10.12.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 461/8


POSLOVNIK

Savjetodavnog odbora za usklađivanje sustava socijalne sigurnosti

оd 21. listopada 2016.

(2016/C 461/05)

SAVJETODAVNI ODBOR ZA USKLAĐIVANJE SUSTAVA SOCIJALNE SIGURNOSTI USTANOVLJEN ČLANKOM 75. STAVKOM 1. UREDBE (EZ) BR. 883/2004 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA OD 29. TRAVNJA 2004. O KOORDINACIJI SUSTAVA SOCIJALNE SIGURNOSTI,

uzimajući u obzir članak 75. Uredbe (EZ) br. 883/2004,

uzimajući u obzir standardni poslovnik stručnih skupina utvrđen u Prilogu 3. Odluci Komisije C(2016) 3301 od 30. svibnja 2016. o uspostavi horizontalnih pravila o osnivanju i radu stručnih skupina Komisije,

kako bi se Savjetodavnom odboru omogućilo izvršavanje zadaća koje su mu dodijeljene člankom 75. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 883/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti (1) i člankom 89. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 987/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o utvrđivanju postupka provedbe Uredbe (EZ) br. 883/2004 o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti (2),

u skladu s uvjetima utvrđenima u članku 75. stavku 1. trećem podstavku Uredbe (EZ) br. 883/2004,

DONIO JE SLJEDEĆI POSLOVNIK SAVJETODAVNOG ODBORA APSOLUTNOM VEĆINOM SVOJIH ČLANOVA:

Članak 1.

Učestalost sastanaka, sazivanje i prijedlog dnevnog reda

1.   Savjetodavni odbor sastaje se najmanje jedanput godišnje.

2.   Predsjednik obavješćuje svakog člana i zamjenika člana o datumu sastanka najkasnije četiri tjedna prije tog datuma. Istodobno im šalje prijedlog dnevnog reda s točkama o kojima će se raspravljati. Onoliko koliko je to moguće, istodobno im stavlja na raspolaganje sve pripremne dokumente.

3.   U hitnim slučajevima predsjednik može skratiti rok od četiri tjedna iz stavka 2., ali on ni u kojem slučaju ne smije biti kraći od dva tjedna.

4.   Ako najmanje jedna trećina članova Savjetodavnog odbora podnese pisani zahtjev za sazivanje Savjetodavnog odbora i priloži mu konkretne prijedloge povezane s dnevnim redom, predsjednik mora ispuniti zahtjev u roku od tri tjedna u skladu sa stavkom 2.

5.   Prijedlog dnevnog reda sadržava pitanja koja su u nadležnosti Savjetodavnog odbora:

(a)

koja je predložio predsjednik ili

(b)

koja je predsjedniku kao pisani zahtjev za uvrštenje na dnevni red uz odgovarajuću dokumentaciju podnio član ili više njih najkasnije 10 dana prije sastanka. U tom slučaju predsjednik o takvom zahtjevu mora odmah obavijestiti druge članove i zamjenike članova Savjetodavnog odbora.

Članak 2.

Mjesto održavanja sastanaka

Savjetodavni odbor i radne skupine osnovane u skladu s člankom 9. u pravilu održavaju sastanke u sjedištu Europske komisije.

Članak 3.

Dnevni red

1.   Na početku sastanka Savjetodavni odbor odobrava dnevni red koji sadržava točke navedene u prijedlogu dnevnog reda iz članka 1. stavka 5. te sve druge točke u nadležnosti Savjetodavnog odbora koje je predložio predsjednik.

2.   Svaki član na sastanku može predložiti uvrštenje točke na dnevni red sljedećeg sastanka. Na početku tog sljedećeg sastanka Savjetodavni odbor odlučuje hoće li predloženu točku uvrstiti na dnevni red.

Članak 4.

