03/Sv. 57

HR

Službeni list Europske unije

280


32012R0302


L 099/21

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) br. 302/2012

od 4. travnja 2012.

o izmjeni Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011 o utvrđivanju detaljnih pravila za primjenu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1234/2007 za sektore voća i povrća te prerađevina voća i povrća

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EZ) br. 1234/2007 od 22. listopada 2007. o uspostavljanju zajedničke organizacije poljoprivrednih tržišta i o posebnim odredbama za određene poljoprivredne proizvode (Uredba o jedinstvenom ZOT-u) (1), a posebno njezine članke 103.h i 127. u vezi s njezinim člankom 4.,

budući da:

(1)

Uredbom (EZ) br. 1234/2007 uspostavlja se zajednička organizacija poljoprivrednih tržišta koja uključuje i sektor voća i povrća te prerađevina voća i povrća. U skladu s člankom 103.a Uredbe (EZ) br. 1234/2007 u vezi s njezinim člankom 125.e, potpora Unije može se dodijeliti proizvođačkim grupama osnovanima u državama članicama koje su nedavno pristupile Europskoj uniji, u najudaljenijim regijama Unije i na manjim Egejskim otocima. Cilj te potpore je poticati osnivanje proizvođačkih grupa, olakšati im vođenje administrativnih poslova te omogućiti proizvođačkim grupama da ispune kriterije za priznavanje koji vrijede za proizvođačke organizacije, koje su glavni akteri u sektoru voća i povrća.

(2)

U člancima 36. do 49. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011 (2) utvrđuju se detaljna pravila za proizvođačke grupe. Kako bi se spriječile situacije u kojima gospodarski subjekti umjetno stvaraju uvjete za dobivanje potpore Unije radi stjecanja pogodnosti u suprotnosti s ciljevima Uredbe (EZ) br. 1234/2007, primjereno je zahtijevati od država članica da utvrde pravila kako bi spriječile proizvođače da prelaze iz jedne proizvođačke grupe u drugu s ciljem dobivanja potpore Unije u razdoblju duljem od onoga koji je predviđen u članku 125.e stavku 1. Uredbe (EZ) br. 1234/2007 te spriječiti države članice da priznaju pravne subjekte ili jasno određene dijelove pravnih subjekata kao proizvođačke grupe ako bi ti subjekti mogli ispuniti kriterije za priznavanje koji vrijede za proizvođačke organizacije.

(3)

Člankom 125.e stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 1234/2007 zahtijeva se da proizvođačke grupe moraju dostaviti nadležnoj državi članici plan priznavanja podijeljen po fazama. Države članice ocjenjuju je li predloženi plan priznavanja nepropisno dug te zahtijevaju izmjene u slučaju kada bi proizvođačka grupa mogla ispuniti kriterije za priznavanje koji vrijede za proizvođačke organizacije prije isteka prijelaznog razdoblja iz članka 125.e stavka 1.

(4)

Člankom 39. stavkom 2. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011 predviđa se da države članice određuju uvjete pod kojima proizvođačke grupe mogu zatražiti izmjene planova tijekom njihove provedbe. Kako bi se osigurala ispravna primjena navedene Uredbe te u interesu financijske predvidljivosti i dobrog proračunskog upravljanja, treba utvrditi pravila kojima se određuje najveći postotak predloženog povećanja izdataka u okviru odobrenog plana priznavanja. Međutim, za planove priznavanja koji su odobreni prije stupanja na snagu ove Uredbe te za spajanje proizvođačkih grupa treba primjenjivati drukčije granične vrijednosti.

(5)

Kako bi se osigurala proračunska disciplina i na održiv i učinkovit način poboljšalo dodjeljivanje financijskih sredstava, primjereno je predvidjeti gornju granicu do koje Unija financira potporu koja se daje za pokrivanje dijela ulaganja iz članka 103.a stavka 1. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1234/2007. Radi financijske i pravne sigurnosti, treba sastaviti popis ulaganja koja se ne smiju obuhvatiti planovima priznavanja.

(6)

Kako bi se osigurala proračunska disciplina, također je potrebno predvidjeti gornju granicu za izdatke koji se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) u vezi s potporom iz članka 103.a stavka 1. Uredbe (EZ) br. 1234/2007 te uspostaviti sustav obavješćivanja u okviru kojeg države članice obavješćuju Komisiju o financijskim posljedicama planova priznavanja prije njihova odobrenja.

