OBRAZLOŽENJE
1.KONTEKST DELEGIRANOG AKTA
Ova je Uredba dio šire inicijative Komisije o održivom razvoju kojom se postavljaju temelji za okvir EU-a kojim se aspekti održivosti stavljaju u središte financijskog sustava kako bi se poduprlo preobrazbu europskog gospodarstva u zeleniji i otporniji kružni sustav u skladu s ciljevima europskog zelenog plana.
Nakon donošenja Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama iz 2016. te Programa Ujedinjenih naroda za održivi razvoj do 2030. i njegovih ciljeva održivog razvoja Komisija je u Akcijskom planu o financiranju održivog rasta najavila da u sektorskim propisima namjerava pojasniti uključivanje održivosti u takozvane fiducijarne dužnosti. Komunikacijom o europskom zelenom planu potvrđuje se potreba za dugoročnim signalima kako bi se financijski i kapitalni tokovi usmjerili u zelena ulaganja i kako bi se izbjegla neiskoristivost imovine. Ovom Uredbom pridonijet će se tom posebnom cilju.
Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2015/35 provodi se Direktiva 2009/138/EZ dodatnim utvrđivanjem, među ostalim, zahtjeva u pogledu upravljanja, sukoba interesa i upravljanja rizicima za društva za osiguranje i društva za reosiguranje.
Ova se Uredba temelji na tehničkom savjetu Europskog nadzornog tijela za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje (EIOPA). U tehničkom savjetu zaključuje se da su potrebna dodatna pojašnjenja o uključivanju rizika održivosti i čimbenika održivosti u Delegiranu uredbu Komisije (EU) 2015/35 te se utvrđuju posebne odredbe u tom pogledu.
Ovom Uredbom i drugim sektorskim delegiranim aktima kojima se prilagođavaju pravila o fiducijarnim dužnostima i provjerama primjerenosti dodatno se jačaju Uredba o objavama povezanima s održivosti u sektoru financijskih usluga, Uredba o referentnim vrijednostima EU-a za klimatsku tranziciju i referentnim vrijednostima EU-a usklađenima s Pariškim sporazumom te objavama u vezi s održivošću za referentne vrijednosti i Uredba o taksonomiji EU-a za održive djelatnosti. Tim se pravilima aspekti održivosti dosljedno uključuju u postupke ulaganja, savjetovanja i objavljivanja u svim sektorima. Njima se okolišni, socijalni i upravljački aspekti (održivosti) stavljaju u središte financijskog sustava kako bi se pridonijelo preobrazbi europskog gospodarstva u zeleniji, niskougljični, otporniji i resursno učinkovit kružni sustav.
2.SAVJETOVANJA PRIJE DONOŠENJA AKTA
Komisija je 24. srpnja 2018. od EIOPA-e zatražila tehnički savjet o mogućim izmjenama delegiranih akata koje bi trebalo donijeti na temelju Direktive 2009/138/EU, koje bi se odnosile na uključivanje rizika i čimbenika održivosti. EIOPA je 3. svibnja 2019. objavila Završno izvješće o tehničkim savjetima Komisiji. U savjetima su uzeta u obzir mišljenja dionika, među ostalim Interesne skupine za osiguranje i reosiguranje EIOPA-e, izražena tijekom javnog savjetovanja provedenog od 28. studenoga 2018. do 28. veljače 2019. te uključuju analizu troškova i koristi.
Službe Komisije pokrenule su 22. studenoga 2019. pisano savjetovanje sa Stručnom skupinom za bankarstvo, plaćanja i osiguranja (E02885). Primjedbe stručne skupine na odgovarajući su način uzete u obzir.
U skladu s načelima bolje regulative nacrt te uredbe objavljen je na internetskim stranicama Komisije u razdoblju od 8. lipnja 2020. do 6. srpnja 2020. tijekom kojeg se javnost mogla očitovati. Nakon pažljivog razmatranja povratnih informacija, u tekst su unesene dodatne izmjene.
3.PRAVNI ELEMENTI DELEGIRANOG AKTA
Pravna osnova ove Uredbe utvrđena je u članku 50. stavku 1. točkama (a) i (b) te članku 135. stavku 1. točki (a) Direktive 2009/138/EZ.
