14.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 320/47


PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2022/2452

оd 8. prosinca 2022.

o utvrđivanju dodatnih tehničkih specifikacija za privremenu putnu ispravu EU-a uspostavljenu Direktivom Vijeća (EU) 2019/997 (1)

(priopćeno pod brojem dokumenta C(2022) 8938)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu Vijeća (EU) 2019/997 od 18. lipnja 2019. o uspostavi privremene putne isprave EU-a i stavljanju izvan snage Odluke 96/409/ZVSP (2), a posebno njezin članak 9. stavak 1.,

budući da:

(1)

Direktivom (EU) 2019/997 utvrđuju se pravila o uvjetima i postupku za izdavanje privremene putne isprave EU-a („PPI EU-a”) za građane bez predstavništva u trećim zemljama i jedinstveni format te isprave, koja se sastoji od jedinstvenog obrasca PPI-a EU-a i jedinstvene naljepnice PPI-a EU-a.

(2)

U prilozima Direktivi (EU) 2019/997 utvrđene su specifikacije s kojima jedinstveni obrazac i naljepnica PPI-a EU-a moraju biti usklađeni. Sad je potrebno utvrditi dodatne tehničke specifikacije koje se odnose na dizajn, format i boje jedinstvenog obrasca i naljepnice PPI-a EU-a, zahtjeve u pogledu materijala i tiskarskih tehnika za jedinstveni obrazac PPI-a EU-a te sigurnosne značajke i zahtjeve, uključujući više standarde zaštite od različitih oblika krivotvorenja.

(3)

Kako bi se spriječili različiti oblici krivotvorenja i s obzirom na specifičnu prirodu dodatnih tehničkih specifikacija utvrđenih u dijelu II. Priloga ovoj Odluci, one moraju biti tajne i ne smiju se objavljivati.

(4)

Kako bi referentni dokumenti bili dostupni, države članice trebale bi jedna drugoj i Komisiji dostaviti ogledne primjerke svojeg PPI-a EU-a te čuvati ogledne primjerke poslije otisnutih serija.

(5)

Mjere predviđene u ovoj Odluci u skladu su s mišljenjem Odbora osnovanog člankom 6. Uredbe Vijeća (EZ) 1683/95 (3),

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Dodatne tehničke specifikacije koje se odnose na preduvjete, upute i norme za proizvodnju privremenih putnih isprava EU-a („PPI EU-a”) utvrđene su u dijelu I. Priloga.

Dodatne tehničke specifikacije koje se odnose na dizajn, format i boje jedinstvenog obrasca i naljepnice PPI-a EU-a, zahtjeve u pogledu materijala i tiskarskih tehnika za jedinstveni obrazac PPI-a EU-a te sigurnosne značajke i zahtjeve, uključujući više standarde zaštite od različitih oblika krivotvorenja, utvrđene su u dijelu II. Priloga. Dio II. Priloga klasificiran je stupnjem tajnosti SECRET UE/EU SECRET.

Članak 2.

Svaka država članica dostavlja Komisiji i drugim državama članicama referentni ogledni primjerak svojeg PPI-a EU-a. Svaka država članica čuva ogledne primjerke kasnije otisnutih serija i stavlja ih na raspolaganje Komisiji i drugim državama članicama.

Članak 3.

Ova je Odluka upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 8. prosinca 2022.

Za Komisiju

Didier REYNDERS

Član Komisije


(1)  SECRET UE/EU SECRET non classifiée en l’absence de la partie II de l’annexe/when detached from Part II of the Annex – non-classified.

(2)  SL L 163, 20.6.2019., str. 1.

(3)  Uredba Vijeća (EZ) br. 1683/95 od 29. svibnja 1995. o utvrđivanju jedinstvenog obrasca za vize (SL L 164, 14.7.1995., str. 1.).


PRILOG

Dodatne tehničke specifikacije za privremenu putnu ispravu EU-a

Dio I.:

Preduvjeti, upute i standardi za izradu (1)

1.

SADRŽAJ 50

2.

UPUTE ZA PROIZVOĐAČE 50

3.

FIZIČKA SIGURNOST 50

3.1.

PROIZVODNE ZGRADE 50

3.2.

ZAŠTITARSKO OSOBLJE 50

3.3.