(7)

Kako bi se spriječilo neopravdano bogaćenje u slučaju kad član napusti proizvođačku grupu te na vlastitom gospodarstvu iskorištava koristi od ulaganja, treba utvrditi pravila kojima se proizvođačkoj grupi dozvoljava da nadoknadi ulaganje ili preostalu vrijednost ulaganja u slučaju kada razdoblje amortizacije još nije isteklo.

(8)

Radi financijske predvidljivosti i proračunskog predviđanja, primjereno je utvrditi detaljnija pravila o obavijestima koje države članice šalju Komisiji o financijskim posljedicama planova priznavanja proizvođačkih grupa.

(9)

Provjere treba vršiti tako da države članice mogu odmah reagirati na svaku zloporabu koja predstavlja opasnost za proračun Unije. S tim je ciljem primjereno pojačati provjere u slučaju kada su bile otkrivene značajne nepravilnosti.

(10)

Članak 103.e Uredbe (EZ) br. 1234/2007 predviđa da u regijama država članica u kojima je stupanj organiziranosti proizvođača posebno nizak, Komisija može, na temelju valjano obrazloženog zahtjeva, ovlastiti države članice da proizvođačkim organizacijama isplate nacionalnu financijsku pomoć u visini do najviše 80 % financijskih doprinosa iz članka 103.b stavka 1. točke (a) te Uredbe.

(11)

U skladu s člankom 103.e Uredbe (EZ) br. 1234/2007, u regijama država članica u kojima proizvođačke organizacije stavljaju na tržište manje od 15 % proizvodnje voća i povrća i u kojima proizvodnja voća i povrća čini manje od 15 % njihove ukupne poljoprivredne proizvodnje, Unija može, na zahtjev dotične države članice, nadoknaditi nacionalnu pomoć.

(12)

Članak 92. stavak 2. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011 predviđa da Komisija odobrava ili odbija zahtjev za odobrenjem dodjele nacionalne financijske pomoći u roku od tri mjeseca od njegovog podnošenja. Ako Komisija ne odgovori u tom roku, zahtjev se smatra odobrenim. Međutim, razdoblje od tri mjeseca može se privremeno suspendirati ako država članica dostavi nepotpuni zahtjev.

(13)

Iskustvo je pokazalo da postupak donošenja odluke Komisije i obavješćivanja država članica o njoj često traje dulje od tri mjeseca te da se ne može uvijek odrediti stvarni datum od kojeg se zahtjev smatra odobrenim. Radi pravne sigurnosti, primjereno je predvidjeti da Komisija odobrava ili odbija zahtjev putem formalne odluke.

(14)

Članak 103.e Uredbe (EZ) br. 1234/2007 ograničava udio nacionalne financijske pomoći koja se može odobriti na najviše 80 % financijskih doprinosa članova ili same proizvođačke organizacije. Članak 95. stavak 4. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011 ograničava udio nadoknade Unije za nacionalnu financijsku pomoć na najviše 60 % nacionalne financijske pomoći dodijeljene proizvođačkim organizacijama. Radi proračunske discipline, potrebno je predvidjeti gornju granicu za iznos nacionalne financijske pomoći koju Unija može nadoknaditi, ovisno o najvišem iznosu financijske pomoći Unije koji se može dodijeliti operativnim fondovima koje su osnovale proizvođačke organizacije.

(15)

Radi jasnoće, primjereno je detaljnije utvrditi postupak dobrovoljnog obavješćivanja o proizvođačkim cijenama voća i povrća na unutarnjem tržištu.

(16)

Provedbenu uredbu (EU) br. 543/2011 treba stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(17)

Kako bi se osiguralo ispunjavanje opravdanih očekivanja proizvođača, potrebno je osigurati da se određene izmjene ove Uredbe ne primjenjuju na planove priznavanja koji su bili prihvaćeni prije dana stupanja na snagu ove Uredbe. Međutim, radi kontrole proračunskih izdataka i osiguranja podjednakih konkurentskih uvjeta za gospodarske subjekte, treba predvidjeti da planove priznavanja koji su bili prihvaćeni prije stupanja na snagu ove Uredbe treba tretirati na isti način kao i planove priznavanja donesene nakon stupanja na snagu ove Uredbe, vezano uz doprinos Unije u potpori iz članka 103.a stavka 1. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1234/2007, u slučaju kada se dotične proizvođačke grupe nisu financijski obvezale ili sklopile pravno obvezujuće sporazume s trećim stranama u pogledu odgovarajućih ulaganja prije dana stupanja na snagu ove Uredbe.

