9.3.2017   

HR

Službeni list Europske unije

L 63/109


PROVEDBENA ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2017/414

od 7. ožujka 2017.

o provedbi Odluke (ZVSP) br. 2015/740 o mjerama ograničavanja s obzirom na stanje u Južnom Sudanu

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 31. stavak 2.,

uzimajući u obzir Odluku Vijeća (ZVSP) 2015/740 od 7. svibnja 2015. o mjerama ograničavanja s obzirom na stanje u Južnom Sudanu i stavljanju izvan snage Odluke 2014/449/ZVSP (1), a posebno njezin članak 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

budući da:

(1)

Vijeće je 7. svibnja 2015. donijelo Odluku (ZVSP) 2015/740.

(2)

Odbor Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda osnovan na temelju Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 2206 (2015) 12. siječnja 2017. ažurirao je informacije o šest osoba koje podliježu mjerama ograničavanja.

(3)

Prilog I. Odluci (ZVSP) 2015/740 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Prilog I. Odluci (ZVSP) 2015/740 mijenja se kako je navedeno u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 7. ožujka 2017.

Za Vijeće

Predsjednik

L. GRECH


(1)  SL L 117, 8.5.2015., str. 52.


PRILOG

Unosi u vezi s dolje navedenim osobama zamjenjuju se sljedećim unosima:

„A.   OSOBE

1.   Gabriel JOK RIAK (također poznat kao: (a) Gabriel Jok; (b) Jok Riak; (c) Jock Riak)

Titula: General pukovnik

Položaj: Zapovjednik prvog sektora Sudanske narodnooslobodilačke vojske (SPLA)

Datum rođenja: 1966.

Mjesto rođenja: Bor, Sudan/Južni Sudan

Državljanstvo: južnosudansko

Adresa: (a) savezna država Unity, Južni Sudan; (b) Wau, savezna država Bahr El Ghazal, Južni Sudan

Datum uvrštenja na popis UN-a: 1. srpnja 2015.

Ostali podaci: Od siječnja 2013. zapovijeda prvim sektorom SPLA-e, koji ponajprije djeluje unutar savezne države Unity. U svojoj ulozi zapovjednika prvog sektora SPLA-e kršenjima sporazuma o prekidu sukoba proširio je sukob u Južnom Sudanu ili je produžio njegovo trajanje. SPLA je vojni subjekt u Južnom Sudanu koji je sudjelovao u djelovanjima kojima se produžilo trajanje sukoba u Južnom Sudanu, što uključuje kršenja sporazuma o prekidu sukoba iz siječnja 2014. i Sporazuma za rješavanje krize u Južnom Sudanu od 9. svibnja 2014., koji je značio ponovno preuzimanje obveza iz sporazuma o prekidu sukoba, a ometao je i aktivnosti Mehanizma za praćenje i provjeru IGAD-a. Poveznica za internetske stranice s posebnim objavama Interpola i Vijeća sigurnosti UN-a: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5879060

Informacije iz sažetka razlogâ za uvrštavanje na popis Odbora za sankcije:

Gabriel Jok Riak na popis je uvršten 1. srpnja 2015. u skladu sa stavkom 7. točkama (a) i (f) te stavkom 8. Rezolucije 2206 (2015) zbog ‚djelovanja ili politika čija je svrha ili učinak proširenje sukoba u Južnom Sudanu ili produženje trajanja sukoba ili ometanje pomirenja ili mirovnih pregovora ili procesa, što uključuje kršenja sporazuma o prekidu sukoba’; ‚ometanja djelovanja međunarodnih mirovnih, diplomatskih ili humanitarnih misija u Južnom Sudanu, među kojima Mehanizma za praćenje i provjeru IGAD-a, ili ometanja dostave ili distribucije humanitarne pomoći ili pristupa humanitarnoj pomoći’; te kao vođa ‚bilo kojeg subjekta, što uključuje bilo koju vladinu, opozicijsku, paravojnu ili drugu skupinu u Južnom Sudanu, koji je uključen u bilo koja djelovanja opisana u stavcima 6. i 7. ili čiji su članovi uključeni u njih’.