PROSTORIJA ZA KONTROLU SIGURNOSTI 51

3.4.

PRISTUP POSJETITELJA ILI TREĆIH OSOBA 51

3.5.

PRISTUP OSOBLJA 51

3.6.

KONTROLA PROIZVODNOG PODRUČJA 51

3.7.

RUKOVANJE ULAZNIM I IZLAZNIM MATERIJALIMA 51

3.8.

ISPORUKA 51

4.

SIGURNOST PROIZVODNIH POSTUPAKA I MATERIJALA 52

4.1.

PLOČE 52

4.2.

PAPIR 52

4.3.

DIFRAKTIVNI OPTIČKI PROMJENJIVI ELEMENT 52

4.4.

ZAŠTITNE TINTE 53

4.5.

SKLADIŠTENJE 53

5.

KONTROLA KVALITETE 53

6.

REFERENTNI DOKUMENTI 53

1.   SADRŽAJ

U ovom dijelu Priloga utvrđuju se pravila za izradu privremenih putnih isprava EU-a („PPI EU-a”).

Ovaj se dio Priloga može proslijediti potencijalnim tiskarama za zaštićeni tisak, na primjer u okviru postupka javne nabave.

2.   UPUTE ZA PROIZVOĐAČE

PPI-ove EU-a smiju proizvoditi samo javna ili privatna poduzeća ili ustanove za zaštićeni tisak koje su angažirale države članice i koje su sposobne proizvoditi dokumente s visokom zaštitom.

Takva poduzeća ili ustanove moraju moći dokazati da su sposobne za takvu proizvodnju. Proizvođač mora imati sjedište u Uniji i proizvodnja PPI-a EU-a također mora biti u Uniji.

Proizvodnja PPI-ova EU-a ne smije se povjeriti trećoj strani (to se ne odnosi na sirovine i sastavne dijelove, primjerice vlakna i sigurnosni papir), osim ako to odobri država članica koja je dodijelila ugovor za proizvodnju PPI-a EU-a i o tome obavijesti Komisiju. Treća poduzeća koja sudjeluju u proizvodnji PPI-ova EU-a moraju se pridržavati sigurnosnih standarda i postupaka navedenih u ovom dokumentu.

Proizvođač mora biti certificiran u skladu s normama ISO 9001 „Sustav upravljanja kvalitetom” i ISO/IEC 27001 „Sustavi upravljanja informacijskom sigurnošću”.

Nadalje, proizvođač mora imati valjani certifikat ISO 14298 za upravljanje procesima zaštićenog tiska (bivši CWA 14641), certificiran barem na razinu „za potrebe vlade” ili jednakovrijednu razinu u skladu s nacionalnim propisima.

Na zahtjev države članice proizvođači moraju dostaviti pojedinosti o certifikatima o sigurnosnoj reviziji.

Države članice moraju se pobrinuti da se proizvođači pridržavaju tih pravila i obavijestiti Europsku komisiju o poduzeću odabranom za proizvodnju.

Proizvođač mora obavijestiti državu članicu o svakoj povredi sigurnosti povezanoj s PPI-ovima EU-a, sirovinama ili fizičkom sigurnošću objekata za vrijeme proizvodnje, a ona o tome mora bez nepotrebnog odgađanja obavijestiti Komisiju.

3.   FIZIČKA SIGURNOST

Zahtjevi utvrđeni u ovom odjeljku dodatni su uz normu ISO 14298 i obvezno ih je poštovati pri izradi PPI-ova EU-a. Primjenjuju se i na materijale, poluproizvode i skladištenje PPI-ova EU-a.

Fizička sigurnost proizvodnih prostora i zgrada mora se održavati u skladu s normom ISO 14298 i Intergrafovim certifikacijskim zahtjevima (osobito iz kategorije rizika E „Fizički upad i rizik u vezi s pristupom”) ili s jednakovrijednim nacionalnim propisima.

Sve osobe (zaposlenici, zaštitarsko osoblje, posjetitelji, treće osobe itd.) koje se nalaze u prostorima ili u proizvodnim zgradama proizvođača moraju se provjeravati u skladu s Intergrafovim certifikacijskim zahtjevima prema normi ISO 14298 ili jednakovrijednim nacionalnim propisima.