(18)

Kako bi se osigurao nesmetani prijelaz na nova pravila koja se primjenjuju na nadoknadu koju Unija daje za nacionalnu financijsku pomoć, odgovarajuće izmjene uvedene ovom Uredbom ne bi se trebale primjenjivati u slučajevima kada je zahtjev za odobrenjem isplate nacionalne financijske pomoći Komisija odobrila prije stupanja na snagu ove Uredbe, ali još nije odlučila o nadoknadi. U takvim bi se slučajevima trebao i dalje primjenjivati članak 95. stavak 4. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011 onakav kakav je bio prije nego što je izmijenjen ovom Uredbom.

(19)

Radi kontrole izdataka Unije za sektor voća i povrća, ova bi Uredba trebala stupiti na snagu na dan objave.

(20)

Upravljački odbor za zajedničku organizaciju poljoprivrednih tržišta nije dostavio mišljenje u roku koji je odredio njegov predsjednik,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjene Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011

Provedbena uredba (EU) br. 543/2011 mijenja se kako slijedi:

1.

U članku 36. stavku 2. dodaje se sljedeća točka (e):

„(e)

pravila kojima se sprečava da proizvođač prima dulje od 5 godina potporu koju Unija dodjeljuje proizvođačkim grupama.”

2.

U članku 37. dodaje se sljedeći drugi stavak:

„Ulaganja iz točke (c) prvog stavka ne uključuju ulaganja navedena u Prilogu V.a.”

3.

Članak 38. mijenja se kako slijedi:

(a)

stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.   Nadležno tijelo države članice donosi jednu od odluka iz stavka 3. u roku od tri mjeseca od primitka nacrta plana priznavanja kojemu su priloženi svi popratni dokumenti. Države članice mogu predvidjeti kraći krajnji rok.”;

(b)

stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.   Nakon provjere usklađenosti iz članka 111., nadležno tijelo države članice, prema potrebi:

(a)

privremeno prihvaća plan i dodjeljuje privremeno priznanje;

(b)

zahtijeva izmjene plana, uključujući izmjene vezane uz njegovo trajanje. Država članica posebno provjerava jesu li predložene faze nepropisno duge te zahtijeva izmjene ako bi proizvođačka grupa mogla ispuniti kriterije za priznavanje proizvođačkih organizacija prije isteka petogodišnjeg razdoblja iz članka 125.e stavka 1. trećeg podstavka Uredbe (EZ) br. 1234/2007;

(c)

odbija plan, posebno u slučaju kada pravni subjekti ili jasno određeni dijelovi pravnih subjekata koji podnose zahtjev da ih se privremeno prizna kao proizvođačku grupu već ispunjavaju kriterije za priznavanje kao proizvođačka organizacija.

Plan se, prema potrebi, može privremeno prihvatiti samo ako su promjene koje su zatražene na temelju točke (b) uključene u plan.”;

(c)

dodaju se sljedeći stavci 4., 5. i 6.:

„4.   Nadležno tijelo države članice obavješćuje Komisiju do 1. srpnja svake godine o odlukama o privremenom prihvaćanju plana priznavanja i financijskim posljedicama tih planova, pri čemu koristi obrasce iz Priloga V.b.

5.   Kad se odrede koeficijenti dodjele iz članka 47. stavka 4., nadležno tijelo države članice pruža dotičnim proizvođačkim grupama mogućnost da izmijene ili povuku svoj plan priznavanja. Ako proizvođačka grupa ne povuče svoj plan, nadležno tijelo konačno prihvaća taj plan, pod uvjetom da se izmijeni na način koji nadležno tijelo smatra potrebnim.

6.   Nadležno tijelo države članice obavješćuje pravni subjekt ili jasno određeni dio pravnog subjekta o odlukama iz stavaka 3. i 5.”

4.

U članku 39., stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.   Države članice određuju uvjete pod kojima proizvođačke grupe mogu zatražiti izmjene planova tijekom njihove provedbe. Ovim zahtjevima potrebno je priložiti sve potrebne popratne dokumente.

Države članice određuju uvjete pod kojima se planovi priznavanja mogu izmijeniti tijekom godišnjeg ili polugodišnjeg segmenta bez prethodnog odobrenja nadležnog tijela države članice. Te izmjene ispunjavaju uvjete za potporu samo ako proizvođačka grupa o njima bez odgađanja obavijesti nadležno tijelo države članice.

