13/Sv. 014

HR

Službeni list Europske unije

276


32007D0134


L 057/14

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

02.02.2007.


ODLUKA KOMISIJE

od 2. veljače 2007.

o osnivanju Europskog istraživačkog vijeća

(Tekst značajan za EGP)

(2007/134/EZ)

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

uzimajući u obzir Odluku br. 1982/2006/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2006. o Sedmom okvirnom programu Europske zajednice za istraživanja, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti (2007. - 2013.) (1), a posebno njezine članke 2. i 3.,

uzimajući u obzir Odluku Vijeća 2006/972/EZ od 19. prosinca 2006. o posebnom programu „Ideje” za provedbu Sedmog okvirnog programa Europske zajednice za istraživanja, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti (2007. - 2013.) (2), a posebno njezin članak 4. stavke 2. i 3.,

budući da:

(1)

Cilj posebnog programa „Ideje” u Sedmom okvirnom programu je podupirati pionirska istraživanja na poticaj istraživača u svim znanstvenim, tehničkim i akademskim područjima koja istraživači provode u okviru tema po vlastitom izboru.

(2)

Odluka 2006/972/EZ omogućuje Komisiji osnivanje Europskog istraživačkog vijeća (dalje u tekstu ERC) kao sredstva za provedbu posebnog programa „Ideje”.

(3)

U skladu s člankom 4. stavkom 3. Odluke 2006/972/EZ, ERC se sastoji od neovisnog Znanstvenog vijeća (dalje u tekstu Znanstveno vijeće) kojem pomaže posebno provedbeno tijelo.

(4)

Znanstveno vijeće trebaju činiti najbolji znanstvenici, inženjeri i stručnjaci koje imenuje Komisija i koji djeluju u svoje vlastito ime, neovisno o bilo kakvom vanjskom utjecaju. Ono treba djelovati u skladu s mandatom koji je predviđen člankom 5. Odluke 2006/972/EZ i isključivo u interesu postizanja znanstvenih, tehnoloških i akademskih ciljeva posebnog programa „Ideje”.

(5)

Znanstveno vijeće neovisno izabire glavnog tajnika koji djeluje na temelju svojih ovlasti. Glavni će tajnik između ostalog pomagati Znanstvenom vijeću u ostvarivanju njegove učinkovite veze s posebnim provedbenim tijelom i s Komisijom, te u nadzoru učinkovite provedbe njegove strategije i stajališta od strane posebnog provedbenog tijela.

(6)

Znanstveno vijeće treba djelovati u skladu s načelima znanstvene izvrsnosti, samostalnosti, učinkovitosti i transparentnosti. Komisija treba djelovati kao jamac samostalnosti i cjelovitosti Znanstvenog vijeća te osigurati njegovo pravilno funkcioniranje.

(7)

Za članove Znanstvenog vijeća treba predvidjeti pravila o objavljivanju informacija, ne dovodeći u pitanje pravila o sigurnosti prema Poslovniku Komisije iz Priloga Odluke 2001/844/EZ, EZUČ, Euratom (3).

(8)

Osobne podatke koji se odnose na članove Znanstvenog vijeća treba obrađivati u skladu s Uredbom (EZ) br. 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2000. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama i tijelima Zajednice i o slobodnom kretanju takvih podataka (4).

(9)

Za izbor članova osnivača Znanstvenog vijeća osnovan je odbor koji se sastoji od nezavisnih visokokvalificiranih stručnjaka. Taj je odbor nakon opsežnog savjetovanja sa znanstvenom i akademskom zajednicom dao preporuke prvo u vezi s čimbenicima i kriterijima koje treba primjenjivati pri izboru članova Znanstvenog vijeća a potom i u vezi sa samim članovima osnivačima.

(10)

Posebno provedbeno tijelo treba osnovati kao vanjsko tijelo u obliku izvršne agencije koja se osniva posebnim aktom u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 58/2003 o utvrđivanju statuta izvršnih agencija kojima se povjeravaju određene zadaće vezane uz upravljanje programima Zajednice (5).

(11)

Dok se ova izvršna agencija ne osnuje i ne postane operativna, njezine provedbene zadaće treba obavljati posebna služba Komisije.