3.1.   PROIZVODNE ZGRADE

Sve zgrade u kojima se skladište i obrađuju sirovine, poluproizvodi i gotovi proizvodi moraju biti certificirane barem na razinu „za potrebe vlade” u skladu s normom ISO 14298 ili jednakovrijednim nacionalnim propisima.

3.2.   ZAŠTITARSKO OSOBLJE

Zaštitu prostora i proizvodnih područja proizvođač mora povjeriti posebnom i zasebnom odjelu ili renomiranom i certificiranom zaštitarskom poduzeću i dobro osposobljenom zaštitarskom osoblju. Preporučuje se da je svako vanjsko zaštitarsko poduzeće certificirano s obzirom na kvalitetu (npr. prema normi ISO 9001, DIN 77200).

3.3.   PROSTORIJA ZA KONTROLU SIGURNOSTI

Proizvođač u svojim proizvodnim prostorima mora imati prostoriju za kontrolu sigurnosti. Mjere fizičke sigurnosti moraju ispunjavati zahtjeve iz norme EN 50518 (certificiranje nije potrebno) ili iz nacionalnih propisa/normi. Odstupajući od prethodne rečenice, odstupanja od norme EN 50518 moguća su pod uvjetom da se temelje na procjeni rizika. Na vratima za pristup prostoriji za kontrolu sigurnosti s ulazne i izlazne strane mora biti ugrađen čitač kartica ili biometrijski sustav za kontrolu pristupa koji bilježi svaki ulazak i izlazak te ima funkciju provjere smjera prolaska (anti-pass back).

Preporučuje se da u svakom trenutku budu prisutna najmanje dva rukovatelja (zaštitara). Preporučuje se da ti rukovatelji (zaštitari) budu zaposlenici proizvođača.

3.4.   PRISTUP POSJETITELJA ILI TREĆIH OSOBA

Pristup svih trećih osoba ili posjetitelja proizvodnim područjima mora se strogo kontrolirati u skladu s normom ISO 14298. Takve osobe moraju uvijek imati pratnju i nositi identifikacijsku iskaznicu na vidljivom mjestu.

3.5.   PRISTUP OSOBLJA

Pristup proizvodnim područjima mora biti ograničen na ovlaštene zaposlenike sustavom kontrole pristupa kojim se pojedinačno provjerava baš svaku osobu. Mora se provoditi postupak kontrole pristupa. Preporučuje se da se pristup odobrava samo kad je to nužno.

3.6.   KONTROLA PROIZVODNOG PODRUČJA

Proizvodna područja moraju se stalno kontrolirati. Kad se ne koriste, proizvodna područja moraju biti fizički zaključana i pod nadzorom.

Ako je takvim proizvodnim područjima nužno pristupiti kad nema proizvodnje, o tome se mora obavijestiti odjel za sigurnost i njegovi službenici moraju biti prisutni tijekom takvog pristupa. U takvim slučajevima ne smije postojati mogućnost ulaska u proizvodna područja bez fizičke prisutnosti jednog ili više službenika odjela za sigurnost (sa zasebnim ključem).

3.7.   RUKOVANJE ULAZNIM I IZLAZNIM MATERIJALIMA

Proizvođač mora imati posebno namijenjena područja za isporuku i otpremu ulaznih i izlaznih materijala i proizvoda. Sva vrata za isporuku i otpremu, uključujući vrata u vanjskoj ogradi, srednja vrata i unutarnja vrata za isporuku i otpremu, moraju imati elektronički mehanizam i biti međusobno povezana tako da dok su jedna vrata otvorena, druga su elektronički zaključana.

Moraju se provoditi postupci sigurnosnog pregleda posjetitelja i vozača vozila u kojima se prevoze takvi materijali. Svaka se isporuka materijala mora evidentirati.

3.8.   ISPORUKA

Isporuku PPI-ova EU-a mora regulirati država članica koja je dodijelila ugovor u dogovoru s proizvođačem. Budući da se gotovi neindividualizirani PPI-ovi EU-a smatraju predmetima visokog sigurnosnog rizika, sigurnost njihova prijevoza mora biti na najvišoj mogućoj razini.

Za svaku se vrstu prijevoza mora provesti i dokumentirati generička procjena rizika i moraju se poduzeti sve dodatne sigurnosne mjere za koje se procijeni da su nužne (npr. oklopno vozilo, vozilo u pratnji). Te se procjene moraju preispitati nakon svake promjene relevantnih okolnosti.

