52013DC0850

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU o djelovanju aranžmana za računalni nadzor kretanja trošarinske robe u sustavu odgode plaćanja trošarine i o primjeni pravila o upravnoj suradnji u području trošarina, u skladu s člankom 8. stavkom 3. Odluke br. 1152/2003/EZ, člankom 45. stavkom 1. Direktive 2008/118/EZ, člankom 35 .stavkom 1. Uredbe Vijeća(EZ) br. 2073/2004 i Uredbe Vijeća (EU) br. 389/2012 /* COM/2013/0850 final */


IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

o djelovanju aranžmana za računalni nadzor kretanja trošarinske robe u sustavu odgode plaćanja trošarine i o primjeni pravila o upravnoj suradnji u području trošarina, u skladu s člankom 8. stavkom 3. Odluke br. 1152/2003/EZ, člankom 45. stavkom 1. Direktive 2008/118/EZ, člankom 35 .stavkom 1. Uredbe Vijeća(EZ) br. 2073/2004 i Uredbe Vijeća (EU) br. 389/2012

SADRŽAJ

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU..................................... 2

1........... Uvod............................................................................................................................. 4

2........... Sažetak.......................................................................................................................... 4

3........... Računalna obrada kretanja i nadzora trošarinskih proizvoda....................................... 5

4........... Papirnata inačica elektroničkog trošarinskog dokumenta ili bilo kojeg komercijalnog dokumenta i aranžmani u slučaju nedostupnosti sustava (članak 45. stavak 1. Direktive Vijeća 2008/118/EZ) 8

5........... Rezultati savjetovanja o aranžmanima za upravnu suradnju u području trošarina........ 9

6........... Opći zaključak i sljedeći koraci................................................................................... 10

1.           Uvod

U Europskoj uniji najčešće se primjenjuju trošarine na alkoholna pića, prerađene duhanske proizvode i energente (motorna goriva i ogrjevna goriva, kao što su dizel i plin, električna energija, prirodni plin, ugljen i koks). Sve države članice EU-a primjenjuju trošarine na te tri kategorije proizvoda, a osnovna pravila, prije svega ona koja se odnose na strukturu poreza i minimalne stope, usklađena su na razini EU-a kako bi se spriječilo narušavanje tržišnog natjecanja na unutarnjem tržištu na kojem kontrole fiskalne prirode na unutarnjim granicama država članica više ne postoje.

Kako bi se osiguralo pravilno funkcioniranje trošarinskog sustava na unutarnjem tržištu, neophodne su opće odredbe koje se primjenjuju na sve kategorije proizvoda. Te odredbe odnose se prije svega na proizvodnju, skladištenje i kretanje trošarinskih proizvoda između država članica. Isto tako, upravna suradnja koja dobro funkcionira među državama članicama u pogledu svih tih trošarina nužna je za smanjenje narušavanja tržišta i ispravnu primjenu trošarina u prekograničnim situacijama. Stoga je prethodno spomenuto zakonodavstvo o trošarinama za pojedine proizvode integrirano u okviru skupa horizontalnih pravila propisanih u različitim dijelovima predmetnog zakonodavstva EU-a. Cilj ovog izvješća procijeniti je djelovanje tih horizontalnih pravila, u skladu s odgovarajućim obvezama izvješćivanja u zakonodavstvu, u pogledu dvije ključne točke:

funkcioniranje aranžmana za računalni nadzor kretanja trošarinske robe u sustavu odgode plaćanja trošarina i

primjena pravila o upravnoj suradnji u području trošarina.

Stoga je to prvi „kamen temeljac” službene ekonomske procjene koju Komisija planira provesti tijekom sljedećih godina i kojom će se isto tako obuhvatiti čitav niz drugih temeljnih zakonskih pravila utvrđenih Direktivom Vijeća 2008/118/EZ u pogledu općih aranžmana za trošarine i provjere funkcioniranja Sustava kontrole kretanja trošarinskih proizvoda (EMCS) u EU-u, računalnog sustava kontrole kretanja trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarina u EU-u.

Treba napomenuti da zbog tehničke složenosti problematike u ovom izvješću nije moguće ponovno pojašnjavati sve temeljne koncepte i izraze. S tim u vezi upućuje se na Radni dokument službi Komisije priložen izvješću i dodatna objašnjenja na posebnim web-mjestima Komisije[1]. U priloženom Radnom dokumentu službi iscrpnije se pojašnjava problematika obuhvaćena ovim izvješćem.

