18/Sv. 12

HR

Službeni list Europske unije

134


32011R0956


L 249/1

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


PROVEDBENA UREDBA VIJEĆA (EU) br. 956/2011

od 26. rujna 2011.

o provedbi članka 12. stavka 1. i članka 13. Uredbe (EU) br. 356/2010 o uvođenju određenih posebnih mjera ograničavanja usmjerenih protiv određenih fizičkih ili pravnih osoba, subjekata ili tijela, s obzirom na stanje u Somaliji

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EU) br. 356/2010 o uvođenju određenih posebnih mjera ograničavanja usmjerenih protiv određenih fizičkih ili pravnih osoba, subjekata ili tijela, s obzirom na stanje u Somaliji (1), a posebno njezin članak 12. stavak 1. i članak 13.

budući da:

(1)

Vijeće je 26. travnja 2010. donijelo Uredbu (EU) br. 356/2010 o uvođenju određenih posebnih mjera ograničavanja usmjerenih protiv određenih fizičkih ili pravnih osoba, subjekata ili tijela, s obzirom na stanje u Somaliji.

(2)

Odbor za sankcije osnovan na temelju RVSUN-a 751 (1992.) o Somaliji je 28. srpnja 2011. ažurirao popis osoba i subjekata koji podliježu mjerama ograničavanja,

DONIJELO JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Prilog I. Uredbi (EU) br. 356/2010 zamjenjuje se tekstom određenim u Prilogu ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 26. rujna 2011.

Za Vijeće

Predsjednik

M. KOROLEC


(1)  SL L 105, 27.4.2010., str. 1.


PRILOG

„PRILOG I.

POPIS FIZIČKIH I PRAVNIH OSOBA, SUBJEKATA ILI TIJELA IZ ČLANAKA 2. I 8.

I.   Osobe

1.

Yasin Ali Baynah (također poznat kao (a) Ali, Yasin Baynah; (b) Ali, Yassin Mohamed; (c) Baynah, Yasin; (d) Baynah, Yassin; (e) Baynax, Yasiin Cali; (f) Beenah, Yasin, (g) Beenah, Yassin, (h) Beenax, Yasin, (i) Beenax, Yassin, (j) Benah, Yasin, (k) Benah, Yassin, (l) Benax, Yassin, (m) Beynah, Yasin, (n) Binah, Yassin, (o) Cali, Yasiin Baynax)

Datum rođenja: 24. prosinca 1965. Državljanstvo: somalijsko. Alternativno državljanstvo: švedsko. Lokacija: Rinkeby, Stockholm, Švedska; Mogadišu, Somalija.

Yasin Ali Baynah poticao je napade protiv Prijelazne savezne vlade (TFG) i Misije Afričke unije u Somaliji (AMISOM). Mobilizirao je potporu i prikupljao financijska sredstva u ime Saveza za ponovno oslobođenje Somalije i skupine Hisbul Islam koji oboje aktivno sudjeluju u radnjama koje ugrožavaju mir i sigurnost Somalije, uključujući odbacivanje Sporazuma iz Džibutija i napade na snage TFG-a i misije AMISOM u Mogadišuu. Datum uvrštenja na popis UN-a: 12. travnja 2010.

2.

Hassan Dahir Aweys (također poznat kao (a) Ali, Sheikh Hassan Dahir Aweys; (b) Awes, Hassan Dahir; (c) Awes, Shaykh Hassan Dahir; (d) Aweyes, Hassen Dahir; (e) Aweys, Ahmed Dahir; (f) Aweys, Sheikh; (g) Aweys, Sheikh Hassan Dahir; (h) Dahir, Aweys Hassan; (i) Ibrahim, Mohammed Hassan; (j) OAIS, Hassan Tahir; (k) Uways, Hassan Tahir; (l) ‚Hassan, Sheikh’)

Datum rođenja: 1935. Državljanin: Somalije. Državljanstvo: somalijsko. Lokacija: somalijsko. Datum uvrštenja na popis UN-a: 12. travnja 2010.

