20.11.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 390/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/1732

оd 18. rujna 2020.

o dopuni Uredbe (EU) 2017/2402 Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s naknadama koje Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala zaračunava sekuritizacijskim repozitorijima

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2017/2402 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o utvrđivanju općeg okvira za sekuritizaciju i o uspostavi specifičnog okvira za jednostavnu, transparentnu i standardiziranu sekuritizaciju te o izmjeni direktiva 2009/65/EZ, 2009/138/EZ i 2011/61/EU te uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 648/2012 (1), a posebno njezin članak 16. stavak 2.,

budući da:

(1)

U skladu s člankom 16. Uredbe (EU) 2017/2402 Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala („ESMA”) sekuritizacijskim repozitorijima zaračunava naknade koje u cijelosti pokrivaju ESMA-ine nužne izdatke povezane s registracijom i nadzorom tih repozitorija. ESMA će imati veće troškove pri obradi zahtjeva za registraciju sekuritizacijskih repozitorija koji planiraju nuditi pomoćne usluge. Takvi će troškovi, međutim, biti niži ako je sekuritizacijski repozitorij već registriran kao trgovinski repozitorij na temelju Uredbe (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (2) ili Uredbe (EU) 2015/2365 Europskog parlamenta i Vijeća (3). Stoga bi u pogledu naknade za registraciju za subjekte koji podnose zahtjev za registraciju trebalo posebno uzeti u obzir vrstu usluge koju će sekuritizacijski repozitorij nuditi i je li već registriran kao trgovinski repozitorij ili ne. Budući da su ESMA-ini troškovi ocjene zahtjeva za registraciju jednaki neovisno o veličini podnositelja zahtjeva i ovise samo o vrsti usluga koje će se nuditi, prikladno je da naknada za registraciju bude fiksna.

(2)

U slučajevima kad subjekt koji nije već registriran kao trgovinski repozitorij istodobno podnosi zahtjev za registraciju kao trgovinski repozitorij i zahtjev za registraciju kao sekuritizacijski repozitorij, ESMA-ini troškovi istodobne obrade takvih zahtjeva bili bi manji zbog sinergije. Ako se takvi zahtjevi podnose istodobno, sekuritizacijski bi repozitorij za registraciju kao trgovinski repozitorij trebao platiti punu naknadu na temelju Uredbe (EU) br. 648/2012 ili Uredbe (EU) 2015/2365, kako je primjenjivo, dok bi za registraciju kao sekuritizacijski repozitorij trebao platiti umanjenu naknadu za proširenje registracije.

(3)

Pri određivanju naknade za registraciju ili naknade za proširenje registracije koju treba platiti sekuritizacijski repozitorij koji nakon registracije počne nuditi pomoćne usluge trebalo bi uzeti u obzir te pomoćne usluge. U suprotnom slučaju, sekuritizacijskom repozitoriju koji nakon registracije prestane nuditi pomoćne usluge ne bi trebalo vratiti naknadu za registraciju ili proširenje registracije jer su za ESMA-u već nastali troškovi ocjene zahtjeva.

(4)

Radi odvraćanja od podnošenja neozbiljnih zahtjeva povrat naknada za registraciju ili naknada za proširenje registracije ne bi se trebao izvršavati u slučajevima kad je ESMA odbila registraciju i trebao bi se samo djelomično izvršavati ako podnositelj zahtjeva povuče svoj zahtjev tijekom postupka registracije.

(5)

Da bi se osigurala poštena raspodjela naknada za nadzor i da bi propisane naknade odražavale stvarne ESMA-ine troškove za svaki nadzirani subjekt, godišnja naknada za nadzor trebala bi se računati na temelju prometa koji je ostvario svaki sekuritizacijski repozitorij. Ako povijesni podaci o prometu registriranog sekuritizacijskog repozitorija nisu dostupni, godišnja naknada za nadzor trebala bi se temeljiti na očekivanom prometu sekuritizacijskog repozitorija.

