22.6.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 159/51


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/1201

оd 21. lipnja 2023.

o detaljnim aranžmanima Komisije za vođenje određenih postupaka u skladu s Uredbom (EU) 2022/2065 Europskog parlamenta i Vijeća („Akt o digitalnim uslugama”)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2022/2065 Europskog parlamenta i Vijeća od 19. listopada 2022. o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga i izmjeni Direktive 2000/31/EZ (Akt o digitalnim uslugama) (1), a posebno njezin članak 83. prvi stavak, točke (a), (b) i (c),

nakon poziva svim zainteresiranim stranama da dostave primjedbe,

nakon savjetovanja s Odborom za digitalne usluge,

budući da:

1.

Uredba (EU) 2022/2065 ovlašćuje Komisiju za donošenje provedbenih akata o praktičnim rješenjima za određene aspekte postupaka na temelju te uredbe. U skladu s načelom dobrog upravljanja i načelom pravne sigurnosti potrebno je utvrditi pravila o ovlastima Komisije za provođenje inspekcija u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2022/2065 i poduzimanje potrebnih djelovanja za praćenja u skladu s člankom 72. te uredbe. Potrebno je utvrditi i pravila o ostvarivanju prava na saslušanje pred adresatima preliminarnih nalaza Komisije i prava na uvid u spis Komisije iz članka 79. Uredbe (EU) 2022/2065.

2.

U okviru inspekcija člankom 69. stavkom 2. točkama (f) i (g) Uredbe (EU) 2022/2065 službenicima Komisije i drugim osobama u njihovoj pratnji koje je ovlastila Komisija daje se ovlast da provedu inspekciju i od bilo kojeg predstavnika ili člana osoblja pružatelja vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice ili, ako je primjenjivo, drugih dotičnih osoba iz članka 67. stavka 1. te uredbe zatraže objašnjenja o činjenicama ili dokumentima koji se odnose na predmet i svrhu inspekcije te da zabilježe odgovore. U istom kontekstu inspekcija člankom 69. stavkom 2. točkom (g) Uredbe (EU) 2022/2065 službenicima Komisije i drugim osobama u njihovoj pratnji koje je ovlastila Komisija daje se ovlast za upućivanje pitanja koja se odnose na predmet i svrhu inspekcije svakom takvom predstavniku ili članu osoblja te za bilježenje odgovora. U skladu s člankom 74. stavkom 2. točkom (c) Uredbe (EU) 2022/2065 mogu se izreći novčane kazne za takve pružatelje ili osobe ako oni u roku koji je odredila Komisija propuste ispraviti netočan, nepotpun ili obmanjujući odgovor koji je tijekom inspekcije na pitanja dao njihov predstavnik ili član osoblja. Stoga je tim pružateljima i osobama potrebno dostaviti evidenciju svih iznesenih objašnjenja te uspostaviti postupak koji će im omogućiti da isprave, izmijene ili dopune iznesena objašnjenja, među ostalim i ona objašnjenja koja je iznio predstavnik ili član osoblja koji za to nije bio ovlašten. Objašnjenja koja je iznio predstavnik ili član osoblja trebala bi ostati u spisu Komisije onako kako su zabilježena tijekom inspekcije.

3.

