52013DC0843

PRILOG Zajedničko izvješće Komisije i Ministarstva financija SAD-a o vrijednosti podataka dostavljenih u okviru TFTP-a na temelju članka 6. stavka 6. Sporazuma između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o obradi i prijenosu podataka o financijskim porukama iz Europske unije u Sjedinjene Američke Države za potrebe Programa za praćenje financiranja terorizma /* COM/2013/0843 final */


KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

o Zajedničkom izvješću Komisije i Ministarstva financija SAD-a o vrijednosti podataka dostavljenih u okviru TFTP-a na temelju članka 6. stavka 6. Sporazuma između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o obradi i prijenosu podataka o financijskim porukama iz Europske unije u Sjedinjene Američke Države za potrebe Programa za praćenje financiranja terorizma

Pravna osnova

U skladu s člankom 6. stavkom 6. Sporazuma između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o obradi i prijenosu podataka o financijskim porukama iz Europske unije u Sjedinjene Američke Države za potrebe Programa za praćenje financiranja terorizma (Sporazum) Europska komisija i Mnistarstvo financija SAD-a sastavili su zajedničko izvješće o vrijednosti podataka dostavljenih u okviru Programa za praćenje financiranja terorizma (TFTP), u daljnjem tekstu „Zajedničko izvješće”, „s posebnim naglaskom na vrijednosti podataka koji se zadržavaju više godina i relevantnim informacijama dobivene iz zajedničke revizije provedene u skladu s člankom 13.

Postupovni aspekti

U skladu s čankom 6. stavkom 6. Sporazuma Europska komisija i Ministarstvo financija SAD-a zajednički su utvrdili modalitete tog Izvješća .

U prosincu 2012. Europska komisija i Ministarstvo financija SAD-a započeli su raspravu o modalitetima, mandatu i metodologiji izvješća. Dana 25. veljače 2013. timovi EU-a i SAD-a za procjenu sastali su se u Washingtonu, D.C. gdje su raspravljali o pripremi izvješća te sazvali drugi sastanak u prostorijama Europola u Haagu 14. svibnja 2013. Tijekom sastanka u Haagu timovi EU-a i SAD-a susreli su se i s predstavnicima Europola te s njima raspravljali o početnom doprinosu uključenih strana i narednim koracima.

Kada je konkretno riječ o EU-u, Europska je komisija 13. svibnja održala povjerljiv sastanak s predstavnicima država članica. Države članice pripremile su pisane priloge, koji su uzeti u obzir i razmatrani u pripremi Izvješća. S tim ciljem Europol je svim zainteresiranim državama članicama uputio upitnik u cilju prikupljanja relevantnih informacija kao dio svog doprinosa Izvješću. Upitnikom se nastojao dobiti trenutačni pregled dodane vrijednost podataka dostavljenih u okviru TFTP-a u odnosu na konkretne slučajeve o kojima su istragu vodile nadležna tijela odgovarajućih država članica.

U periodu od 1. veljače do 24. svibnja 2013. tim SAD-a za procjenu razgovarao je s istražiteljima iz raznih agencija angažiranima u borbi protiv terorizma, preispitao slučajeve u području borbe protiv terorizma u kojima se koristio TFTP te analizirao više od 1 000 izvješća iz TFTP-a u cilju ocjene vrijednosti informacija dobivenih u okviru TFTP-a.

Područje primjene

Informacije za Izvješće dostavili su Ministarstvo financija SAD-a, Europol i države članice. Težište je izvješća na tome kako su se koristili podaci dostavljeni u okviru TFTP-a te na vrijednosti tih podataka za istrage u borbi protiv terorizma u Sjedinjenim Američkim Državama i EU-u. Izvješće uključuje više konkretnih primjera u kojima su se podaci prikupljeni u okviru TFTP-a, uključujući one koji su zadržani tri godine ili duže, pokazali korisnima u istragama u području borbe protiv terorizma koje su se u Sjedinjenim Američkim Državama i EU-u provodile prije i nakon stupanja Sporazuma na snagu 1. kolovoza 2010. Osim u Izvješću, primjeri korisnosti i vrijednosti podataka prikupljenih u okviru TFTP-a navedeni su i u kontekstu dviju zajedničkih revizija, koje su u skladu s člankom 13. Sporazuma provedene u veljači 2011. i listopadu 2012. Ti konkretni i činjenično utemeljeni skupovi podataka u cjelini predstavljaju velik korak naprijed u daljnjem pojašnjavanju načina funkcioniranja i dodane vrijednosti TFTP-a.

U Izvješću se opisuje i metodologija koju Ministarstvo financija SAD-a primjenjuje za procjenu razdoblja zadržavanja podataka, kao i metodologija brisanja podataka koji nisu uzeti za potrebe programa.

Iz Izvješća je vidljivo da su podaci dostavljeni u okviru TFTP-a, uključujući one koji se zadržavaju više godina, veoma vrijedni za borbu protiv terorizma u Sjedinjenim Američkim Državama, Europi i drugdje.

Ovom Komunikacijom Komisija Zajedničko izvješće u Prilogu šalje Europskom parlamentu i Vijeću.

PRILOG

Zajedničko izvješće Komisije i Ministarstva financija SAD-a o vrijednosti podataka dostavljenih u okviru TFTP-a na temelju članka 6. stavka 6. Sporazuma između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o obradi i prijenosu podataka o financijskim porukama iz Europske unije u Sjedinjene Američke Države za potrebe Programa za praćenje financiranja terorizma

Priopćenju Komisije Europskom parlamentu i Vijeću

o Zajedničkom izvješću Komisije i Ministarstva financija SAD-a o vrijednosti podataka dostavljenih u okviru TFTP-a na temelju članka 6. stavka 6. Sporazuma između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o obradi i prijenosu podataka o financijskim porukama iz Europske unije u Sjedinjene Američke Države za potrebe Programa za praćenje financiranja terorizma

Sažetak

U skladu s člankom 6. stavkom 6. Sporazuma između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o obradi i prijenosu podataka o financijskim porukama iz Europske unije u Sjedinjene Američke Države za potrebe Programa za praćenje financiranja terorizma (Sporazum), Europska komisija i Ministarstvo financija SAD-a pripremili su ovo zajedničko izvješće o vrijednosti podataka dostavljenih u okviru Programa za praćenje financiranja terorističkih aktivnosti (TFTP), „s posebnim naglaskom na vrijednost podataka koji se zadržavaju tijekom više godina i odgovarajućih informacija dobivenih iz zajedničke revizije provedene na temelju članka 13.“

Informacije za Izvješće dostavili su Ministarstvo financija SAD-a, Europol i države članice. Izvješće je usmjereno na to kako su korišteni podaci dostavljeni u okviru TFTP-a i vrijednost koju ti podaci donose istragama u borbi protiv terorizma u Sjedinjenim Državama i EU-u. Izvješće uključuje više konkretnih primjera u kojima su podaci prikupljeni u okviru TFTP-a, uključujući podatke koji se zadržavaju tijekom tri godine ili više, bili vrijedni u istragama u borbi protiv terorizma u Sjedinjenim Državama i EU-u, prije i od stupanja Sporazuma na snagu 1. kolovoza 2010. godine. Osim u ovom Izvješću, drugi primjeri korisnosti i vrijednosti podataka prikupljenih u okviru TFTP-a predstavljeni su u kontekstu dviju zajedničkih revizija provedenih u veljači 2011. godine i listopadu 2012. godine, na temelju članka 13. Sporazuma. U cjelini, te činjenične i konkretne skupine informacija predstavljaju značajan iskorak u daljnjem objašnjenju funkcioniranja i dodane vrijednosti TFTP-a.

U Izvješću se opisuje i metodologija Ministarstva financija SAD-a za procjenu razdoblja zadržavanja i brisanja podataka koji nisu bili izdvajani.

Izvješće pokazuje da su podaci dostavljeni u okviru TFTP-a, uključujući podatke koji se zadržavaju tijekom više godina, veoma vrijedni za nastojanja u borbi protiv terorizma u Sjedinjenim Državama, Europi i drugdje.

