15/Sv. 008

HR

Službeni list Europske unije

8


32000D0541


L 230/16

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

06.09.2000.


ODLUKA KOMISIJE

od 6. rujna 2000.

o kriterijima procjenjivanja nacionalnih planova u skladu s člankom 6. Direktive Vijeća 1999/13/EZ

(priopćena pod brojem dokumenta C(2000) 2473)

(2000/541/EZ)

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 1999/13/EZ od 11. ožujka 1999. o ograničavanju emisija hlapivih organskih spojeva koji nastaju upotrebom organskih otapala u određenim aktivnostima i postrojenjima (1), a posebno njezin članak 6. stavak 5.,

budući da:

(1)

Države članice mogu utvrditi i provoditi nacionalne planove za smanjenje emisija iz određenih aktivnosti i postrojenja koja su obuhvaćena ovom Direktivom.

(2)

Kriteriji za nacionalne planove imaju važnu ulogu u osiguravanju da se nacionalnim planovima postižu smanjenja emisija jednaka smanjenjima koje je moguće postići primjenom graničnih vrijednosti emisija.

(3)

Na temelju tih kriterija, Komisija treba odlučiti hoće li se nacionalni planovi koje država članica podnosi smatrati dostatnim ili nedostatnim.

(4)

Komisija o kriterijima obavješćuje Savjetodavni odbor osnovan na temelju članka 13. Direktive,

ODLUČUJE:

Jedini članak

Za procjenjivanje nacionalnih planova u skladu s člankom 6. Direktive 1999/13/EZ primjenjuju se kriteriji utvrđeni u Prilogu ovoj Odluci.

Sastavljeno u Bruxellesu 6. rujna 2000.

Za Komisiju

Margot WALLSTRÖM

Članica Komisije


(1)  SL L 85, 29.3.1999., str. 1.


PRILOG

Kriteriji procjenjivanja nacionalnih planova u skladu s člankom 6. Direktive 1999/13/EZ

A.   KRITERIJI KOJIMA SE DOKAZUJE DA DRŽAVA ČLANICA IMA DETALJNA SAZNANJA O POSTOJEĆIM EMISIJAMA

1.   Nacionalnim se planom treba dokazati da država članica ima detaljna saznanja o postojećim emisijama.

Najmanji prihvatljiv dokaz

Država članica treba dostaviti izjavu u pisanom obliku kojom se: utvrđuje jedna ili više aktivnosti na koje se plan odnosi; navodi klasifikacija prema dokumentiranom sustavu; utvrđuje broj postrojenja na koja se plan odnosi; utvrđuju količine ukupnih emisija iz postrojenja na koja se plan odnosi; utvrđuje izvor eventualnih emisijskih faktora i navodi statistika aktivnosti koja se koristi za procjenjivanje emisija i opisuju metode određivanja emisijskih faktora, npr. metode za izvođenje mjerenja.

B.   KRITERIJI KOJIMA SE OPRAVDAVA PROVEDBA NACIONALNOG PLANA

2.   Nacionalnim se planom treba opravdati usvajanje drukčijeg pristupa odredbama članka 5. stavaka 2. i 3. i Priloga II.

Najmanji prihvatljiv dokaz:

Država članica treba dostaviti izjavu u pisanom obliku u kojoj će objasniti prednosti primjene nacionalnog plana u odnosu na primjenu odredaba članka 5. stavaka 2. i 3. i Priloga II.

C.   KRITERIJI KOJIMA SE DOKAZUJE DA JE NACIONALNI PLAN USKLAĐEN S EUROPSKIM ZAKONODAVSTVOM I POLITIKAMA EU-A, TE VAŽEĆIM MEĐUNARODNIM OBVEZAMA

3.   Nacionalnim se planom mora potvrditi usklađenost s Direktivama, objavljenim politikama EU-a, bilateralnim sporazumima te međunarodnim sporazumima i ugovorima.

Najmanji prihvatljiv dokaz

Država članica treba dostaviti izjavu u pisanom obliku s popratnim dokazima da je preispitala usklađenost nacionalnog plana s cjelokupnim ostalim relevantnim zakonodavstvom.

D.   DALJNJI KRITERIJI KOJE TREBA RAZMOTRITI AKO SU PLANOM ZADOVOLJENI KRITERIJI A, B I C

Predloženi najmanji prihvatljiv dokaz navodi se nakon svih kriterija od 4. do 26.

