02/Sv. 011

HR

Službeni list Europske unije

205


32008R1055


L 283/3

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

27.10.2008.


UREDBA KOMISIJE (EZ) br. 1055/2008

od 27. listopada 2008.

o provedbi Uredbe (EZ) br. 184/2005 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu mjerila kakvoće i izvješća o kakvoći statistike platne bilance

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 184/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. siječnja 2005. o statistici Zajednice u vezi s bilancom plaćanja, međunarodnom trgovinom uslugama i izravnim stranim ulaganjima (1), a posebno njezin članak 4. stavak 3.,

budući da:

(1)

Uredbom (EZ) br. 184/2005 utvrđuje se zajednički okvir za sustavnu izradu statistike Zajednice u vezi s bilancom plaćanja, međunarodnom trgovinom uslugama i izravnim stranim ulaganjima.

(2)

Potrebno je odrediti zajedničke standarde kakvoće, kao i sadržaj i učestalost izrade izvješća o kakvoći u skladu s člankom 4. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 184/2005.

(3)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora za platnu bilancu, koji je osnovan Uredbom (EZ) br. 184/2005,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Svake godine države članice dostavljaju izvješće o kakvoći izrađeno u skladu s pravilima utvrđenim u Prilogu.

Članak 2.

Države članice dostavljaju izvješća o kakvoći do 30. studenoga svake godine.

Članak 3.

Ova Uredba stupa na snagu 20. dan od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 27. listopada 2008.

Za Komisiju

Joaquín ALMUNIA

Član Komisije


(1)  SL L 35, 8.2.2005., str. 23.


PRILOG

1.   Uvod

Izvješće o kakvoći sadrži kvantitativne i kvalitativne pokazatelje kakvoće. Komisija (Eurostat) dostavlja rezultate kvantitativnih pokazatelja za svaku državu članicu, izračunate na temelju dostavljenih podataka. Države članice ih tumače i komentiraju u skladu s vlastitim metodama prikupljanja podataka.

2.   Raspored

Svake godine do kraja listopada Komisija (Eurostat) dostavlja državama članicama nacrte dokumenata za izradu izvješća o kakvoći, u koje je već djelomično unesena većina kvantitativnih pokazatelja te drugi podaci dostupni Komisiji (Eurostatu).

Svake godine do 30. studenoga države članice dostavljaju Komisiji (Eurostatu) popunjena izvješća o kakvoći.

3.   Mjerila kakvoće

Sljedeća mjerila kakvoće utvrđena su kao bitna: pravodobnost i pokrivenost podacima, metodološka pouzdanost, stabilnost, vjerojatnost, dosljednost i točnost. Iako je komponenta „točnost” konceptualno bitna, s njom se postupa zasebno kao sporednom komponentom budući da je povezana s kakvoćom pri unosu podataka.

3.1.   Pravodobnost i pokrivenost podacima koji se dostavljaju Komisiji (Eurostatu)

Ova se komponenta odnosi na poštivanje rokova za prijenos podataka i dostupnost podataka u odnosu na referentna razdoblja, te zemljopisnu podjelu i podjelu po stavkama i djelatnostima.

3.2.   Metodološka pouzdanost

Metodološka pouzdanost odnosi se na sukladnost s međunarodno prihvaćenim normama, smjernicama i dobrim praksama.

Ova komponenta uključuje ograničeni broj pitanja iz područja metodologije, koja se mijenjaju iz godine u godinu, pri čemu je najvažnija sukladnost s međunarodno prihvaćenim normama. Države članice također moraju opisati glavne metodološke promjene do kojih je došlo u referentnom razdoblju i na koji način one utječu na kakvoću podataka.

3.3.   Stabilnost

Stabilnost se odnosi na što veću podudarnost između početne procijenjene vrijednosti i konačne vrijednosti.

Ovo se sastoji od proučavanja opsega revizija, njihovog usmjerenja i usklađenosti kretanja dobivenih na temelju početnih i konačnih procjena.

3.4.   Vjerojatnost

Vjerojatnost se odnosi na nepostojanje nerazjašnjenih promjena.

Države članice procjenjuju vlastite postupke unutarnje kontrole (jake i slabe strane), te opisuju buduće planove unaprjeđenja.

3.5.   Dosljednost

Dosljednost se odnosi na analize usklađenosti s dostavljenim podacima (unutarnja dosljednost), te s ostalim bitnim podacima slične prirode (vanjska dosljednost).

3.6.   Točnost

Točnost se odnosi na podudarnost između (konačne) procjene i stvarne vrijednosti populacije.

Sadrži opisnu analizu glavnih izazova pri unaprjeđenju pokrivenosti podacima, i to na temelju niza parametara. Ovo se mjerilo smatra dodatnom komponentom kakvoće i ne uzima se u obzir pri ukupnoj ocjeni kakvoće.