14.3.2014   

HR

Službeni list Europske unije

L 74/33


UREDBA KOMISIJE (EU) br. 245/2014

od 13. ožujka 2014.

o izmjeni Uredbe Komisije (EU) br. 1178/2011 od 3. studenoga 2011. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i administrativnih postupaka vezano za članove posade zrakoplova u civilnom zrakoplovstvu

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. veljače 2008. o zajedničkim pravilima u području civilnog zrakoplovstva i osnivanju Europske agencije za sigurnost zračnog prometa i stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 91/670/EEZ, Uredbe (EZ) br. 1592/2002 i Direktive 2004/36/EZ (1), a posebno njezin članak 7. stavak 5. i članak 7. stavak 6.

budući da:

(1)

Uredbom Komisije (EU) br. 1178/2011 (2) utvrđuju se tehnički zahtjevi i administrativni postupci u vezi s članovima posade zrakoplova u civilnom zrakoplovstvu.

(2)

Neke su države članice utvrdile da njima i dionicima neki od zahtjeva postavljenih Uredbom (EU) br. 1178/2011 uzrokuju nepotrebno i nerazmjerno administrativno ili ekonomsko opterećenje te su zatražile odstupanja od određenih odredbi u skladu s člankom 14. stavkom 6. Uredbe (EZ) br. 216/2008.

(3)

Zahtjeve za odstupanja analizirala je Europska agencija za sigurnost zračnog prometa, na temelju čega je Komisiji predložila usvajanje određenih odstupanja.

(4)

U Uredbi Komisije (EU) br. 1178/2011 države članice su primijetile i uredničke pogreške koje su dovele do neželjenih poteškoća u provedbi.

(5)

Stoga treba izmijeniti postojeće zahtjeve kako bi se uvela odstupanja, s učinkom postavljanja jasnih pravila i ispravljanja uredničkih pogrešaka.

(6)

Nadalje, Uredba Komisije (EU) br. 1178/2011 u Prilogu I. (dio-FCL) sadržava zahtjeve za osposobljavanje i provjeravanje za ovlaštenje za instrumentalno letenje (IR). Ti se zahtjevi za IR zasnivaju na prethodnim zahtjevima za JAR-FCL i utvrđena je potreba za njihovim pregledom.

(7)

Stoga treba postaviti dodatne zahtjeve za kvalifikacije instrumentalnih meteoroloških uvjeta letenja i posebne zahtjeve za operacije jedrilica u uvjetima bez vanjske vidljivosti.

(8)

Kako bi se osiguralo da se osposobljavanje za instrumentalno letenje ili iskustvo stečeno prije primjene ove Uredbe može uzeti u obzir za stjecanje tih ovlaštenja, treba utvrditi uvjet za priznavanje tog osposobljavanja ili stečenog iskustva.

(9)

Državama članicama treba omogućiti priznavanje iskustva povezanog s instrumentalnim letenjem imateljima ovlaštenja izdanih od strane trećih zemalja ako se može jamčiti razina sigurnosti jednaka onoj utvrđenoj Uredbom (EZ) br. 216/2008. Treba utvrditi i uvjete za priznavanje tog iskustva.

(10)

Kako bi se osigurao nesmetan prijelaz i visok jedinstveni stupanj sigurnosti civilnog zrakoplovstva u Europskoj uniji, provedbene mjere trebale bi odražavati najsuvremeniju tehnologiju, uključujući najbolje prakse te znanstvena i tehnička dostignuća u području osposobljavanja pilota. U skladu s tim, tehničke zahtjeve i administrativne postupke koje je utvrdila Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva (ICAO) i već razvijene zahtjeve iz Priloga I. (dio-FCL) Uredbe (EU) br. 1178/2011 te postojeće nacionalno zakonodavstvo koje se odnosi na posebni dio nacionalnog okruženja, treba uzeti u obzir i odražavati u tom paketu pravila, uzimajući u obzir posebne potrebe pilota općeg zrakoplovstva u Europi.

(11)

Agencija je pripremila nacrt Provedbenih pravila i podnijela ih u obliku Mišljenja Komisiji u skladu s člankom 19. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 216/2008.

(12)

Državama članicama koje su uspostavile nacionalni sustav odobrenja pilota za letenje u Instrumentalnim meteorološkim uvjetima (IMC), izdvojenim privilegijama ograničenima na nacionalni zračni prostor države članice, koje mogu dokazati da je sustav siguran te da postoji potreba na lokalnoj razini, treba dopustiti da nastave s izdavanjem takvih autorizacija tijekom ograničenog razdoblja, uz uvjet da ispune određene uvjete.

(13)

Uredbom Komisije (EU) 965/2012 (3) dopuštaju se određeni letovi kao što su letovi uz raspodjelu troškova i letovi u svrhu uvođenja novih zrakoplova koji će se obaviti u skladu s pravilima koja se primjenjuju na nekomercijalne operacije zrakoplovima koji nisu kompleksni. Stoga postoji potreba za usklađivanjem ovog pristupa s privilegijama za pilote utvrđenima u Uredbi (EU) 1178/2011.

(14)

Stoga treba omogućiti da letovima kategorija utvrđenih u Uredbi (EU) 965/2012 upravljaju piloti koji su imatelji dozvola PPL, SPL, BPL ili LAPL.

(15)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora Europske agencije za sigurnost zračnog prometa uspostavljenog člankom 65. Uredbe (EZ) br. 216/2008.

(16)

Uredbu (EU) br. 1178/2011 treba stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EU) br. 1178/2011 mijenja se kako slijedi:

1)

članak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 3.

Licenciranje pilota i certificiranje zdravstvene sposobnosti

1.   Ne dovodeći u pitanje članak 8. ove Uredbe, piloti zrakoplova iz članka 4. stavka 1. točaka (b) i (c) i članka 4. stavka 5. Uredbe (EZ) br. 216/2008 udovoljavaju tehničkim zahtjevima i administrativnim postupcima utvrđenima u Prilogu I. i Prilogu IV. ovoj Uredbi.

2.   Neovisno o privilegijama imatelja dozvola definiranima u Prilogu I. ovoj Uredbi, imatelji dozvola pilota izdanih u skladu s poddijelom B ili C Priloga I. ovoj Uredbi mogu obavljati letove iz članka 6. stavka 4.a Uredbe (EU) br. 965/2012. Time se ne dovodi u pitanje sukladnost s bilo kakvim dodatnim zahtjevima za prijevoz putnika ni razvoj komercijalnih operacija definiranih u poddijelu B ili C Priloga I. ovoj Uredbi.”

2)

u članku 4. dodaje se sljedeći stavak 8.:

„8.   Do 8. travnja 2019. država članica može izdati odobrenje pilotu za uživanje posebnih ograničenih privilegija za upravljanje zrakoplovom u instrumentalnim uvjetima prije nego što pilot udovolji svim potrebnim uvjetima za izdavanje ovlaštenja za instrumentalno letenje u skladu s ovom Uredbom, uz sljedeće uvjete:

(a)

država članica izdaje ta odobrenja samo kada je to opravdano određenim posebnim lokalnim uvjetima koji ne mogu biti ispunjeni ovlaštenjima utvrđenima ovom Uredbom;

(b)

područje primjene privilegija koje se dodjeljuju autorizacijom zasniva se na procjeni rizika sigurnosti koju obavlja država članica, uzimajući u obzir potrebni stupanj osposobljavanja nužan za postizanje potrebne razine pilotske vještine;

(c)

privilegije takvog odobrenja ograničene su na zračni prostor državnog područja države članice ili njegovih dijelova;

(d)

autorizacija se izdaje podnositeljima zahtjeva nakon što završe odgovarajuće osposobljavanje koje održavaju kvalificirani instruktori i dokažu potrebne vještine kvalificiranom ispitivaču, kako je odredila država članica;

(e)

država članica obavješćuje Komisiju, Europsku agenciju za sigurnost zračnog prometa i druge države članice o posebnostima tog odobrenja, uključujući i svoje obrazloženje i procjenu rizika sigurnosti;

(f)

država članica prati aktivnosti povezane s odobrenjem kako bi osigurala prihvatljivu razinu sigurnosti i poduzela odgovarajuće mjere u slučaju utvrđivanja povećanog rizika ili bilo kakvih sigurnosnih pitanja;

(g)

država članica obavlja preispitivanje sigurnosnih pitanja povezanih s provedbom odobrenja i podnosi izvješće Komisiji najkasnije do 8. travnja 2017.”

3)

u članku 12. stavak 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.   Odstupajući od stavka 1., države članice mogu odlučiti da neće primjenjivati odredbe Uredbe na pilote koji posjeduju dozvolu i certifikat o zdravstvenoj sposobnosti izdan od strane treće zemlje, a koji su uključeni u nekomercijalne operacije zrakoplova navedenih u članku 4. stavku 1. točki (b) ili (c) Uredbe (EZ) br. 216/2008 do 8. travnja 2015.”

4)

Prilozi I., II., III. i VI. mijenjaju se u skladu s Prilozima ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 13. ožujka 2014.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 143, 30.4.2004., str. 76.

(2)  SL L 311, 25.11.2011., str. 1.

(3)  Uredba Komisije (EU) br. 965/2012 od 5. listopada 2012. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 296, 25.10.2012., str. 1).


PRILOG I.

Prilog I. (dio-FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 mijenja se kako slijedi:

1.

Naslov FCL.015 zamjenjuje se sljedećim:

FCL.015 Zahtjev i stjecanje, produljenje i obnavljanje dozvola, ovlaštenja i certifikata

2.