Gabriel Jok Riak zapovjednik je prvog sektora Sudanske narodnooslobodilačke vojske (SPLA), vojnog subjekta Južnog Sudana koji je sudjelovao u djelovanjima kojima se produžilo trajanje sukoba u Južnom Sudanu, što uključuje kršenja sporazuma o prekidu sukoba iz siječnja 2014. i Sporazuma za rješavanje krize u Južnom Sudanu (Svibanjski sporazum) od 9. svibnja 2014. koji je značio ponovno preuzimanje obveza iz sporazuma o prekidu sukoba.

Jok Riak od siječnja 2013. zapovijeda prvim sektorom SPLA-e, koji ponajprije djeluje unutar savezne države Unity. Treća, četvrta i peta divizija SPLA-e podređene su prvom sektoru i njegovu zapovjedniku Joku Riaku.

Jok Riak i snage prvog sektora i treće divizije SPLA-e pod njegovim ukupnim zapovjedništvom sudjelovale su u nekoliko djelovanja, kako je dolje navedeno, kojima su prekršene obveze iz sporazuma o prekidu sukoba iz siječnja 2014. da se prekine sa svim vojnim aktivnostima usmjerenima na protivničke snage kao i drugim provokativnim djelovanjima, da se snage zadrže na trenutnim lokacijama te da se suzdrži od djelovanja kao što je premještanje snaga ili ponovna opskrba streljivom koje bi mogle dovesti do vojnih sukoba.

Snage SPLA-e pod ukupnim zapovjedništvom Joka Riaka izravnim sukobima nekoliko su puta prekršile sporazum o prekidu sukoba.

Snage SPLA-e pod ukupnim zapovjedništvom zapovjednika prvog sektora Joka Riaka 10. siječnja 2014. zauzele su grad Bentiu koji je od 20. prosinca 2013. nadzirala Sudanska narodnooslobodilačka vojska u opoziciji (SPLM-IO). Treća divizija SPLA-e ubrzo nakon potpisivanja sporazuma o prekidu sukoba iz siječnja 2014. u blizini Leera iz zasjede je napala i granatirala borce SPLM-IO-a, a sredinom travnja 2014. zauzela je Mayom i ubila više od 300 pripadnika snaga SPLM-IO-a.

Snage SPLA-e pod vodstvom Joka Riaka 4. svibnja 2014. ponovno su zauzele Bentiu. Glasnogovornik SPLA-e na državnoj televiziji u Jubi izjavio je da su vladine vojne snage pod zapovjedništvom Joka Riaka u četiri sata poslijepodne zauzele Bentiu te je dodao da su u to bile uključene treća divizija i posebne snage SPLA-e. Samo nekoliko sati nakon objave Svibanjskog sporazuma snage treće i četvrte divizije SPLA-e sukobile su se sa snagama opozicije koje su ranije napale položaje SPLA-e u blizini Bentiua i u sjevernim pokrajinama Južnog Sudana bogatima naftom te su odbili njihove napade.

I nakon potpisivanja Svibanjskog sporazuma postrojbe treće divizije SPLA-e ponovno su zauzele Wang Kai, a zapovjednik divizije Santino Deng Wol svojim snagama dao je dopuštenje ubiti sve osobe koje nose oružje ili koje oružje skrivaju u svojim domovima te im je naredio da spale sve kuće u kojima se nalaze snage opozicije.

Krajem travnja i u svibnju 2015. snage prvog sektora SPLA-e pod vodstvom Joka Riaka iz savezne države Lakes poduzele su sveobuhvatnu vojnu ofenzivu na snage opozicije u saveznoj državi Unity.

Kršeći uvjete sporazuma o prekidu sukoba kako su gore navedeni Jok Riak početkom rujna 2014. navodno je zatražio da se tenkovi poprave i preinače kako bi ih se moglo upotrijebiti protiv snaga opozicije. Krajem listopada 2014. iz treće i pete divizije u četvrtu diviziju preraspoređeno je najmanje sedam tisuća članova postrojbi SPLA-e i teškog oružja kako bi se ojačalo postrojbe četvrte divizije najviše pogođene napadima snaga opozicije u blizini Bentiua. U studenome 2014. u okviru SPLA-e pod nadležnost prvog sektora stavljena je nova vojna oprema i oružje, uključujući oklopljena prijevozna vozila, helikoptere, artiljerijsko oružje i streljivo, vjerojatno kao priprema za borbu protiv opozicije. Početkom veljače 2015. Jok Riak navodno je naredio da se oklopljena prijevozna vozila pošalju u Bentiu, možda kao odgovor na nedavne napade koje je opozicija izvršila iz zasjede.

