3.6.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 172/7


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/736

оd 2. lipnja 2020.

o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2005. o uspostavi liste Zajednice koja sadrži zračne prijevoznike na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice, o informiranju putnika u zračnom prometu o identitetu zračnog prijevoznika koji obavlja let i stavljanju izvan snage članka 9. Direktive 2004/36/EZ (1), a posebno njezin članak 4. stavak 2.,

budući da:

(1)

Uredbom Komisije (EZ) br. 474/2006 (2) utvrđen je popis zračnih prijevoznika kojima je zabranjeno letjeti u Uniji.

(2)

Određene države članice i Agencija Europske unije za sigurnost zračnog prometa („Agencija”) Komisiji su u skladu s člankom 4. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 dostavile informacije koje su relevantne za ažuriranje tog popisa. Relevantne informacije dostavile su i treće zemlje i međunarodne organizacije. Popis bi trebalo ažurirati na temelju tih informacija.

(3)

Komisija je izravno ili putem tijela nadležnih za njihov regulatorni nadzor obavijestila sve predmetne zračne prijevoznike o bitnim činjenicama i razmatranjima koji čine osnovu za donošenje odluke da im se zabrani letenje u Uniji ili da se za njih, ako se već nalaze na popisu iz Priloga A ili B Uredbi (EZ) br. 474/2006., izmijene uvjeti zabrane letenja.

(4)

Komisija je predmetnim zračnim prijevoznicima dala uvid u sve relevantne dokumente te im omogućila da Odboru osnovanom Uredbom (EZ) br. 2111/2005 („Odbor za sigurnost zračnog prometa”) i njoj podnesu pisane primjedbe i daju usmeni podnesak.

(5)

Komisija je u okviru Uredbe (EZ) br. 2111/2005 i Uredbe Komisije (EZ) br. 473/2006 (3) obavijestila Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa o zajedničkim savjetovanjima koja su u tijeku s nadležnim tijelima i zračnim prijevoznicima iz Armenije, Konga (Brazzaville), Demokratske Republike Konga, Dominikanske Republike, Ekvatorske Gvineje, Kazahstana, Kirgistana, Libije, Nepala i Sijere Leonea. Komisija je Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o stanju sigurnosti zračnog prometa u Angoli, Bjelarusu, Indoneziji, Nigeriji i Rusiji.

(6)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila o tehničkim procjenama provedenima radi početne ocjene i trajnog nadzora odobrenja operatora iz treće zemlje („TCO”) koja su izdana u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 452/2014 (4).

(7)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o rezultatima analize inspekcijskih pregleda na stajanci obavljenih na temelju programa ocjenjivanja sigurnosti stranih zrakoplova („program SAFA”) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 965/2012 (5).

(8)

Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o projektima tehničke pomoći koji se provode u trećim zemljama čijim je zračnim prijevoznicima u skladu s Uredbom (EZ) br. 474/2006 zabranjeno letjeti u Uniji. Nadalje, Agencija je dostavila informacije o planovima i zahtjevima za dodatnu tehničku pomoć i suradnju radi poboljšanja administrativnih i tehničkih mogućnosti tijela nadležnih za civilno zrakoplovstvo u trećim zemljama u cilju uklanjanja neusklađenosti s primjenjivim međunarodnim standardima sigurnosti u području civilnog zrakoplovstva. Države članice pozvane su da u koordinaciji s Komisijom i Agencijom na bilateralnoj osnovi odgovore na te zahtjeve. Komisija je u tom pogledu ponovno naglasila korist od dostavljanja informacija međunarodnoj zrakoplovnoj zajednici (posebno putem ICAO-ova alata partnerstva za pomoć u postizanju zrakoplovne sigurnosti) o tehničkoj pomoći trećim zemljama koju radi povećanja sigurnosti zračnog prometa u cijelom svijetu pružaju Unija i države članice.

(9)

Eurocontrol je Komisiji i Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa dostavio ažurirane podatke o statusu funkcije za uzbunjivanje programa SAFA i TCO-a te najnovije statističke podatke koji se odnose na poruke upozorenja o zračnim prijevoznicima kojima je zabranjeno letjeti u Uniji.

Zračni prijevoznici iz Unije

(10)

Nakon što je Agencija analizirala informacije dobivene inspekcijskim pregledima zrakoplova zračnih prijevoznika iz Unije na stajanci, inspekcijskim pregledima obavljenima radi provjere usklađenosti sa standardima koje je sama provela te posebnim inspekcijskim pregledima i nadzorima koje su provela nacionalna tijela nadležna za zrakoplovstvo, nekoliko država članica poduzelo je određene provedbene mjere te o njima obavijestilo Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa.

(11)

Države članice ponovno su potvrdile da su spremne poduzeti potrebne mjere ako relevantne sigurnosne informacije budu upućivale na neposredne sigurnosne rizike u slučaju da zračni prijevoznici iz Unije ne poštuju relevantne standarde sigurnosti. Bugarska je u tom pogledu Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila o mjerama koje je poduzela u vezi sa zračnim prijevoznicima certificiranima u Bugarskoj.

