22.11.2017   

HR

Službeni list Europske unije

L 306/28


PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2017/2174

оd 20. studenoga 2017.

o izmjeni Priloga E Direktivi Vijeća 92/65/EEZ u pogledu veterinarskog certifikata za trgovinu pčelama i bumbarima

(priopćeno pod brojem dokumenta C(2017) 7588)

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 92/65/EEZ od 13. srpnja 1992. o utvrđivanju uvjeta zdravlja životinja kojima se uređuje trgovina i uvoz u Zajednicu životinja, sjemena, jajnih stanica i zametaka koji ne podliježu uvjetima zdravlja životinja utvrđenima u određenim propisima Zajednice iz Priloga A dijela I. Direktive 90/425/EEZ (1), a posebno njezin članak 22. stavak 1.,

budući da:

(1)

Obrazac veterinarskog certifikata za trgovinu živim pčelama (Apis mellifera) i bumbarima (Bombus spp.) unutar Unije utvrđen je u dijelu 2. Priloga E Direktivi 92/65/EEZ. U obrascu su utvrđeni uvjeti zdravlja životinja, među ostalim, u pogledu pojave etinioze (Aethina tumida) i tropileloze (Tropilaelaps spp.) koji se primjenjuju i kod pčela i kod bumbara.

(2)

U skladu s uvjetima utvrđenima u tom obrascu veterinarskog certifikata dopušteno je samo kretanje pčela i bumbara iz područja koja su udaljena u polumjeru od najmanje 100 km od bilo kakvih ograničenja povezanih s navodnom ili potvrđenom pojavom tih patogena.

(3)

Na temelju informacija koje su dostavila talijanska nadležna tijela o svojim iskustvima u vezi s pojavom etinioze kod kolonija pčela medarica u Italiji od donošenja Provedbene odluke Komisije 2014/909/EU (2) radi sprečavanja širenja etinioze iz pogođenih regija Italije čini se da su ti uvjeti nerazmjerni za upravljanje pogođenim sektorom pčelarstva tijekom dužega razdoblja nakon otkrivanja pojave.

(4)

Konkretno, tim uvjetima nije uzeta u obzir činjenica da na udaljenosti manjoj od 100 km mogu postojati područja koja nisu obuhvaćena zaraženim područjima utvrđenima nacionalnim zakonodavstvom niti se na njih primjenjuju ograničenja na temelju zaštitnih mjera Unije te su predmet službeno isplaniranog nadzora koji se aktivno provodi u skladu sa Smjernicama za nadzor nad infekcijom etinioze koje je sastavio Referentni laboratorij Europske unije za zdravlje pčela medarica (3), kojim se pruža sigurnost da etinioza nije prisutna.

(5)

Osim toga, uvjete je potrebno ažurirati kako bi se njima obuhvatila činjenica da je vizualni pregled i izravna primjena fine mrežice oko pošiljke na mjestu podrijetla vrlo učinkovito i tehnički izvedivo rješenje za pošiljke matica i ograničenog broja pratiteljica kako bi se umanjio mogući rizik širenja etinioze. To je potvrđeno u znanstvenom mišljenju Europske agencije za sigurnost hrane o preživljavanju, širenju i ustaljenosti etinioze, donesenom 15. prosinca 2015. (4)

(6)

Budući da su trenutačni uvjeti nepotrebno ograničavajući, potrebno je izmijeniti obrazac veterinarskog certifikata za trgovinu pčelama i bumbarima unutar Unije dodavanjem alternativnog uvjeta zdravlja životinja za pošiljke matica kako bi se istaknula kombinirana vrijednost aktivnog nadzora koji provode nadležna tijela radi osiguravanja neprisutnosti etinioze i pojačanih mjera smanjenja rizika za trgovinu unutar Unije.

(7)

Bumbari nisu osjetljivi na tropilelozu. To je potvrđeno u znanstvenom mišljenju Europske agencije za sigurnost hrane o riziku ulaska etinioze (Aethina tumida) i tropileloze (Tropilaelaps spp) u EU, donesenom 27. veljače 2013. (5)

(8)

Bumbari se u većini slučajeva uzgajaju u strukturama koje su izolirane od okoliša, na koje se primjenjuje visoka razina biosigurnosnih mjera i koje su predmet redovite kontrole nadležnih tijela radi provjere jesu li u njima prisutne bolesti. Prisutnost etinioze u takvim objektima koje su priznala i koja nadziru nadležna tijela predmetnih zemalja nije vjerojatna, za razliku od kolonija na otvorenom. Nadležna tijela već mogu certificirati pošiljke iz tih objekata za uvoz bumbara u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 206/2010 (6).