Nakon ofenzive u saveznoj državi Unity u travnju i svibnju 2015. prvi sektor SPLA-e odbio je zahtjeve skupine Mehanizma za praćenje i provjeru Međuvladinog tijela za razvoj (IGAD-MVM) u Betniuu da se provede istraga tog kršenja sporazuma o prekidu sukoba te je tako IGAD-MVM-u uskraćena sloboda kretanja u izvršavanju mandata.

Osim toga, u travnju 2014. Jok Riak proširio je sukob u Južnom Sudanu tako što je navodno pomogao u naoružavanju i mobilizaciji do tisuću mladih Dinka kako bi dopunio tradicionalne snage SPLA-e.

2.   Simon Gatewech DUAL (također poznat kao (a) Simon Gatwich Dual; (b) Simon Getwech Dual; (c) Simon Gatwec Duel; (d) Simon Gatweach; (e) Simon Gatwick; (f) Simon Gatwech; (g) Simon Garwich; (h) General Gaduel; (i) Dhual)

Titula: general bojnik

Položaj: Načelnik glavnog stožera SPLA-e u opoziciji

Datum rođenja: 1953.

Mjesto rođenja: (a) Akobo, savezna država Jonglei, Sudan/Južni Sudan; (b) pokrajina Uror, savezna država Jonglei, Sudan/Južni Sudan

Adresa: savezna država Jonglei, Sudan/Južni Sudan

Datum uvrštenja na popis UN-a: 1. srpnja 2015.

Ostali podaci: Načelnik je glavnog stožera SPLM-IO-a te je prethodno bio zapovjednik snaga opozicije u saveznoj državi Jonglei. Njegove snage početkom 2015. izvele su napad u saveznoj državi Jonglei, a od ožujka 2015. napadima na civilno stanovništvo nastojao je narušiti mir u saveznoj državi Jonglei. Fotografija dostupna za uvrštenje na posebnu objavu Interpola i Vijeća sigurnosti UN-a. Poveznica za internetske stranice s posebnim objavama Interpola i Vijeća sigurnosti UN-a: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5879066

Informacije iz sažetka razlogâ za uvrštavanje na popis Odbora za sankcije:

Simon Gatwech Dual uvršten je na popis 1. srpnja 2015. na temelju stavka 6., stavka 7. točke (a), stavka 7. točke (d) i stavka 8. Rezolucije 2206 (2015) jer je ‚izravno ili neizravno odgovoran za aktivnosti ili politike koje su prijetnja miru, sigurnosti ili stabilnosti Južnog Sudana ili je sudjelovao u njima’; zbog ‚djelovanja ili politika čija je svrha ili učinak širenje sukoba ili produžavanje trajanja sukoba u Južnom Sudanu ili ometanje pomirenja ili mirovnih pregovora ili procesa, što uključuje kršenja sporazuma o prekidu sukoba’; zbog ‚napada na civile, uključujući žene i djecu, činjenjem nasilja (uključujući ubojstva, sakaćenja, mučenja, silovanja ili drugo seksualno nasilje), otmica, prisilnih nestanaka, prisilnog iseljavanja ili napada na škole, bolnice, vjerske lokalitete ili mjesta na kojima civili traže utočište ili ponašanja koje predstavlja teško kršenje ljudskih prava ili kršenje međunarodnog humanitarnog prava’; te kao vođa ‚bilo kojeg subjekta, što uključuje bilo koju vladinu, opozicijsku, paravojnu ili drugu skupinu u Južnom Sudanu, koji je uključen u bilo koja djelovanja opisana u stavcima 6. i 7. ili čiji su članovi uključeni u njih’.