Hassan Dahir Aweys djelovao je i nastavlja djelovati kao viši politički i ideološki vođa raznih oružanih opozicijskih skupina koje su odgovorne za opetovane povrede općeg i potpunog embarga na oružje i/ili radnje koje ugrožavaju Mirovni sporazum iz Džibutija i snage Prijelazne savezne vlade (TFG) i Misije Afričke unije u Somaliji (AMISOM). Između lipnja 2006. i rujna 2007., Aweys je bio predsjednik središnjeg odbora Unije islamskih sudova; u srpnju 2008. proglasio se predsjednikom asmarskog krila Saveza za ponovno oslobođenje Somalije, a u svibnju 2009. imenovan je predsjednikom Hisbul Islama, saveza skupina koje se protive TFG-u. Na svakoj od tih funkcija, Aweys je svojim izjavama i radnjama dokazao neupitnu i čvrstu namjeru da sruši TFG i silom istjera AMISOM iz Somalije.

3.

Hassan Abdullah Hersi Al-Turki (također poznat kao (a) Al-Turki, Hassan; (b) Turki, Hassan; (c) Turki, Hassan Abdillahi Hersi, (d) Turki, Sheikh Hassan, (e) Xirsi, Xasan Cabdilaahi; (f) Xirsi, Xasan Cabdulle)

Datum rođenja: oko 1944. Mjesto rođenja: regija Ogaden, Etiopija. Državljanstvo: somalijsko. Lokacija: Somalija.

Hassan Abdullah Hersi Al-Turki od sredine 1990.-ih je viši vođa oružane milicijske skupine te je sudjelovao u brojnim kršenjima embarga na oružje. Godine 2006. al-Turki je svojim snagama pomogao Uniji islamskih sudova da osvoji Mogadišu i postao je vojni vođa skupine povezane s organizacijom al-Shabaab. Od 2006. al-Turki raznim oružanim opozicijskim skupinama, uključujući organizaciju al-Shabaab, omogućuje osposobljavanje na području koje je pod njegovim nadzorom. U rujnu 2007. al-Turki se pojavio u videu koji je objavljen u vijestima postaje al-Jazeera i koji prikazuje osposobljavanje milicije pod njegovim vodstvom.

4.

Ahmed Abdi aw-Mohamed (također poznat kao (a) Abu Zubeyr, Muktar Abdirahman; (b) Abuzubair, Muktar Abdulrahim; (c) Aw Mohammed, Ahmed Abdi; (d) Aw-Mohamud, Ahmed Abdi; (e) ‚Godane’; (f) ‚Godani’; (g) ‚Mukhtar, Shaykh’; (h) ‚Zubeyr, Abu’)

Datum rođenja: 10. srpnja 1977. Mjesto rođenja: Hargeysa, Somalija. Državljanstvo: Somalija. Datum uvrštenja na popis UN-a: 12. travnja 2010.

Ahmed Abdi Aw-Mohamed viši je vođa organizacije al-Shabaab, a u prosincu 2007. javno je imenovan emirom te organizacije. Zapovijeda operacijama organizacije al-Shabaab diljem Somalije. Aw-Mohamed je mirovni proces iz Džibutija proglasio stranom urotom, a u audio snimci somalijskim medijima iz svibnja 2009. potvrdio je da su njegove snage sudjelovale u nedavnim borbama u Mogadišuu.

5.

Fuad Mohamed Khalaf (također poznat kao (a) Fuad Mohamed Khalif; (b) Fuad Mohamed Qalaf; (c) Fuad Mohammed Kalaf; (d) Fuad Mohamed Kalaf; (e) Fuad Mohammed Khalif; (f) Fuad Khalaf; (g) Fuad Shongale; (h) Fuad Shongole; (i) Fuad Shangole; (j) Fuad Songale; (k) Fouad Shongale; (l) Fuad Muhammad Khalaf Shongole)

Državljanstvo: somalijsko. Lokacija: Mogadišu, Somalija. Alternativna lokacija: Somalija. Datum uvrštenja na popis UN-a: 12. travnja 2010.

