52014DC0277

IZVJEŠĆE KOMISIJE GOSPODARSKOM I FINANCIJSKOM ODBORU na temelju članka 12. Uredbe (EU) br. 1210/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. prosinca 2010. o provjeri autentičnosti eurokovanica i postupanju s eurokovanicama neprikladnima za optjecaj /* COM/2014/0277 final */


IZVJEŠĆE KOMISIJE

GOSPODARSKOM I FINANCIJSKOM ODBORU

na temelju članka 12. Uredbe (EU) br. 1210/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. prosinca 2010. o provjeri autentičnosti eurokovanica i postupanju s eurokovanicama neprikladnima za optjecaj[1]

1. Cilj Uredbe (EU) br. 1210/2010

Kako bi se euro bolje zaštitio od krivotvorenja, Uredbom (EZ) br. 1338/2001[2] zahtijeva se od kreditnih institucija i, u granicama njihove aktivnosti plaćanja, drugih pružatelja usluga plaćanja te svih drugih institucija uključenih u obradu i raspodjelu novčanica i kovanica javnosti (dalje u tekstu: „institucije”) da osiguraju provjeru autentičnosti eurokovanica i euronovčanica koje su primili i koje namjeravaju vratiti u optjecaj te da osiguraju otkrivanje krivotvorenih kovanica i novčanica.

Kad je riječ o kovanicama, ta je obveza dodatno razrađena u Uredbi (EU) br. 1210/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. prosinca 2010. o provjeri autentičnosti eurokovanica i postupanju s eurokovanicama neprikladnima za optjecaj (dalje u tekstu „Uredba”). Uredbom se želi osigurati učinkovita i ujednačena provjera autentičnosti eurokovanica diljem europodručja utvrđivanjem obvezujućih pravila za provedbu zajedničkih postupaka provjere autentičnosti eurokovanica u optjecaju te za provedbu mehanizma nadzora nad postupcima provjere autentičnosti od strane nacionalnih tijela. Postupak provjere autentičnosti osmišljen je u svrhu utvrđivanja autentičnosti eurokovanica i njihove prikladnosti za optjecaj.

Uredbom se utvrđuje da se obveza provjere autentičnosti provodi uporabom strojeva za obradu kovanica ili da ju provodi osposobljeno osoblje. U skladu s postupkom provjere autentičnosti, sve kovanice za koje se sumnja da su krivotvorene i kovanice neprikladne za optjecaj šalju se nacionalnom centru za analizu kovanica ili drugom tijelu koje je odredila dotična država članica. Uredbom se utvrđuju uvjeti testiranja za strojeve za obradu kovanica, propisi za postupanje s eurokovanicama koje su neprikladne za optjecaj te mehanizmi nadzora koje uspostavljaju države članice kako bi se osiguralo da institucije izvršavaju obvezu provjere autentičnosti.

U skladu s člankom 7. Uredbe, Europski tehnički i znanstveni centar (ETSC), osnovan Odlukom Komisije 2005/37/EZ[3], definirao je smjernice o provedbi Uredbe (EU) br. 1210/2010 (dalje u tekstu „smjernice ETSC-a”). 

2. Svrha izvješća

U skladu s člankom 12. stavkom 4. Uredbe, Komisija, nakon što analizira godišnja izvješća koja dostave države članice, Gospodarskom i financijskom odboru podnosi godišnje izvješće o napretku i rezultatima koji se odnose na provjeru autentičnosti eurokovanica i eurokovanica neprikladnih za optjecaj.

To je prvi put da je Komisija pripremila takvo godišnje izvješće. Kad je riječ o postupku provjere autentičnosti, Uredba se primjenjuje od 1. siječnja 2012. Izvješće se odnosi na 2012., a njegova je glavna svrha ocijeniti jesu li zajednički postupci provjere autentičnosti ispravno provedeni, jesu li mehanizmi nadzora nad postupcima provjere autentičnosti koje provode nacionalna tijela učinkoviti te, konačno, pružiti opći statistički pregled utemeljen na izvješćima koja dostavljaju države članice.

3. izvješća država članica o njihovim aktivnostima u vezi s provjerom autentičnosti eurokovanica

U skladu s člankom 12. stavkom 1. države članice Komisiji podnose godišnja izvješća o svojim aktivnostima u vezi s provjerom autentičnosti eurokovanica. Podneseni podaci uključuju broj provedenih nadzora i provjerenih strojeva za obradu kovanica, rezultate ispitivanja, količinu kovanica koje su ti strojevi obradili, broj analiziranih kovanica za koje se sumnja da su krivotvorene, broj eurokovanica neprikladnih za optjecaj koje su nadoknađene, kao i detalje svih odstupanja previđenih Uredbom.

