03/Sv. 027

HR

Službeni list Europske unije

296


32009D0061


L 030/112

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

19.01.2009.


ODLUKA VIJEĆA

od 19. siječnja 2009.

o izmjeni Odluke 2006/144/EZ o strateškim smjernicama Zajednice za ruralni razvoj (programsko razdoblje 2007. - 2013.)

(2009/61/EZ)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 37.,

uzimajući u obzir prijedlog Komisije,

uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta (1),

budući da:

(1)

Vijeće je Odlukom 2006/144/EZ (2) donijelo strateške smjernice Zajednice za ruralni razvoj (programsko razdoblje 2007.-2013.) (dalje u tekstu: „strateške smjernice Zajednice”).

(2)

Uredbom Vijeća (EZ) br. 1698/2005 od 20. rujna 2005. o potporama ruralnom razvoju Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) (3) predviđa se da strateške smjernice Zajednice mogu biti predmet revizije kako bi se uzele u obzir bitne promjene u prioritetima Zajednice.

(3)

U procjeni provedbe reforme zajedničke poljoprivredne politike iz 2003., uočeno je da su klimatske promjene, obnovljiva energija, upravljanje vodama, bioraznolikost i restrukturiranje sektora mlijeka ključni novi izazovi za europsku poljoprivredu. Potrebno je ojačati ciljeve vezane uz ove prioritete u programima ruralnog razvoja koji su odobreni u skladu s Uredbom (EZ) br. 1698/2005.

(4)

U strateškim smjernicama Zajednice trebalo bi definirati ona područja koja su važna za provedbu revidiranih prioriteta Zajednice u vezi klimatskih promjena, obnovljive energije, upravljanja vodama, bioraznolikosti i restrukturiranja sektora mlijeka.

(5)

Učinkovitost mjera u vezi prioriteta na području klimatskih promjena, obnovljive energije, upravljanja vodama, bioraznolikosti i restrukturiranja sektora mlijeka mora se povećati inovacijama. U tom smislu davanje potpore za inovacije može posebno doprinijeti ciljevima putem razvoja novih tehnologija, proizvoda i postupaka.

(6)

Na temelju revizije strateških smjernica Zajednice, svaka država članica mora revidirati svoj nacionalni strateški plan koji služi kao referentni okvir za reviziju programa ruralnog razvoja.

(7)

Odluku 2006/144/EZ bi stoga trebalo odgovarajuće izmijeniti,

ODLUČILO JE:

Jedini članak

Odluka 2006/144/EZ izmjenjuje se u skladu s Prilogom ovoj Odluci.

Sastavljeno u Bruxellesu 19. siječnja 2009.

Za Vijeće

Predsjednik

P. GANDALOVIČ


(1)  Mišljenje od 19. studenoga 2008. (još nije objavljeno u Službenom listu).

(2)  SL L 55, 25.2.2006., str. 20.

(3)  SL L 277, 21.10.2005., str. 1.


PRILOG

Strateške smjernice Zajednice za ruralni razvoj (programsko razdoblje 2007.-2013.), navedene u Prilogu Odluci 2006/144/EZ, mijenjaju se kako slijedi:

1.

U dijelu 2. dodaje se sljedeća točka:

„2.5.   Suočavanje s novim izazovima

U okviru revizije reformi uvedenih 2003., procijenjena je također ravnoteža između troškova za izravna plaćanja unutar prvog stupa ZPP-a i financiranja politike ruralnog razvoja. S obzirom da je zajednički proračun ZPP-a do 2013. već određen, dodatna financijska sredstva za ruralni razvoj mogu se osigurati samo povećanjem obavezne modulacije. Dodatna su financijska sredstva potrebna za jačanje napora usmjerenih na prioritete Zajednice na području klimatskih promjena, obnovljive energije, upravljanja vodama, bioraznolikosti (uključujući potporu inovacijama) i restrukturiranja sektora mlijeka:

i.