Fuad Mohamed Khalaf pomagao je u prikupljanju financijske potpore organizaciji al-Shabaab; u svibnju 2008. održao je dva događanja za prikupljanje financijskih sredstava za organizaciju al-Shabaab u džamijama u mjestu Kismaayo u Somaliji. Kalaf i nekoliko drugih pojedinaca su u svibnju 2008. vodili bombaške napade vozilima na etiopske baze i elemente Prijelazne savezne vlade Somalije u Mogadišuu u Somaliji. Kalaf i skupina boraca u svibnju 2008. napali su i zauzeli policijsku postaju u Mogadišuu i pritom su ubili i ozlijedili nekoliko vojnika.

6.

Bashir Mohamed Mahamoud (također poznat kao (a) Bashir Mohamed Mahmoud; (b) Bashir Mahmud Mohammed; (c) Bashir Mohamed Mohamud; (d) Bashir Mohamed Mohamoud; (e) Bashir Yare; (f) Bashir Qorgab; (g) Gure Gap; (h) ‚Abu Muscab’; (i) ‚Qorgab’)

Datum rođenja: oko 1979.-1982. Alternativni datum rođenja: 1982. Državljanstvo: somalijsko. Lokacija: Mogadišu, Somalija. Datum uvrštenja na popis UN-a: 12. travnja 2010.

Bashir Mohamed Mahamoud je vojni zapovjednik organizacije al-Shabaab. Mahmoud je od kraja 2008. također bio jedan od desetak članova vodećeg vijeća organizacije al-Shabaab. Mahmoud i jedan suradnik zapovijedali su napadom minobacačima od 10. lipnja 2009. na Prijelaznu saveznu vladu Somalije u Mogadišuu.

7.

Mohamed Sa’id (također poznat kao (a) ‚Atom’; (b) Mohamed Sa’id Atom; (c) Mohamed Siad Atom)

Datum rođenja: oko 1966. Mjesto rođenja: Galgala, Somalija. Lokacija: Galgala, Somalija. Alternativna lokacija: Badhan, Somalija. Datum uvrštenja na popis UN-a: 12. travnja 2010.

Mohamed Sa’id ‚Atom’ sudjelovao je u djelima koja prijete miru, sigurnostima ili stabilnosti Somalije. Atom izravno ili neizravno opskrbljuje, prodaje ili prenosi u Somaliju oružje i povezane materijale i savjete, osposobljavanje ili pomoć, uključujući financiranje i financijsku pomoć, u vezi s vojnim aktivnostima kojima se krši embargo na oružje. Utvrđeno je da je Atom jedan od glavnih dobavljača oružja i streljiva za operacije organizacije al-Shabaab u regiji Puntland. Opisan je kao vođa milicije koja je nastala 2006. na istoku regije Sanaag u sjevernoj Somaliji. Miliciju čini 250 boraca, a umiješana je u otmice, piratstvo i terorizam te uvozi vlastito oružje čime se krši embargo na oružje. Atomove snage su glavne vojne postrojbe u tom području; njihovo glavno uporište je blizu mjesta Galgala, a drugo uporište je blizu mjesta Badhan. Prema nekim informacijama, Atom surađuje s organizacijom al-Shabaab i možda prima upute od vođe organizacije al-Shabaab Fu’aada Mohameda Khalafa.

Nadalje, Atom je navodno umiješan u nezakonitu trgovinu oružjem u Somaliju. Prema informacijama iz različitih izvora njegove snage primaju oružje i opremu iz Jemena i Eritreje. Prema izvješću iz prosinca 2009., očevidac je opisao šest takvih pošiljki tijekom razdoblja od četiri tjedna početkom 2008., a svaka pošiljka bila je dovoljno velika da se dva kamioneta napune oružjem malog kalibra, streljivom i ručnim raketnim bacačima. Prema informacijama jednog poslovnog čovjeka iz Bossasoa koji je upoznat s trgovinom oružjem, Atomove pošiljke ne ulaze na tržište oružja, što znači da ih njegove snage zadržavaju za vlastitu uporabu ili se šalju primateljima u južnoj Somaliji gdje djeluje organizacija al-Shabaab.

