1.12.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 402/13


ODLUKA VIJEĆA (EU) 2020/1792

od 16. studenoga 2020.

o porezu AIEM primjenjivom na Kanarskim otocima

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 349.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta (1),

u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom,

budući da:

(1)

U skladu s člankom 349. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Vijeće, vodeći računa o strukturno uvjetovanim društvenim i gospodarskim ograničenjima najudaljenijih regija, uključujući njihovu udaljenost, izoliranost, malu površinu, nepovoljnu topografiju i gospodarsku ovisnost o malom broju proizvoda, usvaja posebne mjere koje su posebice namijenjene utvrđivanju uvjeta primjene Ugovorâ u tim regijama, uključujući zajedničke politike.

(2)

Stoga bi trebalo donijeti posebne mjere kako bi se utvrdili uvjeti primjene TFEU-a u tim regijama. Takvim mjerama potrebno je voditi računa o posebnim svojstvima i ograničenja tih regija, ne ugrožavajući cjelovitost i dosljednost pravnog poretka Unije, uključujući unutarnje tržište i zajedničke politike.

(3)

Kanarski otoci znatno su ograničeni svojom gospodarskom ovisnošću o sektoru usluga, a osobito turizmu, mjereno udjelom tog sektora u BDP-u te regije. Taj sektor ima znatno veću ulogu u gospodarstvu Kanarskih otoka nego industrijski sektor.

(4)

Kombinacija izoliranosti i otočnog položaja koji su svojstveni otočju sprečavaju slobodno kretanje ljudi, roba i usluga te su drugo najveće ograničenje s kojim se suočavaju Kanarski otoci. Zemljopisni položaj otokâ povećava njihovu ovisnost o zračnom i pomorskom prijevozu. Prijevoz do i od tih udaljenih i izoliranih otoka te na njima dodatno povećava troškove proizvodnje za lokalne industrije. Troškovi proizvodnje veći su jer su te vrste prijevoza manje učinkovite, a skuplje od cestovnog ili željezničkog prijevoza.

(5)

Kao dodatna posljedica te izoliranosti, viši troškovi proizvodnje proizlaze iz ovisnosti tih otokâ o uvozu sirovina i energije, obveze stvaranja zaliha i teškoća koje utječu na nabavu opreme za proizvodnju.

(6)

Malo lokalno tržište i niska razina izvozne djelatnosti, zemljopisna rascjepkanost otočja i obveza održavanja raznolikih malih proizvodnih linija kako bi se ispunili zahtjevi malog tržišta, ograničavaju mogućnosti za ostvarenje ekonomije razmjera.

(7)

Na Kanarskim otocima u mnogim je slučajevima teže ili skuplje koristiti se specijaliziranim uslugama i uslugama održavanja te provoditi obuku za rukovoditelje i tehničare, povjeriti podugovorom drugim osobama obavljanje određenih dijelova posla ili promicati širenje poslovanja izvan regionalnog tržišta. Do stvaranja prevelikih zaliha dolazi i zbog malog broja načina distribucije.

(8)

Kad je riječ o zaštiti okoliša, odlaganje industrijskog otpada i obrada otrovnog otpada uzrokuju veće troškove zaštite okoliša. Ti su troškovi veći jer ne postoje postrojenja za recikliranje, osim za određene proizvode, pa se otpad mora prevoziti radi zbrinjavanja izvan Kanarskih otoka.

(9)

Porez poznat pod nazivom „Arbitrio sobre Importaciones y Entregas de Mercancías en las Islas Canarias” („porez AIEM”) služi cilju samostalnog razvoja sektora industrijske proizvodnje Kanarskih otoka i diversifikacije gospodarstva Kanarskih otoka.