Zračni prijevoznici iz Armenije

(12)

Zračni prijevoznici iz Armenije nikad nisu bili uvršteni u Prilog A ni B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(13)

Komisija je u listopadu 2019. obavijestila Odbor za civilno zrakoplovstvo Armenije („CAC”) o određenim sigurnosnim nedostacima povezanima sa zračnim prijevoznicima koje je certificirao.

(14)

Predstavnici CAC-a su se u studenome 2019. očitovali pred Odborom EU-a za sigurnost zračnog prometa, a stručnjaci iz Komisije, Agencije i država članica („tim za ocjenjivanje”) potom su od 3. do 7. veljače 2020. proveli Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Armeniji u uredima CAC-a i u uredima dvaju zračnih prijevoznika certificiranih u Armeniji (Aircompany Armenia i Armenia Airways).

(15)

Iz izvješća o toj sigurnosnoj ocjeni vidljivo je da u CAC-u postoje sistemski kadrovski nedostaci: nisu utvrđeni postupci za određivanje potreba za osobljem ni postupci ni metodologija za određivanje potreba za njihovim osposobljavanjem i djelotvorno provođenje tog osposobljavanja niti su dokumentirani opisi radnih mjesta za nekoliko funkcija u CAC-u i onih povjerenih vanjskim izvršiteljima.

(16)

U izvješću se ističe da utvrđeni nedostaci u pogledu osposobljavanje osoblja ozbiljno utječu na kapacitete CAC-a da djelotvorno vodi procese certificiranja i nadzora nad zračnim prijevoznicima certificiranima u Armeniji.

(17)

Iz izvješća je vidljivo da CAC nema funkciju upravljanja kvalitetom, koja je potrebna za nadziranje administracije i prenošenje pravnih, regulatornih i tehničkih zahtjeva u djelotvoran organizacijski ustroj i poslovne procese.

(18)

U izvješću se ističe da u CAC-ovu Odjelu za letačke operacije nedostaje strukturiran sustav upravljanja dokumentima kojim bi se zajamčila sljedivost certifikacije, zbog čega CAC za zračne prijevoznike koje je certificirao nije mogao dostaviti zatražene dokaze o aktivnostima koje se obavljaju u okviru prvotne certifikacije svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”).

(19)

U izvješću se ističe da CAC-ov Odjel za plovidbenost ima plan nadzora trajne plovidbenosti organizacija zračnih prijevoznika i odobrenih organizacija za održavanje koje CAC certificira.

(20)

U izvješću se iznose dokazi da nadzor nije djelotvoran s obzirom na to da je pri sigurnosnim ocjenama zračnih prijevoznika na terenu otkriveno nekoliko problema, koje je CAC trebao otkriti kao dio svojih obveza nadzora.

(21)

Komisija je na temelju rezultata Unijine sigurnosne ocjene na terenu pozvala CAC na saslušanje koje se pred Odborom EU-a za sigurnost zračnog prometa održalo 12. svibnja 2020. Odbor je tom prilikom saslušao i zračne prijevoznike Aircompany Armenia, Atlantis Armenian Airlines, Atlantis European Airways, Armenia Airways, Armenian Helicopters i Skyball.

(22)

CAC je Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa na saslušanju obavijestio o mjerama za povećanje sigurnosti uvedenima od saslušanja pred tim odborom u studenome 2019. te je naglasio da je odlučan provesti ih, ali i učiniti još više kako bi se sigurnosni nadzor u Armeniji dodatno poboljšao. Poseban je osvrt bio na podršci koju je CAC u tom pogledu dobio od armenske vlade. Naglašeno je da se marljivo radilo na omogućivanju suradnje s drugim državama i međunarodnim organizacijama i dobivanja tehničke pomoći od njih.

(23)

CAC je osvrćući se na izvješće detaljno opisao mjere koje je nakon Unijine sigurnosne ocjene na terenu proveo u pogledu svojeg ustroja. Posebno su navedene mjere povezane s poboljšanjem upravljanja osobljem, poboljšanjima u pogledu CAC-ova Odjela za letačke operacije i procesa certifikacije AOC-a te s osposobljavanjem inspektora CAC-a. CAC je detaljno opisao što se poduzima po pitanju razvoja integriranog priručnika za upravljanje i internog elektroničkog sustava dokumentacije.

(24)

Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa pozornost je posebno skrenuta na nastojanja da se u suradnji s Komisijom i državama članicama EU-a ponovno certificiraju svi zračni prijevoznici certificirani u Armeniji, uz što bi se osoblju omogućilo relevantno osposobljavanje na radnom mjestu.

(25)

CAC je istaknuo rezultate rada na povlačenju AOC-ova armenskih certificiranih zračnih prijevoznika za koje se smatra da više nisu u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti u zračnom prometu.

(26)

Komisija i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa potvrđuju da je sadašnje stanje posljedica duljeg zanemarivanja i manjka učinkovitosti. Prepoznaju CAC-ov rad na poboljšanjima i pozivaju ga da nastavi u tom smjeru. Vidljivo zalaganje armenske vlade u tom pogledu vrlo je važno, kao i njezino obećanje da će poduprijeti CAC u njegovu radu i surađivati s njim. Komisija i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa pozitivno ocjenjuju sposobnost i odlučnost predsjednika CAC-a da se planirano i ostvari.