(6)

Godišnja naknada za nadzor koja se zaračunava svakom sekuritizacijskom repozitoriju trebala bi biti proporcionalna prometu koji je taj repozitorij ostvario u određenoj financijskoj godini u odnosu na ukupan promet svih registriranih i nadziranih sekuritizacijskih repozitorija u toj istoj financijskoj godini. Trebalo bi uvesti i minimalnu godišnju naknadu za nadzor za svaki sekuritizacijski repozitorij jer se pri nadzoru svih sekuritizacijskih repozitorija, neovisno o prometu koji su ostvarili, snose određeni fiksni administrativni troškovi.

(7)

Budući da će dostupnost podataka o aktivnosti sekuritizacijskog repozitorija biti ograničena tijekom financijske godine nakon registracije, godišnja naknada za nadzor za tu godinu trebala bi se izračunati na temelju naknade za registraciju i ESMA-ina troška za nadzor tog sekuritizacijskog repozitorija tijekom godine. Trošak nadzora u prvih nekoliko mjeseci nakon registracije sličan je trošku ocjene zahtjeva za registraciju podnositelja zahtjeva. Zbog toga bi se u prvoj godini rada sekuritizacijskog repozitorija naknada za nadzor trebala temeljiti na naknadi za registraciju koju je platio podnositelj zahtjeva, prilagođenoj koeficijentom.

(8)

Uzimajući u obzir ESMA-in godišnji proračunski postupak i vrijeme potrebno za procjenu troškova nadzora, sekuritizacijske repozitorije registrirane 1. listopada određene financijske godine ili nakon tog datuma neće biti moguće uzeti u obzir pri izračunu ukupnih godišnjih troškova nadzora za sljedeću godinu. Zbog toga bi godišnja naknada za nadzor za sekuritizacijski repozitorij koji je registriran 1. listopada prethodne godine ili nakon tog datuma trebala biti jednaka njegovoj naknadi za registraciju.

(9)

Nacionalna nadležna tijela imaju troškove kada obavljaju zadaće na temelju Uredbe (EU) 2017/2402, posebno zadaće koje su im delegirane u skladu s člankom 14. stavkom 1. te uredbe. Naknade koje ESMA zaračunava sekuritizacijskim repozitorijima trebale bi pokrivati i te troškove. Da bi se spriječilo da nadležna tijela budu na gubitku ili ostvaruju dobit kad obavljaju delegirane zadaće ili pomažu ESMA-i, ESMA bi trebala nadoknaditi samo stvarne troškove koji su nastali za nacionalno nadležno tijelo,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Cjelokupni povrat troškova nadzora

Naknade zaračunane sekuritizacijskim repozitorijima pokrivaju:

(a)

sve troškove povezane s aktivnostima registracije i nadzora sekuritizacijskih repozitorija koje ESMA obavlja u skladu s Uredbom (EU) 2017/2402, uključujući troškove koji nastanu zbog proširenja registracije za trgovinske repozitorije koji su već registrirani na temelju glave VI. poglavlja 1. Uredbe (EU) br. 648/2012 ili poglavlja III. Uredbe (EU) 2015/2365;

(b)

sve troškove koje treba nadoknaditi nadležnim tijelima koja su obavljala zadaće na temelju Uredbe (EU) 2017/2402, osobito kao rezultat delegiranja zadaća u skladu s člankom 14. stavkom 1. te uredbe.

Članak 2.

Primjenjivi promet

1.   Sekuritizacijski repozitoriji koji su registrirani samo na temelju Uredbe (EU) 2017/2402 za potrebe ove Uredbe čuvaju revidirane financijske izvještaje u kojima se razlikuju prihodi ostvareni od sljedećeg:

(a)

osnovnih sekuritizacijskih usluga kako su definirane u članku 1. točki 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2020/1230 (4);

(b)

pomoćnih sekuritizacijskih usluga kako su definirane u članku 1. točki 4. Delegirane uredbe (EU) 2020/1230;

(c)

svih drugih pruženih usluga.