FCL.020 se zamjenjuje sljedećim:

FCL.020 Učenik pilot

(a)

Učenik pilot ne smije letjeti samostalno osim ako je dobio autorizaciju da to učini i ako je pod nadzorom instruktora letenja.

(b)

Prije prvog samostalnog leta učenik pilot mora imati najmanje:

1.

u slučaju aviona, helikoptera i zračnih brodova: 16 godina starosti;

2.

u slučaju jedrilica i balona: 14 godina starosti.”

3.

FCL.025 mijenja se kako slijedi:

(a)

naslov se zamjenjuje sljedećim:

FCL.025 Provođenje teorijskog dijela ispita u svrhu stjecanja dozvola i ovlaštenja

(b)

u točki (a) stavci 1. i 2. zamjenjuju se sljedećim:

„1.

Podnositelji zahtjeva moraju pristupiti cjelokupnom setu teorijskog dijela ispita za stjecanje određene dozvole ili ovlaštenja u jednoj državi članici.

2.

Podnositelji zahtjeva smiju pristupiti teorijskom dijelu ispita ako ih preporuči odobrena organizacija za osposobljavanje (ATO) odgovorna za njihovo osposobljavanje, i to nakon što su završili odgovarajuće elemente tečaja teorijskog dijela osposobljavanja u zadovoljavajućem standardu.”

(c)

točka (b) mijenja se kako slijedi:

i.

stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.

Uspješan prolaz na pojedinom ispitu teorijskog znanja podnositelj zahtjeva postiže ako ima najmanje 75 % bodova na tom ispitu. Nema kaznenih bodova.”

ii.

stavak 3. i drugi podstavak točke (b) zamjenjuju se sljedećim:

„3.

Ako podnositelj zahtjeva nije uspio položiti pojedini ispit teorijskog znanja u četiri pokušaja, ili nije uspio položiti cjelokupni set ispita iz teorijskog znanja tijekom šest ispitnih rokova ili u razdoblju iz stavka 2., on/ona mora ponovno polagati cjelokupni set ispita teorijskog dijela ispita.

Prije ponovnog polaganja cjelokupnog seta teorijskog dijela ispita podnositelj zahtjeva mora obaviti dodatno osposobljavanje u odobrenoj organizaciji za osposobljavanje. Područje primjene i trajanje tog osposobljavanja određuje organizacija za osposobljavanje temeljem potreba podnositelja zahtjeva.”

(d)

u točki (c) stavku 1., podtočka ii. zamjenjuje se sljedećim:

„ii.

za stjecanje dozvole profesionalnog pilota, ovlaštenja za instrumentalno letenje (IR) ili ovlaštenja za instrumentalno letenje na ruti (EIR), u razdoblju od 36 mjeseci;”

4.

FCL.035 mijenja se kako slijedi:

(a)

točka (a) mijenja se kako slijedi:

i.

stavak 1. i prva rečenica stavka 2. zamjenjuju se sljedećim:

„1.

Osim ako nije drukčije određeno ovim dijelom, nalet koji se priznaje u svrhu stjecanja dozvole, ovlaštenja ili certifikata, mora biti na istoj kategoriji zrakoplova za koju se dozvola, ovlaštenje ili certifikat traži.

2.

PIC ili na osposobljavanju.”

ii.

stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.

Nalet kao kopilot ili PICUS. Osim ako nije drukčije određeno ovim dijelom, imatelju dozvole pilota kad djeluje kao kopilot ili PICUS, priznaje se ukupan nalet u ulozi kopilota u svrhu postizanja ukupnog naleta potrebnog za dozvolu pilota višeg ranga.”

(b)

točka (b) mijenja se kako slijedi:

i.

stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.

Podnositelju zahtjeva koji je položio ispit teorijskog znanja za dozvolu prometnog pilota, priznaje se teorijsko znanje za stjecanje dozvole pilota lakog zrakoplova, dozvole privatnog pilota, dozvole profesionalnog pilota i, osim u slučaju helikoptera, za IR i EIR u istoj kategoriji zrakoplova.”

ii.

dodaje se sljedeći stavak 5.:

„5.

Neovisno o točki (b) stavku 3., imatelju ovlaštenja IR(A) koji je završio modularni tečaj osposobljavanja za IR(A) ili imatelju ovlaštenja za EIR navedeno se teorijsko osposobljavanje i ispit za ovlaštenje IR priznaje u cijelosti za drugu kategoriju zrakoplova samo ako je kandidat završio teorijsko osposobljavanje i položio ispite za dio-IFR tečaja u skladu s FCL.720.A. točkom (b) stavkom 2. podtočkom i.”

5.

FCL.055 mijenja se kako slijedi:

(a)

uvodni dio točke (d) zamjenjuje se sljedećim:

„(d)

Specifični zahtjevi za imatelje ovlaštenja za instrumentalno letenje (IR) ili za instrumentalno letenje na ruti (EIR). Ne dovodeći u pitanje prethodne stavke, imatelji ovlaštenja za instrumentalno letenje (IR) ili ovlaštenja za instrumentalno letenje na ruti (EIR) dokazali su sposobnost korištenja engleskog jezika na razini koja im omogućuje da:”

(b)

točka (e) zamjenjuje se sljedećim:

„(e)

Dokazivanje jezične sposobnosti i korištenja engleskog jezika za imatelje IR-a ili EIR-a provodi se metodom procjene kako je uspostavilo nadležno tijelo.”

6.

U FCL.060 točka (b), stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.

kao kopilot za krstarenje osim ako je on/ona:

i.

ispunio zahtjeve iz točke (b) stavka 1. ili

ii.

obavio u prethodnih 90 dana najmanje tri sektora kao kopilot za krstarenje na istom tipu ili klasi zrakoplova, ili

iii.

obavio skorašnje iskustvo i osposobljavanje za osvježenje znanja letačkih vještina u FFS-u u intervalima koji nisu dulji od 90 dana. Navedeno osposobljavanje za osvježenje znanja može biti kombinirano s osposobljavanjem operatora za osvježenje znanja propisanim u dijelu ORO.”

7.

U FCL.105.A točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

Imatelj LAPL(A)-a smije prevoziti putnike nakon što, nakon izdavanja dozvole naleti 10 sati kao PIC na avionima ili TMG-u.”

8.

U FCL.105.S točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

Imatelj LAPL(S) smije prevoziti putnike tek nakon što, nakon izdavanja dozvole, naleti 10 sati kao PIC na avionima ili obavi 30 startova kao PIC na jedrilicama ili motornim jedrilicama.”

9.

FCL.105.B zamjenjuje se sljedećim:

FCL.105.B LAPL(B) – Privilegije

Privilegije imatelja LAPL-a za balone omogućuju imatelju dozvole da djeluje kao PIC na balonima na vrući zrak ili zračnim brodovima na vrući zrak, maksimalnog kapaciteta kupole 3 400 m3 ili balona s plinom, maksimalnog kapaciteta kupole 1 260 m3 s najviše tri putnika, tako da nikad nisu ukrcane više od četiri osobe na zrakoplovu.”

10.

U FCL.110.B naslov se zamjenjuje sljedećim:

11.

U točki (c) FCL.235, stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

Ako podnositelj zahtjeva ne položi bilo koju stavku sekcije, smatra se da nije položio cijelu sekciju. Ako podnositelj zahtjeva ne položi samo jednu sekciju, obvezan je ponoviti samo tu sekciju. Ako podnositelj zahtjeva ne položi više od 1 sekcije obvezan je ponoviti cijeli ispit.”

12.

U točki (b) FCL.205.A, stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.

osposobljavanje, testiranja i provjere za ovlaštenja ili certifikate povezane s tim dozvolama.”

13.

U točki (b) FCL.205.H, stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.

osposobljavanje, testiranje i provjere za ovlaštenja ili certifikate povezane s tim dozvolama.”

14.

U točki (b) FCL.205.As stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.

osposobljavanje, testiranje i provjere za ovlaštenja ili certifikate povezane s tim dozvolama.”

15.

U FCL.205.S, točka (c) zamjenjuje se sljedećim:

„(c)

Bez obzira na točku (b) stavak 2., imatelj SPL-a s privilegijama instruktora ili ispitivača smije primati naknadu za:

1.

provođenje letačkog osposobljavanja za LAPL(S) ili SPL;

2.

obavljanje ispita praktične osposobljenosti i provjera stručnosti za te dozvole;

3.

obuku, polaganje ispita i provjere za ovlaštenja ili certifikate povezane s tim dozvolama.”

16.

FCL.205.B mijenja se kako slijedi:

(a)

točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

Privilegije imatelja BPL-a omogućuju imatelju dozvole da djeluje kao PIC na balonima.”

(b)

u točki (c) stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.

osposobljavanje, testiranje i provjere za ovlaštenja ili certifikate povezane s tim dozvolama.”

17.

U točki (a) FCL.230.B, stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

jedan let u svrhu osposobljavanja s instruktorom u balonu odgovarajuće klase i unutar najveće skupine za koju ima privilegije;”

18.

U točki (c) FCL.510.A, stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

Imateljima dozvole inženjera leta izdane u skladu s odgovarajućim nacionalnim propisima, priznat će se 50 % naleta u ulozi inženjera leta do maksimalno 250 sati. Tih 250 sati može se priznati za zahtijevanih 1 500 sati iz stavka (b), i za zahtijevanih 500 sati u stavku (b) podstavku 1., uz uvjet da ukupno priznati nalet po bilo kojoj od ovih točaka ne premašuje 250 sati.”

19.

