1.8.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 193/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/1577

оd 20. travnja 2023.

o dopuni Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda o izračunu kapitalnih zahtjeva za tržišni rizik za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku ili robnom riziku i o tretmanu tih pozicija za potrebe regulatornih zahtjeva za retroaktivno testiranje i zahtjeva za raspodjelu dobiti i gubitka u skladu s alternativnim pristupom internih modela

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o bonitetnim zahtjevima za kreditne institucije i o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 (1), a posebno njezin članak 325. stavak 9. treći podstavak, članak 325.bf stavak 9. treći podstavak i članak 325.bg stavak 4. treći podstavak,

budući da:

(1)

Uzimajući u obzir različita mjerila vrijednosti pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje, potrebno je odrediti trebaju li institucije kao osnovu za izračun kapitalnih zahtjeva za tržišni rizik pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku, robnom riziku ili obama tim rizicima u skladu s alternativnim standardiziranim pristupom ili alternativnim pristupom internih modela iz trećeg dijela glave IV. poglavlja 1.A i poglavlja 1.B Uredbe (EU) br. 575/2013 upotrebljavati računovodstvenu vrijednost ili fer vrijednost tih pozicija.

(2)

Budući da vrijednost pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje ne ovisi samo o faktorima tržišnog rizika, od institucija se ne bi trebalo zahtijevati da svakodnevno vrednuju te pozicije za izračun kapitalnih zahtjeva za valutni rizik prema alternativnom standardiziranom pristupu. Umjesto toga, vrijednost tih pozicija koju institucije upotrebljavaju kao osnovu za izračun trebala bi odražavati samo promjene povezane s komponentama valutnog rizika tih pozicija.

(3)

Kako bi se zajamčila dosljednost s računovodstvenom praksom, institucije bi trebale upotrebljavati posljednju dostupnu računovodstvenu vrijednost pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje kao osnovu za izračun kapitalnog zahtjeva za valutni rizik u skladu s alternativnim standardiziranim pristupom. Međutim, fer vrijednost tih pozicija također se smatra prikladnom osnovom za izračun kapitalnih zahtjeva. Stoga bi institucijama trebalo dopustiti da kao osnovu za taj izračun umjesto posljednje dostupne računovodstvene vrijednosti upotrijebe fer vrijednost ako sve svoje pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje mjere po fer vrijednosti najmanje jedanput u tri mjeseca.

(4)

Kako bi se ograničila mogućnost pogrešnog prikazivanja valutnog rizika u knjizi pozicija kojima se ne trguje, institucije bi trebale biti obvezne jedanput mjesečno ažurirati osnovu koju upotrebljavaju kako bi se u obzir uzele promjene faktora valutnog rizika. Ta je učestalost proporcionalna, posebno u usporedbi s dnevnom učestalošću kojom su institucije dužne ažurirati faktore valutnog rizika prema alternativnom pristupu internih modela.

(5)

Uzimajući u obzir da neke devizne pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje mogu proizaći iz nemonetarnih stavki čija se vrijednost ne ažurira na svaki izvještajni datum kako bi se u obzir uzele promjene tečaja, potrebno je utvrditi poseban tretman za usklađivanje izračuna kapitalnih zahtjeva za valutni rizik za te stavke prema metodi zasnovanoj na osjetljivostima utvrđenoj u trećem dijelu glavi IV. poglavlju 1.A odjeljku 2. Uredbe (EU) br. 575/2013.

(6)

U skladu s međunarodnim računovodstvenim standardima institucije su pri izračunu kapitalnih zahtjeva u pravilu dužne financijske instrumente koji su podložni robnom riziku mjeriti po fer vrijednosti. Međutim, ako institucija fizički posjeduje robu i ne upotrebljava fer vrijednost te pozicije u računovodstvene svrhe, fer vrijednost te pozicije trebala bi se upotrebljavati kao osnova za izračun kapitalnih zahtjeva za tržišni rizik jer omogućuje točnu i jednostavnu primjenu alternativnog standardiziranog pristupa. Nadalje, upotreba fer vrijednosti kao osnove omogućuje institucijama da točno iskažu učinke zaštite i diversifikacije pozicija koje se drže u knjizi pozicija kojima se ne trguje u odnosu na pozicije koje se drže u knjizi trgovanja. Tu bi osnovu trebalo jedanput mjesečno ažurirati, što je proporcionalan pristup, posebno u usporedbi s dnevnom učestalošću kojom su institucije dužne ažurirati faktore robnog rizika prema alternativnom pristupu internih modela.