(10)

Odlukom Vijeća 2002/546/EZ (2)., donesenom na temelju članka 299. Ugovora o EZ-u, Španjolskoj je prvotno odobrena primjena izuzeća od poreza AIEM ili njegova smanjenja za određene proizvode koji se proizvode lokalno na Kanarskim otocima do 31. prosinca 2011. Prilog toj odluci sadržavao je popis proizvoda na koje se mogu primjenjivati izuzeća od poreza i smanjenja poreza. Razlika između oporezivanja proizvoda proizvedenih lokalno i oporezivanja ostalih proizvoda ne smije prelaziti 5, 15 ili 25 postotnih bodova, ovisno o proizvodu.

(11)

Odlukom Vijeća br. 895/2011/EU (3) izmijenjena je Odluka 2002/546/EZ, čime je razdoblje njezine primjene produljeno do 31. prosinca 2013.

(12)

Odlukom Vijeća br. 1413/2013/EU (4) dalje je izmijenjena Odluka 2002/546/EZ, čime je razdoblje njezine primjene produljeno do 30. lipnja 2014.

(13)

Odlukom Vijeća br. 377/2014/EU (5) Španjolskoj je odobrena primjena izuzeća od poreza AIEM ili njegova smanjenja za određene proizvode koji se proizvode lokalno na Kanarskim otocima do 31. prosinca 2020. Prilog toj odluci sadržava popis proizvoda na koje se mogu primjenjivati izuzeća od poreza ili smanjenja poreza.

(14)

Pažljivim ispitivanjem stanja potvrđuje se da je potrebno odobriti zahtjev Španjolske za obnavljanjem odobrenja.

(15)

Najviša diferencirana stopa koja se smije primjenjivati na predmetne industrijske proizvode ne bi smjela biti veća od 15 %. U skladu s načelom supsidijarnosti, španjolska tijela trebala bi moći odlučiti o odgovarajućem postotku za svaki pojedini proizvod. Odobreno diferencirano oporezivanje ne bi smjelo prekoračiti dokazane dodatne troškove. Međutim, ta fiskalna pogodnost trebala bi se primjenjivati podložno ograničenju na iznos od 150 milijuna EUR godišnje, osim u valjano opravdanim slučajevima.

(16)

U skladu s načelom supsidijarnosti i radi osiguranja fleksibilnosti, španjolskim tijelima trebalo bi biti dopušteno izmijeniti popis proizvoda i odobrenu razliku u njihovu oporezivanju kako bi se odrazila stvarna razina dodatnih troškova nastalih u proizvodnji takvih proizvoda na Kanarskim otocima. U tom bi kontekstu španjolskim tijelima trebalo omogućiti da, prema potrebi, primjenjuju niže diferencirane stope i da utvrde minimalni porez na pojedine proizvode, pod uvjetom da su sve izmjene u skladu s ciljevima iz članka 349. UFEU-a. Svaka izmjena popisa proizvoda trebala bi se temeljiti na sljedećim kriterijima prihvatljivosti: da postoji lokalna proizvodnja i da je njezin udio na lokalnom tržištu najmanje 5 %; da postoji znatan uvoz robe (među ostalim iz kontinentalnog dijela Španjolske i drugih država članica) koji bi mogao ugroziti nastavak lokalne proizvodnje i da njegov udio na lokalnom tržištu iznosi najmanje 10 %; te da postoje dodatni troškovi koji povećavaju proizvodnu cijenu lokalno proizvedenih proizvoda u usporedbi s proizvodima proizvedenima drugdje, čime se smanjuje konkurentnost lokalno proizvedenih proizvoda.

(17)

Španjolskim tijelima trebalo bi omogućiti da odstupe od pragova tržišnog udjela u valjano opravdanim okolnostima, koje uključuju: radno intenzivnu proizvodnju; proizvodnju koja je inače od strateške važnosti za lokalni razvoj; proizvodnju podložnu periodičnim fluktuacijama; proizvodnju smještenu u posebno nepovoljnim područjima; te proizvodnju medicinskih proizvoda i osobne zaštitne opreme koji su potrebni za rješavanje zdravstvenih kriza. Španjolskim bi tijelima trebalo omogućiti da izmijene popis proizvoda i odobrene diferencirane poreze na te proizvode, pod uvjetom da su sve izmjene u skladu s ciljevima iz članka 349. UFEU-a.