FCL.600 zamjenjuje se sljedećim:

FCL.600 IR – Općenito

Osim kada je predviđeno u FCL.825,operacije pod IFR pravilima na avionu, helikopteru, zračnom brodu ili zrakoplovu s pogonjenim uzgonom provode samo imatelji dozvola PPL, CPL, MPL i ATPL koji posjeduju IR za odgovarajuću kategoriju zrakoplova ili kad su na ispitu praktične osposobljenosti ili na osposobljavanju s instruktorom.”

20.

FCL.610 se mijenja kako slijedi:

(a)

u točki (a) stavku 1., podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:

„i.

privilegije letenja noću u skladu s FCL.810, ako se privilegije IR budu koristile noću ili”

(b)

točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

najmanje 50 sati rutnog letenja kao PIC u avionima, TMG-ima, helikopterima ili zračnim brodovima, od čega najmanje 10 sati, ili u slučaju zračnih brodova, 20 sati na relevantnoj kategoriji zrakoplova.”

21.

U FCL.615, točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

Ispit. Podnositelji zahtjeva dokazuju razinu teorijskog znanja koja je u skladu s dodijeljenim privilegijama iz sljedećih predmeta:

Zračno pravo,

Opće znanje o zrakoplovima – Instrumenti,

Izvedba i nadzor leta,

Ljudska izvedba,

Meteorologija,

Radio navigacija,

IFR komunikacija.”

22.

U točki (a) FCL.625.H, stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

kada nije kombinirano s produljenjem ovlaštenja za tip, moraju uspješno položiti samo odjeljak 5. i relevantne dijelove odjeljka 1. na provjeri stručnosti kako je propisano u Dodatku 9. ovom dijelu za relevantnu kategoriju helikoptera. U tom slučaju, FTD 2/3 ili FFS koji predstavlja relevantan tip helikoptera može se koristiti za provjeru, ali svaka druga provjera stručnosti za produljenje valjanosti IR(H) ovlaštenja u ovim okolnostima mora biti obavljena na helikopteru.”

23.

U FCL.710, točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

Ako imatelj dozvole nije letio varijantu zrakoplova u razdoblju od 2 godine nakon osposobljavanja za razlike, mora obaviti dodatno osposobljavanje za razlike ili uspješno položiti provjeru stručnosti na toj varijanti da bi zadržao privilegije, osim u slučaju tipova ili varijanti unutar klase jednomotornih klipnih aviona i ovlaštenja za klasu TMG-a.”

24.

U točki (b) FCL.725, stavak 4. zamjenjuje se sljedećim:

‘4.

Za jednopilotne avione koji su klasificirani kao avioni visokih performansi, ispit teorijskog znanja polaže se pisanim putem i sadržava najmanje 100 pitanja s višestrukim izborom odgovora, raspoređenih jednoliko po predmetima iz nastavnog plana.”

25.

U FCL.720.A se točka (e) zamjenjuje sljedećim:

„(e)

Neovisno o točki (d), država članica može izdati ovlaštenje za tip s ograničenim privilegijama za višepilotni avion koje dozvoljava imatelju takvog ovlaštenja da djeluje kao kopilot u krstarenju iznad FL 200, uz uvjet da druga dva člana posade imaju ovlaštenje za tip izdano u skladu sa stavkom (d).”

26.

U točki (a) FCL.740.A stavak 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.

Produljenje ovlaštenja za instrumentalno letenje na ruti (EIR) ili IR(A), ako ga posjeduje, može se kombinirati s provjerom stručnosti za produljenje ovlaštenja za klasu ili za tip.”

27.

U FCL.735.As, točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

tečaj osposobljavanja MCC sadržava najmanje:

1.

12 sati osposobljavanja za teorijsko znanje i vježbe i

2.

5 sati praktičnog MCC osposobljavanja;

Koristi se FNPT II. ili III. kvalificiran za MCC, FTD 2/3 ili FFS.”

28.

Stavak 1. točke (a) FCL.810 mijenja se kako slijedi:

(a)

prvi podstavak stavka 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.

Ako se privilegije LAPL, SPL ili PPL za avione, TMG-ove ili zračne brodove budu koristile u uvjetima vizualnog letenja (VFR) noću, podnositelji zahtjeva moraju završiti tečaj osposobljavanja u ATO-u. Tečaj sadržava:”

(b)

podtočka ii. zamjenjuje se sljedećim:

„ii.

najmanje 5 sati naleta u odgovarajućoj kategoriji zrakoplova noću, uključujući najmanje 3 sata osposobljavanja s instruktorom, uključujući najmanje 1 sat rutnog navigacijskog letenja s najmanje jednim letom s instruktorom od najmanje 50 km (27 NM) i 5 samostalnih polijetanja i slijetanja s potpunim zaustavljanjem.”

29.

Unose se sljedeći novi FCL.825 i FLC.830:

FCL.825 Ovlaštenje za instrumentalno letenje na ruti (en route instrument rating – EIR)

(a)

Privilegije i uvjeti

1.

Privilegije imatelja ovlaštenja za instrumentalno letenje na ruti (EIR) jesu dnevno letenje prema pravilima IFR u fazi leta na ruti, avionom za koji kandidat posjeduje ovlaštenje za klasu ili tip. Privilegija se može proširiti i na letenje noću prema IFR pravilima u fazi leta na ruti ako pilot posjeduje ovlaštenje za noćno letenje u skladu s FCL.810.

2.

Imatelj ovlaštenja za EIR započinje ili nastavlja let na kojem namjerava koristiti privilegije svojeg ovlaštenja ako zadnje meteorološke informacije ukazuju da:

i.

vremenski uvjeti na polasku omogućuju da se segment leta od uzlijetanja do planiranog prelaska s pravila VFR na pravila IFR provede u skladu s pravilima VFR i

ii.

vremenski uvjeti u predviđeno vrijeme slijetanja u odredišnu zračnu luku omogućuju da se segment leta od prelaska s pravila IFR na pravila VFR do slijetanja provede u skladu s pravilima VFR.

(b)

Uvjeti. Kandidati za ovlaštenje za EIR moraju posjedovati najmanje PPL(A) i najmanje 20 sati rutnog navigacijskog letenja kao PIC na avionima.

(c)

Tečaj osposobljavanja. Kandidati za ovlaštenje za EIR moraju u roku od 36 mjeseci u ATO-u završiti:

1.

najmanje 80 sati teorijskog osposobljavanja u skladu s FCL.615 i

2.

instrumentalno letačko osposobljavanje, pri čemu:

i.

letačko osposobljavanje za ovlaštenje za EIR za jednomotorne avione uključuje najmanje 15 sati instrumentalnog naleta s instruktorom i

ii.

letačko osposobljavanje za ovlaštenje za EIR za višemotorne avione uključuje najmanje 16 sati instrumentalnog naleta s instruktorom, od čega najmanje 4 sata u višemotornim avionima.

(d)

Teorijsko znanje. Prije ispita praktične osposobljenosti kandidat mora dokazati zadovoljavajuću razinu teorijskog znanja u skladu s dodijeljenim privilegijama u predmetima navedenima u FCL.615(b).

(e)

Ispit praktične osposobljenosti. Nakon završenog osposobljavanja kandidat prolazi provjeru praktične osposobljenosti u avionu s ispitivačem za ovlaštenje za instrumentalno letenje (IRE). Za ovlaštenje za EIR za višemotorne avione ispit praktične osposobljenosti obavlja se u višemotornom avionu. Za ovlaštenje za EIR za jednomotorne avione ispit praktične osposobljenosti obavlja se u jednomotornom avionu.

(f)

Odstupajući od točaka (c) i (d), imatelj ovlaštenja za EIR za jednomotorne avione koji posjeduje i ovlaštenje za klasu ili tip višemotornih aviona, a želi po prvi put steći ovlaštenje za EIR za višemotorne avione, mora završiti tečaj osposobljavanja u ATO-u koji se sastoji od najmanje 2 sata instrumentalnog naleta s instruktorom u fazi leta na ruti u višemotornim avionima te mora uspješno položiti ispit praktične osposobljenosti u skladu s točkom (e).

(g)

Valjanost, produljenje i obnavljanje valjanosti

1.

Ovlaštenje za EIR vrijedi godinu dana.

2.

Kandidati za produljenje valjanosti ovlaštenja za EIR:

i.

prolaze provjeru stručnosti u avionu u roku od 3 mjeseca neposredno prije datuma isteka ovlaštenja ili

ii.

u roku od 12 mjeseci prije datuma isteka ovlaštenja obavljaju 6 sati letenja kao PIC u avionima po IFR pravilima te probni let u trajanju od najmanje jednog sata s instruktorom ovlaštenim za osposobljavanje za IR(A) ili EIR.

3.

Za svako drugo sljedeće produljenje, imatelj ovlaštenja za EIR mora uspješno položiti provjeru stručnosti u skladu s prethodnom točkom (g) stavkom 2. podtočkom i.

4.

Kada kandidatu istekne valjanost ovlaštenja za EIR, da bi obnovio privilegije:

i.

mora proći osposobljavanje za osvježenje znanja s instruktorom ovlaštenog za osposobljavanje za IR(A) ili EIR da bi dostigao zahtijevanu razinu stručnosti

ii.

mora uspješno položiti provjeru stručnosti.

5.

Ako valjanost ovlaštenja EIR nije produljena ili obnovljena 7 godina od posljednjeg datuma valjanosti, imatelj mora ponovno polagati ispite za provjeru teorijskog znanja za EIR u skladu s FCL.615 točkom (b).

6.