(27)

Međutim, na temelju svih dostupnih dokaza, među ostalim posebice onih dobivenih Unijinom sigurnosnom ocjenom na terenu, mora se zaključiti da CAC nije u stanju nadzirati zrakoplovne aktivnosti u Armeniji i da ne postupa u skladu s primjenjivim minimalnim međunarodnim standardima sigurnosti. Da bi se sigurnosni nedostaci uklonili, u CAC-u će trebati znatna dodatna poboljšanja. Zasad se zbog znatnih nedostataka u pogledu upravljanja osobljem i njegova osposobljavanja te funkcije upravljanja kvalitetom, u kombinaciji s neodgovarajućim certifikacijskim aktivnostima i nedjelotvornim nadzorom zračnih prijevoznika, pokazuje da CAC nije posve u stanju provoditi relevantne međunarodne standarde sigurnosti ni provoditi nadzor kojim bi se jamčilo da se operacije zračnih prijevoznika koje je certificirao trajno obavljaju u skladu s tim standardima.

(28)

Prijevoznik Aircompany Armenia upravlja flotom od dva zrakoplova Boeing B737. Izjavio je da je blisko povezan i da ima čvrste administrativne i operativne veze s prijevoznikom Georgian Airways, certificiranim u Gruziji. U tom je pogledu Unijina sigurnosna ocjena na terenu pokazala da Aircompany Armenia pilote ne osposobljava prema svojim, nego procedurama prijevoznika Georgian Airways.

(29)

Tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu utvrđeno je da je osoblje Aircompany Armenia vično sustavima i upoznato s priručnicima za upravljanje raznim operacijama. Većina uočenih problema i nedostataka odnosi se na nejasne procedure i kontrolu nad podugovorenim aktivnostima, što uglavnom provodi Georgian Airways.

(30)

Međutim, jasno je da Aircompany Armenia treba dodatno razviti sustav praćenja sukladnosti kako bi se otkrile neusklađenosti s nacionalnim propisima i odredbama iz odobrenog priručnika za upravljanje, među ostalim u vezi sa sustavom vođenja evidencije.

(31)

Aircompany Armenia je na saslušanju pred Odborom EU-a za sigurnost zračnog prometa detaljno opisao mjere poduzete slijedom primjedbi i preporuka iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu te je naveo da su riješeni problemi na koje je upućeno u šest od sedam primjedbi. Međutim, za to nisu podastrijeti dokazi.

(32)

Atlantis Armenian Airlines armenski je zračni prijevoznik koji upravlja jednim zrakoplovom Let L-410. Tijekom saslušanja je iznio pregled svojeg ustroja, uključujući resurse kojima raspolaže, plan razvoja flote, sustav upravljanja sigurnošću („SMS”) i program praćenja podataka o letu.

(33)

Atlantis European Airways upravlja flotom od tri zrakoplova Airbus A320. Tijekom saslušanja je predstavio svoju misiju, ustroj, plan osposobljavanja osoblja i rezultate programa SAFA iz prošle godine. Izviješteno je i o rezultatima revizije TCO koju je u prijevozniku provela EASA.

(34)

Armenia Airways armenski je certificirani zračni prijevoznik s flotom od jednog zrakoplova British Aerospace Bae-146-300.

(35)

Tim za ocjenjivanje je tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu uočio nekoliko nedostataka na koje je potrebno odmah reagirati, konkretno kad je riječ o evidentiranju i praćenju revizija i popratnih nalaza. Tim je pronašao i dokaze koji upućuju na nedjelotvornost sustava upravljanja kvalitetom pa bi Armenia Airways s obzirom na svoje planove razvoja trebao uspostaviti u cijelosti funkcionalan sustav praćenja sukladnosti kako bi se otkrivali svi nedostaci koji bi mogli utjecati na operacije i zajamčilo postupanje u skladu s odobrenim operativnim priručnikom. Imajući u vidu kompetencije posada, posebnu bi pozornost trebalo posvetiti osposobljavanju pilota.

(36)

Armenia Airways je tijekom saslušanja dao pregled svojeg ustroja i predstavio mjere koje su poduzete nakon Unijine sigurnosne ocjene na terenu. Prema iznesenome, riješeni su svi problemi na koje je upućeno u primjedbama tima za ocjenjivanje, osim dva u vezi s kojima se zračni prijevoznik nije slagao. Međutim, nisu podastrijeti dokazi koji bi to potkrijepili.

(37)

Armenian Helicopters armenski je privatni helikopterski zračni prijevoznik koji obavlja domaće i međunarodne čarter letove te hitni medicinski prijevoz. Na saslušanju je predstavio ustroj i funkcioniranje svojeg sustava upravljanja sigurnošću.

(38)

Skyball je armenski zračni prijevoznik koji upravlja jednim balonom na vrući zrak. Na saslušanju je dao pregled svojeg ustroja i aktivnosti te je naveo informacije o svojem sustavu upravljanja sigurnošću.

(39)

Zračni prijevoznici nisu Komisiji ni Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa ni prije ni tijekom saslušanja iznijeli nijednu informaciju ni dokaz koji bi ih uvjerili u to da se nedostaci CAC-ova nadzora mogu nadomjestiti njihovim vlastitim sustavima usklađenosti i sigurnosti.