Klima i energija postali su prioriteti jer je EU preuzela vodeću ulogu u razvoju svjetskoga gospodarstva s niskim emisijama ugljika. U ožujku 2007. Europsko je vijeće donijelo zaključke (1) o smanjenju emisije stakleničkih plinova za barem 20 % do 2020. u odnosu na 1990. (30 % u okviru međunarodnog sporazuma o globalnim ciljevima) i o određivanju obvezujućeg cilja od 20 % udjela za korištenje obnovljivih izvora energije do 2020. uključujući udio od 10 % za biogorivo u potrošnji benzina i dizel goriva za prijevoz. Poljoprivreda i šumarstvo mogu dati značajan doprinos u osiguravanju sirovina za bioenergiju, sekvestracijom ugljika i dodatnim smanjivanjem emisije stakleničkih plinova.

ii.

Ciljevi EU-a u pogledu vodne politike propisani su u Direktivi 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2000. o uspostavljanju okvira za djelovanje Zajednice u području vodne politike (2) koji će se u potpunosti provoditi u razdoblju od 2010.-2012. Kao glavni korisnici vode i vodnih resursa, poljoprivreda i šumarstvo imaju glavnu ulogu u održivom upravljanju vodama i u pogledu količine i u pogledu kakvoće. Upravljanje vodama postat će sve važnija komponenta strategije prilagodbe klimatskim promjenama koje su već postale neizbježne.

iii.

Države članice su se obvezale da će zaustaviti opadanje bioraznolikosti do 2010., a taj cilj vjerojatno neće biti ostvaren. Veliki dio europske biološke raznolikosti ovisi o poljoprivredi i šumarstvu i napori koji se ulažu u zaštitu bioraznolikosti morat će se povećati, naročito uzimajući u obzir očekivane nepoželjne učinke klimatskih promjena i povećanu potrebu za vodom.

iv.

Proizvođači mliječnih proizvoda značajno doprinose očuvanju ruralnih područja putem održivih poljoprivrednih aktivnosti posebno u područjima s otežanim uvjetima gospodarenja. S obzirom na njihove visoke proizvodne troškove i strukturalne promjene s kojima se moraju suočiti zbog postupnog ukidanja sustava mliječnih kvota, proizvođačima mliječnih proizvoda treba ponuditi prateće mjere potpore koji bi im omogućili lakšu prilagodbu novim tržišnim uvjetima.

v.

Mjere ruralnog razvoja mogu se upotrijebiti posebno za poticanje inovacija na području upravljanja vodama, proizvodnje i uporabe obnovljive energije, zaštite bioraznolikosti i ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe na njih te poticanje korisnih rješenja za konkurentnost i okoliš. Za poticanje cjelovite uporabe inovacija, potrebno je osigurati posebnu potporu za inovativne mjere povezane s novim izazovima.”

2.

U dijelu 3, umeće se sljedeća točka:

„3.4.a   Rješavanje novih izazova

Strateške smjernice Zajednice

Klimatske promjene, obnovljivi izvori energije, upravljanje vodama, bioraznolikost (uključujući potporu inovacijama) i restrukturiranje sektora mlijeka su ključni izazovi za europska ruralna područja, poljoprivredu i šumarstvo. Kao dio globalne strategije EU-a o klimatskim promjenama, od poljoprivrede i šumarstva će se očekivati da više doprinose smanjenju emisije stakleničkih plinova i povećanju sekvestracije ugljika. Povećanje proizvodnje obnovljive energije iz poljoprivredne i šumske biomase može također pomoći postizanju novih ciljeva EU-a za ukupnu potrošnju goriva i energije do 2020. Praksa održivijeg upravljanja vodama u poljoprivredi bit će ključna za osiguranje dovoljnih količina i kakvoće vode za budućnost i za prilagodbu predviđenim utjecajima klimatskih promjena na vodne izvore. Pored toga, zaustavljanje opadanja bioraznolikosti ostaje glavni izazov. Potpora inovacijama u vezi gore spomenutih novih izazova može olakšati provedbu tih prioriteta. Zbog ukidanja sustava mliječnih kvota, povećat će se potreba za restrukturiranjem u poljoprivredi. U tom smislu važno je da reforme u sektoru mlijeka prate mjere za ruralni razvoj. Dodatna sredstva koja će biti na raspolaganju od 2010. povećanjem obvezne modulacije treba namijeniti jačanju mjera Zajednice na području klimatskih promjena, obnovljive energije, upravljanja vodama, bioraznolikosti i restrukturiranja sektora mlijeka.

