14.5.2019   

HR

Službeni list Europske unije

L 125/18


ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2019/762

od 13. svibnja 2019.

o izmjeni Odluke 2014/219/ZVSP o misiji ZSOP-a Europske unije u Maliju (EUCAP Sahel Mali)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 42. stavak 4. i članak 43. stavak 2.,

uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

budući da:

(1)

Vijeće je 15. travnja 2014. donijelo Odluku 2014/219/ZVSP (1) o misiji ZSOP-a Europske unije u Maliju (misija EUCAP Sahel Mali).

(2)

Vijeće je 21. veljače 2019. donijelo Odluku (ZVSP) 2019/312 (2) kojom je produljeno trajanje misije EUCAP Sahel Mali te je za nju osiguran financijski referentni iznos do 14. siječnja 2021.

(3)

U Zaključcima o Sahelu/Maliju od 25. lipnja 2018. Vijeće je naglasilo važnost regionalizacije u okviru ZSOP-a u Sahelu s ciljem jačanja, prema potrebi, civilne i vojne potpore prekograničnoj suradnji, struktura regionalne suradnje, posebno onih skupine G5 Sahel te kapaciteta i odgovornosti zemalja skupine G5 za rješavanje sigurnosnih izazova u regiji.

(4)

Ministar vanjskih poslova Islamske Republike Mauritanije 15. veljače 2019. pozdravio je predviđeno razmještanje misije EUCAP Sahel Mali kao potpore skupini G5 Sahel i nacionalnim sposobnostima Mauritanije.

(5)

Vijeće je 18. veljače 2019. odobrilo Zajednički civilno-vojni koncept operacija za regionalizaciju djelovanja u okviru ZSOP-a u Sahelu.

(6)

Odluku 2014/219/ZVSP stoga bi trebalo na odgovarajući način izmijeniti.

(7)

Misija EUCAP Sahel Mali provodit će se u kontekstu situacije koja bi se mogla pogoršati i koja bi mogla ugroziti ostvarenje ciljeva vanjskog djelovanja Unije kako su određeni u članku 21. Ugovora o Europskoj uniji,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Odluka 2014/219/ZVSP mijenja se kako slijedi:

1.

U članku 2. stavci 3. i 4. zamjenjuju se sljedećim:

„3.   Ne dovodeći u pitanje njezin osnovni mandat u Maliju, misija EUCAP Sahel Mali doprinosi regionalizaciji djelovanja u okviru ZSOP-a u Sahelu doprinosom poboljšanju interoperabilnosti i koordinacije između unutarnjih sigurnosnih snaga zemalja skupine G5 Sahel te podupiranjem prekogranične suradnje i struktura regionalne suradnje, kao i doprinosom poboljšanju nacionalnih sposobnosti zemalja skupine G5 Sahel. U kontekstu misije EUCAP Sahel Mali te se aktivnosti mogu provoditi u zemljama skupine G5 Sahel. U tu svrhu misija EUCAP Sahel Mali, u okviru postojećih sredstava i sposobnosti, na zahtjev dotične zemlje te uzimajući u obzir sigurnosnu situaciju, pruža osposobljavanje, savjete i drugu posebnu potporu zemljama skupine G5 Sahel.

4.   Kako bi postigla svoj cilj misija EUCAP Sahel Mali djeluje u skladu sa strateškim operativnim smjernicama utvrđenima u konceptu upravljanja kriznim situacijama koji je Vijeće odobrilo 17. ožujka 2014. i razrađenima u dokumentima za operativno planiranje koje je odobrilo Vijeće, uključujući Zajednički civilno-vojni koncept operacija za regionalizaciju djelovanja u okviru ZSOP-a u Sahelu. Prije pokretanja nove aktivnosti u novoj zemlji skupine G5 Sahel, o tome se mora obavijestiti Politički i sigurnosni odbor.”

2.

U članku 14. stavku 1. dodaje se sljedeći podstavak:

„Financijski referentni iznos namijenjen pokrivanju izdataka povezanih s misijom EUCAP Sahel Mali u razdoblju od 1. ožujka 2019. do 14. siječnja 2021. iznosi 68 150 000,00 EUR.”

3.

Članak 14.a zamjenjuje se sljedećim:

„1.   U okviru misije EUCAP Sahel Mali uspostavlja se regionalna jedinica za savjetovanje i koordinaciju (RACC).