Atomove snage umiješane su u otmicu njemačkog humanitarca, u otmicu dva Somalijca blizu Bossasoa te u bombaški napad na etiopske migrante u Bossassou 5. veljače 2008. u kojem je ubijeno 20 osoba, a više od 100 osoba je ranjeno. Atomova milicija također je možda sudjelovala u otmicu njemačkog para kojeg su pirati zarobili u lipnju 2008.

8.

Fares Mohammed Mana’a (također poznat kao.: (a) Faris Mana’a; (b) Fares Mohammed Manaa)

Datum rođenja: 8. veljače 1965. Mjesto rođenja: Sadah, Jemen. Broj putovnice: 00514146; mjesto izdavanja: Sanaa, Jemen. Broj osobne iskaznice: 1417576; mjesto izdavanja: Al-Amana, Jemen; datum izdavanja: 7. siječnja 1996. Datum uvrštenja na popis UN-a: 12. travnja 2010.

Fares Mohammed Mana’a izravno ili neizravno opskrbljuje, prodaje ili prenosi u Somaliju oružje i povezane materijale čime se krši embargo na oružje. Mana’a je poznat krijumčar oružja. Kao dio napora za sprečavanje ulaska oružja u zemlju, u kojoj navodno ima više oružja nego ljudi, jemenska vlada je u listopadu 2009. objavila crnu listu preprodavača oružja na kojoj je Mana’a bio ‚na vrhu’. ‚Faris Mana’a je glavni krijumčar oružja i to je dobro poznata činjenica’, izjavio je u lipnju 2009. američki novinar koji radi kao komentator za Jemen, autor je polugodišnjeg izvješća o toj zemlji i surađuje s obavještajnom skupinom Jane’s Intelligence Group. U članku koji je u prosincu 2007. objavljen u novinama Yemen Times nazvan je ‚Šeik Fares Mohammed Mana’a, preprodavač oružja’. U članku koji je u siječnju 2008. objavljen u novinama Yemen Times nazvan je ‚Šeik Faris Mana’a, trgovac oružjem’

Od sredine 2008. Jemen je središte za nezakonite pošiljke oružja na Rog Afrike, posebno brodske pošiljke oružja u Somaliju. Prema nepotvrđenim izvješćima Faris Mana’a je u više navrata sudjelovao u pošiljkama u Somaliju. mana je 2004. bio umiješan u istočnoeuropskim ugovorima o nabavi oružja koje je navodno prodavano somalijskim borcima. Unatoč tome što UN-ov embargo na oružje za Somaliju vrijedi od 1992., interes koji Mana’a pokazuje za nezakonitu trgovinu oružjem u Somaliju može se pratiti najmanje od 2003. Mana’a je 2003. ponudio da kupi tisuće komada oružja iz Istočne Europe te je dao naslutiti da dio tog oružja planira prodati u Somaliju.

9.

Hassan Mahat Omar (također poznat kao: (a) Hassaan Hussein Adam; (b) Hassane Mahad Omar; (c) Xassaan Xuseen Adan; (d) Asan Mahad Cumar; (e) Abu Salman; (f) Abu Salmaan; (g) Sheikh Hassaan Hussein).

Datum rođenja: 10. travnja 1979. Mjesto rođenja: Garissa, Kenija. Državljanstvo: možda etiopsko. Broj putovnice: A 1180173 Kenija, prestaje važiti 20. kolovoza 2017. Broj osobne iskaznice: 23446085. Lokacija: Nairobi, Kenija. Datum uvrštenja na popis UN-a: 28. srpnja 2011.

Hassan Mahat Omar sudjeluje u djelima koja prijete miru, sigurnostima ili stabilnosti Somalije. On je imam i jedan od vođa neformalnog ureda Masjid-ul-Axmar u Nairobiju povezanog s organizacijom Al-Shabaab. Također je uključen u regrutiranje novih članova i prikupljanje financijskih sredstava za organizaciju Al-Shabaab, uključujući putem interneta na internetskoj stranici alqimmah.net koja je povezana s organizacijom Al-Shabaab.

Osim toga na internetskoj stranici organizacije Al-Shabaab za razgovore izdaje fetve u kojima poziva na napade na TFG.

10.