Smjernicama ETSC-a dan 15. veljače godine koja slijedi godinu o kojoj se izvješćuje utvrđen je kao rok u kojem države članice trebaju dostaviti godišnja izvješća.[4]

4. Ocjena izvješćâ država članica za 2012. 4.1. Kriteriji ocjenjivanja

Glavni kriteriji koji se odnose na provjeru autentičnosti eurokovanica i eurokovanica neprikladnih za optjecaj, a o kojima se izvješćuje, utvrđeni su u članku 12. Uredbe. Kako bi se uskladila provedba postupaka provjere autentičnosti, člankom 7. Uredbe određeno je da Europski tehnički i znanstveni centar (ETSC), nakon savjetovanja sa skupinom stručnjaka za krivotvorene kovanice (CCEG), definira smjernice (uključujući praktične provedbene odredbe) koje se odnose na nadzore, provjere i revizije koje provode države članice. Na temelju smjernica ETSC-a države članice trebale su izvijestiti o sljedećim pokazateljima[5]:

1. ukupnom broju kovanica koje su obrađene u 2012. za tri najveća apoena;

2. ukupnom broju nadzora provedenih na licu mjesta;

3. ukupnom broju provjerenih strojeva za obradu kovanica;

4. ukupnoj količini obrađenih kovanica u provjerenim strojevima za obradu kovanica;

5. ukupnom broju analiziranih kovanica za koje se sumnja da su krivotvorene;

6. ukupnom broju nadoknađenih neprikladnih kovanica.

4.2. Ocjena izvješćâ

Sljedećih 16 država članica europodručja bilo je u mogućnosti ispoštovati obvezu podnošenja svojeg „godišnjeg izvješća”: Belgija, Njemačka, Estonija, Grčka, Španjolska, Francuska, Irska, Italija, Cipar, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Austrija, Portugal, Slovenija i Slovačka.

Od država članica koje se podsjetilo da pošalju svoja izvješća, samo Finska još nije poslala svoje izvješće.

Kad se u izvješću navode ukupni brojevi potrebno je napomenuti da oni odražavaju samo stanje u onim državama članicama europodručja koje su dostavile podatke.

Potpuni pregled svih podataka dostupan je u Prilogu II.

4.2.1. Ukupan broj kovanica koje su obrađene u 2012. za tri najveća apoena Na temelju članka 3. institucije[6] provode obvezu provjere autentičnosti uporabom strojeva za obradu kovanica koji su uključeni na ETSC-ov popis te osmišljeni u svrhu utvrđivanja autentičnosti eurokovanica i njihove prikladnosti za optjecaj. Ukupan broj kovanica obrađenih u strojevima za obradu kovanica u 2012. za tri najveća apoena (2 eura, 1 euro i 50 eurocenti) iznosi 9 845 834 296,[7] što je 58,82 % broja kovanica u optjecaju.[8] 4.2.2. Ukupan broj nadzora provedenih na licu mjesta

U skladu s člankom 6. Uredbe, države članice provode godišnje kontrole u prostorijama „institucija” kako bi s pomoću testova otkrivanja provjerile ispravno funkcioniranje reprezentativnog broja korištenih strojeva za obradu kovanica.

Države članice provele su u 2012. ukupno 220[9] nadzora na licu mjesta. Broj prijavljenih nadzora značajno je varirao, između 1 i 76, ovisno o državi članici. To se može objasniti veličinom tržišta i načinom na koji je tržište određene države članice uređeno kad je riječ o obradi gotovine. U nekim državama članicama sve kovanice obrađuje jedno poduzeće koje se bavi prijevozom gotovine, a u drugima, primjerice, pojedine poslovne banke. Četiri države članice (Grčka, Italija, Luksemburg i Malta) izvijestile su da nisu provodile nadzor. One će biti pozvane da unaprijede svoje izvješćivanje ili da, ako to još nisu učinile, uspostave mehanizme nadzora.

4.2.3. Ukupan broj provjerenih strojeva za obradu kovanica

Ukupno je provjereno 315[10] strojeva za obradu kovanica, od kojih je njih 70,15 %[11] bilo u skladu sa specifikacijama. U slučaju strojeva za koje je utvrđena neusklađenost, trebalo je provesti korekcijske mjere iz članka 6. stavka 7. Uredbe.