(9)

Stoga je potrebno izmijeniti obrazac veterinarskog certifikata za trgovinu pčelama i bumbarima unutar Unije kako bi se dodao alternativni uvjet zdravlja životinja za bumbare uzgajane u strukturama koje su izolirane od okoliša.

(10)

Velika većina pošiljki bumbara prodaje se i šalje prekogranično za potrebe oprašivanja te ih se ne bi smjelo certificirati za uzgoj ili sezonsku ispašu jer nisu namijenjeni za rasplod niti će se ikad vratiti na mjesto podrijetla. Stoga je primjereno u certifikatu dodati mogućnost kojom se dopušta certificiranje tih životinja za proizvodnju.

(11)

Pčelama medaricama može se trgovati na razne načine, primjerice maticama s ograničenim brojem pratiteljica, čitavim kolonijama, užim kolonijama i pakiranjima. Jasna naznaka vrste pošiljke u tom bi pogledu nadležnim tijelima olakšala analizu rizika u okviru službenih kontrola pošiljki na odredištu. Stoga je u certifikatu potrebno dodati dodatne podrobne informacije.

(12)

Dio 2. Priloga E Direktivi 92/65/EEZ trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(13)

Mjere predviđene ovom Odlukom u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za bilje, životinje, hranu i hranu za životinje,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Dio 2. Priloga E Direktivi Vijeća 92/65/EEZ – Veterinarski certifikat za trgovinu pčelama i bumbarima – mijenja se kako slijedi:

1.

U rubrici I.25. dodaje se potvrdni okvir sa sljedećim tekstom: „Proizvodnja (oprašivanje)”.

2.

U rubrici I.31. dodaje se stupac sa sljedećim tekstom: „Vrsta pošiljke” kao naslov te sljedećim stavkama za odabir pod tim naslovom, svaka od kojih je navedena u posebnom retku: „matice, pakiranja pčela, uže kolonije, kolonije”.

3.

U rubrici II.1. u točki (b) nakon riječi „infestacija” umeće se sljedeći tekst:

„ili

(b)

pošiljka se sastoji samo od kaveza s maticama od kojih svaki sadržava jednu maticu i najviše 20 pratiteljica te potječe iz područja koje je udaljena u polumjeru od najmanje 100 km od bilo kakvih ograničenja povezanih s navodnom ili potvrđenom pojavom tropileloze (Tropilaelaps spp.) te iz objekta koji ispunjava sljedeće uvjete:

nalazi se na udaljenosti od najmanje 30 km od granice zaraženog područja koja je udaljena od mjesta na kojem je potvrđena pojava etinioze u polumjeru od najmanje 20 km; i

nalazi se izvan područja ograničenog zaštitnim mjerama koje je utvrdila Unija zbog pojave etinioze; i

nalazi se na području nad kojim nadležna tijela provode nadzor radi otkrivanja etinioze kako bi se pružila sigurnost otkrivanja etinioze od najmanje 95 % ako je zaraženo najmanje 2 % pčelinjakâ; i

nadležna tijela provode mjesečne preglede s negativnim rezultatima kako bi se pružila sigurnost otkrivanja etinioze od najmanje 95 % ako je zaraženo najmanje 2 % košnicâ; i

svaki kavez ili cijela pošiljka pokrivena je finom mrežicom s veličinom pora od najviše 2 mm odmah nakon vizualnog pregleda radi izdavanja veterinarskog certifikata;

ili

(b)

bumbari su uzgajani u strukturama koje su izolirane od okoliša koje je priznalo i nadzire nadležno tijelo te u kojima nije prisutna etinioza.”

Članak 2.

Ova je Odluka upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 20. studenoga 2017.

Za Komisiju

Vytenis ANDRIUKAITIS

Član Komisije


(1)  SL L 268, 14.9.1992., str. 54.

(2)  Provedbena odluka Komisije 2014/909/EU od 12. prosinca 2014. o određenim zaštitnim mjerama s obzirom na potvrđene pojave etinioze u Italiji (SL L 359, 16.12.2014., str. 161.–163.).

(3)  Kako su zadnje revidirane 1. travnja 2016.: https://sites.anses.fr/en/minisite/abeilles/free-access-documents-0

(4)  EFSA Journal 2015.;13(12):4328.

(5)  EFSA Journal 2013.;11(3):3128.

(6)  Uredba Komisije (EU) br. 206/2010 od 12. ožujka 2010. o popisu trećih zemalja, državnih područja ili njihovih dijelova odobrenih za unos u Europsku uniju određenih životinja i svježeg mesa te zahtjeva veterinarskog certificiranja (SL L 73, 20.3.2010., str. 1.).