24.2.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 59/3


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/410

оd 19. prosinca 2022.

o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2016/1675 u pogledu dodavanja Demokratske Republike Konga, Gibraltara, Mozambika, Tanzanije i Ujedinjenih Arapskih Emirata u tablicu I. u Prilogu Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 te brisanja Nikaragve, Pakistana i Zimbabvea iz te tablice

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2015. o sprečavanju korištenja financijskog sustava u svrhu pranja novca ili financiranja terorizma, o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive 2005/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Direktive Komisije 2006/70/EZ (1), a posebno njezin članak 9. stavak 2.,

budući da:

(1)

Unija mora osigurati učinkovitu zaštitu cjelovitosti i pravilnog funkcioniranja svojeg financijskog sustava i unutarnjeg tržišta od pranja novca i financiranja terorizma. Direktivom (EU) 2015/849 stoga se predviđa da bi Komisija trebala utvrditi zemlje sa strateškim nedostacima u svojem režimu sprečavanja pranja novca i borbe protiv financiranja terorizma (SPNFT) koji su znatna prijetnja financijskom sustavu Unije.

(2)

Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2016/1675 (2) utvrđene su visokorizične treće zemlje sa strateškim nedostacima.

(3)

Uzimajući u obzir visoku razinu integriranosti međunarodnog financijskog sustava, veliku povezanost tržišnih subjekata, velik broj prekograničnih transakcija iz Unije i prema Uniji, kao i stupanj otvorenosti tržišta, svaka prijetnja za međunarodni financijski sustav, povezana sa suzbijanjem pranja novca i financiranja terorizma, ujedno je i prijetnja financijskom sustavu Unije.

(4)

U skladu s člankom 9. stavkom 4. Direktive (EU) 2015/849 Komisija uzima u obzir novije dostupne informacije, posebno novije javne izjave Radne skupine za financijsko djelovanje (FATF), FATF-ov popis „jurisdikcija pod pojačanim praćenjem” i izvješća Skupine FATF-a za preispitivanje međunarodne suradnje u vezi s rizicima koje predstavljaju pojedine treće zemlje.

(5)

Od posljednjih izmjena Uredbe (EU) 2016/1675 FATF je znatno ažurirao svoj popis „jurisdikcija pod pojačanim praćenjem”. FATF je na plenarnoj sjednici u ožujku 2022. na svoj popis dodao Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) i s njega izbrisao Zimbabve. Na plenarnoj sjednici u lipnju 2022. na popis je dodao Gibraltar. Na plenarnoj sjednici u listopadu 2022. na popis je dodao Demokratsku Republiku Kongo (DR Kongo), Mozambik i Tanzaniju te izbrisao Nikaragvu i Pakistan. Komisija je sve te izmjene ocijenila u skladu s člankom 9. Direktive (EU) 2015/849.

(6)

U veljači 2022. UAE je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i Stručnom skupinom Bliskog istoka i sjeverne Afrike za financijsko djelovanje kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Otad je UAE ostvario pozitivan napredak, među ostalim osiguravanjem dodatnih sredstava za financijsko-obavještajnu jedinicu kako bi se poboljšala njezina analiza te pružanjem financijskih obavještajnih podataka tijelima kaznenog progona i javnim tužiteljima radi borbe protiv visokorizičnih prijetnji od pranja novca. UAE bi trebao nastaviti raditi na provedbi akcijskog plana FATF-a tako što će: 1. putem studija slučaja i statističkih podataka dokazati stalan porast zahtjeva za uzajamnu pravnu pomoć upućenih u druge zemlje kako bi se olakšala istraga o financiranju terorizma, pranju novca i visokorizičnim predikatnim kaznenim djelima; 2. jačati i održavati zajedničko razumijevanje rizika od pranja novca/financiranja terorizma između različitih sektora i institucija određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja; 3. povećati broj i kvalitetu izvješća o sumnjivim transakcijama koje podnose financijske institucije i određena nefinancijska poduzeća i zanimanja; 4. osigurati detaljnije razumijevanje rizika od zlouporabe pravnih osoba i, prema potrebi, pravnih aranžmana za pranje novca/financiranje terorizma; 5. dokazati veću upotrebu financijskih obavještajnih podataka za suzbijanje visokorizičnih prijetnji povezanih s pranjem novca; dokazati stalno povećanje broja učinkovitih istraga i progona različitih vrsta slučajeva pranja novca u skladu s profilom rizika UAE-a; te 6. proaktivno utvrditi i suzbijati izbjegavanje sankcija, među ostalim dokazivanjem boljeg razumijevanja izbjegavanja sankcija u privatnom sektoru. Unatoč toj predanosti i napretku zabrinutost zbog koje je FATF uvrstio UAE na popis još nije u potpunosti uklonjena. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 UAE trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(7)