U skladu s člankom 72. Uredbe (EU) 2022/2065 Komisija može poduzeti djelovanja potrebna za praćenje djelotvorne provedbe i usklađenosti s tom uredbom. U tu svrhu Komisija bi pružateljima vrlo velikih internetskih platformi i vrlo velikih internetskih tražilica trebala moći naložiti da omoguće pristup te dostave objašnjenja svojih baza podataka i algoritama ako je to potrebno kako bi se osigurala djelotvorna usklađenost s Uredbom (EU) 2022/2065. Tim bazama podataka može se pristupati tako da se Komisiji omogući njihovo pretraživanje korištenjem upita, prema potrebi za praćenje djelotvorne provedbe i usklađenosti s Uredbom (EU) 2022/2065. Za potrebe ove Uredbe pojam baza podataka trebalo bi tumačiti na način da se odnosi na svu relevantnu podatkovnu imovinu koja je dostupna dotičnom pružatelju vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice, bez obzira na to je li ona dostupna u jednoj bazi podataka. Pri traženju takvog pristupa za potrebe praćenja Komisija bi isto tako trebala moći navesti tehnička sučelja koja mogu olakšati pristup bazama podataka i algoritmima, kao što su sučelja za programiranje aplikacija (API-ji), ili druge načine tehničkog pristupa, uključujući pristup u stvarnom vremenu i/ili načine pristupa velikim količinama podataka. U tom kontekstu Komisija bi od tih pružatelja trebala moći zahtijevati i da sačuvaju potrebne dokumente pod uvjetima koje ona sama odredi. Kako bi se osiguralo da raspolaže potrebnim znanjem i stručnošću za obavljanje svojih zadaća na temelju Uredbe (EU) 2022/2065, Komisija bi trebala moći imenovati vanjske stručnjake i revizore koji će joj pomoći u obavljanju nadzornih zadaća. Takvi stručnjaci i revizori trebali bi biti neovisni o dotičnom pružatelju te bi trebali posjedovati potrebnu stručnost i znanje kako bi pomogli Komisiji. U tu je svrhu potrebno utvrditi zahtjeve o neovisnosti i stručnosti takvih stručnjaka i revizora.

4.

Člankom 79. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/2065 od Komisije se zahtijeva da prije donošenja odluke u skladu s člankom 73. stavkom 1. te člancima 74. ili 76. te uredbe pružatelju vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice ili drugoj osobi iz članka 67. stavka 1. Uredbe 2022/2065 kojoj je dostavila preliminarne nalaze pruži priliku da je se sasluša o tim nalazima, kao i o mjerama koje Komisija namjerava poduzeti s obzirom na te nalaze. Ti pružatelji i osobe trebali bi iznijeti svoja stajališta u pisanom obliku, u roku koji odredi Komisija, radi usklađivanja učinkovitosti i djelotvornosti postupaka s jedne strane te mogućnosti ostvarivanja prava na saslušanje s druge strane. Adresat preliminarnih nalaza trebao bi imati pravo sažeto iznijeti relevantne činjenice i dostaviti popratne dokaze. Kako bi se osigurale pravedna i učinkovita provedba postupaka, djelotvorna i potpuna provedba Uredbe (EU) 2022/2065 te pravna sigurnost za sve dotične osobe, potrebno je utvrditi pravila o formatu i najvećoj duljini pisanih očitovanja te uporabi jezika.

5.

Od Komisije se člankom 79. stavkom 4. Uredbe (EU) 2022/2065 zahtijeva da strankama uključenima u postupak odobri uvid u svoj spis. Iako bi adresat preliminarnih nalaza od Komisije uvijek trebao pribaviti verzije svih dokumenata navedenih u preliminarnim nalazima koje nisu povjerljive, Komisija bi trebala moći na pojedinačnoj osnovi odlučivati o odgovarajućem postupku za pristup dodatnim informacijama u spisu. Kad dopušta uvid u spis, Komisija mora osigurati zaštitu poslovnih tajni i drugih povjerljivih podataka. Komisija bi trebala moći zatražiti od osoba koje tijekom postupka dostavljaju ili su dostavile dokumente da utvrde poslovne tajne ili druge povjerljive podatke. Prije nego što te informacije stavi na raspolaganje adresatu svojih preliminarnih nalaza, Komisija bi za svaki pojedinačni dokument trebala procijeniti je li, radi učinkovitog ostvarivanja prava na saslušanje, potreba za otkrivanjem informacija veća od štete za osobu koja je dostavila informacije ili dokumente koja bi mogla proizaći iz otkrivanja informacija,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

POGLAVLJE I.

PODRUČJE PRIMJENE

Članak 1.