2.   RACC obuhvaća osoblje smješteno zajedno s misijom EUCAP Sahel Mali i stručnjake za unutarnju sigurnost i obranu koji se nalaze u delegacijama Unije u Burkini Faso, Čadu, Maliju, Mauritaniji i Nigeru. U skladu sa stavkom 7. i uzimajući u obzir sigurnosnu situaciju, RACC postupno premješta osoblje iz Bamakoa u Nouakchott.

3.   Ciljevi RACC-a, u bliskoj suradnji delegacijama Unije i s postojećim misijama ZSOP-a u Sahelu, jesu sljedeći:

(a)

doprinositi uvidu Unije u stanje u zemljama skupine G5 Sahel u pogledu potreba i nedostataka u područjima sigurnosti i obrane koji se odnose na regionalnu prekograničnu suradnju i koji se tiču izazova u području sigurnosti;

(b)

pružati potporu strukturama i zemljama skupine G5 Sahel s ciljem poboljšanja regionalne suradnje i operativnih sposobnosti u području obrane i sigurnosti, poštujući međunarodno pravo, ljudska prava i strateški pristup EU-a ženama, miru i sigurnosti koji je utvrđen u zaključcima Vijeća od 10. prosinca 2018.;

(c)

olakšavati organizaciju osposobljavanja, savjetovanja i druge posebne potpore koju misije ZSOP-a Unije u Sahelu pružaju zemljama G5 Sahel, osobito organizacija osposobljavanjâ vježbenika tih zemalja u području sigurnosti i obrane.

4.   Stručnjaci za unutarnju sigurnost i obranu prikupljaju informacije povezane s pitanjima sigurnosti i obrane u svojim zemljama domaćinima. Voditelju RACC-a dostavljaju takve informacije te mu, prema potrebi, daju preporuke. Propisno obavješćuju voditelja delegacije Unije u mjestu u kojem se oni nalaze.

5.   .Zapovjednik civilne operacije izvršava strateško zapovjedništvo i nadzor nad RACC-om, pod političkim nadzorom i strateškim vodstvom Političkog i sigurnosnog odbora te pod općom nadležnošću Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku. Odstupajući od članka 6. stavka 1., voditelj RACC-a odgovara izravno zapovjedniku civilne operacije i djeluje u skladu s uputama koje mu on daje. Voditelj RACC-a daje upute cjelokupnom osoblju RACC-a.

6.   Voditelj misije izvršava nadležnost nad osobljem RACC-a na temelju članka 6. stavaka 2. do 4. te članka 11., ne dovodeći u pitanje stavak 7 ovog članka.

7.   U okviru misije EUCAP Sahel Mali sklapaju se potrebni administrativni dogovori s delegacijama Unije u Burkini Faso, Čadu, Maliju, Mauritaniji i Nigeru u vezi s potporom koja će se pružati njezinu osoblju.

Tim se administrativnim dogovorima osobito:

(a)

osigurava da se članovima osoblja misije EUCAP Sahel Mali, osobito RACC-a, pruža logistička i sigurnosna potpora koja im je potrebna za izvršavanje njihovih zadaća;

(b)

predviđa da voditelji delegacija imaju nadležnost nad takvim članovima osoblja misije EUCAP Sahel Mali, osobito RACC-a, u svojim delegacijama Unije, posebno u svrhu ispunjavanja svoje obveze dužne skrbi, osiguravanja sukladnosti s primjenjivim sigurnosnim zahtjevima i doprinošenja izvršavanju disciplinskog nadzora, te da ih ti članovi osoblja propisno obavješćuju o svojim aktivnostima.

(c)

predviđa da voditelji delegacija trebaju osigurati da članovi osoblja misije EUCAP Sahel Mali, osobito RACC-a, kada se nalaze u delegaciji Unije, uživaju iste povlastice i imunitete kao što su oni koji su dodijeljeni osoblju u toj delegaciji Unije .”

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

Sastavljeno u Bruxellesu 13. svibnja 2019..

Za Vijeće

Predsjednica

F. MOGHERINI


(1)  Odluka Vijeća 2014/219/ZVSP od 15. travnja 2014. o misiji ZSOP-a Europske unije u Maliju (EUCAP Sahel Mali) (SL L 113, 16.4.2014., str. 21.).

(2)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2019/312 od 21. veljače 2019. o izmjeni i produljenju Odluke 2014/219/ZVSP o misiji ZSOP-a Europske unije u Maliju (EUCAP Sahel Mali) (SL L 51, 22.2.2019., str. 29.).