02009R1217 — HR — 01.01.2023 — 005.001
Ovaj je tekst namijenjen isključivo dokumentiranju i nema pravni učinak. Institucije Unije nisu odgovorne za njegov sadržaj. Vjerodostojne inačice relevantnih akata, uključujući njihove preambule, one su koje su objavljene u Službenom listu Europske unije i dostupne u EUR-Lexu. Tim službenim tekstovima može se izravno pristupiti putem poveznica sadržanih u ovom dokumentu.
►M3
UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 1217/2009 od 30. studenoga 2009. o uspostavi sustava za prikupljanje knjigovodstvenih podataka o prihodima i poslovnim aktivnostima poljoprivrednih gospodarstava u Europskoj uniji ◄ ( L 328 15.12.2009, 27) |
Koju je izmijenila:
|
|
|||
br. |
stranica |
datum |
||
PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) br. 737/2011 od 26. srpnja 2011. |
L 195 |
42 |
27.7.2011 |
|
L 158 |
1 |
10.6.2013 |
||
UREDBA (EU) br. 1318/2013 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 22. listopada 2013. |
L 340 |
1 |
17.12.2013 |
|
L 328 |
1 |
12.12.2017 |
||
DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2497 оd 12. listopada 2022. |
L 325 |
13 |
20.12.2022 |
UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 1217/2009
od 30. studenoga 2009.
o uspostavi sustava za prikupljanje knjigovodstvenih podataka o prihodima i poslovnim aktivnostima poljoprivrednih gospodarstava u Europskoj uniji
◄
(kodificirana verzija)
POGLAVLJE I.
STVARANJE SUSTAVA POLJOPRIVREDNIH KNJIGOVODSTVENIH PODATAKA UNIJE
Članak 1.
Svrha sustava podataka je prikupljanje knjigovodstvenih podataka potrebnih za:
godišnje određivanje prihoda poljoprivrednih gospodarstava koja spadaju u područje praćenja definirano u članku 5.; i
poslovnu analizu poljoprivrednog gospodarstva.
Članak 2.
Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se sljedeće definicije:
►M3 „poljoprivrednik” ◄ znači fizička osoba odgovorna za dnevno upravljanje poljoprivrednim gospodarstvom;
„poljoprivredno gospodarstvo” znači subjekt poljoprivrednog poslovanja u skladu s onim kako se obično koristi u kontekstu poljoprivrednih praćenja i popisa Unije;
„kategorija poljoprivrednog gospodarstva” znači skupina poljoprivrednih gospodarstava koja pripadaju istoj kategoriji u pogledu vrste poljoprivredne proizvodnje i ekonomske veličine, kako je određeno u tipologiji Unije za poljoprivredna gospodarstva;
„poljoprivredno gospodarstvo koje podnosi izvješća” znači bilo koje gospodarstvo koje ostvaruje prihode za potrebe sustava podataka;
„područna jedinica sustava poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka” ili „područna jedinica FADN-a” znači državno područje države članice ili bilo koji njegov dio koji je određen granicama s ciljem odabira gospodarstava koja podnose izvješća, (popis takvih područnih jedinica utvrđen je u Prilogu I.);
„knjigovodstveni podaci” znači svi tehnički, financijski ili ekonomski podaci koji se odnose na poljoprivredno gospodarstvo, a dobiveni su iz knjigovodstvenih podataka koji se sastoje od unosa bilježenih sustavno i redovito tijekom obračunske godine;
„standardni prinos” znači standardna vrijednost bruto proizvodnje.
Članak 3.
Kako bi se osiguralo da se popis područnih jedinica FADN-a može ažurirati na temelju zahtjeva neke države članice, Komisija je ovlaštena za donošenje akata u skladu s člankom 19.a o izmjeni Priloga I. u pogledu popisa područnih jedinica FADN-a po državi članici.
POGLAVLJE II.