Simon Gatwech Dual (Gatwech Dual) sudjelovao je u djelovanjima ili politikama koji predstavljaju prijetnju miru, sigurnosti ili stabilnosti Južnog Sudana te je vođa Sudanskog narodnooslobodilačkog pokreta u opoziciji (SPLM-IO), subjekta koji je bio uključen u djelovanja koja predstavljaju prijetnju miru, sigurnosti ili stabilnosti Južnog Sudana te je vršio napade na civile, među ostalim na žene i djecu činjenjem nasilja.

Gatwech Dual načelnik je glavnog stožera SPLM-IO-a te je prethodno bio zapovjednik snaga opozicije u saveznoj državi Jonglei.

Gatwech Dual zapovijedao je u 2014. pa do 2015. velikim brojem postrojbi te je u izvršavanju napada djelovao donekle samostalno. Gatwech Dual nadzire razmještanje snaga SPLM-IO-a, a vjerojatno i razmještanje nekih snaga Bijele vojske (nuerska omladinska paravojna skupina).

Krajem travnja 2014. snage pod ukupnim zapovjedništvom Gatwecha Duala zauzimali su teritorij savezne države Jonglei dok su napredovali prema glavnom pokrajinskom gradu Boru. Gatwech Dual možda je iskoristio vijesti o napadu na nuerske interno raseljene osobe do kojeg je došlo 17. travnja 2014. u kompleksu UN-a u Boru kako bi svoje snage potaknuo na odmazdu. Mehanizam za praćenje i provjeru IGAD-a u saveznim državama Gornji Nil, Unity i Jonglei također je u svojem izvješću o kršenjima prekida vatre od 14. kolovoza 2014. naveo snage pod zapovjedništvom Gatwecha Duala.

Snage Gatwecha Duala početkom veljače 2015. izvele su napad u saveznoj državi Jonglei. Gatwech Dual od ožujka 2015. napadima na civilno stanovništvo nastojao je narušiti mir u saveznoj državi Jonglei.

Gatwech Dual krajem travnja 2015. sudjelovao je u planiranju i koordiniranju iznenadnih napada na vladine snage Južnog Sudana u saveznoj državi Gornji Nil. U izvješću Mehanizma za praćenje i provjeru IGAD-a o kršenjima prekida vatre od 12. do 31. svibnja 2015. navode se kršenja snaga opozicije pod kontrolom Gatwecha, uključujući napad na vladine snage u Ayodu.

Snage SPLM-IO-a pod zapovjedništvom Gatwecha Duala vršile su napade na žene, djecu i civile. Gatwech Dual navodno je jedinicama pod svojim zapovjedništvom naredio da ubiju ratne zarobljenike pripadnike skupine Dinka, žene i djecu, a časnici pod njegovim zapovjedništvom naveli su da snage opozicije ne bi smjele raditi razlike između različitih plemena Dinka te bi ih sve trebalo pobiti.

3.   James Koang CHUOL (također poznat kao: (a)James Koang Chol Ranley; (b) James Koang Chol; (c) Koang Chuol Ranley; (d) James Koang Chual)

Titula: general bojnik

Datum rođenja: 1961.

Državljanstvo: južnosudansko Broj putovnice: R00012098, Južni Sudan

Datum uvrštenja na popis UN-a: 1. srpnja 2015.

Ostali podaci: U prosincu 2014. imenovan zapovjednikom specijalne divizije u Sudanskoj narodnooslobodilačkoj vojsci u opoziciji (SPLA-IO). Njegove snage sudjelovale su u napadima na civile. U veljači 2014. snage pod njegovim zapovjedništvom napale su kampove Ujedinjenih naroda, bolnice, crkve i škole te sudjelovale u široko rasprostranjenim silovanjima, mučenjima i uništavanju imovine u pokušaju da istjeraju civile, vojnike i pripadnike policije na strani vlade. Poveznica za internetske stranice s posebnim objavama Interpola i Vijeća sigurnosti UN-a: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5879069

Informacije iz sažetka razlogâ za uvrštavanje na popis Odbora za sankcije:

James Koang Chuol (Koang) uvršten je na popis 1. srpnja 2015. na temelju stavka 6, stavka 7. točke (a), stavka 7. točke (d) i stavka 8. Rezolucije 2206 (2015) jer je ‚izravno ili neizravno odgovoran za aktivnosti ili politike koje su prijetnja miru, sigurnosti ili stabilnosti Južnog Sudana ili je sudjelovao u njima’; zbog ‚djelovanja ili politika kojima je svrha ili učinak širenje ili produžavanje sukoba u Južnom Sudanu ili ometanje pomirenja ili mirovnih pregovora ili procesa, što uključuje kršenja sporazuma o prekidu sukoba’; zbog ‚napada na civile, uključujući žene i djecu, činjenjem nasilja (uključujući ubojstva, sakaćenja, mučenja, silovanja ili drugo seksualno nasilje), otmica, prisilnih nestanaka, prisilnog iseljavanja ili napada na škole, bolnice, vjerske lokalitete ili mjesta na kojima civili traže utočište ili ponašanja koje predstavlja teško kršenje ljudskih prava ili kršenje međunarodnog humanitarnog prava’; te kao vođa ‚bilo kojeg subjekta, što uključuje bilo koju vladinu, opozicijsku, paravojnu ili drugu skupinu u Južnom Sudanu, koji je uključen u bilo koja djelovanja opisana u stavcima 6. i 7. ili čiji su članovi uključeni u njih’.

James Koang Chuol (Koang) ugrožavao je mir, sigurnost ili stabilnost u Južnom Sudanu na položaju vođe protuvladinih snaga u saveznoj državi Unity, Južni Sudan, čiji su pripadnici izvršavali ubojstva i seksualno nasilje nad civilima, uključujući žene i djecu, te izvodili napade na škole, bolnice, vjerske lokalitete i mjesta na kojima su civili tražili utočište.

Koang je u prosincu 2013. prebjegao sa svojeg položaja zapovjednika četvrte divizije Sudanske narodnooslobodilačke vojske (SPLA). Na Koangove naredbe prebjegli vojnici smaknuli su čak 260 vojnika iz svoje baze, a zatim su napali i ubili civile u glavnom pokrajinskom gradu Bentiuu.

U prosincu 2014. Koang je imenovan zapovjednikom specijalne divizije u Sudanskoj narodnooslobodilačkoj vojsci u opoziciji (SPLA-IO). Na novom položaju Koang je u siječnju 2015. predvodio napade na vladine snage u pokrajinama Renk i Maban u saveznoj državi Gornji Nil koje je Mehanizam za praćenje i provjeru Međuvladinog tijela za razvoj osudio kao kršenje sporazuma o prekidu sukoba.

U veljači 2014., nakon što je Koang preuzeo zapovjedništvo nad protuvladinim snagama u saveznoj državi Unity, te su snage napale kampove Ujedinjenih naroda, bolnice, crkve i škole te sudjelovale u široko rasprostranjenim silovanjima, mučenjima i uništavanju imovine u pokušaju da istjeraju civile, vojnike i policajce na strani vlade. Koangove su snage 14. i 15. travnja 2014. nakon teške borbe zauzele Bentiu i sudjelovale u napadima na civile. U odvojenim napadima na džamiju, crkvu i napušteno prehrambeno postrojenje u Bentiuu vojne snage razdvojile su civile koji su se skrivali prema etničkoj pripadnosti i državljanstvu te su počinile ciljana ubojstva što je rezultiralo s najmanje 200 mrtvih i 400 ranjenih osoba. Sredinom rujna 2014. Koang je navodno naredio svojim snagama napad na civile iz etničke skupine Dinka tijekom napada u saveznoj državi Gornji Nil.

4.   Santino Deng WOL (također poznat kao: (a) Santino Deng Wuol; (b) Santino Deng Kuol)

Titula: general bojnik

Položaj: zapovjednik treće divizije SPLA-e

Datum rođenja: 9. studenoga 1962.

Mjesto rođenja: Aweil, Sudan/Južni Sudan

Datum uvrštenja na popis UN-a: 1. srpnja 2015.