2. Pozadina

TFTP je uspostavilo Ministarstvo financija SAD-a ubrzo nakon terorističkih napada 11. rujna 2001. godine, kada je počelo izdavati zakonski obvezujuće naloge pružatelju usluga u vezi s financijskim transakcijama za izdavanjem podataka o financijskim transakcijama pohranjenima u Sjedinjenim Državama, koji bi se koristili isključivo u borbi protiv terorizma i njegovog financiranja. Do kraja 2009. godine pružatelj je pohranio sve odgovarajuće financijske poruke na dva istovjetna poslužitelja smještena u Europi i Sjedinjenim Državama. Dana 1. siječnja 2010. godine pružatelj je uveo novi sustav slanja poruka, koji se sastoji od dvije zone obrade - jedna zona u Sjedinjenim Državama i druga u Europskoj uniji. U svrhu osiguranja trajnosti TFTP-a pod ovim novim uvjetima, smatralo se da je potreban novi Sporazum između Europske unije i Sjedinjenih Država o ovom pitanju. Nakon što početna verzija Sporazuma nije dobila suglasnost Europskog parlamenta, pregovaralo se o revidiranoj verziji koja je dogovorena u ljeto 2010. godine. Europski parlament je dao svoje odobrenje Sporazumu 8. srpnja 2010. godine, Vijeće ga je odobrilo 13. srpnja 2010. godine, a na snagu je stupio 1. kolovoza 2010. godine.

U Sporazumu se daje važna uloga Europolu, koji je odgovoran za primanje kopije zahtjeva za podatke, uz svu dodatnu dokumentaciju i provjeravanje da ti zahtjevi SAD-a za podacima ispunjuju određene uvjete navedene u članku 4. Sporazuma, uključujući to da moraju biti što konkretniji kako bi se smanjila količina traženih podataka. Nakon što Europol potvrdi da zahtjev ispunjuje navedene uvjete, pružatelj podataka dobija ovlaštenje i treba dostaviti podatke Ministarstvu financija SAD-a. Europol nema neposredni pristup podacima koje pružatelj podataka podnosi Ministarstvu financija SAD-a i ne obavlja pretraživanja na podacima prikupljenima u okviru TFTP-a.

Sporazumom se određuje da pretraživanja TFTP-a moraju biti precizno definirana i zasnivati se na prethodnim informacijama ili dokazima, iz kojih se vidi da postoji povezanost između predmeta pretraživanja i terorizma ili njegova financiranja. U skladu s člankom 12. Sporazuma, pretraživanja TFTP-a prate neovisni nadzornici s ovlasti preispitivanja i zaustavljanja preopširnih ili svih drugih pretraživanja koja ne udovoljavaju strogim zaštitnim mjerama i kontrolama iz članka 5. Sporazuma.

Članak 13. Sporazuma omogućuje redovite zajedničke revizije zaštitnih mjera, nadzora i odredbi o uzajamnosti koje će provoditi timovi za reviziju iz Europske unije i Sjedinjenih Država, uključujući Europsku komisiju, Ministarstvo financija SAD-a i predstavnike dvaju tijela za zaštitu podataka iz država članica EU-a, a mogu također uključiti i stručnjake iz područja sigurnosti i zaštite podataka, kao i osobe s iskustvom u pravosuđu. Dvije zajedničke revizije već su provedene, dok je treća zajednička revizija predviđena za 2014. godinu. U svakoj od tih zajedničkih revizija ispitivani su slučajevi u kojima su informacije dobivene iz TFTP-a korištene za sprečavanje, istraživanje, otkrivanje ili kazneni progon terorizma ili njegova financiranja.

Tijekom prve zajedničke revizije provedene u veljači 2011. godine, Ministarstvo financija SAD-a navelo je brojne (povjerljive) primjere slučajeva terorizma visokog profila u kojima su korišteni podaci dobiveni iz TFTP-a. U prvom izvješću o zajedničkoj reviziji prepoznaje se vrijednost TFTP-a i navodi da „broj obavještajnih podataka dostavljenih od početka programa i od stupanja Sporazuma na snagu ukazuje na trajnu korist za sprečavanje i suzbijanje terorizma i njegova financiranja u cijelom svijetu, s posebnim naglaskom na SAD i EU.“[1]

Tijekom druge zajedničke revizije Sporazuma, provedene u listopadu 2012. godine, Ministarstvo financija SAD-a dostavilo je prilog koji sadrži 15 konkretnih primjera posebnih istraga u kojima su se podaci prikupljeni u okviru TFTP-a pokazali ključnima za istrage u borbi protiv terorizma.[2] U drugom izvješću o zajedničkoj reviziji zaključuje se da su „Europol i države članice sve svjesniji vrijednosti podataka prikupljenih u okviru TFTP-a za njihovu zadaću u borbi protiv i sprečavanju terorizma i njegova financiranja u EU-u”[3], te da primjenom dogovora o uzajamnosti „imaju sve veću korist od njih“[4]

U članku 6. stavku 6. Sporazuma zahtijeva se da Europska komisija i Ministarstvo financija SAD-a pripreme zajedničko izviješće o vrijednosti podataka dostavljenih u okviru TFTP-a u roku tri godine od stupanja na snagu Sporazuma, s posebnim naglaskom na vrijednost podataka koji se zadržavaju tijekom više godina i odgovarajućih informacija dobivenih iz zajedničke revizije provedene prema članku 13.

3. Postupovni aspekti

Europska komisija i Ministarstvo financija SAD-a zajedno su odredili modalitete ovog Izvješća, u skladu s člankom 6. stavkom 6. Sporazuma.

Europska komisija i Ministarstvo financija SAD-a započeli su rasprave o modalitetima, mandatu i metodologiji za izvješće u prosincu 2012. godine. 25. veljače 2013. godine, ocjenjivački timovi EU-a i SAD-a sastali su se u Washingtonu, D.C. kako bi raspravljali o pripremi Izvješća i sazvali drugi sastanak u prostorijama Europola u Haagu 14. svibnja 2013. godine. Tijekom sastanka uHaagu, timovi EU-a i SAD-a s također su se sastali s predstavnicima Europola kako bi raspravljali o početnim doprinosima svih strana i idućim koracima.

Sa strane EU-a, Europska komisija je 13. svibnja 2013. godine održala tajni sastanak s predstavnicima država članica. Države članice i Europol su dostavili su pisane priloge, koji su razmotreni i na koja se pozivalo u pripremi ovog Izvješća. U tom cilju, Europol je izdao upitnik svim odnosnim državama članicama radi prikupljanja odgovarajućih informacija za svoj prilog ovom Izvješću. Cilj upitnika bio je dobiti trenutačni pregled dodane vrijednosti podataka dostavljenih u okviru TFTP-a, u vezi s posebnim slučajevima koje su nadležna tijela istraživala u odgovarajućim državama članicama.

Između 1. veljače i 24. svibnja 2013. godine, američki ocjenjivački tim razgovarao je s istražiteljima za borbu protiv terorizma u raznim agencijama, pregledao slučajeve borbe protiv terorizma u kojima je korišten TFTP i analizirao preko 1000 izvješća o TFTP-u kako bi ocijenio vrijednost informacija dobivenih iz TFTP-a.

Primjeri o kojima se raspravlja u ovom izvješću dolaze iz visoko osjetljivih istraga koje mogu biti trenutačno u tijeku. Kao takve, neke su od informacija pročišćene radi zaštite tih istraga.

4. Vrijednost podataka dostavljenih u okviru TFTP-a

Od pokretanja TFTP-a u 2001. godini u programu su pribavljeni deseci tisuća obavještajnih podataka i dostavljeno preko 3000 izvješća (koja sadržavaju višestruke obavještajne podatke prikupljene u okviru TFTP-a) za tijela za borbu protiv terorizma u cijelom svijetu, uključujući i preko 2100 izvješća za europska tijela.[5]

TFTP je korišten za istraživanje mnogih najznačajnijih terorističkih napada i planova u prošlom desetljeću, uključujući:

Tijekom razdoblja nakon zaključivanja Sporazuma:

· bombaške napade na Bostonski maraton u travnju 2013. godine;

prijetnje u vezi s ljetnim Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine; planirani atentat na veleposlanika Saudijske Arabije u Sjedinjenim Državama 2011. godine; napade u Norveškoj koje je izveo Anders Breivik u srpnju 2011. godine; i eksplozije automobila-bombi na nigerijski Dan neovisnosti u listopadu 2010. godine.

