23.6.2015   

HR

Službeni list Europske unije

C 206/5


ODLUKA KOMISIJE

оd 17. lipnja 2015.

o osnivanju stručne skupine Komisije „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje” i kojom se zamjenjuje Odluka C(2013) 2236

(2015/C 206/04)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

budući da:

(1)

U svojoj Komunikaciji od 6. prosinca 2012. (1) Komisija je predstavila Akcijski plan za jačanje borbe protiv porezne prijevare i utaje poreza. Komunikacija je bila popraćena dvjema preporukama: prva se odnosila na agresivno porezno planiranje (2), a druga na mjere namijenjene poticanju trećih zemalja na primjenu minimalnih standarda dobrog upravljanja u poreznim pitanjima (3).

(2)

Odlukom Komisije C(2013) 2236 (4) uspostavljena je stručna skupina Komisije pod nazivom „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje” („Platforma”) kako bi se preispitao napredak u vezi niza mjera, uključujući Akcijski plan iz 2012. koji se odnosi na poreznu prijevaru i utaju poreza te provedbu dviju preporuka. U svojoj Komunikaciji o dvostrukom oporezivanju na jedinstvenom tržištu (5) Komisija je zaključila da će ispitati potencijalne prednosti osnivanja Foruma EU-a o dvostrukom oporezivanju. Budući da su dvostruko neoporezivanje i dvostruko oporezivanje često povezani, smatralo se primjerenim da Platforma obuhvati i pitanja u vezi dvostrukog oporezivanja, a tako je i danas.

(3)

Europski parlament (6) i Vijeće Europske unije (7) zatražili su trajno ulaganje napora u borbi protiv porezne prijevare i izbjegavanja plaćanja poreza.

(4)

Platforma se pokazala korisnom u pružanju ulaznih podataka u područjima u kojima se traži njezino mišljenje. Komisija je 18. ožujka 2015. donijela paket o poreznoj transparentnosti (8). Dana 17. lipnja 2015. (9) donijela je Komunikaciju o pravednijem sustavu poreza na dobit u Uniji (Akcijski plan iz 2015.) u kojoj je izvijestila o primjeni preporuka iz 2012. s pomoću ulaznih podataka koje je dostavila Platforma. U toj Komunikaciji Komisija je najavila produljenje mandata Platforme, proširenje njezina područja djelovanja i poboljšanje njezinih metoda rada.

(5)

S obzirom na program razvoja porezne transparentnosti i poštenog oporezivanja kako je definirano u dvjema Komunikacijama Komisije iz 2015., primjereno je preispitati zadatke i djelovanje Platforme.

(6)

Platforma bi trebala omogućiti dijalog u kojem se razmjenjuju iskustva i stručna znanja te uvažavaju stavovi svih dionika.

(7)

Platformom bi trebao predsjedavati predstavnik Komisije, a sačinjavali bi je predstavnici poreznih tijela država članica, organizacije koje predstavljaju poduzeća ili civilno društvo te porezni djelatnici. Zbog kontinuiteta je poželjno da sadašnji članovi Platforme imenovani za razdoblje primjene Odluke Komisije C (2013) 2236 ostanu na dužnosti do kraja svog mandata 22. travnja 2016.

(8)

Trebalo bi utvrditi pravila o objavljivanju informacija za članove Platforme.

(9)

Obrada osobnih podataka trebala bi biti u skladu s Uredbom (EZ) br. 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (10).

(10)

Odluku C (2013) 2236 trebalo bi staviti izvan snage,

ODLUČILA JE KAKO SLIJEDI:

Članak 1.

Predmet

Ovime se uspostavlja stručna skupina „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje” („Platforma”).

Članak 2.

Zadaće

Zadaće Platforme su sljedeće:

(a)

potaknuti raspravu između poduzeća, civilnog društva i stručnjaka nacionalnih poreznih tijela o pitanjima u području dobrog upravljanja u pitanjima poreza, agresivnog poreznog planiranja i dvostrukog oporezivanja;

(b)

Komisiji dostaviti informacije relevantne za utvrđivanje prioriteta u područjima iz točke (a) i odabir odgovarajućih sredstava i instrumenata radi ostvarivanja napretka u tim područjima;

(c)

doprinijeti najboljoj mogućoj primjeni i provedbi dviju Komunikacija Komisije od 18. ožujka 2015. i 17. lipnja 2015., utvrđivanjem tehničkih i praktičnih pitanja potencijalno važnih u tim područjima, kao i mogućih rješenja;

(d)

raspraviti o praktičnim iskustvima poreznih tijela, poduzeća, civilnog društva i poreznih djelatnika te razraditi moguće načine učinkovitijeg rješavanja trenutačnih problema dvostrukog oporezivanja koji utječu na neometano funkcioniranje unutarnjeg tržišta.