Predmet i područje primjene

Ovom se Uredbom utvrđuju pravila o praktičnim rješenjima za:

(a)

inspekcije provedene u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2022/2065 i djelovanja za praćenja donesena na temelju članka 72. te uredbe;

(b)

ostvarivanje prava na saslušanje i uvjete otkrivanja informacija iz članka 79. Uredbe (EU) 2022/2065;

POGLAVLJE II.

INSPEKCIJE I DJELOVANJA ZA PRAĆENJA KOJE PROVODI KOMISIJA

Članak 2.

Objašnjenja dostavljena tijekom inspekcija

1.   Objašnjenja koja zatraži Komisija ili osobe u pratnji u skladu s člankom 69. stavkom 2. točkama (f) i (g) Uredbe (EU) 2022/2065 daju samo ovlašteni predstavnici ili članovi osoblja pružatelja vrlo velike internetske platforme, pružatelja vrlo velike internetske tražilice ili, ako je primjenjivo, drugih osoba iz članka 67. stavka 1. te uredbe. Službenici Komisije ili osobe u njihovoj pratnji iznesena objašnjenja mogu zabilježiti u bilo kojem obliku.

2.   Nakon inspekcije primjerak svake evidencije zabilježene u skladu sa stavkom 1. stavlja se na raspolaganje pružatelju vrlo velike internetske platforme, pružatelju vrlo velike internetske tražilice ili drugoj osobi iz članka 67. stavka 1. Uredbe (EU) 2022/2065 na koju se ta inspekcija odnosi.

3.   Ako su od predstavnika ili člana osoblja iz stavka 1. zatražena objašnjenja koja su zatim iznesena, ali ih taj predstavnik odnosno član osoblja nije bio ovlašten iznijeti u ime pružatelja usluga ili dotične osobe, Komisija određuje rok u kojem je dotični pružatelj usluga ili osoba može obavijestiti o svim ispravcima, izmjenama ili dopunama objašnjenjima koja je iznio taj predstavnik odnosno član osoblja. Ispravak, izmjena ili dopuna dodaju se objašnjenjima zabilježenima u skladu sa stavkom 1. ovog članka.

4.   Mogućnost da pružatelj vrlo velike internetske platforme, pružatelj vrlo velike internetske tražilice ili, ako je primjenjivo, druga osoba iz članka 67. stavka 1. Uredbe (EU) 2022/2065 Komisiji dostavi ispravke, izmjene ili dopunske informacije o iznesenim objašnjenjima na temelju stavka 3. ne dovodi u pitanje ovlast Komisije za izricanje novčanih kazni i periodičnih penala u skladu s člankom 74. odnosno člankom 76. Uredbe (EU) 2022/2065.

Članak 3.

Djelovanja za praćenja

1.   Ako Komisija pružatelju vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velike internetske tražilice naloži da joj odobri pristup bazama podataka ili algoritamskim sustavima tog pružatelja u skladu s člankom 72. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/2065, Komisija može navesti tehnička sredstva ili sučelja putem kojih pružatelji vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velikih internetskih tražilica omogućuju takav pristup.

2.   Pružatelji vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velike internetske tražilice kojima je naloženo da omoguće pristup u skladu s člankom 72. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/2065 čine to pravodobno i učinkovito, pri čemu se Komisiji daje uvid u sve informacije u predmetnim bazama podataka te sve informacije povezane s predmetnim algoritmom koje su potrebne za procjenu provedbe i usklađenosti dotičnog pružatelja s Uredbom (EU) 2022/2065.

3.   Pružatelji vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velike internetske tražilice kojima je naloženo da omoguće pristup u skladu s člankom 72. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/2065 moraju ispunjavati zahtjeve utvrđene u članku 7. ove Uredbe.

4.   Ako Komisija za pružatelje vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velike internetske tražilice uvede obvezu zadržavanja svih dokumenata potrebnih za procjenu provedbe i usklađenosti s Uredbom (EU) 2022/2065 na temelju članka 72. stavka 1. te uredbe, Komisija određuje uvjete zadržavanja, uključujući razdoblje i područje primjene dokumenata koje je potrebno zadržati, a na koje se obveza primjenjuje. To se razdoblje prema potrebi može produljiti kako bi se procijenile provedba i usklađenost s Uredbom (EU) 2022/2065.