(40)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi postoje razlozi za izmjenu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Armenije, odnosno da bi svi zračni prijevoznici certificirani u Armeniji trebali biti uključeni u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(41)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Armeniji relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Konga (Brazzaville)

(42)

Zračni prijevoznici iz Konga (Brazzaville) uvršteni su 2009. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (6).

(43)

Komisija je u dopisu od 19. prosinca 2019. od Agence Nationale de l’Aviation Civile du Congo (Brazzaville) („ANAC Kongo”) zatražila popis dokumenata koji se odnose na njegov ustroj, sustav nadzora i aktivnosti, uključujući provedbene mjere poduzete od 2017., te trenutačni popis nositeljâ AOC-a i registriranih zrakoplova.

(44)

ANAC Kongo je 5. veljače 2020. poslao tražene informacije. Komisiju je izvijestio i da su od posljednjih obavijesti koje joj je poslao opozvani AOC-ovi zračnih prijevoznika Aero Service, Emeraude, Equatorial Congo Airlines S.A. i Mistral Aviation te da je certificiran novi zračni prijevoznik Société Nouvelle Air Congo (AOC br. CG-CTA 004). ANAC Kongo nije dostavio dokaze da se sigurnosni nadzor nad novim zračnim prijevoznikom provodi prema međunarodnim standardima sigurnosti. Budući da ANAC Kongo nije dokazao da je u dovoljnoj mjeri u stanju provoditi relevantne standarde sigurnosti i pobrinuti se da se stvarno poštuju, AOC izdan tom novom zračnom prijevozniku ne jamči da se međunarodni standardi sigurnosti adekvatno poštuju.

(45)

Komisija napominje da je ICAO nakon koordinirane validacijske misije iz lipnja 2019. izvijestio da se djelotvorna provedba međunarodnih standarda sigurnosti u Kongu (Brazzaville) povećala na 66,99 %. Premda je ANAC Kongo vidljivo napredovao i više je nego prije u stanju provoditi sigurnosni nadzor, prije razmatranja odluke o uklanjanju zabrane letenja u Uniji u napredak bi se trebalo uvjeriti i organiziranjem Unijine sigurnosne ocjene na terenu u ANAC-u Kongo i odabranim zračnim prijevoznicima certificiranima u Kongu (Brazzaville).

(46)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika iz Konga (Brazzaville) kojima je zabranjeno letjeti u Uniji trebalo izmijeniti tako što bi se u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 uvrstio Société Nouvelle Air Congo, a iz njega izbrisali Aero Service, Emeraude, Equatorial Congo Arlines S.A. i Mistral Aviation.

(47)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Kongu (Brazzaville) relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Demokratske Republike Konga

(48)

Zračni prijevoznici iz Demokratske Republike Konga uvršteni su 2006. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (7).

(49)

Komisija je u okviru aktivnosti stalnog praćenja 22. travnja 2020. od tijela Autorité de l’Aviation Civile Demokratske Republike Konga („AAC/RDC”) zatražila popis svih nositelja AOC-a koji su ondje certificirani.

(50)

AAC/RDC je 6. svibnja 2020. odgovorio da je od zadnjih obavijesti koje je poslao Komisiji certificiran novi zračni prijevoznik, Mwant Jet (AOC br. AAC/DG/OPS-09/09). Potom je 13. svibnja 2020. obavijestio da zračni prijevoznici Air Tropiques, Blue Airlines, Blue Sky, Dakota, Korongo Airlines, Mango Airlines, Serve Air, i Will Airlift, od kojih nijedan nije imao AOC, više ne lete. Usto je javio da AOC nemaju Air Kasai, Doren Air Congo, Gomair i Transair Cargo Services, ali da su upravo u procesu certifikacije. Komisiju je obavijestio i da je Services Air promijenio ime pa mu AOC glasi na Serve Air Cargo. Budući da AAC/RDC nije dokazao da je u dovoljnoj mjeri u stanju provoditi relevantne standarde sigurnosti i pobrinuti se da se stvarno poštuju, AOC izdan tom novom zračnom prijevozniku ne jamči da se međunarodni standardi sigurnosti adekvatno poštuju.

(51)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika iz Demokratske Republike Konga kojima je zabranjeno letjeti u Uniji trebalo izmijeniti tako što bi se u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 uvrstili Mwant Jet i Serve Air Cargo, a iz njega izbrisali Air Tropiques, Blue Airlines, Blue Sky, Dakota, Korongo airlines, Mango Airlines, Will Airlift, Air Kasai, Doren Air Congo, Gomair, Transair Cargo Services, Serve Air i Services Air.

(52)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Demokratskoj Republici Kongu relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Dominikanske Republike

(53)

Zračni prijevoznici iz Dominikanske Republike nikad nisu bili uvršteni u Prilog A ni B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(54)

Nakon što je Agencija tijekom postupka izdavanja odobrenja TCO utvrdila sigurnosne nedostatke, Komisija je 15. travnja 2019., vodeći se time i analizom inspekcijskih pregleda na stajanci provedenih u okviru programa SAFA, započela savjetovanje s Instituto Dominicano de Aviación Civil („IDAC”) u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006.

