7.12.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 410/49


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/1992

оd 2. prosinca 2020.

o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2005. o uspostavi popisa Zajednice koja sadrži zračne prijevoznike na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice, o informiranju putnika u zračnom prometu o identitetu zračnog prijevoznika koji obavlja let i stavljanju izvan snage članka 9. Direktive 2004/36/EZ (1), a posebno njezin članak 4. stavak 2.,

budući da:

(1)

Uredbom Komisije (EZ) br. 474/2006 (2) utvrđen je popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije.

(2)

Određene države članice i Agencija Europske unije za sigurnost zračnog prometa („Agencija”) Komisiji su u skladu s člankom 4. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 dostavile informacije koje su relevantne za ažuriranje tog popisa. Relevantne informacije dostavile su i treće zemlje i međunarodne organizacije. Dostavljenim informacijama potkrjepljuje se nužnost ažuriranja popisa.

(3)

Komisija je izravno ili putem tijela nadležnih za njihov regulatorni nadzor obavijestila sve predmetne zračne prijevoznike o bitnim činjenicama i razmatranjima koji čine osnovu za donošenje odluke da im se zabrani letenje u Uniji ili da se za njih, ako se već nalaze na popisu iz Priloga A ili B Uredbi (EZ) br. 474/2006., izmijene uvjeti zabrane letenja.

(4)

Komisija je predmetnim zračnim prijevoznicima dala uvid u sve relevantne dokumente te im omogućila da Odboru osnovanom Uredbom (EZ) br. 2111/2005 („Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa”) i njoj podnesu pisane primjedbe i daju usmeni podnesak.

(5)

Komisija je u okviru Uredbe (EZ) br. 2111/2005 i Uredbe Komisije (EZ) br. 473/2006 (3) obavijestila Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa o zajedničkim savjetovanjima koja su u tijeku s nadležnim tijelima i zračnim prijevoznicima iz Bjelarusa, Dominikanske Republike, Kazahstana, Moldove, Pakistana i Rusije. Komisija je Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o stanju sigurnosti zračnog prometa u Armeniji, Kongu (Brazzaville), Ekvatorskoj Gvineji, Indoneziji i Kirgistanu.

(6)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila o tehničkim procjenama provedenima radi početne ocjene i trajnog nadzora odobrenja operatora iz treće zemlje („TCO”) koja su izdana u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 452/2014 (4).

(7)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o rezultatima analize inspekcijskih pregleda na stajanci na temelju ocjenjivanja sigurnosti stranih zrakoplova („SAFA”) provedenog u okviru EU-ova programa inspekcijskih pregleda na stajanci u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 965/2012 (5).

(8)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o projektima tehničke pomoći koji se provode u trećim zemljama čijim je zračnim prijevoznicima u skladu s Uredbom (EZ) br. 474/2006 zabranjeno letjeti u Uniji. Nadalje, Agencija je dostavila informacije o planovima i zahtjevima za dodatnu tehničku pomoć i suradnju radi poboljšanja administrativnih i tehničkih mogućnosti tijela nadležnih za civilno zrakoplovstvo u trećim zemljama u cilju uklanjanja neusklađenosti s primjenjivim međunarodnim standardima sigurnosti u području civilnog zrakoplovstva. Države članice pozvane su da u koordinaciji s Komisijom i Agencijom na bilateralnoj osnovi odgovore na te zahtjeve. Komisija je u tom pogledu ponovno naglasila korist od dostavljanja informacija međunarodnoj zrakoplovnoj zajednici – posebno putem alata partnerstva za pomoć u postizanju zrakoplovne sigurnosti Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva (ICAO) – o tehničkoj pomoći trećim zemljama koju radi povećanja sigurnosti zračnog prometa u cijelom svijetu pružaju Unija i države članice.

(9)

Eurocontrol je Komisiji i Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa dostavio ažurirane podatke o statusu funkcije za uzbunjivanje programa SAFA i TCO-a, uključujući statističke podatke koji se odnose na poruke upozorenja o zračnim prijevoznicima kojima je zabranjeno letjeti u Uniji.

Zračni prijevoznici iz Unije

(10)

Nakon što je Agencija analizirala informacije dobivene inspekcijskim pregledima zrakoplova zračnih prijevoznika iz Unije na stajanci, inspekcijskim pregledima obavljenima radi provjere usklađenosti sa standardima koje je sama provela, dopunjene informacijama prikupljenima tijekom posebnih inspekcijskih pregleda i nadzora koje su provela nacionalna tijela nadležna za zrakoplovstvo, nekoliko država članica poduzelo je određene provedbene mjere te o njima obavijestilo Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa.