2.           Sažetak

U skladu sa zakonskim obvezama Komisije, u okviru odgovarajućeg zakonodavstva ovo izvješće obuhvaća tri odjeljka o provedbi utvrđenih horizontalnih pitanja u pogledu zakonodavstva EU-a u području trošarina. Svaki odjeljak temelji se na sveobuhvatnoj anketi odgovarajućih dionika te drugim podatcima dobivenima od zainteresiranih strana i razmišljanjima Komisije o utvrđenim pitanjima. Priloženi Radni dokument službi Komisije sadržava sveobuhvatni pregled rezultata triju krugova savjetovanja s dionicima te ključne nalaze i primijenjene metodologije.

U poglavlju 3. izvješćuje se o provedbi Odluke 1152/2003/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o računalnoj obradi kretanja i nadzora trošarinskih proizvoda. Ovom Odlukom utvrđeni su aranžmani za upravljanje i financiranje centraliziranog razvoja Sustava kontrole kretanja trošarinskih proizvoda (EMCS).

Velika većina dionika izvješćuje da im se aranžmani za upravljanje u okviru Odluke čine dobri i mišljenja su da EMCS predstavlja značajan napredak u usporedbi s prethodnim sustavom temeljenim na papiru. Dionici su ipak naveli i mnogobrojne prijedloge za poboljšanja, posebno u pogledu povezivanja EMCS-a s carinskim aplikacijama. Komisija će navedene prijedloge uzeti u obzir u pogledu daljnjeg rada na zakonodavnim i tehničkim pitanjima.

U poglavlju 4. obrađuje se zahtjev iz članka 45. stavka 1. Direktive 2008/118/EZ prema kojem Komisija mora dostaviti izvješće o Postupcima u slučaju nedostupnosti sustava EMCS i papirnatom elektroničkom upravnom dokumentu. Dionici su općenito bili zadovoljni aranžmanima utvrđenima Direktivom 2008/118/EZ, no pozivali su na standardizirane primjere obrazaca dokumenata u slučaju nedostupnosti sustava kako bi ih sve zainteresirane strane prema potrebi mogle jednostavno prepoznati. Komisija će istražiti mogućnosti uključivanja tih prijedloga u buduću reviziju Uredbe Komisije (EZ) 684/2009.

Poglavlje 5. predstavlja sažetak savjetovanja država članica o njihovim prvim iskustvima s Uredbom Vijeća (EZ) br. 389/2012 o upravnoj suradnji u području trošarina i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 2073/2004. Države članice smatraju da novi aranžmani predstavljaju napredak u odnosu na prethodne sustave koji se temelje na e-obrascima jer omogućuju bolji nadzor nad radnim postupcima i izravno dostupnu arhivu podataka o upravnoj suradnji. Dani su različiti prijedlozi za poboljšanja funkcionalnosti EMCS-a, koje će Komisija uzeti u obzir pri budućem razvoju EMCS-a i, prema potrebi, u odgovarajućim provedbenim aktima.

3.           Računalna obrada kretanja i nadzora trošarinskih proizvoda

Europski parlament i Vijeće donijeli su 2003. Odluku 1152/2003/EZ o računalnoj obradi kretanja i nadzora trošarinskih proizvoda. Na temelju Odluke Komisija je obvezna Europskom parlamentu i Vijeću dostaviti izvješća o njezinoj provedbi.

Na temelju ove Odluke, Komisija i države članice trebale su propisati i razviti EMCS u razdoblju od 2004. do 2009. Bilo je predviđeno da će temeljne funkcije EMCS-a započeti s primjenom 1. travnja 2009. (svi gospodarski subjekti u državama članicama trebali su imati mogućnost slanja elektroničkih upravnih dokumenata tako da pošalju elektroničke potvrde o primitku, dok je usporedno i dalje djelovao sustav baziran na papiru). Potpuna primjena EMCS-a bila je planirana za 1. siječnja 2010. (sva kretanja roba u sustavu odgode plaćanja trošarine trebala su se vršiti korištenjem EMCS-a).