Nadležno tijelo države članice može odobriti proizvođačkim grupama da u određenoj godini i za tu određenu godinu povećaju ukupni iznos izdataka utvrđenih u planu priznavanja, i to za najviše 5 % prvotno odobrenog iznosa, ili da ga smanje za najviši postotak koji odrede države članice, a u oba slučaja pod uvjetom da su zadržani ukupni ciljevi plana priznavanja i da ukupni izdaci Unije na razini dotične države članice ne prelaze iznos doprinosa Unije koji je dodijeljen toj državi članici u skladu s člankom 47. stavkom 4.

U slučaju spajanja proizvođačkih grupa kako je navedeno u članku 48., granica od 5 % primjenjuje se na ukupni iznos izdataka utvrđenih u planovima priznavanja proizvođačkih grupa koje se spajaju.”

5.

U članku 44. dodaje se sljedeći treći stavak:

„Ulaganja se mogu provoditi na pojedinačnim gospodarstvima i/ili u objektima proizvođača koji su članovi proizvođačke grupe, pod uvjetom da ona doprinose ciljevima plana priznavanja. Ako član napusti proizvođačku grupu, države članice osiguravaju da ulaganje ili njegova preostala vrijednost, u slučaju kada razdoblje amortizacije još nije isteklo, budu vraćeni.”

6.

Članak 47. zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 47.

Doprinos Unije

1.   Uz uvjete iz stavak 4. ovog članka, doprinos Unije potpori iz članka 103.a stavka 1. točke (a) Uredbe (EZ) br. 1234/2007 iznosi:

(a)

75 % u regijama koje ispunjavaju uvjete na temelju cilja konvergencije; i

(b)

50 % u ostalim regijama.

Država članica može isplatiti svoju nacionalnu potporu u paušalnom iznosu. Zahtjevu za potporu ne treba priložiti dokaze o korištenju potpore.

2.   Doprinos Unije potpori iz članka 103.a stavka 1. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1234/2007, izražen kao kapitalna potpora ili ekvivalent kapitalne potpore, ne smije prijeći, kao postotak prihvatljivih troškova ulaganja:

(a)

50 % u regijama koje ispunjavaju uvjete na temelju cilja konvergencije; i

(b)

30 % u ostalim regijama.

Dotične države članice obvezuju se doprinijeti u iznosu od najmanje 5 % prihvatljivih troškova ulaganja.

Korisnici potpore za prihvatljive troškove ulaganja plaćaju najmanje:

(a)

25 % u regijama koje ispunjavaju uvjete na temelju cilja konvergencije; i

(b)

45 % u ostalim regijama.

3.   Podložno stavku 4. ovog članka, doprinos Unije potpori iz članka 103.a stavka 1. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1234/2007 određuje se za svaku proizvođačku grupu na temelju vrijednosti njezine utržene proizvodnje i podložno sljedećim pravilima:

(a)

za proizvođačke grupe u državama članicama koje su pristupile Europskoj uniji 1. svibnja 2004. ili nakon tog datuma, u prve dvije godine provedbe njihovih planova priznavanja ne primjenjuju se nikakve gornje granice, a u trećoj, četvrtoj i petoj godini provedbe njihovih planova priznavanja primjenjuje se gornja granica od 70 %, 50 % odnosno 20 % vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište;

(b)

za proizvođačke grupe u najudaljenijim regijama Unije iz članka 349. Ugovora ili na manjim Egejskim otocima iz članka 1. stavka 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 1405/2006 (3), doprinos Unije ograničava se na 25 %, 20 %, 15 %, 10 % i 5 % vrijednosti proizvodnje stavljene na tržište u prvoj, drugoj, trećoj, četvrtoj odnosno petoj godini provedbe njihovih planova priznavanja.

4.   Ukupni izdaci za doprinos Unije potpori iz članka 103.a Uredbe (EZ) br. 1234/2007 ne prelaze 10 000 000 EUR po kalendarskoj godini.

Na temelju obavijesti iz članka 38. stavka 4., Komisija određuje koeficijente dodjele i na temelju njih određuje ukupni godišnji doprinos Unije po državi članici. Ako za pojedinu godinu ukupni iznos koji proizlazi iz obavijesti iz članka 38. stavka 4. ne prelazi najviši iznos doprinosa Unije, koeficijent dodjele određuje se na 100 %.