Prije zaključivanja Sporazuma:

napad na navijače na utakmici Svjetskog kupa u srpnju 2010. godine u Kampali u Ugandi; napade na hotel u Jakarti u srpnju 2009. godine; višestruke otmice i uzimanje talaca koje je izveo al-Shabaab - uključujući otmicu belgijskog plovila MV Pompei u travnju 2009. godine; napade u Mumbaiju u studenom 2008. godine; plan Islamskog saveza džihada za napade na lokacije u Njemačkoj u rujnu 2007. godine ; plan iz 2007. godine za napad na zračnu luku John F. Kennedy u New Yorku; plan napada tekućom bombom na prekoatlantski zrakoplov u 2006. godini; bombaške napade u Londonu u srpnju 2005. godine; ubojstvo Van Gogha u studenom 2005. godine povezano s terorizmom; bombaške napade na madridsku željeznicu u ožujku 2004. godine i bombaške napade na Baliju u listopadu 2002. godine.

Ocjenjivački timovi EU-a i SAD-a su od Europola i Ministarstva financija SAD-a, kao i od drugih tijela saznali o vrijednosti TFTP-a. Istražitelji u borbi protiv terorizma primijetili su da TFTP sadržava jedinstvene, vrlo točne informacije koje su od velike vrijednosti u praćenju mreža koje podupiru teroriste i otkrivanju novih načina financiranja terorizma. U slučajevima u kojima je malo toga poznato o osumnjičeniku za terorizam osim imena pojedinca ili broja bankovnog računa, informacije dobivene iz TFTP-a mogu otkriti ključne informacije, uključujući lokacije, financijske transakcije i suradnike. Jedinstvena je vrijednost TFTP-a u točnosti bankovnih informacija jer dotične osobe imaju jasan interes za davanje točnih informacija kako bi osigurale da novac stigne na svoje odredište.

Većina istraga u borbi protiv terorizma oslanja se na prikupljanje, razmjenu i analizu značajnih količina informacija iz više izvora. Na osnovi iskustva u provedbi Sporazuma, suradnji s tijelima države članice u velikom broju istraga u borbi protiv terorizma i općim saznanjima o pitanjima povezanima s terorizmom i prikupljanjem financijskih informacija, podacima prikupljenima u okviru TFTP-a pripisuje se vrlo visoka vrijednost, kao jedinstvenom instrumentu za pružanje pravovremenih, točnih i pouzdanih informacija o aktivnostima povezanim s djelima za koja se sumnja da se odnose na financiranje i planiranje terorizma.

S američkim istražiteljima za borbu protiv terorizma iz različitih agencija koji koriste informacije dobivene iz TFTP-a dostavljene na temelju Sporazuma vođeni su razgovori u svrhu utvrđivanja vrijednosti programa za njihove istrage. Istražitelji su se složili da TFTP pruža vrijedne informacije koje se mogu koristiti za otkrivanje i praćenje terorista i mreža koje ih podupiru. Nadalje, primijetili su da TFTP pruža ključni uvid u mreže financijske potpore nekih od najopasnijih svjetskih terorističkih organizacija, uključujući Al-Qaidu, Al-Qaidu u zemljama islamskog Maghreba (AQIM), Al-Qaidu na Arapskom poluotoku (AQAP), Al Shabaab, Islamski savez džihada (IJU), Islamistički pokret Uzbekistana (IMU) i iransku Islamsku revolucionarnu gardu (IRGC-QF). Istražitelji su primijetili da im informacije dobivene iz TFTP-a omogućuju otkrivanje novih tokova financiranja i prethodno nepoznatih suradnika, povezivanje subjekata paravana i pseudonima s terorističkim organizacijama, procjenu/potvrdu postojećih obavještajnih informacija i dostavljanje informacija koje se mogu koristiti za otkrivanje novih predmeta istrage. Nekoliko ispitanih istražitelja napomenulo je da im informacije o financijskim transakcijama dobivene iz TFTP-a omogućuju popuniti informacijske praznine i uspostaviti veze koje ne bi bile vidljive u drugim izvorima.

Terorističke skupine ovise o redovitom priljevu gotovog novca zbog raznih razloga, uključujući plaćanje operativaca i mita, organizaciju putovanja, obuku i novačenje članova, krivotvorenje dokumenata, nabavu oružja i pripremanje napada. Istražitelji u borbi protiv terorizma oslanjaju se na više skupina podataka za istraživanje i prekidanje tih operacija. Međutim, mogu postojati praznine u informacijama koje istražitelje mogu spriječiti da u potpunosti razumiju te mreže. TFTP istražiteljima pruža točne informacije o financijskim porukama koje mogu uključivati brojeve računa, bankovne identifikacijske šifre, imena, adrese, iznose transakcija, datume, adrese elektroničke pošte i telefonske brojeve. Pomoću tih informacija istražitelji mogu mapirati mreže za financijsku podršku terorista, uključujući otkrivanje prethodno nepoznatih suradnika. U jednom slučaju iz 2012. godine, na primjer, informacije dobivene iz TFTP-a otkrile su da je poznati osumnjičenik za terorizam bio jedan od potpisnika na računu jedne organizacije putem koje se odvijalo nekoliko sumnjivih transakcija. Naknadne provjere TFTP-a također su otkrile tokove novca između te organizacije i još jedne tvrtke osumnjičene za pružanje materijalne podrške drugim terorističkim subjektima na odnosnom zemljopisnom području.

Informacije dobivene iz TFTP-a mogu se koristiti za pružanje obavještajnih podataka koji pomažu u otkrivanju i lociranju osoba povezanih s terorističkim mrežama i osiguravanju dokaza o financijskim djelovanjima kao pomoć terorističkim napadima. Na primjer, moguće je locirati osumnjičenog provjerom kada i gdje je osumnjičeni zatvorio i/ili otvorio novi bankovni račun u gradu ili zemlji koja nije njegovo posljednje poznato mjesto prebivališta. To je jasan pokazatelj da se ta osoba možda preselila. Međutim, čak i kada osumnjičeni ne promijeni bankovne račune već se kreće i dalje koristi „stari“ račun (npr. putem e-bankarstva), bilo je moguće otkriti promjenu lokacije, na primjer, otkrivanjem plaćanja za određene robe ili usluge (npr. za popravke ili održavanje ili druge aktivnosti koje se obično izvršavaju u mjestu gdje osoba živi). Zbog preciznosti podataka prikupljenih u okviru TFTP-a, čak i kada su osumnjičeni vrlo oprezni sa svojim bankovnim transakcijama, također ih je bilo moguće locirati putem plaćanja i kupovina njihovih bliskih suradnika. TFTP može pružiti ključne informacije o kretanjima osoba osumnjičenih za terorizam i prirodi njihovih izdataka. Čak je i „neaktivnost“ jednog ili više bankovnih računa povezanih s osumnjičenikom za terorizam, u smislu transakcija, koristan pokazatelj mogućeg odlaska osumnjičenog iz određene zemlje.

Na osnovi TFTP-a, bilo je moguće pribaviti informacije o državljanima i stanovnicima SAD-a i EU-a osumnjičenima za terorizam ili financiranje terorizma u trećim zemljama kada na zahtjeve za uzajamnu pravnu pomoć nije pravovremeno odgovoreno. U jednom slučaju iz 2010. godine, TFTP je pomogao locirati jednog stanovnika EU-a osumnjičenog za djelo terorizma, koji je nestao iz EU-a. Pokazalo se da je ta osoba bila novi vlasnik računa u jednoj zemlji na Bliskom istoku. Daljnje istrage potvrdile su da je ta osoba uistinu boravila u toj trećoj zemlji, čime je omogućeno usmjeravanje resursa istrage kao potpora odgovarajućem međunarodnom uhidbenom nalogu.