Na temelju rasprava održanih između Komisije i država članica i uzimajući u obzir rasprave Odbora za trošarine, utvrđeno je da izvorno planiranje više nije bilo realno. Nekoliko država članica potvrdilo je da je bilo tehničkih poteškoća pri pokretanju EMCS-a. Istodobno su bile prisutne i pravne prepreke, jer su rasprave Vijeća o prijedlogu Direktive kojom bi se osigurao pravni temelj za EMCS trajale dulje nego što se to očekivalo.

Stoga je Komisija predložila preispitivanje plana provedbe EMCS-a i 2 moguća rješenja:

1.       odgodu provedbe i uvođenja EMCS-a za godinu dana (do 1. travnja 2010.) bez izmjena strategije utvrđene u Specifikacijama po fazama i opsegu;

2.       dopuštanje započinjanja s provedbom i međusobnim korištenjem EMCS-a prije travnja 2010. (npr. 1. rujna 2009.) onim državama članicama koje bi za to mogle biti spremne.

Na 25. sastanku Skupine za carinsku politiku (2. srpnja 2008.) glavni direktori nadležni za trošarine velikom većinom odlučili su podržati scenarij br. 1.

Prva operativna faza EMCS-a pokrenuta je u travnju 2010., usporedno sa sustavom baziranim na papiru koji je bio u uporabi od 1993. EMCS je zatim u potpunosti zamijenio prethodni sustav baziran na papiru od 1. siječnja 2011. nadalje.

Druga operativna faza EMCS-a pokrenuta je 1. siječnja 2012. Obuhvaćala je upis kontrolnih aktivnosti, izvješćivanje o događajima tijekom kretanja i razmjenu podataka za potrebne upravne suradnje između država članica.

Komisija je provela tri ankete gospodarskih subjekata i nadležnih tijela država članica koje su obuhvaćale različite aspekte EMCS-a. U ovom su odjeljku opisani rezultati ankete provedene u vezi s aspektima provedbe predmetne Odluke. Rezultati ostalih anketa opisani su u sljedećim poglavljima ovog izvješća.

U pogledu ove ankete primljen je 131 odgovor, od čega su 104 odgovori pojedinih gospodarskih subjekata i europskih trgovinskih udruženja i 27 odgovora iz 23 države članice. Velika većina dionika smatra da su ciljevi Odluke općenito bili zadovoljavajuće provedeni.

Dionici izvješćuju da aranžmani za upravljanje utvrđeni u Odluci dobro funkcioniraju, projekt EMCS dao je dovoljno podataka svim dionicima i postupak donošenja odluka općenito zadovoljava njihova očekivanja. Komisija stoga neće predložiti preispitivanje Odluke.

Gospodarski subjekti općenito su zadovoljni postojećim aranžmanima za savjetovanje o projektu EMCS, koji se temelje na radu Kontaktne skupine za pitanja trošarina (ECG). Međutim, neki gospodarski subjekti htjeli bi više sastanaka ECG-a, s više rasprava o praktičnim rješenjima. Isto tako žele da Komisija češće provodi ankete među trgovcima u pogledu EMCS-a. Komisija će istražiti kako najbolje ispuniti ove zahtjeve.

Velika većina svih dionika isto tako smatra da EMCS predstavlja značajan napredak u usporedbi s prethodnim sustavom baziranim na papiru. To je potkrijepljeno i izrazito niskim stopama grešaka (tehničke greške javljaju se u manje od 1 % kretanja) i vrlo kratkom vremenu potrebnom za otpremu trošarinskih kretanja (u prosjeku 6,8 dana između potvrde elektroničkog upravnog dokumenta i slanja potvrde o primitku na odredištu.)

Ipak, još uvijek postoje neki aspekti EMCS-a koji zahtijevaju pažnju:

          Poveznice između EMCS-a i carinskih aplikacija ne rade zadovoljavajuće i potrebni su ručni zahvati gospodarskih subjekata i nadležnih tijela država članica. To je posebno očito u slučaju poveznice s izvozom, kada postupak izvoza započinje u državi članici koja nije država članica poslovnog nastana gospodarskog subjekta koji je obveznik plaćanja trošarine, ili u slučaju kada roba izlazi iz Europske unije iz neke druge države članice;

          Aranžmani za upravljanje izuzećima od uobičajenog slijeda događaja tijekom kretanja nisu uvijek dobro definirani, što dovodi do pravne nesigurnosti i dodatnih opterećenja gospodarskih subjekata i država članica;

          Gospodarski subjekti još uvijek ponekad trpe kašnjenja zbog zakašnjele distribucije podataka o ovlaštenjima gospodarskih subjekata u ostalim državama članicama;

          Neki primatelji i države članice koje su ujedno i države članice odredišta još uvijek imaju poteškoća s kvalitetom podataka primljenih od pošiljatelja.

