14.6.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 183/5


Rezolucija Vijeća i predstavnika vlada država članica, koji su se sastali unutar Vijeća, od 20. svibnja 2014. o planu rada Europske unije za mlade za razdoblje od 2014. do 2015.

2014/C 183/02

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE I PREDSTAVNICI VLADA DRŽAVA ČLANICA,

I.   UVOD

1.

PRIZNAJU DA JE, od donošenja Rezolucije o obnovljenom okviru za europsku suradnju u području mladih za razdoblje od 2010. do 2018., kriza pokazala nove izazove za politike za mlade te pokazala kako postoji potreba za pojačanom suradnjom u području mladih na razini EU-a kako bi se ti izazovi riješili na odgovarajući način.

2.

PODSJEĆAJU da se u Zajedničkom izvješću EU-a o mladima iz 2012. tražila veća povezanost i snažnija kohezija između obnovljenog okvira za europsku suradnju u području mladih za razdoblje od 2010. do 2018. i strategije Europa 2020.

3.

PRISJEĆAJU se Zaključaka Vijeća od 16. svibnja 2013. o maksimalnom iskorištavanju mogućnosti u okviru politika za mlade pri ispunjavanju ciljeva strategije Europa 2020. (1)u kojima je Vijeće pristalo izraditi, u sklopu obnovljenog okvira za europsku suradnju u području mladih za razdoblje od 2010. do 2018., srednjoročni plan rada za usmjeravanje rada u području politika za mlade i politika u vezi s mladima, kao odgovor na aktualne teme i trendove u vezi s mladima te kako bi se istaknula područja relevantna za koordinaciju i suradnju s politikama obrazovanja, osposobljavanja i zapošljavanja radi osiguravanja uvođenja politika za mlade u europski semestar.

4.

Slijedom toga SLAŽU SE da će uspostaviti 18-mjesečni plan rada EU-a za mlade za djelovanje država članica i Komisije za razdoblje od 1. srpnja 2014. do 31. prosinca 2015. kao pokusnu fazu i doprinos provedbi obnovljenog okvira za europsku suradnju u području mladih za razdoblje od 2010. do 2018.

II.   NAČELA

5.

SMATRAJU da bi se taj plan rada trebao ravnati prema sljedećim glavnim načelima:

prema potrebi dati poticaj i istaknuti rad na razini EU-a u području mladih.

putem međusektorske suradnje osigurati da se u drugim područjima politika EU-a (primjerice, zapošljavanje, obrazovanje, socijalna pitanja, zdravlje) u obzir uzmu specifična pitanja s kojima se suočavaju mladi.

doprinijeti glavnim prioritetima ekonomske i socijalne politike EU-a, osobito strategiji Europa 2020. i njezinim provedbenim mehanizmima.

stremiti prema znanju i politikama za mlade utemeljenim na dokazima

zadržati fleksibilan okvir kojim se može odgovoriti na aktualna zbivanja, kada je to potrebno.

promicati kooperativni i usklađeni pristup u državama članicama i Komisiji kako bi se pružila dodana vrijednost u pogledu prioritetnih tema navedenih u stavku 6. ispod.

prema potrebi uključiti postojeće neformalne strukture u strukture uspostavljene ovim planom rada.

potpuno iskoristiti savjetodavne postupke koji su uspostavljeni u okviru strukturiranog dijaloga kako bi se osiguralo da se plan rada bavi pitanjima od važnosti za mlade.

6.

SUGLASNI SU, s obzirom na aktualnu krizu, da bi sljedećim temama države članice i Komisija trebale dati prednost u svojoj suradnji na razini EU-a za razdoblje na koje se odnosi aktualni plan rada do kraja 2015.:

razvoj rada s mladima i neformalnog te informalnog učenja i njegov doprinos pružanju odgovora na učinke krize na mlade;

pojačana međusektorska suradnja u okviru strategija EU-a;

osnaživanje, s posebnim naglaskom na pristup pravima, samostalnost, sudjelovanje i aktivno građanstvo u Europskoj uniji i izvan nje.

Suglasni su s time da Vijeće može preispitati plan rada, s obzirom na postignute rezultate i razvoj politika na razini EU-a.

7.

SUGLASNI SU s popisom posebnih mjera u skladu s tim prioritetnim temama i rasporedom za njihovu provedbu, kako je navedeno u Prilogu I.