(55)

Stručnjaci iz Komisije, Agencije i država članica („tim za ocjenjivanje”) proveli su od 27. do 31. siječnja 2020. Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Dominikanskoj Republici u uredima IDAC-a.

(56)

Čini se da je IDAC dobro organiziran te da raspolaže dovoljnim osobljem i financijskim sredstvima. Od 2018. koristi moderne tehnike upravljanja sigurnošću zračnog prometa, pri čemu pristup temelji na performansama ili upravljanju sigurnošću, i tako dopunjuje tradicionalne regulatorne nadzorne aktivnosti koje se temelje na provjeri usklađenosti. Čini se da zakonodavni okvir (Zakon o zrakoplovstvu i tehnički propisi – RAD) primjereno obuhvaća sva područja iz prilogâ Konvenciji o međunarodnom civilnom zrakoplovstvu, potpisanoj u Chicagu 7. prosinca 1944., te da ga se redovito ažurira.

(57)

Tim za ocjenjivanje zaključio je da je IDAC sposoban nadzirati zrakoplovne aktivnosti u Dominikanskoj Republici. IDAC bi trebao poraditi na djelotvornijoj provedbi propisa u praksi, ali bez obzira na to, tim za ocjenjivanje nije pronašao neposredne sigurnosne nedostatke ni u njegovim uredima ni u prostorima zračnih prijevoznika. Međutim, utvrdio je IDAC zasad nalaze ne razvrstava po stupnju kritičnosti za sigurnost zračnog prometa, što znači da se i s njima i pukim napomenama daljnje postupa jednako bez obzir na različit utjecaj na sigurnost. Ni IDAC ni predmetni zračni prijevoznici nisu dokazali da veći prioritet daju sigurnosno kritičnim nalazima.

(58)

Premda zbog navedenoga može trpjeti provedba u praksi, jake strane sustava, preciznije resursi i propisi, upućuju na to da postoje uvjeti za poboljšanje, dok utvrđene slabosti nisu toliko kritične da bi to poboljšanje ugrozile.

(59)

IDAC je 15. travnja 2020. Komisiji poslao plan za uklanjanje nedostataka koje je uočio tim za ocjenjivanje. Komisija smatra da bi se planiranim mjerama, ako se provedu u predloženom roku, riješili utvrđeni problemi. IDAC bi je trebao redovito izvješćivati o napretku njihove provedbe.

(60)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi ne postoje razlozi za izmjenu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Dominikanske Republike.

(61)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Dominikanskoj Republici relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(62)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Ekvatorske Gvineje

(63)

Zračni prijevoznici iz Ekvatorske Gvineje uvršteni su 2006. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (8).

(64)

Nakon Unijine sigurnosne ocjene na terenu u listopadu 2017. i saslušanja u Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa održanog u studenome 2017., Autoridad Aeronáutica de Guinea Ecuatorial („AAGE”) je u prosincu 2018. Komisiji izrazio interes za ponovno otvaranje dijaloga o izmjeni Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 u pogledu svih zračnih prijevoznika certificiranih u Ekvatorskoj Gvineji.

(65)

AAGE je Komisiju na zahtjev izvijestio o poboljšanjima svojeg sustava nadzora sigurnosti. Komisija iz zaprimljenog primjećuje napredak, ali preostaju određeni temeljni nedostaci, primjerice u vezi s analizom temeljnih uzroka, što je ključno za sprječavanje ponovnog nastanka nesukladnosti.

(66)

Komisija, Agencija, države članice i predstavnici AAGE-a održali su 10. ožujka 2020. tehnički sastanak na kojem je AAGE izvijestio o svojim aktivnostima nadzora i napretku plana korektivnih mjera iz 2017. Komisiju je obavijestio i da su operativne flote prijevoznika Ceiba Intercontinental i Cronos Airlines smanjene na jedan zrakoplov srednje veličine.

(67)

Dostupne informacije nisu dovoljne za uklanjanje dvojbi u pogledu postojećih nedostataka pa bi u Ekvatorskoj Gvineji trebalo organizirati novu Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu kako bi se provjerili kapaciteti zemlje da osigura djelotvoran nadzor sigurnosti.

(68)

Na temelju trenutačno dostupnih informacija, u skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005, Komisija smatra da u ovoj fazi ne postoje razlozi za izmjenu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Ekvatorske Gvineje.

(69)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Ekvatorskoj Gvineji relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Kazahstana

(70)

Zračni prijevoznici iz Kazahstana uklonjeni su 2016. iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (9).

(71)

Komisija je nastavila pratiti stanje i nakon što su zračni prijevoznici iz Kazahstana uklonjeni s popisa te je dopisom od 10. veljače 2020. obavijestila kazahstanski Odbor za civilno zrakoplovstvo („CAC KZ”) o određenim sigurnosnim nedostacima povezanima sa zračnim prijevoznicima koje je certificirao, posebice prijevoznikom BEK Air.

(72)

CAC KZ i Kazahstanska uprava za zrakoplovstvo d.d. („AAK”) Komisiju su 28. veljače 2020. obavijestili o aktivnostima nadzora koje su u prošle tri godine obavljene u zračnim prijevoznicima certificiranima u Kazahstanu te o nadzoru obavljenom u zračnom prijevozniku BEK Air. Komisija je u tom kontekstu zatražila dokaze o tome da je Kazahstan u stanju trajno osigurati djelotvoran nadzor sigurnosti.