Ostali podaci: Vodio je i upravljao vojnim akcijama protiv snaga opozicije i provodio konfrontacijsko kretanje trupa kojim se kršio sporazum o prekidu sukoba. Tijekom svibnja 2015. snage pod njegovim zapovjedništvom ubijale su djecu, žene i starce, palile imovinu i krale stoku dok su napredovale saveznom državom Unity prema naftnom polju Thorjath. Poveznica za internetske stranice s posebnim objavama Interpola i Vijeća sigurnosti UN-a: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5879071

Informacije iz sažetka razlogâ za uvrštavanje na popis Odbora za sankcije:

Santino Deng Wol uvršten je na popis 1. srpnja 2015. na temelju stavka 7. točke (a), stavka 7. točke (d) i stavka 8. Rezolucije 2206 (2015) zbog ‚djelovanja ili politika kojima je svrha ili učinak širenje ili produžavanje sukoba u Južnom Sudanu ili ometanje pomirenja ili mirovnih pregovora ili procesa, što uključuje kršenje sporazuma o prekidu sukoba’; zbog ‚napada na civile, uključujući žene i djecu, činjenjem nasilja (uključujući ubojstva, sakaćenja, mučenja, silovanja ili drugo seksualno nasilje), otmica, prisilnih nestanaka, prisilnog iseljavanja ili napada na škole, bolnice, vjerske lokalitete ili mjesta na kojima civili traže utočište ili ponašanja koje predstavlja teško kršenje ljudskih prava ili kršenje međunarodnog humanitarnog prava’; te kao vođa ‚bilo kojeg subjekta, što uključuje bilo koju vladinu, opozicijsku, paravojnu ili drugu skupinu u Južnom Sudanu, koji je uključen u bilo koja djelovanja opisana u stavcima 6. i 7. ili čiji su članovi uključeni u njih’.

Santino Deng Wol (Deng Wol) jest general bojnik u Sudanskoj narodnooslobodilačkoj vojsci (SPLA) i zapovjednik treće divizije SPLA-e, vojnog subjekta Južnog Sudana koji je sudjelovao u djelovanjima kojima se produžilo trajanje sukoba u Južnom Sudanu, uključujući kršenja sporazuma o prekidu sukoba iz siječnja 2014. i Sporazuma za rješavanje krize u Južnom Sudanu (Svibanjski sporazum) od 9. svibnja 2014. koji je značio ponovno preuzimanje obveza na temelju sporazuma o prekidu sukoba.

Deng Wol vodio je i upravljao vojnim akcijama protiv snaga opozicije i provodio konfrontacijsko kretanje trupa kojim se kršio sporazum o prekidu sukoba.

Ubrzo nakon što su pregovarači s obje stane pristali na prekid sukoba, DENG WOL pripremio je svoje snage za napad na grad Leer u saveznoj državi Unity. Zatim su dočekale u zasjedi i granatirale pobunjeničke borce u blizini Leera.

Sredinom travnja 2014. Deng Wolove snage navodno su se spremale na ponovno zauzimanje Bentiua od protuvladinih snaga. Poslije tog istog mjeseca Deng Wolove snage zauzele su Mayom nakon teške borbe u kojoj je poginulo više od 300 pripadnika snaga opozicije. Snage Deng Wola zatim su početkom svibnja 2014. zauzele Tor Abyad i pritom ubile pripadnike snaga opozicije. Ubrzo nakon toga snage SPLA-e, uključujući i Deng Wolove snage, napale su i ponovno zauzele grad Wang Kai u saveznoj državi Unity. Deng Wol svojim snagama dao je dopuštenje da ubiju sve naoružane osobe ili osobe koje se skrivaju u domovima te im je naredio da spale sve domove pristaša opozicije.

Deng Wolova treća divizija SPLA-e u travnju i svibnju 2015. sudjelovala je u napadu u saveznoj državi Unity tijekom kojega je SPLA pokrenula koordinirani napad da zauzme uporišta opozicije u pokrajinama Mayom, Guit, Koch, Mayendit i Leer. Tijekom svibnja 2015. Deng Wolove snage ubijale su djecu, žene i starce, palile imovinu i krale stoku dok su napredovale državom Unity prema naftnom polju Thorjath. Usto, početkom tog mjeseca Deng Wol navodno je poticao da se smaknu zatočeni opozicijski vojnici.

