23.8.2016   

HR

Službeni list Europske unije

L 228/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2016/1400

оd 10. svibnja 2016.

o dopuni Direktive 2014/59/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se određuju minimalni elementi plana reorganizacije poslovanja i minimalan sadržaj izvješća o napretku u provedbi plana

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2014/59/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uspostavi okvira za oporavak i sanaciju kreditnih institucija i investicijskih društava te o izmjeni Direktive Vijeća 82/891/EEZ i direktiva 2001/24/EZ, 2002/47/EZ, 2004/25/EZ, 2005/56/EZ, 2007/36/EZ, 2011/35/EU, 2012/30/EU i 2013/36/EU te uredbi (EU) br. 1093/2010 i (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1), a posebno njezin članak 52. stavak 12. točke (a) i (b),

budući da:

(1)

Neophodno je utvrditi detaljna pravila o minimalnim elementima koje bi trebalo uključiti u plan reorganizacije poslovanja radi njegova odobrenja i o minimalnom sadržaju izvješća koja se izrađuju u slučaju reorganizacije institucija i subjekata na koje se primjenjuju odredbe Direktive 2014/59/EU.

(2)

Smjernice i komunikacije koje je Komisija donijela u vezi s procjenom usklađenosti s okvirom Unije za državnu potporu u pogledu restrukturiranja poduzeća u teškoćama u financijskom sektoru, u skladu s člankom 107. stavkom 3. Ugovora, mogle bi poslužiti kao korisna referenca pri izradi planova reorganizacije poslovanja čak i u slučaju kada nije dodijeljena državna potpora zato što one s planom reorganizacije poslovanja dijele isti cilj – ponovnu uspostavu dugoročne održivosti institucije ili subjekta.

(3)

Pri izradi planova reorganizacije poslovanja trebala bi biti omogućena upotreba podataka sadržanih u planu oporavka i sanacijskom planu, ako se ti podatci i dalje relevantni za ponovnu uspostavu dugoročne održivosti institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU te uzimajući u obzir primjenu bail-in instrumenta.

(4)

Restrukturiranjem institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU i njihova poslovanja nakon primjene bail-in instrumenta trebali bi se riješiti i razlozi njihove propasti. Strategija reorganizacije i dalje bi se trebala temeljiti na čimbenicima koji su doveli do pokretanja sanacije institucije ili subjekta. Ta bi strategija mogla uzeti u obzir i mjere sprečavanja krize i upravljanja njome koje je poduzelo i provelo nadležno tijelo ili sanacijsko tijelo. Izvor i opseg teškoća s kojima su se predmetna institucija ili subjekt suočili mogu se ilustrirati podatcima o ispunjavanju odgovarajućih regulatornih i bonitetnih zahtjeva prije sanacije.

(5)

Iako je propast institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) i (d) Direktive 2014/59/EU možda prouzročena određenim razlozima, u poslovanju te institucije ili subjekta možda su postojali drugi nedostatci koji nisu pokrenuli njihovu propast, ali bi im mogli ugroziti dugoročnu održivost. Reorganizacijom bi se trebali riješiti svi nedostatci. Uspješna strategija reorganizacije trebala bi se temeljiti na obuhvatnoj analizi institucije ili subjekta koji se reorganiziraju, njihovih prednosti i nedostataka, kao i relevantnih tržišta na kojima institucija posluje te rizika i mogućnosti koji iz njih proizlaze. Kako bi sanacijsko tijelo i nadležno tijelo plan reorganizacije poslovanja smatrali vjerodostojnim, planom bi se trebala ponovno uspostaviti dugoročna održivost institucije na temelju razboritih pretpostavki.

(6)

Ponovna uspostava dugoročne održivosti institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) i (d) Direktive 2014/59/EU nakon sanacije znači da su institucija ili subjekt, najkasnije do kraja razdoblja reorganizacije, sposobni provesti postupak procjene adekvatnosti internog kapitala i druge odgovarajuće bonitetne i regulatorne zahtjeve usmjerene prema budućnosti te da posluju na temelju održivog poslovnog modela koji je dugoročno održiv.

(7)

Sanacijskom tijelu i nadležnom tijelu potrebno je osigurati dovoljno detaljne informacije kako bi mogli procijeniti plan reorganizacije poslovanja i pratiti njegovu provedbu. Zahtjev za osiguranje takvih informacija trebao bi uzeti u obzir njihovu važnost za korporativnu strukturu institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) i (d) Direktive 2014/59/EU te reorganizaciju kao i njihovu pouzdanost, posebno u slučaju sistemske krize.