U drugom slučaju, TFTP je korišten u istrazi francuskog državljanina Rachida Benomarija, osumnjičenog za novačenje i prikupljanje sredstava za Al-Qaidu i al-Shabbab. Benomari je zajedno s još dvojicom operativaca al-Shabaaba uhićen zbog nezakonitog ulaska u Keniju u srpnju 2013. godine. Benomari i njegovi suradnici traženi su u EU-u na temelju optužnice za djela povezana s terorizmom, a raspisana je Interpolova crvena tjeralica za Benomarijevo uhićenje. Informacije dobivene iz TFTP-a istražiteljima su omogućile saznati broj Benomarijevog bankovnog računa i otkriti prethodno nepoznate financijske suradnike. Ministarstvo financija s Europolom je razmijenilo te informacije kao odgovor na zahtjev iz članka 10.

U brojnim slučajevima, istražitelji u borbi protiv terorizma koristili su informacije pribavljene u okviru TFTP-a kako bi osigurali točne i pravovremene obavještajne podatke koji su unaprijedili istrage o terorizmu. Na primjer, informacije dobivene iz TFTP-a korištene su kao pomoć u otkrivanju izvora financiranja korištenih u planu iz 2011. godine za ubojstvo veleposlanika Saudijske Arabije u Sjedinjenim Državama koje je planirao izvršiti Manssor Arbabsiar i IRGC-QF.[6] Koristeći TFTP, istražitelji su uspjeli otkriti transakciju u iznosu od 100.000 USD koji je iz strane banke izvan Irana poslan banci u Sjedinjenim Državama, na račun osobe koju je Arbabsiar odredio za izvršenje atentata. Arbabsiar je uhićen i kasnije je priznao krivnju te je osuđene na 25 godina zatvora.

TFTP je također pomogao u istragama Fronte al-Nusraha (ANF), koju je Odbor za sankcije protiv Al-Qaide Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, kao i Sjedinjene Države i Europska unija, utvrdio kao pseudonim za Al-Qaidu u Iraku, što je za posljedicu imalo obvezno zamrzavanje sve imovine u cijelom svijetu prema nalogu UN-a. Od rujna 2011. godine ANF je preuzeo odgovornost za preko 1100 terorističkih napada, ubijanje i ranjavanje više stotina Sirijaca. Prema informacijama dobivenima iz TFTP-a, prikupljač sredstava za ANF sa sjedištem na Bliskom Istoku primio je više od 1,4 milijuna EUR od 2012. godine, doniranih u raznim valutama od donatora sa sjedištem u najmanje 20 različitih zemalja, uključujući Francusku, Njemačku, Irsku, Nizozemsku, Španjolsku, Švedsku i Ujedinjenu Kraljevinu. Američki istražitelji u borbi protiv terorizma razmijenili su te informacije s međunarodnim tijelima za borbu protiv terorizma, uključujući i tijela u Europi i na Bliskom Istoku. Najmanje u jednom slučaju, treća je zemlja zatražila dodatna pretraživanja TFTP-a radi pomoći oko istrage u tijeku.

Ministarstvo financija i dalje koristi TFTP za istraživanje terorista sa sjedištem u EU koji se obučavaju u Siriji. Analitičari Ministarstva financija koji rade na borbi protiv terorizma proveli su pretraživanja TFTP-a o osumnjičenicima za terorizam Mohommodu Hassinu Nawazu i Hamazu Nawazu. Tijela UK-a uhitila braću Nawaz u Doveru u UK-u 16. rujna 2013. godine, nakon što su doputovali iz Calaisa u Francuskoj te su optuženi za teroristička djela, uključujući putovanja u kamp za obuku terorista u Siriji. Obavještajni podaci dobiveni iz TFTP-a pružili su informacije o transakcijama uključujući brojeve računa, iznose, datume i moguće suradnike, uključujući i jednog osumnjičenika za financiranje terorizma. Terorističke organizacije koriste višestruke metode za financiranje svojih operacija. Te metode mogu uključivati pranje novca, trgovanje opojnim drogama, krađu i korištenje organizacija paravana za prikupljanje sredstava. Informacije dobivene iz TFTP-a mogu pomoći istražiteljima za borbu protiv terorizma u otkrivanju načina koje teroristi i njihovi pomagači koriste za financiranje svojih operacija. Terorističke organizacije često koriste tvrtke paravane za uspostavljanje zakonitog poslovnog postojanja kako bi mogle izbjeći sankcije i koristiti međunarodni financijski sustav. Informacije dobivene iz TFTP-a sadržavaju ključne informacije - uključujući imena, bankovne identifikacijske šifre, iznose transakcija i datume - koji se mogu koristiti za povezivanje organizacija paravana s terorističkim skupinama. Podaci o transakciji između osumnjičene tvrtke paravana i poznatog terorista mogu sadržavati informacije koje istražitelji trebaju kao potvrdu da navodno zakonita organizacija prikuplja sredstva u ime neke terorističke organizacije. Nadalje, informacije dobivene iz TFTP-a mogu otkriti prethodno nepoznate organizacije paravane i pojedince koji vode te organizacije koji su povezani s terorističkim skupinama. TFTP je korišten za pružanje obavještajnih podataka za istraživanje sada ugašenog američkog ogranka Dobrotvornog društva za socijalnu skrb koju je osnovao posebno označeni međunarodni terorist[7] Abd-al-Majid Al-Zindani. Pokojni operativac AQAP-a Anwar al-Aulaqui bio je potpredsjednik te organizacije. Američki savezni tužitelji tu su dobrotvornu organizaciju opisali kao organizaciju paravan koja je podržavala Al-Qaidu i Usamu Bin Ladina. Informacije dobivene iz TFTP-a otkrile su transakcije i suradnike povezane s tom organizacijom.

Informacije dobivene iz TFTP-a također su pridonijele istrazi o iranskoj banci Saderat zbog njezine potpore terorizmu. Banka Saderat bila je označena zbog svojih zabranjenih aktivnosti, što je dovelo do zamrzavanja njezine imovine u Sjedinjenim Državama i Europskoj uniji, između ostalih područja nadležnosti. Banku Saderat, koja je imala oko 3200 poslovnica, koristila je iranska vlada za usmjeravanje sredstava prema Hezbolahu i Hamasu, između ostalih. Od 2001. do 2006. godine, banka Saderat prebacila je 50 milijuna USD iz Središnje banke Irana kroz svoju podružnicu u Londonu na svoju poslovnicu u Beirutu u korist organizacija paravana Hezbolaha u Libanonu koje podupiru nasilje. Informacije dobivene iz TFTP-a bile su ključne za nastojanja istražitelja za borbu protiv terorizma u svrhu praćenja financijskih transakcija banke Saderat terorističkim skupinama i njezinih veza s financijskim institucijama koje koristi kako bi izbjegla međunarodne sankcije.

Terorističke organizacije često koriste varke kako bi prikrile svoje nezakonite sustave financiranja. Informacije dobivene iz TFTP-a pomogle su u otkrivanju toka financiranja koje je koristio Hezbolah za pranje novca od trgovine drogom za svoje operacije. U ovom vrlo složenom sustavu, Hezbolah bi prodavao drogu u Europi i prao financijska sredstva pomoću rabljenih automobila kupljenih u Sjedinjenim Državama koji su zatim prodavani u Africi. Profiti od prodaje rabljenih automobila i droge slali bi se u Libanon i određenim libanonskim mjenjačnicama. Ministarstvo financija utvrdilo je da je Hezbolah koristio mjenjačnice za prijenos sredstava za operacije ili natrag u SAD za kupnju još rabljenih automobila. Sve do nedavno, do početka 2013. godine, obavještajne informacije iz TFTP-a istražiteljima su omogućavale otkrivanje kretanja novca između Hezbolaha, određenih mjenjačnica i posredništava za trgovinu rabljenim automobilima u Sjedinjenim Državama. Ministarstvo financija i dalje je zabrinuto zbog mogućeg korištenja mjenjačnica kao pomoć pristupu financijskom sustavu te aktivno prati obavještajne podatke za borbu protiv terorizma i provodi aktivnosti za otkrivanje i onemogućavanje korištenja financijskog sustava za potporu terorističkoj djelatnosti.