Gibraltar je u lipnju 2022. preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i MONEYVAL-om, Odborom stručnjaka za ocjenu mjera protiv pranja novca i financiranja terorizma u Vijeću Europe, kako bi poboljšao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od donošenja izvješća o uzajamnoj evaluaciji (MER) u prosincu 2019. Gibraltar je ostvario napredak u znatnom broju preporučenih mjera iz MER-a, kao što su dovršetak nove nacionalne procjene rizika, uklanjanje tehničkih nedostataka povezanih s vođenjem evidencije o stvarnom vlasništvu, uvođenje zahtjeva u pogledu transparentnosti za nominalne dioničare i direktore, jačanje financijsko-obavještajne jedinice i poboljšanje politike istraga u vezi s pranjem novca u skladu s rizicima. Gibraltar bi trebao raditi na provedbi svojeg akcijskog plana, među ostalim 1. osiguravanjem da nadzorna tijela za nebankovne financijske institucije i određena nefinancijska poduzeća i zanimanja primjenjuju niz učinkovitih, proporcionalnih i odvraćajućih sankcija za kršenja SPNFT-a; i 2. dokazivanjem da aktivnije i uspješnije provodi konačne presude o oduzimanju putem kaznenih ili građanskih postupaka koji se temelje na financijskim istragama. Unatoč toj predanosti i napretku zabrinutost zbog koje je FATF uvrstio Gibraltar na popis još nije u potpunosti uklonjena. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Gibraltar trebalo smatrati jurisdikcijom treće zemlje sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(8)

U listopadu 2022. Demokratska Republika Kongo preuzela je političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i GABAC-om („Groupe d’Action contre le Blanchiment d’Argent en Afrique Centrale”), regionalnim tijelom sličnim FATF-u, na jačanju učinkovitosti svojeg režima SPNFT-a. Od donošenja MER-a u listopadu 2020. DR Kongo je ostvario napredak u pogledu nekih preporučenih mjera iz MER-a, među ostalim tako što je oduzimanje imovinske koristi ostvarene kaznenim djelima uvrstio u prioritete politike. DR Kongo će raditi na provedbi akcijskog plana FATF-a tako što će: 1. dovršiti nacionalnu procjenu rizika u vezi s pranjem novca i financiranjem terorizma te donijeti nacionalnu strategiju za sprečavanje pranja novca i financiranja terorizma; 2. imenovati nadzorna tijela za sve sektore određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja te izraditi i provesti plan nadzora koji se temelji na procjeni rizika; 3. na odgovarajući način osigurati sredstva za financijsko-obavještajnu jedinicu i izgraditi njezine kapacitete za provedbu operativne i strateške analize; 4. ojačati sposobnosti tijela uključenih u istragu i kazneni progon pranja novca i financiranja terorizma; i 5. dokazati učinkovitu provedbu ciljanih financijskih sankcija zbog financiranja terorizma i financiranja širenja oružja. Unatoč toj predanosti i napretku zabrinutost zbog koje je FATF uvrstio DR Kongo na popis još nije u potpunosti uklonjena. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 DR Kongo trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(9)

