EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europski sustav nadzora granica (Eurosur)

Kako bi poboljšala integrirano upravljanje granicama i spriječila prekogranični kriminalitet i nezakonito useljavanje, Europska unija (EU) uspostavila je Europski sustav nadzora granica (Eurosur).

DOKUMENT

Uredba (EU) br. 1052/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. listopada 2013. o uspostavi Europskog sustava nadzora granica (Eurosur).

SAŽETAK

EU je u listopadu 2013. godine usvojio uredbu o uspostavi Europskog sustava nadzora granica (Eurosur).

Višenamjenski sustav

Eurosur je višenamjenski sustav sprječavanja nezakonitog useljavanja i prekograničnog kriminaliteta na vanjskim granicama. Također će doprinijeti osiguravanju zaštite i spašavanju života migranata koji pokušavaju stići do europske obale.

On pruža mehanizam kojim agencije za nadzor granica mogu brzo razmijeniti informacije i zajedno surađivati. Sva nacionalna tijela zemalja EU-a odgovorna za nadzor granica (npr. granična straža, policija, obalna straža, mornarica itd.) moraju putem nacionalnih koordinacijskih centara koordinirati svoje aktivnosti s aktivnostima drugih zemalja EU-a i Frontexa, agencije EU-a za granice.

Brže reagiranje zahvaljujući boljim informacijama

Eurosur ima pristup obavještajnog karaktera, što nacionalnim agencijama i agencijama EU-a omogućava bolje razumijevanje onog što se događa na vanjskim granicama te brže reagiranje na nove putove i metode kojima se koriste kriminalne mreže.

Sposobnost brzog reagiranja

Zemljama EU-a Eurosur omogućava brže reagiranje ne samo na pojedine incidente već i na kritične situacije na vanjskim granicama EU-a. U tu su svrhu vanjske kopnene i morske granice podijeljene u „dijelove granica” i svima je dodijeljena niska, srednja ili visoka „razina učinka”. To omogućava utvrđivanje žarišnih točaka na vanjskim granicama, sa standardiziranim reagiranjem na nacionalnoj razini i razini EU-a, ako je to potrebno.

Temeljna prava

Zemlje EU-a koje su potpisale Schengenski sporazum i Frontex moraju u potpunosti poštivati temeljna prava, posebice načelo zabrane prisilnog udaljenja ili vraćanja (koje zabranjuje vraćanje prave žrtve počinitelju) te zaštitu osobnih podataka.

Dan stupanja na snagu

Od prosinca 2013. godine, Eurosur je bio aktivan u 19 zemalja EU-a potpisnica Schengenskog sporazuma koje imaju južne i istočne vanjske granice. Preostalih 11 schengenskih zemalja Eurosuru su pristupile 1. prosinca 2014. godine.

Ujedinjena Kraljevina (1), Irska i Danska nisu sudjelovale u usvajanju ove uredbe. Međutim, usuglašeno je da Ujedinjena Kraljevina (1) i Irska mogu surađivati s Eurosurom putem regionalnih mreža. Danska je otada odlučila sudjelovati u Eurosuru.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Uredba (EU) br. 1052/2013

26.11.2013.

-

SL L 295 od 6.11.2013.

Posljednje ažuriranje 22.04.2014



(1) Ujedinjena Kraljevina povlači se iz Europske unije i postaje treća zemlja (država koja nije članica EU-a) od 1. veljače 2020.

Top