(7)

Opći regulatorni okvir za vrednovanje pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom ili robnom riziku prema alternativnom pristupu internih modela trebao bi se uskladiti s regulatornim okvirom prema alternativnom standardiziranom pristupu jer bi mogle postojati organizacijske jedinice za trgovanje čije se pozicije kapitaliziraju primjenom alternativnog standardiziranog pristupa u jednom tromjesečju i alternativnog pristupa internih modela u drugom tromjesečju. Međutim, treba utvrditi da je, za razliku od alternativnog standardiziranog pristupa, za alternativni pristup internih modela obvezan dnevni izračun.

(8)

Za potrebe zahtjeva za retroaktivno testiranje i zahtjeva za raspodjelu dobiti i gubitka iz članaka 325.bf i 325.bg Uredbe (EU) br. 575/2013 u okviru alternativnog pristupa internog modela, treba utvrditi način na koji institucije izračunavaju stvarne i hipotetske promjene vrijednosti portfelja, posebno u odnosu na vrijednost njihovih pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje. Stoga je, kako bi se uzele u obzir specifične značajke pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku ili robnom riziku potrebno utvrditi na koji bi se način Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/2059 (2) trebala primjenjivati na te pozicije.

(9)

Kako bi se osigurala usklađenost s opsegom rizika obuhvaćenih modelom za mjerenje rizika, stvarne i hipotetske promjene vrijednosti portfelja u pravilu bi trebale odražavati samo promjene povezane s faktorima tržišnog rizika. Međutim, budući da bi moglo biti teško izolirati promjene povezane s valutnim i robnim rizikom za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne robnom riziku i pozicije u knjizi pozicija kojima se ne trguje koje se ne mijenjaju linearno s promjenama tečaja, institucijama bi trebalo dopustiti da u stvarnim i hipotetskim promjenama vrijednosti portfelja odražavaju promjene koje se odnose na sve komponente koje određuju vrijednost tih pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje.

(10)

Odredbe ove Uredbe usko su povezane jer se sve odnose na tretman pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku, robnom riziku ili obama tim rizicima. Da bi se osigurala dosljednost tih odredaba, koje trebaju stupiti na snagu istodobno, i da bi se osobama na koje se primjenjuju u njima utvrđene obveze olakšao pristup i omogućio sveobuhvatan pregled tih odredaba, prikladno ih je objediniti u jednoj uredbi.

(11)

Ova se Uredba temelji na nacrtu regulatornih tehničkih standarda koji je Komisiji dostavilo Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo.

(12)

Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo provelo je otvoreno javno savjetovanje o nacrtu regulatornih tehničkih standarda na kojem se temelji ova Uredba, analiziralo je moguće povezane troškove i koristi te zatražilo savjet Interesne skupine za bankarstvo osnovane u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (3),

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Izračun kapitalnih zahtjeva za tržišni rizik za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku, u skladu s alternativnim standardiziranim pristupom

1.   Pri izračunu kapitalnih zahtjeva za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku primjenom metode zasnovane na osjetljivostima iz trećeg dijela glave IV. poglavlja 1.A odjeljka 2. Uredbe (EU) br. 575/2013 institucije kao osnovu upotrebljavaju posljednju dostupnu računovodstvenu vrijednost tih pozicija.

2.   Odstupajući od stavka 1., institucije mogu upotrijebiti posljednju dostupnu fer vrijednost pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koja je podložna valutnom riziku ako sve svoje pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje mjere po fer vrijednosti najmanje jedanput u tri mjeseca. Kad primjenjuju to odstupanje, institucije to čine dosljedno za sve pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku.

3.   Institucije najmanje jedanput mjesečno ažuriraju posljednju dostupnu vrijednost koju u skladu sa stavcima 1. i 2. upotrebljavaju kao osnovu za izračun kapitalnih zahtjeva za valutni rizik kako bi se uzele u obzir promjene vrijednosti faktora valutnog rizika.

4.   Institucije utvrđuju valutu nominacije stavke kao stranu valutu čija bi deprecijacija u odnosu na njihovu izvještajnu valutu dovela do najvećeg umanjenja vrijednosti stavke ako su ispunjeni svi sljedeći uvjeti:

(a)

stavka se ne mjeri po fer vrijednosti;

(b)

stavka je podložna riziku umanjenja vrijednosti zbog valutnog rizika;

(c)

računovodstvena vrijednost stavke ne ažurira se na svaki izvještajni datum kako bi se uzele u obzir promjene tečaja između strane valute i izvještajne valute.