Za potrebe ove Odluke, pojam „dobrog upravljanja u pitanjima poreza” obuhvaća transparentnost, razmjenu informacija i pošteno porezno natjecanje.

Članak 3.

Savjetovanje

Komisija se može savjetovati s Platformom o bilo kojem pitanju koje se odnosi na dobro upravljanje u pitanjima poreza, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje te praćenje na temelju Akcijskog plana iz 2015.

Članak 4.

Članstvo – imenovanje

1.   Platforma je sastavljena od najviše 43 člana.

2.   Članovi Platforme su sljedeći:

(a)

porezna tijela država članica;

(b)

najviše petnaest poduzeća i organizacija civilnog društva i poreznih djelatnika s nadležnosti u pitanjima iz članka 2.

3.   Porezna tijela svake države članice imenuju jednog predstavnika iz kruga službenika koji se bave prekograničnim oporezivanjem s naglaskom na borbi protiv agresivnog poreznog planiranja.

4.   Sadašnji članovi Platforme na dužnosti su do 22. travnja 2016. Nakon poziva za podnošenje prijava, Glavni direktor za oporezivanje i carinsku uniju imenuje članove Platforme iz stavka 2. točke (b). Mandat tih članova traje od 23. travnja 2016. do 16. lipnja 2019.

5.   Prilikom odgovaranja na pozive za podnošenje prijava, organizacije imenuju jednog predstavnika i jednog zamjenika za slučaj odsustva ili spriječenosti predstavnika. Glavni direktor za oporezivanje i carinsku uniju može odbiti predstavnika ili zamjenika kojeg je predložila organizacija ako on ili ona ne odgovara traženom profilu iz poziva za podnošenje prijava. U tim se slučajevima od predmetne organizacije traži da imenuje drugog predstavnika ili zamjenika.

6.   Zamjenici se biraju pod jednakim uvjetima kao i predstavnici. Zamjenici automatski zamjenjuju predstavnike koji su odsutni ili spriječeni.

7.   Organizacije koje se ocijeni primjerenima za članstvo, a ne budu imenovane, mogu se uvrstiti na rezervnu listu kojom se Komisija koristi za imenovanje zamjena.

8.   Organizacije iz stavka 2. točke (b) ili njihovi predstavnici mogu se zamijeniti ili isključiti za ostatak njihova mandata u bilo kojem od sljedećih slučajeva:

(a)

ako organizacija ili njezin predstavnik više nisu kadri učinkovito doprinositi raspravama Platforme;

(b)

ako organizacija ili njezin predstavnik ne ispunjuju uvjet iz članka 339. Ugovora o funkcioniranju Europske unije;

(c)

ako organizacija ili njezin predstavnik odstupi s dužnosti;

(d)

ako je to poželjno radi održavanja uravnotežene zastupljenosti relevantnih stručnih i interesnih područja.

Ako je došlo do zamjene ili isključenja organizacije ili njezina predstavnika, Glavni direktor za oporezivanje i carinsku uniju može, prema potrebi, imenovati zamjensku organizaciju s rezervne liste iz stavka 7. ili zatražiti od organizacije da imenuje drugog predstavnika ili drugog zamjenika.

9.   Imena organizacija i njihovih predstavnika objavljuju se u Registru stručnih skupina Komisije i drugih sličnih subjekata (dalje u tekstu „Registar”), kao i na posebnoj internetskoj stranici.

10.   Osobni podatci prikupljaju se, obrađuju i objavljuju u skladu s Uredbom (EZ) br. 45/2001.

Članak 5.

Djelovanje

1.   Platformom predsjeda Glavni direktor za oporezivanje i carinsku uniju ili njegov predstavnik.

2.   Kako bi joj se omogućilo učinkovito djelovanje, Platforma će uspostaviti dvije podskupine u kojima će se zasebno sastajati predstavnici vlada (porezna tijela država članica) i nevladini predstavnici (poduzeća i organizacije civilnog društva i poreznih djelatnika).

3.   U dogovoru s predsjednikom, Platforma može uspostaviti i druge podskupine radi ispitivanja određenih pitanja u okviru nadležnosti koje određuje Platforma. Takve skupine prestaju postojati čim ispune zadaću za koju su osnovane.