Doprinos Unije dodjeljuje se u skladu s koeficijentom dodjele iz drugog podstavka. Doprinos Unije ne dodjeljuje se za planove priznavanja za koje nije dostavljena obavijest u skladu s člankom 38. stavkom 4.

Devizni tečaj koji se primjenjuje na doprinos Unije za pojedinu državu članicu jest zadnji tečaj koji je Europska središnja banka objavila prije datuma predviđenog u članku 38. stavku 4.

(3)  SL L 265, 26.9.2006., str. 1.”"

7.

U članku 92., stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.   Komisija putem odluke odobrava ili odbija zahtjev u roku od tri mjeseca. To razdoblje počinje sljedećeg dana nakon dana na koji Komisija primi potpuni zahtjev. Ako u tom tromjesečnom razdoblju Komisija ne zatraži dodatne podatke, smatra se da je zahtjev potpun.”

8.

U članku 95. stavku 4. dodaje se sljedeća rečenica:

„Iznos koji se nadoknađuje ne prelazi 48 % financijske pomoći iz članka 103.b stavka 1. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1234/2007.”

9.

U članku 97. točka (c) zamjenjuje se sljedećim:

„(c)

do 31. siječnja pojedine godine, financijske iznose koji odgovaraju svakom od nadolazećih godišnjih razdoblja provedbe planova priznavanja, uključujući i tekuću godinu provedbe. Predviđaju se odobreni ili procijenjeni iznosi. Obavijest sadrži sljedeće podatke za svaku proizvođačku grupu i svako nadolazeće godišnje razdoblje provedbe plana:

i.

ukupan iznos godišnjeg razdoblja provedbe plana priznavanja, doprinose Unije, država članica i proizvođačkih grupa i/ili članova proizvođačkih grupa;

ii.

raščlambu potpora na onu iz članka 103.a stavka 1. točke (a) i onu iz članka 103.a stavka 1. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1234/2007.”

10.

U članku 98. stavak 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.   Obavijesti iz stavka 3. dostavljaju se u skladu s obrascima koje Komisija stavi na raspolaganje državama članicama. Ti se obrasci ne primjenjuju dok se ne obavijesti Upravljački odbor za zajedničku organizaciju poljoprivrednih tržišta.”

11.

U članku 112. umeću se sljedeći stavci 3.a i 3.b:

„3.a   Rezultati provjera na licu mjesta iz stavka 2. ocjenjuju se kako bi se utvrdilo jesu li uočeni problemi sustavne prirode i ukazuju li na vjerojatnost nepravilnosti kod sličnih akcija, korisnika ili tijela. Tim se ocjenjivanjem također utvrđuju uzroci takvih situacija, potreba za dodatnim ispitivanjima i potrebne korektivne ili preventivne radnje.

Ako provjere otkriju značajne nepravilnosti u regiji ili dijelu regije ili kod određene proizvođačke grupe, država članica vrši dodatne provjere tijekom iste godine te povećava postotak zahtjeva koje će provjeravati sljedeće godine.

3.b   Država članica određuje na temelju analize rizika kod kojih proizvođačkih grupa treba obaviti provjere na licu mjesta.

Analiza rizika posebno uzima u obzir:

(a)

iznos potpore;

(b)

nalaze provjera u prethodnim godinama;

(c)

element kojim se osigurava nasumični odabir; i

(d)

ostale parametre koje određuju države članice.”

12.

Umeće se Prilog V.a kako je određen u Prilogu I. ovoj Uredbi.

13.

Umeće se Prilog V.b kako je određen u Prilogu II. ovoj Uredbi.

Članak 2.

Prijelazne odredbe

1.   Točka 2., točka 3. podtočka (b) i točka 12. članka 1. ove Uredbe ne primjenjuju se na planove priznavanja koji su bili prihvaćeni prije datuma stupanja na snagu ove Uredbe.

2.   Točka 6. članka 1. ove Uredbe, u pogledu članka 47. stavaka 3. i 4. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011, ne primjenjuje se na planove priznavanja koji su bili prihvaćeni prije datuma stupanja na snagu ove Uredbe i za koje vrijedi jedno od sljedećeg:

(a)

dotična proizvođačka grupa već se financijski obvezala i sklopila je pravno obvezujuće sporazume s trećim strankama u pogledu odgovarajućih ulaganja iz članka 103.a stavka 1. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1234/2007 prije datuma stupanja na snagu ove Uredbe; ili

(b)

dotični plan priznavanja obuhvaća samo potporu iz članka 103.a stavka 1. točke (a) Uredbe (EZ) br. 1234/2007.