(8)

Fluktuacije su sastavni dio gospodarskog ciklusa. Stoga bi za sve poslovne planove trebalo provesti analize alternativnih scenarija, uz odgovarajuće promjene ključnih temeljnih pretpostavki. Iako bi dugoročnu održivost trebalo ponovno uspostaviti u okviru bilo kojeg scenarija, izrada cjelovitih alternativnih strategija reorganizacije prouzročila bi institucijama ili subjektima iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) i (d) Direktive 2014/59/EU nerazmjerne troškove, a alternativni scenariji u načelu bi bili manje vjerojatni od osnovnog scenarija.

(9)

Plan reorganizacije poslovanja trebao bi sanacijskom tijelu i nadležnom tijelu omogućiti procjenu njegova učinka na ostvarivanje ciljeva sanacije, a posebno osigurati kontinuitet ključnih funkcija i izbjeći velike štetne učinke na financijski sustav.

(10)

Učestalost i podrobnost praćenja provedbe plana reorganizacije poslovanja trebali bi omogućiti rano otkrivanje svih odstupanja ili drugih poteškoća. Izvješćivanje o podatcima i uspješnosti svaka tri mjeseca uobičajena je metodologija u financijskom sektoru te omogućuje njihovo pravodobno uočavanje. Plan reorganizacije poslovanja trebao bi omogućiti i prilagodbu ključnih faza i mjera koje su u njemu izvorno zacrtane ako je to opravdano zbog okolnosti.

(11)

Ova Uredba temelji se na nacrtu regulatornih tehničkih standarda koje je Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo (EBA) dostavilo Komisiji.

(12)

EBA je provela otvorena javna savjetovanja o nacrtu regulatornih tehničkih standarda na kojem se temelji ova Uredba, analizirala moguće povezane troškove i koristi te zatražila mišljenje Interesne skupine za bankarstvo osnovane u skladu s člankom 15. stavkom 1. Uredbe (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (2),

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Definicije

Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se sljedeće definicije:

1.

„razdoblje reorganizacije” znači razdoblje, koje je razumne duljine, između primjene bail-in instrumenta i predviđenog trenutka kada institucija ili subjekt iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU koji su u sanaciji trebaju ponovno uspostaviti svoju dugoročnu održivost, a tijekom kojeg se provode mjere iz plana reorganizacije poslovanja;

2.

„osnovni scenarij” znači poslovni scenarij koji upravljačko tijelo odnosno osoba ili osobe imenovane da upravljaju institucijom ili subjektom iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU smatraju najvjerojatnijim ishodom u postupku ponovne uspostave dugoročne održivosti institucije ili subjekta.

Članak 2.

Strategija i mjere

1.   Plan reorganizacije poslovanja uključuje sve navedeno:

(a)

kronološki i financijski prikaz čimbenika koji su pridonijeli poteškoćama institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU, uključujući relevantne pokazatelje uspješnosti koji su se pogoršali tijekom razdoblja koje je prethodilo sanaciji te razloge za njihovo pogoršanje;

(b)

kratak opis mjera sprečavanja krize i upravljanja njom, u slučaju kada je nadležno tijelo, sanacijsko tijelo ili institucija ili subjekt iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU takve mjere provelo prije podnošenja plana reorganizacije poslovanja;

(c)

opis strategije reorganizacije poslovanja i mjera kojima se planira ponovno uspostaviti dugoročna održivost institucije ili subjekta tijekom razdoblja reorganizacije, uključujući i opis svih sljedećih elemenata:

i.

reorganizirani poslovni model;

ii.

mjere za provedbu strategije reorganizacije poslovanja na razini grupe, subjekta i linija poslovanja;

iii.

ciljno trajanje razdoblja reorganizacije i ključnih faza;

iv.

interakcija sa sanacijskim tijelom i nadležnim tijelom;

v.

strategija u pogledu uključivanja važnih vanjskih dionika poput sindikata ili organizacija radnika;

vi.

strategije unutarnje i vanjske komunikacije u vezi s mjerama reorganizacije poslovanja.

2.   Ako se dijelovi institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU trebaju likvidirati ili prodati, u strategiji reorganizacije iz stavka 1. točke (c) ovog članka utvrđuju se svi sljedeći elementi:

(a)

predmetni subjekt ili linija poslovanja, metoda likvidacije ili prodaje, uključujući temeljne pretpostavke i moguće očekivane gubitke;

(b)

očekivani vremenski okvir;

(c)

svi oblici financiranja ili usluge koje pruža ili dobiva preostali dio institucije ili subjekta.