5.   Ako Komisija imenuje vanjske stručnjake ili revizore koji će joj pomoći pratiti provode li pružatelji vrlo velikih internetskih platformi i vrlo velikih internetskih tražilica Uredbu (EU) 2022/2065 na djelotvoran način i jesu li s njom usklađeni na temelju članka 72. stavka 2. te uredbe, Komisija osigurava da su ti stručnjaci i revizori neovisni o dotičnom pružatelju usluga te da posjeduju dokazanu stručnost i znanje u području u kojem pomažu Komisiji.

6.   Kako bi osigurala neovisnost u skladu sa stavkom 5., Komisija pri imenovanju stručnjaka ili revizora na temelju tog stavka uzima u obzir postojanje zajedničkog vlasništva, vođenja, upravljanja, osoblja ili resursa dotičnih vanjskih stručnjaka ili revizora te postojanje ugovornih odnosa s dotičnim pružateljem vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice tijekom 24 mjeseca prije postupka koji je provela Komisija. Imenovani stručnjak ili revizor ostaje neovisan tijekom cijelog razdoblja imenovanja.

7.   Kako bi se osiguralo da stručnjaci i revizori posjeduju potrebnu stručnost i znanje u skladu sa stavkom 5., Komisija pri imenovanju stručnjaka ili revizora na temelju tog stavka uzima u obzir dokazano stručno znanje stručnjaka u predmetu u kojem pomažu Komisiji ili dokazanu tehničku sposobnost revizora za provođenje revizija u predmetu u kojem pomažu Komisiji.

POGLAVLJE III.

PRAVO NA SASLUŠANJE I PRAVO NA UVID U SPIS

Članak 4.

Pisana očitovanja o preliminarnim nalazima

1.   Adresat preliminarnih nalaza priopćenih u skladu s člankom 73. stavkom 2., člankom 74. stavkom 3. i člankom 76. Uredbe (EU) 2022/2065 može u roku koji Komisija odredi sažeto i u skladu sa zahtjevima o formatu i duljini dokumenata utvrđenima u Prilogu ovoj Uredbi pisanim putem obavijestiti Komisiju o svojim stajalištima o tim nalazima i o mjerama koje Komisija namjerava poduzeti s obzirom na te nalaze te dostaviti dokaze kojima se ta stajališta potkrepljuju. Komisija nije dužna uzeti u obzir pisana očitovanja koja zaprimi nakon isteka tog roka.

2.   Informacije dostavljene Komisiji u skladu sa stavkom 1. moraju biti točne, potpune i ne smiju dovoditi u zabludu. Moraju biti iznesene na jasan, dobro strukturiran i razumljiv način.

3.   Pisana očitovanja iz stavka 1. sastavljaju se na jednom od službenih jezika Unije. Popratni dokumenti dostavljaju se na izvornom jeziku, a ako njihov izvorni jezik nije jedan od službenih jezika Unije, prilaže im se vjeran prijevod na službeni jezik Unije.

4.   Pisana očitovanja iz stavka 1. moraju biti u skladu s ograničenjima formata i broja stranica utvrđenima u Prilogu ovoj Uredbi. Komisija može, na temelju obrazloženog zahtjeva, dopustiti adresatu preliminarnih nalaza da prekorači ograničenje broja stranica ako i u mjeri u kojoj adresat dokaže da je objektivno nemoguće ili iznimno teško izložiti posebno složena pravna ili činjenična pitanja na maksimalnom broju stranica.

5.   Dokumenti, baze podataka ili bilo koje druge informacije dostavljaju se Komisiji u skladu s člankom 7. ove Uredbe.

6.   Informacijama dostavljenima Komisiji u skladu sa stavkom 1. prilaže se pisani dokaz da su osobe koje dostavljaju te informacije ovlaštene djelovati u ime adresata predmetnih preliminarnih nalaza.