2.   Sekuritizacijski repozitorij registriran na temelju Uredbe (EU) 2017/2402 koji je registriran i kao trgovinski repozitorij na temelju Uredbe (EU) br. 648/2012 ili Uredbe (EU) 2015/2365 za potrebe ove Uredbe čuva revidirane financijske izvještaje u kojima se razlikuju prihodi ostvareni na sljedeći način:

(a)

pružanjem osnovnih sekuritizacijskih usluga;

(b)

pružanjem pomoćnih sekuritizacijskih usluga;

(c)

osnovnim funkcijama središnjeg prikupljanja i vođenja evidencije o izvedenicama u skladu s Uredbom (EU) br. 648/2012;

(d)

pružanjem pomoćnih usluga koje su izravno povezane sa središnjim prikupljanjem i vođenjem evidencije o izvedenicama u skladu s Uredbom (EU) br. 648/2012;

(e)

osnovnim funkcijama središnjeg prikupljanja i vođenja evidencije o transakcijama financiranja vrijednosnih papira u skladu s Uredbom (EU) 2015/2365;

(f)

pružanjem pomoćnih usluga koje su izravno povezane sa središnjim prikupljanjem i vođenjem evidencije o transakcijama financiranja vrijednosnih papira u skladu s Uredbom (EU) 2015/2365;

(g)

pružanjem kombiniranih pomoćnih usluga koje su izravno povezane sa sljedećim:

i.

aktivnostima iz točaka (a) i (c);

ii.

aktivnostima iz točaka (a) i (e);

iii.

aktivnostima iz točaka (c) i (e);

(h)

svim drugim pruženim uslugama.

3.   Primjenjivi promet sekuritizacijskog repozitorija za određenu godinu n zbroj je sljedećih iznosa:

(a)

prihoda repozitorija ili očekivanih prihoda repozitorija, kad se primjenjuje stavak 5., ostvarenih aktivnostima iz stavka 2. točke (a), kako su navedeni u revidiranim financijskim izvještajima za godinu n-2;

(b)

prihoda repozitorija ostvarenih aktivnostima iz stavka 2. točke (b) i primjenjivog udjela prihoda ostvarenih aktivnostima iz stavka 2. točke (g) podtočaka i. te ii., kako su navedeni u revidiranim financijskim izvještajima za godinu n-2.

4.   Primjenjivi udio prihoda iz stavka 3. točke (b) jednak je prihodima ostvarenima aktivnostima iz stavka 2. točke (a) podijeljenima sa zbrojem prihoda ostvarenih aktivnostima iz:

(a)

stavka 2. točke (a);

(b)

stavka 2. točke (c);

(c)

stavka 2. točke (e).

5.   Ako revidirani financijski izvještaji za godinu n-2 nisu dostupni, ESMA upotrebljava očekivane prihode za godinu n navedene u poslovnim planovima koji su joj dostavljeni u skladu s člankom 13. stavkom 3. Delegirane uredbe (EU) 2020/1230. Ti predviđeni prihodi raščlanjuju se na sljedeće elemente:

(a)

očekivani prihodi od aktivnosti iz stavka 2. točke (a);

(b)

očekivani prihodi od aktivnosti iz stavka 2. točke (b);

(c)

očekivani prihodi od aktivnosti iz stavka 2. točke (g) podtočaka i. te ii.

Sekuritizacijski repozitorij koji odluči ESMA-i dostaviti ažurirane podatke o očekivanim prihodima za godinu n treba to učiniti do 30. rujna godine n-1.

Članak 3.

Naknada za registraciju i naknada za proširenje registracije

1.   Ako podnositelj zahtjeva nije registriran kao trgovinski repozitorij na temelju glave VI. poglavlja 1. Uredbe (EU) br. 648/2012 ili poglavlja III. Uredbe (EU) 2015/2365, naknada za registraciju iznosi:

(a)

100 000 EUR ako repozitorij namjerava pružati pomoćne usluge kako su navedene u članku 2. stavku 2. točki (b), točki (g) podtočki i. ili točki (g) podtočki ii.;

(b)

65 000 EUR ako se točka (a) ne primjenjuje.

