2.8.2021   

HR

Službeni list Europske unije

L 277/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2021/1253

оd 21. travnja 2021.

o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2017/565 u pogledu uključivanja čimbenika i rizika održivosti te preferencija u pogledu održivosti u određene organizacijske zahtjeve i uvjete poslovanja investicijskih društava

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o tržištu financijskih instrumenata i izmjeni Direktive 2002/92/EZ i Direktive 2011/61/EU (1), a posebno njezin članak 16. stavak 12., članak 24. stavak 13. i članak 25. stavak 8.,

budući da:

(1)

Prelazak na niskougljično, održivije i resursno učinkovito kružno gospodarstvo u skladu s ciljevima održivog razvoja ključan je za osiguravanje dugoročne konkurentnosti gospodarstva Unije. Unija je 2016. sklopila Pariški sporazum (2). Člankom 2. stavkom 1. točkom (c) Pariškog sporazuma utvrđuje se cilj jačanja odgovora na klimatske promjene, među ostalim usklađivanjem financijskih tokova s nastojanjima usmjerenima na niske emisije stakleničkih plinova i razvoj otporan na klimatske promjene.

(2)

Prepoznajući taj izazov, Komisija je u prosincu 2019. predstavila europski zeleni plan (3). Europski zeleni plan je nova strategija rasta čiji je cilj preobraziti Uniju u pravedno i prosperitetno društvo s modernim, resursno učinkovitim i konkurentnim gospodarstvom u kojem od 2050. neće biti neto emisija stakleničkih plinova i u kojem gospodarski rast nije povezan s upotrebom resursa. Za ostvarenje tog cilja ulagačima je potrebno slati jasne signale o njihovim ulaganjima da bi imovina bila iskoristiva, a financiranje održivo.

(3)

Komisija je u ožujku 2018. objavila Akcijski plan o financiranju održivog rasta (4) u kojem se utvrđuje ambiciozna i sveobuhvatna strategija održivog financiranja. Jedan od ciljeva utvrđenih u Akcijskom planu jest preusmjeravanje tokova kapitala u održiva ulaganja radi postizanja održivog i uključivog rasta. Procjena učinka, objavljenja u svibnju 2018. (5), na kojoj su se temeljile naknadne zakonodavne inicijative, pokazala je da je potrebno objasniti da bi investicijska društva trebala voditi računa o čimbenicima održivosti u okviru svojih dužnosti prema klijentima i potencijalnim klijentima. Stoga bi investicijska društva trebala redovito uzimati u obzir ne samo sve relevantne financijske rizike, već i sve relevantne rizike održivosti iz Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća (6) koji bi svojim nastankom mogli stvarno ili potencijalno bitno negativno utjecati na vrijednost ulaganja. U Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2017/565 (7) ne upućuje se izričito na rizike održivosti. Zbog toga te radi pravilne i dosljedne primjene unutarnjih postupaka i organizacijskih aranžmana, potrebno je pojasniti da bi se u postupcima, sustavima i unutarnjima kontrolama investicijskih društava trebali uzimati u obzir rizici održivosti te da su za analizu tih rizika potrebni tehnički kapaciteti i znanje.

(4)

Kako bi se održao visok standard zaštite ulagatelja, investicijska društva trebala bi pri utvrđivanju vrsta sukoba interesa čije postojanje može naštetiti interesima klijenta ili potencijalnog klijenta uključiti one vrste sukoba interesa koji proizlaze iz integracije klijentovih preferencija u pogledu održivosti. Za postojeće klijente, za koje je već provedena procjena primjerenosti, investicijska društva trebala bi imati mogućnost identificirati klijentove pojedinačne preferencije u pogledu održivosti pri sljedećem redovitom ažuriranju postojeće procjene primjerenosti.