4.2.4. Ukupna količina obrađenih kovanica u provjerenim strojevima za obradu kovanica

Ako Komisija ne zaprimi obavijest o odstupanju, kako je utvrđeno člankom 6. stavkom 5. Uredbe, u skladu s člankom 6. stavkom 3. države članice obvezne su provjeriti strojeve za obradu kovanica u kojima je obrađeno najmanje 25 % ukupne kumulirane neto količine tri najveća apoena eurokovanica koje je ta država članica izdala od uvođenja eurokovanica do konca 2011. 

Na temelju podataka iz baze podataka ESB-a o neto izdanju po državi članici od uvođenja eura do konca 2011., kriterij od 25 % iz članka 6. stavka 3. ispoštovale su sljedeće države članice: Belgija, Estonija, Španjolska, Francuska, Irska, Nizozemska, Portugal i Slovenija[12] (vidi Prilog III.).

Njemačka i Slovačka primijenile su odstupanje iz članka 6. stavka 5. te su ispoštovale niži prag od 10 %.[13]

Ukupna količina kovanica koje su obrađene u strojevima za obradu kovanica koje su provjerila imenovana nacionalna tijela iznosi 6 117 955 983,[14] što je 62,13 % količine kovanica koje su obrađene u 2012.[15]

4.2.5. Ukupan broj analiziranih kovanica za koje se sumnja da su krivotvorene

Ukupan broj analiziranih kovanica za koje se sumnja da su krivotvorene odnosi se na sve sumnjive kovanice koje su poslane na analizu nacionalnim centrima za analizu kovanica (CNAC-ovi) u pojedinim državama članicama. Ukupan broj analiziranih kovanica za koje se sumnja da su krivotvorene iznosi 567 054[16]. Ukupan broj otkrivenih krivotvorenih kovanica u optjecaju iznosi 180 139[17].

4.2.6. Ukupan broj nadoknađenih neprikladnih kovanica

Države članice nadoknađuju ili zamjenjuju eurokovanice koje su zbog dugotrajnog optjecaja ili oštećenja postale neprikladne ili koje su tijekom postupka provjere autentičnosti odbijene iz bilo kojeg drugog razloga. Države članice mogu odbiti nadoknaditi eurokovanice neprikladne za optjecaj koje su izmijenjene, bilo namjerno, bilo postupkom za koji se može razumno očekivati da će ih izmijeniti, neovisno o nadoknadi kovanica koje se prikupljaju u dobrotvorne svrhe, poput kovanica koje se ubacuju u fontane.

Ukupan broj nadoknađenih neprikladnih kovanica iznosi 14 002 311[18].

5. Zaključci

Ovo izvješće prvo je izvješće na temelju članka 12. stavka 4. Uredbe. Budući da se Uredba primjenjuje od 1. siječnja 2012., s iznimkom poglavlja III., kalendarska godina 2012. bila je prva godina u kojoj se provodila Uredba.

Budući da nije zaprimila sva izvješća[19], Komisija će poduzeti potrebne korake kako bi države članice europodručja podsjetila na obvezu pravovremenog ispunjenja zahtjeva na temelju Uredbe 1210/2010.

Na temelju dostavljenih podataka može se zaključiti da je postupak provjere autentičnosti u „institucijama” uspostavljen u većini država članica europodručja te da 12 od 17 država članica europodručja provodi nadzore kako bi se osiguralo da „institucije” pravilno provode obveze provjere autentičnosti, kako je propisano u članku 6. Uredbe 1338/2001.

Međutim, da bi Komisija mogla dobiti sveobuhvatnu sliku postupaka provjere autentičnosti koji su uspostavljeni u državama članicama, potrebno je dodatno uskladiti obvezu koju države članice imaju u pogledu izvješćivanja. Izvješćima država članica ne postiže se željena razina potpunosti i homogenosti koja je potrebna pri detaljnom ocjenjivanju koje provodi Komisija. O daljnjem usklađivanju i unaprjeđenju izvješćivanja razgovarat će se u okviru postojećih stručnih skupina (skupina stručnjaka za krivotvorene kovanice) te će ih se za potrebe budućih izvješća razraditi u smjernicama ETSC-a.

[1] SL L 339, 22.12.2010., str. 5.

[2] SL L 181, 4.7.2001., str. 6.

[3] Odluka Komisije od 29. listopada 2004. o osnivanju Europskog tehničkog i znanstvenog centra (ETSC) i o uređenju koordinacije tehničkih mjera za zaštitu eurokovanica od krivotvorenja. SL L 19, 21.1.2005., str. 73.

