5.8.2017   

HR

Službeni list Europske unije

C 255/10


PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE

оd 3. kolovoza 2017.

o objavi u Službenom listu Europske unije zahtjeva za izmjenu specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 105. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća

(Montravel (ZOI))

(2017/C 255/12)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (1), a posebno njezin članak 97. stavak 3.,

budući da:

(1)

Francuska je podnijela zahtjev za izmjenu specifikacije za naziv „Montravel” u skladu s člankom 105. Uredbe (EU) br. 1308/2013.

(2)

Komisija je razmotrila taj zahtjev i utvrdila da su uvjeti utvrđeni člancima 93. do 96., člankom 97. stavkom 1., člancima 100., 101. i 102. Uredbe (EU) br. 1308/2013 ispunjeni.

(3)

Kako bi se omogućilo podnošenje prigovora u skladu s člankom 98. Uredbe (EU) br. 1308/2013, u Službenom listu Europske unije trebalo bi stoga objaviti zahtjev za izmjenu specifikacije za naziv „Montravel”,

ODLUČILA JE:

Jedini članak

Zahtjev za izmjenu specifikacije za naziv „Montravel” (ZOI) iz članka 105. Uredbe (EU) br. 1308/2013 nalazi se u Prilogu ovoj Odluci.

U skladu s člankom 98. Uredbe (EU) br. 1308/2013 objava ove Odluke temelj je za podnošenje prigovora na izmjenu specifikacije iz prvog stavka ovog članka u roku od dva mjeseca od datuma objave ove Odluke u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 3. kolovoza 2017.

Za Komisiju

Phil HOGAN

Član Komisije


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.


PRILOG

„MONTRAVEL”

AOP-FR-A0923-AM01

Datum podnošenja zahtjeva: 22. prosinca 2014.

ZAHTJEV ZA IZMJENU SPECIFIKACIJE PROIZVODA

1.   Pravila koja se primjenjuju na izmjenu

Članak 105. Uredbe (EU) br. 1308/2013 – izmjena koja nije manja

2.   Opis i obrazloženje izmjene

2.1.   Zemljopisno područje

U poglavlju 1. točki IV. odjeljku 1. specifikacije izmijenjeno je zemljopisno područje: općina „Saint-Seurin de Prats” izbrisana je, a dodane su općine „Le Fleix” i „Monfaucon”. Te dvije općine karakteriziraju brežuljci koji tvore cjelinu s prvotnim zemljopisnim područjem, s identičnim geološkim značajkama, za razliku od općine „Saint-Seurin-de-Prats”, koja je smještena u naplavnoj ravnici rijeke Dordogne.

Mijenja se točka 6. jedinstvenog dokumenta.

2.2.   Područje ograničene čestice

U poglavlju 1. točki IV. odjeljku 2., koji se odnosi na razgraničenje čestica, dodaje se datum odobrenja od strane nacionalnog tijela nadležnog za izmjenu područja ograničene čestice unutar novodefiniranog zemljopisnog područja proizvodnje, zbog čega se u specifikaciju dodaje datum koji unosi nacionalni odbor koji je to odobrio. Potrebno je napomenuti da se razgraničenje čestica provodi utvrđivanjem čestica unutar zemljopisnog područja proizvodnje koje su pogodne za proizvodnju vina s predmetnom kontroliranom oznakom izvornosti.

Ta izmjena ne utječe na jedinstveni dokument.

2.3.   Područje u neposrednoj blizini

Kao posljedica izmjene zemljopisnog područja, mijenja se poglavlje 1. točka IV. odjeljak 3., koji se odnosi na područje u neposrednoj blizini na kojem se vino može proizvoditi, razvijati i sazrijevati. Naime, uključivanje dviju novih općina „Fleix” i „Monfaucon” u zemljopisno područje podrazumijeva njihovo povlačenje iz područja u neposrednoj blizini.

S druge strane, općina „Saint-Seurin-de-Prats” isključena iz zemljopisnog područja, uključena je u područje u neposrednoj blizini i uvrštena na popis općina, s obzirom na postojeće postupke proizvodnje vina.

Mijenja se točka 9. jedinstvenog dokumenta.

2.4.   Povezanost s podrijetlom

Zbog izmjene zemljopisnog područja ispravlja se odjeljak 1. stavak 1. pod naslovom „Informacije o zemljopisnom području” X. „Povezanost sa zemljopisnim područjem” poglavlja 1. specifikacije. Broj općina koje se nalaze u proizvodnom području ispravlja se kako slijedi: brojka „14” zamjenjuje se brojkom „15”.

Osim toga, općine dodane u zemljopisno područje imaju identičan geološki profil kao i područje opisano u povezanosti s podrijetlom, koji stoga nije izmijenjen.