7.   Komisija bez odgode i u pisanom obliku potvrđuje adresatu predmetnih preliminarnih nalaza ili njegovim predstavnicima primitak informacija dostavljenih u skladu sa stavkom 1.

Članak 5.

Uvid u spis

1.   Komisija adresatu preliminarnih nalaza priopćenih u skladu s člankom 73. stavkom 2., člankom 74. stavkom 3. ili člankom 76. Uredbe (EU) 2022/2065 („adresat”) na zahtjev odobrava uvid u spis. Uvid u spis ne odobrava se prije obavijesti o preliminarnim nalazima.

2.   Kad omogućuje uvid u spis, Komisija adresatu dostavlja sve dokumente navedene u preliminarnim nalazima, podložno redigiranju u skladu s člankom 6. radi zaštite poslovnih tajni ili drugih povjerljivih informacija.

3.   Ne dovodeći u pitanje stavak 4. Komisija omogućuje uvid i u sve dokumente iz svojeg spisa, bez redigiranja, pod uvjetima otkrivanja informacija koji će se utvrditi u odluci Komisije. Uvjeti otkrivanja informacija utvrđuju se u skladu sa sljedećim:

(a)

uvid u dokumente odobrava se samo ograničenom broju određenih vanjskih pravnih i ekonomskih savjetnika i vanjskih tehničkih stručnjaka koje angažira adresat i čija se imena unaprijed priopćuju Komisiji;

(b)

određeni vanjski pravni i ekonomski savjetnici i vanjski tehnički stručnjaci moraju biti poduzetnici, zaposlenici poduzetnika ili u situaciji usporedivoj sa situacijom zaposlenika poduzetnika. Svi su dužni pridržavati se uvjeta otkrivanja informacija;

(c)

osobe navedene na popisu određenih vanjskih pravnih i ekonomskih savjetnika i vanjskih tehničkih stručnjaka ne smiju na datum donošenja odluke Komisije u kojoj se utvrđuju uvjeti otkrivanja biti u radnom odnosu s adresatom ili u situaciji usporedivoj sa situacijom zaposlenika adresata. Ako određeni vanjski pravni i ekonomski savjetnici ili vanjski tehnički stručnjaci naknadno stupe u takav odnos s adresatom ili s drugim poduzetnicima koji posluju na istim tržištima kao adresat tijekom istrage ili tijekom tri godine nakon završetka istrage Komisije, određeni vanjski pravni ili ekonomski savjetnik ili vanjski tehnički stručnjak i adresat odmah obavješćuju Komisiju o uvjetima takvog odnosa. Određeni vanjski pravni ili ekonomski savjetnik ili vanjski tehnički stručnjak o kojem je riječ Komisiji također dostavlja jamstvo da više nema pristup informacijama ili dokumentima iz spisa u koji mu je odobren uvid u skladu s točkom (a) i koje Komisija nije stavila na raspolaganje adresatu. Također Komisiji dostavlja jamstvo da će se i dalje pridržavati zahtjevâ iz točke (d) ovog stavka;

(d)

određeni vanjski pravni i ekonomski savjetnici i vanjski tehnički stručnjaci ne smiju otkriti nijedan dostavljeni dokument ili njegov sadržaj nijednoj fizičkoj ili pravnoj osobi koju ne obvezuju uvjeti otkrivanja informacija te ne smiju upotrebljavati nijedan dostavljeni dokument ili njegov sadržaj osim u svrhe navedene u članku 5. stavku 9.;

(e)

Komisija u uvjetima otkrivanja informacija određuje tehnička sredstva otkrivanja informacija i njegovo trajanje. Otkrivanje informacija može se obaviti elektroničkim putem ili (za neke ili sve dokumente) u prostorima Komisije.