U listopadu 2022. Mozambik je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i Skupinom za sprečavanje pranja novca u istočnoj i južnoj Africi (ESAAMLG) kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od donošenja MER-a u travnju 2021. Mozambik je ostvario napredak u pogledu nekih preporučenih mjera iz MER-a za poboljšanje sustava, među ostalim dovršetkom nacionalne procjene rizika i pojačanim oduzimanjem imovine. Mozambik će raditi na provedbi akcijskog plana FATF-a tako što će: 1. osigurati suradnju i koordinaciju među relevantnim tijelima radi provedbe strategija i politika za sprečavanje pranja novca i financiranja terorizma koje se temelje na riziku; 2. provesti osposobljavanje svih tijela kaznenog progona o uzajamnoj pravnoj pomoći kako bi se poboljšalo prikupljanje dokaza i zapljena/oduzimanje imovinske koristi ostvarene kaznenim djelima; 3. osigurati odgovarajuće financijske i ljudske resurse za nadzorna tijela te razviti i provesti plan nadzora koji se temelji na riziku; 4. osigurati odgovarajuće resurse za nadležna tijela kako bi se počele prikupljati odgovarajuće, točne i ažurirane informacije o stvarnom vlasništvu pravnih osoba; 5. povećati ljudske resurse u financijsko-obavještajnoj jedinici i povećati broj financijskih obavještajnih podataka koji se dostavljaju tijelima; 6. dokazati sposobnost tijela kaznenog progona da s pomoću financijskih obavještajnih podataka djelotvorno istražuju slučajeve pranja novca/financiranja terorizma; 7. provesti sveobuhvatne procjene rizika financiranja terorizma i započeti provedbu sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv financiranja terorizma; 8. povećati svijest o ciljanim financijskim sankcijama zbog financiranja terorizma i financiranja širenja oružja; i 9. provesti procjenu rizika od financiranja terorizma za neprofitne organizacije u skladu sa standardima FATF-a i upotrijebiti je kao osnovu za razvoj plana informiranja. Unatoč toj predanosti i napretku zabrinutost zbog koje je FATF uvrstio Mozambik na popis još nije u potpunosti uklonjena. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Mozambik trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(10)

U listopadu 2022. Tanzanija je preuzela političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i ESAAMLG-om kako bi ojačala učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od donošenja MER-a u travnju 2021. Tanzanija je ostvarila napredak u pogledu nekih preporučenih mjera iz MER-a za poboljšanje sustava, među ostalim razvojem pravnog okvira za suzbijanje financiranja terorizma i ciljane financijske sankcije te širenjem rezultata strateške analize financijsko-obavještajne jedinice. Tanzanija će raditi na provedbi akcijskog plana FATF-a tako što će: 1. poboljšati nadzor financijskih institucija i određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja koji se temelji na riziku, među ostalim provođenjem inspekcija na temelju procjene rizika i primjenom učinkovitih, proporcionalnih i odvraćajućih sankcija za neusklađenost; 2. dokazati sposobnost tijela za učinkovitu provedbu niza istraga i kaznenih progona pranja novca u skladu s profilom rizika zemlje; 3. dokazati da tijela kaznenog progona poduzimaju mjere za utvrđivanje, praćenje, zapljenu i oduzimanje imovinske koristi ostvarene kaznenim djelima i predmeta upotrijebljenih za počinjenje kaznenih djela; 4. provesti sveobuhvatnu procjenu rizika od financiranja terorizma i započeti provedbu sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv financiranja terorizma te dokazati sposobnost provođenja istraga povezanih s financiranjem terorizma i kaznenog progona u skladu s profilom rizika zemlje; 5. povećati svijest privatnog sektora i nadležnih tijela o ciljanim financijskim sankcijama zbog financiranja terorizma i financiranja širenja oružja; i 6. provesti procjenu rizika od financiranja terorizma za neprofitne organizacije u skladu sa standardima FATF-a i upotrijebiti je kao osnovu za razvoj plana informiranja. Unatoč toj predanosti i napretku zabrinutost zbog koje je FATF uvrstio Tanzaniju na popis još nije u potpunosti uklonjena. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Tanzaniju trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(11)

Komisija stoga u svojoj procjeni zaključuje da bi Demokratsku Republiku Kongo, Gibraltar, Mozambik, Tanzaniju i Ujedinjene Arapske Emirate trebalo smatrati jurisdikcijama trećih zemalja sa strateškim nedostacima u svojem režimu SPNFT-a koji predstavljaju znatnu prijetnju financijskom sustavu Unije u skladu s kriterijima iz članka 9. Direktive (EU) 2015/849.