Ako institucije izračunavaju kapitalne zahtjeve za tržišni rizik na konsolidiranoj osnovi, utvrđuju valutu nominacije stavke kao izvještajnu valutu institucije koja tu stavku priznaje u svojem pojedinačnom financijskom izvještaju ako su ispunjeni svi sljedeći uvjeti:

(a)

stavka se ne mjeri po fer vrijednosti;

(b)

stavka je podložna riziku umanjenja vrijednosti zbog valutnog rizika;

(c)

izvještajna valuta institucije razlikuje se od izvještajne valute institucije koja priznaje stavku u svojem pojedinačnom financijskom izvještaju;

(d)

računovodstvena vrijednost stavke ne ažurira se na svaki izvještajni datum kako bi se uzele u obzir promjene tečaja između strane valute i izvještajne valute institucije koja priznaje stavku u svojem pojedinačnom financijskom izvještaju.

5.   Vrijednost osjetljivosti na delta-valutni rizik izračunata u skladu s člankom 325.r stavkom 5. Uredbe (EU) br. 575/2013 za stavke iz stavka 4. ovog članka jednaka je vrijednosti koju te stavke imaju u valuti nominacije utvrđenoj u skladu s tim stavkom, pomnoženoj promptnim tečajem između valute nominacije i izvještajne valute institucije.

Članak 2.

Izračun kapitalnih zahtjeva za tržišni rizik za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne robnom riziku, u skladu s alternativnim standardiziranim pristupom

Pri izračunu kapitalnih zahtjeva za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne robnom riziku primjenom metode zasnovane na osjetljivostima iz trećeg dijela glave IV. poglavlja 1.A odjeljka 2. Uredbe (EU) br. 575/2013 institucije kao osnovu upotrebljavaju posljednju dostupnu fer vrijednost tih pozicija.

Institucije mjere te pozicije po fer vrijednosti najmanje jedanput mjesečno.

Članak 3.

Izračun kapitalnih zahtjeva za tržišni rizik za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku, u skladu s alternativnim pristupom internih modela

1.   Pri izračunu kapitalnih zahtjeva za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku u skladu s alternativnim pristupom internih modela iz trećeg dijela glave IV. poglavlja 1.B Uredbe (EU) br. 575/2013 institucije kao osnovu upotrebljavaju posljednju dostupnu računovodstvenu vrijednost tih pozicija.

2.   Odstupajući od stavka 1., institucije mogu upotrijebiti posljednju dostupnu fer vrijednost pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koja je podložna valutnom riziku ako sve svoje pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje mjere po fer vrijednosti najmanje jedanput u tri mjeseca. Kad primjenjuju to odstupanje, institucije to čine dosljedno za sve pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku.

3.   Institucije svakodnevno ažuriraju posljednju dostupnu vrijednost koju u skladu sa stavcima 1. i 2. upotrebljavaju kao osnovu za izračun kapitalnih zahtjeva za valutni rizik kako bi se uzele u obzir promjene vrijednosti faktora valutnog rizika.

4.   Pri dnevnom ažuriranju posljednje dostupne vrijednosti pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje institucije ažuriraju vrijednost svih faktora rizika za poziciju na koju su primijenile odstupanje utvrđeno u članku 5. stavku 1. drugom podstavku.

5.   Pri izračunu mjere rizika očekivanog manjka iz članka 325.bb Uredbe (EU) br. 575/2013 i mjere rizika prema stresnom scenariju iz članka 325.bk te uredbe u vezi s pozicijama iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku institucije primjenjuju scenarije budućih šokova ili ekstremne scenarije budućeg šoka samo na faktore rizika koji pripadaju širokoj kategoriji faktora valutnog rizika iz članka 325.bd stavka 1. te uredbe.

6.   Institucije svojim modelom za mjerenje rizika obuhvaćaju rizik od umanjenja vrijednosti zbog promjena relevantnih tečajeva koji proizlazi iz stavaka podložnih tom riziku ako se te stavke ne mjere po fer vrijednosti i ako se njihove računovodstvene vrijednosti ne ažuriraju na svaki izvještajni datum tako da se u obzir uzmu promjene tečaja između strane valute i izvještajne valute institucije koja priznaje stavku u svojem pojedinačnom financijskom izvještaju.

Članak 4.

Izračun kapitalnih zahtjeva za tržišni rizik za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne robnom riziku ili i robnom i valutnom riziku, u skladu s alternativnim pristupom internih modela

1.   Pri izračunu kapitalnih zahtjeva za pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne robnom riziku ili i robnom i valutnom riziku u skladu s alternativnim pristupom internih modela iz trećeg dijela glave IV. poglavlja 1.B Uredbe (EU) br. 575/2013 institucije kao osnovu upotrebljavaju posljednju dostupnu fer vrijednost tih pozicija. Institucije svakodnevno mjere te pozicije po fer vrijednosti.