Kako bi se uklonile poteškoće u pogledu poveznica s carinskim sustavima, definirat će se buduća inačica EMCS-a koja će obuhvaćati poboljšane poveznice s carinskim sustavima. Komisija će isto tako nastojati uključiti posebne zahtjeve za trošarinsku robu u nove carinske aplikacije koje će se razviti za potpunu provedbu Carinskog zakonika Unije. Ujedno će se obuhvatiti i revizija odredbi Direktive 2008/118/EZ o carinskim postupcima.

Komisija istražuje kako poboljšati upravljanje izuzećima za potrebe uključivanja novih funkcionalnosti u buduću inačicu EMCS-a. Kako bi se pojasnile i proširile postojeće odredbe u tom području, taj postupak može obuhvaćati i reviziju Direktive 2008/118/EZ.

Komisija je donijela novu provedbenu uredbu (Provedbena uredba Komisije (EU) br. 612/2013) kojom se predviđa distribucija ovlaštenja gospodarskih subjekata u realnom vremenu među državama članicama. Distribucija u realnom vremenu bit će operativna najkasnije do 1. siječnja 2015.

Komisija surađuje s državama članicama na poboljšanju ispitivanja usklađenosti aplikacija EMCS-a da bi se smanjila vjerojatnost pojave poteškoća zbog netočnih podataka.

Na kraju, od dionika je zatraženo da predlože načine mjerenja radnih karakteristika EMCS-a u budućnosti. Prisutna je visoka razina usuglašenosti dionika u pogledu budućih mjerenja:

          vremena potrebnog za okončanje kretanja;

          vremena potrebnog za odgovaranje na molbe za upravnu suradnju;

          postotka kretanja s greškama;

          postotka izvoznih kretanja koja se trebaju okončati ručno;

          mjerljivog smanjenja administrativnog opterećenja / poboljšanja u prikupljanju prihoda.

Rezultati mjerenja opisani u prethodnim točkama od 1. do 3., u načelu se mogu dobiti automatski. Točke 4. i 5. zahtijevat će daljnje istražne radnje da bi se utvrdili najbolje načine prikupljanja tih podataka.

Komisija priprema Provedbenu uredbu o statistici na temelju članka 34. Uredbe Vijeća (EU) br. 389/2012 i navedene preporuke uzet će u obzir pri izradi nacrta Provedbene uredbe i reviziji funkcioniranja komponente CS/MISE EMCS-a.[2]

4.           Papirnata inačica elektroničkog upravnog dokumenta ili drugog komercijalnog dokumenta i aranžmani u slučaju nedostupnosti sustava (članak 45. stavak 1. Direktive Vijeća 2008/118/EZ)

Ovo poglavlje izvješća pripremljeno je na temelju članka 45. stavka 1. Direktive Vijeća 2008/118/EZ kojom se utvrđuje obveza dostavljanja izvješća Komisije Europskom parlamentu i Vijeću u vezi s postupcima u slučaju nedostupnosti EMCS-a, obuhvaćenih člancima 26. i 27. Direktive i papirnatim pratećim dokumentom određenim člankom 21. stavkom 6. Direktive. Za potrebe izrade ovog izvješća Komisija je provela anketu upućenu državama članicama i predstavnicima trgovaca da bi pomogla u procijeni učinkovitosti i korisnosti tih aranžmana. Ujedno su postavljena i određena pitanja o EMCS-u općenito, kako bi se dodatno usmjerilo daljnja istraživanja. Primljeno je ukupno 104 odgovora na upitnik i identificirana su dva različita uzorka; uzorak država članica i uzorak trgovaca.