Kako bi ostvarile ove prioritete, države se članice potiču da usredotoče potporu na ključne mjere. Takve ključne mjere mogu uključivati sljedeće vrste aktivnosti:

i.

Posebno, potpore investicijama u okviru osi 1 mogu se usmjeriti na nabavu strojeva i opreme koji štede energiju, vodu i druga proizvodna sredstva kao i na proizvodnju obnovljive energije za uporabu na poljoprivrednom gospodarstvu. U sektorima poljoprivrede, hrane i šumarstva, potpore investicijama bi morale pomoći u razvoju inovativnih i održivijih načina prerade biogoriva.

ii.

U okviru osi 2, poljoprivredno-okolišne mjere i šumarske mjere mogu se upotrijebiti za poticanje bioraznolikosti očuvanjem bogatstva biljnih vrsta i zaštitom i održavanjem pašnjaka i ekstenzivnih oblika poljoprivredne proizvodnje. Specifične mjere u okviru osi 2 kao što su poljoprivredno-okolišne mjere ili pošumljavanje mogu također pomoći poboljšati potrebne uvjete za bolje upravljanje raspoloživim vodnim resursima u pogledu njihove količine i očuvanja njihove kakvoće. Nadalje, provođenje nekih poljoprivredno-okolišnih mjera i šumarskih mjera pridonijet će smanjenju emisija dušikovog oksida (N2O) i metana (CH4) i poticat će sekvestraciju ugljika.

iii.

U okviru osi 3 i 4 mogu se podupirati projekti na lokalnoj razini i projekti suradnje na području obnovljive energije te diverzifikacija poljoprivrednih aktivnosti prema proizvodnji bioenergije. Očuvanje prirodnog naslijeđa može doprinijeti zaštiti staništa visoke prirodne vrijednosti i vrijednih vodenih masa.

iv.

S obzirom da se sva ruralna područja susreću s klimatskim promjenama i pitanjima obnovljive energije, države članice mogu poticati lokalne akcijske grupe u okviru osi 4 (Leader) da ih kao međusektorska pitanja uključe u svoje lokalne razvojne strategije. Te grupe su posebno prikladne za sudjelovanje u izradi rješenja uzimajući u obzir lokalne prilike u vezi prilagodbe klimatskim promjenama i obnovljivih izvora energije.

v.

S inovacijama je moguće posebno uspješno suočiti se s novim izazovima na području klimatskih promjena, proizvodnje obnovljive energije, održivijeg upravljanja vodama i zaustavljanja opadanja bioraznolikosti. Potpore inovacijama na ovim područjima mogu biti u obliku poticanja razvoja, uvođenja i uporabe relevantnih tehnologija, proizvoda i postupaka.

vi.

Načelno, potpore je potrebno usmjeriti na one vrste aktivnosti koje su koherentne s ciljevima i odredbama iz Uredbe (EZ) br. 1698/2005 i koje pridonose pozitivnim potencijalnim učincima u pogledu novih izazova kao što su oni koji su navedeni u Prilogu II. toj Uredbi.”


(1)  Zaključci predsjedništva Europskog vijeća u Bruxellesu (8. i 9. ožujka 2007.).

(2)  SL L 327, 22.12.2000., str. 1.