Za ovlaštenje za EIR za višemotorne avione provjera stručnosti radi produljenja ili obnavljanja valjanosti i probni let iz točke (g) stavka 2. podtočke ii. moraju se izvršiti u višemotornom avionu. Ako pilot ima i ovlaštenje za EIR za jednomotorne avione i uspješno položi navedenu provjeru stručnosti, ovlaštenje za EIR se produljuje ili obnavlja i za jednomotorne avione.

(h)

U slučaju da je kandidat za ovlaštenje za EIR obavio instrumentalni nalet s instruktorom koji ima ovlaštenje IRI(A) ili FI(A) i privilegij za osposobljavanje za ovlaštenja IR ili EIR, ti se sati mogu priznati kao sati zahtijevani u točki (c) stavku 2. podtočkama i. i ii. najviše do 5 ili 6 sati. Četiri sata letačkog instrumentalnog osposobljavanja u višemotornim avionima iz točke (c) stavka 2. podtočke ii. izuzeta su od ovog priznavanja.

1.

Za utvrđivanje broja sati za priznavanje te potreba za osposobljavanjem, kandidat obavlja uvodnu procjenu u ATO-u.

2.

Letačko instrumentalno osposobljavanje s instruktorom IRI(A) ili FI(A) mora biti dokumentirano u posebnoj evidenciji osposobljavanja uz potpis instruktora.

i.

Kandidatima za ovlaštenje za EIR koji imaju PPL ili CPL dozvolu iz dijela FCL te valjano ovlaštenje IR(A) koje je u skladu s odredbama iz Priloga 1. Čikaškoj konvenciji izdala treća zemlja, mogu se u cijelosti priznati zahtjevi povezani s tečajem osposobljavanja iz prethodne točke (c). Kako bi mu se izdalo ovlaštenje za EIR, kandidat mora:

1.

uspješno položiti ispit praktične osposobljenosti za stjecanje ovlaštenja za EIR;

2.

odstupajući od prethodne točke (d), prilikom ispita praktične osposobljenosti dokazati ispitivaču da posjeduje odgovarajuću razinu teorijskog znanja iz zrakoplovnog prava, meteorologije te planiranja i provedbe leta (IR);

3.

posjedovati minimalno iskustvo od najmanje 25 sati naleta po pravilima IFR u svojstvu zapovjednika aviona.”

FCL.830 Ovlaštenje za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti

(a)

Imatelji pilotske dozvole s privilegijom letenja jedrilicama smiju jedrilicom ili motornom jedrilicom, isključujući TMG ulaziti u oblak isključivo ako su za to ovlašteni.

(b)

Kandidati za ovlaštenje za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti moraj ispuniti sljedeće uvjete:

1.

obaviti 30 sati leta u jedrilicama ili motornim jedrilicama u svojstvu zapovjednika nakon izdavanja dozvole;

2.

završiti tečaj osposobljavanja u organizaciji ATO-a uključujući:

i.

teorijsko osposobljavanje i

ii.

najmanje 2 sata naleta s instruktorom u jedrilicama ili motornim jedrilicama upravljajući jedrilicom isključivo uz pomoć instrumenata, od kojih najviše jedan sat može biti na TMG-u; i

3.

ispit praktične osposobljenosti sa za to kvalificiranim ispitivačem (FE).

(c)

imateljima ovlaštenja za EIR ili IR(A) priznaje se uvjet iz prethodne točke (b) stavka 2. podtočke i. odstupajući od točke (b) stavka 2. podtočke ii., kandidat mora obaviti najmanje jedan sat naleta s instruktorom u jedrilici ili motornoj jedrilici, isključujući TMG, upravljajući jedrilicom isključivo uz pomoć instrumenata.

(d)

Imatelji ovlaštenja za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti ostvaruju svoje privilegije samo ako su u posljednja 24 mjeseca imali najmanje 1 sat naleta ili 5 letova u svojstvu zapovjednika zrakoplova koristeći privilegiju ovlaštenja za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti, u jedrilicama ili motornim jedrilicama, isključujući TMG-ove.

(e)

Imatelji ovlaštenja za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti koji ne ispunjuju uvjete iz točke (d) prije ponovnog prava na ostvarenje privilegija:

1.

moraju uspješno položiti ispit praktične osposobljenosti s kvalificiranim ispitivačem (FE); ili

2.

obaviti dodatan nalet ili letove u skladu s točkom (d) s kvalificiranim instruktorom.

(f)

Imateljima valjanog ovlaštenja za EIR ili IR(A) u cijelosti se priznaju zahtjevi iz točke (d).”

30.

U stavku 2. točki (b) FCL.915, podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:

„i.

obaviti najmanje 15 sati naleta kao pilot na klasi ili tipu zrakoplova na kojem namjerava provoditi letačko osposobljavanje, od čega maksimalno 7 sati može biti na FSTD-u koji predstavlja klasu ili tip zrakoplova, ako je primjenjivo ili”

31.

FCL.905.FI mijenja se kako slijedi:

(a)

točka (f) zamjenjuje se sljedećim:

„(f)

ovlaštenja za vuču,ili akrobatsko letenje ili, u slučaju FI(S), ovlaštenja za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti uz uvjet da posjeduje te privilegije i da je dokazao sposobnost osposobljavanja za to ovlaštenje instruktoru leta kvalificiranom u skladu s podtočkom i. u nastavku ;”

(b)

uvodna rečenica točke (g) zamjenjuje se sljedećim:

„(g)

ovlaštenja za EIR ili IR u odgovarajućoj kategoriji zrakoplova, uz uvjet da instruktor letenja ima:”

(c)

u točki (g), stavku 3., podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:

„i.

za višemotorne avione, da ispunjuje zahtjeve za certifikat CRI za višemotorne avione;”

(d)

u točki (h), stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

u slučaju helikoptera, zahtjeve kako je određeno u FCL.910.TRI(c)1. i u preduvjetima za tečaj osposobljavanja za TRI(H) kako je određeno u FCL.915.TRI(d)2.;”

32.

U točki (a) FCL.910.FI, stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.

za osposobljavanja za klasu i tip jednopilotnih jednomotornih zrakoplova, osim za jednopilotne kompleksne avione visokih performansi, proširenja za klase i grupe u slučaju balona i proširenja klasa u slučaju jedrilica;”

33.

U FCL.915.FI, točka (e) zamjenjuje se sljedećim:

„(e)

za instruktora FI(S), imati 100 sati naleta i 200 startova kao PIC na jedrilicama. Dodatno, ako podnositelj želi provoditi osposobljavanje na TMG-ovima, on/ona mora imati 30 sati naleta kao PIC na TMG-ovima i obavljenu dodatnu procjenu stručnosti na TMG-u u skladu s FCL.935 s FI kvalificiranim u skladu s FCL.905.FI(i);”

34.

U točki (b) FCL.930.FI, stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

(a)

podtočka v. zamjenjuje se sljedećim:

„v.

u slučaju FI(B), najmanje 3 sata letačkog osposobljavanja, uključujući tri polijetanja.”

(b)

drugi podstavak stavka 3. zamjenjuje se sljedećim:

„4.

Kada podnose zahtjev za certifikat FI u drugoj kategoriji zrakoplova, pilotima koji posjeduju ili su posjedovali FI(A), (H) ili (As) priznaje se 55 sati iz zahtjeva u točki (b) stavku 2. podtočki i. ili 18 sati iz zahtjeva u točki (b) stavku 2. podtočki ii.”

35.

U FCL.905.TRI, nakon uvoda, točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

produljenje i obnavljanje EIR ili IR, uz uvjet da TRI ima važeći IR;”

36.

FCL.905.CRI mijenja se kako slijedi:

(a)

u točki (a) FCL.905.CRI, stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.

stjecanje, produljenje ili obnavljanje ovlaštenja za klasu ili za tip za jednopilotne avione, osim za jednopilotne kompleksne avione visokih performansi, kada podnositelj zahtjeva traži privilegije za letenje u jednopilotnim operacijama;”

(b)

umeće se sljedeća nova točka (c):

„(c)

Podnositelji zahtjeva za CRI za višemotorne zrakoplove koji su imatelji CRI certifikata za jednomotorne zrakoplove moraju ispuniti uvjete za CRI određene zahtjevima FCL.915.CRI točkom (a) i zahtjevima FCL.930.CRI točkom (a) stavkom 3. i FCL.935.”

37.

U FCL.905.IRI, točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

Privilegije IRI-a su provođenje osposobljavanja za izdavanje, produljenje i obnavljanje IR-a na odgovarajućoj kategoriji zrakoplova.”

38.

U točki (a) FCL.915.IRI, stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

u slučaju podnositelja zahtjeva za stjecanje IRI(A) za višemotorne avione, ispuniti zahtjeve iz stavaka FCL.915.CRI točke (a), FCL.930.CRI i FCL.935;”

39.

U točki (d) FCL.905.SFI, stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

MCC osposobljavanje kada SFI ima privilegije da provodi osposobljavanje za višepilotne helikoptere.”

40.

U točki (b) FCL.915.MCCI, stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.

u slučaju aviona, zračnih brodova i zrakoplova s pogonjenim uzgonom, 1 500 sati letačkog iskustva kao pilot u višečlanim operacijama;”

41.

FCL.940.MI zamjenjuje se sljedećim:

FCL.940.MI Valjanost MI certifikata

MI certifikat valjan je sve dok su valjani certifikati FI, TRI ili CRI.”

42.