[4] Samo je sedam država članica europodručja podnijelo svoja izvješća unutar roka do 15. veljače 2013.

[5] Vidi Prilog I.

[6] Članak 2. točka (d) Uredbe 1210/2010 u vezi s člankom 6. stavkom 1. Uredbe 1338/2001.

[7] Vidi Prilog I.

[8] Izračunano na temelju neto izdanja od 16 737 875 000 kovanica (izvor: izvješće o gotovinskom informacijskom sustavu ESB-a iz prosinca 2012.). Međutim, potrebno je napomenuti da su neke kovanice možda provjeravane nekoliko puta.

[9] Vidi Prilog I.

[10] Vidi Prilog I.

[11] Vidi Prilog II.

[12] Kriterij nisu ispoštovale Italija, Luksemburg, Cipar, Malta i Austrija. 

[13] Grčka je zatražila odstupanje, ali nije ispoštovala niži prag jer nije izvijestila o nadzorima.

[14] Vidi Prilog I.

[15] Na temelju iznosa iz točke 4.2.1.

[16] Vidi Prilog I.

[17] Izvor: godišnje izvješće ETSCA-a: „Zaštita eurokovanica u 2012.”.

[18] Vidi Prilog I.

[19] Kako je navedeno u odjeljku 4.2, 16 država članica bilo je u mogućnosti ispoštovati obvezu podnošenja izvješća, pri čemu jedino Finska to nije bila u mogućnosti učiniti.

PRILOG I.

Tablični sažetak

Ukupan broj kovanica koje su obrađene u 2012. za tri najveća apoena || 9 845 834 296

Ukupan broj nadzora provedenih na licu mjesta || 220

Ukupan broj provjerenih strojeva za obradu kovanica || 315

Ukupna količina obrađenih kovanica u provjerenim strojevima za obradu kovanica || 6 117 955 983

Ukupan broj analiziranih kovanica za koje se sumnja da su krivotvorene || 567 054

Ukupan broj nadoknađenih neprikladnih kovanica || 14 002 311

PRILOG II.

|| BELGIJA || NJEMAČKA || ESTONIJA || GRČKA || ŠPANJOLSKA || FINSKA || FRANCUSKA || IRSKA || ITALIJA || CIPAR || LUKSEMBURG || MALTA || NIZOZEMSKA || AUSTRIJA || PORTUGAL || SLOVENIJA || SLOVAČKA || UKUPNO

Broj kovanica koje su obrađene u 2012. za tri najveća apoena (ukupno) || 486 985 772 || 2 158 711 390 || N.P. || 123 177 000 || 1 913 000 000 || N.P. || 2 418 826 479 || 240 833 014 || N.P. || 29 239 528 || N.P. || 28 181 096 || 699 911 400 || 810 850 218 || 650 626 705 || 56 488 612 || 229 003 082 || 9 845 834 296

50 eurocenti || 155 031 973 || 608 187 040 || N.P. || 37 234 000 || N.P. || N.P. || 672 621 642 || 70 647 321 || N.P. || 9 527 402 || N.P. || 9 381 309 || 245 532 913 || 198 529 871 || 268 397 041 || 18 681 666 || 76 436 262 ||

1 euro || 172 721 681 || 746 309 325 || N.P. || 47 934 000 || N.P. || N.P. || 985 331 089 || 85 410 386 || N.P. || 10 364 864 || N.P. || 10 266 580 || 227 724 440 || 367 735 020 || 289 415 549 || 21 273 010 || 73 573 052

2 eura || 159 232 118 || 804 215 025 || N.P. || 38 009 000 || N.P. || N.P. || 760 873 748 || 84 775 307 || N.P. || 9 347 262 || N.P. || 8 533 207 || 226 654 047 || 244 585 327 || 92 814 115 || 16 533 936 || 78 993 768

Broj provedenih nadzora || 3 || 76 || 1 || 0 || 17 || N.P. || 60 || 17 || N.P. || 30 || N.P. || N.P. || 6 || 2 || 4 || 1 || 3 || 220

Broj provjerenih strojeva za obradu kovanica || 12 || 92 || 2 || 0 || 17 || N.P. || 101 || 20 || N.P. || 23 || N.P. || N.P. || 25 || 4 || 10 || 2 || 7 || 315

U skladu || 12 || 73 || 2 || 0 || 17 || N.P. || 39 || 19 || N.P. || 11 || N.P. || N.P. || 25 || 4 || 10 || 2 || 7 || 221