Sudjelovanje na sastancima

Uz predsjednika i članove imenovane u skladu s člankom 75. stavkom 1. prvim podstavkom Uredbe (EZ) br. 883/2004, sastancima Savjetodavnog odbora mogu prisustvovati sljedeće osobe:

(a)

zamjenici članova imenovani u skladu s člankom 75. stavkom 1. drugim podstavkom Uredbe (EZ) br. 883/2004; oni sudjeluju u postupcima navedenim u člancima 3., 5., 6., 7. i 12. samo ako su valjana zamjena za člana Savjetodavnog odbora;

(b)

članovi osoblja Europske komisije koje je odredio predsjednik;

(c)

drugi stručnjaci u području koordinacije socijalne sigurnosti koje je predsjednik pozvao kako bi savjetovali Savjetodavni odbor, uključujući koordinatore europskih organizacija socijalnih partnera.

Članak 5.

Postupci

1.   Kvorum se postiže prisutnošću većine članova ili zamjenika članova koji ih valjano zastupaju, pri čemu treba voditi računa o članku 7.

2.   Sastanci Savjetodavnog odbora nisu javni. U dogovoru s Glavnom upravom za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje Savjetodavni odbor može apsolutnom većinom članova odlučiti da rasprave budu javne.

Članak 6.

Potrebna većina, donošenje mišljenja i prijedloga te pisani postupak

1.   Neovisno o članku 5. stavku 2., članku 12. i stavku 3. trećem podstavku ovog članka, Savjetodavni odbor odlučuje apsolutnom većinom valjano danih glasova članova ili zamjenika članova koji ih valjano zastupaju. Poništeni i suzdržani glasovi smatraju se valjano danim glasovima. Predsjednik ne glasuje.

2.   Mišljenja i prijedlozi iz članka 75. stavka 2. točke (b) Uredbe (EZ) br. 883/2004 u pravilu se iznose na sastanku Savjetodavnog odbora.

U mišljenjima i prijedlozima navode se razlozi na kojima se temelje.

U svakom mišljenju ili prijedlogu Odbora navodi se broj glasova. Ako manjina to zahtijeva, uz mišljenje ili prijedlog prilaže se pisana izjava o stajalištima manjine.

Mišljenja i prijedlozi dostavljaju se Europskoj komisiji, Administrativnoj komisiji za koordinaciju sustava socijalne sigurnosti te članovima i zamjenicima članova Savjetodavnog odbora.

3.   Savjetodavni odbor može donijeti mišljenje, prijedlog ili druge odluke pisanim postupkom ako je takav postupak dogovoren na prethodnom sastanku Savjetodavnog odbora.

U tu svrhu predsjednik članovima Savjetodavnog odbora dostavlja tekst koji trebaju donijeti. Članovima se daje rok od najmanje 10 radnih dana unutar kojeg mogu izjaviti hoće li odbiti predloženi tekst ili se suzdržati od glasovanja. Ako u utvrđenom roku ne daju odgovor, smatra se da su glasovali potvrdno.

Predsjednik nakon isteka utvrđenog roka obavješćuje članove o rezultatu glasovanja. Mišljenje, prijedlog ili druga odluka za koju je glasovala apsolutna većina članova Savjetodavnog odbora smatra se donesenom na zadnji dan razdoblja u kojem se od članova tražilo da odgovore.

Članak 7.

Zamjena člana osobom koja nije njegov zamjenik

1.   Svaki član koji ne može prisustvovati sastanku i koji ne može dogovoriti prisutnost svojeg zamjenika, može ovlastiti drugog člana ili zamjenika člana u svojoj kategoriji da glasuje u njegovo ime. Članovi o tome moraju obavijestiti predsjednika u pisanom obliku prije sastanka.

2.   Ni članovi ni zamjenici članova ne mogu imati više od jednoga zamjenskoga glasa.

3.   Zamjenski je glas valjan samo na sastanku za koji je dodijeljen.

Članak 8.

Zapisnici sa sastanaka

1.   Zapisnik o raspravi o svakoj točki dnevnog reda te o mišljenjima, prijedlozima i preporukama Savjetodavnog odbora mora biti smislen i potpun. Tajništvo sastavlja zapisnik, za koji je odgovoran predsjednik.

2.   Zapisnik uključuje popis prisutnih te jednako tako navodi, prema potrebi, tijela država članica, organizacije ili druga javna tijela kojima sudionici pripadaju.