(18)

Cilj promicanja socioekonomskog razvoja Kanarskih otoka na nacionalnoj se razini odražava u svrsi poreza AIEM i načinima raspoređivanja prihoda koji se njime ostvaruje. Uvrštenje prihoda od poreza AIEM u sredstva gospodarskog i poreznog sustava Kanarskih otoka i upotreba tog prihoda za strategiju gospodarskog i socijalnog razvoja, uključujući promicanje lokalnih djelatnosti, zakonske su obveze.

(19)

Izuzeća od poreza AIEM ili njegova smanjenja trebala bi se primjenjivati u razdoblju od sedam godina. Kako bi Komisiji omogućila da procijeni ispunjavaju li se i dalje uvjeti kojima se opravdava odobrenje, španjolska bi tijela do 30. rujna 2025. trebala Komisiji dostaviti izvješće o praćenju.

(20)

Ovom se Odlukom ne dovodi u pitanje moguća primjena članaka 107. i 108. UFEU-a,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

1.   Odstupajući od članaka 28., 30. i 110. UFEU-a, španjolskim tijelima odobrava se da za proizvode obuhvaćene kategorijama navedenima u Prilogu I. koji suproizvedeni lokalno na Kanarskim otocima utvrde potpuna izuzeća od poreza poznatog pod nazivom „Arbitrio sobre Importaciones y Entregas de Mercancías en las Islas Canarias” („porez AIEM”) ili njegova djelomična smanjenja do 31. prosinca 2027. Ta izuzeća ili smanjenja moraju biti dio strategije za gospodarski i socijalni razvoj Kanarskih otoka i pridonositi promicanju lokalnih djelatnosti.

2.   Primjena potpunih izuzeća ili djelomičnih smanjenja navedenih u stavku 1. ne smije dovesti do razlika većih od 15 % za proizvode obuhvaćene kategorijama navedenima u Prilogu I.

Španjolska tijela dužna su osigurati da izuzeća ili smanjenja koja se primjenjuju na te proizvode ne premašuju postotak koji je nužno potreban za održavanje, promicanje i razvoj lokalnih djelatnosti. Odobreno diferencirano oporezivanje ne smije prekoračiti dokazane dodatne troškove.

3.   Fiskalna pogodnost primjenjuje se podložno ograničenju na iznos od 150 milijuna EUR godišnje, osim u valjano opravdanim slučajevima.

Članak 2.

1.   Španjolska tijela odabiru proizvode navedene u članku 1. stavku 1. uzimajući u obzir sljedeće kriterije:

(a)

postoji lokalna proizvodnja i njezin udio na lokalnom tržištu iznosi najmanje 5 %;

(b)

postoji znatan uvoz robe (među ostalim iz kontinentalnog dijela Španjolske i drugih država članica) koji bi mogao ugroziti nastavak lokalne proizvodnje i njegov udio na lokalnom tržištu iznosi najmanje 10 %;

(c)

postoje dodatni troškovi koji povećavaju troškove lokalne proizvodnje u usporedbi s proizvodima proizvedenima drugdje, čime se smanjuje konkurentnost lokalno proizvedenih proizvoda.

2.   Španjolska tijela mogu odstupiti od pragova tržišnog udjela iz točaka (a) i (b) stavka 1. u valjano opravdanim okolnostima, koje uključuju:

(a)

radno intenzivnu proizvodnju;

(b)

proizvodnju koja je inače od strateške važnosti za lokalni razvoj;

(c)

proizvodnju podložnu periodičnim fluktuacijama;

(d)

proizvodnju smještenu u posebno nepovoljnim područjima;

(e)

proizvodnju medicinskih proizvoda i osobne zaštitne opreme koji su potrebni za rješavanje zdravstvenih kriza.

