2.8.2021   

HR

Službeni list Europske unije

L 277/137


DELEGIRANA DIREKTIVA KOMISIJE (EU) 2021/1269

оd 21. travnja 2021.

o izmjeni Delegirane direktive (EU) 2017/593 u pogledu uključivanje čimbenika održivosti u obveze upravljanja proizvodima

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o tržištu financijskih instrumenata i izmjeni Direktive 2002/92/EZ i Direktive 2011/61/EU (1), a posebno njezin članak 16. stavak 12. i članak 24. stavak 13.,

budući da:

(1)

Prelazak na niskougljično, održivije, resursno učinkovito kružno gospodarstvo u skladu s ciljevima održivog razvoja ključna je za dugoročnu konkurentnost gospodarstva Unije. Unija je 2016. sklopila Pariški sporazum (2). Člankom 2. stavkom 1. točkom (c) Pariškog sporazuma utvrđuje se cilj jačanja odgovora na klimatske promjene, među ostalim usklađivanjem financijskih tokova s nastojanjima usmjerenima na niske emisije stakleničkih plinova i razvoj otporan na klimatske promjene.

(2)

Prepoznajući taj izazov, Komisija je u prosincu 2019. predstavila europski zeleni plan (3). Europski zeleni plan nova je strategija rasta kojom se Uniju nastoji preobraziti u pravedno i prosperitetno društvo s modernim, resursno učinkovitim i konkurentnim gospodarstvom u kojem od 2050. nadalje neće biti neto emisija stakleničkih plinova i u kojem gospodarski rast nije povezan s upotrebom resursa. Za ostvarenje tog cilja ulagačima je potrebno poslati jasne signale o njihovim ulaganjima da bi imovina bila iskoristiva, a financiranje održivo.

(3)

Komisija je u ožujku 2018. objavila Akcijski plan o financiranju održivog rasta (4) u kojem se utvrđuje ambiciozna i sveobuhvatna strategija održivog financiranja. Jedan je od ciljeva iz Akcijskog plana preusmjeriti tokove kapitala u održiva ulaganja u svrhu održivog i uključivog rasta.

(4)

Pravilnom provedbom Akcijskog plana potiče se potražnja ulagatelja za održivim ulaganjima. Stoga je potrebno pojasniti da bi čimbenike održivosti i ciljeve povezane s održivosti trebalo uzeti u obzir u okviru zahtjeva za upravljanje proizvodima utvrđenih u Delegiranoj direktivi Komisije (EU) 2017/593 (5).

(5)

Investicijska društva koja proizvode i distribuiraju financijske instrumente trebala bi uzeti u obzir čimbenike održivosti u postupku odobravanja proizvoda za svaki financijski instrument i u drugim mehanizmima nadgledanja proizvoda i upravljanja njima za svaki financijski instrument koji se namjerava distribuirati klijentima koji traže financijske instrumente s profilom povezanim s održivosti.

(6)

S obzirom na to da bi ciljno tržište trebalo dovoljno detaljno utvrditi, opća izjava da je profil financijskog instrumenta povezan s održivošću ne bi trebala biti dovoljna. Umjesto toga, investicijska društva koja proizvode i distribuiraju financijske instrumente trebala bi navesti kojoj bi skupini klijenata čiju su ciljevi povezani s održivosti trebalo distribuirati financijski instrument.

(7)

Kako bi se osiguralo da financijski instrumenti koji uključuju čimbenike održivosti ostanu lako dostupni i klijentima koji nemaju preferencije u pogledu održivosti, od investicijskih društava ne bi se trebalo zahtijevati da utvrde skupine klijenata s čijim potrebama, obilježjima i ciljevima financijski instrument koji uključuju čimbenike održivosti nije kompatibilan.

(8)

Čimbenici održivosti financijskog instrumenta trebali bi biti predstavljeni na transparentan način kako bi se distributeru omogućilo da svojim klijentima ili potencijalnim klijentima pruži relevantne informacije.

(9)

Delegiranu direktivu (EU) 2017/593 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU DIREKTIVU:

Članak 1.

Izmjene Delegirane direktive (EU) 2017/593

Delegirana direktiva (EU) 2017/593 mijenja se kako slijedi:

1.

U članku 1. dodaje se sljedeći stavak 5.:

„5.   ‚čimbenici održivosti’ znači čimbenici održivosti kako su definirani u članku 2. točki 24. Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća (*1).

(*1)  Uredba (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).”;"

2.

Članak 9. mijenja se kako slijedi:

(a)

u stavku 9. prvi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

„9.   Države članice zahtijevaju od investicijskih društava da dovoljno detaljno utvrde potencijalno ciljno tržište za svaki financijski instrument i navedu vrstu ili vrste klijenata s čijim je potrebama, obilježjima i ciljevima, uključujući ciljeve povezane s održivosti, financijski instrument usklađen. U okviru tog postupka društvo utvrđuje sve skupine klijenata s čijim potrebama, obilježjima i ciljevima financijski instrument nije usklađen, osim ako se financijskim instrumentima uzimaju u obzir čimbenici održivosti. Ako investicijska društva surađuju pri proizvodnji financijskog instrumenta, treba utvrditi samo jedno ciljno tržište.”;

(b)

stavak 11. zamjenjuje se sljedećim:

„11.   Države članice zahtijevaju od investicijskih društava da utvrde ispunjuje li financijski instrument utvrđene potrebe, obilježja i ciljeve ciljnog tržišta, među ostalim i na temelju ispitivanja sljedećih elemenata:

(a)

je li profil rizika-dobiti financijskog instrumenta u skladu s ciljnim tržištem;

(b)

jesu li čimbenici održivosti financijskog instrumenta, ako je to relevantno, u skladu s ciljnim tržištem;

(c)

je li dizajn financijskog instrumenta obilježen značajkama od kojih klijent ima koristi i ne temelji se na poslovnom modelu koji se oslanja na profitabilnost loših rezultata klijenta.”;

(c)

u stavku 13. dodaje se sljedeći drugi podstavak:

„Čimbenici održivosti financijskog instrumenta prikazuju se na transparentan način i pružaju distributerima relevantne informacije kako bi se na odgovarajući način uzeli u obzir svi ciljevi klijenta ili potencijalnog klijenta povezani s održivosti.”;

(d)

stavak 14. mijenja se kako slijedi:

„14.   Države članice zahtijevaju od investicijskih društava da redovito preispituju financijske instrumente koje proizvode, uzimajući pritom u obzir sve događaje koji mogu bitno utjecati na potencijalni rizik utvrđenog ciljnog tržišta. Investicijska društva razmatraju je li financijski instrument i dalje usklađen s potrebama, obilježjima i ciljevima ciljnog tržišta, uključujući ciljeve povezane s održivosti, i distribuira li se na ciljnom tržištu ili dolazi do klijenata s čijim potrebama, obilježjima i ciljevima nije usklađen.”;

3.

članak 10. mijenja se kako slijedi:

(a)

u stavku 2. prvi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

„2.   Države članice zahtijevaju od investicijskih društava da uspostave odgovarajuće mehanizme upravljanja proizvodima kako bi se osiguralo da proizvodi i usluge koje namjeravaju ponuditi ili preporučiti budu u skladu s potrebama, obilježjima i ciljevima utvrđenog ciljnog tržišta, uključujući ciljeve povezane s održivosti, te da planirana distribucijska strategija bude usklađena s utvrđenim ciljnim tržištem. Investicijska društva primjereno utvrđuju i ocjenjuju okolnosti i potrebe klijenata na koje se namjeravaju usredotočiti kako bi osigurala da se interesi klijenata ne dovode u pitanje zbog komercijalnih pritisaka ili pritisaka financiranja. U okviru tog postupka investicijska društva utvrđuju sve skupine klijenata s čijim potrebama, obilježjima i ciljevima proizvod ili usluga nisu usklađeni, osim ako se financijskim instrumentima uzimaju u obzir čimbenici održivosti.”;

(b)

stavak 5. zamjenjuje se sljedećim:

„5.   Države članice zahtijevaju od investicijskih društava da redovito preispituju investicijske proizvode koje nude ili preporučuju te usluge koje pružaju, uzimajući pritom u obzir sve događaje koji mogu bitno utjecati na potencijalni rizik utvrđenog ciljnog tržišta. Društva ocjenjuju barem jesu li proizvod ili usluga i dalje usklađeni s potrebama, obilježjima i ciljevima utvrđenog ciljnog tržišta, uključujući ciljeve povezane s održivosti, i je li planirana distribucijska strategija i dalje primjerena. Društva razmatraju ciljno tržište i/ili ažuriranje mehanizma upravljanja proizvodima ako otkriju da je ciljno tržište netočno utvrđeno za neki proizvod ili uslugu odnosno da proizvod ili usluga više ne odgovaraju okolnostima na utvrđenom ciljnom tržištu, primjerice ako je proizvod postao nelikvidan ili je zbog promjena na tržištu obilježen velikom volatilnošću.”.

Članak 2.

Prenošenje

1.   Države članice najkasnije do 21. kolovoza 2022. donose i objavljuju zakone i druge propise potrebne za usklađivanje s ovom Direktivom. One Komisiji odmah dostavljaju tekst tih odredaba.

Te se odredbe primjenjuju od 22. studenoga 2022.

Kada države članice donose te odredbe, one sadržavaju upućivanje na ovu Direktivu ili se na nju upućuje prilikom njihove službene objave. Države članice određuju načine tog upućivanja.

2.   Države članice Komisiji dostavljaju tekst glavnih odredaba nacionalnog prava koje donesu u području na koje se odnosi ova Direktiva.

Članak 3.

Stupanje na snagu

Ova Direktiva stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Članak 4.

Adresati

Ova je Direktiva upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 21. travnja 2021.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VAN DER LEYEN


(1)   SL L 173, 12.6.2014., str. 349.

(2)  Odluka Vijeća (EU) 2016/1841 od 5. listopada 2016. o sklapanju, u ime Europske unije, Pariškog sporazuma donesenoga u sklopu Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (SL L 282, 19.10.2016., str. 1.).

(3)  COM(2019) 640 final.

(4)  COM(2018) 97 final.

(5)  Delegirana direktiva Komisije (EU) 2017/593 od 7. travnja 2016. o dopuni Direktive 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća u vezi sa zaštitom financijskih instrumenata i novčanih sredstava koja pripadaju klijentima, obvezama upravljanja proizvodima i pravilima koja se primjenjuju na davanje ili primanje naknada, provizija ili novčanih ili nenovčanih koristi (SL L 87, 31.3.2017., str. 500.).