22.2.2019   

HR

Službeni list Europske unije

LI 51/1


UREDBA KOMISIJE (EU) 2019/316

оd 21. veljače 2019.

o izmjeni Uredbe (EU) br. 1408/2013 o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na potpore de minimis u poljoprivrednom sektoru

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 108. stavak 4.,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EU) 2015/1588 od 13. srpnja 2015. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na određene kategorije horizontalnih državnih potpora (1),

nakon objavljivanja nacrta ove Uredbe (2),

nakon savjetovanja sa Savjetodavnim odborom za državne potpore,

budući da:

(1)

Državno financiranje koje ispunjava kriterije iz članka 107. stavka 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije („Ugovor”) predstavlja državnu potporu te se u skladu s člankom 108. stavkom 3. Ugovora mora prijaviti Komisiji. Međutim u skladu s člankom 109. Ugovora Vijeće može odrediti kategorije potpora koje se izuzimaju od te obveze prijave. U skladu s člankom 108. stavkom 4. Ugovora Komisija može donijeti uredbe koje se odnose na te kategorije državnih potpora. Na temelju Uredbe (EU) 2015/1588 i u skladu s člankom 109. Ugovora Vijeće je odlučilo da potpore de minimis mogu činiti takvu kategoriju. Na temelju toga smatra se da potpora de minimis dodijeljena jednom poduzetniku u određenom razdoblju koja ne premašuju određen fiksni iznos ne ispunjava sve kriterije iz članka 107. stavka 1. Ugovora te stoga ne podliježe postupku prijave. Međutim, države članice trebalo bi podsjetiti da iako potpora de minimis nije državna potpora, takva potpora ne smije dovesti do povrede prava EU-a.

(2)

Komisija je donijela niz uredaba u kojima se utvrđuju pravila o potporama de minimis u poljoprivrednom sektoru, od kojih je najnovija Uredba Komisije (EU) br. 1408/2013 (3).

(3)

Uzimajući u obzir iskustvo stečeno u primjeni Uredbe (EU) br. 1408/2013 i raznolikost u vezi s primjenom potpora de minimis u državama članicama, primjereno je prilagoditi neke od uvjeta utvrđenih tom Uredbom. Najveći iznos potpora jednom poduzetniku u razdoblju od tri godine potrebno je povećati na 20 000 EUR, a nacionalnu gornju vrijednost treba povećati na 1,25 % vrijednosti godišnje proizvodnje.

(4)

Uzimajući u obzir da je u određenim državama članicama porasla potreba za potporama de minimis, primjereno je omogućiti dodatno povećanje najvećeg iznosa potpore jednom poduzetniku na 25 000 EUR i nacionalne gornje vrijednosti na 1,5 % vrijednosti godišnje proizvodnje, u skladu s dodatnim uvjetima nužnima za zaštitu ispravnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta. Iskustvo stečeno tijekom prvih godina primjene Uredbe (EU) br. 1408/2013 pokazalo je da koncentracija potpora de minimis u određenom proizvodnom sektoru može dovesti do mogućeg narušavanja tržišnog natjecanja i trgovine. Stoga bi preduvjet za primjenu više pojedinačne gornje granice i nacionalne gornje vrijednosti trebala biti primjena sektorske gornje vrijednosti kojom bi se sprječavalo da države članice odobre više od 50 % ukupnog kumulativnog iznosa potpore de minimis u bilo kojem razdoblju od tri fiskalne godine za mjere koje pogoduju samo jednom određenom proizvodnom sektoru. Sektorskim gornjim vrijednostima trebalo bi osigurati da se za sve mjere obuhvaćene Uredbom (EU) br. 1408/2013 može smatrati da ne utječu na trgovinu među državama članicama niti da se njima narušava tržišno natjecanje odnosno prijeti njegovim narušavanjem.

(5)

Trenutačno države članice nisu dužne provjeravati u nacionalnom središnjem registru da nisu premašene ni pojedinačna gornja granica za potpore de minimis ni nacionalna gornja vrijednost. Međutim, upotreba središnjeg registra mogla bi postati nužna u onim državama članicama koje se odluče za upotrebu više pojedinačne gornje granice i nacionalne gornje vrijednosti, jer je zbog sektorske gornje vrijednosti, koja je uvjet za tu opciju, potrebno pomnije praćenje dodijeljenih potpora. Stoga bi te države članice trebale imati obvezu upotrebe središnjeg registra za vođenje evidencije o svim dodijeljenim potporama de minimis kako bi se moglo provjeriti da nisu premašene pojedinačna gornja granica, nacionalna gornja vrijednost ili sektorska gornja vrijednost.