PODACI ZA ODREĐIVANJE PRIHODA I ANALIZU POSLOVANJA POLJOPRIVREDNIH GOSPODARSTAVA
Članak 4.
Ovo poglavlje primjenjuje se na prikupljanje knjigovodstvenih podataka za potrebe određivanja godišnjih prihoda i analize poslovanja poljoprivrednih gospodarstava.
Ti podaci prikupljaju se putem redovitih i izvanrednih praćenja.
Članak 5.
Komisija donosi delegirane akte, u skladu s člankom 19.a, kojima se utvrđuju pravila za određivanje praga iz prvog podstavka ovog stavka.
Na temelju podataka dobivenih od država članica, Komisija donosi provedbene akte utvrđujući prag naveden u prvom podstavku. Ti se provedbeni akti donose u skladu s postupkom ispitivanja iz članka 19.b stavka 2.
Poljoprivredna gospodarstva koja podnose izvješća su ona poljoprivredna gospodarstva:
čija je ekonomska veličina jednaka ili veća od praga određenog u skladu sa stavkom 1.;
koja vodi osoba koja vodi poslovne knjige ili je voljna i sposobna voditi poslovne knjige poljoprivrednog gospodarstva i voljna je ustupiti knjigovodstvene podatke sa svog poljoprivrednog gospodarstva Komisiji;
koja su, zajedno s drugim poljoprivrednim gospodarstvima i na razini svake područne jedinice FADN-a, reprezentativna za područje praćenja.
▼M3 —————
Članak 5.a
Komisija donosi delegirane akte u skladu s člankom 19.a kojima se utvrđuju pravila po kojima će države članice izraditi takve planove. Takva pravila osiguravaju da su planovi za odabir gospodarstava koja podnose izvješća:
Članak 5.b
Tipologija se posebno koristi za prikazivanje podataka, prema vrsti poljoprivredne proizvodnje i razredu ekonomske veličine, prikupljenih putem praćenja strukture poljoprivrednih gospodarstava Unije i FADN-a.
U skladu s člankom 19.a, Komisija je ovlaštena donijeti delegirane akte kojima utvrđuje referentno razdoblje za standardni obujam proizvodnje.
Komisija je ovlaštena donijeti delegirane akte u skladu s člankom 19.a vezano uz određivanje općih i glavnih vrsta poljoprivredne proizvodnje.
Točno se navodi sukladnost između općih i glavnih vrsta poljoprivredne proizvodnje i posebnih vrsta specijaliziranih poljoprivrednih proizvodnji koje odgovaraju glavnoj vrsti poljoprivredne proizvodnje.
Komisija donosi provedbene akte kojima utvrđuje:
Ti se provedbeni akti donose u skladu s postupkom ispitivanja iz članka 19. stavka 2.
Članak 6.
Nacionalni odbor donosi jednoglasno svoje odluke. U slučaju da se jednoglasnost ne može postići, odluke će donijeti tijelo koje odredi država članica.
Regionalni odbor će posebno imati dužnost surađivanja s agencijom za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka iz članka 7. u odabiru poljoprivrednih gospodarstava koja podnose izvješća.
Članak 7.
Svaka država članica imenuje agenciju za vezu čiji zadaci su:
informirati nacionalni odbor, regionalne odbore i knjigovodstvene urede o primjenjivom regulatornom okviru te osigurati njegovu pravilnu primjenu;
sastaviti plan za odabir gospodarstava koja podnose izvješća. dostaviti ga nacionalnom odboru na odobrenje te ga nakon toga proslijediti Komisiji;
sastaviti:
popis gospodarstava koja podnose izvješća;
prema potrebi, popis knjigovodstvenih ureda koji su voljni i sposobni ispunjavati izvješća poljoprivrednih gospodarstava;
prikupiti izvješća poljoprivrednih gospodarstava koja su mu poslali knjigovodstveni uredi;
provjeriti jesu li izvješća poljoprivrednih gospodarstava propisno ispunjena;
proslijediti propisno ispunjena izvješća poljoprivrednih gospodarstava Komisiji u traženom obliku te u zadanom roku;
prenijeti zahtjeve za informacije iz članka 17. nacionalnom odboru, regionalnim odborima i knjigovodstvenim uredima te proslijediti relevantne odgovore Komisiji.