(11)

Države članice ponovno su potvrdile da su spremne poduzeti potrebne mjere ako relevantne sigurnosne informacije budu upućivale na neposredne sigurnosne rizike u slučaju da zračni prijevoznici iz Unije ne poštuju relevantne standarde sigurnosti.

Zračni prijevoznici iz Bjelarusa

(12)

Zračni prijevoznici iz Bjelarusa nikad nisu bili uvršteni u Prilog A ni B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(13)

Komisija je nastavila pratiti napredak koji je nadležno tijelo Bjelarusa, Odjel za civilno zrakoplovstvo Bjelarusa („AD-BLR”), postiglo u jačanju kapaciteta kako bi se osiguralo da se operacije zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu provode u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti.

(14)

Komisija, Agencija i predstavnici AD-BLR-a održali su 8. listopada 2020. tehnički sastanak kako bi razmotrili mjere koje je poduzeo AD-BLR, uključujući mjere provedene radi rješavanja sigurnosnih problema koje je Agencija utvrdila tijekom tehničkih procjena provedenih radi početne ocjene i trajnog nadzora odobrenja operatora iz treće zemlje („TCO”) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 452/2014.

(15)

AD-BLR je na tom sastanku pružio informacije o svojoj novoj organizacijskoj strukturi, uključujući zapošljavanje i osposobljavanje osoblja, funkcioniranju svojega odjela za kvalitetu, statusu ponovne certifikacije zračnih prijevoznika koje je certificirao AD-BLR i privremenim ograničenjima koja je propisao nekim zračnim prijevoznicima, kao i o aktivnostima koje se provode u okviru njegova programa nadzora. AD-BLR je ujedno naveo da je dovršena provedba plana korektivnih mjera izrađenog kao odgovor na nedostatke utvrđene tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu u ožujku 2019.

(16)

Komisija je 17. studenoga 2020. obavijestila Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa o pojašnjenjima koje je iznio AD-BLR. Na temelju toga, čak i ako postoje određeni nedostaci u pogledu određenih zračnih prijevoznika koje je certificirao AD-BLR, a koje je potrebno ukloniti, kao što je neprilagođavanje programa održavanja vrsti operacija zrakoplova ili nedostaci utvrđeni u upravljanju komponentama sa strogo određenim rokom trajanja i komponentama koje se mijenjaju ako su potrošene ili oštećene, to ne opravdava uključivanje tih zračnih prijevoznika u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(17)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Bjelarusa.

(18)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Bjelarusu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(19)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Dominikanske Republike

(20)

Zračni prijevoznici iz Dominikanske Republike nikad nisu bili uvršteni u Prilog A ni B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(21)

Stručnjaci iz Komisije, Agencije i država članica proveli su od 27. do 31. siječnja 2020. Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Dominikanskoj Republici u uredima tijela „Instituto Dominicano de Aviación Civil” („IDAC”). Iako su rezultati tog posjeta pokazali da je IDAC sposoban nadzirati zrakoplovne aktivnosti u Dominikanskoj Republici, utvrđen je niz nedostataka u sustavu nadzora sigurnosti. Međutim, ti nedostaci ne dovode do neposredne zabrinutosti u pogledu sigurnosti. IDAC je izradio plan korektivnih mjera za uklanjanje utvrđenih nedostataka koji je 15. travnja 2020. uputio Komisiji.

(22)

Zatim je 4. studenoga 2020. dostavio izvješće o napretku u provedbi tog plana korektivnih mjera. U izvješću o napretku navedene su detaljne informacije za svaki utvrđeni nedostatak, kao što su analiza temeljnih uzroka, korektivne mjere koje se provode i njihov napredak, različiti ciljevi svake mjere i njihov napredak, kao i detaljna razrada daljnjih koraka. IDAC procjenjuje da je provedeno 87,66 % plana korektivnih mjera.

(23)

Komisija na temelju tog izvješća smatra da je u ovom trenutku IDAC sposoban i voljan ukloniti sigurnosne nedostatke utvrđene tijekom posjeta te da uspješno provodi svoj akcijski plan. Stoga nije bilo potrebe za saslušanjem IDAC-a pred Odborom EU-a za sigurnost zračnog prometa.

(24)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi ne postoje razlozi za izmjenu popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Dominikanske Republike.

