Torino

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

29

EU-LISA – Tallinn

8

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

XXXX

 

X

X

 

30

EU-OSHA – Bilbao

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

31

Agencija za opskrbu Euratoma – Luxembourg

2

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32

EUROFOUND – Dublin

4

X

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

33

EUROJUST – Den Haag  (1)

2

 

 

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

34

EUROPOL – Den Haag

2

 

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

35

EPF – Den Haag

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36

FRA – Beč

1

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

37

FRONTEX – Varšava  (1)

5

X

 

 

 

 

 

 

X

X

 

 

X

 

 

X

 

38

GSA – Prag  (1)

2

 

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

39

OHIM – Alicante

3

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

 

X

 

 

40

REA – Bruxelles

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

41

TEN-TEA – Bruxelles

3

 

 

 

 

 

 

XX

X

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukupno:

97

4

6

1

4

2

2

9

24

3

7

6

7

3

11

6

2

Sveukupno:

4

7

17

47

22

 

 

4 %

7 %

18 %

48 %

23 %


(1)  Upravljanje bespovratnim sredstvima.


PRILOG III.

Praćenje poduzetih mjera u vezi s važećim primjedbama iz 2011. i 2012. godine koje ne dovode u pitanje mišljenja Suda

 

 

Ukupno

Dovršeno

U tijeku

Predstoji

 

Decentralizirane agencije

 

 

 

 

 

1

Europska agencija za lijekove – EMA

8

4

1

 

3

2

Ured za usklađivanje na unutarnjem tržištu – OHIM

5

2

 

 

3

3

Europska agencija za sigurnost zračnog prometa – EASA

5

3

 

 

2

4

Europska agencija za upravljanje operativnom suradnjom na vanjskim granicama – FRONTEX

10

4

6

 

 

5

Europski policijski ured – EUROPOL

14

10

1

 

3

6

Europska agencija za sigurnost hrane – EFSA

6

3

1

 

2

7

Europska agencija za pomorsku sigurnost – EMSA

6

3

2

 

1

8

Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti – ECDC

3

 

1

 

2

9

Prevoditeljski centar za tijela Europske unije – CDT

2

 

2

 

 

10

Europska agencija za okoliš – EEA

1

 

1

 

 

11

Europsko tijelo za jačanje pravosudne suradnje – EUROJUST

4

2

1

 

1

12

Europska agencija za kemikalije – ECHA

4

2

 

 

2

13

Europska agencija za željeznice – ERA

6

3

3

 

 

14

Agencija Europske unije za temeljna prava – FRA

3

2

 

 

1

15

Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo – EBA

7

5

1

 

1

16

Europska zaklada za poboljšanje životnih i radnih uvjeta – EUROFOUND

0

 

 

 

 

17

Europska zaklada za osposobljavanje – ETF

1

 

 

 

1

18

Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala – ESMA

13

4

6

0

3

19

Europski centar za razvoj strukovnog osposobljavanja – CEDEFOP

5

4

 

 

1

20

Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje – EIOPA

6

4

 

1

1

21

Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama – EMCDDA

6

2

4

0

 

22

Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu – EU-OSHA

4

3

1

 

 

23

Ured Zajednice za biljne sorte – CPVO

3

1

2

 

 

24

Agencija za europski GNSS – GSA

3

2

 

 

1

25

Europska agencija za kontrolu ribarstva – EFCA

3

2

 

 

1

26

Europski institut za jednakost spolova – EIGE

4

2

2

 

 

27

Europska policijska akademija – CEPOL

10

2

4

1

3

28

Agencija Europske unije za mrežnu i informacijsku sigurnost – ENISA

2

1

1

 

 

29

Agencija za suradnju energetskih regulatora – ACER

7

5

2

 

 

30

Europski potporni ured za azil – EASO

12

2

1

1

8

31

Ured Tijela europskih regulatora za elektroničke komunikacije – BEREC

14

11

3

 

 

32

Europska agencija za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde – EU-LISA  (1)

 

 

 

 

 

 

Izvršne agencije

 

 

 

 

 

33

Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu – EACEA

1

 

 

 

1

34

Izvršna agencija za istraživanje – REA

2

1

 

 

1

35

Izvršna agencija Europskog istraživačkog vijeća – ERCEA

0

 

 

 

 

36

Izvršna agencija za konkurentnost i inovacije – EACI

2

2

 

 

 

37

Izvršna agencija za transeuropsku prometnu mrežu – TEN-TEA

1

 

 

 

1

38

Izvršna agencija za zdravlje i potrošače – EAHC

3

 

 

 

3

 

Ostala tijela

 

 

 

 

 

39

Europski institut za inovacije i tehnologiju – EIT

3

2

1

 

 

40

Agencija za opskrbu Euratoma

2

1

 

1

 

41

Mirovinski fond Europola – EPF

1

 

 

1

 

Sveukupno:

192

94

47

5

46


(1)  Agencija je prvi put obuhvaćena revizijom 2013. godine te stoga ne postoje referentne primjedbe iz 2012. godine.