FCL.1015 mijenja se kako slijedi:

(a)

u točki (b), umeću se sljedeći stavci 4. i 5.:

„4.

uputu o potrebi preispitivanja i primjene elemenata iz stavka 3. pri provođenju ispita praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti podnositelja zahtjeva kada nadležno tijelo nije tijelo koje je izdalo certifikat ispitivaču i

5.

uputu kako prema potrebi ostvariti pristup tim nacionalnim procedurama i zahtjevima ostalih nadležnih tijela;”

(b)

točka (c) zamjenjuje se sljedećim:

„(c)

Imatelji certifikata ispitivača ne smiju provoditi ispite praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti s podnositeljima zahtjeva za koje nadležno tijelo nije isto kao ono koje je izdalo certifikat ispitivača, osim kada se upoznaju s najnovijim dostupnim podacima o odgovarajućim nacionalnim procedurama tijela nadležnog za izdavanje dozvole podnositelja zahtjeva.”

43.

U točki (b) FCL.1030, stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

(a)

dodaje se nova podtočka iv.:

„iv.

izjava da je ispitivač pregledao i primijenio nacionalne procedure tijela nadležnog za izdavanje dozvole podnositelja zahtjeva ako tijelo nadležno za certifikat podnositelja zahtjeva nije isto ono koje je izdalo certifikat ispitivaču;”

(b)

dodaje se nova podtočka v.:

„v.

presliku certifikata ispitivača s područjem primjene njegovih/njezinih privilegija u svojstvu ispitivača u pogledu provođenja ispita praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti podnositelja zahtjeva kada tijelo nadležno za izdavanje dozvole podnositelja zahtjeva nije isto ono koje je dodijelilo certifikat ispitivaču.”

44.

FCL.1005.FE mijenja se kako slijedi:

(a)

u točki (a), umeće se sljedeći stavak 5.:

„5.

provjera stručnosti za produljenje ili obnavljanje ovlaštenja za EIR, uz uvjet da FE ima najmanje 1 500 sati iskustva kao pilot u avionima i ispunjuje uvjete iz FCL.1010.IRE točke (a) stavka 2..”

(b)

u točki (d) stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.

ispita praktične osposobljenosti za proširenje privilegija imatelja SPL ili LAPL(S) na TMG, ako ispitivač ima 300 sati naleta kao pilot na jedrilicama ili jedrilicama s pomoćnim motorom, uključujući 50 sati letačkog osposobljavanja na TMG-u;

4.

ispita praktične osposobljenosti i stručnosti za ovlaštenje za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti, pod uvjetom da ispitivač ima najmanje 200 sati naleta kao pilot na jedrilicama ili motornim jedrilicama, uključujući najmanje 5 sati ili 25 letova letačkog osposobljavanja za ovlaštenje za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti ili najmanje 10 sati letačkog osposobljavanja za ovlaštenje za EIR ili IR(A).”

45.

U točki (a) FCL.1005.TRE, stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

provjera stručnosti za produljenje ili obnavljanje ovlaštenja za tip, ovlaštenja EIR i IR;”

46.

U točki (b) stavak 5. FCL.1010.TRE, podtočka ii. zamjenjuje se sljedećim:

„ii.

imati CPL(H) ili ATPL(H).”

47.

U točki (b) FCL.1005.CRE, umeće se sljedeći stavak 3.:

„3.

produljenje ili obnavljanje ovlaštenja za EIR, uz uvjet da CRE ima najmanje 1 500 sati iskustva kao pilot u avionima i ispunjuje uvjete iz FCL.1010.IRE točke (a) stavka 2.”

48.

FCL.1005.IRE zamjenjuje se sljedećim:

FCL.1005.IRE IRE – Privilegije

Privilegije imatelja IRE certifikata su provođenje ispita praktične osposobljenosti za izdavanje te provjera stručnosti za produljenje ili obnavljanje ovlaštenja za EIR ili IR.”

49.

Dodatak 1. Prilogu I. (dio-FCL) mijenja se kako slijedi:

(a)

stavak 3.2. zamjenjuju se sljedećim:

„3.2.

Podnositelj zahtjeva mora uspješno položiti sljedeće teorijske ispite kako je definirano u ovom dijelu iz sljedećih predmeta za odgovarajuću kategoriju zrakoplova:

021— Opće znanje o zrakoplovima: Konstrukcija i sustavi zrakoplova, Struja, Pogonski sustav, Oprema za spašavanje,

022— Opće znanje o zrakoplovima: Instrumenti,

032/034— Izvedba avioni ili helikopteri, kako je primjenjivo,

070— Operativni postupci i

080— Načela letenja”

(b)

Stavak 4.1. zamjenjuje se sljedećim:

„4.1.

Podnositelju zahtjeva za IR ili EIR koji je uspješno položio odgovarajuće ispite iz teorijskog znanja za stjecanje CPL-a u istoj kategoriji zrakoplova priznat će se zahtjevi teorijskog znanja iz sljedećih predmeta:

Ljudska izvedba,

Meteorologija.”

50.

Dodatak 3. Prilogu I. (dio-FCL) mijenja se kako slijedi:

(a)

u dijelu E pod naslovom OPĆENITO u stavku 12., točka (d) zamjenjuje se sljedećim:

„(d)

6 sati naleta mora se obaviti na višemotornom avionu, ako se višemotorni avion koristi u ispitu praktične osposobljenosti.”

(b)

u odjeljku K, pod naslovom OPĆENITO u stavku 3., točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

odletjeti 155 sati naleta, uključujući 50 sati kao PIC na helikopterima od čega je 10 sati rutno navigacijsko letenje. Sati kao PIC na drugim kategorijama zrakoplova mogu se ubrojiti u 155 sati naleta kako je određeno u stavku 11. odjeljka K;”

51.

U Dodatku 5. Prilogu I. (dio-FCL) pod naslovom OPĆENITO, stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

Tečaj osposobljavanja za MPL odobrava se samo ATO-u koji je dio operatora komercijalnog zračnog prijevoza koji je ishodio odobrenje u skladu s dijelom ORO ili koji ima poseban sporazum s takvim operatorom. Dozvola/odobrenje ograničeno je na tog posebnog operatora sve do završetka operaterova tečaja osposobljavanja za prijelaz.”

52.

Dodatak 6. dijelu FCL mijenja se kako slijedi:

(a)

odjeljak A mijenja se kako slijedi:

i.

stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

Kandidat koji želi pohađati modularni tečaj za stjecanje ovlaštenja IR(A) mora posjedovati PPL(A) ili CPL(A) dozvolu. Podnositelj zahtjeva za modul proceduralnog instrumentalnog letenja, koji nije imatelj CPL(A), mora posjedovati certifikat o završenom osposobljavanju za modul osnovnog instrumentalnog letenja.

ATO osigurava da je podnositelj zahtjeva za tečaj višemotornog IR(A), koji nema ovlaštenje za klasu ili tip za višemotorni avion, završio osposobljavanje za višemotorni avion kako je navedeno u poddijelu H prije započinjanja letačkog osposobljavanja za IR(A).”

ii.

stavak 10.2 zamjenjuje se sljedećim:

„10.2.

Imatelju IR(H) može se smanjiti ukupan zahtijevani broj sati osposobljavanja naveden u prethodnim stavcima 7. ili 8. na 10 sati.”

(b)

dodaje se novi odjeljak Aa:

„A.a.   IR(A) – Modularni tečaj letačkog osposobljavanja na temelju stjecanja vještina

OPĆENITO

1.

Svrha je modularnog tečaja letačkog osposobljavanja na temelju stjecanja vještina osposobiti imatelje dozvole PPL ili CPL za stjecanje ovlaštenja za instrumentalno letenje, uzimajući u obzir prethodna iskustva i osposobljavanja za instrumentalno letenje. Tečaj je osmišljen tako da kandidatima omogući stjecanje potrebne razine stručnosti za upravljanje zrakoplovima u skladu s pravilima IFR i u uvjetima IMC. Kombinacija je osposobljavanja za instrumentalno letenje sa instruktorom IRI(A) ili FI(A) ovlaštenim za osposobljavanje za IR i letačkog osposobljavanja unutar organizacije ATO.

2.

Kandidat koji želi pohađati takav modularni tečaj temeljen na stjecanju vještina za ovlaštenje IR(A) mora posjedovati PPL(A) ili CPL(A) dozvolu.

3.

Teorijsko osposobljavanje mora se završiti u roku od 18 mjeseci. Osposobljavanje za instrumentalno letenje i ispit praktične osposobljenosti moraju se obaviti u razdoblju valjanosti položenih teorijskih ispita.

4.

Tečaj obuhvaća:

(a)

teorijsko osposobljavanje do razine znanja potrebnih za stjecanje ovlaštenja IR(A);

(b)

instrumentalno letačko osposobljavanje.

TEORIJSKO ZNANJE

5.

Odobreno modularno osposobljavanje za IR(A) na temelju stjecanja vještina iznosi najmanje 80 sati teorijskog osposobljavanja. Tečaj teorijskog osposobljavanja može obuhvaćati rad na računalu i elemente e-učenja. U skladu s ORA.ATO.305, treba osigurati minimalno trajanje poduke u učionici.

LETAČKO OSPOSOBLJAVANJE

6.

Metoda stjecanja ovlaštenja IR(A) u okviru ovog modularnog tečaja zasniva se na stjecanju vještina. Međutim, kandidat mora ispunjivati minimalne uvjete navedene u nastavku. Za stjecanje potrebnih vještina može biti potrebno dodatno osposobljavanje.