Članak 3.

Najkasnije do 1. siječnja 2021. Španjolska tijela dostavljaju Komisiji početni popis proizvoda na koje se primjenjuju izuzeća i smanjenja. Ti proizvodi moraju biti obuhvaćeni kategorijama proizvoda koje su navedene u Prilogu I. Španjolska tijela mogu mijenjati taj popis proizvoda pod uvjetom da je Komisija obaviještena o svim relevantnim informacijama.

Članak 4.

Najkasnije do 30. rujna 2025. Španjolska tijela podnose Komisiji izvješće kako bi joj omogućila da procijeni ispunjavaju li se i dalje uvjeti kojima se opravdava odobrenje navedeno u članku 1. Izvješće o praćenju sadržava informacije navedene u Prilogu II.

Članak 5.

Ova se Odluka primjenjuje od 1. siječnja 2021.

Članak 6.

Ova je Odluka upućena Kraljevini Španjolskoj.

Sastavljeno u Bruxellesu 16. studenoga 2020.

Za Vijeće

Predsjednik

M. ROTH


(1)  Mišljenje od 6. listopada 2020. (još nije objavljeno u Službenom listu).

(2)  Odluka Vijeća 2002/546/EZ od 20. lipnja 2002. o porezu AIEM koji se primjenjuje na Kanarskim otocima (SL L 179, 9.7.2002., str. 22.).

(3)  Odluka Vijeća br. 895/2011/EU od 19. prosinca 2011. o izmjeni Odluke 2002/546/EZ u pogledu razdoblja primjene (SL L 345, 29.12.2011., str. 17.).

(4)  Odluka Vijeća br. 1413/2013/EU od 17. prosinca 2013. o izmjeni Odluke 2002/546/EZ u pogledu razdoblja njezine primjene (SL L 353, 28.12.2013., str. 13.).

(5)  Odluka Vijeća br. 377/2014/EU od 12. lipnja 2014. o porezu AIEM koji se primjenjuje na Kanarskim otocima (SL L 182, 21.6.2014., str. 4.).


PRILOG I.

POPIS PROIZVODA NAVEDENIH U ČLANKU 1. STAVKU 1. U SKLADU S KATEGORIJAMA PROIZVODA POD TARIFNIM BROJEVIMA HARMONIZIRANOG SUSTAVA

Poljoprivreda, stočarstvo, šumarstvo i ribarstvo

0203

0204

0207

0407

0603

0701

0703

0706

0708

0810

Rudarstvo i vađenje kamena

2516

6801

6802

6810

Građevinski materijali

2523

3816

3824

6809

7006

7007

7008

7009

7010

Kemikalije

2804

2807

2811

2828

2853

3102

3105

3208

3209

3212

3213

3214

3304

3401

3402

3406

3814

3917

3920

3923

3925

4012

 

 

 

 

Proizvodi kovinoprerađivačke industrije

7308

7309

7604

7608

7610

8415

8424

8907

9403

9404

9406

Proizvodi industrije hrane i pića

0210

0305

0403

0406

0901

1101

1102

1601

1602

1702

1704

1806

1901

1902

1904

1905

2002

2005

2006

2007

2008

2009

2103

2105

2106

2201

2202

2203

2204

2208

2309

 

 

 

 

 

 

 

 

Duhan

2402

Tekstili, koža i obuća

6109

6112

Papir

4808

4811

4818

4819

4821

4823

Proizvodi grafičke industrije

4909

4910

4911


PRILOG II.

INFORMACIJE KOJE JE POTREBNO UKLJUČITI U IZVJEŠĆE O PRAĆENJU IZ ČLANKA 4.

1.   

