17.4.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 119/3


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/532

оd 16. travnja 2020.

o odstupanju za 2020. od provedbenih uredaba (EU) br. 809/2014, (EU) br. 180/2014, (EU) br. 181/2014, (EU) 2017/892, (EU) 2016/1150, (EU) 2018/274, (EU) 2017/39, (EU) 2015/1368 i (EU) 2016/1240 u pogledu određenih administrativnih kontrola i kontrola na terenu koje se provode u okviru zajedničke poljoprivredne politike

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage uredaba Vijeća (EEZ) br. 352/78, (EZ) br. 165/94, (EZ) br. 2799/98, (EZ) br. 814/2000, (EZ) br. 1290/2005 i (EZ) br. 485/2008 (1), a posebno njezin članak 62. stavak 2.,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 228/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. ožujka 2013. o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u najudaljenijim regijama Unije i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 247/2006 (2), a posebno njezin članak 8. i članak 18. stavak 1. drugi podstavak,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 229/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. ožujka 2013. o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u korist manjih egejskih otoka i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1405/2006 (3), a posebno njezin članak 7., članak 11. stavak 3., i 14. stavak 1. drugi podstavak,

budući da:

(1)

Zbog pandemije bolesti COVID-19 i znatnih ograničenja kretanja koje su uvele, sve države članice nailaze na iznimne administrativne poteškoće u planiranju i pravodobnom izvođenju potrebnog broja kontrola na terenu. Zbog tih poteškoća moglo bi doći do kašnjenja u provedbi tih kontrola i u naknadnom plaćanju potpore. Istodobno, poljoprivrednici su osjetljivi na gospodarske poremećaje prouzročene pandemijom te se suočavaju s financijskim poteškoćama i problemima s likvidnošću.

(2)

S obzirom na neviđeni splet okolnosti, potrebno je ublažiti te poteškoće odstupanjem od raznih provedbenih uredaba koje se primjenjuju u području zajedničke poljoprivredne politike u pogledu određenih administrativnih kontrola i kontrola na terenu.

(3)

U Provedbenoj uredbi Komisije (EU) br. 809/2014 (4) utvrđena su, među ostalim, pravila o rokovima za obavješćivanje o podacima o kontrolama i statističkim podacima o kontrolama za prethodnu kalendarsku godinu, vrijeme kontrola na terenu, stope kontrole za određene kontrole na terenu u okviru integriranog sustava uključujući programe potpore povezane s površinom osim plaćanja za poljoprivredne prakse korisne za klimu i okoliš, za zeleno plaćanje, za mjere ruralnog razvoja, za programe potpore za životinje te za povećanju ili smanjenju stope kontrole za određene programe. Uz to, Provedbena uredba (EU) br. 809/2014 sadržava pravila o kontrolama na terenu koje se odnose na kriterije prihvatljivosti, preuzete obveze i druge obveze u pogledu zahtjeva za potporu za stoku te zahtjeva za plaćanje u okviru mjera potpore povezanih sa životinjama, stope kontrole za mjere ruralnog razvoja koje nisu povezane s površinom i životinjama te minimalne stope kontrole povezane s višestrukom sukladnošću.

(4)

Člankom 9. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 od država članica zahtijeva se da do 15. srpnja svake godine obavješćuju Komisiju o podacima o kontrolama i statističkim podacima o kontrolama za prethodnu kalendarsku godinu za sve programe izravnih plaćanja, mjere ruralnog razvoja i tehničku pomoć te programe potpore u sektoru vina, o naknadnim izmjenama izvješća u pogledu odabrane mogućnosti kontrole zahtjeva višestruke sukladnosti i kontrolnih tijela nadležnih za provjere zahtjeva i standarda višestruke sukladnosti te o izvješću u pogledu mjera koje su poduzete za potrebe upravljanja dobrovoljnom proizvodno vezanom potporom i njezine kontrole za prethodnu kalendarsku godinu. S obzirom na trenutačno stanje, primjereno je ove godine produžiti taj rok do 15. rujna 2020.

(5)

Člankom 24. stavkom 4. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 predviđeno je da nadležno tijelo provodi fizičke inspekcije na terenu uvijek kad se fotointerpretacijom satelitskih ili zračnih fotografija ne mogu dobiti uvjerljivi rezultati o sukladnosti s kriterijima prihvatljivosti ili točnoj veličini površine koja je predmet administrativnih kontrola ili kontrola na terenu. S obzirom na aktualne dosad neviđene okolnosti primjereno je potaknuti provođenje kontrola s pomoću daljinskog istraživanja i primjenu novih tehnologija kao što su sustavi bespilotnih letjelica, fotografije s lokacijskim označivanjem, prijamnici globalnog navigacijskog satelitskog sustava (GNSS) u kombinaciji s Europskim geostacionarnim navigacijskim sustavom (EGNOS) i sustavom Galileo, podaci koje su dostavili sateliti misije Sentinel u okviru programa Copernicus i drugi relevantni dokumentirani dokazi za provjeru usklađenosti s kriterijima prihvatljivosti, preuzetim obvezama ili drugim obvezama za predmetni program potpore ili mjeru potpore te usklađenosti sa zahtjevima i standardima relevantnima za višestruku sukladnost.