Omar Hammami (također poznat kao: (a) Abu Maansuur Al-Amriki; (b) Abu Mansour Al-Amriki; (c) Abu Mansuur Al-Amriki; (d) Umar Hammami; (e) Abu Mansur Al-Amriki).

Datum rođenja: 6. svibnja 1984. Mjesto rođenja: Alabama, Sjedinjene Države. Državljanstvo: Sjedinjene Američke Države. Također se vjeruje da ima sirijsko državljanstvo.

Broj putovnice: 403062567 (SAD). Broj socijalnog osiguranja: 423-31-3021 (SAD). Lokacija: Somalija. Ostali podaci: oženjen Somalijkom. Godine 2005. živio je u Egiptu, a 2009. preselio se u Somaliju. Datum uvrštenja na popis UN-a: 28. srpnja 2011.

Omar Hammami sudjeluje u djelima koja prijete miru, sigurnostima ili stabilnosti Somalije. Visoki je član organizacije Al-Shabaab. Uključen je u regrutiranje, financiranje i plaćanje stranih boraca u Somaliji. Opisan je kao stručnjak za eksplozive i općenito ratovanje. Od listopada 2007. pojavljuje se u televizijskim izvješćima te u propagandnim snimkama organizacije Al-Shabaab. U jednoj snimci prikazan je kako obučava borce organizacije Al-Shabaab. Također je prikazan na snimkama i na internetskim stranicama kako poziva da se više boraca pridruži organizaciji Al-Shabaab.

II.   Subjekti

AL-SHABAAB (također poznata kao (a) Al-Shabab; (b) Shabaab; (c) The Youth; (d) Mujahidin Al-Shabaab Movement; (e) Mujahideen Youth Movement; (f) Mujahidin Youth Movement; (g) MYM; (h) Harakat Shabab Al-Mujahidin; (i) Hizbul Shabaab; (j) Hisb’ul Shabaab; (k) Al-Shabaab Al-Islamiya; (l) Youth Wing; (m) Al-Shabaab Al-Islaam; (n) Al-Shabaab Al-Jihaad; (o) The Unity Of Islamic Youth; (p) Harakat Al-Shabaab Al-Mujaahidiin; (q) Harakatul Shabaab Al Mujaahidiin; (r) Mujaahidiin Youth Movement)

Lokacija: Somalija. Datum uvrštenja na popis UN-a: 12. travnja 2011.

Organizacija Al-Shabaab sudjelovala je u radnjama kojima se izravno ili neizravno ugrožava mir, sigurnost ili stabilnost Somalije, uključujući, ali ne isključivo: radnje koje ugrožavaju Sporazum iz Džibutija od 18. kolovoza 2008. ili politički proces; i radnje koje ugrožavaju prijelazne savezne institucije (TFI), misiju Afričke unije u Somaliji (AMISOM) ili druge međunarodne operacije za očuvanje mira u Somaliji.

Organizacija Al-Shabaab također je ometala dostavu humanitarne pomoći u Somaliju ili pristup toj humanitarnoj pomoći ili njezinu distribuciju u Somaliji.

Prema izjavi koju je predsjednik Odbora Vijeća sigurnosti osnovanog na temelju Rezolucije 751 (1992.) o Somaliji 29. srpnja 2009. dao pred Vijećem sigurnosti, organizacije Al-Shabaab i Hisb’ul Islam su obje javno i više puta preuzimale odgovornost za napade njihovih snaga na Prijelaznu saveznu vladu (TFG) i misiju AMISOM. Organizacija Al-Shabaab također je preuzela odgovornost za ubojstvo dužnosnika TFG-a, a 19. srpnja 2009. napala je i zatvorila područne urede UNOPS-a, UNDSS-a i UNDP-a u regijama Bay i Bakool i time je počinila povredu stavka (c) rezolucije 1844 (2008.). Organizacija Al-Shabaab također je u više navrata ometala pristup humanitarnoj pomoći ili njezinu distribuciju u Somaliji.