(5)

Investicijska društva koja pružaju usluge investicijskog savjetovanja i upravljanja portfeljem trebala bi moći svojim klijentima i potencijalnim klijentima preporučiti primjerene instrumente te stoga i postavljati pitanja kako bi se utvrdile pojedinačne preferencije klijenta u pogledu održivosti. U skladu s obvezom investicijskog društva da postupa u najboljem interesu svojih klijenata, preporuke klijentima i potencijalnim klijentima trebale bi odražavati i financijske ciljeve i sve iskazane preferencije tih klijenata u pogledu održivosti. Stoga je potrebno pojasniti da bi investicijska društva trebala uspostaviti odgovarajuće mehanizme kako bi osigurala da uključivanje čimbenika održivosti u savjetodavni postupak i upravljanje portfeljem ne dovodi do zavaravajućih prodajnih praksi ili do toga da se lažno prikazuje da su financijski instrumenti i strategije u skladu s preferencijama u pogledu održivosti kada to nije tako. Kako bi se izbjegle takve prakse ili lažna prikazivanja, investicijska društva koja pružaju usluge investicijskog savjetovanja trebala bi prvo procijeniti investicijske ciljeve, razdoblje ulaganja i pojedinačne okolnosti klijenta ili potencijalnog klijenta, a zatim od njih zatražiti njihove potencijalne preferencije u pogledu održivosti.

(6)

Dosad su razvijeni financijski instrumenti različitih razina ambicioznosti u pogledu održivosti. Kako bi se klijentima ili potencijalnim klijentima omogućilo da shvate te različite razine održivosti i donesu informiranu odluku o ulaganju u pogledu održivosti, investicijska društva koja pružaju savjete o ulaganju i usluge upravljanja portfeljem trebala bi objasniti razliku između financijskih instrumenata koji su, djelomično ili u potpunosti, namijenjeni ostvarivanju ciljeva održivih ulaganja u gospodarske djelatnosti koje ispunjavanju uvjete za okolišnu održivost u skladu s Uredbom (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća (8), održivih ulaganja kako su definirana u članku 2. stavku 17. Uredbe (EU) 2019/2088, i financijskih instrumenata koji uzimaju u obzir štetne učinke na čimbenike održivosti koji bi mogli ispunjavati uvjete za preporuke koje odgovaraju pojedinačnim preferencijama klijenata u pogledu održivosti, s jedne strane, i drugih financijskih instrumenata bez tih specifičnih obilježja koji ne bi trebali ispunjavati uvjete za preporuke klijentima ili potencijalnim klijentima koji imaju pojedinačne preferencije u pogledu održivosti.

(7)

Potrebno je ukloniti bojazni u vezi s „manipulativnim zelenim marketingom”, odnosno, konkretno, prakse stjecanja nepoštene konkurentske prednosti tako što će se financijski instrument preporučiti kao ekološki prihvatljiv ili održiv, dok on zapravo ne ispunjava osnovne standarde zaštite okoliša ili druge standarde povezane s održivošću. Kako bi se spriječila zavaravajuća prodaja i manipulativni zeleni marketing, investicijska društva ne bi trebala preporučivati ili trgovati financijskim instrumentima radi ispunjavanja pojedinačnih preferencija u pogledu održivosti ako ti financijski instrumenti ne ispunjavaju te preferencije. Investicijska društva trebala bi svojim klijentima ili potencijalnim klijentima objasniti svoje razloge i voditi evidenciju o tim razlozima.

(8)

Potrebno je pojasniti da investicijska društva i dalje mogu preporučivati financijske instrumente koji ne ispunjavaju uvjete za pojedinačne preferencije u pogledu održivosti, ali ne tako da ispunjavaju pojedinačne preferencije u pogledu održivosti. Kako bi se omogućile daljnje preporuke klijentima ili potencijalnim klijentima, za financijske instrumente koji ne ispunjavaju klijentove preferencije u pogledu održivosti klijent bi trebao imati mogućnost prilagoditi informacije o svojim preferencijama u pogledu održivosti. Kako bi se spriječila zavaravajuća prodaja i manipulativni zeleni marketing, investicijska društva trebala bi voditi evidenciju o odluci klijenta i objašnjenju klijenta kojim se potkrepljuje prilagodba.