(73)

AOC zračnog prijevoznika BEK Air opozvan je 21. travnja 2020. AOC zračnog prijevoznika Azee Air suspendiran je dok se ne provedu dodatne aktivnosti nadzora.

(74)

Komisija prima na znanje korake koje je AAK nedavno poduzeo radi povećanja svojih kapaciteta nadzora sigurnosti, ali je slijedom analize zaprimljenih informacija i dokumentacije odlučila s njim i CAC KZ-om započeti savjetovanje u skladu člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006.

(75)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi ne postoje razlozi za izmjenu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Kazahstana.

(76)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Kazahstanu relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(77)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Kirgistana

(78)

Zračni prijevoznici iz Kirgistana uvršteni su 2006. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (10).

(79)

Komisija je 2. kolovoza 2019. od Agencije za civilno zrakoplovstvo Kirgiske Republike („CAA KG”) zatražila popis dokumenata koji se odnose na njezin ustroj, sustav nadzora i aktivnosti, uključujući provedbene mjere poduzete od 2017., te trenutačni popis nositeljâ AOC-a i registriranih zrakoplova.

(80)

CAA KG je 10. rujna 2019. poslao tražene informacije. Komisiju je izvijestio i da su od posljednjih obavijesti koje joj je poslao opozvani AOC-ovi zračnih prijevoznika Air Bishkek, Central Asian Aviation Services (Caas), Heli Sky, Air Kyrgyzstan, Manas Airways, S Group International, Sky Bishkek, Sky Way Air i Valor Air te da je certificiran novi zračni prijevoznik Air Company Air KG (AOC br. 50). Budući da CAA KG nije dokazao da je u dovoljnoj mjeri u stanju provoditi relevantne standarde sigurnosti i pobrinuti se da se stvarno poštuju, AOC izdan tom novom zračnom prijevozniku ne jamči da se međunarodni standardi sigurnosti adekvatno poštuju.

(81)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika iz Kirgistana kojima je zabranjeno letjeti u Uniji trebalo izmijeniti tako što bi se u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 uvrstio Air Company Air KG, a iz njega izbrisali Air Bishkek, Central Asian Aviation Services (Caas), Heli Sky, Air Kyrgyzstan, Manas Airways, S Group International, Sky Bishkek, Sky Way Air i Valor Air.

(82)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Kirgistanu relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Libije

(83)

Zračni prijevoznici iz Libije uvršteni su 2014. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (11).

(84)

Komisija je u okviru aktivnosti stalnog praćenja 22. travnja 2020. od Libijskog tijela za civilno zrakoplovstvo („LCAA”) zatražila popis svih nositelja AOC-a koji su ondje certificirani.

(85)

LCAA je 4. svibnja 2020. obavijestio Komisiju da je opozvan AOC zračnog prijevoznika Ghadames Air Transport te da su certificirani novi zračni prijevoznici Al Maha Aviation (AOC br. 030/18) i Libyan Wings Airlines JSC (AOC br. 029/15). Budući da LCAA nije dokazao da je u dovoljnoj mjeri u stanju provoditi relevantne standarde sigurnosti i pobrinuti se da se stvarno poštuju, AOC-ovi izdani tim novim zračnim prijevoznicima ne jamče da se međunarodni standardi sigurnosti adekvatno poštuju.

(86)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika iz Libije kojima je zabranjeno letjeti u Uniji trebalo izmijeniti tako što bi se u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 uvrstili Al Maha Aviation i Libyan Wings Airlines JSC, a iz njega izbrisao Ghadames Air Transport.

(87)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Libiji relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Nepala

(88)

Zračni prijevoznici iz Nepala uvršteni su 2013. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (12).

(89)

Komisija je u okviru aktivnosti stalnog praćenja 22. travnja 2020. od Tijela za civilno zrakoplovstvo Nepala („CAAN”) zatražila popis svih nositelja AOC-a koji su ondje certificirani.

(90)

CAAN je 3. svibnja 2020. obavijestio Komisiju da je opozvan AOC zračnog prijevoznika Air Kasthamandap te da su certificirani novi zračni prijevoznici Heli Everest (AOC br. 086/2016) i Kailash Helicopter Services (AOC br. 087/2018) Javljeno je i da je Muktinath Airlines promijenio ime u Prabhu Helicopters. Budući da CAAN nije dokazao da je u dovoljnoj mjeri u stanju provoditi relevantne standarde sigurnosti i pobrinuti se da se stvarno poštuju, AOC-ovi izdani tim novim zračnim prijevoznicima ne jamče da se međunarodni standardi sigurnosti adekvatno poštuju.

(91)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika iz Nepala kojima je zabranjeno letjeti u Uniji trebalo izmijeniti tako što bi se u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 uvrstili Heli Everest i Kailash Helicopter Services, a iz njega izbrisao Air Kasthamandap.

(92)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Nepalu relevantne međunarodne standarde sigurnosti tako što bi svi prioritetno bili inspekcijski pregledavani na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Sijere Leonea

(93)

Zračni prijevoznici iz Sijere Leonea uvršteni su 2006. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (13).