Izvješće glavnog tajnika Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda o stanju u Somaliji od 20. srpnja 2009. sadrži sljedeće odlomke o aktivnostima organizacije Al-Shabaab u Somaliji:

Pobunjeničke skupine, kao što je organizacija al-Shabaab, navodno iznuđuje novac od privatnih trgovačkih društava i regrutira mlade osobe za borbu protiv vlade u Mogadišuu, uključujući djecu borce. Organizacija Al-Shabaab potvrdila je da se u njezinim redovima nalaze strani borci i otvoreno je izjavila da surađuje s al-Qaidom u Mogadišuu na svrgavanju vlade Somalije. Izgleda da su strani borci, od kojih mnogi navodno dolaze iz Pakistana i Afganistana, dobro osposobljeni i imaju iskustva u borbama. Primijećeno je da nose kapuljače i vode napade protiv snaga vlade u Mogadišuu i susjednim regijama.

Organizacija Al-Shabaab intenzivirala je svoju strategiju za prisilu i zastrašivanje somalijskog stanovništva, što se odražava u pažljivo odabranim atentatima na značajne osobe i uhićenjima klanskih starješina, od kojih je nekolicina ubijena. Omar Hashi Aden, ministar za nacionalnu sigurnost, ubijen je 19. lipnja 2009. u razornom samoubilačkom napadu automobilom bombom u mjestu Beletwyne. U tom je napadu ubijeno više od 30 osoba, a napad je snažno osudila međunarodna zajednica i široki spektar osoba iz raznih slojeva somalijskog društva.

Prema izvješću Skupine Vijeća sigurnosti UN-a za praćenje stanja u Somaliji iz prosinca 2008. (2008/769), organizacija Al-Shabaab odgovorna je za niz napada u Somaliji u proteklih nekoliko godina, uključujući:

ubojstvo i odsijecanje glave somalijskog vozača koji je radio za Svjetski program za hranu, u rujnu 2008.,

bombaški napad na tržnici u Puntlandu u kojem je ubijeno 20, a ranjeno preko 100 osoba, 6. veljače 2008.,

seriju bombaških napada i ciljanih ubojstava u Somalilandu kojima je namjera bila poremetiti parlamentarne izbore 2006.,

ubojstva nekoliko stranih humanitarnih radnika 2003. i 2004.

Prema izvješćima, organizacija Al-Shabaab napala je kompleks Ujedinjenih naroda u Somaliji 20. srpnja 2009. te je izdala dekret u kojem je zabranila djelovanje tri agencije Ujedinjenih naroda u područjima Somalije koja su pod njezinim nadzorom. Osim toga, snage Prijelazne savezne vlade Somalije sukobile su se s pobunjenicima iz organizacija al-Shabaab i Hizbul Islam od 11.-12. srpnja 2009. što je rezultiralo smrću preko 60 osoba. U borbama 11. srpnja 2009. organizacija al-Shabaab ispalila je četiri mine u Vilu Somaliju koje su ubile tri vojnika Misije Afričke unije u Somaliji (AMISOM), a ozlijedile još osam osoba.

Prema članku koji je 22. veljače 2009. objavila British Broadcasting Corporation, organizacija al-Shabaab preuzela je odgovornost za samoubilački napad automobilom bombom na vojnu bazu Afričke unije u Mogadišuu. Prema tom članku, Afrička unija potvrdila je da je ubijeno 11, a ranjeno 15 pripadnika mirovnih snaga Afričke unije.

Prema članku koji je 14. srpnja 2009. objavio Reuters, pobunjenici iz organizacije al-Shabaab su 2009. gerilskim napadima pobijedili snage Somalije i Afričke unije.

Prema članku koji je 10. srpnja 2009. objavio Voice of America, organizacija al-Shabaab sudjelovala je u napadu na snage somalijske vlade u svibnju 2009.

Prema članku koji je 27. veljače 2009. objavljen na internetskim stranicama Vijeća za vanjske odnose, organizacija al-Shabaab se od 2006. bori protiv prijelazne vlade Somalije i njezinih etiopskih pomagača. Organizacija al-Shabaab ubila je jedanaest burundijskih vojnika u najsmrtonosnijem napadu na pripadnike mirovne misije AU-a od kada su razmješteni, a također se navodi da je organizacija al-Shabaab sudjelovala u teškim borbama u kojima je ubijeno najmanje petnaest osoba u Mogadišuu.”