Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2024)5605846

Mid-term evaluation of the European Globalisation Adjustment Fund for Displaced Workers 2021-2027

POZIV NA OČITOVANJE ZA EVALUACIJU

Naziv evaluacije

Europski fond za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom – evaluacija u sredini provedbenog razdoblja

Vodeća glavna uprava – nadležni odjel

GU EMPL – Odjel G.2

Okvirni rok

(planirani datum početka i završetka)

1. tromjesečje 2024. – 2. tromjesečje 2025.

Dodatne informacije

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=326 

Ovaj je dokument isključivo informativne prirode. Njegov sadržaj ne prejudicira konačnu odluku Komisije o nastavku rada na inicijativi ni njezinu konačnom sadržaju. Svaki element inicijative opisan u ovom dokumentu može se promijeniti, uključujući rokove.

A. Politički kontekst, svrha i opseg evaluacije

Politički kontekst

Europski fond za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom (EGF) pruža potporu (bivšim) radnicima koji su ostali bez posla uslijed velikog restrukturiranja. Cilj mu je pružiti pravodobnu i ciljanu potporu osobama koje ostanu bez posla zbog globalnih gospodarskih promjena, među ostalim zbog promjena u trgovinskim tokovima, financijskih i gospodarskih kriza, digitalizacije ili prelaska na niskougljično gospodarstvo.

EGF se može iskoristiti u slučaju velikih restrukturiranja. On dopunjuje, odnosno intenzivira, redovne mjere pomoći pri traženju posla i nudi dodatne mjere aktivne politike tržišta rada te pridonosi nastojanjima EU-a da poboljša prilagodljivost radnika i pomogne im da se ponovno uključe u svijet rada. Svoje aktivnosti usklađuje sa širim ciljevima socijalne politike i politike zapošljavanja EU-a kako je navedeno u europskom stupu socijalnih prava.

Svrha i opseg

Svrha je evaluacije kritički procijeniti EGF za razdoblje 2021. – 2027. u sredini provedbenog razdoblja. Ispitat će se djelotvornost, učinkovitost, relevantnost, usklađenost i dodana vrijednost EU-a (vrijednost povrh onoga što bi države članice EU-a inače postigle samostalno).

Budući da se Fond trenutačno slabije koristi, evaluacija će se usredotočiti na promjene uvedene za razdoblje 2021. – 2027. U evaluaciji će se ocijeniti kako je i do koje mjere Fond ostvario svoje ciljeve, u mjeri u kojoj je to bilo moguće.

Nastojat će se ispitati i razlozi za slabo iskorištavanje sredstava iz Fonda, unatoč pojednostavnjenim uvjetima za podnošenje zahtjeva za financiranje uvedenima Uredbom o EGF-u za razdoblje 2021. – 2027.

Evaluacija će obuhvaćati razdoblje od stupanja na snagu Uredbe o EGF-u (2021/691) do kraja 2024. Osim slabe iskorištenosti Fonda, prva završna izvješća o njegovim intervencijama bit će dostupna tek sredinom 2024., pa se očekuje da će konkretni dokazi biti ograničeni.

U evaluaciji će se nastojati otkriti novi izazovi i moguća rješenja.

Cilj je prikupiti uvide na temelju kojih bi se zajamčilo da EGF, u skladu s trenutačnim regulatornim okvirom, i dalje djelotvorno podupire radnike pogođene globalnim gospodarskim promjenama te tako bude u skladu s općim ciljevima socijalne politike EU-a.

B. Bolja regulativa

Strategija savjetovanja

Glavna je značajka EGF-a za razdoblje 2021. – 2027. uvođenje anketa za korisnike koje se provode u fazi zaključenja svakog predmeta. Te su ankete sastavni dio postupka evaluacije i ispunjavaju ih korisnici EGF-a (u EGF-u korisnici su definirani kao sudionici u financiranim mjerama).