(6)

Kriterije za izračun bruto novčane protuvrijednosti za zajmove i jamstva trebalo bi izmijeniti u skladu s gornjim granicama za potpore de minimis.

(7)

U svjetlu porasta potrebe za potporama de minimis i s obzirom na to da su trenutačne gornje granice neopravdano ograničavajuće, potrebno je izmijeniti Uredbu (EU) br. 1408/2013 prije datuma njezinog isteka, tj. 31. prosinca 2020. Stoga bi razdoblje između stupanja na snagu ove Uredbe i kraja razdoblja primjene Uredbe (EU) br. 1408/2013 bilo vrlo kratko. Radi ekonomičnosti postupka te kako bi se osigurali kontinuitet i pravna sigurnosti, razdoblje primjene Uredbe (EU) br. 1408/2013 trebalo bi produljiti do 31. prosinca 2027.

(8)

Uredbu (EU) br. 1408/2013 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EU) br. 1408/2013 mijenja se kako slijedi:

(1)

U članku 2. dodaju se sljedeći stavci 3. i 4.:

„3.   Za potrebe ove Uredbe „proizvodni sektor” znači sektor naveden u članku 1. stavku 2. točkama od (a) do (w) Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (*1).

4.   Za potrebe ove Uredbe „sektorska gornja vrijednost” znači najveći kumulativni iznos potpore koji se odnosi na mjere potpore koje pogoduju samo jednom proizvodnom sektoru, što odgovara udjelu od 50 % najvišeg iznosa potpora de minimis koje se dodjeljuju po državi članici i koje su utvrđene u Prilogu II.”;

(*1)  Uredba (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (SL L 347, 20.12.2013., str. 671.)."

(2)

Članak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 3.

Potpora de minimis

1.   Ako mjere potpore ispunjavaju uvjete predviđene ovom Uredbom, smatra se da ne ispunjuju sve kriterije iz članka 107. stavka 1. Ugovora te se stoga izuzimaju od obveze prijave iz članka 108. stavka 3. Ugovora.

2.   Ukupan iznos potpora de minimis koji se po državi članici dodjeljuje jednom poduzetniku ne smije prelaziti 20 000 EUR tijekom bilo kojeg razdoblja od tri fiskalne godine.

3.   Kumulativni iznos potpora de minimis koji se po državi članici dodjeljuje poduzetnicima koji se bave primarnom proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda u bilo kojem razdoblju od tri fiskalne godine ne smije prelaziti nacionalnu gornju vrijednost utvrđenu u Prilogu I.

3.a   Odstupanjem od stavaka 2. i 3. država članica može odlučiti da ukupni iznos potpore de minimis dodijeljene jednom poduzetniku ne smije prelaziti 25 000 EUR tijekom bilo kojeg razdoblja od tri fiskalne godine i da ukupni kumulativni iznos potpore de minimis dodijeljene tijekom bilo kojeg razdoblja od tri fiskalne godine ne smije prelaziti nacionalnu gornju vrijednost utvrđenu u Prilogu II., pod sljedećim uvjetima:

(a)

za mjere potpore koje pogoduju samo jednom proizvodnom sektoru, ukupni kumulativni iznos dodijeljen tijekom bilo kojeg razdoblja od tri fiskalne godine ne prelazi sektorsku gornju vrijednost utvrđenu člankom 2. stavkom 4.;

(b)

država članica osniva središnji registar u skladu s člankom 6. stavkom 2.

4.   Potpora de minimis smatra se dodijeljenom u trenutku kada poduzetnik u skladu s odgovarajućim nacionalnim pravnim poretkom stekne zakonsko pravo na primanje potpore, neovisno o datumu isplate potpore de minimis predmetnom poduzetniku.

5.   Gornje granice za potpore de minimis te nacionalne i sektorske gornje vrijednosti iz stavaka 2., 3. i 3.a primjenjuju se bez obzira na oblik potpore de minimis ili na cilj koji se namjerava postići te neovisno o tome financira li se potpora koju dodjeljuje država članica u cijelosti ili djelomično iz sredstava koja potječu iz Unije. Razdoblje od tri fiskalne godine utvrđuje se upućivanjem na fiskalne godine koje upotrebljava poduzeće u predmetnoj državi članici.

