19/Sv. 009

HR

Službeni list Europske unije

140


41998D0021


L 239/200

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

23.06.1998.


ODLUKA IZVRŠNOG ODBORA

od 23. lipnja 1998.

o stavljanju pečata u putovnice tražitelja azila

(SCH/Com-ex (98)21)

IZVRŠNI ODBOR,

uzimajući u obzir članak 9. Konvencije o provedbi Schengenskog sporazuma,

uzimajući u obzir članak 17. gore navedene Konvencije,

budući da je u interesu svih schengenskih partnera da usklade, uz međusobni pristanak, njihove postupke za izdavanje viza kao dijela njihove zajedničke politike o slobodnom kretanju osoba kako bi se spriječilo istu osobu da podnese nekoliko zahtjeva za izdavanje vize;

želeći ojačati konzularnu suradnju za potrebe borbe suzbijanja nezakonitog useljavanja i ilegalnih mreža;

na temelju Poglavlja VIII. Zajedničkih konzularnih uputa (ZKU-a) (1) o konzularnoj suradnji na lokalnoj razini;

budući da je uzajamna razmjena informacija između schengenskih partnera o činjenici da je podnesen zahtjev za izdavanje vize u jednoj od njihovih država sredstvo za sprečavanje višestrukih ili uzastopnih zahtjeva;

budući da je stavljanje pečata radi identifikacije zahtjeva za izdavanje vize sredstvo za sprečavanja da ista osoba podnese više zahtjeva za izdavanje vize ili da podnese više uzastopnih zahtjeva;

budući da će standardizacija postupka prema kojem se pečat stavlja na sve zahtjeve za izdavanje vize, bez obzira na zemlju u kojoj su podneseni, pomoći u ublažavanju svih neusklađenosti koje mogu prouzročiti različite prakse,

ODLUČIO JE:

1.

Pečat se stavlja u putovnice svih tražitelja azila. Nadležna misija ili predstavništvo koja zaprima zahtjev odlučuje hoće li staviti pečat u diplomatske i službene putovnice.

2.

Pečat mora imati trećinu svog prostora rezerviranu za šifru vrste vize koja se traži.

3.

Pečat se može staviti i u slučaju viza za dugotrajni boravak.

4.

Pečat se stavlja kada jedna schengenska država zastupa drugu schengensku državu. U ovom slučaju, trećina prostora rezervirana za šifru vrste zatražene vize također sadrži napomenu da jedna država zastupa drugu.

5.

U iznimnim okolnostima, kada je nepraktično staviti pečat, misija ili predstavništvo države Predsjedništva obavještava relevantnu schengensku skupinu, nakon što provede lokalne konzularne konzultacije, i podnosi skupini radi odobrenja alternativni prijedlog, na primjer koji uključuje razmjenu fotokopija putovnica ili popis odbijenih zahtjeva za izdavanje vize s navođenjem razloga za odbijanje.

6.

Kao posljedica točke 2., Poglavlje VIII. ZKU-a (2) mijenja se kako slijedi:

„Razmjena informacija između misija i predstavništava i identifikacija zahtjeva pomoću pečata ili na drugi način je usmjerena na sprečavanje da ista osoba podnese više zahtjeva za izdavanje viza ili da podnese više uzastopnih zahtjeva, bilo u razdoblju razmatranja njenog zahtjeva, bilo nakon što je zahtjev odbijen, kod iste misije ili predstavništva ili kod neke druge misije ili predstavništva.

Ne dovodeći u pitanje konzultacije koje se mogu voditi između misija i predstavništava i razmjenu informacija koje one mogu provoditi, misija ili predstavništvo kod koje je zahtjev podnesen stavlja u putovnice svih tražitelja azila pečat koji navodi ‚Dana … u … podnesen zahtjev za izdavanje vize’. Prostor koji slijedi iza ‚dana’ ispunjava se sa šest brojeva (dva za dan, dva za mjesec i dva za godinu); drugi prostor je rezerviran za diplomatsku misiju ili konzularno predstavništvo koje je u pitanju; treći prostor se ispunjava šifrom vize za koju je podnesen zahtjev.

Nadležna misija ili predstavništvo koje zaprima zahtjev odlučuje hoće li staviti pečat u diplomatske i službene putovnice.

Pečat se može staviti i u slučaju podnošenja zahtjeva za izdavanje vize za dugotrajni boravak.

Ako jedna schengenska država zastupa drugu schengensku državu, treći prostor na pečatu, pokazuje, iza šifre vrste vize za koju je podnesen zahtjev ,oznaku ‚R’ iza koje slijedi šifra zastupane države.

Kada se viza izda, naljepnica će se, ako je to moguće, zalijepiti na vrh identifikacijskog pečata.

U iznimnim slučajevima kada je nepraktično staviti pečat, misija ili predstavništvo države Predsjedništva obavješćuje nadležnu schengensku skupinu i podnosi joj radi odobrenja alternativni prijedlog, na primjer koji uključuje razmjenu fotokopija putovnica ili popisa odbijenih zahtjeva za izdavanje vize s navođenjem razloga za odbijanje.

Voditelji diplomatskih misija ili konzularnih predstavništava mogu, na inicijativu Predsjedništva, usvojiti na lokalnoj razini dodatne preventivne mjere, ako se takve mjere pokažu potrebnima.”

Ostende 23. lipnja 1998.

Predsjedatelj

L. TOBBACK


(1)  Vidjeti dokument SCH/Com-ex (99)13.

(2)  Vidjeti dokument SCH/Com-ex (99)13.