Kriteriji kojima se dokazuje ispunjavanje posebnih zahtjeva iz članka 6. Direktive 1999/13/EZ

4.

Nacionalni plan se primjenjuje samo na postojeća postrojenja (članak 6. stavak 1.).

5.

Nacionalni plan se ne primjenjuje na aktivnosti 4. i 11. iz Priloga II.(A) (članak 6. stavak 1.).

6.

Nacionalnim se planom iz područja primjene Direktive 1999/13/EZ ne smije isključiti niti jedna aktivnost navedena u Prilogu I. (članak 6. stavak 1.).

7.

Nacionalnim se planom postojeće postrojenje ne smije izuzeti od odredaba koje su utvrđene u Direktivi 96/61/EZ (članak 6. stavak 1.).

8.

Nacionalni plan mora sadržavati popis mjera koje su poduzete ili se moraju poduzeti kako bi se osiguralo postizanje cilja navedenog u članku 6. stavku 1. (članak 6. stavak 2.).

9.

Nacionalni plan mora sadržavati detaljan opis mehanizma praćenja provedbe plana (članak 6. stavak 2.).

10.

Nacionalni plan mora postaviti obvezujuće privremene ciljeve na temelju kojih je moguće mjeriti ostvarivanje cilja navedenog u članku 6. stavku 1. (članak 6. stavak 2.).

11.

Nacionalni plan mora navesti aktivnost ili aktivnosti na koje se plan odnosi (članak 6. stavak 2.).

12.

Nacionalni plan mora odrediti smanjenje emisija koje se treba postići tim aktivnostima, a koje odgovara smanjenju koje bi bilo postignuto primjenom graničnih vrijednosti emisija i/ili vrijednosti fugitivnih emisija prema članku 5. stavcima 2. i 3. i Prilogu II. (članak 6. stavak 2.).

13.

Nacionalni plan mora sadržavati popis postrojenja na koja se plan odnosi i navesti njihove ukupne emisije kao i ukupne emisije za svaku pojedinu aktivnost (članak 6. stavak 2.).

14.

Nacionalni plan mora sadržavati opis instrumenata za ostvarenje planiranih zahtjeva, dokaz da će ti instrumenti biti izvršivi i detalje o načinima dokazivanja njihove usklađenosti s planom (članak 6. stavak 2.).

Kriteriji kojima se dokazuje usklađenost s ostalim relevantnim odredbama Direktive 1999/13/EZ

15.

Nacionalni plan mora odrediti potrebne mjere koje su ili će biti usvojene kako bi se osiguralo da će postrojenja na koja se plan odnosi biti usklađena s člankom 5., (osim, tamo gdje se to planom dozvoljava, stavcima 2. i/ili 3.), člancima 8. i 9. i svim zahtjevima iz plana najkasnije do 31. listopada 2007. (članak 4. stavak 1.).

16.

Nacionalni plan mora odrediti potrebne mjere koje su ili će biti usvojene kako bi se osiguralo da će postrojenja na koja se plan odnosi biti registrirana ili ovlaštena najkasnije do 31. listopada 2007. (članak 4. stavak 2.).

17.

Nacionalni plan mora odrediti potrebne mjere koje su ili će biti usvojene kako bi se osiguralo da postrojenja na koja se plan odnosi ispunjavaju zahtjeve za praćenjem koji se utvrđuju u članku 8.

18.

Nacionalni plan mora odrediti potrebne mjere koje su ili će biti usvojene kako bi se osiguralo da postrojenja na koja se plan odnosi dokažu poštivanje graničnih vrijednosti emisija i/ili vrijednosti fugitivnih emisija koje se utvrđuju nacionalnim planom u skladu s člankom 9.

19.

Nacionalni plan mora odrediti potrebne mjere koje su ili će biti usvojene kako bi se osiguralo da će postrojenja na koja se plan odnosi poštivati odredbe članka 10. ako se utvrdi nepoštivanje zahtjeva iz Direktive ili plana.

20.

Nacionalni plan mora sadržavati opis načina na koji u izvješća koja države članice dostavljaju Komisiji u skladu s člankom 11. treba unijeti podatke koji će biti dovoljno reprezentativni da se njima dokaže poštivanje zahtjeva iz članka 6. (članak 11. stavak 2.).