2.   Ako je podnositelj zahtjeva registriran kao trgovinski repozitorij na temelju glave VI. poglavlja 1. Uredbe (EU) br. 648/2012 ili poglavlja III. Uredbe (EU) 2015/2365, naknada za proširenje registracije iznosi:

(a)

50 000 EUR ako repozitorij namjerava pružati pomoćne usluge kako su navedene u članku 2. stavku 2. točki (b), točki (g) podtočki i. ili točki (g) podtočki ii.;

(b)

32 500 EUR ako se točka (a) ne primjenjuje.

3.   Ako podnositelj zahtjeva nije registriran kao trgovinski repozitorij na temelju Uredbe (EU) br. 648/2012 ili Uredbe (EU) 2015/2365 i istodobno podnese zahtjev za registraciju na temelju Uredbe (EU) 2017/2402 te zahtjev za registraciju na temelju Uredbe (EU) br. 648/2012 ili Uredbe (EU) 2015/2365, podnositelj zahtjeva plaća punu naknadu za registraciju koju je dužan platiti na temelju članka 6. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 1003/2013 (5) ili članka 5. stavka 1. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/360 (6), kako je primjenjivo, i naknadu za proširenje registracije koju je dužan platiti na temelju stavka 3.

4.   Ako podnositelj zahtjeva nije registriran kao trgovinski repozitorij na temelju Uredbe (EU) br. 648/2012 ili Uredbe (EU) 2015/2365 i istodobno podnese zahtjeve za registraciju na temelju Uredbe (EU) br. 648/2012, Uredbe (EU) 2015/2365 i Uredbe (EU) 2017/2402, podnositelj zahtjeva plaća punu naknadu za registraciju koju je dužan platiti na temelju članka 6. Delegirane uredbe (EU) br. 1003/2013, naknadu za proširenje registracije koju je dužan platiti na temelju članka 5. stavka 5. Delegirane uredbe (EU) 2019/360 i naknadu za proširenje registracije koju je dužan platiti na temelju stavka 3.

5.   Sekuritizacijski repozitorij koji nakon registracije počne nuditi pomoćne usluge te je zbog toga dužan platiti višu naknadu za registraciju odnosno proširenje registracije od početno plaćene naknade za registraciju odnosno proširenje registracije, plaća razliku između početno plaćene naknade za registraciju odnosno proširenje registracije i primjenjive više naknade za registraciju odnosno proširenje registracije.

Članak 4.

Godišnje naknade za nadzor za registrirane sekuritizacijske repozitorije i trgovinske repozitorije koji su proširili svoju registraciju

1.   Godišnja naknada za nadzor za sve registrirane sekuritizacijske repozitorije za godinu n jednaka je procijenjenim troškovima nadzora aktivnosti tih sekuritizacijskih repozitorija koji su uključeni u ESMA-in proračun za tu godinu.

2.   Godišnja naknada za nadzor koju sekuritizacijski repozitorij mora platiti za godinu u kojoj je taj sekuritizacijski repozitorij registriran jednaka je naknadi za registraciju koju mora platiti na temelju članka 5., pomnoženoj s brojem radnih dana od datuma registracije sekuritizacijskog repozitorija do kraja te godine i podijeljenoj s 250.

3.   Godišnja naknada za nadzor za određenu godinu n koju mora platiti sekuritizacijski repozitorij registriran 1. listopada prethodne godine ili nakon tog datuma jednaka je naknadi za registraciju koju mora platiti na temelju članka 5.

4.   Godišnja naknada za nadzor koju za određenu godinu n mora platiti sekuritizacijski repozitorij registriran do 1. listopada prethodne godine jednaka je godišnjoj naknadi za nadzor iz stavka 1. podijeljenoj među svim sekuritizacijskim repozitorijima registriranima do 1. listopada te prethodne godine proporcionalno primjenjivom prometu svakog sekuritizacijskog repozitorija izračunanom u skladu s člankom 2. stavkom 3.

