3.2.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 24/3


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/144

оd 2. veljače 2022.

o upisu naziva u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (Ceylon Cinnamon (ZOZP))

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode (1), a posebno njezin članak 52. stavak 3. točku (b),

budući da:

(1)

U skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012, zahtjev Šri Lanke za registraciju naziva „Ceylon Cinnamon” kao zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP) objavljen je u Službenom listu Europske unije (2).

(2)

Komisija je 3. rujna 2020. od Njemačke primila prigovor i obrazloženu izjavu o prigovoru. Komisija je 16. rujna 2020. Šri Lanki proslijedila prigovor koji je poslala Njemačka.

(3)

Komisija je ispitala obrazloženu izjavu o prigovoru zaprimljenu 3. rujna 2020. koju je dostavila Njemačka i utvrdila da je prihvatljiva.

(4)

Dopisom od 22. rujna 2020. Komisija je pozvala zainteresirane strane da provedu odgovarajuća savjetovanja kako bi postigle međusobni sporazum u skladu sa svojim unutarnjim postupcima.

(5)

Na zahtjev Šri Lanke Komisija je 14. prosinca 2020. produljila rok za savjetovanje za dodatna tri mjeseca.

(6)

Savjetovanje između Šri Lanke i Njemačke završilo je 28. prosinca 2020. ali dogovor nije postignut. Komisija bi stoga trebala donijeti odluku u skladu s postupkom iz članka 57. Uredbe (EU) br. 1151/2012.

(7)

Razlog za protivljenje Njemačke je to što naziv za koji je podnesen zahtjev za upis u registar, „Ceylon Cinnamon”, odgovara njemačkom prijevodu „Ceylon-Zimt” (cimet iz Ceylona, Ceylon je nekadašnji naziv Šri Lanke) i u sukobu je s botaničkim nazivom Cinnamomum ceylanicum, što je biljka od koje se cimet dobiva. U publikaciji „Leitsätze des Deutschen Lebensmittelbuchs für Gewürze und andere würzende Zutaten” (Smjernice njemačkog kodeksa o hrani za začine i ostale začinske sastojke) „Ceylon cinnamon” je definiran kao sušena kora biljke Cinnamomum ceylanicum.

(8)

Prema navodima podnositelja prigovora biljka Cinnamomum ceylanicum prvotno se uzgajala na Ceylonu, što je nekadašnje ime Šri Lanke. Međutim, biljka Cinnamomum ceylanicum posljednjih se desetljeća proširila i izvan tog prvotnog zemljopisnog područja rasprostranjenosti i uzgaja se i u drugim tropskim zemljama. Drugi važni dobavljači su Sejšeli, Madagaskar i Kina te, u nešto manjoj mjeri, Indija, Vijetnam, Indonezija, Jamajka, Martinique, Francuska Gijana i Brazil. Za znatan dio cimeta dostupnog na tržištu dobivenog od biljke Cinnamomum ceylanicum zemlja podrijetla nije Šri Lanka.

(9)

Po mišljenju Njemačke, budući da bi se nakon unosa naziva „Ceylon Cinnamon” kao ZOZP-a zaštita u skladu s člankom 13. stavkom 1. točkom (b) Uredbe (EU) br. 1151/2012 odnosila i na prijevode i podsjećanja na taj naziv, nazivi tih proizvoda više ne bi smjeli sadržavati bilo kakva upućivanja na pojam „Ceylon”. Stoga bi upis naziva „Ceylon Cinnamon” kao ZOZP-a ugrozio postojanje naziva „Ceylon Zimt” i postojanje proizvodâ koji su na njemačkom tržištu bili zakonito u prodaji najmanje pet godina prije datuma objave zahtjeva za upis naziva „Ceylon Cinnamon” u registar.

(10)

Dakle, prema mišljenju podnositelja prigovora, registracijom naziva „Ceylon Cinnamon” neopravdano bi se kao oznaka zemljopisnog podrijetla zaštitio naziv biljke, čija upotreba treba ostati slobodna. Osim toga, nakon te registracije trebalo bi preimenovati znatan dio robe dostupne na tržištu jer upotreba uhodanog naziva proizvoda dobro poznatog potrošačima, uključujući spominjanje biljne vrste Cinnamomum ceylanicum, više ne bi bila dopuštena.

(11)

Podnositelj zahtjeva iznio je da po njegovom mišljenju ne postoji sukob između naziva „Ceylon cinnamon” i naziva biljke jer međunarodno prihvaćen botanički naziv iz kojeg je izveden naziv „Ceylon cinnamon” ne glasi Cinnamomum ceylanicum, kako tvrdi podnositelj prigovora, nego Cinnamomum verum. Nazivi Cinnamomum zeylanicum ili Cinnamomum ceylanicum smatraju se sinonimima naziva Cinnamonum verum. Naziv „Ceylon cinnamon” stoga nije u sukobu s nazivom biljke od koje se dobiva proizvod koji nosi taj naziv. Osim toga, podnositelj zahtjeva istaknuo je da naziv koji treba zaštititi nije naziv biljke i da je naziv zeylanicum ili ceylanicum izveden iz povijesnog imena Ceylon.