Financijske transakcije također mogu istražiteljima za borbu protiv terorizma pružiti informacije potrebne za otkrivanje pojedinaca koji omogućuju terorističku obuku. Terorističkim organizacijama potrebno je financiranje kako bi se suradnicima omogućilo putovanje do mjesta obuke. Te transakcije često pokazuju kada se neki osumnjičenik za terorizam odlučio aktivirati i pridružiti se nekoj skupini ili organizaciji. Informacije dobivene iz TFTP-a istražiteljima mogu pružiti informacije za borbu protiv terorizma koje su im potrebne, uključujući datume putovanja, iznose transakcija, imena, pseudonime, lokacije i informacije za kontakt radi praćenja tih pojedinaca. Na primjer, TFTP je korišten kako bi pomogao u pružanju obavještajnih podataka za istragu o pomagaču al-Shabaaba Omara Awadha Omara. Omar je omogućio financiranje al-Shabaabu i vjeruje se da je omogućio premještanje stranih boraca i potrepština u Somaliju. Omar je navodno bio uključen u planiranje napada na navijače 11. srpnja 2010. godine koji su pratili utakmicu Svjetskog kupa u Kampali u Ugandi. Al-Shabaab je preuzeo odgovornost za ovaj napad, u kojem su ubijene 74 osobe. TFTP je pružio glavne obavještajne informacije koje su korištene za otkrivanje pojedinaca u Omarovoj mreži podrške i otkrivanje ranije nepoznatih računa. Omar se trenutačno nalazi u pritvoru i čeka suđenje u Ugandi. Ministarstvo financija Omara je također označilo na temelju Izvršnog naloga 13536, koji je usmjeren na prijetnje miru, sigurnosti i stabilnosti u Somaliji.

Korištenje TFTP-a u državama članicama i EU

Dok su TFTP razvila tijela u Sjedinjenim Državama, državama članicama i EU je dopušteno koristiti TFTP za vlastite istrage u borbi protiv terorizma kroz odredbe o uzajamnosti uključene u Sporazum. U skladu s člankom 10. Sporazuma, države članice, Europol i Eurojust mogu podnijeti zahtjev za pretraživanje informacija dobivenih putem TFTP-a, koje će Ministarstvo financija zatim provesti u skladu sa zaštitnim mjerama iz članka 5. Zasebno, prema članku 9. Sporazuma, Ministarstvo financija SAD-a samoinicijativno dostavlja odgovarajuće informacije dobivene putem TFTP-a odnosnim državama članicama, Europolu i Eurojustu.

Od stupanja Sporazuma na snagu, države članice sve su svjesnije dostupnosti TFTP-a kao istražnog alata. Nekoliko država članica i Europol na trajnoj osnovi koriste informacije dobivene iz TFTP-a i vrijedne istražne obavještajne podatke koje primaju. Tijekom prošle tri godine, kao odgovor na ukupno 158 zahtjeva koje su podnijele države članice i EU na temelju članka 10., iz TFTP-a je dobiveno je 924 istražnih obavještajnih podataka.[8]

Na primjer, u slučaju Španjolske, na osnovi ukupno 11 zahtjeva, na temelju članka 10., pribavljena su 93 istražna obavještajna podatka o fizičkim i pravnim osobama osumnjičenima za povezanost s terorizmom ili njegovim financiranjem. Od 11 zahtjeva, tri su se odnosila na domaće, separatističke terorističke skupine: dva su bila povezana s ETA-om[9], što je rezultiralo s 25 obavještajnih podataka i jedan povezan s Resistênciom Galegom[10], što je rezultiralo s četiri obavještajna podatka. Kada je riječ o Al-Qaidi, Španjolska je poslala četiri zahtjeva i dobila 11 obavještajnih podataka, dok je na osnovi dvaju zahtjeva povezana s Hezbolahom dobila čak 27 obavještajnih podataka. Nadalje, jedan zahtjev povezan sa separatističkom skupinom PKK[11] rezultirao je s 19 istražnih obavještajnih podataka a na osnovi jednog zahtjeva povezanog s borbom protiv terorizma i širenjem oružja dobila je sedam istražnih obavještajnih podataka.

Tijekom istog vremenskog razdoblja, na temelju članka 9., SAD su samoinicijativno dostavile državama članicama i EU-u odgovarajuće informacije u 23 slučaja, uključujući 94 istražna obavještajna podatka.[12]

Sljedeći slučajevi, koje je prikupio i dostavio Europol, opisuju način na koji su države članice koristile TFTP i istražne rezultate na osnovi zatraženih pretraživanja na temelju članka 10. Sporazuma.[13] Oni dopunjuju informacije iz odjeljka 4. ovog Izvješća, u kojem su neki europski primjeri također korišteni za objašnjenje uloge koju informacije dobivene iz TFTP-a imaju u istragama u borbi protiv terorizma. U izboru navedenih primjera i informacija morala su se poštovati ograničenja propisana zahtjevima povjerljivosti i sigurnosti.

1. slučaj: Islamistička teroristička djelovanja

Teroristička skupina/organizacija: Islamistička teroristička djelovanja (nepoznata/neimenovana organizacija)

Opis slučaja: Istraga protiv 40-godišnjeg muškarca osumnjičenog da je unovačen za stranu oružanu službu i članstvo u terorističkoj organizaciji. Ta je osoba dodatno osumnjičena za pripremanje i/ili izvođenje terorističkih napada.

Povratne informacije iz države članice: Slijedom zahtjeva iz članka 10., obavještajne informacije potkrijepile su prethodno poznate informacije, smatrane su ažuriranima, a obavještajni su podaci sadržavali nove poveznice na terorizam/kriminal.

Vremenski okvir obavještajnih podataka: 2008.-2011.

2. slučaj: Hamas

Teroristička skupina/organizacija: Hamas (Harakat al-Muqāwamah al-Islāmiyyah, „Islamski pokret otpora“) je palestinska sunitska islamska ili islamistička organizacija, s pridruženim vojnim krilom, Izz ad-Din al-Qassam brigade, smještena na palestinskim područjima. Europska unija, Izrael, Sjedinjene Države, Kanada i Japan Hamas svrstavaju među terorističke organizacije.

Opis slučaja: Istraga neprofitne organizacije (NPO) sankcionirane prema zakonodavstvu države članice. Ova je NPO „sestrinska“ organizacija slične NPO koja djeluje u drugoj državi članici, koja je sankcionirana zbog pružanja potpore Hamasu. Postojala je sumnja da je organizacija pod istragom pružala znatno financiranje putem „sestrinskog“ subjekta radi financijske potpore Hamasu.

Povratne informacije iz države članice: Slijedom zahtjeva iz članka 10., obavještajne informacije potkrijepile su poznate informacije te su smatrane važećima.

Sredstva iz NPO-a zamrznuta su prije pokretanja zahtjeva iz članka 10.; međutim, u okviru TFTP-a pribavljene su „transakcije dojavljene Jedinici za prikupljanje financijskih obavještajnih podataka zbog naznaka o pranju novca, koje su kasnije utvrđene kao financiranje za jednu terorističku organizaciju.“

Vremenski okvir obavještajnih podataka: 2011.

3. slučaj: PKK

Teroristička skupina/organizacija: Radnička stranka Kurdistana (Partiya Karkerên Kurdistan ili Parti Karkerani Kurdistan), općenito poznata kao PKK, također poznata i kao KGK i ranije poznata kao KADEK (Kurdistanski kongres slobode i demokracije) ili KONGRA-GEL (Narodni kongres Kurdistana) jest kurdska organizacija koja od 1984. godine vodi oružanu borbu protiv turske države za samostalni Kurdistan i kulturna i politička prava Kurda u Turskoj. Skupina je osnovana 27. studenog 1978. godine u selu Fis u blizini Licea, a vodio ju je Abdullah Öcalan. Države i organizacije, uključujući Europsku uniju, Ujedinjene narode i Sjedinjene Države vode PKK na međunarodnom popisu terorističkih organizacija.

Opis slučaja: Istraga protiv državljanina EU-a koji je osumnjičen kao pristaša Kongra Gel/PKK. Osumnjičenik često putuje na međunarodnim relacijama, a posjećuje i lokacije od interesa za sigurnost. Sumnja se da osumnjičenik djeluje kao prikupljač sredstava, financijer ili pomagač za zabranjenu terorističku organizaciju Kongra Gel/PKK.