(6)

Nekoliko obveza iz Uredbe (EU) br. 1306/2013 povezanih s višestrukom sukladnošću i Uredbe (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (5) povezanih sa zelenim praksama ovisi o konkretnom i jasno razgraničenom vremenskom okviru za njihovo ispunjenje te je stoga potrebno kontrole na terenu unutar tih okvira. Mjere koje su države članice uvele 2020. radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 utječu na mogućnost da se potrebne kontrole na terenu provedu točno i u roku u skladu s tim obvezama. Stoga je, kada je riječ o određenim kontrolama koje se trebaju provesti u 2020., potrebno odstupiti od članaka od30. do 33.a i od članka 68. stavka 1. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 i smanjiti najmanju stopu kontrole za kontrole na terenu u odnosu na uobičajene stope kontrole za obveze povezane s sa zelenim praksama i višestrukom sukladnošću. S obzirom na prirodu obveza i proporcionalnost kontrola u okolnostima pandemije, kontrolnu populaciju trebalo bi ograničiti u skladu s obvezama koje se primjenjuju na korisnike i relevantnu upotrebu zemljišta.

(7)

Članak 42. stavak 1. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 sadržava pravila o kontrolama na terenu kako bi se provjerilo da su svi kriteriji sukladnosti, preuzete i druge obveze ispunjeni tako da su njima obuhvaćene sve životinje za koje su zahtjevi za potporu ili zahtjevi za plaćanje podneseni u okviru programa potpore za životinje ili mjera potpore povezane sa životinjama koje treba provjeriti. S obzirom na trenutačno stanje, primjereno je predvidjeti da, ako države članice ne mogu provoditi kontrole na terenu kako je propisano tom odredbom, mogu odlučiti provesti te kontrole za godinu zahtjeva 2020. u bilo koje doba godine, ako se tim kontrolama i dalje omogućuje provjera uvjeta prihvatljivosti.

(8)

Za mjere ruralnog razvoja koje nisu povezane s površinom i životinjama člankom 48. stavkom 5. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 predviđeno je da administrativne kontrole operacija ulaganja podrazumijevaju barem jedan posjet operaciji za koju je dodijeljena potpora ili lokaciji ulaganja kako bi se provjerila realizacija ulaganja. S obzirom na trenutačne okolnosti, primjereno je predvidjeti da, ako države članice ne mogu provoditi posjete prije dodjele konačnih plaćanja, mogu odlučiti te posjete, dok su na snazi karantenske mjere radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19, zamijeniti relevantnim dokumentiranim dokazima.

(9)

Članak 50. stavak 1., članak 60. stavak 2. i članak 52. stavak 2. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 sadržavaju pravila o kontrolama na terenu i ex post provjerama za mjere ruralnog razvoja koje nisu povezane s površinom i životinjama. S obzirom na trenutačne okolnosti, državama članicama trebalo bi omogućiti da smanje broj tih provjera ili zamijene kontrole na terenu relevantnim dokumentiranim dokazima.

(10)

Zbog karantenskih mjera donesenih u određenim državama članicama radi zaštite javnog zdravlja predviđena su opsežna ograničenja kretanja i stoga je onemogućeno stvarno provođenje kontrola na terenu kada su se ograničenja odnosila i na inspektore te nije bilo moguće posjetiti korisnike niti fizički doći do poljoprivrednih gospodarstava. S obzirom na neviđenu prirodu tih okolnosti, u tim državama članicama iznimno bi trebalo prihvatiti a nižu stopu kontrole u odnosu na 2019. Kako bi se osigurala transparentnost i pravednost, trebalo bi ograničiti prihvaćanje niže stope kontrole za godinu zahtjeva 2019. i, u slučaju mjera ruralnog razvoja koje nisu povezane s površinom i životinjama za kalendarsku godinu 2019., na slučajeve u kojima postoje znatna ograničenja kretanja, posebno s jasnim datumom kada su se počele provoditi karantenske mjere, zbog kojih nije moguće dovršiti odgovarajuće kontrole.

(11)

Odstupanja od Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 predviđena ovom Uredbom trebala bi omogućiti državama članicama izbjegavanje kašnjenja u provedbi mjera kontrole i obradi zahtjeva za potporu. a time i izbjegavanje kašnjenja plaćanja korisnicima za 2020. Države članice koje primjenjuju ta odstupanja trebale bi nastojati koristiti alternativne izvore dokaza, koji mogu podrazumijevati upotrebu dokumentacijskih pregleda, nove tehnologije ili pouzdane dokaze koje je dostavio korisnik, kako bi zamijenile informacije koje se obično dobivaju provjerama koje bi se provele u uobičajenim okolnostima. Neophodno je međutim da se tim odstupanjima ne ograničava dobro financijsko upravljanje i zahtjev dostatne razine sigurnosti. U skladu s tim odgovornost je država članica koje se koriste tim odstupanjima poduzeti sve potrebne mjere kako bi se izbjeglo preplaćivanje te potaknuo povrat neopravdano isplaćenih iznosa. Nadalje, primjena tih odstupanja trebala bi biti obuhvaćena izjavom o upravljanju iz članka 7. stavka 3. prvog podstavka točke (b) Uredbe (EU) br. 1306/2013 za financijske godine 2020. i 2021.

(12)

Provedbenom uredbom Komisije (EU) br. 180/2014 (6) i Provedbenom uredbom Komisije (EU) br. 181/2014 (7) predviđene su stope kontrole za provjere određenih mjera za poljoprivredu u najudaljenijim regijama Unije i na manjim egejskim otocima. Budući da mjere poduzete radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 obuhvaćaju i najudaljenije regije Unije te manje egejske otoke, primjereno je odstupiti od tih uredbi prilagodbom stopa kontrole za kontrole na terenu za 2020.

