16.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 322/81


UREDBA VIJEĆA (EU) 2022/2465

od 12. prosinca 2022.

o izmjeni Priloga I. Uredbi (EEZ) br. 2658/87 o tarifnoj i statističkoj nomenklaturi i o Zajedničkoj carinskoj tarifi

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 31.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)

Tržište Unije za ulazne elemente za određena dušična gnojiva znatno ovisi o uvozu iz trećih zemalja. Unija je u 2021. uvezla 2,9 milijuna tona amonijaka i 4,7 milijuna tona uree za proizvodnju dušičnih gnojiva. Cijene tih proizvoda znatno su se povećale 2021., a ove su godine dodatno narasle.

(2)

U ovom se trenutku velik dio ulaznih elemenata za dušična gnojiva uvozi u Uniju iz trećih zemalja koje imaju povlašteni pristup tržištu Unije i stoga je taj uvoz oslobođen carina. Neovisno o tome, Unija uvozi veliku količinu ulaznih elemenata za dušična gnojiva koji su podrijetlom iz zemalja koje podliježu Zajedničkoj carinskoj tarifi utvrđenoj u Uredbi Vijeća (EEZ) br. 2658/87 (1), a carinske se stope sada kreću od 5,5 % do 6,5 %.

(3)

U Komunikaciji Komisije od 23. ožujka 2022. pod naslovom „Očuvanje sigurnosti opskrbe hranom i jačanje otpornosti prehrambenih sustava” Komisija navodi da je na tržištima robe znatan porast cijena zabilježen i prije ruske invazije na Ukrajinu, a na poljoprivrednim tržištima očitovao se povećanjem troškova energije i gnojiva te posljedičnim povećanjem cijena poljoprivredne robe. Komisija navodi da su invazija na Ukrajinu i globalni rast cijena robe uzrokovali dodatan porast cijena na poljoprivrednim tržištima i da su razotkrili slabosti prehrambenog sustava Unije, koji djelomično ovisi o uvozu gnojiva. To povećava troškove za proizvođače i utječe na cijenu hrane, što izaziva zabrinutost za kupovnu moć potrošača i dohodak poljoprivrednika u Uniji. Komisija naglašava da do prelaska na upotrebu održivih vrsta gnojiva ili metoda gnojidbe prioriteti kratkoročno moraju biti trošak i dostupnost mineralnih gnojiva. Tijekom tog razdoblja industrija gnojiva u Uniji mora imati mogućnost pristupa potrebnom uvozu, uključujući ulazne elemente za proizvodnju gnojiva unutar same Unije. Komisija također naglašava da će se pratiti cijene gnojiva i opskrba poljoprivrednika kako bi se osiguralo da izgledi za žetvu u Uniji ne bude ugroženi.

(4)

S obzirom na navedeno, primjereno je poduzeti mjere za smanjenje troškova s kojima se suočavaju proizvođači gnojiva iz Unije kada uvoze ulazne elemente potrebne za proizvodnju dušičnih gnojiva.

(5)

Nadalje, u vrijeme oskudice dušičnih gnojiva na međunarodnim tržištima carine na uvoz u Uniju međuproizvoda, kao što su amonijak i urea, destimuliraju opskrbu tržišta Unije u usporedbi s drugim svjetskim tržištima na kojima nema uvoznih carina. Razlika u carinama otežava i diversifikaciju uvoza u Uniju.

(6)

Stoga je za određene ulazne elemente za dušična gnojiva primjereno privremeno suspendirati carinske stope Zajedničke carinske tarife iz članka 56. stavka 2. točke (c) Uredbe (EU) br. 952/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (2). Ova bi se privremena mjera trebala primjenjivati tijekom razdoblja od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ove Uredbe. Kako bi se omogućila procjena učinaka mjere, Komisija bi trebala izraditi izvješće i podnijeti ga Vijeću.

(7)

Istodobno, u skladu s člankom 21. stavkom 3. Ugovora o Europskoj uniji Unija osigurava koherentnost među različitim područjima svojeg vanjskog djelovanja, kao i između svojeg vanjskog djelovanja i drugih politika Unije.

(8)

Odnosi Unije i Ruske Federacije posljednjih su se godina razvili u vrlo negativnom smjeru, a posebno su se pogoršali posljednjih mjeseci zbog toga što Ruska Federacija ne poštuje međunarodno pravo te osobito zbog njezina ničim izazvanog i neopravdanog agresivnog rata protiv Ukrajine.

(9)

Unija od srpnja 2014. postupno uvodi mjere ograničavanja protiv Ruske Federacije. Europsko vijeće u svojim je zaključcima od 24. veljače 2022. izjavilo da Ruska Federacija svojom ničim izazvanom i neopravdanom vojnom agresijom na Ukrajinu teško krši međunarodno pravo i načela Povelje Ujedinjenih naroda te ugrožava europsku i globalnu sigurnost i stabilnost.

(10)

Vijeće je nedavno, 3. lipnja 2022., donijelo šesti paket sankcija protiv Ruske Federacije zbog njezina kontinuiranog agresivnog rata protiv Ukrajine i zabilježenih zločina koji su ruske oružane snage počinile u Ukrajini.

(11)

Nadalje, iako je Ruska Federacija članica Svjetske trgovinske organizacije, Unija je na osnovi iznimaka koje se primjenjuju na temelju Sporazuma o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije, a posebno članka XXI. GATT-a iz 1994., oslobođena od obveze da proizvodima uvezenima iz Ruske Federacije odobrava povlastice dodijeljene istovjetnim proizvodima uvezenima iz drugih zemalja (tretman najpovlaštenije nacije).