(a)

Modularni tečaj osposobljavanja za ovlaštenje IR(A) zasnovan na stjecanju vještina za jednomotorni avion sastoji se od najmanje 40 sati instrumentalnog letenja s instruktorom, od kojih je do 10 sati instrumentalnog naleta na zemlji u FNPT I ili do 25 sati u FFS-u ili FNPT II. Najviše 5 sati instrumentalnog naleta na zemlji u FNPT II ili FFS-u može biti odrađeno na FNPT I.

i.

Ako je kandidat:

(A)

završio instrumentalno letačko osposobljavanje s instruktorom IRI(A) ili FI(A) ovlaštenim za osposobljavanje za IR ili

(B)

već obavio nalet prema IFR pravilima kao PIC na avionima, u skladu s ovlaštenjem s privilegijom letenja prema IFR pravilima i u IMC uvjetima

ti se sati mogu priznati u okviru prethodnih 40 sati do najviše 30 sati,

ii.

Ako je kandidat već odradio instrumentalni nalet s instruktorom, izuzev onih navedenih u prethodnoj točki (a) podtočki i., ti se sati mogu priznati u okviru potrebnih 40 sati do najviše 15 sati.

iii.

Letačko osposobljavanje u svakom slučaju uključuje najmanje 10 sati instrumentalnog naleta s instruktorom u avionu u ATO-u.

iv.

ukupno trajanje instrumentalnog osposobljavanja s instruktorom ne smije iznositi manje od 25 sati.

(b)

Modularni tečaj osposobljavanja za ovlaštenje IR(A) zasnovan na stjecanju vještina za višemotorni avion sastoji se od najmanje 45 sati instrumentalnog letenja s instruktorom, od kojih do 10 sati instrumentalnog naleta na zemlji u FNPT I, ili do 30 sati u FFS-u ili FNPT II. Najviše 5 sati instrumentalnog naleta na zemlji u FNPT II ili FFS može biti odrađeno na FNPT I.

i.

Ako je kandidat:

(A)

završio instrumentalno letačko osposobljavanje s instruktorom IRI(A) ili FI(A) ovlaštenim za osposobljavanje za IR ili

(B)

je već odradio nalet prema IFR pravilima kao PIC na avionu, u skladu s ovlaštenjem s privilegijom letenja prema IFR pravilima i u IMC uvjetima

ti se sati mogu priznati u okviru prethodnih 45 sati do najviše 35 sati.

ii.

Ako je kandidat već odradio instrumentalni nalet s instruktorom, izuzev onih navedenih u gornjoj točki (a) podtočki i., ti se sati mogu priznati u okviru potrebnih 45 sati do najviše 15 sati.

iii.

Letačko osposobljavanje u svakom slučaju mora iznositi najmanje 10 sati instrumentalnog naleta s instruktorom u višemotornom avionu u ATO-u.

iv.

Ukupno trajanje instrumentalnog osposobljavanja s instruktorom ne smije biti manje od 25 sati, od kojih najmanje 15 sati mora biti odrađeno u višemotornom avionu.

(c)

Za utvrđivanje broja sati za priznavanje te potreba za osposobljavanjem kandidat mora obaviti procjenu s provjere u letu kod prijema na osposobljavanje u ATO-u.

(d)

Letačko instrumentalno osposobljavanje s instruktorom IRI(A) ili FI(A), u skladu s prethodnom točkom (a) podtočkom i. ili (b) podtočkom i., dokumentirano je u posebnoj evidenciji osposobljavanja uz potpis instruktora.

7.

Letačko osposobljavanje za modularno stjecanje vještina za ovlaštenje IR(A) uključuje:

(a)

procedure i manevre za osnovni instrumentalni let koji obuhvaćaju najmanje:

i.

osnovni instrumentalni let bez vanjskih vizualnih pomagala;

ii.

horizontalni let;

iii.

penjanje;

iv.

spuštanje;

v.

okrete u ravnom letu, penjanje i spuštanje;

vi.

instrumentalni uzorak;

vii.

oštri zaokret;

viii.

radionavigaciju;

ix.

povratak s neuobičajenih visina;

x.

ograničeni panel i

xi.

prepoznavanje i povratak s djelomičnog i punog prevlačenja;

(b)

prijeletne postupke za IFR, uključujući korištenje letačkog priručnika i odgovarajućih dokumenata potrebnih za pripremu IFR plana leta;

(c)

postupke i manevre za operacije IFR u normalnim, izvanrednim i prinudnim uvjetima leta, a najmanje za:

i.

prijelaz s vizualnog na instrumentalni let tijekom polijetanja;

ii.

standardne instrumentalne odlaske i prilaze;

iii.

postupke IFR na ruti;

iv.

postupke za krug čekanja;

v.

instrumentalne prilaze do određenih minimuma;

vi.

postupke prekinutog prilaza i

vii.

slijetanja poslije instrumentalnog prilaza, uključujući niski krug;

(d)

manevre u letu i određene karakteristike leta;

(e)

ako je potrebno, upravljanje višemotornim avionom u navedenom osposobljavanju, uključujući;

i.

letove isključivo s pomoću instrumenata sa simulacijom otkazivanja jednog motora;

ii.

gašenjem motora i ponovnim pokretanjem (navedene vježbe trebaju se izvoditi na sigurnoj visini osim ako se izvode u simulatoru letenja ili FNPT II).

8.

Kandidatima za stjecanje vještina u sklopu modularnog osposobljavanja modularno za ovlaštenje IR(A) koji imaju dozvolu PPL ili CPL iz dijela FCL te valjano ovlaštenje IR(A) koje je, u skladu s odredbama iz Priloga 1. Čikaškoj konvenciji, izdala treća zemlja, mogu se u cijelosti priznati zahtjevi vezani uz tečaj osposobljavanja iz stavka 4. kako bi mu se izdalo ovlaštenje IR(A), kandidat:

(a)

mora uspješno položiti ispit praktične osposobljenosti za ovlaštenje IR(A) u skladu s Dodatkom 7.;

(b)

tijekom ispita praktične osposobljenosti dokazati ispitivaču da posjeduje odgovarajuću razinu teorijskog znanja iz zrakoplovnog prava, meteorologije te planiranja i provedbe leta (IR) i

(c)

mora posjedovati minimalno iskustvo od najmanje 50 sati naleta po IFR pravilima, kao PIC aviona.

PROCJENA S PROVJERE U LETU KOD PRIJEMA NA OSPOSOBLJAVANJE

9.

Sadržaj i trajanje procjene s provjere u letu kod prijema na osposobljavanje utvrđuje ATO na temelju prethodnog instrumentalnog letačkog iskustva kandidata.

VIŠEMOTORNI AVIONI

10.

Imatelj ovlaštenja IR(A) za jednomotorne avione koji posjeduje i ovlaštenje za klasu ili tip višemotornih aviona, a želi po prvi put steći ovlaštenje IR(A) za višemotorne avione, mora završiti tečaj u ATO-u koji obuhvaća najmanje 5 sati instrumentalnog naleta s instruktorom u višemotornim avionima, od kojih 3 sata može biti u FFS-u ili FNPT II, te mora položiti ispit praktične osposobljenosti.”

(c)

odjeljak B mijenja se kako slijedi:

i.

stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

Podnositelj zahtjeva za modularni tečaj za IR(H) mora posjedovati PPL(H)-a ili CPL(H)-a ili ATPL(H)-a. Prije započinjanja faze IR(H) tečaja osposobljavanja na zrakoplovu, podnositelj zahtjeva mora posjedovati ovlaštenje za tip helikoptera koji će se koristiti za ispit praktične osposobljenosti za IR(H) ili završeno odobreno osposobljavanje za ovlaštenje za tip na tom tipu. Podnositelj zahtjeva mora posjedovati certifikat o uspješno završenom MCC-u ako se ispit praktične osposobljenosti bude provodio u višepilotnim uvjetima.”

ii.

stavak 9.2. zamjenjuje se sljedećim:

„9.2.

Imatelju IR(A) može se smanjiti ukupan broj sati osposobljavanja na 10 sati.”

iii.

dodaje se sljedeći stavak 9.3.:

„9.3.

Imatelju PPL(H)-a s ovlaštenjem za noćno letenje za helikopter ili imatelju CPL(H) ukupan iznos potrebnog instrumentalnog naleta u okviru obuke može biti umanjen za 5 sati.”

53.

Dodatak 9. Prilogu I. (dio-FCL) mijenja se kako slijedi:

„(a)

u odjeljku B stavku 5., točka (f), podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:

„i.

kvalifikacija FFS ili FNPT II kako je utvrđena u odgovarajućim zahtjevima dijela ARA i dijela ORA;”

(b)

odjeljak C mijenja se kako slijedi:

i.

uvodna rečenica stavka 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.

Primjenjuju se sljedeća ograničenja, uz dopuštena odstupanja radi turbulentne atmosfere, kvalitete upravljanja i performansi helikoptera koji se koristi za provjeru.”

ii.

u stavku 10., podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:

„i.

kvalifikacija FSTD kako je utvrđena u odgovarajućim zahtjevima dijela ARA i dijela ORA;”

iii.

u odjeljku D stavku 8., točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

kvalifikacija simulatora letenja i uređaja za letačko osposobljavanje kako je utvrđena u odgovarajućim zahtjevima dijela ARA i dijela ORA;”

iv.

u odjeljku 8. uvodna rečenica i točka (a) zamjenjuju se sljedećim:

„8.

Uređaji za letačko osposobljavanje koriste se za praktično osposobljavanje i ispitivanje ako su dio tečaja za ovlaštenje za tip. Sljedeći se uvjeti primjenjuju na tečaj:

(a)

kvalifikacija simulatora letenja i uređaja za letačko osposobljavanje kako je utvrđena u odgovarajućem dijelu ARA i dijelu ORA;”


PRILOG II.