III.   METODE RADA I STRUKTURE

8.

PRIZNAJU da:

postoji potreba za većim uključivanjem mladih i snažnijom međusektorskom suradnjom u Vijeću kako bi se zajamčilo da se prilikom stvaranja politika u obzir uzmu uvjeti i potrebe mladih.

9.

SLAŽU SE u vezi sa sljedećim

ovaj plan rada podupirat će metode rada oko kojih je postignut dogovor u sklopu obnovljenog okvira za europsku suradnju u području mladih, kao i ograničen broj neformalnih stručnih skupina te fleksibilan okvir aktivnosti suradničkog učenja.

od stručnih skupina zatražit će se da usmjere svoj rad na prioritetne teme navedene u odjeljku II. stavku 6. te na mjere i ciljne rokove iz Priloga I. Mjere iz Priloga I. mogu revidirati Vijeće i predstavnici vlada država članica, koji su se sastali u Vijeću, s obzirom na postignute rezultate i razvoj politika na razini EU-a.

načela koja se odnose na članstvo u stručnim skupinama i njihovo funkcioniranje navode se u Prilogu II.

u pogledu prava mladih da sudjeluju u razvoju politika koje utječu na njih, strukturirani dijalog bit će sredstvo pomoću kojeg se mlade uključuje u zajedničko razmatranje prioritetnih tema ovog plana rada.

neformalni sastanci glavnih direktora za mlade preispituju strateška pitanja koja se javljaju u vezi s ovim planom rada, kao i ona koja se na općenitiji način odnose na politiku EU-a za mlade.

u drugoj polovici 2015. Vijeće će procijeniti provedbu aktualnog plana rada na temelju ocjene njegove provedbe dostavljene u kontekstu općeg pregleda sektora mladih u Izvješću EU-a o mladima koje će pripremiti Komisija do srpnja 2015.

10.

S OBZIROM NA GORE NAVEDENO, POZIVAJU

Države članice i Komisiju da za vrijeme trajanja aktualnog plana rada uspostave ili održavaju stručne skupine o sljedećim temama:

sustavi kvalitete rada s mladima u državama članicama i uloga zajedničkih pokazatelja ili okvira.

definiranje i poseban doprinos rada s mladima te neformalnog i informalnog učenja u svladavanju izazova s kojima se suočavaju mladi, osobito tijekom prijelaza iz obrazovanja u zapošljavanje.

aktivnosti suradničkog učenja u državama članicama i Komisiji čiji je cilj prepoznavanje najboljih praksi i preporuka za međusektorsko stvaranje politika za mlade na nacionalnoj razini i razini Europske unije.

IV.   MJERE

11.

POZIVAJU DRŽAVE ČLANICE DA:

surađuju uz potporu Komisije i koriste se radnim metodama obnovljenog okvira određenim u ovoj Rezoluciji.

nastavljajući se na Zaključke Vijeća o „o maksimalnom iskorištavanju mogućnosti u okviru politika za mlade pri ispunjavanju ciljeva strategije Europa 2020.”, nastave promicati aktivno uključivanje perspektiva mladih u nacionalno stvaranje politika u vezi sa strategijom Europa 2020. i europskim semestrom.

prilikom razvoja politika na nacionalnoj i regionalnoj razini, uz poštovanje načela supsidijarnosti, razmotre uzimanje u obzir obnovljenog okvira za europsku suradnju u području mladih za razdoblje od 2010. do 2018. i ovog plana rada.

prema potrebi obavješćuju mlade i udruge mladih i za mlade o postignutom napretku u provedbi plana rada EU-a radi osiguravanja relevantnosti i vidljivosti aktivnosti.

12.

POZIVAJU PREDSJEDNIŠTVA VIJEĆA DA:

prilikom oblikovanja svojeg programa uzmu u obzir, u kontekstu trojnog predsjedništva, prioritetne teme plana rada EU-a.

na kraju razdoblja od 18 mjeseci obuhvaćenog aktualnom Rezolucijom, i na temelju ocjene koju treba uključiti u Izvješće EU-a o mladima koje je pripremila Komisija, na osnovi dobrovoljnih doprinosa država članica, razmotre žele li predložiti novi plan rada za sljedeće razdoblje.

predlože glavnim direktorima za mlade, tijekom svojih uobičajenih neslužbenih sastanaka, da povedu raspravu i uzmu u obzir rezultate ostvarene planom rada, kako bi se prema potrebi organizirali iznimni zajednički, međusektorski sastanci glavnih direktora te radi što većeg širenja rezultata.