(12)

Stoga ne bi bilo primjereno dopustiti da se na uvoz iz Ruske Federacije primjenjuju bescarinski tretman i tretman najpovlaštenije nacije u pogledu proizvoda obuhvaćenih ovom Uredbom.

(13)

Posljednjih su se godina pogoršali i odnosi Unije i Bjelarusa zbog toga što bjeloruski režim ne poštuje međunarodno pravo, temeljna prava i ljudska prava. Osim toga, Bjelarus od samog početka podupire agresivni rat Ruske Federacije protiv Ukrajine, među ostalim tako što dopušta Ruskoj Federaciji da ispaljuje balističke projektile s bjeloruskog državnog područja, omogućuje prijevoz ruskog vojnog osoblja i teškog oružja, tenkova i vojnih transportera, dopušta ruskim vojnim zrakoplovima da lete preko bjeloruskog zračnog prostora u Ukrajinu, osigurava mjesta za opskrbu gorivom i skladišti rusko oružje i vojnu opremu u Bjelarusu.

(14)

Unija od listopada 2020. postupno uvodi mjere ograničavanja protiv Bjelarusa. Vijeće je 2. prosinca 2021. donijelo peti paket sankcija koje se odnose na kontinuirana kršenja ljudskih prava i instrumentalizaciju migranata. Daljnji paketi sankcija doneseni su 24. veljače, 2. ožujka, 9. ožujka i 3. lipnja 2022. s obzirom na sudjelovanje Bjelarusa u neopravdanom i ničim izazvanom agresivnom ratu Ruske Federacije protiv Ukrajine. Osim toga, Bjelarus nije član Svjetske trgovinske organizacije. Stoga Unija na temelju Sporazuma o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije nije obvezna odobriti tretman najpovlaštenije nacije proizvodima iz Bjelarusa. Osim toga, trgovinskim sporazumima dopuštaju se mjere opravdane na temelju primjenjivih klauzula o izuzećima, posebno sigurnosnim izuzećima.

(15)

S obzirom na navedeno, primjereno je isključenje Ruske Federacije i Bjelarusa iz područja primjene autonomnih tarifnih suspenzija utvrđenih u ovoj Uredbi, i to uz primjenu općih pravila o carinama iz Priloga I. Uredbi (EEZ) br. 2658/87, posebno iz njezina prvog dijela odsjeka I. dijela B stavka 1.

(16)

U skladu s time uvoz ulaznih elemenata za dušična gnojiva podrijetlom iz Ruske Federacije i Bjelarusa ne bi trebao podlijegati suspenziji carina. Umjesto toga, uvoz proizvoda na koje se odnosi ova Uredba iz Ruske Federacije i Bjelarusa trebao bi i dalje podlijegati uvoznoj carini kojoj je i prije podlijegao.

(17)

S obzirom na veliko i iznenadno povećanje cijena ulaznih elemenata za proizvodnju dušičnih gnojiva, pogoršano izvanrednom situacijom koju je na tržištu gnojiva izazvao agresivni rat Ruske Federacija protiv Ukrajine, ova bi Uredba trebala stupiti na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

(18)

Prilog I. Uredbi (EEZ) br. 2658/87 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELO JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Prilog I. Uredbi (EEZ) br. 2658/87 mijenja se kako slijedi:

1.

u drugom dijelu odsjeku VI. poglavlju 28., tekst oznake KN 2814 10 00 u stupcu 3. („Ugovorna stopa carine (%)”) zamjenjuje se sljedećim:

„5,5 (*1)

(*1)  Carina je autonomno obustavljena tijekom razdoblja od šest mjeseci počevši od 16. prosinca 2022., osim za Rusiju i Bjelarus, za koje se primjenjuje stopa od 5,5 %, u skladu s Uredbom Vijeća (EU) 2022/2465 .”;"

2.

u drugom dijelu odsjeku VI. poglavlju 31., tekst oznaka KN 3102 10 10 i 3102 10 90 u stupcu 3. („Ugovorna stopa carine (%)”) zamjenjuje se sljedećim:

„6,5 (*2)

(*2)  Carina je autonomno obustavljena tijekom razdoblja od šest mjeseci počevši od 16. prosinca 2022., osim za Rusiju i Bjelarus, za koje se primjenjuje stopa od 6,5 %, u skladu s Uredbom Vijeća (EU) 2022/2465”."

Članak 2.

Komisija do 17. svibnja 2023. izrađuje izvješće u kojem se evaluiraju posljedice suspenzije carina utvrđene u ovoj Uredbi i podnosi to izvješće Vijeću. Na temelju tog izvješća Komisija, ako je to primjereno, podnosi zakonodavni prijedlog radi produljenja te suspenzije carina.

Članak 3.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Prestaje se primjenjivati 17. lipnja 2023.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 12. prosinca 2022.

Za Vijeće

Predsjednik

J. BORRELL FONTELLES


(1)  Uredba Vijeća (EEZ) br. 2658/87 od 23. srpnja 1987. o tarifnoj i statističkoj nomenklaturi i o Zajedničkoj carinskoj tarifi (SL L 256, 7.9.1987., str. 1.).

(2)  Uredba (EU) br. 952/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. listopada 2013. o Carinskom zakoniku Unije (SL L 269, 10.10.2013., str. 1.).