(13)

Člankom 27. stavkom 2. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2017/892 (8) utvrđen je uzorak za godišnje kontrole na terenu na najmanje 30 % ukupne potpore za koju je podnesen zahtjev i predviđa se da se svaka organizacija proizvođača ili udruženje organizacija proizvođača koji provode operativni program mora posjetiti barem svake tri godine. Člankom 27. stavkom 7. te uredbe predviđeno je da se aktivnosti koje se provode na pojedinačnim gospodarstvima članova organizacija proizvođača koji su obuhvaćeni uzorkom iz članka 27. stavka 2. te uredbe obilaze najmanje jednom radi provjere njihove provedbe. Zbog mjera poduzetih radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 države članice možda neće moći ispuniti te zahtjeve te bi im stoga trebalo omogućiti da u 2020. provedu manji postotak tih provjera te u 2020. ne bi trebale podlijegati zahtjevima o učestalosti posjeta organizacijama proizvođača.

(14)

Člankom 29. stavkom 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/892 predviđeno je da kontrole prvog stupnja postupaka povlačenja obuhvaćaju 100 % količine proizvoda povučenih s tržišta, uz iznimku proizvoda namijenjenih za besplatnu distribuciju, za koje u skladu s člankom 29. stavkom 3. te uredbe države članice mogu provjeriti manji postotak, ali ne manje od 10 % dotičnih količina neke organizacije proizvođača tijekom tržišne godine. Zbog mjera poduzetih radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 države članice možda neće moći ispuniti taj zahtjev te bi im trebalo omogućiti da u 2020. za sve povučene proizvode, neovisno o njihovoj namjeni, kontrolirati manji postotak od onog navedenog u toj odredbi, pod uvjetom da to nije manje od 10 % dotičnih količina neke organizacije proizvođača tijekom tržišne godine.

(15)

Člankom 30. stavkom 3. Provedbene uredbe (EU) 2017/892 predviđa se da svaka kontrola uključuje uzorak koji predstavlja najmanje 5 % količina koje je organizacija proizvođača povukla s tržišta tijekom tržišne. Zbog mjera poduzetih radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 države članice možda neće moći ispuniti taj zahtjev te bi im trebalo dopustiti da u 2020. upotrebljavaju uzorke koji predstavljaju najmanje 3 % količina koje je organizacija proizvođača povukla tijekom tržišne godine 2019.

(16)

Zbog krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 državama članicama će u 2020. biti praktički nemoguće provesti sustavne kontrole na terenu i kontrole na terenu na temelju uzorka za operacije koje se podupiru na temelju članaka od 45. do 52. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (9). Stoga bi trebalo uvesti odstupanje od članka 32. stavka 1. i članka 42. stavka 3. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/1150 (10) za financijsku godinu 2019. –2020. kako bi se državama članicama omogućilo da utvrde kontrole jednakovrijedne sustavnim kontrolama na terenu, primjerice datirane fotografije, datirana izvješća o nadzoru bespilotnim letjelicama, administrativne kontrole ili videokonferencije s korisnicima, kako bi se prije plaćanja zajamčila usklađenost s propisima zakonodavstva o programima potpore u sektoru vina. To bi se odstupanje trebalo primjenjivati bez obzira na to jesu li države članice uvele mjere za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19.

(17)

Iz istog će razloga državama članicama biti praktički nemoguće u roku iz članka 43. stavka 3. Provedbene uredbe (EU) 2016/1150 provesti sustavne kontrole na terenu za financijsku godinu 2019.–2020. za operacije zelene berbe koje se podupiru na temelju članka 47. Uredbe (EU) br. 1308/2013. Stoga bi se trebalo uvesti odstupanje kako bi se odgodilo dovršenje kontrola do 15. rujna 2020.

(18)

Člankom 27. stavkom 3. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2018/274 (11) utvrđuje se broj uzoraka svježeg grožđa koje se uzima iz vinograda tijekom berbe na predmetnoj parceli za osnivanje analitičke baze izotopnih podataka iz članka 39. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2018/273 (12). Ako zbog krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi takve kontrole, državama članicama trebalo bi dopustiti odstupanje od minimalnog broja uzoraka, bez obzira na to jesu li poduzele mjere za suočavanje s tom pandemijom.

(19)

Člankom 31. stavkom 2. točkom (b) Provedbene uredbe (EU) 2018/274 utvrđeno je da države članice moraju provesti godišnje kontrole na terenu kod najmanje 5 % svih vinogradara upisanih u registar vinograda. Ako zbog krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 više država članica koje proizvode vino tijekom dugog vremenskog razdoblja ne mogu provoditi takve kontrole, taj bi postotak trebalo smanjiti za 2020. To bi se odstupanje trebalo primjenjivati bez obzira na to jesu li države članice uvele mjere za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19. Iz istog bi razloga državama članicama trebalo omogućiti da privremeno obustave sustavne kontrole na terenu iz članka 31. stavka 2. točke (c) te uredbe koje se moraju provoditi na površinama zasađenima vinovom lozom koje nisu uključene ni u jednu datoteku vinogradara za 2020.