(12)

Utjecaj ove odluke na proračun uzet će se u obzir kod odluke o financiranju u okviru posebnog programa „Ideje” i u zakonodavnoj financijskoj izjavi prijedloga Komisije za vanjsko tijelo,

ODLUČILA JE:

POGLAVLJE 1.

EUROPSKO ISTRAŽIVAČKO VIJEĆE

Članak 1.

Osnivanje

Ovime se osniva Europsko istraživačko vijeće za provedbu posebnog programa „Ideje” za razdoblje od dana stupanja na snagu ove Odluke do 31. prosinca 2013. Sastoji se od Znanstvenog vijeća i posebnog provedbenog tijela, kako je utvrđeno u nastavku.

POGLAVLJE 2.

ZNANSTVENO VIJEĆE

Članak 2.

Osnivanje

Ovime se osniva Znanstveno vijeće.

Članak 3.

Zadaće

1.   Znanstvenom vijeću povjeravaju se zadaće predviđene člankom 5. stavkom 3. Odluke 2006/972/EZ.

2.   Znanstveno vijeće među ostalim oblikuje opću znanstvenu strategiju, ima potpunu ovlast za odlučivanje o vrsti istraživanja koja dobivaju financijsku potporu u skladu s člankom 6. stavkom 6. Odluke 2006/972/EZ te djeluje kao jamac za znanstvenu kvalitetu djelatnosti. Njegove zadaće obuhvaćaju posebno izradu godišnjeg programa rada, uvođenje procesa stručne ocjene, kao i nadzor i kontrolu kvalitete provedbe posebnog programa „Ideje”, ne dovodeći u pitanje odgovornosti Komisije.

Članak 4.

Članstvo

1.   Znanstveno vijeće sastoji se od najviše 22 člana.

2.   Znanstveno vijeće sastoji se od predstavnika europske znanstvene zajednice na najvišoj razini i s odgovarajućim stručnim znanjem, koji pokrivaju različita područja istraživanja i djeluju u svoje vlastito ime, neovisno o političkim i drugim interesima.

3.   Ovime se imenuju članovi osnivači Znanstvenog vijeća koji su izabrani na temelju čimbenika i kriterija iz Priloga I. i koji su navedeni u Prilogu II.

4.   Buduće članove imenuje Komisija na temelju čimbenika i kriterija iz Priloga I. te nakon neovisnog i transparentnog izbornog postupka koji je potvrdilo Znanstveno vijeće, a koji također uključuje savjetovanje sa znanstvenom zajednicom te izvješće Parlamentu i Vijeću. Imenovanje budućih članova objavljuje se u skladu s Uredbom (EZ) br. 45/2001.

5.   Članovi obavljaju svoje zadaće neovisno o bilo kakvom vanjskom utjecaju. Oni pravodobno izvještavaju Komisiju o svakom sukobu interesa koji bi mogao negativno utjecati na njihovu objektivnost.

6.   Članovi se imenuju na razdoblje od četiri godine, uz mogućnost ponovnog imenovanja na temelju sustava rotacije, čime se osigurava neprekidan rad Znanstvenog vijeća. Međutim, kako bi se omogućila stupnjevana rotacija članstva, moguće je imenovati člana i na razdoblje kraće od najdužega. Članovi ostaju na svom položaju do zamjene ili do isteka mandata.

7.   U slučaju ostavke člana ili isteka mandata koji se ne može obnoviti, Komisija imenuje novog člana.

8.   Kako bi se održala cjelovitost i/ili neprekidan rad Znanstvenog vijeća, Komisija u iznimnim okolnostima može na vlastitu inicijativu prekinuti mandat člana.

9.   Članovi Znanstvenog vijeća obavljaju svoje zadaće bez naknade.

Članak 5.

Načela i metode

1.   Znanstveno vijeće djeluje samostalno i neovisno.

2.   Po potrebi se Znanstveno vijeće savjetuje sa znanstvenom, tehničkom i akademskom zajednicom.

3.   Znanstveno vijeće djeluje isključivo u interesu postizanja znanstvenih, tehnoloških i akademskih ciljeva posebnog programa „Ideje”. Vijeće djeluje cjelovito i pošteno i obavlja svoj posao učinkovito i uz najveću moguću transparentnost.

4.   Znanstveno vijeće odgovorno je Komisiji, održava stalnu tijesnu vezu s njom i s posebnim provedbenim tijelom te u tu svrhu uspostavlja sve potrebne mjere.