Ovom Uredbom obuhvaćene su sljedeće izmjene Uredbe (EU) 2015/35:
U članku 1. stavku 1. uvode se tri definicije. Prvo, „čimbenici održivosti” definirani su upućivanjem na članak 2. Uredbe (EU) 2019/2088. Drugo, „rizici održivosti” definirani su u skladu s definicijom tih rizika u Uredbi (EU) 2019/2088. Treće, „preferencije u pogledu održivosti” definirane su u skladu s definicijom tog pojma istodobno uvedenom u Delegiranoj uredbi (EU) 2017/2359 i u skladu s definicijom tog pojma istodobno uvedenom u Delegiranoj uredbi (EU) 2017/565.
U članku 1. stavku 2. zahtijeva se da društva za osiguranje i društva za reosiguranje uzmu u obzir rizike održivosti u svojem upravljanju rizicima.
U članku 1. stavku 3. utvrđivanje i procjena rizika održivosti uključuju se u zadaće funkcije upravljanja rizicima društava za osiguranje i društava za reosiguranje.
U članku 1. stavku 4. zahtijeva se da aktuarska funkcija društava za osiguranje i društava za reosiguranje uzme u obzir rizike održivosti u svojoj procjeni nesigurnosti povezane s procjenama iz izračuna tehničkih pričuva.
U članku 1. stavku 5. utvrđuje se da politika primitaka uključuje informacije o njezinoj dosljednosti s uključivanjem rizika održivosti.
U članku 1. stavku 6. zahtijeva se da se rizici održivosti uzmu u obzir pri provedbi načela razboritosti.
U članku 2. utvrđuje se da se ta uredba primjenjuje 12 mjeseci nakon objave u Službenom listu Europske unije.
DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) …/...
оd 21.4.2021.
o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2015/35 u pogledu uključivanja rizika održivosti u upravljanje društvima za osiguranje i društvima za reosiguranje
(Tekst značajan za EGP)
EUROPSKA KOMISIJA,
uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,
Uzimajući u obzir Direktivu 2009/138/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2009. o osnivanju i obavljanju djelatnosti osiguranja i reosiguranja (Solventnost II), a posebno njezin članak 50. stavak 1. i članak 135. stavak 1. točku (a),
budući da:
(1)Prelazak na niskougljično, održivije i resursno učinkovito kružno gospodarstvo u skladu s ciljevima održivog razvoja ključan je za osiguravanje dugoročne konkurentnosti gospodarstva Unije. Unija je 2016. sklopila Pariški sporazum. Člankom 2. stavkom 1. točkom (c) Pariškog sporazuma utvrđuje se cilj jačanja odgovora na klimatske promjene, među ostalim usklađivanjem financijskih tokova s nastojanjima usmjerenima na niske emisije stakleničkih plinova i razvoj otporan na klimatske promjene.
(2)Prepoznajući taj izazov, Komisija je u prosincu 2019. predstavila europski zeleni plan. Zeleni plan nova je strategija rasta kojom se Uniju nastoji preobraziti u pravedno i prosperitetno društvo s modernim, resursno učinkovitim i konkurentnim gospodarstvom u kojem 2050. neće biti neto emisija stakleničkih plinova i u kojem gospodarski rast nije povezan s upotrebom resursa. Za to su potrebni i jasni, dugoročni signali za usmjeravanje ulagatelja kako bi se izbjegla neiskoristivost imovine i povećalo održivo financiranje.