(20)

Člankom 10. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2017/39 (13) utvrđuju se opseg, sadržaj, vremenski raspored i izvješćivanje o kontrolama na terenu koje države članice provode u okviru programa iz članka 23. Uredbe (EU) br. 1308/2013 („program u školama”). Mjere koje su države članice poduzele radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 mogle su ih spriječiti da do roka iz članka 10. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/39 ispune zahtjeve o broju kontrola na terenu iz članka 10. stavka 3. te uredbe za školsku godinu 2018./2019. Stoga je primjereno državama članicama omogućiti fleksibilnost produljenjem razdoblja za provedbu tih kontrola na terenu za školsku godinu 2018./2019.

(21)

Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/1368 (14) u pogledu potpore u pčelarskom sektoru sadržava pravila o praćenju i provjerama u odnosu na pravilnu provedbu nacionalnih pčelarskih programa, stvarno nastale rashode i točan broj košnica koje su prijavili pčelari. U skladu s člankom 8. stavkom 3. te uredbe, države članice osiguravaju da se kontrole na terenu provedu na najmanje 5 % podnositelja zahtjeva za potporu u okviru njihovih pčelarskih programa. Mjere poduzete radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 mogu uzrokovati poteškoće u provedbi broja kontrola na terenu potrebnih da se dosegne navedeni prag. Stoga je primjereno državama članicama omogućiti fleksibilnost i dopustiti odstupanje od tog zahtjeva. Takvo odstupanje, međutim, ne bi smjelo povećati rizik od neopravdanih plaćanja. Stoga bi svako smanjenje broja kontrola na terenu trebalo kad god je to moguće zamijeniti povećanim brojem alternativnih provjera.

(22)

Agencije za plaćanja u državama članicama trenutačno provode kontrole proizvoda uskladištenih na temelju Provedbene uredbe Komisije (EU) 2019/1882 (15). Mjere poduzete radi suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 mogu utjecati na ispunjenje zahtjeva za kontrole na terenu u pogledu javne intervencije i potpora za privatno skladištenje na temelju članka 60. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/1240 (16). Primjereno je državama članicama osigurati fleksibilnost produljenjem razdoblja za provedbu tih kontrola ili njihovom zamjenom drugim relevantnim dokazima. Stoga je primjereno odstupiti od određenih odredaba Provedbene uredbe (EU) 2016/1240 za proizvode uskladištene na temelju Provedbene uredbe (EU) 2019/1882.

(23)

Odbor za poljoprivredne fondove, Odbor za izravna plaćanja, Odbor za ruralni razvoj i Odbor za zajedničku organizaciju poljoprivrednih tržišta nisu donijeli mišljenje u roku koji je odredio predsjednik,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

POGLAVLJE I.

ODSTUPANJA OD PROVEDBENE UREDBE (EU) br. 809/2014

Članak 1.

Odstupajući od članka 9. stavaka 1., 2. i 3. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, za godinu 2020. države članice do 15. rujna 2020. obavješćuju Komisiju o podacima o kontrolama i statističkim podacima o kontrolama za prethodnu kalendarsku godinu, o naknadnim izmjenama izvješća u pogledu mogućnosti odabranih za kontrolu zahtjeva višestruke sukladnosti i kontrolnih tijela nadležnih za kontrole zahtjeva i standarda višestruke sukladnosti te o izvješću u pogledu mjera koje su poduzete za potrebe upravljanja dobrovoljnom proizvodno vezanom potporom i njezine kontrole za prethodnu kalendarsku godinu 2019.

Članak 2.

Odstupajući od članka 24. stavka 4. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19, u pogledu kontrola koje se trebaju provesti za godinu zahtjeva 2020. za programe potpore povezane s površinom, države članice mogu odlučiti u potpunosti zamijeniti fizičke inspekcije koje se provode na temelju te uredbe, posebno terenske posjete i kontrole na terenu, fotointerpretacijom satelitskih ili zračnih ortofotografija ili drugim relevantnim dokazima, uključujući dokaze koje je dostavio korisnik na zahtjev nadležnog tijela, kao što su fotografije s lokacijskim označivanjem, koji bi nadležnom tijelu omogućili donošenje konačnih zaključaka.

Članak 3.

Odstupajući od članka 26. stavka 4. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi kontrole na terenu u pogledu mjera u okviru integriranog administrativnog i kontrolnog sustava radi učinkovite provjere određenih kriterija prihvatljivosti, preuzetih i drugih obveza koje se mogu kontrolirati samo u određenom razdoblju, države članice mogu odlučiti provesti te kontrole za godinu zahtjeva 2020. primjenom novih tehnologija, među ostalim fotografija s lokacijskim označivanjem, ili drugim odgovarajućim dokazima, kao dopunu mogućnosti upotrebe daljinskog istraživanja.

Članak 4.

1.   Odstupajući od članaka od 30. do 33. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi kontrole na terenu u skladu s pravilima utvrđenima u tim člancima, države članice mogu odlučiti organizirati te kontrole za godinu zahtjeva 2020. u skladu s pravilima utvrđenima u stavcima 2. i 3. ovog članka.