3.   Za planove priznavanja koji su prihvaćeni prije datuma stupanja na snagu ove Uredbe, ali u vezi s kojima se dotična proizvođačka grupa nije financijski obvezala ili nije sklopila pravno obvezujuće sporazume s trećim stranama u pogledu odgovarajućih ulaganja prije datuma stupanja na snagu ove Uredbe primjenjuju se sljedeća pravila:

(a)

do 1. srpnja 2012. nadležno tijelo države članice obavješćuje Komisiju o planovima priznavanja na koje se primjenjuje ovaj stavak;

(b)

pri određivanju koeficijenata dodjele u skladu s drugim podstavkom članka 47. stavka 4. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011, Komisija uzima u obzir obavijesti koje je primila u skladu s točkom (a) ovog stavka. Doprinos Unije potpori iz članka 103.a stavka 1. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1234/2007 dodjeljuje se u skladu s tim koeficijentima dodjele;

(c)

koeficijenti dodjele određeni u skladu s člankom 47. stavkom 4. drugim podstavkom Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011 ne primjenjuju se za potporu iz članka 103.a stavka 1. točke (a) Uredbe (EZ) br. 1234/2007;

(d)

kad se odrede koeficijenti dodjele iz članka 47. stavka 4. drugog podstavka Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011, nadležno tijelo države članice pruža proizvođačkim grupama na koje se primjenjuje ovaj stavak mogućnost da izmijene ili povuku svoj plan priznavanja. Ako proizvođačka grupa odluči povući svoj plan priznavanja, Unija joj nadoknađuje izdatke koje je imala u vezi s osnivanjem i upravljanjem nakon prvotnog prihvaćanja plana, i to u iznosu od najviše 3 % potpore na koju bi proizvođačka grupa imala pravo na temelju članka 103.a stavka 1. točke (a) Uredbe (EZ) br. 1234/2007 da je njezin plan priznavanja proveden.

4.   Točka 8. članka 1. ne primjenjuje se u slučajevima kada je zahtjev za odobrenjem isplate nacionalne financijske pomoći Komisija odobrila u skladu s člankom 92. stavkom 2. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011 prije datuma stupanja na snagu ove Uredbe, ali još nije odlučila o nadoknadi koju Unija daje za nacionalnu financijsku pomoć u skladu s člankom 95. Provedbene uredbe (EU) br. 543/2011.

Članak 3.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 4. travnja 2012.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 299, 16.11.2007., str. 1.

(2)  SL L 157, 15.6.2011., str. 1.


PRILOG I.

„PRILOG V.a

NEPRIHVATLJIVA ULAGANJA IZ DRUGOG STAVKA ČLANKA 37.

1.

Ulaganja u prijevozna sredstva koja će proizvođačka organizacija koristiti za stavljanje na tržište ili distribuciju, osim:

(a)

ulaganja u sredstva za unutarnji prijevoz; u trenutku kupovine proizvođačka organizacija mora valjano opravdati dotičnoj državi članici da će se ulaganje iskoristiti samo za unutarnji prijevoz;

(b)

dodatne opreme za hlađenje ili prijevoz u kontroliranoj atmosferi koja se stavlja na kamion.

2.

Kupovina neizgrađenog zemljišta čija je cijena viša od 10 % svih prihvatljivih izdataka za dotičnu aktivnost, osim ako je kupovina potrebna za izvršenje ulaganja uključenog u plan priznavanja.

3.

Rabljena oprema koja je kupljena uz potporu Unije ili nacionalnu potporu u razdoblju od sedam prethodnih godina.

4.

Zakup, osim ako nadležno tijelo države članice prihvaća zakup kao gospodarski opravdanu alternativu kupovini.

5.

Kupovina nekretnine koja je kupljena uz potporu Unije ili nacionalnu potporu u razdoblju od 10 prethodnih godina.

6.

Ulaganja u dionice.

7.

Ulaganja ili slične vrste aktivnosti izvan gospodarstva i/ili objekata proizvođačke grupe ili njezinih članova.”


PRILOG II.

„PRILOG V.b

Obrasci za slanje obavijesti za pojedinu proizvođačku grupu kako je navedeno u članku 38. stavku 4.

Image

Image