4.   U iznimnim okolnostima Komisija može odlučiti da neće odobriti uvid u određene dokumente ili da će na uvid dati djelomično redigirane dokumente u skladu s uvjetima otkrivanja iz stavka 3. ako utvrdi da bi šteta koju bi strana koja je dostavila predmetne dokumente mogla pretrpjeti zbog otkrivanja u skladu s uvjetima otkrivanja u konačnici bila veća od važnosti otkrivanja cijelog dokumenta radi ostvarivanja prava na saslušanje.

5.   U skladu s člankom 79. stavkom 4. Uredbe (EU) 2022/2065 pravo na uvid u spis Komisije ne odnosi se na interne dokumente Komisije ili nadležnih tijela država članica. Korespondencija između Komisije i drugih javnih tijela, uključujući druge institucije EU-a ili trećih zemalja, te druge vrste osjetljivih dokumenata isto tako mogu biti predmet sličnih zaštita.

6.   Određeni vanjski pravni i ekonomski savjetnici i vanjski tehnički stručnjaci iz stavka 3. mogu, u roku od tjedan dana od dobivanja prava na uvid u skladu s uvjetima otkrivanja, Komisiji podnijeti obrazloženi zahtjev za uvid u verziju koja nije povjerljiva bilo kojeg dokumenta iz spisa Komisije koji nije već dostavljen adresatu u skladu sa stavkom 2., s ciljem da se takva verzija koja nije povjerljiva stavi na raspolaganje adresatu ili da se uvjeti otkrivanja prošire na dodatne određene vanjske pravne i ekonomske savjetnike ili vanjske tehničke stručnjake. Takav dodatni uvid može se odobriti samo iznimno i pod uvjetom da je nužan za pravilno ostvarivanje prava adresata na saslušanje.

7.   Za potrebe primjene stavaka od 4. do 6. Komisija može od stranke koja je dostavila predmetne dokumente zatražiti da dostavi verziju tih dokumenata koja nije povjerljiva u skladu s člankom 6.

8.   Ako Komisija smatra da je zahtjev iz stavka 6. osnovan s obzirom na potrebu da se osigura da adresat učinkovito ostvari svoje pravo na saslušanje, Komisija od stranke koja je dostavila predmetne dokumente traži da pristane da se verzija koja nije povjerljiva stavi na raspolaganje adresatu ili da se uvjeti otkrivanja informacija prošire na određene osobe ili poduzetnike samo za predmetne dokumente.

9.   Ako stranka koja je dostavila predmetne dokumente ne pristane, Komisija donosi odluku kojom se utvrđuju uvjeti otkrivanja predmetnih dokumenata.

10.   Dokumenti dobiveni uvidom u spis odobrenim na temelju ovog članka upotrebljavaju se samo za potrebe relevantnog postupka u okviru kojeg je omogućen uvid u te dokumente ili sudskih ili upravnih postupaka povezanih s tim postupkom koji se odnose na primjenu Uredbe (EU) 2022/2065.

11.   Komisija može u bilo kojem trenutku tijekom postupka umjesto metode odobravanja uvida u spis u skladu sa stavkom 3. ili u kombinaciji s njom dati uvid u neke ili sve dokumente koji su redigirani u skladu s člankom 6. stavkom 3. kako bi se izbjeglo nerazmjerno kašnjenje ili administrativno opterećenje.

POGLAVLJE IV.

OPĆE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 6.

Označivanje i zaštita povjerljivih informacija

1.   Osim ako je drukčije predviđeno Uredbom (EU) 2022/2065 ili člankom 5. ove Uredbe, Komisija ne otkriva niti stavlja na raspolaganje prikupljene informacije ili pribavljene dokumente ako sadržavaju poslovne tajne ili druge povjerljive informacije bilo koje fizičke ili pravne osobe.