(25)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Dominikanskoj Republici relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(26)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Kazahstana

(27)

Zračni prijevoznici iz Kazahstana uklonjeni su 2016. iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (6).

(28)

Komisija je u veljači 2020. pokrenula savjetovanja u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006 zbog očitog pogoršanja nadzora sigurnosti koji provode nadležna tijela u Kazahstanu. Na sastanku u svibnju 2020. Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa dobio je uvid u stanje nadzora sigurnosti u Kazahstanu.

(29)

Nakon sastanka Odbora EU-a za sigurnost zračnog prometa iz svibnja 2020. Komisija i Agencija održavaju stalan kontakt s Kazahstanskim odborom za civilno zrakoplovstvo („CAC KZ”) i Kazahstanskom upravom za zrakoplovstvo d.d. („AAK”) radi daljnjeg prikupljanja podataka i informacija. Konkretno, Komisija je od AAK-a zatražila informacije o ukidanju svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”) prijevoznika Sigma Airlines iz sigurnosnih razloga.

(30)

Zatim je 16. listopada 2020. održan sastanak Komisije, Agencije, država članica te predstavnika CAC KZ-a i AAK-a. AAK je iznio sveobuhvatan pregled svojih funkcija i provedbe nadzora sigurnosti, uključujući ažuriranje popisa nositelja AOC-a, registriranih zrakoplova, nesreća, ozbiljnih incidenata i događaja u zrakoplovstvu te provedbenih mjera koje je proveo. Ujedno je iznio pregled aktivnosti nadzora, planova u pogledu zapošljavanja i osposobljavanja tehničkog osoblja i strateški pristup tehničkom razvoju u kontekstu izgradnje kapaciteta u području sigurnosti zračnog prometa. AAK je iznio i informacije o napretku u pogledu dodatnih postupaka nadzora, poboljšanju provedbe programa nadzora sigurnosti i koracima koje je poduzeo za provedbu sustava upravljanja kvalitetom.

(31)

AAK je objasnio da u suradnji s CAC KZ-om poduzima mjere za poboljšanje nadzora sigurnosti u Kazahstanu uključujući potrebne izmjene nacionalnog pravnog okvira, čime bi se trebalo ostvariti bolje funkcionalno odvajanje dvaju nadležnih zrakoplovnih tijela (AAK-a i CAC KZ-a).

(32)

Iz trenutačno dostupnih informacija, među ostalim i ocjene koju je Agencija provela radi izdavanja odobrenja TCO i informacija koje je dostavio AAK prije i tijekom sastanka 16. listopada 2020., čini se da se ulažu znatni napori radi rješavanja sigurnosne situacije u Kazahstanu koji dovode do određenog napretka. Komisija će uvažavajući dosad poduzete mjere nastaviti s praćenjem i procjenom daljnjeg razvoja situacije. U tom kontekstu Komisija uz pomoć Agencije i država članica namjerava provesti Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Kazahstanu.

(33)

Uzimajući u obzir prethodno navedene dokaze o mjerama koje su proveli AAK i CAC KZ i u skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Kazahstana.

(34)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Kazahstanu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(35)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Moldove

(36)

Zračni prijevoznici iz Moldove, osim triju zračnih prijevoznika, Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo, uvršteni su 2019. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (7).

(37)

Na zahtjev Moldove i u okviru aktivnosti stalnog praćenja, Komisija i predstavnici moldavskog tijela za civilno zrakoplovstvo („CAAM”) održali su 23. srpnja 2020. sastanak na kojem je CAAM iznio pregled svojih funkcija, uključujući osnovna načela provedbe nadzora sigurnosti. Ostale informacije koje je dostavio CAAM uključuju pregled napretka i trenutačno stanje njegova plana korektivnih mjera u pogledu primjedbi i preporuka proizašlih iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu u veljači 2019.

(38)

Nakon tehničkog sastanka CAAM je 31. srpnja 2020. dostavio dodatne informacije o napretku ostvarenom u pogledu plana korektivnih mjera za rješavanje sigurnosnih nedostataka utvrđenih tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu. Na temelju dostavljenih informacija čini se da je CAAM ostvario određeni napredak u provedbi međunarodnih standarda sigurnosti. Međutim, trenutačno nema dovoljno dokaza kojima bi se opravdalo ukidanje ograničenja letenja za zračne prijevoznike iz Moldove. Dostavljene informacije o poboljšanjima trebalo bi dodatno provjeriti, po mogućnosti tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu u Moldovi.

(39)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Moldove.