(12)

Komisija je ocijenila argumente iz obrazložene izjave o prigovoru i zaprimljene informacije o savjetovanju između zainteresiranih strana.

(13)

Naziv „Ceylon cinnamon” odnosi se na proizvod koji ima prepoznatljive kvalitete i karakteristike, posebno kad je riječ o njegovim izraženim organoleptičkim svojstvima. Osim toga, taj naziv uživa solidnu reputaciju. On stoga ispunjava uvjete za upis u registar kao zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla.

(14)

U bazi podataka Ureda Zajednice za biljne sorte (CPVO) naziv „Ceylan”, koji odgovara vrsti čiji latinski naziv glasi Cinnamomum verum J. Presl, registriran je u Meksiku. U bazi podataka za biljne sorte registrirano je nekoliko naziva koji uključuju pojam „Ceylon” ili pojam „Cinnamon” (cimet), ali nijedan od njih ne odnosi se na vrstu Cinnamomum ceylanicum.

(15)

„Smjernice njemačkog kodeksa o hrani za začine i ostale začinske sastojke” imaju ograničenu dokaznu i pravnu vrijednost kad se radi o sukobu između naziva biljke i naziva koji treba upisati u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla u skladu s Uredbom (EU) br. 1151/2012.

(16)

Proizvod na koji se odnosi naziv za koji je podnesen zahtjev za registraciju potječe iz Šri Lanke, a nekadašnje ime te zemlje, Ceylon, i danas je rašireno i opće poznato. Stoga naziv „Ceylon cinnamon” ne može samo po sebi dovesti potrošača u zabludu u pogledu podrijetla proizvoda. U skladu s člankom 6. stavkom 2. Uredbe (EU) br. 1151/2012 uvjeti za sukob između nazivâ i rizik od dovođenja potrošača u zabludu međusobno su povezani. S obzirom na prethodno navedeno, registracija naziva „Ceylon cinnamon” kao zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP) ne može biti kršenje te odredbe.

(17)

Štoviše, Komisija smatra da registracija naziva „Ceylon cinnamon” kao zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP) ne bi spriječila upotrebu botaničkih naziva Cinnamomum zeylanicum ili Cinnamomum ceylanicum ili drugih njihovih sinonima za proizvode koji su cimet dobiven od biljaka koje nose te botaničke nazive, a uzgojene su izvan tog zemljopisnog područja, ako su ispunjeni uvjeti iz članka 42. Uredbe (EU) br. 1151/2012 i, osim toga, pod uvjetom da je na etiketi jasno navedena zemlja podrijetla te da na njoj nema nikakvih daljnjih upućivanja na Šri Lanku. Time će se dodatno zajamčiti pružanje točne informacije potrošačima u odnosu na proizvod koji se stavlja na tržište pod upisanom zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla (ZOZP).

(18)

Naziv „Ceylon Cinnamon” (ZOZP) stoga treba upisati u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla.

(19)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora za politiku kakvoće poljoprivrednih proizvoda,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Naziv „Ceylon Cinnamon” (ZOZP) upisuje se u registar.

Naziv iz prvog stavka odnosi se na proizvod iz razreda 1.8., Ostali proizvodi navedeni na popisu u Prilogu I. Ugovoru (začini itd.), i razreda 2.10., Eterična ulja, naveden u Prilogu XI. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) br. 668/2014 (3).

Članak 2.

Ako se za označivanje u skladu s člankom 42. stavkom 1. Uredbe (EU) br. 1151/2012 upotrebljavaju nazivi Cinnamomum zeylanicum ili Cinnamomum ceylanicum ili drugi sinonimi tih botaničkih naziva kao upućivanje na sortu biljke od koje je cimet dobiven, zemlja podrijetla izvan Šri Lanke navodi se u istom vidnom polju slovima koja ne smiju biti manja od slova naziva.

U tim se slučajevima zabranjuje korištenje zastava, grbova, znakova ili drugih grafičkih prikaza na oznakama koji bi potrošače mogli dovesti u zabludu, posebno u vezi sa svojstvima, podrijetlom ili provenijencijom.

Članak 3.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 2. veljače 2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.

(2)  SL C 208, 22.6.2020., str. 19.

(3)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 668/2014 оd 13. lipnja 2014. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode (SL L 179, 19.6.2014., str. 36.).