2.   Pri zapljeni dokumenata ili dobrovoljnom dobivanju prava na uvid u dokumente tijekom inspekcija na temelju članka 69. Uredbe (EU) 2022/2065 ili drugom zaprimanju dokumenata odnosno dobivanju pristupa informacijama na temelju članka 72. Uredbe (EU) 2022/2065 Komisija obavješćuje dotične vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice ili, ako je primjenjivo, drugu dotičnu fizičku ili pravnu osobu iz članka 67. stavka 1. Uredbe (EU) 2022/2065 da se te informacije mogu dati na uvid na temelju članka 5. ove Uredbe. U svakom slučaju, ako vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice ili, ako je primjenjivo, druga dotična fizička ili pravna osoba Komisiji dobrovoljno dostave informacije na temelju Uredbe (EU) 2022/2065 odnosno na temelju ove Uredbe, suglasne su s time da se uvid u te informacije može odobriti u skladu s člankom 5. ove Uredbe.

3.   Ne dovodeći u pitanje stavak 2. Komisija može od vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velikih internetskih tražilica ili, ako je primjenjivo, od drugih dotičnih fizičkih ili pravnih osoba koje su autori dokumenata iz njezina spisa zatražiti da označe dokumente, izjave ili njihove dijelove za koje smatraju da sadržavaju poslovne tajne ili druge povjerljive informacije te da navedu fizičke i pravne osobe u odnosu na koje se te informacije smatraju povjerljivima. Komisija vrlo velikim internetskim platformama ili vrlo velikim internetskim tražilicama ili, ako je primjenjivo, drugim dotičnim fizičkim ili pravnim osobama iz članka 67. stavka 1. Uredbe (EU) 2022/2065 može odrediti i rok za utvrđivanje bilo kojeg dijela odluke Komisije za koji smatra da sadržava poslovne tajne ili druge povjerljive informacije.

4.   Komisija dotičnim pružateljima vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velikih internetskih tražilica ili, ako je primjenjivo, drugim dotičnim fizičkim ili pravnim osobama iz članka 67. stavka 1. Uredbe (EU) 2022/2065 može odrediti rok u kojem moraju:

(a)

potkrijepiti svoje tvrdnje o poslovnim tajnama i drugim povjerljivim informacijama za svaki pojedinačni dokument i bazu podataka ili dio dokumenta i baze podataka;

(b)

dostaviti Komisiji verziju dokumenata i baze podataka koja nije povjerljiva i u kojoj su poslovne tajne i druge povjerljive informacije redigirane na jasan i razumljiv način;

(c)

navesti sažet opis svake redigirane informacije koji nije povjerljiv.

5.   Ako pružatelji vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velikih internetskih tražilica ili, ako je primjenjivo, dotična fizička ili pravna osoba iz članka 67. stavka 1. Uredbe (EU) 2022/2065 ne poštuju odredbe iz stavaka 2. i 3., Komisija može smatrati da predmetne informacije ne sadržavaju poslovne tajne ili druge povjerljive informacije.

6.   Ako Komisija utvrdi da se određene informacije za koje pružatelji vrlo velikih internetskih platformi ili vrlo velikih internetskih tražilica ili, ako je to primjenjivo, dotične fizičke ili pravne osobe iz članka 67. stavka 1. Uredbe (EU) 2022/2065 tvrde da su povjerljive mogu otkriti, zbog toga što te informacije nisu poslovna tajna niti su na drugi način povjerljive ili zato što postoji prevladavajući interes za njihovo otkrivanje, ona obavješćuje dotičnu fizičku ili pravnu osobu da namjerava otkriti takve informacije, osim ako zaprimi prigovore u roku od tjedan dana. Ako dotični pružatelji odnosno fizička ili pravna osoba uloži prigovor, Komisija može donijeti obrazloženu odluku u kojoj se navodi datum nakon kojeg će informacije biti otkrivene. Taj datum mora biti najmanje tjedan dana nakon datuma dostave. O odluci se obavješćuju dotični pružatelji odnosno fizička ili pravna osoba.

Članak 7.

Slanje i zaprimanje dokumenata

1.   Slanje dokumenata, baza podataka ili bilo kojih drugih informacija Komisiji i iz nje u skladu s člancima 2., 3. i 4. ove Uredbe odvija se digitalnim sredstvima. Komisija može izdati ili objaviti te redovito ažurirati tehničke specifikacije u pogledu sredstava prijenosa i potpisivanja.

