25.2.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 53/1


ODLUKA VIJEĆA (EU) 2020/243

od 13. veljače 2020.

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na trinaestom sastanku Konferencije stranaka Konvencije o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja u pogledu prijedlogâ različitih stranaka o izmjeni dodataka toj konvenciji te o povlačenju rezerve priopćene toj konvenciji

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)

Konvenciju o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja („Konvencija”) Unija je sklopila Odlukom Vijeća 82/461/EEZ (1) te je ona stupila na snagu 1. studenoga 1983.

(2)

Na temelju članka XI. Konvencije Konferencija stranaka Konvencije („Konferencija stranaka”) može donijeti odluke o izmjeni dodataka Konvenciji.

(3)

Konferencija stranaka treba donijeti odluke o izmjeni dodataka Konvenciji tijekom trinaestog sastanka koji će se održati od 15. do 22. veljače 2020.

(4)

Budući da će odluke o izmjeni dodataka Konvenciji biti obvezujuće za Uniju, primjereno je utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Konferencije stranaka.

(5)

Unija je podnijela prijedloge za uvrštavanje vrste Tetrax tetrax u Dodatak I. Konvenciji i vrsta Galeorhinus galeus, Tetrax tetrax i Sphyrna zygaena u Dodatak II. Konvenciji. Zbog tih predloženih izmjena ne bi bilo potrebno mijenjati pravo Unije.

(6)

Druge stranke Konvencije podnijele su prijedloge za uvrštavanje vrsta Elephas maximus indicus, Panthera onca, Ardeotis nigriceps, Houbaropsis bengalensis bengalensis, Diomedea antipodensis i Carcharhinus longimanus u Dodatak I. Konvenciji te uvrštavanje vrsta Panthera onca, Ovis vignei i Sphyrna zygaena (regionalna populacija koja nastanjuje isključive gospodarske pojaseve Brazila, Urugvaja i Argentine te međunarodne vode uz njih) u Dodatak II. Konvenciji.

(7)

Unija bi trebala poduprijeti vlastiti prijedlog za uvrštavanje globalne populacije vrste Sphyrna zygaena u Dodatak II. Konvenciji i dati mu prednost u odnosu na prijedlog jedne druge stranke Konvencije za uvrštavanje samo regionalne populacije koja nastanjuje isključive gospodarske pojaseve Brazila, Urugvaja i Argentine te međunarodne vode uz njih.

(8)

Unija bi trebala poduprijeti sve ostale prijedloge jer su znanstveno utemeljeni, u skladu s predanošću Unije međunarodnoj suradnji u području zaštite biološke raznolikosti u skladu s člankom 5. Konvencije UN-a o biološkoj raznolikosti te u skladu sodlukama Konferencije stranaka te konvencije.

(9)

Unija nije država područja rasprostranjenja vrsta Elephas maximus indicus, Ardeotis nigriceps i Houbaropsis bengalensis bengalensis, stoga zbog uvrštavanja tih vrsta u Dodatak I. Konvenciji ne bi bilo potrebno mijenjati pravo Unije.

(10)

Unija nije država područja rasprostranjenja vrste Ovis vignei, stoga zbog uvrštavanja te vrste u Dodatak II. Konvenciji ne bi bilo potrebno mijenjati pravo Unije..

(11)

Vrsta Panthera onca pojavljuje se u Uniji samo u Francuskoj Gijani, koja nije obuhvaćena područjem primjene Direktive Vijeća 92/43/EEZ (2) jer se ona primjenjuje samo na europsko područje država članica na koje se primjenjuje Ugovor. Zaštita vrsta u Francuskoj Gijani, uključujući vrstu Panthera onca, osigurana je u okviru nacionalnog zakonodavstva. Zbog uvrštavanja te vrste u Dodatak I. Konvenciji stoga ne bi bilo potrebno mijenjati pravo Unije.

(12)

Vrsta ptica Diomedea antipodensis ne pojavljuje se u Uniji. Zajednička ribarstvena politika Unije i reguliranje ribolovnih aktivnosti koje provode nadležne regionalne organizacije za upravljanje ribarstvom nude odgovarajuće instrumente kojima Unija doprinosi upravljanju zaštitom te vrste. Zbog uvrštavanja te vrste u Dodatak I. Konvenciji stoga ne bi bilo potrebno mijenjati pravo Unije.

(13)

Zajednička ribarstvena politika Unije i reguliranje ribolovnih aktivnosti koje provode nadležne regionalne organizacije za upravljanje ribarstvom nude odgovarajuće instrumente kojima Unija doprinosi upravljanju zaštitom vrste riba Carcharhinus longimanus. Nadalje, hvatanje i zadržavanje te vrste zabranjeni su Uredbom Vijeća (EU) 2019/124 (3). Zbog uvrštavanja te vrste u Dodatak I. Konvenciji stoga ne bi bilo potrebno mijenjati pravo Unije.

(14)

Hvatanje i zadržavanje vrste Cetorhinus maximus, koja je uvrštena u Dodatak I. Konvenciji, ali je u odnosu na to uvrštavanje trenutačno na snazi rezerva Unije, zabranjeno je Uredbom (EU) 2019/124. Zbog povlačenja te rezerve stoga ne bi bilo potrebno mijenjati pravo Unije,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na trinaestom sastanku Konferencije stranaka je sljedeće:

(a)

poduprijeti dodavanje sljedećih vrsta u Dodatak I. Konvenciji:

Tetrax tetrax,

Elephas maximus indicus,

Panthera onca,

Ardeotis nigriceps,

Houbaropsis bengalensis bengalensis,

Diomedea antipodensis,

Carcharhinus longimanus;

(b)

poduprijeti dodavanje sljedećih vrsta u Dodatak II. Konvenciji:

Tetrax tetrax,

Galeorhinus galeus,

Sphyrna zygaena (globalna populacija),

Panthera onca,

Ovis vignei.

Članak 2.

Komisija u ime Unije obavješćuje depozitara Konvencije o povlačenju svoje rezerve koja se odnosi na uvrštavanje vrste Cetorhinus maximus u Dodatak I. Konvenciji.

Članak 3.

Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

Sastavljeno u Bruxellesu 13. veljače 2020.

Za Vijeće

Predsjednica

A. METELKO-ZGOMBIĆ


(1)  Odluka Vijeća 82/461/EEZ od 24. lipnja 1982. o sklapanju Konvencije o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja (SL L 210, 19.7.1982., str. 10.).

(2)  Direktiva Vijeća 92/43/EEZ od 21. svibnja 1992. o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore (SL L 206, 22.7.1992., str. 7.).

(3)  Uredba Vijeća (EU) 2019/124 od 30. siječnja 2019. o utvrđivanju ribolovnih mogućnosti za 2019. za određene riblje stokove i skupine ribljih stokova koje se primjenjuju u vodama Unije te, za ribarska plovila Unije, u određenim vodama izvan Unije (SL L 29, 31.1.2019., str. 1.).