Odgovori na upitnik daju vrijedan uvid u postojeće postupke u slučaju nedostupnosti sustava i moguće poteškoće u vezi s papirnatim pratećim dokumentom. Velika većina iz uzorka država članica i uzorka trgovaca bila je zadovoljna s postojećim postupkom u slučaju nedostupnosti sustava. Međutim, većina iz obaju uzoraka izrazila je potrebu za izradom jedinstvenog standardiziranog obrasca dokumenta u slučaju nedostupnosti sustava u svim državama članicama. Većina država članica smatrala je da bi standardizirani obrazac koji obuhvaća samo nužne podatke mogao smanjiti potrebu korištenja obrasca u slučaju nedostupnosti sustava svaki put pri uvođenju nove inačice EMCS-a. Smanjenje potrebe korištenja postupka u slučaju nedostupnosti sustava ispitivanjem načina za poboljšanje dostupnosti nacionalnog EMCS-a isto tako je prioritetan i nekima od ispitanika trgovaca.

U pogledu papirnatog elektroničkog pratećeg dokumenta (e-AD), 50 % država članica smatralo je da bi bilo korisno dodavanje barkoda s kodom upravnog referentnog dokumenta. Gotovo 40 % uzorka država članica i uzorka trgovaca izrazilo je potrebu za standardiziranim dokumentom. Mogao bi se izraditi standardizirani obrazac dokumenta koji bi trebao uključivati i barkod. To bi pomoglo u prepoznavanju papirnatih dokumenata i pomoglo u rješavanju jezičnih poteškoća do kojih dolazi zbog toga što su papirnati obrasci na svim službenim jezicima. Ispitanici su u konačnici stavili veliki naglasak na rad na rješenjima u slučaju nedostupnosti sustava jer su oba uzorka istaknula potrebu za standardiziranim dokumentom u slučaju nedostupnosti sustava.

Kao odgovor na općenita pitanja o EMCS-u, velika većina uzorka država članica i uzorka trgovaca navela je da je njihovo operativno iskustvo s EMCS-om dobro, ili čak odlično. Za potrebe poboljšanja sustava ispitanici predlažu aktivnosti kao što su omogućivanje ispravljanja podataka u (e-AD) nakon potvrđivanja i brže ažuriranje baze podataka SEED (distribuirani registar trgovaca ovlaštenih za kretanje roba u EMCS-u), kako bi stalno bila ažurirana. Isto tako je vrlo važno istražiti poteškoće s EMCS-om u izvoznom postupku. Za potrebe poboljšanja sljedećih anketa o metodama i kriterijima budućih procjena EMCS-a i provedbe Direktive 2008/118/EZ općenito, izvršit će se daljnje istražne radnje u pogledu povratnih informacija prikupljenih upitnikom.

Komisija preporučuje:

· Izradu jedinstvenih standardiziranih obrazaca dokumenata u slučaju nedostupnosti sustava u svim državama članicama.

· Istraživanje poboljšanja dostupnosti nacionalnih sustava EMCS, kako bi se izbjeglo korištenje postupka u slučaju nedostupnosti sustava.

· Mogao bi se predložiti jedinstveni standardizirani obrazac papirnatog e-AD-a. Time bi se pomoglo smanjiti jezične poteškoće. Obrazac bi se mogao temeljiti na standardnim komercijalnim dokumentima, kao što je Tovarni list za cestovni promet CMR-a. Mogao bi se uvesti na dobrovoljnoj osnovi u okviru pilot projekta.

· Kako bi se pomoglo cestovnim kontrolama i trgovcima u identifikaciji pošiljaka, broj ARC[3], koji označava svako kretanje zasebno, trebao bi se reproducirati kao barkod na papirnatom dokumentu.

Komisija će, prema potrebi, ugraditi navedene preporuke u sljedeće izmjene Uredbe Komisije (EZ) br. 684/2009, kojom se određuje sadržaj elektroničkih poruka EMCS-a i struktura dokumenata u slučaju nedostupnosti sustava.

5.           Rezultati savjetovanja o aranžmanima upravne suradnje u području trošarina

Uredba Vijeća (EU) br. 389/2012 stupila je na snagu u srpnju 2012. i zamijenila Uredbu Vijeća (EZ) br. 2073/2004. Novom Uredbom pojašnjavaju se i usklađuju aranžmani za registraciju gospodarskih subjekata, razmjenu podataka, izradu operativne statistike i dužnosti Komisije i država članica u pogledu održavanja i razvoja EMCS-a.

Rok za prvo izvješće o funkcioniranju Uredbe je 2017., no smatralo se korisnim prikupiti prve reakcije država članica na provedbu Uredbe, posebno u kontekstu EMCS-a jer se Uredbom određuje korištenje EMCS-a u svim uobičajenim okolnostima.