Osim anketa za korisnike, planirane aktivnosti savjetovanja uključuju:

-četverotjedno razdoblje za odgovor na poziv na očitovanje u trećem tromjesečju 2024. na EU-ovim internetskim stranicama „Iznesite svoje mišljenje”. Savjetovanje će biti dostupno na sva 24 službena jezika EU-a. Odgovori se mogu podnijeti na bilo kojem od 24 službena jezika EU-a, a savjetovanje omogućuje javnosti i dionicima davanje povratnih informacija

-ciljane razgovore i savjetovanja s nacionalnim dionicima i dionicima EU-a uključenima u osmišljavanje, vođenje i provedbu EGF-a, u kombinaciji s internetskim seminarom EGF-a za umrežavanje i sastankom osoba za kontakt s EGF-om, koji će se organizirati u četvrtom tromjesečju 2024. Savjetovanje s korisnicima EGF-a provodit će se putem internetske ankete za korisnike EGF-a koja je sastavni dio svakog predmeta.

Kako bi se doprlo do što šire publike, te će se aktivnosti savjetovanja najaviti putem komunikacijskih kanala Europske komisije, upravljačkih tijela EGF-a i drugih relevantnih dionika. Evaluaciji će biti priloženo sažeto izvješće u kojem će se iznijeti rezultati svih aktivnosti savjetovanja.

Sažeto činjenično izvješće s glavnim značajkama i rezultatima javnog savjetovanja objavit će se na internetskoj stranici savjetovanja osam tjedana nakon njegova završetka.

Cilj savjetovanja 

Cilj je savjetovanja saznati ostvaruje li Fond svoje ciljeve s obzirom na izmijenjenu strukturu i promjenjivi institucionalni, socijalni i gospodarski kontekst.

Neke su od novih značajki strukture prošireno područje primjene, pojednostavnjeni postupak podnošenja zahtjeva, niži pragovi za otpuštene radnike, obvezni horizontalni zahtjevi za širenje zelenih i digitalnih vještina te usklađivanje stope sufinanciranja iz EGF-a s najvišom stopom sufinanciranja iz fonda ESF+ u svakoj državi članici.

Više informacija pronađite na internetskim stranicama EGF-a 1 .

Savjetovanje provodimo radi:

• prikupljanja dokaza od ciljne publike i šire javnosti o rezultatima postignutima uz pomoć potpore iz EGF-a

• identificiranja čimbenika koji doprinose ili ometaju djelotvornost, učinkovitost, relevantnost, usklađenost i dodanu vrijednost EU-a EGF-a i

• utvrđivanja stečenih iskustava.

Ciljani dionici

korisnici (putem obveznih anketa za korisnike)

institucije i organizacije uključene u provedbu EGF-a

javne službe za zapošljavanje

sindikati i predstavničke organizacije radnika, predstavnici sudionika

institucije odgovorne za osmišljavanje i provedbu mjera koje se zajednički financiraju iz EGF-a

akademska i istraživačka tijela

Prikupljanje podataka i metodologija

U evaluaciji će se iskoristiti kombinacija postojećih resursa za donošenje uravnoteženih zaključaka.

To će uključivati:

·uredsko istraživanje (prethodne evaluacije i procjene učinka, propisi, programski dokumenti, pregled literature itd.) 

·podatke i izvješća o praćenju programa, kao što su dvogodišnja izvješća EGF-a

·izvješća država članica, kao što su završna izvješća o svakom provedenom predmetu EGF-a

·nacionalna izvješća o reviziji ili evaluacije. 

Za procjenu relevantnosti EGF-a iskoristit će se druga povezana istraživanja o restrukturiranju, globalizaciji, budućnosti rada itd.

Procjena će se stoga oslanjati na triangulaciju podataka kombiniranjem kvantitativnih podataka (kao što su podaci koje dostavljaju sustavi praćenja) i kvalitativnih dokaza (npr. povratne informacije dionika).

Jedna novost je da su Uredbom o EGF-u uvedene ankete za korisnike u fazi zaključenja svakog predmeta. Te su ankete sastavni dio evaluacija EGF-a.

Ankete će se dopuniti savjetovanjima s dionicima, koji će biti pozvani da komentiraju dosadašnji razvoj Fonda i njegovu izmijenjenu ulogu u odnosu na ostale instrumente aktivne politike tržišta rada.

To uključuje i prikupljanje mišljenja dionika o pojednostavnjenju i smanjenju administrativnog opterećenja putem internetskih foruma i javnih savjetovanja.

Cilj je te integrirane metodologije dati jasnu evaluaciju Fonda utemeljenu na dokazima i provedive preporuke za njegovo poboljšanje u budućnosti.

(1)  https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=326
Top