5.   Informacije dobivene pri obavljanju poslova ne smiju se otkrivati ako se prema mišljenju Komisije ili predsjednika Znanstvenog vijeća te informacije odnose na povjerljive stvari.

6.   Komisija pruža informacije i pomoć koji su potrebni Znanstvenom vijeću za samostalno i neovisno djelovanje.

7.   Znanstveno vijeće redovito izvještava Komisiju i daje informacije i pomoć koji su Komisiji potrebni za njezino obvezno izvještavanje (npr. godišnje izvješće, godišnje izvješće o djelovanju).

Članak 6.

Djelovanje

1.   Znanstveno vijeće iz redova svojih članova izabire predsjednika i dva potpredsjednika koji ga zastupaju u skladu s njegovim pravilnikom i koji ga vode i pomažu mu u organizaciji rada, uključujući i pripremu dnevnog reda i dokumenata za sastanke.

2.   Predsjednik i potpredsjednici Znanstvenog vijeća mogu također nositi i titulu predsjednika odnosno potpredsjednika Europskog istraživačkog vijeća.

3.   Znanstveno vijeće donosi svoj poslovnik koji sadržava detaljne odredbe vezane za izbore iz stavka 1., kao i kodeks ponašanja za rješavanje potencijalnih sukoba interesa.

4.   Znanstveno vijeće održava plenarne sjednice toliko često koliko to zahtijeva njegov rad.

5.   Predsjednik Znanstvenog vijeća može odlučiti održati sastanke s ograničenim brojem sudionika.

Članak 7.

Glavni tajnik ERC-a

1.   Znanstveno vijeće samostalno bira glavnog tajnika koji djeluje na temelju svojih ovlasti. Glavni tajnik između ostalog pomaže Znanstvenom vijeću u osiguravanju njegove učinkovite veze s Komisijom i posebnim provedbenim tijelom.

2.   Zadaće glavnog tajnika utvrđuje Znanstveno vijeće. Te zadaće uključuju praćenje učinkovite provedbe strategije i stajališta Znanstvenog vijeća koje provodi posebno provedbeno tijelo.

3.   Podršku za uspostavu i djelovanje glavnog tajnika osigurava posebni program „Ideje”.

4.   Mandat glavnog tajnika traje najduže 30 mjeseci i može se jednom obnoviti.

Članak 8.

Troškovi sastanaka

1.   Komisija u skladu s pravilima Komisije o naknadi za vanjske stručnjake podmiruje putne troškove i, prema potrebi, životne troškove članova Znanstvenog vijeća u vezi s obavljanjem djelatnosti vijeća. Uz prethodnu suglasnost Komisije, putne i životne troškove vezane za sastanke koji su potrebni za rad Znanstvenog vijeća može također pokriti i Komisija; to vrijedi za sastanke između članova Znanstvenog vijeća i vanjskih stručnjaka i zainteresiranih strana.

2.   Troškovi sastanaka nadoknađuju se na temelju godišnjeg zahtjeva Znanstvenog vijeća, ne dovodeći u pitanje odgovornost Komisije.

POGLAVLJE 3.

Članak 9.

Posebno provedbeno tijelo

Posebno provedbeno tijelo osniva se kao vanjsko tijelo; dok se ovo vanjsko tijelo ne osnuje i ne postane operativno, njegove provedbene zadaće obavlja posebna služba Komisije.

POGLAVLJE 4.

OPĆE ODREDBE

Članak 10.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu na dan njezina usvajanja.

Sastavljeno u Bruxellesu 2. veljače 2007.

Za Komisiju

Janez POTOČNIK

Član Komisije


(1)  SL L 412, 30.12.2006., str. 1.

(2)  SL L 400, 30.12.2006., str. 243.

(3)  SL L 317, 3.12.2001., str. 1. Odluka kako je zadnje izmijenjena Odlukom 2006/548/EZ, Euratom (SL L 215, 5.8.2006., str. 38.).

(4)  SL L 8, 12.1.2001., str. 1.

(5)  SL L 11, 16.1.2003., str. 1.


PRILOG I.