Procijenjeni dodatni troškovi. Španjolska tijela šalju sažetak izvješća koji sadrži podatke koji su dostatni za ocjenu o tome postoje li dodatni troškovi koji povećavaju proizvodne troškove lokalno proizvedenih proizvoda u usporedbi s proizvodima proizvedenima drugdje. U sažetku izvješća navode se barem sljedeće informacije, ako su dostupne: ulazni troškovi, troškovi prevelikih zaliha, troškovi opreme, dodatni troškovi rada i financijski troškovi. Ti se podaci navode s upućivanjem barem na kategorije proizvoda pod tarifnim brojevima Harmoniziranog sustava, prema četveroznamenkastim oznakama iz kombinirane nomenklature.

To izvješće mora sadržavati sažetak rezultata podrobnih ad hoc studija o dodatnim troškovima koje je Španjolska dužna i dalje periodično provoditi.

2.   

Ostale subvencije. Španjolska tijela šalju popis svih ostalih mjera pomoći i potpore koje se odnose na dodatne operativne troškove gospodarskih subjekata povezane sa statusom najudaljenije regije Kanarskih otoka.

3.   

Učinak na javni proračun. Španjolska tijela popunjavaju tablicu 1. navodeći procijenjeni ukupni iznos (u EUR) naplaćenog ili nenaplaćenog poreza na temelju režima AIEM.

Tablica 1.

Godina  (*1)

2019.

2020.

2021.

2022.

2023.

2024.

Napomene  (*2)

Izgubljeni porezni prihodi  (1)

 

 

 

 

 

 

 

Porezni prihodi – uvoz  (2)

 

 

 

 

 

 

 

Porezni prihodi – lokalna proizvodnja  (3)

 

 

 

 

 

 

 

Napomene uz tablicu 1.:

4.   

Učinak na ukupne gospodarske rezultate. Španjolska tijela popunjavaju tablicu 2. navodeći sve podatke koji pokazuju učinak smanjenih poreza na socioekonomski razvoj regije. Pokazatelji koji se zahtijevaju u tablici 2. odnose se na rezultate podupiranih sektora u usporedbi s općim rezultatima regionalnog gospodarstva. Ako neki od pokazatelja nisu dostupni, u izvješće se uvrštavaju alternativni podaci o ukupnim socioekonomskim rezultatima regije.

Tablica 2.

Godina  (*3)

2019.

2020.

2021.

2022.

2023.

2024.

Napomene  (*4)

Regionalna bruto dodana vrijednost

 

 

 

 

 

 

 

u podupiranim sektorima  (4)

 

 

 

 

 

 

 

Ukupno regionalno zapošljavanje

 

 

 

 

 

 

 

u podupiranim sektorima  (4)

 

 

 

 

 

 

 

Broj aktivnih poduzeća

 

 

 

 

 

 

 

u podupiranim sektorima  (4)

 

 

 

 

 

 

 

Indeks razine cijena – kontinentalni dio

 

 

 

 

 

 

 

Indeks razine cijena – regija

 

 

 

 

 

 

 

Napomene uz tablicu 2.:

5.   

Specifikacije režima. Španjolska tijela popunjavaju tablice 3. i 4. za svaki proizvod (KN4, KN6, KN8 ili TARIC10, ovisno o tome što se primjenjuje) i po godini (od 2019. do 2024.). Popis uključuje samo proizvode kojima se pogoduje diferenciranim poreznim stopama.

Tablica 3.

Utvrđivanje proizvodâ i primijenjenih stopa.

Podupirani proizvodi – oznaka KN (4, 6, 8 ili 10 znamenki)

Godina

Odobrena kategorija KN4  (5)

Specifikacije oznaka  (6)

Vanjska porezna stopa  (7)

Unutarnja porezna stopa  (8)

Primijenjena razlika u poreznim stopama  (9)

Napomene  ((**))

 

2019.

 

 

 

 

 

 

 

2020.

 

 

 

 

 

 

 

2021.

 

 

 

 

 

 

 

2022.

 

 

 

 

 

 

 

2023.

 

 

 

 

 

 

 

2024.

 

 

 

 

 

 

Napomene uz tablicu 3.:

Tablica 4.