6.   Za potrebe gornjih granica za potpore de minimis te nacionalnih i sektorskih gornjih vrijednosti iz stavaka 2., 3. i 3.a, potpore se izražavaju u obliku gotovinskih bespovratnih sredstava. Svi upotrijebljeni iznosi navode se kao bruto iznosi, tj. prije svih odbitaka poreza ili drugih troškova. Ako se potpora dodjeljuje u nekom drugom obliku, a ne u obliku bespovratnog sredstva, iznos potpore jest bruto novčana protuvrijednost potpore.

Potpore koje se isplaćuju u više obroka treba diskontirati na njihovu vrijednost u trenutku dodjele. Kamatna stopa koju treba primijeniti pri diskontiranju diskontna je kamatna stopa koja se primjenjuje na datum dodjele potpore.

7.   Ako bi se dodjelom novih potpora de minimis premašila gornja granica za potpore de minimis te nacionalne ili sektorske gornje vrijednosti iz stavaka 2., 3. i 3.a, ni jedna od tih novih potpora ne može ostvarivati korist na temelju ove Uredbe.

8.   U slučaju spajanja ili preuzimanja, pri utvrđivanju prelazi li se primjenjiva gornja granica za potpore de minimis, nacionalna gornja vrijednost ili sektorska gornja vrijednost bilo kojom novom potporom de minimis dodijeljenom novom poduzetniku ili poduzetniku preuzimatelju u obzir se uzimaju sve prethodne potpore de minimis dodijeljene bilo kojem od poduzetnika uključenih u postupak spajanja. Potpore de minimis koje su propisno dodijeljene prije spajanja ili preuzimanja i dalje su u skladu sa zakonom.

9.   Ako se jedan poduzetnik podijeli na dva ili više zasebnih poduzetnika, potpora de minimis dodijeljena prije podjele dodjeljuje se poduzetniku koji je od nje ostvario korist, a to je načelno poduzetnik koji je preuzeo djelatnosti za koje je korištena potpora de minimis. Ako takva raspodjela nije moguća, potpora de minimis razmjerno se dodjeljuje na temelju knjigovodstvene vrijednosti vlasničkog kapitala novih poduzetnika na datum stupanja na snagu podjele.”;

(3)

Članak 4. mijenja se kako slijedi:

(a)

u stavku 3. točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

za mjere iz članka 3. stavka 2., zajam se osigurava kolateralom koji pokriva najmanje 50 % zajma i zajam iznosi 100 000 EUR tijekom pet godina ili 50 000 EUR tijekom deset godina; ili, za mjere iz članka 3. stavka 3.a, iznosi 125 000 EUR tijekom pet godina ili 62 500 EUR tijekom deset godina; ako je zajam manji od tih iznosa i/ili ako je odobren na razdoblje kraće od pet odnosno deset godina, bruto novčana protuvrijednost tog zajma izračunava se kao razmjerni dio gornje granice za potpore de minimis utvrđene u članku 3. stavku 2. ili stavku 3.a; ili”;

(b)

stavak 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.   Potpore sadržane u dokapitalizacijama smatraju se transparentnim potporama de minimis samo ako ukupan iznos javne dokapitalizacije ne premašuje primjenjivu gornju granicu za potporu de minimis.”;

(c)

stavak 5. zamjenjuje se sljedećim:

„5.   Potpore sadržane u mjerama rizičnog financiranja u obliku vlasničkih ili kvazivlasničkih ulaganja smatraju se transparentnim potporama de minimis samo ako kapital dodijeljen jednom poduzetniku ne prelazi primjenjivu gornju granicu za potporu de minimis.”;

(d)

u stavku 6. točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

za mjere iz članka 3. stavka 2. jamstvo ne prelazi 80 % predmetnog zajma i zajamčeni iznos jest 150 000 EUR, a trajanje jamstva pet godina ili je zajamčeni iznos 75 000 EUR, a trajanje jamstva deset godina; ili za mjere iz članka 3. stavka 3.a jamstvo ne prelazi 80 % predmetnog zajma i zajamčeni iznos jest 187 500 EUR, a trajanje jamstva pet godina ili je zajamčeni iznos 93 750 EUR, a trajanje jamstva deset godina; ako je zajamčeni iznos manji od tih iznosa i/ili je jamstvo za razdoblje kraće od pet, odnosno deset godina, bruto novčana protuvrijednost tog jamstva izračunava se kao razmjerni dio gornje granice za potpore de minimis utvrđene u članku 3. stavku 2. ili članku 3.a; ili”;

(4)

Članak 6. mijenja se kako slijedi:

(a)

u stavku 2. dodaje se sljedeći drugi podstavak:

„Ako država članica dodjeljuje potpore u skladu s člankom 3. stavkom 3.a, ona osniva središnji registar potpora de minimis koji sadržava potpune informacije o svim potporama de minimis koje je dodijelilo bilo koje tijelo unutar te države članice. Stavak 1. prestaje se primjenjivati kada se registrom obuhvati razdoblje od tri fiskalne godine.”;

(b)

stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.   Država članica dodjeljuje nove potpore de minimis u skladu s ovom Uredbom tek nakon što je provjerila da se time ukupan iznos potpora de minimis koje su dodijeljene predmetnom poduzetniku neće povećati na razinu višu od primjenjivih gornjih granica, nacionalnih gornjih vrijednosti i sektorske gornje vrijednosti iz članka 3. stavaka 2., 3. i 3.a te da su ispunjeni svi uvjeti iz ove Uredbe.”;

(5)

U članku 8. drugi stavak zamjenjuje se sljedećim:

„Primjenjuje se do 31. prosinca 2027.”;

(6)

Prilog se zamjenjuje tekstom iz Priloga ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 21. veljače 2019.

Za Komisiju

Predsjednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  SL L 248, 24.9.2015., str. 1.

(2)  SL C 425, 26.11.2018., str. 2.

(3)  Uredba Komisije (EU) br. 1408/2013 od 18. prosinca 2013. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na potpore de minimis u poljoprivrednom sektoru (SL L 352, 24.12.2013., str. 9.).


PRILOG

„PRILOG I.

Najveći kumulativni iznosi potpora de minimis koji se po državi članici dodjeljuju poduzetnicima koji se bave primarnom proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda iz članka 3. stavka 3.

(EUR)

Država članica

Najveći iznosi de minimis potpora (1)

Belgija

106 269 708

Bugarska

53 020 042

Češka

61 865 750

Danska

141 464 625

Njemačka

732 848 458

Estonija

11 375 375

Irska

98 460 375

Grčka

134 272 042

Španjolska

592 962 542

Francuska

932 709 458

Hrvatska

28 920 958

Italija

700 419 125

Cipar

8 934 792

Latvija

16 853 708

Litva

34 649 958

Luksemburg

5 474 083

Mađarska

99 582 208

Malta

1 603 917

Nizozemska

352 512 625

Austrija

89 745 208

Poljska

295 932 125

Portugal

87 570 583

Rumunjska

215 447 583

Slovenija

15 523 667

Slovačka

29 947 167

Finska

55 693 958

Švedska

79 184 750

Ujedinjena Kraljevina

394 587 292

PRILOG II.

Najveći kumulativni iznosi potpora de minimis koji se po državi članici dodjeljuju poduzetnicima koji se bave primarnom proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda iz članka 3. stavka 3.a

(EUR)

Država članica

Najveći iznosi de minimis potpora (2)

Belgija

127 523 650

Bugarska

63 624 050

Češka

74 238 900

Danska

169 757 550

Njemačka

879 418 150

Estonija

13 650 450

Irska

118 152 450

Grčka

161 126 450

Španjolska

711 555 050

Francuska

1 119 251 350

Hrvatska

34 705 150

Italija

840 502 950

Cipar

10 721 750

Latvija

20 224 450

Litva

41 579 950

Luksemburg

6 568 900

Mađarska

119 498 650

Malta

1 924 700

Nizozemska

423 015 150

Austrija

107 694 250

Poljska

355 118 550

Portugal

105 084 700

Rumunjska

258 537 100

Slovenija

18 628 400

Slovačka

35 936 600

Finska

66 832 750

Švedska

95 021 700

Ujedinjena Kraljevina

473 504 750


(1)  Najveći iznosi izračunavaju se na temelju prosjeka triju najviših vrijednosti godišnje poljoprivredne proizvodnje svake države članice u razdoblju 2012. – 2017. Metodom izračuna osigurava se da se prema svim državama članicama postupa jednako te da ni jedna od nacionalnih prosječnih vrijednosti nije manja od najvećih iznosa koji su prethodno utvrđeni za razdoblje 2014. – 2020.

(2)  Najveći iznosi izračunavaju se na temelju prosjeka triju najviših vrijednosti godišnje poljoprivredne proizvodnje svake države članice u razdoblju 2012. – 2017. Metodom izračuna osigurava se da se prema svim državama članicama postupa jednako te da ni jedna od nacionalnih prosječnih vrijednosti nije manja od najvećih iznosa koji su prethodno utvrđeni za razdoblje 2014. – 2020.