(40)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Moldovi relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(41)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Pakistana

(42)

Pakistan International Airlines uvršten je u Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006 u ožujku 2007. (8) te je iz njega uklonjen u studenome 2007. (9)

(43)

U izjavi pakistanskog saveznog ministra zrakoplovstva od 24. lipnja 2020. otkriveno je da je velik broj dozvola pilota koje je izdalo pakistansko tijelo za civilno zrakoplovstvo („PCAA”) pribavljen prijevarama.

(44)

Zbog toga, a i uzimajući u obzir nedostatak djelotvorne provedbe sustava upravljanja sigurnošću, Agencija je od 1. srpnja 2020. suspendirala odobrenja TCO za Pakistan International Airlines i Vision Air. Očito nepostojanje djelotvornog nadzora koji je PCAA trebala provesti u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti pridonijelo je toj odluci.

(45)

Komisija je 1. srpnja 2020. započela savjetovanja s PCAA-om u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006. Komisija je od PCAA-e zatražila da dostavi informacije o svojem odgovoru na izjavu saveznog ministra. Konkretno, Komisija je zatražila informacije o nadzoru zračnih prijevoznika registriranih u Pakistanu, uključujući nadzor njihovih sustava upravljanja sigurnošću, kao i dokaze da se slična situacija ne odvija u drugim sektorima, kao što je certifikacija kabinske posade ili izdavanje dozvola za tehničare održavanja.

(46)

Tehnički sastanci s PCAA-om na kojima se raspravljalo o dostavljenim informacijama i poduzetim mjerama održani su 9. srpnja i 25. rujna 2020.

(47)

PCAA je otvoreno i transparentno surađivala s Komisijom. Obavijestila je Komisiju da je njezino ispitivanje situacije dovelo do ukidanja ili suspenzije lažnih dozvola i do odluke o prestanku izdavanja novih dozvola od kraja lipnja 2020. PCAA je ujedno izvijestila da su uspostavljena nova pravila u zrakoplovstvu radi rješavanja utvrđenih pitanja i da su, prema potrebi, poduzete provedbene mjere. Kad je riječ o nadzoru sustava upravljanja sigurnošću, PCAA je priznala da je njegova provedba u ranim fazama. Čini se da PCAA i dalje treba u potpunosti utvrditi temeljne uzroke svojih problema i rješavati ih na održiv način.

(48)

Iz trenutačno dostupnih informacija, među ostalim i informacija iz ocjene koju je Agencija provela radi izdavanja odobrenja TCO, očito je da PCAA ulaže znatne napore u provedbi korektivnih mjera potrebnih za rješavanje utvrđenog sigurnosnog stanja u Pakistanu. Komisija će uvažavajući dosad poduzete mjere nastaviti s praćenjem i procjenom daljnjeg razvoja situacije. U tom kontekstu Komisija uz pomoć Agencije i država članica namjerava provesti Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Pakistanu.

(49)

Uzimajući u obzir prethodno navedene dokaze o mjerama koje je provela PCAA i u skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Pakistana.

(50)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Pakistanu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(51)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Rusije

(52)

Komisija, Agencija i nadležna tijela država članica nastavili su pozorno pratiti sigurnosne rezultate zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji koji lete unutar Unije, među ostalim određivanjem pojedinih zračnih prijevoznika iz Rusije kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(53)

Predstavnici Komisije i Agencije sastali su se 22. listopada 2020. s predstavnicima ruske Savezne agencije za zračni promet („FATA”) kako bi preispitali sigurnosne rezultate zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji na temelju izvješća o inspekcijskim pregledima na stajanci provedenima u razdoblju od 15. travnja 2019. do 15. listopada 2020. i utvrdili u kojim bi slučajevima FATA trebala pojačati aktivnosti nadzora.

(54)

Revizijom inspekcijskih pregleda na stajanci zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji, koja je obavljena u okviru programa SAFA, nisu pronađeni nikakvi znatni ili opetovani sigurnosni nedostaci.

(55)

Na temelju trenutačno dostupnih informacija, uključujući one koje je FATA iznijela na sastanku, Komisija smatra da je u ovoj fazi FATA sposobna i voljna ukloniti sigurnosne nedostatke. Slijedom toga nije potrebno saslušanje ruskih zrakoplovnih tijela ni zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji pred Odborom EU-a za sigurnost zračnog prometa.

(56)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni uvrštenjem zračnih prijevoznika iz Rusije.