Članak 8.
Knjigovodstveni podaci iz svakog propisno ispunjenog izvješća poljoprivrednog gospodarstva takvi su da se može:
Komisija je ovlaštena donijeti delegirane akte u skladu s člankom 19.a u vezi s određivanjem glavnih skupina knjigovodstvenih podataka koje treba prikupiti i općih pravila za prikupljanje podataka.
Kako bi se osigurala usporedivost knjigovodstvenih podataka prikupljenih putem izvješća poljoprivrednih gospodarstava, bez obzira na praćena gospodarstva koja podnose izvješća, Komisija donosi provedbene akte kojima se utvrđuju oblik i izgled izvješća poljoprivrednog gospodarstva te metode i rokovi za slanje podataka Komisiji.
Ti se provedbeni akti donose u skladu s postupkom ispitivanja iz članka 19.b. stavka 2.
▼M3 —————
POGLAVLJE IV.
OPĆE ODREDBE
Članak 16.
Članak 17.
Takvi zahtjevi za dostavu informacija upućeni nacionalnom odboru, regionalnim odborima ili knjigovodstvenim uredima, kao i relevantni odgovori moraju se dostaviti u pisanom obliku putem agencije za sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka.
▼M3 —————
Članak 19.
Proračunska sredstva koja će se uključiti u opći proračun Europske unije, u dijelu proračuna za Komisiju, uključuju:
standardnu naknadu koja se državama članicama isplaćuje za propisno ispunjena izvješća poljoprivrednih gospodarstava dostavljena u predviđenom roku do najvećeg broja gospodarstava koja podnose izvješća određenih u skladu s člankom 5.a stavkom 2. Ako je ukupan broj propisno ispunjenih i dostavljenih izvješća poljoprivrednih gospodarstava u odnosu na područnu jedinicu FADN-a ili državu članicu manji od 80 % od broja gospodarstava koja podnose izvješća propisanih za tu područnu jedinicu FADN-a ili dotičnu državu članicu, na svako se izvješće poljoprivrednog gospodarstva iz te područne jedinice FADN-a ili dotične države članice primjenjuje naknada koja je jednaka 80 % standardne naknade;
sve troškove računalnih sustava kojima upravlja Komisija za primanje, provjeru, obradu i analizu knjigovodstvenih podatka koje dostave države članice.
Troškovi iz točke (b) uključuju kad je potrebno troškove distribucije rezultata tih aktivnosti te troškove studija i razvoja drugih aspekata sustava podataka.
Članak 19.a
Članak 19.b
Članak 20.
Uredba br. 79/65/EEZ se stavlja izvan snage.
Upućivanja na Uredbu stavljenu izvan snage smatraju se upućivanjima na ovu Uredbu i tumače se u skladu s korelacijskom tablicom iz Priloga III.
Članak 21.
Ova Uredba stupa na snagu dvadesetoga dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.
Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.
PRILOG I.
Popis područnih jedinica FADN-a naveden u Članku 2. točki (d)
Belgija
1. Vlaanderen
2. Bruxelles — Brussel
3. Wallonie
Bugarska
1. Северозападен, (Severozapaden)
2. Северен централен, (Severen tsentralen)
3. Североизточен, (Severoiztochen)
4. Югозападен, (Yugozapaden)
5. Южен централен, (Yuzhen tsentralen)
6. Югоизточен, (Yugoiztochen)
Međutim, Bugarska može predstavljati jednu područnu jedinicu do 31. prosinca 2009.
