Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Smjernice EU-a o pravima djeteta

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Smjernice EU-a za promicanje i zaštitu prava djeteta

KOJI JE CILJ OVIH SMJERNICA?

Uspostavljaju okvir za Europsku uniju (EU) kako bi se osiguralo da se prava djeteta* uzimaju o obzir u svim njezinim vanjskim politikama i djelovanjima.

One pojačavaju djelovanje EU-a za promicanje i zaštitu prava djeteta u njezinim vanjskim odnosima i potiču sveukupni strateški pristup tim pitanjima. Također dopunjavaju Smjernice EU-a o djeci i oružanom sukobu i Program EU-a za prava djeteta.

KLJUČNE TOČKE

Kako bi ostvario cilj zaštite prava djeteta, EU koristi operativne alate, kao što su:

  • politički dijalog, uključivanjem prava djece u pregovore i rasprave s organizacijama i zemljama izvan EU-a;
  • demarši (npr. diplomatsko predstavljanje određenog pitanja jedne vlade drugoj) za podsjećanje zemalja izvan EU-a da trebaju poduzeti odgovarajuće mjere za zaštitu djece;
  • bilateralna i multilateralnasuradnja za pružanje humanitarne pomoći i razvoj programa pomoći s naglaskom na prava djece;
  • partnerstva i koordinacija s međunarodnim dionicima, kao što su Ujedinjeni narodi (UN), regionalne organizacije, Europski forum o pravima djeteta, istraživačke institucije, civilno društvo i međunarodne financijske institucije.

Opće mjere za provedbu tih smjernica uključuju:

  • poticanje zemalja izvan EU-a da se pridržavaju međunarodnih instrumenata i standarda te surađuju s tijelima kao što su UN i Vijeće Europe;
  • pozivanje na jačanje zaštite prava djece u zemljama izvan EU-a izradom strategija i jačanjem postojećih mehanizama;
  • poboljšanje procesa praćenja i struktura (npr. baze podataka);
  • ponudu više sredstava za promicanje i zaštitu prava djece;
  • borbu protiv povreda prava djece i stajanje na kraj postojećem nekažnjavanju;
  • poticanje sudjelovanja djece u odlučivanju i provedbi politika koje utječu na njih;
  • jačanje sposobnosti obitelji/drugih skrbnika za obavljanje svoje uloge u potpunosti s obzirom na zaštitu prava djece;
  • unaprjeđenje programa za podizanje svijesti o pravima djece, promicanjem kampanja o uključivanju prava djeteta u školski program.

Posebne mjere bit će poduzete u prioritetnim područjima na temelju posebnih provedbenih strategija. Prioritetna područja biraju se na razdoblje od dvije godine. Prvo prioritetno područje odnosi se na sve oblike nasilja nad djecom. Cilj, operativni dio i provedbena strategija specifična za pojedine zemlje, mjere, nadzor i procjena provedbe detaljno su navedeni u Dodatku I. ovim smjernicama.

POZADINA

Djeca se suočavaju s mnogim prijetnjama i nedostacima mogućnosti pristupa obrazovanju i zdravstvu te socijalnoj skrbi. Žrtve su dječjeg rada, nasilja, seksualnog zlostavljanja, bolesti i oružanih sukoba i izložena su diskriminaciji, marginalizaciji i isključenosti. Djevojčice su izložene posebnim rizicima i zahtijevaju posebnu pozornost.

EU ima ključnu ulogu u zaštiti ljudskih prava (posebice prava djece) u svijetu. Pridržava se Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima djeteta i njezinih izbornih protokola. Također promiče druge inicijative kojima je cilj dobrobit djece, poput prethodnih Milenijskih razvojnih ciljeva koje je, od početka 2016. godine, zamijenio Program za održivi razvoj 2030.

* KLJUČNI POJMOVI

Dijete: u kontekstu ovog sažetka, dijete je bilo koje ljudsko biće mlađe od 18 godina.

GLAVNI DOKUMENT

Smjernice EU-a za promicanje i zaštitu prava djeteta, odobrene od strane Vijeća 10. prosinca 2007. (nisu objavljene u Službenom listu)

Posljednje ažuriranje 16.08.2016

Top