2.   Kontrolnim uzorcima koji se odnose na godinu zahtjeva 2020. za kontrole na terenu obuhvaća se najmanje:

(a)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za program osnovnog plaćanja ili program jedinstvenih plaćanja;

(b)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za program za preraspodjelu plaćanja;

(c)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za plaćanje za područja s prirodnim ograničenjima;

(d)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za plaćanje za mlade poljoprivrednike;

(e)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za plaćanja povezana s površinom u okviru dobrovoljne proizvodno vezane potpore;

(f)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za plaćanje u okviru programa za male poljoprivrednike;

(g)

10 % površina prijavljenih za proizvodnju konoplje;

(h)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za posebno plaćanje za pamuk;

(i)

3 % svih korisnika koji se moraju pridržavati poljoprivrednih praksi korisnih za klimu i okoliš;

(j)

3 % svih korisnika koji se moraju pridržavati zelenih praksi i koji upotrebljavaju nacionalne ili regionalne programe okolišnog certificiranja iz članka 43. stavka 3. točke (b) Uredbe (EU) br. 1307/2013;

(k)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za mjere ruralnog razvoja;

(l)

3 % svih kolektiva koji podnose kolektivni zahtjev;

(m)

3 % svih korisnika koji podnose zahtjev za programe potpore za životinje i obuhvaća se najmanje 3 % svih životinja.

Uzorkom iz prvog podstavka, točke (i) istodobno se obuhvaća najmanje 3 % svih korisnika koji imaju površine pokrivene trajnim travnjakom koje su okolišno osjetljive na područjima obuhvaćenima Direktivom Vijeća 92/43/EEZ (17) ili Direktivom 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (18) i dodatnim osjetljivim područjima iz članka 45. stavka 1. Uredbe (EU) br. 1307/2013.

U pogledu prvog podstavka, točke (k) za mjere predviđene člancima 28. i 29. Uredbe (EU) br. 1305/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (19) stopa kontrole od 3 % ostvaruje se na razini pojedinačne mjere.

3.   Države članice koje su u skladu s člankom 36. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 već odlučile smanjiti stope kontrole za određene programe na 3 % mogu dodatno smanjiti postotke za te programe iz stavka 2. ovog članka na 1 %.

4.   Rezultati kontrola provedenih u skladu sa stavcima 2. i 3. ovog članka ne uzimaju se u obzir u sljedećoj godini zahtjeva za potrebe članaka 35. i 36. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014. Međutim povećanje stopa kontrole koje se trebalo primijeniti u godini zahtjeva 2020. u skladu s člankom 35. te uredbe izvršit će se odgovarajućim povećanjem u godini zahtjeva 2021.

5.   Za potrebe primjene stopa kontrole iz stavka 2. prvog podstavka točaka (a), (e), (i) i (j), države članice daju prednost površinama koja nisu površine trajnog travnjaka i/ili trajnog nasada.

Slijedom primjene stavaka 2. i 3., površinama koje nisu obuhvaćene kontrolama za godinu zahtjeva 2020. u sljedećim se godinama daje prednost pri ažuriranju sustava za identifikaciju poljoprivrednih parcela.

6.   Članak 33.a Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 ne primjenjuje se u 2020.

Članak 5.

Odstupajući od članka 42. stavka 1. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi kontrole na terenu u vezi sa životinjama u skladu s tom odredbom, države članice mogu za godinu zahtjeva 2020. odlučiti provesti te kontrole u bilo kojem trenutku u godini, ako se time i dalje omogućuje kontrola uvjeta prihvatljivosti.

Članak 6.

Odstupajući od članka 48. stavka 5. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi posjete operaciji za koju je dodijeljena potpora ili lokaciji ulaganja prije dodjele konačnih plaćanja, države članice mogu odlučiti te posjete, dok su na snazi mjere, zamijeniti relevantnim dokumentiranim dokazima, među ostalim fotografijama s lokacijskim označivanjem, koje dostavljaju korisnici.

Ako se ti posjeti ne mogu zamijeniti relevantnim dokumentiranim dokazima, države članice posjete provode nakon izvršenja konačnog plaćanja.

Članak 7.

Odstupajući od članka 50. stavka 1. i članka 60. stavka 2. trećeg podstavka Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi kontrole na terenu u skladu s tim odredbama, primjenjuju se sljedeća pravila:

(a)

države članice mogu odlučiti umjesto kontrola na terenu uzeti u obzir relevantne dokumentirane dokaze, među ostalim fotografije s lokacijskim označivanjem, koje dostavljaju korisnici i koji bi nadležnom tijelu omogućili donošenje konačnih zaključaka o realizaciji operacije;

(b)

u kalendarskoj godini 2020., rashodi u kontrolnom uzorku obuhvaćenom kontrolama na terenu iznose najmanje 3 % rashoda iz članka 46. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014 koji se sufinanciraju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) i koji su prijavljeni agenciji za plaćanja, a ne odnose se na operacije za koje su prijavljeni samo predujmovi.

Rezultati kontrola provedenih u skladu s prvim stavkom, točkom (b) ne uzimaju se u obzir za sljedeću kalendarsku godinu za potrebe članka 50. stavka 5. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014. Međutim povećanje stope kontrole koje se trebalo primijeniti u kalendarskoj godini 2020. u skladu s člankom 50. stavkom 5. te uredbe izvršit će se odgovarajućim povećanjem u kalendarskoj godini 2021.

Članak 8.

Odstupajući od članka 52. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi ex-post kontrole u skladu s tom odredbom, kontrolni uzorak za ex post kontrole u kalendarskoj godini 2020. obuhvaća najmanje 0,6 % rashoda EPFRR-a za operacije ulaganja radi provjere ispunjavanja obveza na temelju članka 71. Uredbe (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (20) ili navedenih u programu ruralnog razvoja.

Članak 9.