2.   Dokumenti koji se šalju digitalnim sredstvima moraju biti potpisani najmanje jednim kvalificiranim elektroničkim potpisom koji je u skladu sa zahtjevima iz Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća (2).

3.   Smatra se da je Komisija dokumente koji su joj poslani digitalnim sredstvima primila na dan kad Komisija pošalje potvrdu primitka.

4.   Za informacije u stvarnom vremenu ili u gotovo stvarnom vremenu koje se razmjenjuju, primjerice putem sučelja za programiranje aplikacija ili bilo kojeg drugog jednakovrijednog sredstva, Komisija utvrđuje metodu i trajanje takve razmjene informacija.

5.   Smatra se da dokumenti, baze podataka i sve druge informacije poslane Komisiji digitalnim sredstvima nisu primljene ako je nastupila jedna od sljedećih okolnosti:

(a)

dokument ili neki njegovi dijelovi neupotrebljivi su ili neiskoristivi;

(b)

dokument sadržava viruse, zlonamjerni softver ili druge prijetnje;

(c)

dokument sadržava elektronički potpis čiju valjanost Komisija ne može provjeriti.

6.   Komisija bez odgode obavješćuje pošiljatelja ako nastupi jedna od okolnosti iz stavka 5. i daje mu mogućnost da u razumnom roku izrazi svoja stajališta i otkloni problem.

7.   Odstupajući od stavka 1., u iznimnim okolnostima zbog kojih je prijenos digitalnim sredstvima onemogućen ili iznimno otežan, dokumenti se Komisiji mogu poslati preporučenom poštom. Smatra se da je Komisija zaprimila te dokumente na dan njihove dostave na adresu nadležne službe Komisije koju je Komisija objavila na svojoj internetskoj stranici.

8.   Odstupajući od stavka 1., u iznimnim okolnostima zbog kojih je prijenos digitalnim sredstvima i preporučenom poštom onemogućen ili iznimno otežan, dokumenti se Komisiji mogu poslati osobnom dostavom. Smatra se da je Komisija zaprimila te dokumente na dan njihove dostave na adresu nadležne službe Komisije koju je Komisija objavila na svojoj internetskoj stranici. Dostava se potvrđuje potvrdom Komisije o primitku.

Članak 8.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 21. lipnja 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 277, 27.10.2022., str. 1.

(2)  Uredba (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28.8.2014., str. 73.).


PRILOG

Format i duljina očitovanja podnesenih u skladu s člankom 4.

Pisana očitovanja podnesena Komisiji u skladu s člankom 4. ove Uredbe podnose se u formatu koji Komisiji omogućuje njihovu elektroničku obradu, a posebno digitalizaciju i prepoznavanje znakova.

Zbog toga se moraju poštovati sljedeći zahtjevi:

(a)

tekst, u formatu A4, mora biti lako čitljiv i ispisan samo na jednoj strani papira;

(b)

dokumenti u papirnatom obliku spajaju se tako da se mogu lako razdvojiti (bez uvezivanja ili drugih oblika trajnog pričvršćivanja poput ljepila, klamerica itd.);

(c)

tekst mora biti u uobičajenom fontu (npr. Times New Roman, Courier ili Arial) veličine najmanje 12 točaka za tekst i najmanje 10 točaka za bilješke, s jednostrukim proredom i marginama na vrhu, dnu, lijevom i desnom rubu stranice od najmanje 2,5 cm (najviše 4 700 znakova po stranici);

(d)

stranice i odlomci svakog dokumenta moraju biti uzastopno numerirani.

Pisana očitovanja podnesena Komisiji u skladu s člankom 4. ove Uredbe ne smiju biti dulja od 50 stranica. Svi prilozi priloženi tim očitovanjima ne ubrajaju se u najveći dopušteni broj stranica, pod uvjetom da ti prilozi imaju isključivo dokaznu i instrumentalnu funkciju te da su broj priloga i njihova duljina razmjerni.