JEDINSTVENI DOKUMENT

1.   Naziv

Montravel

2.   Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla

ZOI – Zaštićena oznaka izvornosti

3.   Kategorije proizvoda od grožđa i vina

1.

Vino

4.   Opis vina

Bijela vina

Bijela se vina proizvode od mješavine grožđa ili vina najmanje dvije glavne sorte vinove loze. Bijele se sorte obično ističu raznolikošću svojih mješavina, egzotičnim aromama, vitalnošću, mineralnošću i ugodnim okusom koji dugo ostaje u ustima. Ta suha bijela vina sazrijevaju na talogu, ponekad u hrastovim bačvama i vrlo su cijenjena zbog svoje jačine, punoće, a posebno zbog velike mineralne svježine koju zadržavaju godinama.

Najmanja prirodna volumna alkoholna jakost iznosi 10,5 %

Ukupna prirodna volumna alkoholna jakost nakon obogaćivanja iznosi 13 %

Udio fermentabilnog šećera (glukoza i fruktoza) manji je od 3 grama po litri.

Crna vina

Crna vina proizvode se od mješavine grožđa ili vina. Boja im je izražena i intenzivna. Osjeća se miris crnog voća s blago prženom aromom, a s vremenom dobiva biljne i začinske note. Okus je obično jak i elegantan s izuzetno nježnim zrelim taninima. Riječ je o vrhunskim vinima koja su vrlo ugodna za piće nakon nekoliko godina stajanja.

Najmanja prirodna volumna alkoholna jakost iznosi 11 %

Ukupna prirodna volumna alkoholna jakost nakon obogaćivanja iznosi 13,5 %

Najveći udio jabučne kiseline određen je na 0,4 grama po litri

Udio fermentabilnog šećera (glukoza i fruktoza) manji je od 3 grama po litri.

5.   Enološki postupci

a.   Osnovni enološki postupci

Postupak uzgoja

Najmanja gustoća sadnje vinove loze iznosi 5 000 trsova po hektaru. Razmak između redova mora biti veći od 2 metra, a razmak između trsova u istom redu manji od 0,80 metara.

Trsovi su rezani na uzgojni oblik „Guyot” u obliku kordonca „Royat” ili metodom kratke rezidbe s najviše 10 pupova po trsu.

Navodnjavanje je zabranjeno.

Poseban enološki postupak

Zabranjena je termička obrada berbe na temperaturi višoj od 40 °C. Pri sazrijevanju vina zabranjena je upotreba komadića drva. Zabranjeno je dodavanje tanina. Ukupna prirodna volumna alkoholna jakost crnih vina nakon obogaćivanja iznosi najviše 13,5 %, a bijelih 13 %. Uz te odredbe, u pogledu enoloških postupaka, potrebno je poštovati obveze koje su određene na razini Unije te u ruralnom kodeksu.

b.   Najveći urodi

Crno vino

60 hektolitara po hektaru

Bijelo vino

70 hektolitara po hektaru

6.   Ograničeno područje

Berba grožđa, proizvodnja, razvoj i sazrijevanje vina te isključivo kod crnih vina pakrianje, odvijaju se na području sljedećih općina u departmanima Dordogne de Bonneville-et-Saint-Avit-de-Fumadières, Le Fleix, Fougueyrolles, Lamothe-Montravel, Monfaucon, Montcaret, Montazeau, Montpeyroux, Nastringues, Port-Sainte-Foy-et-Ponchapt, Saint-Antoine-de-Breuilh, Saint-Méard-de-Gurçon, Saint-Michel-de-Montaigne, Saint-Vivien i Vélines.

7.   Glavne sorte vinove loze

 

Cabernet-Sauvignon N

 

Cabernet franc N

 

Cot N

 

Muscadelle B

 

Merlot N

 

Semillon B

 

Sauvignon gris G

 

Sauvignon B

8.   Opis povezanosti

Zemljopisno područje kontrolirane oznake izvornosti „Montravel” razlikuje se od ostatka regije Bergeracois po geomorfološkom sastavu brežuljaka, kojeg karakterizira vapnenac „astéries”. Ograničeno područje čestica sastoji se većinom od glineno-vapnenačkih dobro dreniranih čestica koje leže na visoravni i na padinama u potpunosti okrenutima na jug.

Želja da se to nasljeđe što bolje iskoristi kad je riječ o crnim vinima vidljiva je u većoj gustoći sadnje nego u drugim dijelovima departmana Bergeracois, posebnoj mješavini u kojoj dominira sorta Merlot N te nastojanju da se proizvedu vina koja dugo sazrijevaju. To se postiže zabranom postupaka kao što su upotreba komadića drva pri sazrijevanju vina, dodavanje tanina, termička obrada berbe na temperaturi višoj od 40 °C i upotreba strojeva za prešanje ili spremnika s krilnim sisaljkama.