4.   Predsjednik može na ad hoc osnovi pozvati stručnjake koji nisu članovi Platforme, a stručni su u području uvrštenom na dnevni red, da sudjeluju u radu Platforme ili podskupine. Nadalje, predsjednik može dodijeliti status promatrača pojedincima ili organizacijama koje su definirane člankom 8. stavkom 3. horizontalnih pravila o stručnim skupinama (11) i državama kandidatkinjama.

5.   Članovi i njihovi predstavnici te pozvani stručnjaci i promatrači poštuju obvezu čuvanja profesionalne tajne koja je propisana Ugovorima i drugim relevantnim propisima Unije, kao i pravila o sigurnosti povezana sa zaštitom klasificiranih podataka EU-a iz Priloga Odluci Komisije 2001/844/EZ, EZUČ, Euratom (12). U slučaju kršenja tih obveza Komisija može poduzeti odgovarajuće mjere.

6.   Sastanci Platforme i njezinih podskupina u pravilu se održavaju u prostorima Komisije. Komisija osigurava usluge tajništva. Druge službe Komisije koje su zainteresirane za predmet rasprave također mogu sudjelovati u postupku i prisustvovati sastancima Platforme i njezinih podskupina.

7.   Platforma donosi svoj poslovnik na temelju standardnog poslovnika za stručne skupine.

8.   Svu relevantnu dokumentaciju o djelatnostima Platforme (kao što su dnevni redovi, zapisnici i podnesci sudionika) Komisija objavljuje u Registru ili na posebnoj internetskoj stranici koja je dostupna s pomoću poveznice iz Registra. Dokument se ne objavljuje u slučajevima kada bi njegovo otkrivanje ugrozilo zaštitu javnog ili privatnog interesa kako je utvrđeno člankom 4. Uredbe (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (13).

Članak 6.

Troškovi sastanaka

1.   Sudionici u radu Platforme ne primaju naknade za svoje usluge.

2.   Komisija vrši naknadu putnih troškova i, prema potrebi, troškova boravka sudionika u radu Platforme u skladu s važećim propisima Komisije.

3.   Naknada tih troškova vrši se u okviru raspoloživih sredstava dodijeljenih u okviru godišnjeg postupka raspodjele sredstava.

Članak 7.

Stavljanje izvan snage

Odluka C(2013) 2236 stavlja se izvan snage.

Članak 8.

Primjenjivost

Ova se Odluka primjenjuje do 16. lipnja 2019.

Sastavljeno u Bruxellesu 17. lipnja 2015.

Za Komisiju

Pierre MOSCOVICI

Član Komisije


(1)  COM(2012) 722.

(2)  C(2012) 8806 završna verzija.

(3)  C(2012) 8805 završna verzija.

(4)  Odluka Komisije C(2013) 2236 od 23. travnja 2013. o osnivanju stručne skupine Komisije pod nazivom „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje”.

(5)  COM(2011) 712 završna verzija.

(6)  Rezolucija Europskog parlamenta od 25. ožujka 2015. o Godišnjem poreznom izvješću.

(7)  Vijeće Ecofina od 9.12.2014., Europsko vijeće od 18.12.2014.

(8)  Komunikacija o Poreznoj transparentnosti za sprječavanje utaje i izbjegavanja poreza (COM(2015) 136) i Prijedlog za uvođenje automatske razmjene informacija među državama članicama o njihovim poreznim mišljenjima (COM(2015) 135).

(9)  Komunikacija od 17. lipnja 2015. COM(2015) 302 završna verzija.

(10)  Uredba (EZ) br. 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2000. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama i tijelima Zajednice i o slobodnom kretanju takvih podataka (SL L 8, 12.1.2001., str. 1.).

(11)  Komunikacija Predsjednika Komisiji – Okvir za stručne skupine Komisije: horizontalna pravila i javni registar, C(2010) 7649 konačna verzija.

(12)  Odluka Komisije (EU, Euratom) 2015/444 od 13. ožujka 2015. o sigurnosnim propisima za zaštitu klasificiranih podataka EU-a (SL L 72, 17.3.2015., str. 53.).

(13)  Uredba (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2001. o javnom pristupu dokumentima Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije (SL L 145, 31.5.2001., str. 43.). Te iznimke namijenjene su zaštiti javne sigurnosti, vojnih poslova, međunarodnih odnosa, financijske, monetarne i gospodarske politike, privatnosti i integriteta pojedinca, poslovnih interesa, sudskih postupaka i pravnih savjeta, inspekcija/istraga/revizija i postupka donošenja odluka institucije.