(57)

Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li određeni zračni prijevoznici iz Rusije relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(58)

Ako se tim inspekcijskim pregledima utvrdi da postoji neposredni sigurnosni rizik koji je posljedica neusklađenosti s međunarodnim standardima sigurnosti, Komisija može uvesti zabranu letenja za predmetne zračne prijevoznike certificirane u Rusiji i uvrstiti ih u Prilog A ili Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(59)

Uredbu (EZ) br. 474/2006 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(60)

Člancima 5. i 6. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 prepoznaje se potreba za brzim, a prema potrebi i hitnim donošenjem odluka, s obzirom na moguće posljedice za sigurnost. Kako bi se zaštitili osjetljivi podaci i građani na putovanju, nužno je da se odluke povezane s ažuriranjem popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana ili ograničenje letenja unutar Unije objave i stupe na snagu odmah nakon donošenja.

(61)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora EU-a za sigurnost zračnog prometa osnovanog Uredbom (EZ) br. 2111/2005,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EZ) br. 474/2006 mijenja se kako slijedi:

1.

Prilog A zamjenjuje se tekstom iz Priloga I. ovoj Uredbi;

2.

Prilog B zamjenjuje se tekstom iz Priloga II. ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 2. prosinca 2020.

Za Komisiju,

u ime predsjednice,

Adina VĂLEAN

Članica Komisije


(1)  SL L 344, 27.12.2005., str. 15.

(2)  Uredba Komisije (EZ) br. 474/2006 od 22. ožujka 2006. o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 14.).

(3)  Uredba Komisije (EZ) br. 473/2006 od 22. ožujka 2006. o utvrđivanju provedbenih pravila za popis Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 8.).

(4)  Uredba Komisije (EU) br. 452/2014 od 29. travnja 2014. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama operatora iz trećih zemalja u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 133, 6.5.2014., str. 12.).

(5)  Uredba Komisije (EU) br. 965/2012 od 5. listopada 2012. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 296, 25.10.2012., str. 1.).

(6)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/2214 od 8. prosinca 2016. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije (SL L 334, 9.12.2016., str. 6.).

(7)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/618 od 15. travnja 2019. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije (SL L 106, 17.4.2019., str. 1.).

(8)  Uredba Komisije (EZ) br. 235/2007 оd 5. ožujka 2007. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 66, 6.3.2007., str. 3.).

(9)  Uredba Komisije (EZ) br. 1400/2007 оd 28. studenoga 2007. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice koji sadrži zračne prijevoznike na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 311, 29.11.2007., str. 12.).


PRILOG I.

„PRILOG A

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDI ZABRANA LETENJA U UNIJI, S IZNIMKAMA (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”) ili broj operativne licencije

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iran

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigerija

AIR ZIMBABWE (PVT)

177/04

AZW

Zimbabve

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala afganistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganistan

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala angolska tijela nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika TAAG Angola Airlines i Heli Malongo, među ostalim

 

 

Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

nepoznato

Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

nepoznato

Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

nepoznato

Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

nepoznato

Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angola

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala armenska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Armenija

AIRCOMPANY ARMENIA

AM AOC 065

NGT

Armenija

ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 063

AMW

Armenija

ARMENIAN HELICOPTERS

AM AOC 067

KAV

Armenija

ATLANTIS ARMENIAN AIRLINES

AM AOC 068

AEU

Armenija

ATLANTIS EUROPEAN AIRWAYS

AM AOC 017

LUR

Armenija

MARS AVIA

AM AOC 066

MRS

Armenija

SKYBALL

AM AOC 069

nije primjenjivo

Armenija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Konga (Brazzaville) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Kongo (Brazzaville)

CANADIAN AIRWAYS CONGO

CG-CTA 006

nepoznato

Kongo (Brazzaville)

EQUAFLIGHT SERVICES

CG-CTA 002

EKA

Kongo (Brazzaville)

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Kongo (Brazzaville)

TRANS AIR CONGO

CG-CTA 001

ZTS

Kongo (Brazzaville)

SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

CG-CTA 004

nepoznato

Kongo (Brazzaville)

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Demokratske Republike Kongo (DR Kongo) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

AIR FAST CONGO

AAC/DG/OPS-09/03

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

AIR KATANGA

AAC/DG/OPS-09/08

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

BUSY BEE CONGO

AAC/DG/OPS-09/04

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

AAC/DG/OPS-09/02

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

CONGO AIRWAYS

AAC/DG/OPS-09/01

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

KIN AVIA

AAC/DG/OPS-09/10

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

MALU AVIATION

AAC/DG/OPS-09/05

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

SERVE AIR CARGO

AAC/DG/OPS-09/07

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

SWALA AVIATION

AAC/DG/OPS-09/06

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

MWANT JET

AAC/DG/OPS-09/09

nepoznato

Demokratska Republika Kongo

(DR Kongo)