(94)

Komisija je u okviru aktivnosti stalnog praćenja 22. travnja 2020. od Tijela za civilno zrakoplovstvo Sijere Leonea („SLCAA”) zatražila popis svih nositelja AOC-a koji su ondje certificirani.

(95)

SLCAA je 2. svibnja 2020. obavijestio Komisiju da su opozvani AOC-ovi zračnih prijevoznika Air Rum, Destiny air Services, Heavylift Cargo, Orange Air Sierra Leone, Paramount Airlines, Seven Four Eight Air Services i Teebah Airways te da u Sijeri Leoneu više nema nositelja AOC-a.

(96)

Budući da SLCAA nije dokazao da je u dovoljnoj mjeri u stanju provoditi relevantne standarde sigurnosti i pobrinuti se da se stvarno poštuju, AOC-ovi koji bi se izdali ikojim novim zračnim prijevoznicima ne jamče da se međunarodni standardi sigurnosti adekvatno poštuju.

(97)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika iz Sijere Leonea kojima je zabranjeno letjeti u Uniji trebalo izmijeniti tako što bi se iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 izbrisali Air Rum, Destiny Air Services, Heavylift Cargo, Orange Air Sierra Leone, Paramount Airlines, Seven Four Eight Air Services i Teebah Airways.

(98)

Uredbu (EZ) br. 474/2006 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(99)

Člancima 5. i 6. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 prepoznaje se potreba za brzim, a prema potrebi i hitnim donošenjem odluka, s obzirom na moguće posljedice za sigurnost. Kako bi se zaštitili osjetljivi podaci i građani na putovanju, nužno je da se odluke povezane s ažuriranjem popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno objave i stupe na snagu odmah nakon donošenja.

(100)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora EU-a za sigurnost zračnog prometa osnovanog Uredbom (EZ) br. 2111/2005,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EZ) br. 474/2006 mijenja se kako slijedi:

(1)

Prilog A zamjenjuje se tekstom iz Priloga I. ovoj Uredbi;

(2)

Prilog B zamjenjuje se tekstom iz Priloga II. ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 2. lipnja 2020.

Za Komisiju

U ime predsjednice

Adina VĂLEAN

Članica Komisije


(1)  SL L 344, 27.12.2005., str. 15.

(2)  Uredba Komisije (EZ) br. 474/2006 od 22. ožujka 2006. o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 14.).

(3)  Uredba Komisije (EZ) br. 473/2006 od 22. ožujka 2006. o utvrđivanju provedbenih pravila za popis Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 8.).

(4)  Uredba Komisije (EU) br. 452/2014 od 29. travnja 2014. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama operatora iz trećih zemalja u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 133, 6.5.2014., str. 12.).

(5)  Uredba Komisije (EU) br. 965/2012 od 5. listopada 2012. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 296, 25.10.2012., str. 1.).

(6)  Uredba Komisije (EZ) br. 1144/2009 оd 26. studenoga 2009. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 312, 27.11.2009., str. 16.)

(7)  Uredba Komisije (EZ) br. 910/2006 od 20. lipnja 2006. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 168, 21.6.2006., str. 16.).

(8)  Uredba Komisije (EZ) br. 474/2006 od 22. ožujka 2006. o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 14.).

(9)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/2214 od 8. prosinca 2016. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije (SL L 334, 9.12.2016., str. 6).

(10)  Uredba Komisije (EZ) br. 1543/2006 od 12. listopada 2006. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća kako je izmijenjena Uredbom (EZ) br. 910/2006 (SL L 283, 14.10.2006., str. 27.).

(11)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 1318/2014 od 11. prosinca 2014. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 355, 12.12.2014., str. 8.).

(12)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 1264/2013 оd 3. prosinca 2013. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 326, 6.12.2013., str. 7.).

(13)  Uredba Komisije (EZ) br. 910/2006 od 20. lipnja 2006. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 168, 21.6.2006., str. 16.).


PRILOG I.

„PRILOG A

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA KOJIMA JE ZABRANJENO LETJETI U UNIJI, S IZNIMKAMA (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”) ili broj operativne licencije

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iran

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigerija

AIR ZIMBABWE (PVT)

177/04

AZW

Zimbabve

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala afganistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganistan

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala angolska tijela nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika TAAG Angola Airlines i Heli Malongo, među ostalim

 

 

Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

Nepoznato

Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

Nepoznato

Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

Nepoznato

Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

Nepoznato

Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angola

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala armenska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Armenija

AIRCOMPANY ARMENIA

AM AOC 065

NGT

Armenija

ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 063

AMW

Armenija

ARMENIAN HELICOPTERS

AM AOC 067

KAV

Armenija

ATLANTIS ARMENIAN AIRLINES

AM AOC 068

AEU

Armenija

ATLANTIS EUROPEAN AIRWAYS

AM AOC 017

LUR

Armenija

MARS AVIA

AM AOC 066

MRS

Armenija

SKYBALL

AM AOC 069

Nije primjenjivo

Armenija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Konga (Brazzaville) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Kongo (Brazzaville)

CANADIAN AIRWAYS CONGO

CG-CTA 006

Nepoznato

Kongo (Brazzaville)