13.

POZIVAJU KOMISIJU DA:

pruži potporu i surađuje s državama članicama u provedbi ovog plana rada, naročito aktivnosti opisanih u Prilogu.

obavijesti države članice o tekućim ili planiranim inicijativama politike EU-a za mlade i drugim relevantnim područjima politika koje utječu na mlade te o razvoju događanja u Komisiji.

istraži načine za olakšavanje najvećeg mogućeg sudjelovanja država članica na sastancima stručnih skupina.

do srpnja 2015. u prijedlog Izvješća EU-a o mladima i na temelju dobrovoljnih doprinosa država članica uvrsti ocjenu o provedbi i relevantnosti plana rada. To će izvješće biti temelj za pripremu svih sljedećih planova rada Vijeća tijekom druge polovice 2015.

pokuša osigurati dosljednost između ovog plana rada i plana rada Sporazuma o partnerstvu s Vijećem Europe u području mladih.

predloži fleksibilan okvir za aktivnosti suradničkog učenja među državama članicama.

14.

POZIVAJU DRŽAVE ČLANICE I KOMISIJU DA, U OKVIRIMA SVOJIH POJEDINAČNIH PODRUČJA NADLEŽNOSTI, UZ UVAŽAVANJE NAČELA SUPSIDIJARNOSTI:

nastave blisku suradnju na stručnoj razini u skladu s prilozima I i II. ovoj Rezoluciji.

potiču druge sektore da prilikom oblikovanja, provedbe i ocjenjivanja politika i mjera u drugim područjima politike u obzir uzmu dimenziju mladih, uz pridavanje posebne pozornosti osiguravanju ranog i djelotvornog uključivanja u proces razvoja politika.

promiču bolje prepoznavanje doprinosa politika za mlade ukupnim ciljevima strategije Europa 2020. s obzirom na jak potencijal tog sektora da doprinese pametnom, održivom i uključivom rastu te otvaranju novih radnih mjesta i s obzirom na njegove pozitivne učinke na zapošljavanje, socijalnu uključenost, obrazovanje i osposobljavanje, kao i na zdravlje i dobrobit.


(1)  SL C 224, 3.8.2013., str. 2.


PRILOG I.

Mjere na temelju prioritetnih tema

Mjera

Metoda rada / Instrument

Očekivani rezultat i ciljani datum

Razvoj rada s mladima i neformalnog te informalnog učenja i njegov doprinos pružanju odgovora na učinke krize na mlade

Razviti rad s mladima u Europi

Stvaranje politika utemeljenih na dokazima:

Studija „Rad s mladima: vrijednost rada s mladima u Europskoj uniji”

2. polovica 2015.: (vjerojatno) Razmjena mišljenja u Vijeću i razmatranje sljedećih koraka nakon ishoda razmjene mišljenja

Stručna skupina za sustave kvalitete rada s mladima u državama članicama EU-a i uloga zajedničkih pokazatelja ili okvira

1. polovica 2015.: Stručna skupina treba pripremiti niz pokazatelja ili okvira kojima se opisuje kvaliteta u sustavima rada s mladima.

2. polovica 2015. (vjerojatno) Zaključci Vijeća

Promicati doprinos politika za mlade u svladavanju izazova u Europi

Stručna skupina za definiranje posebnog doprinosa rada s mladima u svladavanju izazova s kojima se suočavaju mladi, osobito tijekom prijelaza iz obrazovanja u zapošljavanje.

1. polovica 2015.: (vjerojatno) Zaključci Vijeća o tome kako politike za mlade i međusektorska suradnja mogu pružiti odgovore na glavne izazove Europske unije, osobito u pogledu mladih.

Stvaranje politika utemeljenih na dokazima: Europski centar znanja za politike za mlade (EKCYP)

1. polovica 2015.: Izvješće o najboljim praksama suradnje između formalnog i neformalnog obrazovanja, uključujući preporuke o politikama

Pojačana međusektorska suradnja u okviru strategija EU-a

Pojačati međusektorsko stvaranje politika za mlade na razini EU-a

Vijeće i njegova pripremna tijela (Radna skupina za mlade)

1. polovica 2015.: Moguća preporuka o doprinosu sektora mladih važnim mjerama europskog semestra usmjerenim na politike.

