EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europski revizorski sud (ERS)

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Članak 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU)

Poslovnik Revizorskog suda Europske unije

ČEMU SLUŽE ČLANAK 287. UFEU-A I OVAJ POSLOVNIK?

Europski revizorski sud (ERS) vanjski je revizor EU-a. Sud upozorava na rizike, pruža jamstvo, ukazuje na nedostatke i dobru praksu te donositeljima politike i zakonodavcima pruža smjernice o tome kako poboljšati upravljanje politikama i programima EU-a. Sud djeluje kao neovisni zaštitnik financijskih interesa građana EU-a.

U članku 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije definira se uloga suda.

Sud izrađuje vlastiti Poslovnik koji potom mora odobriti Vijeće. Njime se uređuje unutrašnje funkcioniranje suda. Ova pravila odnose se na aspekte poput:

  • organizacije suda (imenovanja, mandati, dužnosti suda, izbor predsjednika);
  • radnih postupaka (sastanci suda i vijeća; odluke suda, vijeća i odbora; revizije i priprema izvješća, mišljenja, zapažanja i jamstvene izjave).

KLJUČNE TOČKE

Sastav i struktura

  • Sud je kolegijalno tijelo, odnosno njegovi članovi su zajednički odgovorni za odluke i poduzete mjere. Sastoji se od 27 članova – jedan iz svake države članice EU-a. Članovi se imenuju na šest godina (obnovljivo). Kako bi bili imenovani, članovi moraju pripadati tijelima za vanjsku reviziju u svojoj državi članici ili biti njihovi nekadašnji članovi ili biti posebno kvalificirani za izvršavanje takve dužnosti. Članovi Suda podliježu kodeksu ponašanja kojim se uređuju njihova neovisnost, nepristranost, integritet, predanost, kolegijalnost, povjerljivost, odgovornost i obveze nakon napuštanja službe.
  • Članovi biraju jednog od njih za predsjednika na tri godine (obnovljivo). Njegove/njezine dužnosti uključuju:
    • sazivanje i predsjedanje sastancima suda;
    • osigurati provedbu odluka suda;
    • osigurati da odjeli suda, uključujući protokol i posjete, komunikacije, pravna pitanja i unutarnju reviziju, rade ispravno i da se njegovim raznim aktivnostima upravlja na odgovarajući način;
    • imenovanje agenta koji će predstavljati sud u parnicama;
    • predstavljanje suda u vanjskim odnosima i odnosima s drugim institucijama EU-a.
  • Sud ima glavnog tajnika koji je odgovoran za dnevno poslovanje tajništva suda kao i za upravljanje, financije i podršku, ljudske resurse, informacijsku tehnologiju i prevoditeljsku službu.
  • Sud se također sastoji od Vijeća i Odbora:
    • Vijeća usvajaju mišljenja, posebna izvješća i specifična godišnja izvješća. Pripremaju i godišnja izvješća o proračunu EU-a, koje potom donosi sud;
    • Odbori (npr. Administrativni odbor i Revizorski odbor) se bave administrativnim stvarima i odlukama o pitanjima vezanima uz komunikaciju i strategiju.

Zadaće suda

  • Sud je neovisan vanjski revizor Europske unije. Njegova su izvješća i mišljenja ključan element lanca odgovornosti EU-a. Njima se oni zaduženi za provedbu politika i programa EU-a pozivaju na odgovornost: Komisija, ostale institucije i tijela EU-a te uprave u državama članicama.
  • Sud upozorava na rizike, pruža jamstvo, ukazuje na nedostatke i dobru praksu te donositeljima politika i zakonodavcima pruža smjernice o tome kako poboljšati upravljanje politikama i programima EU-a kako bi mogli postići troškovnu učinkovitost.

Revizije

One se:

  • temelje na evidenciji i, ako je potrebno, provode na licu mjesta u drugim institucijama EU-a;
  • provode u bilo kojoj organizaciji koja u ime EU-a upravlja prihodima ili rashodima;
  • provode u državama članicama i zemljama diljem svijeta, uključujući kod bilo koje fizičke ili pravne osobe koja prima sredstva iz proračuna EU-a.

U svojoj ulozi kao vanjski revizor EU-a, sud surađuje s nacionalnim tijelima i institucijama EU-a. U mogućnosti je zatražiti i bilo kakve podatke potrebne za uspješno izvršavanje svog zadatka od institucija i tijela EU-a, organizacija koje primaju sredstva iz europskog proračuna ili iz nacionalnih revizorskih institucija.

Strategija i program rada

  • Kako bi ostao na čelu razvoja revizije u javnom sektoru, sud unaprijed planira svoj strateški razvoj i prioritete revizije. Njegovi su ključni ciljevi utvrđeni u višegodišnjim strategijama.
  • Svake godine sud donosi program rada s popisom prioriteta u smislu revizorskih zadataka. Program se objavljuje i predsjednik suda ga predstavlja Odboru za proračunski nadzor Europskog parlamenta.

Godišnji postupak razrješenja

  • Revizorski sud nema pravosudne ovlasti i stoga nema moć nametanja sankcija. Po završetku svake financijske godine sastavlja godišnje izvješće koje se objavljuje u Službenom listu. To izvješće odnosi se na upravljanje proračunom EU-a i Europske razvojne fondove, od strane nadležnih institucija. On je temeljni dio postupka donošenja odluka Europskog parlamenta vezano uz odobrenje razrješenja proračuna Komisiji.
  • Revizorski sud Vijeću i Parlamentu također daje jamstvenu izjavu u pogledu pouzdanosti računovodstvene dokumentacije te potvrđuje da se proračun koristio na dobar način u skladu s pravilima i propisima. Nadalje, sud također može, u bilo kojem trenutku, poslati zapažanja, posebno u obliku posebnih izvješća, o specifičnim pitanjima ili revidirati izvješća i dostaviti mišljenja kada se to od suda zakonski zahtjeva, na temelju zahtjeva neke druge institucije EU-a ili na vlastitu inicijativu.
  • Sud odlučuje na formalnoj sjednici, većinom članova, o donošenju godišnjeg izvješća. Njegovi sastanci nisu javni, osim ako ne odluči drugačije. Također može odlučiti, na bazi pojedinačnih slučajeva, odluke donijeti pisanim postupkom.
  • Revizorski sud izvještava o nepravilnostima upotrebe sredstava EU-a i upućuje bilo koje slučajeve navodne prijevare otkrivene tijekom revizije Europskom uredu za borbu protiv prijevara (OLAF) ili Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO).

OTKAD SE PRIMJENJUJE OVAJ POSLOVNIK?

Primjenjuje se od 1. lipnja 2010.

POZADINA

Revizorski sud sa sjedištem u Luksemburgu osnovan je 1977., a od 1992. djeluje kao punopravna institucija EU-a.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENTI

Pročišćena verzija Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio šesti – Institucionalne i financijske odredbe – Glava I. – Odredbe o institucijama – Poglavlje 1. – Institucije – Odjeljak 7. – Revizorski sud – Članak 287. (bivši članak 248. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 170.–171.)

Poslovnik Revizorskog suda (SL L 103, 23.4.2010., str. 1.–6.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

VEZANI DOKUMENT

Kodeks ponašanja članova i bivših članova Europskog revizorskog suda (SL L 128, 2.5.2022., str. 102.–113.)

Posljednje ažuriranje 02.05.2022

Top