Sve aktivnosti utovara i istovara, uključujući isporuku primatelju, moraju se dvostruko nadzirati, tj. biti pod nadzorom najmanje dviju osoba.

U prijevoznoj dokumentaciji moraju biti navedeni serijski brojevi PPI-ova EU-a koji se prevoze.

Preporučuje se da se tijekom prijevoza redovito provjeravaju stanje i lokacija vozila koja prevoze proizvode zaštićenog tiska. Moraju postojati barem dva neovisna sustava za djelotvornu komunikaciju s vanjskim partnerima u slučaju bilo kakvih poremećaja u prijevozu.

Proizvođača se mora odmah obavijestiti o svakoj nepravilnosti (npr. o napadu na vozilo ili ako bilo koji sudionik ne ispunjava minimalne zahtjeve u pogledu prijevoza ili ako se iz bilo kojeg razloga nešto izgubi u prijevozu).

Iz vozačeve se kabine ne smije moći pristupiti zaštićenim proizvodima, dio u kojem se roba prevozi mora biti izrađen od metala i potpuno zatvoren (vozila s ceradom nisu dopuštena), a pristup za potrebe utovara i istovara mora biti kroz zaključana vrata. Ključevi kojima se otvaraju te brave ne smiju biti u tom vozilu.

4.   SIGURNOST PROIZVODNIH POSTUPAKA I MATERIJALA

U ovom se odjeljku navode potrebne sigurnosne informacije o materijalima koji se upotrebljavaju za izradu PPI-a EU-a. Proizvođač mora čuvati potpun revizijski trag od dolaska ulaznih zaštitnih materijala do isporuke PPI-ova EU-a, što uključuje uništavanje neželjenog, oštećenog ili polugotovog materijala.

Usto, proizvođač odabire dobavljače sirovina i odgovoran je za njih, a prema potrebi ih odobrava i relevantna država članica. Preporučuje se da dobavljači sigurnosnih sirovina imaju istu razinu certifikacije kao proizvođači, osobito s obzirom na normu ISO 14298. Ako dobavljač nije certificiran, no proizvođač smatra da je ugledan i pouzdan (te ga je primjereno provjerio), mora se ishoditi odobrenje države članice koja je dodijelila ugovor, a ona je o tome dužna na odgovarajući način obavijestiti Komisiju.

4.1.   PLOČE

Preporučuje se da se sve tiskovne ploče za PPI EU-a proizvode u prostorima ovlaštenog proizvođača gdje se proizvodi PPI EU-a. Ako tiskovne ploče više nisu potrebne (npr. zbog istrošenosti, nedostataka itd.), moraju se učiniti neupotrebljivima i na odgovarajući način sigurno uništiti.

Sve ploče koje bi mogle biti potrebne za daljnju proizvodnju moraju se čuvati na sigurnom mjestu u prostorima poduzeća.

Ako proizvođač ne može proizvoditi ploče u svojim prostorima, potrebne tiskovne ploče smiju se naručiti samo od uglednog proizvođača ploča, koji je, na primjer, prethodno proizvodio ploče za naljepnicu vize EU-a. Međutim, takav proizvođač ploča mora biti certificiran u skladu s normom ISO 14298. Te se ploče smiju dostaviti ovlaštenim proizvođačima tek nakon primitka odobrenja države članice. Obavijest o tome mora se poslati i Komisiji.

4.2.   PAPIR

Papir koji se proizvodi za PPI EU-a mora se strogo kontrolirati. To se odnosi i na proizvođača papira i na potrebne dodatne korake (dodavanje ljepljive podloge). Sve role i svi listovi moraju se podvrgnuti sigurnosnoj reviziji radi osiguranja odgovornosti u lancu opskrbe.

Sav papir koji se isporučuje proizvođaču PPI-a EU-a mora se prebrojiti prije isporuke. Listovi isporučeni proizvođaču i upotrijebljeni u proizvodnji moraju biti pod kontrolom i na broju.