5.   Marial Chanuong Yol MANGOK (također poznat kao: (a) Marial Chinuong; (b) Marial Chan; (c) Marial Chanoung Yol; (d) Marial Chinoum)

Položaj: (a) general bojnik u Sudanskoj narodnooslobodilačkoj vojsci; (b) zapovjednik predsjedničke garde

Datum rođenja: 1. siječnja 1960.

Mjesto rođenja: Yirol, država Lakes

Državljanstvo: južnosudansko, Broj putovnice: R00005943, Južni Sudan

Datum uvrštenja na popis UN-a: 1. srpnja 2015.

Ostali podaci: Njegova predsjednička garda predvodila je pokolj civila iz etničke skupine Nuer u Jubi i njezinoj okolici od kojih su mnogi pokopani u masovnim grobnicama. Jedna takva grobnica navodno sadrži 200-300 civila. Poveznica za internetske stranice s posebnim objavama Interpola i Vijeća sigurnosti UN-a: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/72684667

Informacije iz sažetka razlogâ za uvrštavanje na popis Odbora za sankcije:

Marial Chanuong Yol Mangok uvršten je na popis 1. srpnja 2015. na temelju stavka 7. točke (a), stavka 7. točke (c), stavka 7. točke (d) i stavka 8. Rezolucije 2206 (2015) zbog ‚djelovanja ili politika kojima je svrha ili učinak širenje ili produžavanje sukoba u Južnom Sudanu ili ometanje pomirenja ili mirovnih pregovora ili procesa, što uključuje kršenje sporazuma o prekidu sukoba’; ‚planiranja, usmjeravanja ili poduzimanja radnji kojima se krši mjerodavno međunarodno pravo o ljudskim pravima ili međunarodno humanitarno pravo ili radnji koje predstavljaju kršenje ljudskih prava u Južnom Sudanu’; zbog ‚napada na civile, uključujući žene i djecu, činjenjem nasilja (uključujući ubojstva, sakaćenja, mučenja, silovanja ili drugo seksualno nasilje), otmica, prisilnih nestanaka, prisilnog iseljavanja ili napada na škole, bolnice, vjerske lokalitete ili mjesta na kojima civili traže utočište ili ponašanja koje predstavlja teško kršenje ljudskih prava ili kršenje međunarodnog humanitarnog prava’; te kao vođa ‚bilo kojeg subjekta, što uključuje bilo koju vladinu, opozicijsku, paravojnu ili drugu skupinu u Južnom Sudanu, koji je uključen u bilo koja djelovanja opisana u stavcima 6. i 7. ili čiji su članovi uključeni u njih’.

Mangok je zapovjednik predsjedničke garde vlade Južnog Sudana i predvodio je operacije u Jubi nakon sukoba koji je započeo 15. prosinca 2013. Naredio je razoružavanje vojnika iz skupine Nuer te napad tenkovima na političare u Jubi tijekom kojeg su ubijena 22 nenaoružana tjelohranitelja vođe opozicije Rieka Machara i sedam tjelohranitelja bivšeg ministra unutarnjih poslova Giera Chuanga Aluonga.

U početnim operacijama u Jubi, prema brojnim i vjerodostojnim iskazima, Mangokova predsjednička garda predvodila je pokolj civila iz etničke skupine Nuer u Jubi i u njezinoj okolici od kojih su mnogi pokopani u masovnim grobnicama. Jedna takva grobnica navodno sadrži 200–300 civila.

6.   Peter GADET (također poznat kao: (a) Peter Gatdet Yaka; (b) Peter Gadet Yak; (c) Peter Gadet Yaak; (d) Peter Gatdet Yaak; (e) Peter Gatdet; (f) Peter Gatdeet Yaka)

Titula: (a) general; (b) general bojnik

Datum rođenja: između 1957. i 1959.

Mjesto rođenja: (a) pokrajina Mayom, savezna država Unity; (b) Mayan, savezna država Unity

Datum uvrštenja na popis UN-a: 1. srpnja 2015.