3.   Svi prihodi od otuđivanja imovine, subjekata ili linija poslovanja predviđenih planom reorganizacije poslovanja razborito se izračunavaju, uzimajući u obzir pouzdano mjerilo ili vrednovanje, kao što su procjena stručnjaka, istraživanje tržišta ili vrijednost slične linije poslovanja ili subjekata. Pri izračunu u obzir se uzima i vjerojatnost realizacije gubitka.

4.   Za dijelove institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU koji se neće likvidirati ili prodati, u planu reorganizacije poslovanja navode se načini uklanjanja mogućih nedostataka u njihovom poslovanju ili uspješnosti koji bi mogli utjecati na njihovu dugoročnu održivost, čak i u slučaju kada ti nedostatci nisu izravno povezani s propašću te institucije ili subjekta.

5.   Mjerama utvrđenima planom reorganizacije poslovanja uzimaju se u obzir prednosti i nedostatci institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU te njihova reorganiziranog poslovnog modela u odnosu na gospodarsko i tržišno okruženje u kojem posluje.

6.   Strategija reorganizacije može obuhvaćati i mjere koje su prethodno utvrđene u planu oporavka ili sanacijskom planu, uz uvjet da je sanacijski plan dostupan instituciji ili subjektu iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU, a navedene mjere valjane su i nakon sanacije. Takva mogućnost ne podrazumijeva nikakvu obvezu sanacijskog tijela da sanacijski plan da na uvid upravljačkom tijelu odnosno osobi ili osobama imenovanim u skladu s člankom 72. stavkom 1. Direktive 2014/59/EU.

Članak 3.

Financijska uspješnost – regulatorni zahtjevi

1.   Plan reorganizacije poslovanja obuhvaća projekcije financijske uspješnosti institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU tijekom razdoblja reorganizacije i pokazuje način ponovne uspostave dugoročne održivosti. Njime se konkretno utvrđuju:

(a)

troškovi i učinak reorganizacije na račun dobiti i gubitka i bilancu institucije ili subjekta;

(b)

opis zahtjeva za financiranjem tijekom razdoblja reorganizacije i potencijalni izvori financiranja;

(c)

način poslovanja institucije ili subjekta kojim će pokrivati sve svoje troškove, uključujući amortizaciju i financijske troškove, te osigurati prihvatljiv financijski povrat na kraju razdoblja reorganizacije;

(d)

postsanacijska bilanca koja odražava novu strukturu duga i kapitala te otpis imovine temeljen na vrednovanju provedenom u skladu s člankom 36. stavkom 1. Direktive 2014/59/EU ili ex post definitivnom vrednovanju iz njezina članka 36. stavka 10.;

(e)

projekcija ključnih financijskih pokazatelja, a posebno pokazatelja likvidnosti, kvalitete kredita, modela financiranja, profitabilnosti i učinkovitosti na razini grupe, subjekta i linije poslovanja.

2.   Planom reorganizacije poslovanja utvrđuju se mjere koje će institucija ili subjekt poduzeti kako bi u najkraćem mogućem roku, a najkasnije do kraja razdoblja reorganizacije, bile sposobne provesti sve primjenjive bonitetne i ostale regulatorne zahtjeve usmjerene prema budućnosti, uključujući minimalne zahtjeve za regulatorni kapital i prihvatljive obveze u smislu članka 45. Direktive 2014/59/EU.

Članak 4.

Procjena održivosti

1.   Plan reorganizacije poslovanja sadržava dovoljno informacija kako bi sanacijsko tijelo i nadležno tijelo mogli procijeniti izvedivost predloženih mjera. Planom reorganizacije poslovanja utvrđuje se najmanje sljedeće:

(a)

pretpostavke o očekivanim makroekonomskim i tržišnim kretanjima u osnovnom scenariju u usporedbi s odgovarajućim sektorskim mjerilima;

(b)

sažeti prikaz alternativnih strategija reorganizacije ili skupa mjera te obrazloženje odabira mjera iz plana reorganizacije poslovanja radi ponovne uspostave dugoročne održivosti institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) i (d) Direktive 2014/59/EU, uz istodobno poštovanje ciljeva i načela sanacije.

2.   Plan reorganizacije poslovanja obuhvaća potrebne informacije koje sanacijskom tijelu ili nadležnom tijelu omogućuju provedbu detaljne analize učinka reorganizacije poslovanja na ključne funkcije institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU te na financijsku stabilnost.