Povratne informacije iz države članice: Slijedom jednog zahtjeva iz članka 10. obavještajne su informacije potkrijepile poznate informacije i također otkrile prethodno nepoznat međunarodne poveznice i prethodno nepoznate kontakte i osumnjičenike.

Ovaj slučaj i dalje je dio aktivne istrage pa je zbog toga moguće otkriti samo ograničene informacije za potrebe povratnih informacija. Međutim, kao rezultat informacija dobivenih putem TFTP-a, financijska istraga mogla bi se uže usmjeriti na prethodno nepoznate suradnike i lokacije, što bi dovelo do popunjavanja znatnih praznina u obavještajnim informacijama i otvaranja novih prilika za istrage. To je konkretno istrazi dalo međunarodnu dimenziju na koju se ranije sumnjalo, ali koju nije bilo lako otkriti te su time potkrijepljene i postojeće obavještajne informacije. To je pak dovelo do značajnih daljnjih istraživanja i upućivanja na druge agencije za provedbu zakona u vezi s glavnim predmetom interesa i financijskim suradnicima. Trebalo bi naglasiti da je vrlo mala vjerojatnost da bi informacije pribavljene putem TFTP-a bile otkrivene pomoću drugih kanala te su stoga u ovom slučaju bile od velike koristi.

Vremenski okvir obavještajnih podataka: 2004.-2011.

4. slučaj: IJU

Teroristička skupina/organizacija: Islamska unija džihada (IJU), prvobitno poznata kao Islamska skupina džihada (IJG) jest teroristička organizacija koja je izvela napade u Uzbekistanu i pokušaje napada u Njemačkoj. IJU su u ožujku 2002. godine osnovali oni koji su se odvojili od Islamskog pokreta Uzbekistana (IMU) u pakistanskim plemenskim područjima. Ta je organizacija bila odgovorna za neuspjele napade u Uzbekistanu u 2004. i početkom 2005. godine. Zatim je promijenila naziv Islamske skupine džihada u Islamsku uniju džihada. Nakon toga razdoblja zbližila se s jezgrom al Qaide. Nakon preusmjeravanja, organizacija je promijenila težište djelovanja i započela s planiranjem terorističkih napada u Pakistanu i zapadnoj Europi, posebno u Njemačkoj. Mirali u južnom Waziristanu baza je organizacije, gdje se obučavaju zapadnjački novaci za napade na zapadu.

Opis slučaja: Istraga protiv šestorice pojedinaca osumnjičenih da su članovi terorističke organizacije IJU. Za jednog od osumnjičenika vjeruje se da je putovao ili da će putovati kako bi prošao terorističku obuku na neprijateljskoj lokaciji. Za jednog pojedinca sumnja se da je odgovoran za financiranje, novačenje i nezakonito useljavanje u države članice. Trenutačno je boravište ovog osumnjičenika nepoznato.

Povratne informacije iz države članice: Slijedom zahtjeva iz članka 10., obavještajne informacije potkrijepile su prethodno poznate informacije.

Nadalje, obavještajni su podaci otkrili prethodno nepoznate informacije (računi u stranim bankama, adrese, telefonski brojevi itd.), neotkrivene međunarodne veze i prethodno nepoznate dodatne kontakte i osumnjičenike. Naznake se smatraju ažuriranima.

Vremenski okvir obavještajnih podataka: 2009.-2012.

5. slučaj: Teroristička djelovanja Sikha

Teroristička skupina/organizacija: Teroristička djelovanja Sikha (nepoznata/neimenovana organizacija)

Opis slučaja: Istraga terorističkih djelovanja Sikha: Pojedinac i povezana poslovna struktura osumnjičeni su za gomilanje velikih iznosa gotovine i obavljanje prijenosa sredstava između više računa i lokacija. Za taj se novac sumnja da se koristi kao potpora, pa čak i za naručivanje terorističkih djelovanja.

Povratne informacije iz države članice: Slijedom zahtjeva iz članka 10., obavještajne informacije potkrijepile su prethodno poznate informacije. Nadalje, obavještajni podaci otkrili su prethodno nepoznate informacije (račune u stranim bankama, adrese, telefonske brojeve itd.), neotkrivene međunarodne veze i prethodno nepoznate kontakte i osumnjičenike. Obavještajni podaci smatrani su važećima.

Obavještajne informacije omogućile su točniju procjenu financijskih obavještajnih informacija pribavljenih ranije u istraživanju koje će se provesti. Posebno je otkriveno da je subjekt imao velike iznose novca uplaćene na njegov bankovni račun/račune; međutim, podrijetlo tih sredstava ranije nije bilo poznato.

Optužnica nije podignuta, ali zbog osjetljive prirode istrage, moguće je otkriti samo ograničene dodatne informacije u svrhu povratnih informacija. U ovom slučaju, uporaba TFTP-a razmatrala se u ranoj fazi zbog sumnje da je predmet interesa možda ostavio financijski trag izvan EU-a. Iz istraživanja TFTP-a dobiven je brz i detaljan odgovor, koji je rezultirao utvrđivanjem međunarodnog financijskog djelovanja i stranih poslovnih interesa koji su se pokazali od značajne obavještajne vrijednosti. Zauzvrat je bilo moguće izvršiti kompetentniju procjenu djelovanja predmeta interesa u kontekstu istražnih ciljeva i drugih raspoloživih obavještajnih podataka. I u ovom slučaju mala je vjerojatnost da bi se priroda financijskih udruživanja i transakcija dostavljenih putem TFTP-a otkrila kroz druge kanale istrage i znatno je pomogla u napretku istrage i ranoj procjeni djelovanja.

Vremenski okvir obavještajnih podataka: 2007.-2012.

Vrijednost podataka dostavljenih u okviru TFTP-a koji se zadržavaju tijekom više godina

Tijela za borbu protiv terorizma ocjenjivačkim su timovima EU-a i SAD-a pokazala da su financijski podaci koji se zadržavaju tijekom više godina, poznati kao povijesni podaci, od značajne vrijednosti za istrage u borbi protiv terorizma. Povijesni podaci istražiteljima omogućuju otkrivanje kretanja financiranja, praćenje povezanosti skupina i analizu metodologije. Zahvaljujući točnosti podataka prikupljenih u okviru TFTP-a, istražitelji mogu koristiti financijske transakcije za praćenje terorista i njihovih pomagača u cijelom svijetu tijekom više godina. Od kada je Sporazum stupio na snagu u kolovozu 2010. godine, 45 posto svih podataka prikupljenih u okviru TFTP-a koje promatraju analitičari bilo je staro tri i više godina.

Terorist može djelovati u određenoj zemlji više godina. U nekom trenutku, taj se pojedinac može preseliti u drugu zemlju kako bi izveo terorističke operacije. Taj pojedinac može promijeniti sve svoje prethodne identifikacijske podatke, uključujući ime, adresu i broj telefona. Međutim, informacije prikupljene u okviru TFTP-a koje se zadržavaju unutar vremenskih rokova iz članka 6. mogu povezati tog pojedinca s brojem bankovnog računa koji je prethodno koristio. Čak i kada je terorist otvorio novi bankovni račun, istražitelji mogu povezati tog pojedinca s novim računom - i sve identifikacijske informacije povezane s njim - praćenjem transakcija povezanih s računima za koje se zna da ih koristi teroristička organizacija. Istražitelji ispitani u svrhu ovog izvješća zapravo su se složili da bi skraćivanje razdoblja zadržavanja podataka prikupljenih u okviru TFTP-a na bilo koje razdoblje manje od pet godina za posljedicu imalo značajan gubitak uvida u financiranje i operacije terorističkih skupina.