Nisu u skladu || 0 || 19 || 0 || 0 || 0 || N.P. || 62 || 1 || N.P. || 12 || N.P. || N.P. || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 94

Količina obrađenih kovanica u tim strojevima || 1 231 858 843 || 450 153 553 || 112 510 288 || N.P. || 1 061 000 000 || N.P. || 1 152 028 172 || 240 833 014 || N.P. || 10 566 301 || N.P. || 60 632 840 || 699 911 400 || 130 700 000 || 929 366 798 || 29 918 089 || 8 476 685 || 6 117 955 983

Broj analiziranih kovanica za koje se sumnja da su krivotvorene || 13 462 || 57 433 || 224 || 30 876 || 1 629 || N.P. || 237 540 || 3 090 || 21 933 || 279 || N.P. || 708 || 137 257 || 10 860 || 41 604 || 1 956 || 263 || 567 054

Broj nadoknađenih neprikladnih kovanica || 8 148 940 || 3 705 000 || N.P. || 101 000 || 1 193 928 || N.P. || 203 542 || 2 677 || N.P. || 6 011 || 2 720 || 203 368 || 129 205 || 229 348 || 38 426 || 32 950 || 80 || 14 002 311

Odstupanja || NEMA || IMA || NEMA || IMA || NEMA || N.P. || NEMA || NEMA || NEMA || NEMA || NEMA || NEMA || NEMA || NEMA || NEMA || NEMA || IMA || 3

N.P. = nije prijavljeno

PRILOG III.

|| Ukupna kumulativna neto količina izdanih kovanica (1.1.2002. – 31.12.2011.)[1] || KOLIČINA OBRAĐENIH KOVANICA U STROJEVIMA ZA OBRADU KOVANICA KOJI SU PROVJERENI U 2012. || POSTOTAK PROVJERENIH KOVANICA U ODNOSU NA IZDANE KOVANICE || U SKLADU (25 %)[2]

Belgija || 1 017 677 000 || 1 231 858 843 || 121,04 % || DA

Njemačka || 4 388 635 000 || 450 153 553 || 10,25 % || DA[3]

Estonija || 18 185 000 || 112 510 288 || 618,69 % || DA

Grčka || 480 071 000 || N.P.[4] || / || NE[5]

Španjolska || 2 832 597 000 || 1 061 000 000 || 37,45 % || DA

Finska || N.P. || N.P. || / || /

Francuska || 1 777 448 000 || 1 152 028 172 || 64,81 % || DA

Irska || 440 517 000 || 240 833 014 || 54,67 % || DA

Italija || 3 345 815 000 || N.P. || / || NE

Luksemburg || 159 356 000 || N.P. || / || NE

Cipar || 66 482 000 || 10 566 301 || 15,89 % || NE

Malta || 32 880 000 || N.P. || / || NE

Nizozemska || 249 189 000 || 699 911 400 || 280,87 % || DA

Austrija || 810 850 000 || 130 700 000 || 16,11 % || NE

Portugal || 417 111 000 || 929 366 798 || 222,81 % || DA

Slovenija || 29 488 000 || 29 918 089 || 101,45 % || DA

Slovačka || 77 078 000 || 8 476 685 || 10,99 % || DA[6]

UKUPNO || 16 143 379 000 || 6 117 955 983 || ||

[1] Izvor: Izvješće o gotovinskom informacijskom sustavu ESB-a iz prosinca 2012. U obzir se uzima samo pozitivno neto izdanje.

[2] Broj strojeva za obradu kovanica koji se svake godine provjeravaju u svakoj državi članici jest toliki da količina eurokovanica obrađenih tim strojevima tijekom dotične godine čini barem 25 % ukupne kumulirane količine kovanica koje su države članice izdale od uvođenja eurokovanica do konca prethodne godine. Za vrijeme prijelaznog razdoblja do 31. prosinca 2014. države članice mogu odlučiti, nakon što obavijeste Komisiju, da broj strojeva za obradu kovanica koji se svake godine provjeravaju jest toliki da količina eurokovanica obrađenih tim strojevima tijekom dotične godine čini barem 10 % ukupne kumulirane neto količine kovanica koje su države članice izdale od uvođenja eurokovanica do konca prethodne godine.

[3] Obavijest Komisiji za desetpostotno odstupanje.

[4] N.P. = nije prijavljeno

[5] Obavijest Komisiji za desetpostotno odstupanje.

[6] Obavijest Komisiji za desetpostotno odstupanje.