Ostali podaci: Imenovan zamjenikom načelnika stožera za operacije SPLA-IO-a 21. prosinca 2014. U travnju 2014. tijekom napada na Bentiu pod njegovim zapovjedništvom oružane snage napadale su civile, uključujući i žene, i izvodile su ciljne napade na temelju etničke pripadnosti. Poveznica za internetske stranice s posebnim objavama Interpola i Vijeća sigurnosti UN-a: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5879076

Peter Gadet uvršten je na popis 1. srpnja 2015. na temelju stavka 7. točke (a), stavka 7. točke (d), stavka 7. točke (e) i stavka 8. Rezolucije 2206 (2015) zbog ‚djelovanja ili politika kojima je svrha ili učinak širenje ili produžavanje sukoba u Južnom Sudanu ili ometanje pomirenja ili mirovnih pregovora ili procesa, što uključuje kršenje sporazuma o prekidu sukoba’; zbog ‚napada na civile, uključujući žene i djecu, činjenjem nasilja (uključujući ubojstva, sakaćenja, mučenja, silovanja ili drugo seksualno nasilje), otmica, prisilnih nestanaka, prisilnog iseljavanja ili napada na škole, bolnice, vjerske lokalitete ili mjesta na kojima civili traže utočište ili ponašanja koje predstavlja teško kršenje ljudskih prava ili kršenje međunarodnog humanitarnog prava’; ‚novačenja djece od strane oružanih skupina ili oružanih snaga u kontekstu oružanog sukoba u Južnom Sudanu’; te kao vođa ‚bilo kojeg subjekta, što uključuje bilo koju vladinu, opozicijsku, paravojnu ili drugu skupinu u Južnom Sudanu, koji je uključen u bilo koja djelovanja opisana u stavcima 6. i 7. ili čiji su članovi uključeni u njih’.

Dodatne informacije

Peter Gadet vođa je snaga Sudanske narodnooslobodilačke vojske u opoziciji (SPLA-IO) koje su sudjelovale u djelovanjima kojima se produžilo trajanje sukoba u Južnom Sudanu, što uključuje kršenja sporazuma o prekidu sukoba iz siječnja 2014.

Krajem ožujka 2014. snage pod vodstvom Gadeta napale su Kaku u saveznoj državi Gornji Nil i preotele vlast nad njome Sudanskoj narodnooslobodilačkoj vojsci (SPLA). Gadet je zatim premješten iz savezne države Jonglei u Bentiu gdje je imenovan vojnim guvernerom savezne države Unity kako bi pružio pomoć protuvladinim snagama u naporima da mobiliziraju većinom stanovništvo iz etničke skupine Bol Nuer. Potom je predvodio napade SPLA-IO-a na saveznu državu Unity. Gadetove snage odgovorne su za nanošenje štete djelomično sagrađenoj rafineriji nafte u saveznoj državi Unity koju je gradila ruska kompanija. Njegove snage također su preuzele kontrolu nad područjima Tor Abyad i Kilo 30 na naftnim poljima u saveznoj državi Unity.

Od sredine travnja 2014. 50 000 pripadnika protuvladinih trupa okružili su Malakal prilikom priprema za napad na Bentiu. Gadetove snage napale su i zauzele Bentiu 15. travnja 2014., ali nakon toga su izgubile kontrolu nad gradom. U travnju 2014. tijekom napada na Bentiu oružane snage pod Gadetovim zapovjedništvom napadale su civile, uključujući i žene, i izvodile ciljane napade na temelju etničke pripadnosti.

U lipnju 2014. Peter Gadet naredio je zapovjednicima SPLA-IO-a da novače mlade iz svih pokrajina pod nadzorom pobunjenika.

Od 25. do 29. listopada 2014. snage pod Gadetovim zapovjedništvom opkolile su i napale Bentiu i Rubkonu te nakratko zauzele grad Bentiu 29. listopada, a zatim se povukle iz njega.

Gadet je 21. prosinca 2014. imenovan zamjenikom načelnika stožera za operacije SPLA-IO-a. Nakon tog imenovanja Mehanizam za praćenje i provjeru IGAD-a optužio je snage SPLA-IO-a za višestruko kršenje sporazuma o prekidu sukoba u državama Unity i Jonglei u državi Gornjeg Nila.”