EQUAFLIGHT SERVICES

CG-CTA 002

EKA

Kongo (Brazzaville)

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Kongo (Brazzaville)

TRANS AIR CONGO

CG-CTA 001

TSG

Kongo (Brazzaville)

SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

CG-CTA 004

Nepoznato

Kongo (Brazzaville)

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Demokratske Republike Konga (DRK) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

AIR FAST CONGO

AAC/DG/OPS-09/03

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

AIR KATANGA

AAC/DG/OPS-09/08

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

BUSY BEE CONGO

AAC/DG/OPS-09/04

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

AAC/DG/OPS-09/02

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

CONGO AIRWAYS

AAC/DG/OPS-09/01

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

KIN AVIA

AAC/DG/OPS-09/10

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

MALU AVIATION

AAC/DG/OPS-09/05

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

SERVE AIR CARGO

AAC/DG/OPS-09/07

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

SWALA AVIATION

AAC/DG/OPS-09/06

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

MWANT JET

AAC/DG/OPS-09/09

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo

(RDC)

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala džibutska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Džibuti

DAALLO AIRLINES

Nepoznato

DAO

Džibuti

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Ekvatorske Gvineje nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Ekvatorska Gvineja

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatorska Gvineja

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

Nepoznato

Ekvatorska Gvineja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala eritrejska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Eritreja

ERITREAN AIRLINES

AOC No 004

ERT

Eritreja

NASAIR ERITREA

AOC No 005

NAS

Eritreja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala kirgistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Kirgistan

AIR COMPANY AIR KG

50

Nepoznato

Kirgistan

AIR MANAS

17

MBB

Kirgistan

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgistan

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgistan

TEZ JET

46

TEZ

Kirgistan

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala liberijska tijela nadležna za regulatorni nadzor

 

 

Liberija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala libijska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Libija

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Libija

AIR LIBYA

004/01

TLR

Libija

AL MAHA AVIATION

030/18

Nepoznato

Libija

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Libija

GLOBAL AVIATION AND SERVICES

008/05

GAK

Libija

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Libija

LIBYAN WINGS AIRLINES

029/15

LWA

Libija

PETRO AIR

025/08

PEO

Libija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala moldavska tijela nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo, među ostalim

 

 

Moldova

Î.M „VALAN ICC” SRL

MD009

VLN

Moldova

CA „AIM AIR” SRL

MD015

AAM

Moldova

CA „AIR STORK” SRL

MD018

MSB

Moldova

Î M „MEGAVIATION” SRL

MD019

ARM

Moldova

CA „PECOTOX-AIR” SRL

MD020

PXA

Moldova

CA „TERRA AVIA” SRL

MD022

TVR

Moldova

CA „FLY PRO” SRL

MD023

PVV

Moldova

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala nepalska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

Nepoznato

Nepal

ALTITUDE AIR

085/2016

Nepoznato

Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

Nepoznato

Nepal

SUMMIT AIR

064/2010

Nepoznato

Nepal

HELI EVEREST

086/2016

Nepoznato

Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepal

KAILASH HELICOPTER SERVICES

087/2018

Nepoznato

Nepal

MAKALU AIR

057 A/2009

Nepoznato

Nepal

MANANG AIR PVT

082/2014

Nepoznato

Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

Nepoznato

Nepal

PRABHU HELICOPTERS

081/2013

Nepoznato

Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

Nepoznato

Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

Nepoznato

Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepal

SITA AIR

033/2000

Nepoznato

Nepal

TARA AIR

053/2009

Nepoznato

Nepal

YETI AIRLINES

037/2004

NYT

Nepal

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Svetog Tome i Prinsipea nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sveti Toma i Prinsipe

AFRICA’S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Sveti Toma i Prinsipe

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Sveti Toma i Prinsipe

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Sijere Leonea nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sijera Leone

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala sudanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sudan

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Sudan

BADR AIRLINES

35

BDR

Sudan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Sudan

ELDINDER AVIATION

8

DND

Sudan

GREEN FLAG AVIATION

17

GNF

Sudan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Sudan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Sudan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Sudan

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Sudan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Sudan

SUN AIR

51

SNR

Sudan

TARCO AIR

56

TRQ

Sudan


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu A može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika kojemu letenje nije zabranjeno zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.


PRILOG II.

„PRILOG B

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA KOJIMA JE LETENJE U UNIJI OGRANIČENO (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”)

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

Tip zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Registarske oznake i, ako su poznati, tvornički serijski brojevi zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Država registracije

AIR SERVICE COMORES

06-819/TA-15/DGACM

KMD

Komori

Cjelokupna flota, osim: LET 410 UVP.

Cjelokupna flota, osim: D6-CAM (851336).

Komori

IRAN AIR

FS100

IRA

Iran

Svi zrakoplovi tipa Fokker F100 i tipa Boeing B747

Zrakoplovi tipa Fokker F100, kako je navedeno u AOC-u; zrakoplovi tipa Boeing B747, kako je navedeno u AOC-u

Iran

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Sjeverna Koreja

Cjelokupna flota, osim: 2 zrakoplova tipa TU-204

Cjelokupna flota, osim: P-632, P-633.

Sjeverna Koreja


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu B može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika kojemu letenje nije zabranjeno zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.”