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala džibutska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Džibuti

DAALLO AIRLINES

nepoznato

DAO

Džibuti

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Ekvatorske Gvineje nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Ekvatorska Gvineja

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatorska Gvineja

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

nepoznato

Ekvatorska Gvineja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala eritrejska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Eritreja

ERITREAN AIRLINES

AOC No 004

(ERT)

Eritreja

NASAIR ERITREA

AOC No 005

NAS

Eritreja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala kirgistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Kirgistan

AIR COMPANY AIR KG

50

nepoznato

Kirgistan

AIR MANAS

17

MBB

Kirgistan

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgistan

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgistan

TEZ JET

46

TEZ

Kirgistan

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala liberijska tijela nadležna za regulatorni nadzor

 

 

Liberija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala libijska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Libija

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Libija

AIR LIBYA

004/01

TLR

Libija

AL MAHA AVIATION

030/18

nepoznato

Libija

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Libija

GLOBAL AVIATION AND SERVICES

008/05

GAK

Libija

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Libija

LIBYAN WINGS AIRLINES

029/15

L WA

Libija

PETRO AIR

025/08

PEO

Libija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala moldavska tijela nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo, među ostalim

 

 

Moldova

Î.M „VALAN ICC” SRL

MD009

VLN

Moldova

CA „AIM AIR” SRL

MD015

AAM

Moldova

CA „AIR STORK” SRL

MD018

MSB

Moldova

Î M „MEGAVIATION” SRL

MD019

ARM

Moldova

CA „PECOTOX-AIR” SRL

MD020

PXA

Moldova

CA „TERRA AVIA” SRL

MD022

TVR

Moldova

CA „FLY PRO” SRL

MD023

PVV

Moldova

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala nepalska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

nepoznato

Nepal

ALTITUDE AIR

085/2016

nepoznato

Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

nepoznato

Nepal

SUMMIT AIR

064/2010

nepoznato

Nepal

HELI EVEREST

086/2016

nepoznato

Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepal

KAILASH HELICOPTER SERVICES

087/2018

nepoznato

Nepal

MAKALU AIR

057 A/2009

nepoznato

Nepal

MANANG AIR PVT

082/2014

nepoznato

Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

nepoznato

Nepal

PRABHU HELICOPTERS

081/2013

nepoznato

Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

nepoznato

Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

nepoznato

Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepal

SITA AIR

033/2000

nepoznato

Nepal

TARA AIR

053/2009

nepoznato

Nepal

YETI AIRLINES

037/2004

NYT

Nepal

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Svetog Tome i Prinsipa nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sveti Toma i Prinsipe

AFRICA’S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Sveti Toma i Prinsipe

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Sveti Toma i Prinsipe

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Sijere Leonea nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sijera Leone

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala sudanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sudan

ALFA AIRLINES

54

AAJ

Sudan

BADR AIRLINES

35

BDR

Sudan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Sudan

ELDINDER AVIATION

8

DND

Sudan

GREEN FLAG AVIATION

17

GNF

Sudan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Sudan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Sudan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Sudan

NOVA AIRWAYS

46

STU.

Sudan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Sudan

SUN AIR

51

SNR

Sudan

TARCO AIR

56

TRQ

Sudan


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu A može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.


PRILOG II.

„PRILOG B

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDE OGRANIČENJA LETENJA U UNIJI (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”)

ICAO troslovna oznaka

Država operatora

Tip zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Registarske oznake i, ako su poznati, tvornički serijski brojevi zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Država registracije

AIR SERVICE COMORES

06-819/TA-15/DGACM

KMD

Komori

Cjelokupna flota, osim: LET 410 UVP

Cjelokupna flota, osim: D6-CAM (851336)

Komori

IRAN AIR

FS100

IRA

Iran

Svi zrakoplovi tipa Fokker F100 i tipa Boeing B747

Zrakoplovi tipa Fokker F100, kako je navedeno u AOC-u; zrakoplovi tipa Boeing B747, kako je navedeno u AOC-u

Iran

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Sjeverna Koreja

Cjelokupna flota, osim: 2 zrakoplova tipa TU-204

Cjelokupna flota, osim: P-632, P-633

Sjeverna Koreja


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu B može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.