Odstupajući od članka 68. stavka 1. prvog podstavka Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi kontrole na terenu u skladu s tom odredbom, države članice mogu odlučiti provesti te kontrole za godinu zahtjeva 2020. kod najmanje 0,5 % ukupnog broja korisnika iz članka 92. Uredbe (EU) br. 1306/2013 za koje je predmetno nadležno kontrolno tijelo odgovorno.

Rezultati kontrola provedenih u skladu s prvim stavkom ne uzimaju se u obzir za sljedeću godinu zahtjeva za potrebe članka 68. stavka 4. Provedbene uredbe (EU) br. 809/2014. Međutim povećanje stope kontrole koje se trebalo primijeniti u godini zahtjeva 2020. u skladu s člankom 68. stavkom 4. te uredbe izvršit će se odgovarajućim povećanjem u godini zahtjeva 2021.

Članak 10.

Ako zbog karantenskih mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu dovršiti određene kontrole na terenu propisane Provedbenom uredbom (EU) br. 809/2014 za godinu zahtjeva 2019. za mjere u okviru integriranog administrativnog i kontrolnog sustava ili za kalendarsku godinu 2019. u slučaju mjera ruralnog razvoja koje nisu povezane s površinom i životinjama te ne mogu dobiti alternativne dokaze navedene u članku 2., prihvatljivom se smatra stopa kontrole na terenu ostvarena u prvom danu stupanja na snagu relevantnih karantenskih mjera.

Članak 11.

1.   Države članice koje se koriste odstupanjima predviđenima u člancima 4., 5., 7. 8. i 9., a posebno kad je riječ o promjeni vremena kontrola ili smanjenju njihova broja, ako je to moguće uspostavljaju postupke za upotrebu alternativnih dokaza kako bi zadržale odgovarajuću razinu jamstva zakonitosti i pravilnosti rashoda te usklađenosti sa zahtjevima i standardima višestruke sukladnosti.

2.   Za države članice koje primjenjuju članke od 2. do 9. izjava o upravljanju koja mora biti sastavljena u skladu s člankom 7. stavkom 3. prvim podstavkom točkom (b) Uredbe (EU) br. 1306/2013 za financijske godine 2020. i 2021. obuhvaća potvrdu da je spriječeno preplaćivanje iznosa korisnicima te da je pokrenut povrat neopravdano isplaćenih iznosa na temelju provjere svih potrebnih informacija.

POGLAVLJE II.

ODSTUPANJA OD POSEBNIH MJERA U KORIST NAJUDALJENIJIH REGIJA UNIJE I MANJIH EGEJSKIH OTOKA

ODJELJAK 1.

Odstupanja od Provedbene uredbe (EU) br. 180/2014

Članak 12.

1.   Odstupajući od članka 16. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) br. 180/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provesti fizičke kontrole u najudaljenijim regijama u skladu s pravilima iz te odredbe, u 2020. države članice mogu odlučiti organizirati fizičke kontrole u skladu s pravilima određenima u stavku 2. ovog članka.

2.   Fizičke kontrole izvršene u dotičnim najudaljenijim regijama prilikom uvoza, ulaska, izvoza i otpreme poljoprivrednih proizvoda uključuju reprezentativan uzorak od najmanje 3 % dozvola i potvrda predočenih u skladu s člankom 9. Provedbene uredbe (EU) br. 180/2014.

3.   Odstupajući od članka 22. Provedbene uredbe (EU) br. 180/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provesti kontrole na terenu u najudaljenijim regijama u skladu s pravilima iz tog članka, u 2020. države članice mogu odlučiti organizirati kontrole na terenu u skladu s pravilima iz stavka 4. ovog članka.

4.   Na temelju analize rizika u skladu s člankom 24. stavkom 1. Provedbene uredbe (EU) br. 180/2014, nadležna tijela provode kontrole na terenu na uzorku od najmanje 3 % zahtjeva za potporu. Uz to, uzorak predstavlja najmanje 3 % iznosa obuhvaćenih potporom za svaku aktivnost.

ODJELJAK 2.

Odstupanja od Provedbene uredbe (EU) br. 181/2014

Članak 13.

1.   Odstupajući od članka 13. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) br. 181/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 Grčka ne može provoditi fizičke kontrole u skladu s pravilima utvrđenima u toj odredbi, u 2020. Grčka može odlučiti organizirati fizičke kontrole u skladu s pravilima utvrđenima u stavku 2 ovog članka.

2.   Fizičkim kontrolama koje se provode na manjim egejskim otocima prilikom ulaska poljoprivrednih proizvoda obuhvaća se reprezentativni uzorak od najmanje 3 % potvrda predočenih u skladu s člankom 7. Provedbene uredbe (EU) br. 181/2014.

Fizičkim kontrolama utvrđenima u odjeljku 3. Provedbene uredbe (EU) br. 181/2014 koje se provode na manjim egejskim otocima prilikom izvoza ili otpreme obuhvaća se reprezentativni uzorak od najmanje 3 % svih aktivnosti, na temelju profila rizika koji je utvrdila Grčka.

3.   Odstupajući od članka 20. Provedbene uredbe (EU) br. 181/2014, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 Grčka ne može provoditi kontrole na terenu u skladu s pravilima utvrđenima u tom članku, u 2020. Grčka može odlučiti organizirati kontrole na terenu u skladu s pravilima utvrđenima u stavku 4. ovog članka.