Prilog II. Uredbi (EU) br. 1178/2011 mijenja se kako slijedi:

1.

Stavak 1. odjeljka A. „Avioni” mijenja se kako slijedi:

(a)

točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

pokazati poznavanje odgovarajućih dijelova operativnih zahtjeva i dijela FCL;”

(b)

točka (d) zamjenjuje se sljedećim:

„(d)

ispuni zahtjeve utvrđene u tablici u nastavku:

Nacionalna dozvola koju posjeduje

Ukupan nalet

Dodatni zahtjevi

Zamjena dozvole iz dijela FCL i uvjeti (gdje je primjenjivo)

Uklanjanje uvjeta

 

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

 

ATPL(A)

> 1 500 kao PIC na avionima s višečlanom letačkom posadom

Nema

ATPL(A)

Nije primjenjivo

(a)

ATPL(A)

> 1 500 kao PIC na avionima s višečlanom letačkom posadom

Nema

kao u (c)4.

kao u (c)5.

(b)

ATPL(A)

> 500 na avionima s višečlanom posadom

Dokazati znanje iz predmeta Planiranje i performanse zrakoplova u skladu s FCL.515

ATPL(A), s ovlaštenjem za tip ograničeno na kopilota

Dokazati mogućnost letenja u svojstvu PIC kao u Dodatku 9. dijelu -FCL

(c)

CPL/IR(A) i položeni ispit teorije ICAO ATPL u državi članici u kojoj je dozvola izdana

 

i.

dokazati nadležnom tijelu znanje predmeta Planiranje i performanse zrakoplova u skladu s FCL.310 i FCL.615 točkom (b)

ii.

ispuniti preostale zahtjeve iz FCL.720.A točke (c)

CPL/IR(A) s dodatkom teorije ATPL

Nije primjenjivo

(d)

CPL/IR(A)

> 500 na avionima s višečlanom letačkom posadom, ili višepilotnim operacijama na jednopilotnim avionima prema commuter kategoriji CS-23 ili ekvivalentno u skladu s dijelom OPS za komercijalni zračni prijevoz

i.

proći ispit teorije ATPL u državi članici u kojoj je dozvola izdana (1)

ii.

ispuniti preostale zahtjeve iz FCL.720.A točke (c)

CPL/IR(A) s dodatkom teorije ATPL

Nije primjenjivo

(e)

CPL/IR(A)

< 500 kao PIC na avionima s višečlanom letačkom posadom

Dokazati znanje predmeta Planiranje leta i Performanse zrakoplova za razinu CPL/IR

kao4.(f)

Steći ovlaštenje višepilotni avion prema dijelu FCL

(g)

CPL(A)

> 500 kao PIC na avionima s jednočlanom posadom

Noćno ovlaštenje, ako je primjenjivo

CPL(A), s ovlaštenjem za tip/klasu ograničenu na jednopilotne avione

 

(h)

CPL(A)

< 500 kao PIC na avionima s jednočlanom posadom

i.

noćno ovlaštenje, ako je primjenjivo;

ii.

dokazati znanje predmeta Planiranja leta i Performansi zrakoplova kako je propisano u FCL.310 točki (b)

kao4.(h)

 

(i)

PPL/IR(A)

≥ 75 u skladu s IFR

 

PPL/IR(A) (IR ograničen samo na PPL)

Dokazati znanje predmeta Planiranja leta i Performansi zrakoplova kako je propisano u FCL.615 točki (b)

(j)

PPL(A)

≥ 70 na avionima

Dokazati znanje korištenja radionavigacijskih sredstava

PPL(A)

 

(k)

2.

Stavak 1. odjeljka B „Helikopteri” mijenja se kako slijedi:

(a)

točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

pokazati poznavanje odgovarajućih dijelova operativnih zahtjeva i dijela FCL;”

(b)

točka (d) zamjenjuje se sljedećim:

„(d)

ispuniti zahtjeve utvrđene u tablici u nastavku:

Nacionalna dozvola koju posjeduje

Ukupan nalet

Dodatni zahtjevi

Zamjena dozvole iz dijela FCL i uvjeti (gdje je primjenjivo)

Uklanjanje uvjeta

 

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

 

ATPL(H) Važeći IR(H)

> 1 000 kao PIC na višepilotnim helikopterima

nema

ATPL(H) Važeći IR

Nije primjenjivo

(a)

ATPL(H) bez IR(H) privilegija

> 1 000 kao PIC na višepilotnim helikopterima

nema

ATPL(H)

 

(b)

ATPL(H) Važeći IR(H)

> 1 000 na višepilotnim helikopterima

Nema

ATPL(H), i IR s ovlaštenjem za tip ograničen na kopilota

Demonstrirati sposobnost da djeluje u svojstvu PIC kako je propisano u Dodatku 9. dijelu FCL

(c)

ATPL(H) bez IR(H) privilegija

> 1 000 na višepilotnim helikopterima

Nema

ATPL(H) i ovlaštenje za tip ograničen na kopilota

Demonstrirati sposobnost da djeluje u svojstvu PIC kako je propisano u Dodatku 9. dijelu FCL

(d)

ATPL(H) Važeći IR(H)

> 500 na višepilotnim helikopterima

i. dokazati nadležnom tijelu znanje predmeta Planiranje i performanse zrakoplova u skladu s FCL.515 i FCL.615 točkom (b)

kao 4.(c)

kao 5.(c)

(e)

ATPL(H) bez IR(H) privilegija

> 500 na višepilotnim helikopterima

kao 3.(e)

kao 4.(d)

kao 5.(d)

(f)

CPL/IR(H) i položio teorijski test ICAO ATPL(H) u državi članici koja je izdala dozvolu

 

i.

demonstrirati nadležnom tijelu poznavanje planiranja leta i performansi prema zahtjevima FCL.310 i FCL.615 točke (b);

ii.

postići ostale zahtjeve iz FCL.720.H točke (b)

CPL/IR(H) s priznatom teorijom JAR-FCL ATPL(H), uz uvjet da se ispitna teorija ICAO ATPL(H) procjenjuje kao razina dijela FCL ATPL

Nije primjenjivo

(g)

CPL/IR(H)

> 500 sati na višepilotnim helikopterima

i.

položiti ispitivanje za teoriju JARFCL ATPL(H) u državi članici koja je dozvolu izdala (2)

ii.

zadovoljiti preostale zahtjeve FCL.720.H točke (b)

CPL/IR(H) s priznatom JAR-FCL ATPL(H) teorijom

Nije primjenjivo

(h)

CPL/IR(H)

> 500 kao PIC na jednopilotnim helikopterima

Nema

CPL/IR(H) s ovlaštenjima za tip ograničen za jednopilotne helikoptere

Stjecanje višepilotnog ovlaštenja za tip kako je propisano dijelom FCL

(i)

CPL/IR(H)

< 500 kao PIC na jednopilotnim helikopterima

Demonstrirati znanje planiranja leta i performansi kako je propisano u FCL.310 i FCL.615 točki (b)

kao 4.(i)

(j)

CPL(H)

> 500 kao PIC na jednopilotnim helikopterima

noćno letenje

CPL(H) s ovlaštenjima za tip ograničen za jednopilotne helikoptere

(k)

CPL(H)

< 500 kao PIC na jednopilotnim helikopterima

noćno letenje demonstrirati znanje planiranja leta i performansi kako je propisano u FCL.310

kao 4.(k)

(l)

CPL(H) Bez noćnog ovlaštenja

> 500 kao PIC na jednopilotnim helikopterima

 

Kao 4.(k) i ograničeno na VFR operacije danju

Stjecanje višepilotnog ovlaštenja za tip kako je propisano u dijelu FCL

(m)

CPL(H) Bez noćnog ovlaštenja

< 500 kao PIC na jednopilotnim helikopterima

Dokazati znanje predmeta Planiranje i performanse zrakoplova u skladu s FCL.310

Kao 4.(k) i ograničeno na VFR operacije danju

(n)

PPL/IR(H)

≥ 75 u skladu s IFR

 

PPL/IR(H) (IR ograničen samo na PPL)

Dokazati znanje predmeta Planiranja leta i Performansi zrakoplova kako je propisano u FCL.615 točki (b)

(o)

PPL(H)

≥ 75 na helikopterima

Dokazati znanje korištenja radionavigacijskih sredstava

PPL(H)

 

(p)


(1)  Imatelji CPL-a koji već posjeduje ovlaštenje za tip višepilotnog aviona, ne trebaju imati položen ispit iz teorije ATPL(A) sve dok lete na istom tipu aviona, ali im neće biti priznata teorija ATPL(A) za dozvolu iz dijela FCL. Ako traže ovlaštenje za drugi tip višepilotnog aviona, moraju udovoljiti uvjetima u stupcu 3., redu (e) podtočki i. prethodne tablice.”

(2)  Imatelji CPL-a koji već posjeduje ovlaštenje za tip višepilotnog aviona, ne trebaju imati položen ispit teorije ATPL(H) sve dok lete na istom tipu helikoptera, ali im neće biti priznata teorija ATPL(H) za dozvolu iz dijela FCL. Ako traže ovlaštenje za drugi tip višepilotnog helikoptera, trebaju udovoljiti uvjetima u stupcu 3. redu (h) podtočki i. tablice.”


PRILOG III.

Prilog III. Uredbi (EU) br. 1178/2011 mijenja se kako slijedi:

1.