(3)Komisija je u ožujku 2018. objavila Akcijski plan o financiranju održivog rasta u kojem se utvrđuje ambiciozna i sveobuhvatna strategija održivog financiranja. Jedan od ciljeva utvrđenih u Akcijskom planu jest preusmjeravanje tokova kapitala prema održivim ulaganjima radi postizanja održivog i uključivog rasta. Procjena učinka na kojoj se temelje kasnije zakonodavne inicijative objavljena u svibnju 2018. pokazala je da je potrebno pojasniti da bi društva za osiguranje i društva za reosiguranje trebala uzeti u obzir čimbenike održivosti u okviru svojih dužnosti prema ugovarateljima osiguranja. Stoga bi društva za osiguranje i društva za reosiguranje trebala redovito procjenjivati ne samo sve relevantne financijske rizike, nego i sve relevantne rizike održivosti iz Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća koji bi, u slučaju njihova nastanka, mogli stvarno ili potencijalno bitno negativno utjecati na vrijednost ulaganja ili obveze. U Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2015/35 ne upućuje se izričito na rizike održivosti. Zbog tog razloga te kako bi se osigurali pravilna provedba i poštovanje sustava upravljanja, potrebno je pojasniti da bi sustav upravljanja društava za osiguranje i društava za reosiguranje i procjena ukupnih potreba za solventnošću tih društava trebali odražavati rizike održivosti.
(4)Društva za osiguranje koja objavljuju glavne štetne učinke na čimbenike održivosti u skladu s Uredbom (EU) 2019/2088 trebala bi prilagoditi i svoje procese, sustave i unutarnje kontrole u pogledu tih objava.
(5)S obzirom na ambicije Komisije da osigura upravljanje klimatskim i okolišnim rizicima i njihovo uključivanje u financijski sustav te na važnost politika primitaka kako bi se osiguralo da osoblje društava za osiguranje i društava za reosiguranje djelotvorno upravlja rizicima utvrđenima u okviru sustava upravljanja rizicima, politike primitaka društava za osiguranje i društava za reosiguranje trebale bi sadržavati informacije o tome kako se u tim politikama uzima u obzir uključivanje rizika održivosti u sustav upravljanja rizicima.
(6)Načelom razboritosti utvrđenim u članku 132. Direktive 2009/138/EZ propisuje se da društva za osiguranje i društva za reosiguranje ulažu samo u imovinu čije rizike mogu primjereno utvrditi, mjeriti i pratiti, kojima mogu primjereno upravljati, nadzirati ih i izvješćivati o njima. Kako bi se osiguralo da društva za osiguranje i društva za reosiguranje djelotvorno upravljaju klimatskim i okolišnim rizicima, pri provedbi načela razboritosti trebalo bi uzeti u obzir rizike održivosti, a društva za osiguranje i društva za reosiguranje u svojim bi postupcima ulaganja trebala uzeti u obzir preferencije potrošača u pogledu održivosti kako su uzete u obzir u postupku odobravanja proizvoda.
(7)Delegiranu uredbu (EU) 2015/35 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.
(8)Nadležnim tijelima te društvima za osiguranje i društvima za reosiguranje trebalo bi dati dovoljno vremena za prilagodbu novim zahtjevima sadržanima u ovoj Uredbi. Stoga bi njezinu primjenu trebalo odgoditi,
DONIJELA JE OVU UREDBU:
Članak 1.
Izmjene Delegirane uredbe (EU) 2015/35
Delegirana uredba (EU) 2015/35 mijenja se kako slijedi:
(1)U članku 1. umeću se sljedeće točke od 55.c do 55.e:
„55.c
‚rizik održivosti’ znači okolišni, socijalni ili upravljački događaj ili uvjet koji, ako do njega dođe, može uzrokovati stvaran ili potencijalno negativan učinak na vrijednost ulaganja ili na vrijednost obveze;
55.d
‚čimbenici održivosti’ znači čimbenici održivosti kako su definirani u članku 2. točki 24. Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća*;
55.e ‚preferencije u pogledu održivosti’ znači odluka potrošača ili potencijalnog potrošača o tome da u svoje ulaganje uključi jedan ili više sljedećih financijskih instrumenata i u kojoj mjeri:
(a)
financijski instrument za koji potrošač ili potencijalni potrošač odredi da se najmanji udio ulaže u okolišno održiva ulaganja kako su definirana u članku 2. točki 1. Uredbe (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća**;
(b)
financijski instrument za koji potrošač ili potencijalni potrošač odredi da se najmanji udio ulaže u održiva ulaganja kako je definirano u članku 2. točki 17. Uredbe (EU) 2019/2088;
(c)
financijski instrument koji uzima u obzir glavne štetne učinke na čimbenike održivosti, pri čemu kvalitativne ili kvantitativne elemente koji to potvrđuju određuje potrošač ili potencijalni potrošač;
___________
*
Uredba (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (SL L 317, 9.12.2019., str. 1.).