Papir se proizvođačima mora isporučivati sigurnim prijevozom. Za prijevoz se mora provesti i dokumentirati generička procjena rizika i moraju se poduzeti sve dodatne sigurnosne mjere za koje se procijeni da su nužne (npr. oklopno vozilo, vozilo u pratnji). Te se procjene moraju preispitati nakon svake promjene relevantnih okolnosti.

4.3.   DIFRAKTIVNI OPTIČKI PROMJENJIVI ELEMENT

Proizvodnja i upotreba difraktivnih optički promjenjivih elemenata (DOVID) za PPI EU-a mora se kontrolirati i svi elementi moraju biti na broju. To se ne odnosi samo na čitave DOVID-e nego i na poluproizvode te oštećene ili otpadne proizvode.

DOVID-i se ovlaštenim proizvođačima moraju isporučivati sigurnim prijevozom. Količina DOVID-a koji se isporučuju mora se evidentirati.

DOVID-i koji će se upotrebljavati u proizvođačevim prostorima također moraju biti na broju i pod kontrolom. Svi se otpadni materijali moraju sigurno uskladištiti i mogu se, prema potrebi, uništiti naknadno. Svi DOVID-i moraju uvijek biti na broju kako bi se prema potrebi mogao sastaviti potpun revizijski trag.

Komisija ili država članica mogu jednom u godini naručiti DOVID u obliku zajedničke narudžbe kako bi se snizila cijena za pojedine države članice. Države članice odgovorne su za ugovorne i financijske aranžmane u skladu sa zajedničkom narudžbom. Samo proizvođači o kojima je obaviještena Komisija mogu sudjelovati u zajedničkoj narudžbi DOVID-a.

4.4.   ZAŠTITNE TINTE

U proizvodnji PPI-a EU-a upotrebljavaju se zaštitne tinte i njihova je upotreba ograničena. Te se tinte mogu naručivati od uglednih dobavljača, drugih proizvođača PPI-a EU-a ili proizvoditi u proizvođačevim prostorima. Proizvođač takve tinte smije dostaviti drugom ovlaštenom proizvođaču tek nakon što primi dokaz o odobrenju za proizvodnju PPI-ova EU-a izdanog tom drugom proizvođaču.

Zaštitne tinte moraju se čuvati na sigurnom mjestu. Za praćenje zaštitnih tinti upotrijebljenih u proizvodnji provodi se revizija.

4.5.   SKLADIŠTENJE

Materijali koji se upotrebljavaju u proizvodnji PPI-ova EU-a mogu se razvrstati kako slijedi:

osnovni materijali (npr. tinte, zaštitni papir),

osnovna sredstva (npr. tiskovne ploče),

poluproizvodi (nedovršeni obrasci i/ili naljepnice koji nisu prošli kroz sve faze proizvodnje),

potpuni PPI EU-a – obrazac i naljepnica.

U svakoj fazi skladištenja proizvoda i rukovanja njime moraju postojati odgovarajuća sigurnost, nadležnosti i kontrola. Preporučuje se da skladišni prostori ispunjavaju zahtjeve za trezore (vidjeti normu ISO 14298).

5.   KONTROLA KVALITETE

Svaki proizvođač PPI-a EU-a može, u dogovoru s državom članicom koja odobrava proizvodnju, odrediti koje se kontrole kvalitete treba provoditi u svakoj fazi proizvodnje. Tim se kontrolama kvalitete mora osigurati da se PPI-ovi EU-a proizvode u skladu s tehničkim specifikacijama utvrđenima u Direktivi Vijeća (EU) 2019/997 i provedbenim aktima donesenima na temelju nje kako bi kvaliteta PPI-ova EU-a u različitim proizvodnim serijama bila što ujednačenija.

Ako se proizvedu i puste u optjecaj PPI-ovi EU-a koji nisu u skladu s tehničkim specifikacijama, dotična država članica dužna je o tome odmah obavijestiti druge države članice i Komisiju.

6.   REFERENTNI DOKUMENTI

ISO 14298

Upravljanje procesima zaštitnog tiska (bivša norma CWA 14641)

EN 50518

Centar za nadzor i prijam alarma

ISO 9001

Sustavi upravljanja kvalitetom

ISO 27001

Sustavi upravljanja informacijskom sigurnošću


(1)  SECRET UE/EU SECRET non classifiée en l’absence de la partie II de l’annexe/neklasificiran dokument ako je odvojen od dijela II. Priloga.