(9)

Delegiranu uredbu (EU) 2017/565 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(10)

Nadležnim tijelima i investicijskim društvima trebalo bi dati dovoljno vremena za prilagodbu novim zahtjevima sadržanima u ovoj Uredbi. Stoga bi njezinu primjenu trebalo odgoditi,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjene Delegirane uredbe (EU) 2017/565

Delegirana uredba (EU) 2017/565 mijenja se kako slijedi:

(1)

u članku 2. dodaju se sljedeće točke 7., 8. i 9.:

„(7)

‚preferencije u pogledu održivosti’ predstavljaju odluku klijenta ili potencijalnog klijenta o tome hoće li, i u kojem rasponu, uključiti bilo koji od sljedećih financijskih instrumenata u svoju investiciju:

(a)

financijski instrument za koji klijent ili potencijalni klijent utvrdi da se minimalni udio ulaže u okolišno održiva ulaganja kako su definirana u članku 2. stavku 1. Uredbe (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća (*1);

(b)

financijski instrument za koji klijent ili potencijalni klijent utvrdi da se minimalni udio ulaže u održiva ulaganja kako je definirano u članku 2. stavku 17. Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća (*2);

(c)

financijski instrument koji uzima u obzir glavne štetne učinke na čimbenike održivosti pri čemu kvalitativne ili kvantitativne elemente koji to dokazuju određuje klijent ili potencijalni klijent;

8.

‚čimbenici održivosti’ znači čimbenici održivosti kako su definirani u članku 2. točki 24. Uredbe (EU) 2019/2088;

9.

‚rizici održivosti’ znači rizici održivosti kako su definirani u članku 2. točki 22. Uredbe (EU) 2019/2088.

(*1)  Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (SL L 198, 22.6.2020., str. 13.)."

(*2)  Uredba (EU) 2019/2088 Europskog Parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).”;"

(2)

u članku 21. stavak 1. mijenja se kako slijedi:

(a)

drugi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

„Pri ispunjavanju zahtjeva iz ovog stavka investicijska društva uzimaju u obzir rizike održivosti.”;

(b)

dodaje se sljedeći podstavak:

„Pri ispunjavanju zahtjeva iz ovog stavka investicijska društva uzimaju u obzir prirodu, opseg i složenost poslovanja društva te prirodu i raspon investicijskih usluga i aktivnosti koje se obavljaju tijekom poslovanja.”;

(3)

u članku 23. stavku 1. točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

uspostavljaju, provode i održavaju primjerene politike i postupke upravljanja rizikom kojima se utvrđuju rizici koji se odnose na aktivnosti, procese i sustave društva i, prema potrebi, određuju prihvatljivu razinu rizika za društvo. Pritom investicijska društva uzimaju u obzir rizike održivosti;”;

(4)

članak 33. zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 33.

Sukobi interesa koji su potencijalno štetni za klijenta

(članak 16. stavak 3. i članak 23. Direktive 2014/65/EU)

U svrhu utvrđivanja vrsta sukoba interesa koji nastaju tijekom pružanja investicijskih i pomoćnih usluga ili njihove kombinacije, a čije postojanje može naštetiti interesima klijenta, uključujući njegove preferencije u pogledu održivosti, investicijska društva kao minimalne kriterije uzimaju u obzir nalazi li se investicijsko društvo ili relevantna osoba ili osoba koja je izravno ili neizravno putem kontrole povezana s društvom u bilo kojoj od sljedećih situacija, bilo kao rezultat pružanja investicijskih ili pomoćnih usluga odnosno provedbe investicijskih aktivnosti ili zbog drugih razloga:

(a)

vjerojatno je da će društvo ili ta osoba ostvariti financijsku dobit ili izbjeći financijski gubitak na štetu klijenta;

(b)

društvo ili ta osoba ima interes od ishoda usluge pružene klijentu ili transakcije izvršene za račun klijenta, koji je različit od interesa klijenta;

(c)

društvo ili ta osoba ima financijski ili drugi motiv da interes nekog drugog klijenta ili grupe klijenata stavi ispred interesa klijenta;

(d)

društvo ili ta osoba obavljaju istu djelatnost kao klijent;

(e)

društvo ili ta osoba od osobe koja nije klijent primaju ili će primiti dodatan poticaj u vezi s uslugom pruženom klijentu, u obliku novčanih ili nenovčanih koristi ili usluga.”;

(5)

u članku 52. stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.   Investicijska društva dostavljaju opis:

(a)

vrsta razmatranih financijskih instrumenata;

(b)

raspona financijskih instrumenata i pružatelja analiziranih za svaku vrstu instrumenta prema području primjene usluge;

(c)

prema potrebi, čimbenika održivosti uzetih u obzir u postupku odabira financijskih instrumenata;