Čimbenici i kriteriji za izbor članova Znanstvenog vijeća

Iz sastava Znanstvenog vijeća mora biti vidljivo da Vijeće može preuzeti vodeću ulogu u području znanosti koja je autoritativna i potpuno nezavisna te udružuje mudrost i iskustvo s vizijom i maštom. Vjerodostojnost Znanstvenog vijeća izgradit će se na ravnoteži kvalitete među muškarcima i ženama koji ga čine, a oni bi zajedno trebali odražavati punu širinu istraživačke zajednice diljem Europe. Članovi Znanstvenog vijeća pojedinačno moraju uživati neosporan ugled kao voditelji istraživanja te zbog svoje neovisnosti i predanosti istraživanju. Općenito, oni moraju biti ili su donedavno bili aktivni u području istraživanja, kao i oni koji su imali vodeću ulogu u području znanosti na europskoj ili svjetskoj razini. U obzir također treba uzeti i mlađe vodeće znanstvenike generacije koja dolazi.

Članovi moraju odražavati širok opseg istraživačkih disciplina, koje obuhvaćaju egzaktne i tehničke znanosti, kao i društvenih i humanističkih znanosti. Međutim, njih ne treba smatrati predstavnicima jedne discipline ili pojedinog područja istraživanja, a ni sami se ne smiju predstavljati kao takvi; oni bi trebali imati široku viziju koja odražava skupno razumijevanje važnih zbivanja u području istraživanja, uključujući interdisciplinarno i multidisciplinarno istraživanje te potrebe za istraživanjem na europskoj razini.

Osim dokazanog ugleda u području znanosti i istraživanja, članovi trebaju kao skupina imati široki spektar iskustava koja su stečena ne samo diljem Europe nego i u ostalim dijelovima svijeta u kojima se intenzivno provode istraživanja. To bi moglo uključiti iskustvo u područjima kao što su podrška i promicanje temeljnih istraživanja, organizacija i upravljanje istraživanjima i prijenos znanja na sveučilištima, akademijama i u industriji, razumijevanje nacionalnih i međunarodnih istraživačkih aktivnosti, relevantni programi za financiranje istraživanja te širi politički kontekst u kojem se nalazi Europsko istraživačko vijeće.

Članstvo bi trebalo odražavati različite komponente istraživačke zajednice i niz znanstvenih ustanova koje provode istraživanja; ono bi trebalo uključivati primjerice osobe s iskustvom na sveučilištima, istraživačkim institutima, akademijama, u tijelima za financiranje, u području istraživanja u poduzetništvu i industriji. Članovi trebaju uključivati one koji imaju iskustva u više od jedne zemlje, a neki od njih trebaju dolaziti iz istraživačke zajednice izvan Europe.


PRILOG II.

Popis 22 člana osnivača Znanstvenog vijeća

 

Dr. Claudio BORDIGNON, San Raffaele Scientific Institute, Milan

 

Prof. Manuel CASTELLS, Open University of Catalonia

 

Prof. Paul J. CRUTZEN, Max Planck Institute for Chemistry, Mainz

 

Prof. Mathias DEWATRIPONT, Université Libre de Bruxelles

 

Dr. Daniel ESTEVE, CEA Saclay

 

Prof. Pavel EXNER, Doppler Institute, Prague

 

Prof. Hans-Joachim FREUND, Fritz-Haber-Institute, Berlin

 

Prof. Wendy HALL, University of Southampton

 

Prof. Carl-Henrik HELDIN, Ludwig Institute for Cancer Research

 

Prof. Fotis C. KAFATOS, Imperial College London

 

Prof. Michal KLEIBER, Polish Academy of Sciences

 

Prof. Norbert KROO, Hungarian Academy of Sciences

 

Prof. Maria Teresa V.T. LAGO, University of Porto

 

Dr. Oscar MARIN PARRA, Instituto de Neurociencias de Alicante

 

Prof. Lord MAY, University of Oxford

 

Prof. Helga NOWOTNY, Wissenschaftszentrum, Wien

 

Prof. Christiane NÜSSLEIN-VOLHARD, Max-Planck-Institute for Developmental Biology, Tübingen

 

Prof. Leena PELTONEN-PALOTIE, University of Helsinki & National Public Health Institute

 

Prof. Alain PEYRAUBE, CNRS, Paris

 

Dr. Jens R. ROSTRUP-NIELSEN, Haldor Topsoe A/S

 

Prof. Salvatore SETTIS, Scuola Normale Superiore, Pisa

 

Prof. Rolf M. ZINKERNAGEL, University of Zurich