Na primjer, podaci dobiveni iz TFTP-a korišteni su kao pomoć u praćenju transakcija operativca IJU-a Melvuta Kara. Kar je članovima IJU-a dostavio više od 20 detonatora. U siječnju 2012. godine, Sjedinjene Države Kara su označile kao posebno označenog međunarodnog terorista, što je za posljedicu imalo zamrzavanje sve njegove imovine u nadležnosti SAD-a. Informacije dobivene iz TFTP-a zadržane više od četiri godine korištene su kako bi se dobili obavještajni podaci i pratile transakcije između Kara i njegovih pomagača. Kar je umiješan u planiranje bombaškog napada u Europi 2007. godine kojem su cilj bili američki vojni objekti i američki državljani u Njemačkoj. Kara trenutačno traži libanonska vlada i raspisana je Interpolova crvena tjeralica za njegovo uhićenje i izručenje. Libanonska ga je vlada osudila u odsutnosti na 15 godina zatvora za pokušaj uspostavljanja ćelije Al-Qaide u Libanonu. Bez povijesnih podataka, istražitelji ne bi mogli dobiti značajan uvid u Karove operacije.

Ministarstvo financija SAD-a pregledalo je preko tisuću izvješća iz TFTP-a izdanih između 2005. i 2012. godine.[14] Ta je analiza otkrila da je tijekom tog sedmogodišnjeg razdoblja 35 posto obavještajnih podataka dobivenih iz TFTP-a sadržavalo podatke koji su se zadržali najmanje tri godine.

Osim prevlasti povijesnih podataka među obavještajnim podacima dobivenima iz TFTP-a, pregled izvješća iz TFTP-a od 2005. do 2012. godine otkriva relativnu važnost podataka zadržanih tijekom više od tri godine u tim izvješćima. Kako je prikazano u donjem grafičkom prikazu, između 2005. i 2012. godine više od 65 posto izvješća sastavljenih iz obavještajnih podataka dobivenih iz TFTP-a sadržavalo je podatke iz TFTP-u koji su se zadržali više od tri godine. Za gotovo 35 posto izvješća povijesni podaci činili su najmanje polovinu izvora materijala izvješća. Od 2010. godine, punih 10 posto izvješća iz TFTP-a koje su sastavili analitičari na temelju istraga u borbi protiv terorizma oslanjalo se samo na podatke prikupljene u okviru TFTP-a koji su se zadržali više od tri godine.

Povijesni su podaci bili ključni za otkrivanje izvora financiranja i metodologije koji su poslužili kao podrška norveškom teroristu Andersu Behringu Breiviku. Dan nakon napada 22. srpnja 2011. godine, u kojem je ubijeno 77 osoba i ranjeno još stotine, Europol je Ministarstvu financija SAD-a dostavio žurni zahtjev na temelju članka 10. Sporazuma u vezi s tim događajima. Tog istog dana, Ministarstvo financija Europolu je odgovorilo s 35 obavještajnih podataka dobivenih iz TFTP-a u kojima su detaljno prikazane Breivikove opsežne financijske aktivnosti i mreža koja se protezala u gotovo desetak zemalja, uglavnom u Europi, ali je također uključivala Sjedinjene Države i određena off-shore odredišta. Četiri od tih 35 obavještajnih podataka uključivala su financijske transakcije obavljene unutar dvije godine prije napada, a jedan je dodatni obavještajni podatak uključivao financijsku aktivnost koja se odvila nešto više od tri godine prije napada. Drugih 30 obavještajnih podataka uključivalo je financijske transakcije provedene između četiri i osam godina prije napada[15], dok je Breivik gradio svoju međunarodnu financijsku mrežu, uspostavio tvrtku koja je izdavala lažne potvrde o obrazovanju, poznatu i kao „tvornica diploma“, osnovao poljoprivredno poduzeće koje je moglo pribavljati materijale koji se koriste za eksplozive i radio s određenim suradnicima u drugim zemljama.

S približavanjem napada u Norveškoj, Breivik je očigledno smanjio uporabu međunarodnog financijskog sustava, možda kako bi izbjegao da bude otkriven. Bez obzira na to, stariji obavještajni podaci prikupljeni u okviru TFTP-a istražiteljima su omogućili brzo otkrivanje Breivikovih tokova financiranja i metodologije kao i njegovih kontakata i financijske imovine u drugim zemljama, što je bilo posebno kritično u tom trenutku, kada su tijela nastojala odrediti je li djelovao samostalno ili zajedno s drugim nepoznatim operativcima.

U jednom drugom slučaju istraživanom za potrebe ovog izvješća, istražitelji su bili u mogućnosti koristiti informacije dobivene iz TFTP-a za praćenje preko 100 transakcija između osumnjičenika za terorizam i pomagača u više zemalja tijekom razdoblja od četiri godine. Osumnjičenik za terorizam koristio je račune u nekoliko zemalja radi prikupljanja sredstava za potporu planovima za mogući napad. Daljnja istraga o transakcijama otkrila je prethodno nepoznate suradnike i pomagače.

Osim toga, u nekoliko slučajeva koji su istraženi za ovo izvješće, istražitelji su bili u mogućnosti pratiti transakcije između terorističkih skupina, uključujući Al-Qaidu, i novih izvora financiranja. U većini tih slučajeva korištenje informacija dobivenih iz podataka prikupljenih u okviru TFTP-a zadržanih više od tri godine - i, u mnogim slučajevima za pretraživanja provedena prije brisanja u srpnju 2012. godine, više od pet godina - dovelo je do odvojenih istraga nad prethodno nepoznatim subjektima.

U opisnim primjerima istraga u borbi protiv terorizma u EU uključenih u Odjeljak 5. ovog Izvješća, istražni obavještajni podaci dobiveni iz TFTP-a također su bili stari nekoliko godina.

Zadržavanje i brisanje podataka

Sporazum sadržava nekoliko odredaba u vezi sa zadržavanjem i brisanjem podataka. U članku 6. stavku 5. određuje se da tijekom trajanja Sporazuma Ministarstvo financija SAD-a provodi redovite ocjene najmanje jedanput godišnje kako bi procijenilo neizvedene podatke koji više nisu potrebni za suzbijanje terorizma ili njegovo financiranje i, kada su utvrđeni, budu trajno izbrisani čim je to tehnološki izvedivo. U tom se cilju svake godine provodi opširna revizija i analiza izvedenih podataka i analiziraju, na kvantitativnoj i kvalitativnoj osnovi, vrste i kategorije podataka, uključujući po zemljopisnim regijama, koji su se pokazali od pomoći za istrage u borbi protiv terorizma.

Revizija i analiza odvijaju se u nekoliko faza. Prvo se provodi sveobuhvatna ocjena izvedenih podataka radi određivanja vrsta poruka i zemljopisnih regija koje daju najviše i najmanje rezultata pretraživanja u okviru TFTP-a. Drugo, one vrste poruka i zemljopisne regije iz kojih su podaci izvlačeni najmanji broj puta, u smislu količine, pomno se ispituju radi određivanja njihove kvalitativne sastavnice - odnosno, sadržavaju li ipak relativno rijetki rezultati visoko kvalitetne informacije ili su od posebne vrijednosti za potrebe sprečavanja, istraživanja, otkrivanja ili kaznenog progona terorizma ili njegova financiranja. Treće, one vrste poruka i/ili zemljopisne regije koje se s kvantitativnog ili kvalitativnog stajališta u vrijeme procjene ne čine potrebnima za suzbijanje terorizma ili njegova financiranja uklanjaju se iz budućih zahtjeva na temelju članka 4. Kada su takve vrste podataka i/ili zemljopisne regije utvrđene u neizvedenim podacima, Ministarstvo financija briše ih u skladu s člankom 6. stavkom 1. Sporazuma.

U skladu s člankom 6. stavkom 5. Sporazuma Ministarstvo financija SAD-a također provodi redovite ocjene kako bi procijenilo razdoblja zadržavanja podataka te osiguralo da ona ne budu dulja od onog što je potrebno za suzbijanje terorizma ili njegova financiranja. Sveobuhvatna ocjena koja se sastoji od razgovora s istražiteljima, revizije istraga u borbi protiv terorizma i procjene postojećih terorističkih prijetnji i djelovanja redovito se provodi, zajedno s ranije navedenom godišnjom revizijom izvedenih podataka koji su zaprimljeni, kako bi se osiguralo da razdoblja zadržavanja podataka prikupljenih u okviru TFTP-a budu odgovarajuća trajnim nastojanjima u borbi protiv terorizma. U sve tri godišnje ocjene provedene od stupanja Sporazuma na snagu, kao i stalne ocjene, zaključeno je da postojeće razdoblje zadržavanja od pet godina i dalje ostaje potrebno za istrage za koje se koristi TFTP.