4.   Na temelju analize rizika u skladu s člankom 22. stavkom 1. Provedbene uredbe (EU) br. 181/2014, nadležna tijela provode kontrole na terenu na uzorku od najmanje 3 % za svaku aktivnost zahtjeva za potporu. Uz to, uzorak predstavlja najmanje 3 % iznosa obuhvaćenih potporom za svaku aktivnost.

POGLAVLJE III.

ODSTUPANJA OD PRAVILA ZA PROVEDBU ZAJEDNIČKE ORGANIZACIJE TRŽIŠTA

ODJELJAK 1.

Odstupanje od Provedbene uredbe (EU) 2017/892

Članak 14.

1.   Odstupajući od članka 27. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/892:

(a)

u 2020. kontrole na terenu iz članka 27. te uredbe odnose se na uzorak koji predstavlja najmanje 10 % ukupne potpore za koju je podnesen zahtjev za 2019.;

(b)

pravilo da se svaka organizacija proizvođača ili udruženje organizacija proizvođača koji provode operativni program obilazi barem svake tri godine ne primjenjuje se na kontrole na terenu provedene u 2020.

2.   Odstupajući od članka 27. stavka 7. Provedbene uredbe (EU) 2017/892, pravilo za pojedinačna gospodarstva članova organizacija proizvođača koja su obuhvaćena uzorkom iz članka 27. stavka 2. te uredbe o obilasku mjesta na kojem se provodi aktivnost da bi se provjerila provedba aktivnosti ne primjenjuje se na kontrole na terenu provedene u 2020.

3.   Odstupajući od članka 29. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/892, države članice u 2020. mogu za sve povučene proizvode, neovisno o njihovoj namjeni, kontrolirati manji postotak od onog navedenog u toj odredbi, pod uvjetom da to nije manje od 10 % dotičnih količina neke organizacije proizvođača tijekom tržišne godine. Kontrola se može provesti u prostorima organizacije proizvođača ili primatelja proizvoda. U slučaju da se kontrolama ustanove nepravilnosti, države članice provode dodatne kontrole.

4.   Odstupajući od članka 30. stavka 3. Provedbene uredbe (EU) 2017/892, u 2020. svaka kontrola uključuje uzorak koji predstavlja najmanje 3 % količina koje je organizacija proizvođača povukla s tržišta tijekom tržišne godine 2019.

ODJELJAK 2.

Odstupanja od Provedbene uredbe (EU) 2016/1150

Članak 15.

1.   Odstupajući od članka 32. stavka 1. i članka 42. stavka 3. Provedbene uredbe (EU) 2016/1150, tijekom financijske godine 2019.–2020., ako zbog krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi kontrole na terenu u skladu s tim odredbama, te kontrole mogu se zamijeniti drugim vrstama kontrola koje definiraju države članice, kao što su datirane fotografije, datirana izvješća o nadzoru bespilotnim letjelicama, administrativne kontrole ili videokonferencije s korisnicima, kojima se jamči da se poštuju pravila koja se odnose na programe potpore u sektoru vina.

2.   Odstupajući od članka 43. stavka 3. Provedbene uredbe (EU) 2016/1150, tijekom financijske godine 2019.–2020., ako zbog krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi kontrole na terenu u skladu s tom odredbom, kontrole operacija zelene berbe provode se do 15. rujna 2020.

ODJELJAK 3.

Odstupanja od Provedbene uredbe (EU) 2018/274

Članak 16.

1.   Odstupajući od članka 27. stavka 3. Provedbene uredbe (EU) 2018/274, ako zbog krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 države članice tijekom razdoblja berbe grožđa u 2020. ne mogu prikupiti i preraditi svježe grožđe u skladu s brojem uzoraka utvrđenim u Prilogu III. dijelu II. te uredbe, mogu odstupiti od tog broja uzoraka.

2.   Odstupajući od članka 31. stavka 2. točke (b) Provedbene uredbe (EU) 2018/274, ako zbog krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 države članice u 2020. ne mogu provoditi kontrole na terenu u skladu s tom odredbom, kontrole provode na najmanje 3 % vinogradara upisanih u registar vinograda.

3.   Odstupajući od članka 31. stavka 2. točke (c) Provedbene uredbe (EU) 2018/274, države članice mogu u 2020. privremeno obustaviti sustavne kontrole na terenu koje se provode na površinama pod vinovom lozom koje nisu uključene ni u jednu datoteku vinogradara ako zbog krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 države članice ne mogu provoditi te kontrole.

ODJELJAK 4.

Odstupanje od Provedbene uredbe (EU) 2017/39

Članak 17.

Odstupajući od članka 10. stavka 2. prvog podstavka Provedbene uredbe (EU) 2017/39, za školsku godinu 2018./2019. države članice mogu nastaviti provoditi kontrole na terenu do 15. listopada 2020.

ODJELJAK 5.

Odstupanja od Provedbene uredbe (EU) 2015/1368

Članak 18.

Odstupajući od članka 8. stavka 3. Provedbene uredbe (EU) 2015/1368, tijekom pčelarske godine 2020. države članice mogu odlučiti odstupiti od praga od 5 % koji se odnosi na kontrole na terenu podnositelja zahtjeva za potporu u okviru njihovih pčelarskih programa ako zamijene planirane kontrole na terenu alternativnim kontrolama traženjem fotografija, videorazgovorima ili bilo kojim drugim sredstvima koja bi mogla poslužiti kao potpora provjeri pravilne provedbe mjera uključenih u pčelarski program.