3.   Savjetodavni odbor odobrava zapisnik.

4.   Zapisnik se podnosi na odobrenje Savjetodavnom odboru samo ako je članovima i zamjenicima članova nacrt poslan najkasnije 15 dana prije predviđenog datuma sastanka. Ako taj dokument nije poslan na vrijeme, odobrenje se odgađa do sljedećeg sastanka Savjetodavnog odbora.

5.   Prijedlozi za izmjenu nacrta zapisnika podnose se u pisanom obliku najkasnije do početka sjednice na kojoj ih treba odobriti.

Članak 9.

Radne skupine

1.   Odbor može osnovati radne skupine za određene zadatke. Te radne skupine može raspustiti ako to smatra primjerenim.

2.   Savjetodavni odbor imenuje članove radnih skupina.

Pri izboru predstavnika sindikata i udruga poslodavaca Savjetodavni odbor nastoji postići pravednu zastupljenost različitih sektora u radnim skupinama.

3.   Radnim skupinama predsjeda predsjednik Savjetodavnog odbora ili osoba koju on imenuje.

4.   Predsjedatelj radne skupine može, na vlastitu inicijativu ili na zahtjev jednog člana radne skupine ili više njih, pozvati stručnjake da prisustvuju sastancima.

5.   Dokumenti potrebni za rad radne skupine stavljaju se na raspolaganje svim članovima i zamjenicima članova Savjetodavnog odbora.

Članak 10.

Tajništvo

1.   Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje osigurava tajništvo Savjetodavnog odbora. Tajništvo pod nadzorom predsjednika organizira rad Savjetodavnog odbora i radnih skupina te pomaže u pripremi nacrta mišljenja i prijedloga.

2.   Korespondencija namijenjena Savjetodavnom odboru, radnim skupinama i tajništvu šalje se na e-poštu otvorenu u tu svrhu (empl-ss-advisory-committee@ec.europa.eu) u Glavnoj upravi za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost.

Članak 11.

Transparentnost

1.   Savjetodavni odbor i njegove radne skupine uvrštavaju se u registar stručnih skupina.

2.   Sindikati i udruge poslodavaca uvrštavaju se u registar transparentnosti.

3.   Tajništvo sve relevantne dokumente, među ostalim dnevni red, zapisnike i podneske sudionika, stavlja na raspolaganje u okviru registra stručnih skupina ili pomoću poveznice u tom registru na posebnu internetsku stranicu na kojoj se mogu pronaći te informacije. Pristup posebnoj internetskoj stranici ne smije se ograničiti zahtjevom za registraciju korisnika ili bilo kojim drugim ograničenjem. Osobito, Tajništvo pravodobno uoči sastanka objavljuje dnevni red i druge odgovarajuće popratne dokumente, a nakon sastanka odobreni zapisnik. Iznimke od objave predviđene su samo ako se smatra da bi se otkrivanjem dokumenta ugrozila zaštita javnog ili privatnog interesa u skladu s člankom 4. Uredbe (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2001. o javnom pristupu dokumentima Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije (3).

4.   Sa zahtjevima za pristup dokumentima skupine postupa se u skladu s Uredbom (EZ) br. 1049/2001.

Članak 12.

Stupanje na snagu, revizija i stavljanje izvan snage

1.   Ovaj Poslovnik stupa na snagu na dan donošenja apsolutnom većinom članova Savjetodavnog odbora.

Objavljuje se u Službenom listu Europske unije.

2.   O reviziji Poslovnika Savjetodavni odbor odlučuje apsolutnom većinom članova.

3.   Poslovnik Savjetodavnog odbora od 22. listopada 2010. stavlja se izvan snage s učinkom od datuma iz stavka 1.

Sastavljeno u Bruxellesu 21. listopada 2016.

Predsjednik Savjetodavnog odbora

Jordi CURELL GOTOR


(1)  SL L 166, 30.4.2004., str. 1., kako je zadnje izmijenjena Uredbom Komisije (EU) br. 1368/2014 od 17. prosinca 2014. (SL L 366, 20.12.2014., str. 15.).

(2)  SL L 284, 30.10.2009., str. 1.

(3)  SL L 145, 31.5.2001., str. 43.