5.   Uz iznimku godišnje naknade za nadzor koja se plaća na temelju stavka 2., godišnja naknada za nadzor nikad nije manja od 30 000 EUR.

Članak 5.

Opći načini plaćanja

1.   Sve se naknade plaćaju u eurima. Plaćanja se izvršavaju kako je određeno u člancima 6., 7. i 8.

2.   Za svako kašnjenje u plaćanju zaračunava se dnevna kazna od 0,1 % iznosa koji treba platiti.

Članak 6.

Plaćanje naknada za registraciju i povrat troškova

1.   Naknada za registraciju i naknada za proširenje registracije iz članka 3. plaćaju se u cijelosti u trenutku kad sekuritizacijski repozitorij podnosi zahtjev za registraciju ili proširenje registracije.

2.   Polovina iznosa naknade za registraciju ili naknade za proširenje registracije koju je platio sekuritizacijski repozitorij vraća se ako taj sekuritizacijski repozitorij povuče svoju prijavu za registraciju ili proširenje registracije prije nego što ga ESMA obavijesti da je njegov zahtjev potpun na temelju članka 10. stavka 6. Uredbe (EU) 2017/2402.

3.   Naknada za registraciju i naknada za proširenje registracije ne vraćaju se nakon što je ESMA obavijestila sekuritizacijski repozitorij da je njegov zahtjev potpun na temelju članka 10. stavka 6. Uredbe (EU) 2017/2402.

Članak 7.

Plaćanje godišnjih naknada za nadzor

Godišnja naknada za nadzor iz članka 4. isplaćuje se u jednom obroku, najkasnije do kraja ožujka godine na koju se odnosi, osim godišnje naknade za nadzor iz stavaka 2. i 3. tog članka.

Najmanje 30 kalendarskih dana prije dana kad se moraju platiti godišnje naknade ESMA svim registriranim sekuritizacijskim repozitorijima šalje obavijesti o terećenju u kojima je naveden iznos godišnje naknade.

Članak 8.

Nadoknada troškova nadležnim tijelima

1.   Samo ESMA zaračunava naknadu za registraciju, naknadu za proširenje registracije i godišnju naknadu za nadzor.

2.   ESMA nadležnim tijelima nadoknađuje stvarne troškove koji su nastali kao rezultat obavljanja zadaća u skladu s Uredbom (EU) 2017/2402 te kao rezultat delegiranja zadaća u skladu s člankom 74. Uredbe (EU) br. 648/2012, u skladu s člankom 9. stavkom 1. Uredbe (EU) 2015/2365 te u skladu s člankom 14. stavkom 1. Uredbe (EU) 2017/2402.

Članak 9.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 18. rujna 2020.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 347, 28.12.2017., str. 35.

(2)  Uredba (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2012. o OTC izvedenicama, središnjoj drugoj ugovornoj strani i trgovinskom repozitoriju (SL L 201, 27.7.2012., str. 1.).

(3)  Uredba (EU) 2015/2365 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2015. o transparentnosti transakcija financiranja vrijednosnih papira i ponovne uporabe te o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 (SL L 337, 23.12.2015., str. 1.).

(4)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/1230 оd 29. studenoga 2019. o dopuni Uredbe (EU) 2017/2402 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se utvrđuju pojedinosti zahtjeva za registraciju sekuritizacijskog repozitorija i pojedinosti pojednostavnjenog zahtjeva za proširenje registracije trgovinskog repozitorija (SL L 289, 3.9.2020., str. 345.).

(5)  Delegirana uredba Komisije (EU) br. 1003/2013 od 12. srpnja 2013. kojom se dopunjuje Uredba (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s naknadama koje Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala zaračunava trgovinskim repozitorijima (SL L 279, 19.10.2013., str. 4.).

(6)  Delegirana Uredba Komisije (EU) 2019/360 od 13. prosinca 2018. o dopuni Uredbe (EU) 2015/2365 Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s naknadama koje Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala zaračunava trgovinskim repozitorijima (SL L 81, 22.3.2019., str. 58.).