3.   Plan reorganizacije poslovanja obuhvaća analizu alternativnog skupa ključnih temeljnih pretpostavki, u kojoj se razmatraju najbolji mogući ishod i najgori mogući ishod. Ponovna uspostava dugoročne održivosti moguća je u svim scenarijima, iako se oni mogu međusobno razlikovati u pogledu rokova, mjera i financijske uspješnosti.

4.   S obzirom na najbolji mogući ishod i najgori mogući ishod iz stavka 3., plan reorganizacije poslovanja sadržava sažetak ključnih informacija na kojima su razvijeni pojedinačni scenariji te uspješnost institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) ili (d) Direktive 2014/59/EU u okviru svakog scenarija. Takav sažetak konkretno sadržava sljedeće:

(a)

ključne pretpostavke, primjerice ključne makroekonomske varijable;

(b)

projekcija računa dobiti i gubitka i bilance;

(c)

ključni financijski pokazatelji na razini grupe, subjekta i linije poslovanja.

Članak 5.

Provedba i prilagodbe

1.   Plan reorganizacije poslovanja obuhvaća konkretne i odgovarajuće ključne faze i pokazatelje uspješnosti provedbe koji se izrađuju najmanje tromjesečno. Te ključne faze i pokazatelji uspješnosti mogu se prilagođavati, u skladu s postupkom utvrđenim u stavku 2.

2.   Planom reorganizacije poslovanja upravljačkom se tijelu odnosno osobi ili osobama imenovanima u skladu s člankom 72. stavkom 1. Direktive 2014/59/EU omogućuje prilagodba strategije reorganizacije ili pojedinačnih mjera ako se više ne smatra da se njihovom provedbom pridonosi uspostavi dugoročne održivosti u predviđenom vremenskom okviru. Sanacijsko tijelo i nadležno tijelo obavješćuju se o tim prilagodbama u izvješću o napretku u provedbi plana reorganizacije poslovanja iz članka 6. Ako je to zbog hitnosti neophodno, navedene prilagodbe mogu se priopćiti i izvanrednim izvješćima.

3.   Upravljačko tijelo odnosno osoba ili osobe imenovane u skladu s člankom 72. stavkom 1. Direktive 2014/59/EU ne odstupaju od provedbe plana reorganizacije poslovanja prije odobrenja prilagodbi u skladu s postupkom utvrđenim u članku 52. stavcima 7., 8. i 9. Direktive 2014/59/EU.

Članak 6.

Izvješće o napretku

1.   Izvješće o napretku koje se dostavlja sanacijskom tijelu u skladu s člankom 52. stavkom 10. Direktive 2014/59/EU sadržava analizu i procjenu napretka u provedbi plana reorganizacije poslovanja, a obuhvaća najmanje sljedeće:

(a)

ostvarene ključne faze i mjere koje su provedene te usporedba njihova učinka s učinkom predviđenim planom reorganizacije poslovanja;

(b)

uspješnost institucije ili subjekta te usporedba s prognozama iz plana reorganizacije poslovanja i prethodnih izvješća o napretku;

(c)

razlozi zbog kojih nisu ostvarene neke ključne faze ili pokazatelji uspješnosti te prijedlozi za uklanjanje kašnjenja ili nedostataka;

(d)

svi ostali problemi povezani s provedbom plana reorganizacije poslovanja koji bi mogli spriječiti ponovnu uspostavu dugoročne održivosti institucije ili subjekta iz članka 1. stavka 1. točaka (b), (c) i (d) Direktive 2014/59/EU;

(e)

predstojeće mjere i ključne faze te procjena vjerojatnosti njihova ostvarivanja;

(f)

ažurirane projekcije financijske uspješnosti;

(g)

ako je to neophodno i opravdano, prijedlog prilagodbi pojedinačnih mjera, ključnih faza ili pokazatelja uspješnosti, u skladu s člankom 5. stavkom 2.

2.   Sanacijska tijela mogu u svakom trenutku od upravljačkog tijela odnosno osobe ili osoba imenovanih u skladu s člankom 72. stavkom 1. Direktive 2014/59/EU zahtijevati dostavu informacija povezanih s provedbom plana reorganizacije poslovanja.

Članak 7.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 10. svibnja 2016.

Za Komisiju

Predsjednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  SL L 173, 12.6.2014., str. 190.

(2)  Uredba (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za bankarstvo), kojom se izmjenjuje Odluka br. 716/2009/EZ i stavlja izvan snage Odluka Komisije 2009/78/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 12.).