Nova Uredba zasada nije dovela do velikih promjena u načinu na koji države članice međusobno surađuju. Takvo je stanje održano usprkos povećanju odgovornosti uloge Središnjeg ureda za vezu u području trošarina.

Zamjena e-obrazaca u 3. fazi EMCS-a (od siječnja 2012.) bila je vrlo uspješna i smatra se napretkom u velikoj većini država članica. Ipak, treba preispitati postojeći sadržaj i radne postupke kako bi se utvrdilo jesu li moguća daljnja poboljšanja s ciljem zadovoljavanja izraženih potreba poslovanja.

Države članice predlažu izradu poruka s mogućnošću slanja povratnih informacija u EMCS-u, uz definiranje potrebne odredbe u odgovarajućoj Provedbenoj uredbi, što bi omogućilo državama članicama koje upućuju mobu da obavijeste države članice od kojih su zatraženi podaci o daljnjim koracima koje su poduzele na temelju primljenih podataka.

Neke države članice nisu bile zadovoljne postojećim aranžmanima EMCS-a u slučaju nedostupnosti sustava. Tok dokumenata ne uključuje nužno i države članice, pa se smatra da se tako stvaraju mogućnosti za prijevare. Države članice predlažu da tok dokumenata prolazi kroz dotične države članice, u skladu s tijekom e-AD-a.

Neke bi države članice htjele da nova poruka omogućuje prijenos podataka u slučajevima kada gospodarski subjekt kojeg se provjerava ne može predočiti dokumentaciju za odgovarajuću trošarinsku robu.

Neke države članice izvješćuju da se na određeni dio molbi za upravnu suradnju ne odgovara u rokovima od mjesec dana ili tri mjeseca ili da se na njih uopće ne odgovara. Čimbenik koji doprinosi takvom stanju moguće je taj da EMCS ne podržava mogućnost, dopuštenu Uredbom (EU) 389/2012, odbijanja molbe za upravnu suradnju ili podnošenja opravdanja za takvo odbijanje, iako je moguće odbiti molbu za dostavu povijesti kretanja u EMCS-u. Neke države članice predlagale su i da bi se sustav mogao poboljšati tako da podržava djelomične odgovore na zahtjeve.

Smatra se da SEED radi dobro te da je uglavnom pouzdan i ažuriran. Daljnja poboljšanja mogu se očekivati sa stupanjem na snagu zahtjeva u vezi s razinom usluga u okviru Provedbene uredbe Komisije (EZ) br. 612/2013.

Ubuduće bi u EMCS trebalo ugraditi bolju podršku za analizu rizika.

Komisija će navedene prijedloge uzeti u obzir u pogledu daljnjeg rada na zakonodavnim i tehničkim pitanjima.

6.           Opći zaključak i daljnji koraci

Ankete koje je provela Komisija o funkcioniranju glavnih horizontalnih pravila u pogledu djelovanja aranžmana za računalni nadzor kretanja trošarinske robe u sustavu odgode plaćanja trošarina i o primjeni pravila o upravnoj suradnji u području trošarina jasno pokazuju da postojeća pravila djeluju na odgovarajući način. Ipak, primljeni su mnogobrojni korisni prijedlozi za poboljšanja, posebno u pogledu povezivanja EMCS-a s carinskim aplikacijama, dokumentima koji su u slučaju nedostupnosti sustava više standardizirani i posebni prijedlozi za neke od funkcija EMCS-a. Komisija planira uzeti u obzir spomenute prijedloge i pronaći odgovarajuća tehnička rješenja zajedno s državama članicama, prema potrebi uključujući i odgovarajuće provedbene akte.

Na temelju tih zaključaka provest će se složenija procjena sustava trošarina EU-a s naglaskom na EMCS i cjelokupnu provedbu Direktive 2008/118/EZ u cilju pokretanja moguće inicijative za zakonodavnu reformu od 2015.

[1]               http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/excise_duties/circulation_control/index_en.htm

[2]               Ova komponenta EMCS-a odgovorna je za prikupljanje operativnih podataka i općih statističkih izvješća i stoga će osigurati većinu podataka za izvješćivanje o radnim karakteristikama.

[3]               Upravni referentni kod – vidi i http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/faq/faq_2898_en.htm za daljnje pojedinosti i pojašnjenja.