Odjeljak A. „Validacija dozvola” mijenja se kako slijedi:

(a)

stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.

Dozvolu pilota aviona izdanu u skladu sa zahtjevima Priloga 1. Čikaškoj konvenciji u trećoj zemlji može validirati nadležno tijelo države članice.

Piloti moraju podnijeti zahtjev nadležnom tijelu države članice gdje prebivaju ili borave. Ako ne borave na području države članice piloti podnose zahtjev nadležnom tijelu države članice u kojoj operator za kojega rade ili namjeravaju raditi ima glavno mjesto poslovanja ili gdje je registriran zrakoplov kojim upravljaju ili planiraju upravljati.”

(b)

stavak 3. mijenja se kako slijedi:

i.

točke (b) i (c) zamjenjuju se sljedećim:

„(b)

pokazati poznavanje odgovarajućih dijelova operativnih zahtjeva i dijela FCL;

(c)

dokazati razinu jezične sposobnosti u skladu s FCL.055;”

ii.

točka (e) zamjenjuje se sljedećim:

„(e)

u slučaju aviona, ispuniti zahtjeve u pogledu iskustva utvrđene u tablici u nastavku:

Dozvola koju posjeduje

Ukupan nalet

Privilegije

 

(1)

(2)

(3)

 

ATPL(A)

> 1 500 kao PIC na avionima s višečlanom letačkom posadom

Komercijalni zračni prijevoz na višepilotnim avionima kao PIC

(a)

ATPL(A) ili CPL(A)/IR (1)

> 1 500 sati kao PIC ili kopilot na višepilotnim avionima, u skladu s operativnim zahtjevima

Komercijalni zračni prijevoz na višepilotnim avionima kao kopilot

(b)

CPL(A)/IR

> 1 000 sati kao PIC u komercijalnom zračnom prijevozu od stjecanja IR ovlaštenja

Komercijalni zračni prijevoz na jednopilotnim avionima kao PIC

(c)

CPL(A)/IR

> 1 000 sati kao PIC ili kopilot na jednopilotnim avionima u skladu s operativnim zahtjevima

Komercijalni zračni prijevoz na jednopilotnim avionima kao kopilot u skladu s operativnim zahtjevima

(d)

ATPL(A), CPL (A)/IR, CPL(A)

> 700 sati na avionima osim TMG-a, uključujući 200 sati u aktivnost za koju se traži prihvaćanje i 50 sati u tom svojstvu u zadnjih 12 mjeseci

Letenje na avionima u operacijama različitim od onih za komercijalni zračni prijevoz

(e)

CPL(A)

> 1 500 sati kao PIC u komercijalnom zračnom prijevozu uključujući 500 sati na operacijama u vodi

Komercijalni zračni prijevoz na jednopilotnim avionima kao PIC

(f)

(b)

stavak 4. mijenja se kako slijedi:

i.

točka (c) zamjenjuje se sljedećim:

„(c)

dokazati razinu jezične sposobnosti u skladu s FCL.055;”

ii.

točka (e) zamjenjuje se sljedećim:

„(e)

posjedovati minimalno iskustvo od najmanje 100 sati naleta kao PICu odgovarajućoj kategoriji zrakoplova.”

(c)

u stavku 6. točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

zaposlen je, izravno ili neizravno, od proizvođača aviona.”

2.

U odjeljku B. „KONVERZIJA DOZVOLA”, stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.

Dozvole PPL/BPL/SPL, CPL ili ATPL izdane u skladu sa zahtjevima Priloga 1. Čikaškoj konvenciji od treće zemlje mogu se konvertirati u dio-FCL PPL/BPL/SPL s ovlaštenjem za jednopilotnu klasu ili tip od strane nadležnog tijela države članice.”


(1)  Imatelji CPL(A)/IR na višepilotnim avionima dokazali su razinu znanja za ICAO ATPL(A) prije prihvaćanja.”


PRILOG IV.

Prilog IV. Uredbi (EU) br. 1178/2011 mijenja se kako slijedi:

1.

U odjeljku II. poddijela FCL, ARA.FCL.205, točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

Nadležno tijelo sastavlja popis ispitivača koje je certificiralo. U popisu se navode privilegije ispitivača te ga nadležno tijelo objavljuje i ažurira.”

2.

U odjeljku II. poddijela FCL, ARA.FCL.210 zamjenjuje se sljedećim:

ARA.FCL.210 Informacije za ispitivače

(a)

Nadležno tijelo obavješćuje Agenciju o nacionalnim administrativnim postupcima, zahtjevima za zaštitu osobnih podataka, odgovornosti, osiguranju od nezgoda i naknadama koje se primjenjuju na njezinu državnom području te koje koriste ispitivači kada provode ispite praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti podnositelja zahtjeva kada tijelo nadležno za certifikat podnositelja zahtjeva nije isto ono koje je dodijelilo certifikat ispitivaču.

(b)

Kako bi osigurala širenje informacija i pristup informacijama koje je primila od nadležnih tijela prema točki (a), Agencija objavljuje te informacije u formatu koji je propisala.

(c)

Nadležno tijelo može ispitivačima koje je certificiralo i ispitivačima koje su certificirala druga nadležna tijela i koji koriste svoje privilegije na njegovom području dostaviti sigurnosne kriterije na koje trebaju obratiti pozornost kada provode ispite praktične osposobljenosti i provjere stručnosti u zrakoplovu.”

3.

PODDIO MED mijenja se kako slijedi:

(a)

U odjeljku I., ARA.MED.130 zamjenjuje se sljedećim:

ARA.MED.130 Format certifikata o zdravstvenoj sposobnosti

Certifikat o zdravstvenoj sposobnosti usklađen je sa sljedećim specifikacijama:

(a)

Sadržaj

1.

Država gdje je izdana dozvola pilota ili gdje se prijavljuje (I.),

2.

Kategorija certifikata o zdravstvenoj sposobnosti (II.),

3.

Broj certifikata počinje UN kodom države gdje je izdana dozvola pilota ili gdje se prijavljuje i u nastavku s kodom brojeva i/ili slova s arapskim brojevima i latiničnim pismom (III.)

4.

Ime imatelja (IV.),

5.

Državljanstvo imatelja (VI.),

6.

Datum rođenja imatelja: (dd/mm/gggg) (XIV.),

7.

Potpis imatelja (VII.),

8.

Ograničenje (ograničenja) (XIII.),

9.

Datum isteka certifikata o zdravstvenoj sposobnosti (IX.) za:

i.

Kategorija 1 jednopilotne komercijalne operacije prijevoza putnika,

ii.

Kategorija 1 druge komercijalne operacije,

iii.

Kategorija 2,

iv.

LAPL

10.

Datum liječničkog pregleda

11.

Datum posljednjeg elektrokardiograma

12.

Datum posljednjeg audiograma

13.

Datum izdavanja i potpis AME-a ili medicinskog procjenitelja koji je izdao certifikat. GMP može biti dodan u ovo polje ako nacionalnim zakonodavstvom države članice gdje je izdana dozvola imaju odobrenje za izdavanje certifikata o zdravstvenoj sposobnosti.

14.

Žig ili pečat (XI.)

(b)

Materijal: osim u slučaju LAPL-a izdanog od GMP-a papir ili drugi materijal koji se koristi sprječava ili odmah pokazuje bilo kakve promjene ili brisanja. Svaki unos ili brisanje u obrascu jasno odobrava nadležno tijelo.

(c)

Jezik: dozvole su napisane nacionalnim jezikom i engleskim i drugim jezicima kako nadležno tijelo smatra prikladnim.

(d)

Svi datumi na certifikatu o zdravstvenoj sposobnosti napisani su u formatu dd/mm/gggg.”

(b)

U odjeljku II., ARA.MED.200 Zrakoplovno-medicinski ispitivači (AME-ovi), točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

„(b)

Kad utvrdi da je AME u skladu s primjenjivim zahtjevima, nadležno tijelo izdaje, produžuje, obnavlja ili mijenja certifikat AME na razdoblje koje ne premašuje tri godine, koristeći i obrazac ustanovljen u Dodatku VII. ovom dijelu.”

4.

U Dodatku II. „Standardni EASA format za potvrdu kabinske posade”, dio „Upute” mijenja se kako slijedi:

(a)

točke (a) i (b) zamjenjuju se sljedećim:

„(a)

Potvrda kabinske posade sadržava sve stavke navedene u EASA obrascu 142. u skladu s točkama od 1. do 12. kako je navedeno i opisano u sljedećem tekstu.

(b)

Veličina potvrde je 105 mm x 74 mm (jedna osmina formata A4) ili 85 mm x 54 mm korišteni materijal sprječava lake izmijene ili brisanje.”

(b)

točka 8. zamjenjuje se sljedećim:

„Točka 8.: Identifikacijski podatci o nadležnom tijelu države članice u kojoj se izdaje potvrda, upisuju se i dostavljaju puni naziv nadležnog tijela, poštansku adresa, službeni pečat ili logotip prema potrebi.”

(c)

prva rečenica točke 9. zamjenjuje se sljedećim:

„Ako nadležno tijelo izdaje potvrdu kabinske posade, upisuje se naziv „nadležno tijelo” i stavlja se službeni, pečat ili logotip.”

5.

Dodatak V. CERTIFIKAT ZRAKOPLOVNO-MEDICINSKOG CENTRA (AeMC-evi) zamjenjuje se sljedećim:

„Dodatak V. PRILOGU VI. DIJELU ARA

Image

6.

Sadržaj Dodatka VI. briše se i zamjenjuje sljedećim:

„(PRAZNA STRANICA)”