U članku 6. Sporazuma također se određuje da se podaci koji nisu bili izdvajani (odnosno, podaci koji nisu bili izdvajani iz TFTP-a kao dio istrage u borbi protiv terorizma), a primljeni su prije 20. srpnja 2007. brišu najkasnije 20. srpnja 2012. godine. Ministarstvo financija SAD-a dovršilo je ovo brisanje prije roka, što su potvrdili neovisni revizori koje je angažirao pružatelj tijekom druge zajedničke revizije.[16]

Nadalje, Sporazumom se također određuje da se podaci koji nisu bili izdvajani, a primljeni su 20. srpnja 2007. ili poslije, brišu najkasnije pet godina nakon zaprimanja. Ministarstvo financija SAD-a u početku je namjeravalo to provesti putem godišnjeg brisanja u vezi s podacima koji nisu bili izdvajani za koje bi u toj godini istekao petogodišnji rok.[17] Nakon razgovora tijekom druge zajedničke revizije i na preporuku tima EU-a za zajedničku reviziju, Ministarstvo financija SAD-a preispitalo je svoje postupke kako bi omogućilo dodatno brisanje radi osiguranja da sva brisanja podataka koji nisu bili izdvajani budu u potpunosti dovršena do petogodišnjeg roka. Tako su svi podaci koji nisu bili izdvajani, a primljeni su prije 31. prosinca 2008. godine, već izbrisani.

Zaključak

Informacije sadržane u ovom Izvješću jasno pokazuju značajnu vrijednost podataka dostavljenih u okviru TFTP-a u sprečavanju i suzbijanju terorizma i njegova financiranja. Uvidi u stvarno korištenje informacija dobivenih putem TFTP-a u američkim i europskim istragama u borbi protiv terorizma pokazali su važnost podataka prikupljenih u okviru TFTP-a uz brojne konkretne primjere. Premda postoji mnogo više iz kojih je vidljiva korist TFTP-a, njihovo otkrivanje bilo bi štetno za nezatvorene istrage. Informacije iz TFTP-a i njihova točnost omogućuju otkrivanje i praćenje terorista i njihovih mreža potpore u cijelom svijetu. One rasvjetljuju postojeće financijske strukture terorističkih organizacija i omogućuju otkrivanje novih tokova financijske potpore, ranije nepoznatih suradnika i novih osumnjičenika za terorizam. Informacije iz TFTP-a također mogu pomoći u procjeni i potkrepi postojećih obavještajnih podataka, potvrditi članstvo neke osobe u terorističkoj organizaciji i popuniti informacijske praznine.

U Izvješću je razmatrana vrijednost podataka koji se zadržavaju više godina i intenzitet njihove upotrebe. Povijesni podaci mogu igrati ključnu ulogu u istragama pojedinaca koji bi često pokušali prikriti svoje identifikacijske informacije, uključujući ime, adresu i broj telefona. Međutim, s TFTP-om i podacima koji se u njemu zadržavaju, istražitelji mogu biti u mogućnosti povezati nekog pojedinca s prethodno korištenim brojem bankovnog računa i otkriti točne osobne podatke i postojeće. Prema dostupnim statistikama o izvješćima iz TFTP-a izdanima između 2005. i 2012. godine, 35 posto obavještajnih podataka dobivenih iz TFTP-a sadržavalo je podatke koji se zadržavaju tri i više godina. Uzimajući u obzir kako jedinstvenu vrijednost povijesnih podataka tako i njihovu prevlast među obavještajnim podacima prikupljenima u okviru TFTP-a, skraćivanje razdoblja zadržavanja podataka prikupljenih u okviru TFTP-a na bilo koje razdoblje manje od pet godina za posljedicu bi imalo znatan gubitak uvida u financiranje i operacije terorističkih skupina.

U skladu sa zahtjevima članka 6. Sporazuma, Ministarstvo financija SAD-a izbrisalo je sve podatke koji nisu bili izdvajani, a primljeni su prije 31. prosinca 2008. godine. Zahtjevi za podacima određeni su na temelju redovite i opširne procjene količine rezultata iz određenih vrsta poruka i zemljopisnih regija. Štoviše, Ministarstvo financija SAD-a također provodi redovite ocjene kako bi procijenilo razdoblja zadržavanja podataka te osiguralo da ona ne budu dulja od onog što je potrebno za suzbijanje terorizma ili njegova financiranja.

Istovremeno s pripremom ovog Izvješća, na zahtjev Komisije, pokrenuta su savjetovanja na temelju članka 19. Sporazuma u vezi s medijskim navodima o mogućoj povredi uvjeta Sporazuma od strane američkih vlasti. IU informacijama koje je Ministarstvo financija SAD-a dostavilo u svojim dopisima od 18. rujna i 8. studenoga 2013. godine i tijekom sastanaka na visokoj razini 7. listopada i 18. studenoga 2013. godine, dodatno je razjašnjena provedba Sporazuma o TFTP-u između EU-a i SAD-a i nisu otkrivene nikakve povrede Sporazuma. Komisija i Ministarstvo financija SAD-a dogovorili su provedbu iduće Zajedničke revizije u skladu s člankom 13. Sporazuma za proljeće 2014. godine.

[1] Prvo izvješće o zajedničkoj reviziji SEC(2011) 438 na str. 5.

[2] Drugo izvješće o zajedničkoj reviziji SWD(2012) 454 na str. 38., Prilog IV.

[3] Drugo izvješće o zajedničkoj reviziji na str. 15.

[4] Drugo izvješće o zajedničkoj reviziji na str. 17.

[5] „Izvješća“ su korištena za razmjenu podataka dobivenih iz TFTP-a s državama članicama EU-a i tijelima trećih zemalja, što je počelo davno prije sporazuma o TFTP-u iz 2010. godine. „Obavještajni podatak“ TFTP-a se odnosi se na sažetak određene financijske transakcije utvrđene kao odgovor na pretraživanje TFTP-a koje je odgovarajuće za istragu u borbi protiv terorizma. Svako izvješće TFTP-a može sadržavati brojne obavještajne podatke prikupljene u okviru TFTP-a.

[6] IRGC-QF je pružao materijalnu podršku Talibanima, libanonskom Hezbolahu, Hamasu, Palestinskom islamskom džihadu, Glavnom zapovjedništvu Narodne fronte za oslobođenje Palestine. IRGC-QF je također terorističkim organizacijama pružio smrtonosnu potporu u obliku oružja, obuke i financiranja te je odgovoran za brojne terorističke napade.

[7] Pojam „posebno označeni međunarodni terorist“ ili „SDGT“ odnosi se na pojedinca ili subjekt koji podliježe sankcijama prema Izvršnom nalogu 13224 glavnog tijela američke vlade za sankcije za borbu protiv terorizma.

[8] Ovi brojčani pokazatelji važeći su od 20. kolovoza 2013. godine.

[9] ETA (Euskadi ta Askatasuna) – Baskijska domovina i sloboda.

[10] Resistência Galega – Galicijski pokret otpora.

[11] PKK (Partiya Karkerên Kurdistan) – Radnička stranka Kurdistana.

[12] Ovi brojčani pokazatelji su važeći su od 22. kolovoza 2013. godine.

[13] Iznošenje ovih primjera temelji se na opisima koje su dostavile odnosne države članice.

[14] Izvješća su nasumično odabrana kako bi se dobio reprezentativan uzorak svih izvješća iz TFTP-a sastavljenih tijekom razdoblja od 2005. do 2012. godine. Kako je prethodno naznačeno, jedno izvješće iz TFTP-a može sadržavati više obavještajnih podataka iz TFTP-a.

[15] Podaci prikupljeni u okviru TFTP-a stariji od pet godina i dalje su bili dostupni u to vrijeme jer su prema članku 6. Sporazuma svi podaci koji nisu bili izdvajani primljeni prije 20. srpnja 2007. godine morali biti izbrisani najkasnije do 20. srpnja 2012. godine.

[16] Drugo izvješće o zajedničkoj reviziji na str. 10.

[17] Drugo izvješće o zajedničkoj reviziji na str. 10.