(12)

Komisija je preispitala napredak u uklanjanju strateških nedostataka zemalja navedenih u Uredbi (EU) 2016/1675, ali koje je FATF uklonio s popisa u ožujku, lipnju i listopadu 2022. Kako bi ažurirala Prilog Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 u skladu s člankom 9. Direktive (EU) 2015/849, Komisija je preispitala napredak Nikaragve, Pakistana i Zimbabvea.

(13)

FATF je pozdravio znatan napredak koji su Nikaragva, Pakistan i Zimbabve ostvarili u poboljšanju svojeg režima SPNFT-a. Napomenuo je da su Nikaragva, Pakistan i Zimbabve uspostavili pravni i regulatorni okvir za ispunjavanje obveza iz svojih akcijskih planova u pogledu strateških nedostataka koje je utvrdio FATF. Nikaragva, Pakistan i Zimbabve stoga više nisu predmet FATF-ova praćenja u okviru njegova tekućeg procesa poboljšanja globalne usklađenosti s mjerama SPNFT-a. Nikaragva bi trebala nastaviti surađivati s GAFILAT-om („Grupo de Acción Financiera de Latinoamérica”), regionalnim tijelom sličnim FATF-u, kako bi dodatno poboljšala svoj režim SPNFT-a, među ostalim osiguravanjem da se njezin nadzor neprofitnih organizacija temelji na riziku i da je u skladu sa standardima FATF-a. Pakistan će nastaviti surađivati s Azijsko-pacifičkom skupinom, regionalnim tijelom sličnim FATF-u, kako bi dodatno poboljšao svoj sustav SPNFT-a. Zimbabve bi trebao nastaviti surađivati s ESAAMLG-om kako bi dodatno poboljšao svoj režim SPNFT-a, među ostalim osiguravanjem da se njegov nadzor neprofitnih organizacija temelji na riziku i da je u skladu sa standardima FATF-a.

(14)

Komisija na temelju procjene dostupnih informacija zaključuje da Nikaragva, Pakistan i Zimbabve u svojem režimu SPNFT-a više nemaju strateških nedostataka. Nikaragva, Pakistan i Zimbabve povećali su djelotvornost svojeg režima SPNFT-a i poduzeli mjere za uklanjanje povezanih tehničkih nedostataka kako bi ispunili obveze iz svojih akcijskih planova u pogledu strateških nedostataka koje je utvrdio FATF.

(15)

Delegiranu uredbu (EU) 2016/1675 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Tablica u točki I. Priloga Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 zamjenjuje se tablicom u Prilogu ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 19. prosinca 2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 141, 5.6.2015., str. 73.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/1675 оd 14. srpnja 2016. o dopuni Direktive (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem visokorizičnih trećih zemalja sa strateškim nedostacima (SL L 254, 20.9.2016., str. 1.).


PRILOG

„Broj

Visokorizična treća zemlja (1)

1.

Afganistan

2.

Barbados

3.

Burkina Faso

4.

Kambodža

5.

Kajmanski Otoci

6.

Demokratska Republika Kongo

7.

Gibraltar

8.

Haiti

9.

Jamajka

10.

Jordan

11.

Mali

12.

Maroko

13.

Mozambik

14.

Mjanmar

15.

Panama

16.

Filipini

17.

Senegal

18.

Južni Sudan

19.

Sirija

20.

Tanzanija

21.

Trinidad i Tobago

22.

Uganda

23.

Ujedinjeni Arapski Emirati

24.

Vanuatu

25.

Jemen


(1)  Ne dovodeći u pitanje pravno stajalište Kraljevine Španjolske o suverenosti i jurisdikciji u odnosu na područje Gibraltara.”