21.

Nacionalni plan mora sadržavati opis potrebnih mjera koje su ili će biti usvojene kako bi se javnosti osigurao pristup informacijama o postrojenjima na koja se plan odnosi u skladu s člankom 12.

Kriteriji kojima se dokazuje da će plan rezultirati odgovarajućim smanjenjem godišnjih emisija

22.

Nacionalni plan mora odrediti količinu postojećih godišnjih emisija iz postrojenja na koja se plan odnosi.

23.

Nacionalni plan mora odrediti iznos smanjenja godišnjih emisija iz postrojenja na koja se plan odnosi koje bi se postiglo primjenom graničnih vrijednosti emisija za otpadne plinove i/ili vrijednosti fugitivnih emisija u skladu s člankom 5. stavcima 2. i 3. i Prilogu II.

24.

Nacionalni plan mora odrediti smanjenje koje će se njegovom provedbom postići za godišnje emisije iz postrojenja na koja se plan odnosi.

25.

Nacionalni plan mora dokazati da će smanjenje prema kriteriju 24. biti barem jednako smanjenju prema kriteriju 23.

Kriteriji za potvrđivanje načina na koji se dokazuje poštivanje plana u skladu s kriterijem 14. i člankom 6. stavkom 2.

26.   Nacionalni plan treba pokazati da su dokazi o poštivanju plana dovoljno snažni da trećoj strani omoguće da to provjeri.

Najmanji prihvatljiv dokaz za kriterije od 4. do 26.

Dokaze treba pružiti za četiri glavna područja, kako slijedi:

i.

Država članica treba dostaviti popis postrojenja obuhvaćenih nacionalnim planom u kojem se postrojenje raščlanjuje barem do razine aktivnosti, (kako se navodi u Prilogu II. A), a poželjno je do razine 2. nomenklature SNAP-a prema metodologiji Corinair/EMEP;

ii.

Država članica treba dostaviti iscrpne podatke o tome kako će njena nadležna tijela provoditi nacionalni plan, te mora navesti:

koje je to nadležno tijelo,

kako će se utvrđivati rokovi te kako će ih nadležno tijelo pratiti,

kako će nadležna tijela voditi evidenciju o svakom postrojenju koje je obuhvaćeno nacionalnim planom,

kako u tim evidencijama, na razini postrojenja, navesti pojedinosti o obuhvaćenim aktivnostima; poduzetim mjerama; satima rada opreme; graničnim vrijednostima emisija i/ili vrijednostima fugitivnih emisija i/ili obvezujućim privremenim ciljevima koje treba postići; načinima praćenja/dokazivanja poštivanja graničnih vrijednosti emisija i vrijednosti fugitivnih emisija,

metode praćenja, izvješćivanja i dokazivanja usklađenosti s planom. Država članica treba primijeniti bilo metodu bilance masa, u skladu s Prilogom III., ili postupke mjerenja masene koncentracije i brzine protoka, u skladu s priznatim međunarodnim ili europskim normama. Ako država članica za dokazivanje predloži alternativne metode, u nacionalnom planu treba pružiti dokaze da su te metode jednako stroge;

iii.

Država članica treba dostaviti popis emisija za sva postrojenja koja su obuhvaćena nacionalnim planom. Kako bi omogućila neovisnu verifikaciju prijavljenih emisija, država članica mora osigurati dokaze kao što su reprezentativni podaci i dokumentirane metodologije. Popis mora izraditi na takav način da je njime moguće dokazati podudarnost s Direktivom, a država članica dužna je osigurati reprezentativne izračune smanjenja godišnjih emisija koja se prijavljuju prema kriterijima 23. i 24., čime omogućuje neovisnu verifikaciju metodologija izračuna;

iv.

Država članica treba opisati način na koji će se nacionalni plan, njegovi ciljevi i ostvarivanje tih ciljeva u pojedinim postrojenjima staviti na uvid javnosti. Ponekad se određene informacije mogu smatrati povjerljivim pa im stoga javnost neće imati pristupa. Tu se radi, primjerice, o:

podacima o postrojenjima vojne prirode,

pojedinostima o nekim postrojenjima za koja bi se pokazatelji opsega proizvodnje, kao što su ulazne količine otapala, sati rada i proizvodne količine, mogli smatrati poslovno osjetljivim podacima.