2.   Kad je riječ o pozicijama iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne samo robnom riziku, pri izračunu mjere rizika očekivanog manjka iz članka 325.bb Uredbe (EU) br. 575/2013 ili mjere rizika prema stresnom scenariju iz članka 325.bk te uredbe institucije primjenjuju scenarije budućih šokova ili ekstremne scenarije budućeg šoka samo na faktore rizika koji pripadaju širokoj kategoriji faktora robnog rizika iz članka 325.bd stavka 1. te uredbe.

3.   Kad je riječ o pozicijama iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne i robnom i valutnom riziku, pri izračunu mjere rizika očekivanog manjka iz članka 325.bb Uredbe (EU) br. 575/2013 ili mjere rizika prema stresnom scenariju iz članka 325.bk te uredbe institucije primjenjuju scenarije budućih šokova ili ekstremne scenarije budućeg šoka na faktore rizika koji pripadaju širokoj kategoriji faktora valutnog ili robnog rizika iz članka 325.bd stavka 1. te uredbe.

Članak 5.

Izračun hipotetskih i stvarnih promjena vrijednosti portfelja povezanih s pozicijama iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su podložne valutnom riziku ili robnom riziku ili i robnom i valutnom riziku u skladu s člankom 325.bf i člankom 325.bg Uredbe (EU) br. 575/2013

1.   Odstupajući od članaka od 1. do 4. Delegirane uredbe (EU) 2022/2059, institucije koje izračunavaju hipotetske i stvarne promjene vrijednosti portfelja iz članaka 325.bf i 325.bg Uredbe (EU) br. 575/2013 u odnosu na poziciju iz knjige pozicija kojima se ne trguje koja je podložna valutnom riziku izračunavaju vrijednost te pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje na kraju dana nakon izračuna vrijednosti adherentne riziku iz članka 325.bf te uredbe upotrebom vrijednosti koju je ta pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje imala na kraju prethodnog dana i ažuriranjem komponente koja odražava valutni rizik te pozicije.

Ako se vrijednost pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje ne mijenja linearno s promjenama tečaja kojem podliježe, institucije mogu izračunati vrijednost te pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje na kraju dana nakon izračuna vrijednosti adherentne riziku iz članka 325.bf Uredbe (EU) br. 575/2013 upotrebom vrijednosti koju je ta pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje imala na kraju prethodnog dana i ažuriranjem svih komponenti koje institucija upotrebljava za vrednovanje te pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje.

Kad primjenjuju drugi podstavak, institucije to čine dosljedno za sve pozicije organizacijske jedinice za trgovanje koje se ne mijenjaju linearno s promjenama tečaja kojem podliježu.

2.   Odstupajući od članaka od 1. do 4. Delegirane uredbe (EU) 2022/2059, institucije koje izračunavaju hipotetske i stvarne promjene vrijednosti portfelja iz članaka 325.bf i 325.bg Uredbe (EU) br. 575/2013 u odnosu na poziciju iz knjige pozicija kojima se ne trguje koja je podložna robnom riziku ili i robnom i valutnom riziku izračunavaju vrijednost te pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje na kraju dana nakon izračuna vrijednosti adherentne riziku iz članka 325.bf te uredbe u skladu s jednom od sljedećih metoda:

(a)

institucije upotrebljavaju vrijednost koju je ta pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje imala na kraju prethodnog dana i ažuriraju samo komponente koje odražavaju valutni i robni rizik;

(b)

institucije upotrebljavaju vrijednost koju je ta pozicija iz knjige pozicija kojima se ne trguje imala na kraju prethodnog dana i ažuriraju sve komponente koje institucija upotrebljava za vrednovanje te pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje.

Kad primjenjuju prvi podstavak, institucije to čine dosljedno za sve pozicije organizacijske jedinice za trgovanje koje su podložne robnom riziku.

3.   Institucije primjenjuju stavke 1. i 2. samo na pozicije iz knjige pozicija kojima se ne trguje koje su uključene i u portfelj na dan izračuna vrijednosti adherentne riziku iz članka 325.bf Uredbe (EU) br. 575/2013 i u portfelj na dan nakon izračuna te vrijednosti adherentne riziku.

Članak 6.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 20. travnja 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 176, 27.6.2013., str. 1.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/2059 od 14. lipnja 2022. o dopuni Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za tehničke detalje retroaktivnog testiranja te zahtjeva za raspodjelu dobiti i gubitka u skladu s člancima 325.bf i 325.bg Uredbe (EU) br. 575/2013 (SL L 276, 26.10.2022., str. 47.).

(3)  Uredba (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za bankarstvo), kojom se izmjenjuje Odluka br. 716/2009/EZ i stavlja izvan snage Odluka Komisije 2009/78/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 12.).