Pojačati međusektorsko stvaranje politika za mlade na nacionalnoj razini

Vježba suradničkog učenja među državama članicama

2. polovica 2015.: Prijelazno izvješće o najboljim praksama i preporukama za međusektorsko stvaranje politika za mlade na nacionalnoj razini.

Osnaživanje, s posebnim naglaskom na pristup pravima, samostalnost, sudjelovanje i aktivno građanstvo u Europskoj uniji i izvan nje

Osnaživanje mladih, s posebnim naglaskom na pristup pravima kako bi se poticali samostalnost i sudjelovanje u društvenom životu

Strukturirani dijalog s mladima

2. polovica 2014. (vjerojatno) Zaključci Vijeća o pristupu pravima mladih kako bi se poticali samostalnost i sudjelovanje u društvenom životu.

Snaživanje radi političkog sudjelovanja mladih u demokratskom životu u Europi

Structured dialogue with young people results

 

Stvaranje politika utemeljenih na dokazima:

Londonska škola ekonomije i političkih znanosti (London School of Economics and Political Science): sudjelovanje mladih u demokratskom životu

Izvješće Flash Eurobarometra br. 375 – Europska mladež: sudjelovanje u demokratskom životu

Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu (EACEA) – političko sudjelovanje i građanstvo EU-a: Percepcije i ponašanje mladih

2. polovica 2015.: (vjerojatno) Zaključci Vijeća


PRILOG II.

Načela koja se odnose na članstvo u stručnim skupinama i funkcioniranje stručnih skupina koje su uspostavile države članice i Komisija u okviru plana rada EU-a za mlade (od 1. srpnja 2014. do 31. prosinca 2015.)

Članstvo

sudjelovanje država članica u radu skupina dobrovoljno je i države članice mogu im se pridružiti u svakom trenutku.

države članice zainteresirane za sudjelovanje u radu skupina imenuju stručnjake koji će biti članovi pojedinih skupina. Države članice osiguravaju da imenovani stručnjaci imaju relevantno iskustvo u relevantnom području na nacionalnoj razini te osiguravaju djelotvornu komunikaciju s nadležnim nacionalnim tijelima. Komisija koordinira postupak imenovanja.

svaka stručna skupina može odlučiti pozvati druge sudionike: neovisne stručnjake, predstavnike udruga mladih i za mlade te druge dionike, kao i predstavnike europskih trećih zemalja.

Radni postupci

stručne skupine usredotočuju se na pružanje malog broja konkretnih i iskoristivih rezultata na traženu temu.

kako bi se proveo ovaj plana rada, svaka stručna skupina odgovorna je za imenovanje svojeg predsjedatelja ili supredsjedateljâ na prvom sastanku stručne skupine nakon donošenja plana rada. Svaka stručna skupina priprema raspored rada u skladu s ovim planom rada.

državama članicama omogućeno je da daju smjernice stručnim skupinama kako bi se zajamčili željeni ishod i vremenski okvir, kao i koordinacija rada skupina.

Vijeće i predstavnici vlada država članica, koji su se sastali unutar Vijeća, odlučuju je li prikladno predložiti stručnim skupinama nove mjere.

Komisija osigurava stručno znanje te logističku i tajničku potporu radu skupina. Ako je to moguće, skupinama pruža potporu drugim prikladnim sredstvima (uključujući studije relevantne za njihovo područje rada).

stručne skupine se u pravilu sastaju u Bruxellesu, iako se sastanci mogu organizirati izvan Bruxellesa na poziv države članice.

stručne skupine se u pravilu sastaju dvaput godišnje, no prema potrebi mogu donijeti i drugačiji raspored.

Izvješćivanje i informiranje

predsjedatelji stručnih skupina izvješćuju Radnu skupinu za mlade o napretku rada tih stručnih skupina i dostavljaju joj preporuke o mogućim budućim mjerama.

dnevni red i izvješća sa sastanaka svih skupina na raspolaganju su svim državama članicama, bez obzira na opseg njihova sudjelovanja u pojedinom području. Izvješća skupina se objavljuju.

Izvješća stručnih skupina uključuju se u ocjenu koju je Komisija pripremila o provedbi plana rada.