**
Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i o izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (SL L 198, 22.6.2020., str. 13.).”;
(2)Članak 260. mijenja se kako slijedi:
(a)u stavku 1. točki (a) podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:
„i.
mjere koje društvo za osiguranje ili društvo za reosiguranje poduzima kako bi procijenilo rizik i upravljalo rizikom gubitka ili rizikom nepovoljnih promjena vrijednosti obveza osiguranja i obveza reosiguranja, proizišlih iz neodgovarajućih pretpostavki u vezi s oblikovanjem cijena i pričuva zbog unutarnjih ili vanjskih čimbenika, uključujući rizike održivosti;”;,
(b)u stavku 1. točki (c). dodaje se sljedeća podtočka vi.:
„vi.
mjere koje društvo za osiguranje ili društvo za reosiguranje poduzima kako bi osiguralo da se rizici održivosti koji se odnose na investicijski portfelj pravilno utvrđuju i procjenjuju te da se njima pravilno upravlja.”;
(c)umeće se sljedeći stavak 1.a:
„1.a
Društva za osiguranje i društva za reosiguranje uključuju rizike održivosti u svoje politike iz stavka 1. točaka (a) i (c) te, prema potrebi, u politike o drugim područjima iz stavka 1.”;
(3)članak 269. mijenja se kako slijedi:
(a)u stavku 1. točka (e) zamjenjuje se sljedećim:
„(e)
utvrđivati i procjenjivati nastale rizike i rizike održivosti.”;
(b)umeće se sljedeći stavak 1.a:
„1.a
Nastali rizici i rizici održivosti iz stavka 1. točke (e) koje utvrdi funkcija upravljanja rizicima dio su rizika iz članka 262. stavka 1. točke (a).”;
(4)u članku 272. stavku 6. točka (b) zamjenjuje se sljedećim:
„(b)
učinkom inflacije, pravnog rizika, rizika održivosti, izmjena u sastavu portfelja društva i sustava koji prilagođavaju premije koje ugovaratelj osiguranja plaća povećavajući ih ili smanjujući ovisno o evidenciji njihovih potraživanja (sustavi bonus/malus) ili sličnim sustavima, primijenjenima u posebnim homogenim grupama rizika;”;
(5)u članku 275. dodaje se sljedeći stavak 4.:
„4.
Politika primitaka uključuje informacije o tome kako se u njoj uzima u obzir uključivanje rizika održivosti u sustav upravljanja rizicima.”;
(6)u glavi I. poglavlju IX. dodaje se sljedeći odjeljak 6.:
„ODJELJAK 6.
Ulaganja
Članak 275.a
Uključivanje rizika održivosti u načelo razboritosti
1.
Društva za osiguranje i društva za reosiguranje pri utvrđivanju, mjerenju, praćenju, upravljanju, nadzoru i izvješćivanju o rizicima koji proizlaze iz ulaganja te njihovoj procjeni, kako je navedeno u članku 132. stavku 2. prvom podstavku Direktive 2009/138/EZ, uzimaju u obzir rizike održivosti.
2.
Za potrebe stavka 1., društva za osiguranje i društva za reosiguranje uzimaju u obzir potencijalni dugoročni učinak svoje investicijske strategije i odluka na čimbenike održivosti te, prema potrebi, ta strategija i te odluke društva za osiguranje odražavaju preferencije njegovih potrošača u pogledu održivosti koje su uzete u obzir u postupku odobravanja proizvoda iz članka 4. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/2358***.
___________
***
Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/2358 od 21. rujna 2017. o dopuni Direktive (EU) 2016/97 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu zahtjeva za nadgledanje proizvoda i upravljanje njima za društva za osiguranje i distributere osiguranja (SL L 341, 20.12.2017., str. 1.).”.
Članak 2.
Stupanje na snagu i primjena
Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.
Primjenjuje se od [Ured za publikacije – molimo unesite 12 mjeseci nakon objave].
Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.
Sastavljeno u Bruxellesu 21.4.2021.
Za Komisiju
Predsjednica
Ursula VON DER LEYEN