ODJELJAK 6.

Odstupanja od Provedbene uredbe (EU) 2016/1240

Članak 19.

1.   Odstupajući od članka 60. stavaka 1. i 2. Provedbene uredbe (EU) 2016/1240, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 agencija za plaćanja ne može pravovremeno provesti kontrole na terenu i fizičke kontrole iz članka 60. stavaka 1. i 2. te uredbe, za proizvode koji su uskladišteni u skladu s Provedbenom uredbom (EU) 2019/1882 predmetna država članica može odlučiti produljiti razdoblje za provedbu kontrola do najviše 30 dana nakon završetka tih mjera ili u potpunosti zamijeniti kontrole na terenu tijekom razdoblja važenja tih mjera upotrebom relevantnih dokaza, uključujući fotografije s lokacijskim označivanjem ili druge dokaze u elektroničkom obliku.

2.   Odstupajući od članka 60. stavka 5. Provedbene uredbe (EU) 2016/1240, ako zbog mjera poduzetih za suočavanje s pandemijom bolesti COVID-19 agencija za plaćanja ne može na terenu kontrolirati prisutnost i cjelovitost plombi za proizvode koji su uskladišteni u skladu s Provedbenom uredbom (EU) 2019/1882, predmetna država članica može odlučiti u potpunosti zamijeniti kontrolu na terenu tijekom razdoblja važenja tih mjera upotrebom relevantnih dokaza, uključujući fotografije s lokacijskim označivanjem ili druge dokaze u elektroničkom obliku.

POGLAVLJE IV.

ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 20.

Ova Uredba stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 16. travnja 2020.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 549.

(2)  SL L 78, 20.3.2013., str. 23.

(3)  SL L 78, 20.3.2013., str. 41.

(4)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 809/2014 оd 17. srpnja 2014. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu integriranog administrativnog i kontrolnog sustava, mjera ruralnog razvoja i višestruke sukladnosti (SL L 227, 31.7.2014., str. 69.).

(5)  Uredba (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju pravila za izravna plaćanja poljoprivrednicima u programima potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 637/2008 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 73/2009 (SL L 347, 20.12.2013., str. 608.).

(6)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 180/2014 od 20. veljače 2014. o utvrđivanju pravila primjene Uredbe (EU) br. 228/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u najudaljenijim regijama Unije (SL L 63, 4.3.2014., str. 13.).

(7)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 181/2014 оd 20. veljače 2014. o utvrđivanju pravila primjene Uredbe (EU) br. 229/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u korist manjih egejskih otoka (SL L 63, 4.3.2014., str. 53.).

(8)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/892 оd 13. ožujka 2017. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u sektoru voća i povrća te prerađevina voća i povrća (SL L 138, 25.5.2017., str. 57.).

(9)  Uredba (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (SL L 347, 20.12.2013., str. 671.).

(10)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/1150 od 15. travnja 2016. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu nacionalnih programa potpore u sektoru vina (SL L 190, 15.7.2016., str. 23.).

(11)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/274 оd 11. prosinca 2017. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu programa odobravanja nasada vinove loze, certificiranja, ulaznog i izlaznog registra, obveznih izjava i obavijesti te Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu odgovarajućih provjera i o stavljanju izvan snage Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/561 (SL L 58, 28.2.2018., str. 60.).

(12)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/273 оd 11. prosinca 2017. o dopuni Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu programa odobravanja sadnje vinove loze, registra vinograda, pratećih dokumenata i certificiranja, ulaznog i izlaznog registra, obveznih izjava, obavijesti i objave informacija o kojima se obavještava te o dopuni Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu odgovarajućih kontrola i kazni, o izmjeni uredaba Komisije (EZ) br. 555/2008, (EZ) br. 606/2009 i (EZ) br. 607/2009 i o stavljanju izvan snage Uredbe Komisije (EZ) br. 436/2009 i Delegirane uredbe Komisije (EU) 2015/560 (SL L 58, 28.2.2018., str. 1.).

(13)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/39 оd 3. studenoga 2016. o pravilima za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu potpore Unije za opskrbu voćem i povrćem, bananama te mlijekom u obrazovnim ustanovama (SL L 5, 10.1.2017., str. 1.).

(14)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/1368 оd 6. kolovoza 2015. o utvrđivanju pravila primjene Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu potpore u pčelarskom sektoru (SL L 211, 8.8.2015., str. 9.).

(15)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/1882 оd 8. studenoga 2019. o pokretanju natječajnih postupaka za iznos potpore za privatno skladištenje maslinova ulja (SL L 290, 11.11.2019., str. 12.).

(16)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/1240 оd 18. svibnja 2016. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na javnu intervenciju i potpore za privatno skladištenje (SL L 206, 30.7.2016., str. 71.).

(17)  Direktiva Vijeća 92/43/EEZ od 21. svibnja 1992. o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore (SL L 206, 22.7.1992., str. 7.).

(18)  Direktiva 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 30. studenoga 2009. o očuvanju divljih ptica (SL L 20, 26.1.2010., str. 7.).

(19)  Uredba (EU) br. 1305/2013. Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o potpori ruralnom razvoju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1698/2005 (SL L 347, 20.12.2013., str. 487.).

(20)  Uredba (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu, Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i o utvrđivanju općih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1083/2006 (SL L 347, 20.12.2013., str. 320.).