Češka
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Danska
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Njemačka
Schleswig-Holstein/Hamburg
Niedersachsen
Bremen
Nordrhein-Westfalen
Hessen
Rheinland-Pfalz
Baden-Württemberg
Bayern
Saarland
Berlin
Brandenburg
Mecklenburg-Vorpommern
Sachsen
Sachsen-Anhalt
Thüringen
Estonija
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Irska
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Grčka
1. Μακεδονία — Θράκη
2. Ήπειρος — Πελοπόννησος - Νήσοι Ιονίου
3. Θεσσαλία
4. Στερεά Ελλάς — Νήσοι Αιγαίου – Κρήτη
Španjolska
1. Galicija
2. Asturias
3. Cantabria
4. País Vasco
5. Navarra
6. La Rioja
7. Aragón
8. Cataluña
9. Illes Balears
10. Castilla y León
11. Madrid
12. Castilla-La Mancha
13. Comunidad Valenciana
14. Murcia
15. Extremadura
16. Andalucía
17. Canarias
Francuska
Île de France
Champagne-Ardenne
Picardie
Haute-Normandie
Centre
Basse-Normandie
Bourgogne
Nord-Pas de Calais
Lorraine
Alsace
Franche-Comté
Pays de la Loire
Bretagne
Poitou-Charentes
Aquitaine
Midi-Pyrénées
Limousin
Rhône-Alpes
Auvergne
Languedoc-Roussillon
Provence-Alpes-Côte d’Azur
Corse
Antilles françaises
La Réunion
Hrvatska
1. Kontinentalna Hrvatska
2. Jadranska Hrvatska
Međutim, Hrvatska može predstavljati jednu područnu jedinicu tri godine nakon pristupanja.
Italija
1. Valle d’Aosta
2. Piemonte
3. Lombardia
4. Trentino
5. Alto Adige
6. Veneto
7. Friuli-Venezia Giulia
8. Liguria
9. Emilia Romagna
10. Toscana
11. Marche
12. Umbria
13. Lazio
14. Abruzzo
15. Molise
16. Campania
17. Calabria
18. Puglia
19. Basilicata
20. Sicilija
21. Sardinija
Cipar
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Latvija
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Litva
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Luksemburg
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Mađarska
1. Észak-Magyarország
2. Dunántúl
3. Alföld
Malta
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Nizozemska
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Austrija
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Poljska
1. Pomorze i Mazury
2. Wielkopolska i Śląsk
3. Mazowsze i Podlasie
4. Małopolska i Pogórze
Portugal
1. Norte e Centro
2. Ribatejo e Oeste
3. Alentejo e Algarve
4. Açores e Madeira
Rumunjska
1. Nord-Est
2. Sud-Est
3. Sud-Muntenia
4. Sud-Vest-Oltenia
5. Vest
6. Nord-Vest
7. Centru
8. București-Ilfov
Slovenija
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Slovačka
Predstavlja jednu područnu jedinicu
Finska
1. Etelä-Suomi
2. Sisä-Suomi
3. Pohjanmaa
4. Pohjois-Suomi
Švedska
1. Ravnice južne i srednje Švedske
2. Šumska područja i miješana šumska i poljoprivredna područja južne i srednje Švedske
3. Područja sjeverne Švedske
▼M5 —————
PRILOG II.