Crna vina sazrijevaju najmanje osamnaest mjeseci, od čega najmanje tri mjeseca u boci. Boja im je izražena i intenzivna. Miris crnog voća, s blago prženom aromom, s vremenom dobiva biljne i začinske note. Okus je obično jak i elegantan, s izuzetno nježnim zrelim taninima. Iako se ta crna vina, zahvaljujući njihovoj svježini i voćnom okusu, mogu piti i u prvih nekoliko godina, riječ je o vrhunskim vinima koja su vrlo ugodna za piće nakon nekoliko godina stajanja. Dodavanjem u uvjete proizvodnje razdoblja sazrijevanja u boci na ograničenom zemljopisnom području i području u neposrednoj blizini ljudi u toj zajednici žele bolje sačuvati kvalitetu i posebnost proizvoda, a time i ugled kontrolirane oznake izvornosti.

Kad je riječ o bijelim suhim vinima, zahvaljujući oceanskoj klimi s konstantno visokom vlažnošću zraka i udjelom gline u tlu ne dolazi do nedostatka vode, a ljeti nema toplotnih udara i stoga grožđe može postići optimalnu zrelost. Ta se vina proizvode od mješavine sorti u kojoj dominiraju glavne sorte Sémillon B i Sauvignon B te Sauvignon gris G. Te se bijele sorte obično ističu raznolikošću svojih mješavina, egzotičnim aromama, vitalnošću, mineralnošću i ugodnim okusom koji dugo ostaje u ustima. Ta bijela vina sazrijevaju na talogu, ponekad u hrastovim bačvama i vrlo su cijenjena zbog svoje jačine, punoće, a posebno zbog velike mineralne svježine koju zadržavaju godinama.

Najstariji spomen kojim se potvrđuje tradicija proizvodnje vina u općini Montravel datira iz 1080., kada su se benediktinci iz samostana Saint-Florent de Saumur doselili u općine Montcaret, Breuilh, Bonneville i Montravel. Ondje su raščistili neplodna tla kako bi mogli uzgajati vinovu lozu i pšenicu, dvije kulture koje se na tom području smatraju svetima.

Najpoznatiji vinogradar iz općine Montravel bez sumnje je filozof Michel Eyquem de Montaigne, gradonačelnik Bordeauxa, čiji se vinograd prostirao do podnožja tornja, u koji se povlačio da bi pisao: „Vinogradi su vrtovi i mjesta za uživanje neobične ljepote. Ondje sam shvatio kako se vještina može primjenjivati na brdovitom, valovitom i neravnom terenu.”

Edouard Féret, urednik knjige „Bergerac et ses vins” 1903. o tom je zemljopisnom području zaključio sljedeće: „crna su vina puna, intenzivne boje, jasnog okusa, a neke berbe podsjećaju na izvrsna vina Castillonnais.”

Kontrolirana oznaka izvornosti „Montravel” svojim povijesnim nasljeđem i posebnim područjima svjedok je duboke povezanosti s kulturom vina. I crna i bijela vina uglavnom se prodaju u bocama, a potječu iz područja u kojima uzgajivači koriste svoju stručnost i rade na poboljšanju posebnog i osobnog proizvoda koji s pravom uživaju svoj ugled.

9.   Osnovni dodatni uvjeti

Područje u neposrednoj blizini

Pravni okvir:

Nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta:

odstupanje u pogledu proizvodnje u ograničenom zemljopisnom području

Opis uvjeta:

Područje u neposrednoj blizini, određeno odstupanjem za proizvodnju, razvoj i sazrijevanje vina te, isključivo kod crnih vina, pakiranje, obuhvaća područja sljedećih općina:

departman Dordogne: Bergerac, Saint-Laurent-des-Vignes, Saint-Seurin-de-Prats

departman Gironde: Francs, Gardegan-et-Tourtirac, Gensac, Landerrouat, Les Lèves-et-Thoumeyragues, Pineuilh, Saint-Avit-Saint-Nazaire i Saint-Emilion.

Veća zemljopisna jedinica

Pravni okvir:

Nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta:

dodatne odredbe koje se odnose na etiketiranje

Opis uvjeta:

Na oznaci vina kontrolirane oznake izvornosti „Montravel” može se navesti šire zemljopisno područje „Sud-Ouest”. Ta se veća zemljopisna jedinica može navesti na svim prospektima i posudama. Slova kojima se navodi ta veća zemljopisna cjelina ne smiju biti šira ni viša od slova kojima se navodi kontrolirana oznaka izvornosti.

Pakiranje

Pravni okvir:

Domaće zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta:

Pakiranje na ograničenom zemljopisnom području

Opis uvjeta:

Crna vina moraju sazrijeti najkasnije do 31. ožujka druge godine nakon berbe, a u tom razdoblju barem tri mjeseca moraju sazrijevati u boci.

Upućivanje na objavu specifikacije

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-0d52a671-4b5e-4158-ab9f-a37fc2394688