(d)

pri pružanju neovisnog savjetovanja, kako pružena usluga ispunjava uvjete za pružanje investicijskih savjeta na neovisnoj osnovi, i čimbenika koji su uzeti u obzir u postupku odabira koji investicijsko društvo upotrebljava za preporuku financijskih instrumenata, uključujući rizike, troškove i složenost financijskih instrumenata.”;

(6)

članak 54. mijenja se kako slijedi:

(a)

u stavku 2. točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

ispunjava investicijske ciljeve navedenog klijenta, uključujući prihvatljivi rizik za klijenta i sve preferencije u pogledu održivosti;”;

(b)

stavak 5. zamjenjuje se sljedećim:

„5.   Informacije o investicijskim ciljevima klijenta ili potencijalnog klijenta uključuju, prema potrebi, informacije o razdoblju tijekom kojeg klijent želi zadržati ulaganje, njegovoj spremnosti na preuzimanje rizika, prihvatljivom riziku za klijenta, svrsi ulaganja te usto preferencijama u pogledu održivosti.”;

(c)

stavak 9. zamjenjuje se sljedećim:

„9.   Investicijska društva uspostavila su i mogu dokazati da su uspostavila primjerene politike i postupke koji im omogućuju da razumiju prirodu i svojstva, uključujući troškove i rizike investicijskih usluga i financijskih instrumenata koje odabiru za svoje klijente, uključujući čimbenike održivosti, te da procijene, uzimajući u obzir trošak i složenost, odgovaraju li istovjetne investicijske usluge ili financijski instrumenti profilu klijenta.”;

(d)

stavak 10. zamjenjuje se sljedećim:

„10.   Pri pružanju investicijske usluge investicijskog savjetovanja ili upravljanja portfeljem, investicijsko društvo ne preporučuje i ne odlučuje se na trgovanje ako ni jedna usluga ili instrument nisu primjereni klijentu.

Investicijsko društvo ne preporučuje financijske instrumente niti trguje takvim instrumentima kao da ispunjavaju preferencije klijenta ili potencijalnog klijenta u pogledu održivosti ako ti financijski instrumenti ne ispunjavaju te preferencije. Investicijsko društvo objašnjava klijentu ili potencijalnim klijentima razloge zbog kojih to ne čini i vodi evidenciju o tim razlozima.

Ako nijedan financijski instrument ne ispunjava preferencije klijenta ili potencijalnog klijenta u pogledu održivosti, a klijent odluči prilagoditi svoje preferencije u pogledu održivosti, investicijsko društvo vodi evidenciju o odluci klijenta, uključujući razloge za tu odluku.”;

(e)

u stavku 12. prvi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

„12.   Pri pružanju usluga investicijskog savjetovanja investicijska društva malom ulagatelju dostavljaju izvješće u kojem se sažeto navode pruženi savjeti i objašnjava zašto je preporuka primjerena malom ulagatelju, uključujući način na koji je preporuka usklađena s investicijskim ciljevima klijenta, njegovim osobnim okolnostima s obzirom na zatraženo trajanje ulaganja, njegovim znanjem i iskustvom, njegovim stavom prema riziku, njegovom sposobnosti da podnese gubitke i njegovim preferencijama u pogledu održivosti.”;

(f)

U stavku 13.a dodaje se novi podstavak:

„Zahtjevima za ispunjavanje preferencija klijenata ili potencijalnih klijenata u pogledu održivosti, prema potrebi, ne mijenjaju se uvjeti utvrđeni u prvom podstavku.”.

Članak 2.

Stupanje na snagu i primjena

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 2. kolovoza 2022.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 21. travnja 2021.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 173, 12.6.2014., str. 349.

(2)  Odluka Vijeća (EU) 2016/1841 od 5. listopada 2016. o sklapanju, u ime Europske unije, Pariškog sporazuma donesenoga u sklopu Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (SL L 282, 19.10.2016., str. 1.).

(3)  COM(2019) 640 final.

(4)  COM(2018) 97 final.

(5)  SWD(2018) 264 final.

(6)  Uredba (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).

(7)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/565 оd 25. travnja 2016. o dopuni Direktive 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s organizacijskim zahtjevima i uvjetima poslovanja investicijskih društava te izrazima definiranima za potrebe te Direktive (SL L 87, 31.3.2017., str. 1.).

(8)  Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i o izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (SL L 198, 22.6.2020., str. 13.).