Uredba stavljena izvan snage s popisom njezinih uzastopnih izmjena
Uredba Vijeća br. 79/65/EEZ (SL L 109, 23.6.1965., str. 1859.) |
|
Akt o pristupanju iz 1972., Prilog I., točka II.A.4 i Prilog (SL L 73, 27.3.1972., str. 59. i str. 125) |
|
Uredba Vijeća (EEZ) br. 2835/72 (SL L 298, 31.12.1972., str. 47.) |
|
Uredba Vijeća (EEZ) br. 2910/73 (SL L 299, 27.10.1973., str. 1.) |
|
Akt o pristupanju iz 1979., Prilog I., točka II.A. i II.G. (SL L 291, 19.11.1979., str. 64. i str. 87.) |
|
Uredba Vijeća (EEZ) br. 2143/81 (SL L 210, 30.7.1981., str. 1.) |
|
Uredba Vijeća (EEZ) br. 3644/85 (SL L 348, 24.12.1985., str. 4.) |
|
Akt o pristupanju iz 1985., Prilog I, točka XIV. podtočka i. (SL L 302, 15.11.1985., str. 235.) |
|
Uredba Vijeća (EEZ) br. 3768/85 (SL L 362, 31.12.1985., str. 8.) |
samo točka (2.) Priloga |
Uredba Vijeća (EEZ) br. 3577/90 (SL L 353, 17.12.1990., str. 23.) |
samo Prilog XVI. |
Akt o pristupanju iz 1994., Prilog I., točka V.A.I. (SL C 241, 29.8.1994., str. 117.) |
|
Uredba Vijeća (EZ) br. 2801/95 (SL L 291, 6.12.1995., str. 3.) |
|
Uredba Vijeća (EZ) br. 1256/97 (SL L 174, 2.7.1997., str. 7.) |
|
Uredba Vijeća (EZ) br. 806/2003 (SL L 122, 16.5.2003., str. 1.) |
samo točka (1.) Priloga II. |
Akt o pristupanju iz 2003., Prilog II, točka 6.A.1. (SL L 236, 23.9.2003., str. 346.) |
|
Uredba Vijeća (EZ) br. 2059/2003 (SL L 308, 25.11.2003., str. 1.) |
|
Uredba Komisije (EZ) br. 660/2004 (SL L 104, 8.4.2004., str. 97.) |
|
Uredba Komisije (EZ) br. 1791/2006 (SL L 363, 20.12.2006., str. 1.) |
samo točka 1. odjeljka A poglavlja 5. Priloga |
Uredba Komisije (EZ) br. 1469/2007 (SL L 329, 14.12.2007., str. 5.) |
|
PRILOG III.
KORELACIJSKA TABLICA
Uredba br. 79/65/EEZ |
Ova Uredba |
Članci 1. i 2. |
Članci 1. i 2. |
Članak 2.a |
Članak 3. |
Članak 3. |
Članak 4. |
Članak 4. |
Članak 5. |
Članak 5. |
Članak 6. |
Članak 6. stavak 1. točka (a) |
Članak 7. stavak 1. točka (a) |
Članak 6. stavak 1. točka (b) prva alineja |
Članak 7. stavak 1. točka (b) podtočka i. |
Članak 6. stavak 1. točka (b) druga alineja |
Članak 7. stavak 1. točka (b) podtočka ii. |
Članak 6. stavak 1. točka (c) prva alineja |
Članak 7. stavak 1. točka (c) podtočka i. |
Članak 6. stavak 1. točka (c) druga alineja |
Članak 7. stavak 1. točka (c) podtočka ii. |
Članak 6. stavak 1. točke (e), (f) i (g) |
Članak 7. stavak 1. točke (e), (f) i (g) |
Članak 6. stavak 2. |
Članak 7. stavak 2. |
Članak 7. |
Članak 8. |
Članak 8. |
Članak 9. |
Članak 9. |
Članak 10. |
Članak 10. |
Članak 11. |
Članak 11. |
Članak 12. |
Članak 12. |
Članak 13. |
Članak 13. |
Članak 14. |
Članak 14. |
Članak 15. |
Članak 15. |
Članak 16. |
Članak 16. |
Članak 17. |
Članak 17. |
— |
Članak 18. |
— |
Članak 19. |
Članak 18. stavci 1., 2. i 3. |
Članak 20. stavci 1. i 2. |
Članak 18. stavci 4. i 5. |
Članak 21. prvi i drugi stavak |
Članak 18. stavak 6. |
Članak 21. treći stavak |
— |
Članak 22. |
Članak 19. |
Članak 23. |
— |
— |
Članak 20. |
— |
Članak 21. |
Prilog |
Prilog I. |
— |
Prilog II. |
— |
Prilog III. |
( 1 ) SL L 55, 28.2.2011., str. 13.