4.12.2019   

HR

Službeni list Europske unije

L 313/1


ODLUKA VIJEĆA (EU) 2019/2025

od 18. studenoga 2019

o potpisivanju u ime Europske unije i privremenoj primjeni Protokola o izmjeni Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 43., u vezi s člankom 218. stavkom 5.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)

Vijeće je 13. svibnja 2013. ovlastilo Europsku komisiju da otvori pregovore o izmjenama Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna (1) (ICCAT). Ti su pregovori uspješno zaključeni u studenome 2018.

(2)

Očekuje se da će se Protokolom o izmjeni Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna („Protokol”) koji je rezultat pregovora poboljšati djelotvornost ICCAT-a i ojačati očuvanje i upravljanje vrstama u njegovoj nadležnosti.

(3)

Uredbom (EU) br. 1380/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (2) predviđeno je da Unija osigurava da su aktivnosti u ribarstvu i akvakulturi dugoročno ekološki održive i da se njima upravlja na način koji je u skladu s ciljevima postizanja gospodarskih i društvenih koristi te koristi za zapošljavanje i doprinos dostupnosti zaliha hrane. Osim toga, predviđeno je da Unija primjenjuje predostrožni pristup upravljanju ribarstvom i nastoji osigurati da iskorištavanje živih morskih bioloških resursa obnavlja i održava populacije lovljenih vrsta iznad razina koje mogu osigurati najviši održivi prinos. Nadalje, predviđeno je da Unija poduzima mjere upravljanja i očuvanja na temelju najboljih raspoloživih znanstvenih savjeta, da podržava razvoj znanstvenih spoznaja i savjetovanja te da postupno napusti praksu odbacivanja ulova i promiče ribolovne metode koje doprinose selektivnijem ribolovu, što većem izbjegavanju i smanjenju neželjenih ulova te ribolovu s malim utjecajem na morski ekosustav i ribolovne resurse. Uz to, Uredbom (EU) br. 1380/2013 izričito je predviđeno da Unija te ciljeve i načela treba primjenjivati u svojoj vanjskoj ribarstvenoj politici. Protokol je u skladu s tim ciljevima.

(4)

Kako je navedeno u Zajedničkoj komunikaciji Europske komisije i Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku naslovljenoj „Međunarodno upravljanje oceanima: plan za budućnost naših oceana”i zaključcima Vijeća o toj zajedničkoj komunikaciji, promicanje mjera za podupiranje i poboljšanje djelotvornosti regionalnih organizacija za upravljanje ribarstvom (RFMO) i, ako je to relevantno, poboljšanje njihova upravljanja središnja je značajka djelovanja Unije u tim forumima. Protokol je u potpunosti u skladu s tim ciljevima.

(5)

Protokol bi trebalo potpisati u ime Unije.

(6)

Ako Protokol stupi na snagu za ostale ugovorne stranke prije nego što Unija dovrši svoje unutarnje postupke ratifikacije, Unija bi ga trebala privremeno primjenjivati od tog stupanja na snagu do završetka postupaka potrebnih za njegovo stupanje na snagu za Uniju,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Odobrava se potpisivanje u ime Unije Protokola o izmjeni Međunarodne konvencije o očuvanju atlantskih tuna („Protokol”), podložno sklapanju navedenog Protokola.

Tekst Protokola priložen je ovoj Odluci.

Članak 2.

Predsjednika Vijeća ovlašćuje se da odredi jednu ili više osoba ovlaštenih za potpisivanje Protokola u ime Unije.

Članak 3.

U skladu s člankom 13. Protokola i prema uvjetima utvrđenim u tom protokolu, Protokol se privremeno primjenjuje od njegova stupanja na snagu do završetka postupaka potrebnih za njegovo stupanje na snagu za Uniju.

Članak 4.

Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

Sastavljeno u Bruxellesu 18. studenoga 2019.

Za Vijeće

Predsjednik

J. LEPPÄ


(1)  SL L 162, 18.6.1986., str. 34.

(2)  Uredba (EU) br. 1380/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o zajedničkoj ribarstvenoj politici, izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 1954/2003 i (EZ) br. 1224/2009 i stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 2371/2002 i (EZ) br. 639/2004 i Odluke Vijeća 2004/585/EZ (SL L 354, 28.12.2013., str. 22.).