Tržišni udio podupiranih proizvoda.

Podupirani proizvodi – oznaka KN (4, 6, 8 ili 10 znamenki)  (*5)

Godina

Količina  (10)

Vrijednost (u EUR)  (11)

Napomene  (*7)

 

 

lokalna proizvodnja

jedinica

uvoz

tržišni udio  (*6)

lokalna proizvodnja

uvoz

tržišni udio  (*6)

 

 

2019.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2020.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2024.

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomene uz tablicu 4.:

6.   

Nepravilnosti. Španjolska tijela dostavljaju informacije o svim istragama administrativnih nepravilnosti u kontekstu primjene odobrenja, a posebno u vezi s utajom poreza ili krijumčarenjem. Dužna su navesti podrobne informacije, uključujući barem informacije o prirodi predmeta, vrijednosti i razdoblju.

 

7.   

Pritužbe. Španjolska tijela dostavljaju informacije o tome jesu li lokalna, regionalna ili nacionalna tijela primila bilo kakve pritužbe u vezi s primjenom odobrenja, neovisno o tome jesu li ih uputili korisnici ili nekorisnici.

 


(1)  „Izgubljeni porezni prihodi”: ukupni iznos (u EUR) nenaplaćenog poreza zbog razlika u porezima primijenjenih na lokalnu proizvodnju (izuzeća od poreza/smanjenja poreza). Na razini proizvoda izračunava se tako da se vrijednost proizvodnje prodane na lokalnom tržištu (tj. oduzimajući vrijednost izvoza) pomnoži s primijenjenom razlikom u porezu. Potom se pokazatelj izračunava zbrajanjem procjena na razini proizvoda.

(2)  „Porezni prihodi – uvoz”: ukupni iznos (u EUR) poreza naplaćenog na uvoz oporezivih proizvoda.

(3)  „Porezni prihodi – lokalna proizvodnja”: ukupni iznos (u EUR) poreza naplaćenog na oporezive lokalne proizvode.

(*1)  Informacije možda neće biti dostupne za sve navedene godine.

(*2)  Navesti primjedbe i pojašnjenja ako se smatra da su relevantni.

(4)  „Podupirani sektori”: određeni su kao gospodarski sektori (prema definiciji iz klasifikacije NACE ili sličnoj definiciji) u kojima se proizvodnji (prema obujmu proizvodnje) općenito pogoduje izuzećima od poreza/smanjenjima poreza.

(*3)  Informacije možda neće biti dostupne za sve navedene godine.

(*4)  Navesti primjedbe i pojašnjenja ako se smatra da su relevantni.

(5)  „Odobrena kategorija KN4”: kategorija KN4 odobrena u ovoj Odluci.

(6)  „Specifikacije oznaka”: u slučaju da je različito postupanje prošireno na različite deseteroznamenkaste oznake ili na temelju drugih ad hoc specifikacija iz definicija KN/TARIC.

(7)  „Vanjska porezna stopa”: porezna stopa koja se primjenjuje na uvoz.

(8)  „Unutarnja porezna stopa”: porezna stopa koja se primjenjuje na lokalnu proizvodnju.

(9)  „Primijenjena razlika u poreznim stopama”: razlika između vanjske i unutarnje stope.

((**))  Navesti primjedbe i pojašnjenja ako se smatra da su relevantni.

(*5)  Prvi stupac trebalo bi ispuniti jednako kao i u prethodnoj tablici kako bi se podaci podudarali.

(10)  „Obujam”: u stupcu „jedinica” potrebno je navesti mjernu jedinicu (tone, hl, komadi itd.).

(11)  „Vrijednost”: za uvoz se podudara s oporezivim iznosom.

(*6)  „Tržišni udio”: tržišni udio izračunava se oduzimanjem izvoza lokalnih proizvoda.

(*7)  Navesti primjedbe i pojašnjenja ako se smatra da su relevantni.