5.6.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 176/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/743

оd 30. ožujka 2020.

o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2017/891 u pogledu izračuna vrijednosti proizvodnje koju je organizacija proizvođača u sektoru voća i povrća stavila na tržište

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (1), a posebno njezin članak 37. točku (c) podtočke i. i iv.,

budući da:

(1)

Bolesti biljaka ili najezde štetnih organizama već nekoliko godina nanose sve veće štete u proizvodnji voća i povrća u Uniji. Na primjer, u razdoblju 2013.–2018. pojava i širenje organizma Xyllela fastidiosa pogodili su stabla koštičavog voća kao što su šljive, trešnje i bademi u Italiji, Španjolskoj i Francuskoj. U razdoblju 2018.–2019. unos i širenje invazivnog virusa smeđe naboranosti ploda rajčice (ToBRFV) nanijeli su štete u proizvodnji rajčica (Solanum lycopersicum L.) i paprika (Capsicum annuum) u Italiji i Njemačkoj. Kad je riječ o štetnim organizmima, na primjer vrsta Eurytoma schreineri Schreiner, unesena u Uniju 2013. putem uvoza, nanijela je štete u proizvodnji šljiva, marelica i trešanja u Bugarskoj i susjednim zemljama. Nedavno, u 2019., mramorastosmeđa štitasta stjenica (Halyomorpha halys) izazvala je velike gubitke u proizvodnji u sjevernim talijanskim regijama Emilija Romagna, Veneto, Trentino-Južni Tirol, Lombardija, Pijemont i Furlanija-Julijska krajina i negativno utjecala na vrijednost proizvodnje koju su organizacije proizvođača u tim regijama stavile na tržište.

(2)

S obzirom na povećanje učestalosti fitosanitarnih šteta potrebno je dugoročno rješenje u pogledu izračuna vrijednosti proizvodnje koju proizvođačke organizacije stavljaju na tržište kako bi se u budućnosti povećala otpornost tih organizacija. Potrebno je izmijeniti Delegiranu uredbu Komisije (EU) 2017/891 (2) tako što će se utvrditi fleksibilnost u izračunu vrijednosti proizvodnje koju organizacije proizvođača stavljaju na tržište u Uniji za slučaj da su suočene s fitosanitarnom štetom zbog koje njihovi proizvodi više nisu upotrebljivi ni za konzumaciju ni za preradu.

(3)

Golemi gubici u vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište uzrokovani fitosanitarnom štetom imaju velik utjecaj na iznos pomoći Unije koju organizacije proizvođača primaju u narednoj godini jer se iznos pomoći izračunava kao postotak vrijednosti proizvodnje koju je svaka organizacija proizvođača stavila na tržište. Ako je izgubljen velik dio cijele berbe, organizacije proizvođača u opasnosti su da izgube status priznate organizacije jer je jedan od kriterija za priznavanje organizacije postizanje određene, na nacionalnoj razini utvrđene, minimalne vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište. To bi značilo dvostruki gospodarski gubitak, što bi ugrozilo dugoročnu stabilnost organizacija proizvođača.

(4)

Stoga bi za organizacije proizvođača trebalo omogućiti veću fleksibilnost u izračunu vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište. To je potrebno kako bi se izbjegle situacije da organizacije proizvođača koje investiraju u preventivne mjere ali svejedno pretrpe znatnu fitosanitarnu štetu ne samo da pretrpe gubitke u vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište nego im se i financijska pomoć Unije u narednoj godini znatno i naglo smanji. Takva fleksibilnost u izračunu vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište trebala bi međutim biti dostupna samo organizacijama proizvođača koje dokažu da su poduzele potrebne preventivne mjere protiv bolesti biljaka i najezdi štetnih organizama kao što su zaštitne mreže, praćenje štetnih organizama i bolesti, biološka kontrola štetnih organizama i druge mjere u cilju smanjenja pojave štetnih organizama i bolesti i štete u proizvodnji koju oni uzrokuju.

(5)

S obzirom na povećanu učestalost najezdi štetnih organizama ili bolesti biljaka i posljedične znatno veće gubitke u proizvodnji u usporedbi sa štetama povezanima s vremenskim uvjetima, zaštitna mjera iz članka 23. stavka 4. Delegirane uredbe (EU) 2017/891 prema kojem se smatra da vrijednost proizvodnje stavljene na tržište tog proizvoda predstavlja 65 % njegove vrijednosti u prethodnom referentnom razdoblju, nije dovoljna.

(6)

Stoga, i radi potrebe da se postigne gospodarska i financijska stabilnost organizacija proizvođača pogođenih velikim gubicima u vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište uzrokovanima fitosanitarnom štetom, gornju granicu za izračun vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište trebalo bi povećati. S obzirom na to i uzimajući u obzir znatnu štetu uzrokovanu nedavnim najezdama štetnih organizama, vrijednost proizvodnje stavljene na tržište iz članka 23. stavka 4. Delegirane uredbe (EU) 2017/891 trebalo bi povećati na 85 %.

(7)

S obzirom na provedbu operativnih programa po kalendarskim godinama i uzimajući u obzir činjenicu da se izračun vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište kojim se određuje iznos financijske pomoći Unije temelji na prethodnoj kalendarskoj godini, potrebno je da ova Uredba stupi na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

(8)

Delegiranu uredbu (EU) 2017/891 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjena Delegirane uredbe (EU) 2017/891

U članku 23. Delegirane uredbe (EU) 2017/891 stavak 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.   U slučaju smanjenja vrijednosti proizvoda od najmanje 35 % zbog razloga koji su izvan odgovornosti i kontrole proizvođačke organizacije, smatra se da vrijednost proizvodnje stavljene na tržište tog proizvoda predstavlja 65 % njegove vrijednosti u prethodnom referentnom razdoblju. Proizvođačka organizacija dužna je dokazati nadležnom tijelu predmetne države članice da su ti razlozi bili izvan njezine odgovornosti i kontrole.

U slučaju smanjenja vrijednosti proizvoda od najmanje 35 % zbog bolesti biljaka ili najezde štetnih organizama koji su izvan odgovornosti i kontrole proizvođačke organizacije, smatra se da vrijednost proizvodnje stavljene na tržište tog proizvoda predstavlja 85 % njegove vrijednosti u prethodnom referentnom razdoblju. Proizvođačka organizacija dužna je dokazati nadležnom tijelu predmetne države članice da je poduzela potrebne preventivne mjere protiv predmetne bolesti biljaka odnosno najezde štetnih organizama.

Ovaj se stavak primjenjuje i u svrhu utvrđivanja ispunjenja zahtjeva minimalne vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište kako je predviđeno člankom 9.”

Članak 2.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 30. ožujka 2020.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/891 оd 13. ožujka 2017. o dopuni Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu sektora voća i povrća te prerađevina voća i povrća i o dopuni Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu novčanih kazni koje će se primjenjivati u tim sektorima i o izmjeni Provedbene uredbe Komisije (EU) br. 543/2011 (SL L 138, 25.5.2017., str. 4.).